Je nový model vždy lepší volbou?

Featured Image

V souvislosti s reakcí veřejnosti na jisté novinky na poli bezdrátových telefonů a počítacích strojů, způsobené politikou nejmenované ovocnářské firmy, rozhodl jsem se i já zapojit do kritiky modernizace výrobků podobného typu. Chtěl bych se ovšem zaměřit na výrobky jiné firmy, s níž jsem udělal v tomto směru špatnou zkušenost. Pokud se tedy právě rozhodujete, zda přejít ze svého rolleiflexu řady 610 až 614 na novější 620 až 622, rád bych vám předložil několik důvodů, proč tak nečinit.

Jak jistě víte, značka rolleiflex si své místo na trhu s dvouokými zrcadlovkami získala jednak kvalitou svých výrobků a druhak, především, vysokým uživatelským komfortem při jejich denním používání. Ať už chtete zachytit dojemné momenty z rodinného života, nebo vyfotit hrad, či jinou zajímavost na svých výletech, rolleiflex představuje spolehlivý, levný a komfortní způsob získání toho správného snímku.

Focení dvouokou zrcadlovkou je mnohem rychlejší, než složitá práce s kazetami u větších formátů, ale přitom pořád poskytuje několikanásobně kvalitnejší obraz, než fotografie na kinofilm. Jistě, na některé příležitosti skutečně stačí Leica se svým malým políčkem negativu, dokonce se i pohodlněji nosí, ovšem v temné komoře pak budete šokováni ztrátou kvality při sebeměnším ořezu.

Pro běžné použití je tudíž nejlepším řešením film středního formátu, políčko 6x6cm se dá buď přímo kopírovat na papír, nebo oříznout při zvětšování a vytvořit tak snímek se žádaným poměrem stran. Ano, vždy se jedná o kompromis, ovšem pro 6×6 jsou k dispozici levné a kompaktní zvětšováky a na film se vám vejde 12 (pokud jste blázen, tak 13) políček. Řekněte si upřímně – opravdu budete chtít víc fotek? Tucet je víc, než dost. A srovnávat nepohodlné přenášení, či snad přebíjení kazet mimo pohodlí temné komory s velikostí, váhou a možnosti svitkového filmu, to je snad zbytečné. Film se vejde do kapsy, dá se měnit za denního světla (radši tedy ve stínu), pohodlněji se vejde do vodotěsného pouzdra a snadno se dá zpracovat celý najednou. Ušetříte nejen chemikálie, ale hlavně čas.

Nyní bych rád srovnal svůj starší rolleiflex 611 s novějším modelem 621. Ano, jistě, řeknete si, že nejsem spravedlivý, protože 621 má světelnější objektiv, ale bohužel, pracuji s tím, co mám k dispozici. A jak sami uvidíte, chci se v porovnávání podívat na jiné aspekty modernizace.

zrcadlovky_modely

Model 611 (v mém případě upravený, s ostřícím kolečkem doplněným stupnicí, ale ještě bez zbytečných a hloupých pantů zadní stěny) je malý, kompaktní fotoaparát s velmi jednoduchým ovládáním. Ostříte na boku pravou rukou, o kousek vedle je i knoflík přetáčení. Čas závěrky nastavujete otáčením kroužku okolo objektivu, číslo, které je v té chvíli proti nakreslené šipce je zlomkem sekundy, po který se závěrka otevře. Clonu pak otevíráte, či zavíráte pohybem pacičky na druhé straně zmíněného kroužku, stačí s ní zamířit proti stupnici. Matnice je relativně světlá, ostřit se na ní dá dobře, je vybavena pomocnými linkami pro snadné narovnání horizontu, stiskem jediného tlačítka vyskočí čtyři stěny a vytvoří šachtu. Pokud potřebujete lépe vidět na nějaký detail, prostě zatlačíte prstem a zadní stěna s lupou se přesune nahoru. Nabíjení filmu probíhá tak, že tahem za spodní páčku uvolníte zadní stěnu přístroje, vložíte cívku s filmem a po vsunutí krycího papíru do horní cívky prostě jen točíte kolečkem převíjení (nebojte se, kolečko dovoluje pohyb jen jedním směrem). Spodní cívka je uchycena ze stran, aby se pouze otáčela, ale přitom hezky držela na místě.

