Je možný soustavný růst bohatství? 3. díl - zpět na článek

Počet komentářů: 262

  1. Nechci radit, ale určitá perspektiva pro autora by spočívala v okamžité emigraci do Ruska, tam je svět ještě v pořádku…

    1. Možná by stačilo, aby autor přestal brát aeronet a sputnik smrtelně vážně.

    2. No v mnoha ohledech ano, ve více ohledech ne.

    3. No, svým způsobem v Rusku je opravdu vše ještě v pořádku. I když jim měna devalvuje o 50% a lidé přicházejí o celoživotní úspory, tak se to děje na základě 85% důvěry v politiku ruského prezidenta, s vizí, že nakonec bude v Rusku lépe. Kdyby EU měla podporu 85%, tak by si mohla gratulovat. V EU nemají ani 25% podporu a letos se EU ekonomicky rozpadne odchodem GB, takže asi tak – k té demokracii. Ano, to co se děje v Rusku je správně, protože to vychází z názorů většiny ruského národa, který se rozhodl. A jen tak mimochodem – rozhodl se správně, pochopil podstatu spiknutí Západu proti Rusku a snahu destabilizovat ho barevnou revolucí, vytunelovat, okrást o veškeré zdroje a dovést do občanské války. Stačí se podívat na Ukrajinu, kam to dopracovala za dva roky pod „demokratickou“ loutkou západu Jaceňukem ona „prozápadní“ orientace země. Ukrajina je na 100 let odepsaná. Neonacistická, předlužená země, rejdiště tajných služeb s 5% úbytkem obyvatelstva od „Majdanu“.

      1. Rusko ma problem ten, ze je ovladano uplne stejne, jako kazdy jiny kapitalismus – penezi. Putin s Medvedevem sice udelali hon na oligarchy, ale zatim jeste porad nemaji pod palcem ruske bankovnictvi. Pokud se jim to podari, pak maji Rusove sanci na lepsi budoucnost. Ovsem za predpokladu, ze Putin nezblbne. Je mladsi, nez zombie na zapade, ma sanci s Ruskem jeste neco udelat.

        Rusko je v prdeli jako kazda jina zeme, jen ty problemy ma jinak rozlozene a jak jsi psal – Putin ma obrovskou podporu. I kdyz si nedelam iluze, ze leckde se hlasovani fixluje, ale jestli se bavime o 86% podpore, nebo realne 70%, porad je to nekde jinde, nez mame my.

        1. Ja to vnimam tak, ze Rusko je ekonomicky nekde tam, kde my v 89tem, ale s potencionalem rustu v prubehu dalsich desitek let, svym zpusobem mohou udelat stejny hospodarsky boom, jako Čína. Obrovský spotřebitelský trh, spousta zdrojů, nízká hustota obyvatelstva.
          Naproti tomu Evropa je jak stará děvka, která měla vrchol rozkvětu někdy před 120 lety, kdy jsme vojensky a ekonomicky drtili kolonie, masakrovali celé národy a byli vždy jako první, když se porcovalo ještě teplé maso. Stačily 2 světové války a EU je jen nesvéprávnou kolonií USA, které teď dělají to, co Evropa před 120ti lety. Navíc jsme vyměkli a místo, abychom si chránili vlastní státnost, hranice a zájmy, tak jsme se stali parodií na státy, viz Švédsko, které neplní ani jednu ze základních funkcí státu, natož státu sociálního.
          Lidi si myslí, že evropské bohatství kumulované po stovky let ještě stále někde je, že jsme ho neprožrali a že EU má nějakou hospodářskou váhu. No, reálně jsme zaostalý trh někde na okraji Asie a náš geopolitický význam je v hlubokém předklonu čekat, co nám milostivě USA nadiktují, většinou nám diktují věci, které nás ničí, ať jde o to odstřihnout se od ruských surovin, anebo šířit demokracii v Lybii.
          A co se týče té ekonomiky. Rusko je jak surový lodní motor jedoucí na desetinu plynu. Západ je jak oturbený downsizovaný dvouválec TwinAir s dvěmi turby a kompresorem, jedoucí na stooktanový benzín a nitro na hranici exploze, bez náhradních dílů, pořízený na dluh na leasing. A ještě do něho mlátíme kladivem, abychom z něho vytloukli o pár koňů navíc. Otázka není, jestli se to zadře. Otázka je, kdy se to zadře. Podle všech ukazatelů je letošní rok pro ekonomiku EU konečná stanice.

          1. Rusove jsou dost lini. S Cinou srovnat nelze. Znam dost Rusu a znam i par Cinanu a je to nebe a klavir. Samozrejme, ze nerostne bohatstvi Ruska je nekde uplne jinde, nez u jinych zemi, ktere uz maji dnes bud vycerpano, nebo alespon maji budik, ktery ukazuje, kdy vycerpano bude.

            Jenze je otazkou, jestli Putin je schopen udrzet muziky na uzde, aby ho nesvrhli, zemi nerozkradli a neudelali treba druhou Ukrajinu. Lidska blbost je mocna zbran a je na strane oligarchu.

            1. Cinani jsou limitovani prelidnenosti a nedostatkem surovin. Rusove nejsou jen lini muzici, ale take spickovi konstrukteri, kteri s kladivem, dratem a scotem postavi stihacky pate generace, ktere jsou realne lepsi nez americke, se zlomeckem nakladu na vyvoj. Bohuzel, Rusove jsou limitovani zaostalym prumyslem, ktery ale muze pozdvihnout Cina a Cina uz to davno dela a mohutne v Rusku investuje. Budiz ovsem receno, ze Cinani nejsou jen pilni, ale jsou to taky neskutecni podrazaci, kteri se vam nejdrive zdvorile klaneji a pak vam vrazi kudlu do zad. Prodat Cine jakoukoliv technologii znamena v podstate souhlasit s jeji bezlicencnim okopirovanim v cinskych fabrikach a nasledne distribuci po celem svete. Momentalne Rusko a CIna spolupracuji, protoze maji spolecneho nepritele v USA. Az padnou USA do zumpy, tak se logicky zase Rusko a Cina budou navzajem stenkrovat, ale ted to neni na poradu dne. Blbe je, ze pro EU jako kolonii USA z toho neplyne pri zadne z eventualit nic dobreho. Protoze USA zacaly pdobne jako Hitler valku na dvou frontach naraz – ekonomickou proti Cine a vojenskou proti Rusku a to nemuze skoncit jinak, nez jednim obrovskym Stalingradem a my jsme zase na te spatne strane, jako v roce 1943 a muzeme leda tak drzet hubu a krok.