Krom těchto základních prvků přístoj neobsahuje nic dalšího. Ano, v dnešní době se to zdá jako poněkud strohé řešení, ale myslím, že běžnému spotřebiteli by to mohlo stačit. Díky jednoduchému ústrojí je váha fotoaparátu nízká a v rukou se drží pohodlně. Brašna je pak třešinkou na dortu. Rolleiflex si dal záležet, aby jeho výrobek vypadal na první pohled dobře i po letech provozu. Brašna je z tvrdé, hnědé kůže, a opatřená mechanismem, který lze buď jen zaklapnout, nebo i zamčít klíčkem. Zevnitř je vyložená sametem, opatřena držáky na filtry a makro čočky, zvenku je nad zámečkem krásně vyvedeno firemní logo.

Moje zkušenosti s několikaletým používáním tohoto přístroje jsou jednoznačně pozitivní. Kvalita objektivu, ačkoli se jedná o levnější tessar 75mm f/4,5, je plně dostačující, obraz je ostrý, závěrka pracuje přesně, tiše, bez jakéhokoli trhání, s dálkovou spouští se dá docílit velmi dobrých obrázků i na delší časy. Ve vybavení by neměla chybět sluneční clona a žlutý filtr, zvláště, fotíte-li u moře, nebo na sněhu. Nebojte se, teplota nemá na práci závěrky skoro žádný vliv. Nevystavujte ovšem aparát přímému slunečnímu svitu příliš dlouho, jeho černá barva vede k přehřívání. Úchop je velmi pohodlný, nedávno jsem fotil na parníku a i přes nepříznivé počasí, kdy s námi všemi trochu mával vítr, vyšly snímky dobře.

zrcadlovky_zaliv

Klidný moment při manévrování v zálivu. Opravdu potřebujeme při běžném používání ještě více detailů? Samet na okrajích prosím ignorujte, jedná se o způsob, kterým se zbavíte nežádoucích odlesků, pokud nepoužíváte sluneční clonu.

 

Před několika měsíci se mi naskytla příležitost přejít na novější výrobek od této firmy. Nedalo mi to a koupil jsem si model 621. Ano, přiznám se, zlákal mne nejen světelnější objektiv (vždy jsem litoval, že můj model má levnější verzi, bohužel na 612 jsem nikde nenarazil ), ale i celkový design. A to byla chyba. Věřte mi, ačkoli se může zdát, že přístroj má úžasné a téměř futuristické funkce, je to jen pozlátko. Skutečný přínos je mizivý a výsledkem je navíc spousta potíží.

zrcadlovky_lod

Detaily jsou i při ořezu pořád vidět zřetelně.

 

Změny bych si dovolil shrnout v bodech

– Panty zadní stěny.

Zatímco první modely měly zadní stěnu zachycenou prostým ohnutím plechu, od modelu 613 se začaly používat sundavací panty. Model 621 tento nesmysl má také, skutečně, přínos zde není žádný, zbytečně to jen zvyšuje cenu výrobku a bojím se, že tento tenký plíšek se může snadno poškodit.

-Převíjecí páčka s počítadlem snímků

Ano, jistě, v reklamách byla páčka prezentována jako pohodlnější a rychlejší způsob převíjení, kde na boku uvidíte, kolik snímků už jste udělali, ale realita je jiná. Páčku je nejdřív potřeba překlopit a po použití zase vrátit a zaklopit. Trvá to déle, než otočit knoflíkem. Co je horší, po nějaké chvíli používání pohyb už nesedí k velikosti políčka a počítadlo správně neukazuje. Jeho použitím byste se připravili o dobrý jeden snímek. Radši se spolehněte na okénko na zadní stěně.

-Matnice

Zde uznávám, že hustší mřížka pro ladění horizontu je přínosem, ovšem šachta nepracuje správně a v teple se k sobě stěny přilepí, pro otevření je pak nutné je nehtem trochu odloupnout. Tabulka hloubky ostrosti mne potěšila. Proč ovšem výrobce schoval tabulku expozic nejčastějších scén tak, aby s nasazenou brašnou nebyla vidět, zůstává záhadou.