              1. Cina dnes lovi ryby uz i okolo Afriky. Ted Rusko se SAE hraji „kdo s koho“ s nabidkami ropnych produktu. U tohoto konkretne jsem zvedav, jak to dopadne. Zacali sice nabidkami soukromym cinskym firmam, ktere zatim ovladaji cca 1/5 cinskeho trhu, ale jsem zvedav, pokud Rusove proti SAE uspeji, co bude dal. Jestli Cina bude tyto kseftiky regulovat, aby lezla do prdele SAE, nebo jestli je do te prdele kopne. Vzhledem k tomu, ze tyto pisecne staty pred nejakymi 70 lety nebyly vubec nic, nebo mozna britske ci jine kolonie, urcite se jim tam nebude chtit vracet.

                My jsme samozrejme za divaky. A konkretne z cinskych investic u nas nemam zadnou radost a nevidim v nich zadny rozdil oproti nemeckym, francouzskym nebo ruskym. Ve finale to vzdy stalo pro Cecha za hovno.

                1. Rusove podepsali uz s Cinou kontrakt na dodavku ropy a plynu v cene 700miliard dolarů, dulezite ovšem je, ze tyto vzajemne obchodni transakce neprobihaji v dolarech, ale v juanech a benchmark se ridi v St. Petersburg International Mercantile Exchange (SPIMEX) . Což znamená, že Západ je zcela mimo hru a prakticky nekontroluje podstanou část obchodu s ropou (když chtěl Husajn platit ropu v Eurech a Kaddafi ve zlatě, všichni víme, jak to s nima dopadlo). Jinak Rusove se měli tendenci s Araby domluvit na omezení těžby a nějaké výsledky to evidentně mělo, když cena ropy poměrně výrazně stoupla. Což jen krásně ukazuje, že pokud jde o peníze, tak se nakonec každý umí domluvit, ať už je politická situace jakákoliv.

      2. Tak se tam odstěhujte, vy vole. Divím se, že netáhnete hlasu svého srdce vstříc.

        1. Nebuď na něj tak přísnej. Nějak si vydělávat musí. Akorát by mě zajímalo, jestli je placenej v tvrdých zlatých rublech nebo v těch bezcenných eurech a dolarech.

          1. Jde hlasu svého srdce vstříc. Vzbuzuje zájem. Konečně můžeme si dát pět let padla pozorovat, zda se Rusko zvedne do toho ekonomického nebe, nebo to tam bude stát za to, za co to tam stojí tak od neolitu.

            1. Pat rokov cakat netreba. V kuse tvrdi ze EU tohoto roku skrachuje. Takze staci si pockat 7 mesiacov.

              1. Mmm… ja tyto deadlines davam do stejne knihovny s tituly „Rusko padne do dvou let“, „budou vam vyhrozovat zdrazovanim a nezamestnanosti, nebojte se“, „Amerika zkrachuje letos napodzim pri navyssovani dluhu“, „EU se rozpadne do roka“ a dalsi a dalsi. A to jsem vubec nezacal rozebirat Nostradama.

                Beru to tak: na kazdem sprochu pravdy trochu. Ale chytit se jen te jedne trochy pravdy je proste malo.

        2. Netuším, proč se tak rozčilujete. Oligarchové vládnou typicky s mnohem větší podporou než prémiér v zastupitelské demokracii, a to myslím podporou reálnou, ne tu dobarvenou. Totiž v zastupitelské demokracii lidé často natolik důvěřují v systém, že jim nevadí si o konkrétním vládci myslet, že je to debil, vláda to tak nějak přežije. Kdyby ale většina ruského národa se na Putina dívala jako my na Sobotku, byl by z toho převrat. Podotýkám, že jeho kroky nehájím, stávající konfrontace se Spojenými státy je zbytečně vyhrocená a stojí Rusko příliš mnoho sil. Podvratný přístup Číny je mnohem chytřejší.

          1. Pretoze to co tam napisal nemoze clovek pri zdravom rozume mysliet vazne. Cize musi byt bud imbecil alebo rusky troll.Kedze jeho pisomny prejav nevyzera ako pisomny prejav imbecila, musi to byt rusky troll. Tito tu doteraz neboli, no co tu v poslednej dobe ten picifus aj s dalsimi novymi nickami predvadza nema obdobu. To uz aj nadavky na Lojza a Urzu produkovane HonzomZZR zneli lepsie. Pivko ma pravdu, nech sa tam odstahuje a uziva si obrovske uspechy ruskej ekonomiky. A hlavne nech prestane trolit na tomto webe.

            1. Nevšiml jsem si, že by psal něco o obrovských úspěších ruské ekonomiky.

              1. Ano, naozaj, nepise. Na druhej strane pise:
                Rusko je ekonomicky nekde tam, kde my v 89tem, ale s potencionalem rustu v prubehu dalsich desitek let, svym zpusobem mohou udelat stejny hospodarsky boom, jako Čína. Obrovský spotřebitelský trh, spousta zdrojů, nízká hustota obyvatelstva.
                ale take spickovi konstrukteri, kteri s kladivem, dratem a scotem postavi stihacky pate generace, ktere jsou realne lepsi nez americke, se zlomeckem nakladu na vyvoj.

                A takychto hlasok tam viac. To vsetko v kombinacii s doomom a gloomom ktory ocakava ameriku a europu. Sorry, tu je uplne jasne ktora bije. Pravda, je mozne ze je to novy Nostradamus vsetky jeho vestby sa splnia. Napokon, na splnenie tej prvej musime cakat uz len 240 dni.
                Takze opravujem sa: Pivko ma pravdu, nech sa tam odstahuje a uziva si hospodarsky boom ktory Rusko caka vdaka jeho vlastnemu potencialu a spolupraci s Cinou.
                Spokojny? Alebo chcete kokotsky trollit aj nadalej?

                1. Ovšem to, že Rusko je na úrovni má v 89 se dá souhlasit. A že má velký potenciál také.

                  S tím bolševickym slovník, kdo nejde s nami, je proti nám, byste s pivkem a shanem mohli krotit.

                  1. @jfb 5.5.2016 v 21:21
                    Presne tak. Posilat nekoho, at se nekam odstehuje, je projev nejvetsi ubohosti. Ani od pivase ani od wildcata bych teda takovy zoufaly projev argumentacni nouze necekal. Trapne vymluvy na kremlovskou propagandu neobhaji to naproste posrani strachem, ktere tu predvadeji, kdyz se na ne vybafne slovo Putin. O tom jak se jakasi ruska agrese uspesne pouziva jako strasak k odvedeni pozornosti od opravdovych problemu ani neluvim, to je zrovna v tehle diskusi videt casto.

                    1. No, já bych to nebral tak na tvrdo, ona to zjevně měla být obdoba otázky: „A Vy byste chtěl žít v Rusku a participovat na jeho zářné budoucnosti, zejména pokud uvážíme, že v té době tady bude mor, bída a neštovice?“

                      A to je docela legitimní otázka. Protože spousta lidí říká věci jako hospodský, kadeřnice, kominíci, advokáti, zedníci, projektanti, atd., ty se mají, těm to sype… a pak se zeptáte, proč třeba nejde dělat toho zedníka nebo hospodského („ručitele“ na živnost sežene snad každý, na rozdíl od projektanta nebo advokáta je řádově jednodušší) a to je najednou keců, proč zrovna on nemůže a jak je to složitý a on musí být v těch sračkách, co je teď.

                    2. Myslis jako zit v zemi, kde si muzes koupit zarovku nebo jak chces silnej vysavac? To musi byt opravdova hruza.
                      O nejakych svobodach jako napriklad o svobode slova v EU si po kauze Boehmermann nebudeme nic nalhavat, ze ne? V cem jako presne ma byt to Rusko ted horsi nez EU?

                    3. Jo, vysavač si sice koupit můžeš, ale bez požehnání a smočení si zobáku místního oligarchy, popřípadě gosudara si ani neuprdneš. Pokud máš pořád nějaký pochybnosti o tom, co z toho je lepší, pak opět opakuji svoje doporučení, abys si to šel na nějakou dobu vyzkoušet.

                    4. @pivko 5.5.2016 v 22:39
                      No to neni jen tak v mem veku si zaridit dlouhodobejsi pobyt v jine zemi. Zkus me necim navnadit. Nejakymi vecmi, ktere jsou podle tebe v soucasnem rusku ale opravdu vyrazne horsi nez v EU. Ty mlhave reci o korupci, jestli jsem to s tim gosudarem pochopil, rozhodne a ani nahodou nestaci.

                    5. Re: pivko
                      5.5.2016 v 22:39

                      No, mam takovy dojem, ze jsi v RF asi nikdy nebyl, ze?

                      Ja se tam obcas pracovne vyskytnu a je kurva rozdil mezi SSSR a RF. Kdyz jsem se do Moskvy dostal v polovine 90. let poprve, tak jsem myslel, ze jsem omylem ve Frankfurtu. Okay, Moskva neni derevna. Nojo, ale ono tech derevni dost ubyva a beznej Rus zijici nekde na periferii o neco vetsi prdele, ma uplne stejnej domek, jako tady Franta nekde u Pohorelic, busi uplne stejne jako Franta a bere i srovnatelny plat.

                      Naposledy jsem tam byl pred dvema lety a kdyz vlezu do supermarketu, tak je to uplne stejny, jako v to nasem malomeste u nas. Jen v azbuce.

                      Oligarchove rozhodne nekecaji do nejakych vysavacu a zarovek. Oligarchove kecaji do obchodu se zelezem, stavebninami, chemikaliemi,… tam jsem to zazil. Jenze u nas taky! Jak je vetsi kseft, uz je tam Skanska, Metrostav,… uplne stejni „oligarchove“. Snad jen, ze rusky oligarcha si penize uliva ven z Ruska a nas „oligarcha“ je tam legalne posila sve materince.

                      Mne se treba v Rusku libilo, ze mne nikdo nebuzeruje za to, ze jedu na masine bez helmy, jen v brylich. Tak, jako jsem to mohl u nas jeste za totace na fichtlovi. Pokud se neseru do systemu, tak nemam v Rusku problem. To ale plati podle mne i na zapade, nebo koneckoncu i u nas. Kdyz budu hodne nepohodlnej, tak sice mne system nestrci za katr, ale zneprijemni mi zivot azaz. Soused, ktery bydli ob par baraku ode mne, si otevrel hubu na FU a pak mu cely rok skoro ob tyden chodily nejake kontroly, protoze chova kachny a provozuje cisticku odpadu. Neustale rozbory, hygiena, zoofilove,… parada. Jako v Rusku? Nebo jako v USA?

                      Dyk je to kurva tam i tam uplne stejny, tak o cem je rec?

                    6. Tak Amíci Evropě nadávají, že zbrojí málo. A Trump to řekl jasně, defakto se to tvé vizi může blížit.
                      Se zbrojením je to složitější. USA dává na armádu cca 4 % HDP, Evropa tak 1,5. My dáváme tak 1 %, tedy cca 50 mld Kč ročně, kdybychom dávali 2, jak požaduje NATO, tak můžeme mít ne jen dvakrát větší armádu, ale několikrát, jelikož obrovská část nákladů stojí jen to, že nějaká zbraň je ve výzbroji, ke nestojí tolik zvětšování množství. Např. Gripeny nás stojí 1,5 mld ročně, při rozpočtu např. 100 mld, bychom mohli dát bez problémů i více než 3 mld, ale např. 6, což by znamenalo při takovém počtu kolem 70 kusů, což je slušná síla.