-Spoušť

Asi největší zklamání. Mechanismus spouště člověka nutí trhnout přístrojem na stranu, focení je tak velmi nepohodlné. Opravdu, jak mohlo někoho napadnout přijít s tak hloupým řešením? Nicméně dálková spoušť to jistí.

-Čas a clona

Nevím. Je to jakási móda, mezi výrobci fotoaparátů, předhánět se v tom, kdo vyrobí luxusněji vypadající aparát. Co se času a clony týče, ta se na levnějších přístrojích vždy zobrazovala tím, že se příslušná hodnota posunula k šipce, nebo šipka k ní. Ovšem aby to lépe vypadalo, tak se u dražší produkce tyto hodnoty objevují v políčku, se zbytkem stupnice schovaným po vrstvou plechu. Někomu se to líbí, já to považuji za plýtvání, ničemu to neslouží, jen to zvyšuje hmotnost.

-Brašna

Kde jsou ty časy kvalitních materiálů. Brašna na 621 je vyrobena z levné, měkké kůže, pro focení odklápíte jen čelní stěnu, to sice vypadá prakticky, ale výrobce si měl dát víc záležet na namáhaném spodním kusu, kde se kůže začíná opotřebením drolit. Ošoupání okolo páčky na boku nechci ani komentovat.

-Clona, filtry

Jak se vydělávají peníze? No přece tím, že si kvůli novému přístoroji zákazník musí pořídit kompletně nové doplňkové vybavení. Koupili jste si na původní model sluneční clonu a filtry? Ano? Tam to máte smůlu, nový model má větší rozměr obroučky okolo objektivu a tak si musíte koupit novou clonu, nové filtry… Pokud ale chcete nové doplňky používat se starým přístrojem, budete potřebovat adaptér. Aby to nebylo tak snadné, tak adaptér kombinovaný s filtrem žluté barvy je asi tím nejsložitějším nacvakávacím zařízením na objektiv, jaké jsem kdy viděl. Soustava pér drží ovšem tuto podivnost na místě docela pevně.

-Film

Jak ještě snížit uživatelský komfort? 621 má místo bočního uchycení filmu pro spodní cívku jen jakýsi plech, co tlačí na film uprostřed. Možná tak zakládání zabere o dvě sekundy míň, ale při navíjení musíte mít moc dobrý úchop a i potom je spíše otázkou boží vůle, zda se vám film bude navíjet správně.

Jaký závěr bych z toho tedy učinil?

Má smysl kupovat si novější typ řady 62X, misto staré 61X? Nevím. Za sebe musím říct, že dokud to půjde, budu fotit se starou dobrou 611, v případě, že bude šance, zkusím 621 vyměnit za 612. Ne vždy je modernizace potřebná, pokud něco slouží dobře, nezbavujte se toho. Nehrňte se hned do krámu, jen kvůli novějšímu modelu. Často je “nový model” jen marketingovým trikem, jak z vás dostat peníze, aniž by za to byla poskutnuta dostatečná protihodnota.

Na odlehčení poněkud ponurého tónu článku si dovolím sdílet několik tipů pro příjemnější focení

-Film noste v krabičkách od turistického balení, buď plechových, nebo nových, vyrobených z plastických hmot. Nezajistí to úplnou vodotěsnost, ale pomůže to.

-Vývojku a ustalovač míchejte v jiné místnosti, než kde skladujete filmy. Dobře si pak umyjte ruce.

-Filtry používejte kdykoli to jen trochu jde, stejně, jako sluneční clonu. Znatelně to zlepší výslednou kvalitu.

-Krytku objektivu si přivažte provázkem k brašně, nebo ji ztratíte a za novou se nedoplatíte.

-Foťte s nadšením, ale nezapomeňte občas fotoaparát odložit a prožít daný moment.

-Nádech před stiskem spoušte a pomalý výdech při něm (nefuňte do objektivu, jste fotograf, ne lokomotiva).

 


06.11.2016 Sprostý podezřelý

12345 (77x známkováno, průměr: 1,53 z 5)
7 688x přečteno
Updatováno: 7.11.2016 — 0:05
D-FENS © 2017