                    7. 70 gripenů bude v blízké době jistě užitečných. Jen mi nějak uniklo, kolik letadel už mají přivandrovalci.

                    8. Kate, to byl jen příklad, stejně tak by za relativně malý peníz nahoru, mohly zvětšit i ostatní síly několikrát.
                      Nehledě na to, že Sůčka udělala v Sýrii dobrou práci.

                    9. Ale jo, jen jsem si rýpl. Můj názor je ten, že nějaké navyšování letadel nebo tanků nemá smysl. Nikdo to tu zabírat nebude. Jednak lebensraumu je podle muti Merkel dost a pak už ani to uhlí nikdo nechce. A nic jinýho tu k mání není.

                    10. Re: kat
                      6.5.2016 v 0:14

                      To se tak neda brat. Flaka se tu jeste nejake zlato, mozna nejaky uran, troska bezsirne ropy, ale hlavne se tu flaka 10 mega konzumentu sracek a pripadne je to dobry flek na valku, kdyz ji nechci mit u sebe doma. Dneska se valci moderne – nepotrebujeme uzemi zabrat a sednout si tam. Staci ho ekonomicky dojit, nebo aspon pouzit jako cviciste.

                    11. Ano, snaha „zabírat“ další a další území lze pozorovat. Ten prazvláštní útvar zvaný eurosojuz to denně dokazuje. Za chvíli bude sousedit s Indií. A tady i věřím v „konzumenty sraček“ a „flek na válku“. Jen by ještě soudruzi měli zajistit nějakej personál. Jak se ukázalo nedávno na jednom zájmovém území na východ od nás, lidem se nějak moc pochodovat nechce, kazí to ten konzum. Aby z toho nebyla fraška:).

                    12. Re: jfb
                      5.5.2016 v 23:47

                      No, pokud bychom se meli vyzbrojovat proti Rusku, tak ty Gripeny, vzhledem k aktualni vybave RF v oblasti PVO, mi prijdou byt zcela redundantni.

                      Otazka je, do ceho investovat. Svuj prumysl jsme si zlikvidovali. Dalekonosna dela NATO maji dostrel o cca 5 km mene, nez ruska. Blby. Ponorky nepotrebujeme, tanky nevyrabime a soucasne ruske jsou jak naschval lepsi, nez NATO. Rakety? No, taky nic.

                      Vyhoda U.S. je v mnozstvi techniky, ne v jeji kvalite. Pokud nemame sanci konkurovat mnozstvim a zapadni kvalita na tom momentalne neni uplne nejlip, tak co s tim?

                    13. Trochu přeháníš, ale defakto je to tak. Ty Gripeny by nestačily na útok, ale spolu se spojencipokud by měli poměrně stejně silnou armádu/letectvo, by to mělo stačit na obranu před čímkoliv, kromě ZHN.

                    14. Re: fb
                      6.5.2016 v 0:11

                      Ano, pokud si dobre zvolime spojence :-)

                    15. Především by se před útokem musela předělat leasingová smlouva, prý bojové nasazení vylučuje. A tak je to se vším.

                    16. To je naprostá Urban legenda, absolutní pitomost. Ve staré smlouvě byla určitá omezení pro zahraniční mise, ale bylo to jen o prachách. V nové smlouvě už žádná omezení nejsou, oni se Švédi hodně snaží podporovat vývoz.

                    17. No dobře, tak v nové je jen smluvní pokuta za zničení stroje. A v té pojišťovací bude určitě něco o tom, že na sestřelení se pojistka nevztahuje:).

                    18. Což se ale neliší od vlastnictví:-)

                    19. Re: jfb
                      6.5.2016 v 1:14

                      Pokud to byla reakce na mne, tak si myslim, ze rozdil tu je. Kdyz mi Malejmekkej poskytne Windows, take nejsem jejich vlastnikem. Jsem jen uzivatelem. Malejmekkej penize shrabne tak jako tak, ale ja mam omezena prava.

                      Pokud ve stredoveku nekdo vypalil hrad a zabral uzemi, pak ho vlastnil, ergo spravoval i dojil. Spravovat znamena take se o to starat, platit ruzne vydaje, atd.

                      Pokud se dneska zabere nejake uzemi „moderne“, pak se nikdo nikam nestehuje, puvodni obyvatelstvo nepleni. Vydoji se veskere vyhody a placeni necha na tech obyvatelich. Neni to totez, jako vlastnit a spravovat.

                    20. To bylo na kata :-)

                    21. Jako poslední dobou velmi často zase kecáte…

                      Tak především dalekonosné hlavňové dělostřelectvo je dnes už spíše věcí historickou. A i kdyby nebylo, tak nejmodernější ruské 152mm houfnice řady Msta mají dostřel srovnatelný s běžnými 155mm houfnicemi americkými (dle střeliva 30-36 km). Novější M777 má s Excaliburem dostřel ca 40 km a ta střela je naváděná mj. pomocí GPS. Rusové mají pořád jen sovětský Krasnopol s pasivním laserovým naváděním a polovičním dostřelem, který je navíc tak dlouhý, že se nedá použít v některých samohybných houfnicích. Německá Pzh2000 má s vhodným střelivem dostřel kolem 60 km, jihoafrická G6 snad ještě o něco větší.

                      Last but not least: ono o to jedno číslo zase tak moc nejde. Důležité je umět využít předností vlastní výzbroje a nedovolit totéž protivníkovi. Pruské jehlovky v roce 1866 byly nespolehlivý nepřesný krám s dostřelem výrazně menším než měly rakouské předovky Lorenz. Přesto to dopadlo, jak to dopadlo.

                      Co se týče výbavy ruské PVO, tak o jejím skutečném stavu panují přinejmenším pochybnosti. Historie na mnoha případech ukazuje, že mezi předvedením pár kusů techniky při nějaké přehlídce nebo i funkční demonstraci a bojeschopnou silou, jsou v Rusku dvě věci, mezi kterými někdy existuje spojitost jen velmi volná. Jistě, existuje skvělý systém S400 – ale kolik jich je ve službě, v jakém jsou stavu, jak jsou na tom jejich podpůrné systémy atd. o tom se můžeme jen dohadovat. On i sebemodernější systém je na nic, pokud nevyjede z autoparku proto, že slavná armáda není schopna zajistit pneumatiky na nosič nebo pokud vojáci rozkradli např. pohonné hmoty.

                      Gripen je technicky velmi dobré letadlo, problémy s ním spojené jsou spíše logistické a politické.

                    22. To JJ – ty problémy ala pneumatiky atd, jsou fakt problém každého vojska. Ovšem na tom např. Šojgu dost zapracoval a Rusové se začali soustředit na to po první čečenské válce, kdy ztratily spoustu tanků, jen proto, že nálože v aktivních pancířích byly rozkradeny. Ve druhé válce si na to dali pozor, a i přes dost zásahů, nwztratili snad ani jeden tank.
                      Právě podobné problémy začínají být symptomatické pro západní, hlavně evropské armády, jelikož vyplývají z poddinancování, kdy se zbylé peníze dávají na udržení zbraně a na podpůrné systémy nezbývají funkce. Proto se rozšiřují pronájmy, jelikož v menších částkách ročně, jsou kompletní náklady. Ono, kdybychom měli Gripeny koupené, T by už dnes nelítali, jelikož bychom neměli na opravy. Viz situace s vrtulníky Sokol, kde jich 10 stálo v hangárech několik let, než se našly fi,akce n opravu.

                    23. Rusové pumpují peníze do pár strategických záležitostí jako jsou icbm či dálkové letectvo a do pár vybrajných jednotek. Při jejich financích to v zásadě i dává smysl. U běžných řadových jednotek je ale pořád stejný bordel jak za Jelcina.

                      Ve výdajích na obranu se skoro všude škrtá nejsnadněji. Holt demokracie, kde elektorát radši přijde o kus armády, než o sociální dávky.

                    24. Já snesu hodně, ale na kremlofilní pitomce jsem alergický. Bratříčkování se s Rusákama to je opravdu to poslední, co nám tady dneska ještě chybí. Tady je na místě zero tolerance a no mercy. Podruhý už to zažít prostě nechci.

                      Větu „I když jim měna devalvuje o 50% a lidé přicházejí o celoživotní úspory, tak se to děje na základě 85% důvěry v politiku ruského prezidenta, s vizí, že nakonec bude v Rusku lépe.“ může z huby vypustit jen naprosto dementní kokot.

                    25. @pivko 5.5.2016 v 22:25
                      No promin, ale presne to se prece Rusum odjakziva vytyka, ze jim je nejaka demokracie u prdele a potrebuji proste nejakeho cara. A putin jim za prvnich 10 let vlady katapultoval vsechny ekonomicke ukazatele nad mraky a soucasna mizerie je z ruskeho hlediska omluvitelna nespravedlivymi sankcemi, takze urcite ne dementni kokot, ale zcela presny popis. Mel bys sis zachovat trochu odstup a nereagovat na klicova slova putin/kreml/rusko jako Pepek Vyskoc.

                    26. Ale hovno. Ekonomické ukazatele nad mraky jim katapultovala leda tak vysoká cena ropy. Teď, když je cena ropy dole, tak se ukazuje, na jak hliněných nohách celé to jejich slavné hospodářství stojí a sankce jsou pro Putina pravým požehnáním, protože tím může ospravedlňovat současný mizerný stav ekonomiky, aniž by ho lidi umlátili vidlema.

                    27. Re: pivko
                      5.5.2016 v 22:44

                      Muj dealer v U.S. bydli v kraji, kde se tezi ropa. Rikal mi, ze dost firem tam zavreli (prevedli na stand-by) a cekaji, az cena pujde nahoru. Chapu, neni to krach, ale jak dlouho jim toto nebude vadit?
                      Proc U.S. vadi southstream2, kdyz jsou fpohode?

                      Ukaz mi ekonomiku, ktera neni na hlinenych nohou. SAE? Povime si za 60 let.

                    28. USA na rozdíl od Ruska na té ropě nejsou závislé.

                    29. No vsak taky jo. Proto je to taky spravne, Putin ma opravdu porad vysokou podporu a ty se se svou podivnou neurozou vlamujes do otevrenych dveri. Ten popis, u ktereho ti z doposud stale neobjasneneho dubvodu bouchly saze byl presny a to ve vsech bodech, vcetne daleko lepsich stihacek (o daleko horsim celkovem systemu vzdusneho boje tam ovsem nic nebylo). A tvoje reakce byla opravdu zvlastni, tak jakoby podvedome vynucena nejakym dlouhodobym nenapadnym tlakem zvenci. Propaganda a vyplach mozku se tomu tusim rika.

                    30. Pivko – Putin hlavně donutil oligarchy se o té zisky z ropy dělit se státem (a částečně asi i s ním). A pak udělal pár dobrých reforem, např. daňové zatížení je cca na polovině co v EU.
                      70 ke komunismu nelze vymazat za 16 let. Jink i v té mizérii se chová ekonomicky rozumně, propad příjmů řeší šetřením, atd.
                      Zgr1 sice někdy píše pitomosti, ale vaše paranoia by se měla léčit.

                    31. Re: pivko
                      5.5.2016 v 22:25

                      „Větu “I když jim měna devalvuje o 50% a lidé přicházejí o celoživotní úspory, tak se to děje na základě 85% důvěry v politiku ruského prezidenta, s vizí, že nakonec bude v Rusku lépe.” může z huby vypustit jen naprosto dementní kokot. “

                      Zlaty Recko a nebo Kypr.

                      Takhle: U.S. sila je postavena na duvere v dolar. RF sila je postavena na duvere v „panovnika“. A muzeme jen polemizovat o tom, co je blbejsi.

                    32. Co se týče spokojenosti obyvatelstva, tak rozhodně ve světe vede severní Korea.
                      Rusko je hned za ní.
                      Můj názor je, že všeobecná spokojenost spíš než s životní úrovní souvisí s neinformovaností až výplachem mozku obyvatelstva.

                    33. To je promiň pitomost. O spokojenosti, či nespokojenosti severních Korejců nevíme nic, protože oni jsou v opravdové totalitě. Ovšem s Rusy všech názorů se můžeš bavit normálně, opozice tam existuje, je tam stále protikremelský nezávislý tiak, např. Novaja Gazeta, a mnoho dalších. Jenže, protože je často ulhaný, jako vládní, jen naopak, tak to často Ruové ignorují sami od sebe.

                    34. Re: cyklista
                      6.5.2016 v 8:38

                      No, ale ruku na srdce: co je pro cloveka dulezitejsi? Byt stastny, nebo treba vedet, ze ma demokracii?

                      Ne, ze bych zastaval nejaky totalitni system, ale ciste principialne by mne toto zajimalo. Protoze pak bychom treba meli teplouse presvedcit, ze heterosexualita je spravna a i kdyz v ni nebudou stastni, tak ale budou zit spravne.

                    35. Re:Sysop
                      Já to vidím tak, že jsem šťastný, protože si to dokážu zařídit, prostě dělám, co mě baví.
                      Spousta dalších lidí je šťastných, protože nemusí zařizovat nic, prostě určitý komfort vymění za neurčitá omezení.
                      Akorát že oba ty přístupy mi příjdou z pohledu vedení státu dost nekompaktibilní.

                    36. Re: cyklista
                      6.5.2016 v 10:02

                      V teto zemi je bezesporu fura tech, kteri v roce ’89 prisli o moznost delat to, co je bavi. A tak alespon vylezou s mavatky prvniho qetna a objimali se s Jakesem a Svorcovou. Uz jim zbyl jen ten Jakes, o dalsi radost min. Nemohou si svet zaridit tak, jak by chteli. Co s tim?

                      Nikdo z nas objektivne nevi, kolik Severokorejcu by opravdu chtelo zmenu rezimu. A kdo jim rekne pravdu? A kterou vlastne?

                    37. To je ovšem zásadní omyl.
                      V komentářích podobného druhu je zcela pominuto zásadní, ekologické, hledisko.
                      Živý tvor, člověka nevyjímaje, má schopnost přizpůsobovat se vnějším podmínkám.
                      Nemožnost (obtížnost) přizpůsobení se může vést ke změně niky pouze za okolností hraničících s možností přežití.
                      Proto je například v současné situace obyvatel Severní Koreje typická nikoli neinformovanost nebo vypláchnutost (jakkoli se aplikují), ale obtížnost opuštění niky, která je větší, než složitost přizpůsobení se.

                      Opačný případ je pozorovatelný v souvislosti se současnou migrační vlnou, kdy je pro nepominutelnou část obyvatelstva jednodušší změnit prostředí, než se přizpůsobit dlouhodobému přežití v nepříznivých podmínkách.
                      „Přijímání“ může ovlivnit směr nebo rychost změny, nikoli princip.

                    38. To je docela dost keců, nemyslíte. Kupříkladu za situaci v Koreji může zcela jednoznačně pat mezi Spojenými státy a Čínou, ve kterémžto vakuu S.K. přežívá. Obyčejný Severokorejec má poměrně jasno, občasné zprávy o lidech, kteří se nevrací ze zahraničí, penetrace mobilů v korejské populaci v oblastech, kde jsou přesahy čínských sítí přes hranice atd. to jednoznačně ukazují. Lidé Kimy nežerou. Ale v tom geopolitickém guláši všecko hraje proti jakékoliv změně.

                      Co se týče širší Arábie, tak v těchto končinách převládla legenda, že v Evropě létají pečená holoubata sama od sebe do úst a permanentně nadržené blondýnky vás slovy „Nein“ lákají k pohlavnímu styku. Mladí muži se proto dali na cestu, mají nejméně co ztratit, nejvíce co získat a my jsme banda kreténů. Zásadní ekologické hledisko!

                    39. Sice nevím, jak jste se od Ruska dostali k Severni Koreji, patrne tak, ze Rusko hranici s EU, jejiz hospodarstvi je jeden planovany centralismus po vzoru Kim Cong Una. Protoze – nemejte mi za zle – po Severni Koreji je druhy nejbolsevictejsi trh na svete ten v EU. V Rusku nic takoveho nenajdete. Pro me je fajn vedet, ze bolsevicka EU ma svoji klaku urputnych zastancu, kteri dsti ohen a siru na Putina. Ale je tu jedna otazka. EU zije na dluh a momentalne mame spotrebovano na 10 let dopredu a 30.leta recese je za dverma. Padlo tu slovo „duvera“ . A duvera trhu vypada tak, ze kasle na USA a Japonsko a EU a na axiomy, ze USA jsou nejlepsi investice na svete. Ono to naopak vypada, ze Cina s Ruskem se obejdou bez USA a EU a Japonska. Veskere high tech uz davno nejsou v USA, ani v EU. Vsecko Cina. Polovina dolu v Africe patri Cinanum. Zemedelskou pudu skupuji pomalu taky na urovnich statu, nikoliv po hektarech. S kazdym prodanym smartphonem, kazdou pocitacovou deskou anebo tričkem je Zapad zase o neco chudsi a Cina zase o neco bohatsi. Zit na dluh umi kazdy blbec. Ale i ten nejvetsi blbec by si mohl uvedomit, ze zit na dluh nejde naveky.

                2. Kokotsky trollit?
                  Pokud nevíte, co pojem znamená, raději byste ho neměl používat.
                  Bývalo to takovým starým zvykem, pravda, předpostmoderním.

                  1. Ona ta „spravna“ propaganda dokaze ten mozek zjevne ucinne proplachnout. Kdo nenadava na rusko za kazdou cenu je pak kokotsky troll. Putinovy tanky uz zjevne stoji i na hranich Kanady, takze ma wildcat z nervozity plne kalhoty, aspon doufam, ze jen na hranicich a ze uz Kanadu davno neobsadili a kremelska propaganda nam to neututlala.

                    BTW: Tanky zjevne posle na vychodni frontu Wehrmacht, teda pardon Bundeswehr, aspon to jak se zda naridil Obama Merkelove, kdyz se tu pred par dny u nas ukazal. Ale agresor je jasne Rusko, o tom neni pochyb.

                    1. O tanky vůbec jít nemusí. Úplně stačí, když tu zase začnou do všeho kecat a ruku v ruce s tím se tu rozleze ten jejich východní bordel. Jak říkám, jednou už to tady bylo a ať je současný západ jaký chce, tohle rozhodně není to, čím by se měl nahrazovat.

                    2. Na rozlezani vychodniho bordelu se nejak nemuzu upamatovat. Na vzdaleny dozor nad zcela vlastnim bordelem, na to si vzpominam dobre.

                    3. Mě by zajímalo co Obama nařídil Anděle.

                    4. Já bych věděl, ale svou kvótu sprostých slov na dnešní večer jsem již vyčerpal.

                    5. @LWG 5.5.2016 v 22:44
                      Copak to me taky, to se ale bohuzel k obycejnym smrtelnikum nedostane. Kazdopadne ted ma wehrmacht narizenou intenzivni inventuru, aby se pri chystanem drang nach osten neopakovala ostuda s „protipiratskou“ fregatou a vrtulniky.

                    6. No, tak to aby především začali nakupovat. Někde jsem četl jejich stavy a na nějaký drang to fakt nebylo.

                    7. Re: LWG
                      5.5.2016 v 22:58

                      Presne o to jde. Protoze U.S. samozrejme take museji pocitat penize a i kdyz je tisknou, tak uplne jednoduche to neni. Staci se podivat na jejich financovani a nefinancovani projektu s vlastnimi raketovymi motory, jak jim hapruje vyvoj letadel, apod. Simply, money is oil of everything.

                      Je tedy pro U.S. lepsi, kdyz nekde v Pobalti se budou flakat vojaci BW, nez jejich. Ve finale vsichni vime, ze je to saskarna, protoze tech par vojaku by tam stejne nic nespasilo. Ale proste chrastit je potreba, protoze by se treba mohlo podarit znovu Rusy uzbrojit, jako se to uz jednou povedlo. Pripadne kdyby konecne udelali nejakou fatalni chybu, tak…

                      Ze je to blbost, to vsichni vime. Ale kdyz uz hen v tom NATO jsme, no tak co nadelame.

                    8. Wehrmacht je na tom, tak, že sluníčková ministryně nařídila max. počet přesčasů týdně (ne týdně, či ročně), takže z aliančního týdenního cvičení museli Němci odejít domů už někdy po dvou dnech. A tohoto se má bát Mohamed, nebo Putin?

                    9. Re: LWG
                      5.5.2016 v 22:44

                      Obama jen prosel a kecy mel Scaparrotti. Na to reaguje BW.

                      Problem je v nedorozumeni. U.S. pojaly konec 80. let jako jejich vitezstvi studene valky. Vzhledem k tomu, ze Gorbacov zatahl rucni brzdu a Jelcin nasledne otevrel Amikum dvere, tak se nelze divit. Tim padem U.S. se zacaly povazovat za nejsilnejsi zemi na svete.

                      No, a pak si prijde nejaky Putin a zacne znovu dohanet to, aby se dorovnal U.S. Dokonce verejne prohlasi, ze jeho cilem je rychle dosahnout urovne armady pred rokem ’89. V ocich U.S. neskutecna drzost, protoze prece SSSR byl porazen a RF je porazeny nastupce!

                      Takze ted se postuchuji a ujasnuji si, jak to vlastne pred temi 25 lety bylo a jak se podle toho ma Putin chovat.

                    10. Sysope, to vlastně říkal Teump, že USA už nemá na to, aby dělal defakto celé NATO. A já souhlasím s s tím, že by evropské země měly posílit, ono to pomůže i mezinárodně, nebudou pak onuse Amíků.

                    11. Posilovani armady v zemich s raketove stoupajicim podilem muslimskeho obyvatestva a s genderovymi kvotami bude jiste zajimave.

                    12. Re: Praetorian
                      5.5.2016 v 23:26

                      Zrovna tohle vidim jako megaprooser. Pro nas. Ale CIA usetri vydaje za skolitele kdesi na Blizkem vychode ;-)

                    13. Re: jfb
                      5.5.2016 v 23:18

                      Amici nam nedovoli, abychom zbrojili tak,jak se nam chce. Krome toho nase vlada neresi narodni zajmy. Ano, par jedincu mozna, ale v globale budou delat to, co je jim receno zvenci.

                      Smysl by melo, kdyby se Evropa odtrhla od NATO a mela vlastni pakt. Ani s U.S., ani s Rusy, jen – rekneme – zeme Schengenu plus par vybranych. Zadne Turecko, zadna Ukrajina, atd.

                      Pak by to mohlo byt o necem jinem. Ale vydaje U.S. na zbrojeni jsou tak enormni, ze se mi nechce verit, ze by to Evropa jen tak utahla. Nejsem odbornik na zbrojeni, je to jen muj laicky nazor. U.S. kryje vydaje obrovskym dluhem, ktery nevadi, dokud nekdo nezaklepe na dvere a nerekne, ze ho chce splatit.

                      Pokud U.S. zvoli Clintonovou, pak se klidne muze stat, ze po nejake dobe na ty dvere zaklepe Cina. Co bude pak?

                      Pamatuju se, kdyz se Alstomu potopila lod. V tu ranu se stoply projekty i v Brne, v pitomem podnicku kdesi v Cesku. Kolik firem je napojeno na ekonomiku U.S.? A treba zprostredkovane, pres Nemecko?

                      Proste to nevidim vubec jednoduche.

                    14. Re: jfb
                      5.5.2016 v 23:18

                      Trump vyklada, co mu jeho poradci doporuci. Kdyz jede do statu, kde lidi nadavaji na zbytecne vydaje na zbrojeni, tak cinta o tom, ze by U.S. melo dokopat svoje satelity v NATO do vetsich vydaju. Ostatne to rikaji U.S. davno i bez Trumpa. Nase republika dava sotva polovinu, co vim.

                      Jenze kdyz je zasedani NATO, tak vsichni hltaji U.S. a podle nich hlasuji. Je jen jedna pravda, ta americka. Dokud U.S. do toho rvou nejvice penez, maji nejvetsi pravdu. Otazkou je, jak by to dopadlo, kdyby U.S. zacaly setrit do NATO a delaly se vice pro sebe. To, co maji do zbrojeni schvalene, to tam proste pusti, o tom zadna. Ale jakmile by to neteklo do NATO, tak jak dlouho by trvalo, nez by se nejaka parta trhla? A co pak? Co kdyby treba misto americkych najednou zacali kupovat ruske/cinske zbrane?

                      U.S. si chce udrzet pozici hegemona za kazdou cenu. A ti, co tam toci klikou, jsou odhodlani jit az nadoraz. Je to videt zejmena v te nekurbabe Clintonove. Staci se podivat, co rikala, kdyz jeste byla ministryne. Sere pes na mrtvoly, hlavni je vyhrat.

                    15. No, on Trump není politik, to je jistá, byť malá naděje. Asi poslední, no uvidíme.

                      Trochu paradoxně k tomu, co jsem psal, že výzbroji ání není tak drahé, a že Amíci dávají přijatelných 4 % HDP, tak oni už na to fakt nemají. Kromě toho HDP není rozpočet:-), tak ty výdaje na celosvětovou přítomnost jsou obrovské. Až tak, že i když mají nejmodernější výzbroj, tak poměrně fyzicky starou. Kromě necelých 200 F-22 je komplet letectvo staré 20 více let, i když modernizované, takže se jim ty steobe začínjí rozpadat, i když bojově by jinak byly na výši. Např. několik F-15 se jim rozpadlo za letu. Takže je čeká v relativně blízké době nahrazení několik tisíc letadel. To teď nahrazují drahé létající tankery atd. To se týká např. i tanků, sice dnes mají mnohem modernější výbavu, než v Pouštní bouři, ale jsou to ty samé podvizky, nové se již roky nevyrábí.
                      Jediné co se fyzicky obnovuje je námořnictvo.

                    16. Re: jfb
                      6.5.2016 v 0:00

                      U Trumpa strasne zalezi na dvou vecech:

                      1) jestli odola lobby vojenskeho prumyslu – a to jsou vetsi frajeri, nez hotelier
                      2) jaci poradci mu budou delat politiku. On zadny politik rozhodne neni.

                    17. No jasně, říkám naděje. Všichni ostatní je jistota průseru.

                    18. Ještě dodávám, že jim dochází hlavně lidi. Dnešní US vojáci mají několit let v boji, což nikdy dříve nebylo, ti lidi jsou fakt opotřebovaní, množí se dezsrce, sebevraždy atd.

                    19. Přesně!

                      Můj zubař, na rozdíl od Pivkova, na ordinaci nápis Зубы Zuby tedy neměl.

                    20. Pivko, asi žijeme každý jinde. Já denně pozoruji, jak se sem rozlézá „západní bordel“. Nějaký mužik z děrevně je mi u prdele stejně tak jako drn Joe z přívěsu. Ale dost mi vadí, když se někde objeví banda zmrdů a začne mi kázat, co mám dělat a co je pro mne dobrý. A v tomhle zrovna na body vede „západ“. Zmrdi jen mění působiště, pětadvacet let jsou v Bruseli, předtím čtyřicet let Moskva, předtím pár let Berlín. V Rusku si z eurosojuzu dělají prdel, ale to je tak vše. Všichni jsou tam sice děsně nesvobodný, ale kupodivu ve většině spokojený. Zato tady většina remcá, protože furt každýmu něco hrozí, něčeho se dopouští, všechno se reguluje, zakazuje a kontroluje. Svoboda k pohledání.

                    21. Re: kat
                      5.5.2016 v 23:47

                      Zajimavy postreh, ktery mne nenapadl. Ale je to pravda, kdyz kecam s Rusy, tak jsou spokojeni. Kdyz kecam se sousedy tady, tak dost nadavaji.

                      Uz je dost hodin a nechce se mi nad tim nejak do hloubky premyslet, ale dost mozna to take bude tim, ze bezny Rus ma uvazovani jako Jihoamerican. Proste hlavne at zitra vyjde slunce, at jsme doma zdravi, at je co jist a at mi Masa vecer nastavi, az prijdu domu. Kdezto my porad chceme ten americky sen v evropskem podani.

                    22. @kat 5.5.2016 v 23:47
                      Vitej, Karasku! Chybels nam tu, chlapce draha! :-)
                      Ta poznamka o zapadnim bordelu je vic nez trefna. Clovek vychazi kazdy den z baraku a ani nevi, co za zakon ten den zrovna nevedomky porusi, presne jak pises, ale v tom Rusku to teda musi bejt jeste horsi, teda aspon to tvrdi pivko. Ale tohle si od nej jeste necham detailne vysvetlit. Dneska sice uz dela mrtveho brouka, ale tomuhle neunikne. :-)

                    23. Re: Praetorian
                      6.5.2016 v 0:36

                      Tp mas marny.Co jsem poznal,tak drtiva vetsina rusofobu maji posledni datum zaznamu ruskych dejin nekde na konci 80. let, kdy se jeste mjaso kupalo do gazety. A tim se porad ohaneji. Napriklad ono oblibene, „na vsjo nado bumazki“ jsem v Rusku zazil jeste v 90. letech, ale na Slovensku jeste pred peti lety a na te Slovaci mne uplne zazdil typek, ktery mi zacal na ulici mavat pred xichtem jakymsi prukazem a ze pry je neco jako pomocny policista a moc se dozadoval poslusnosti :-). Takze ono kdyby se chtelo, tak fura ruskych historek se da zazit i tady v EU.

                      Jak rikam – Moskva je stat ve state a neda se brat jako etalon. Ale pokud clovek neni nekde na jihu, kde uz je to spise Arabie,nez Rusko, tak je tam vsechno jen s minimalnimi rozdily proti tomu, co mame my tady, nebo treba Polaci. Uplne stejne panelaky, auta, parky, obchody,…

                      To se ale zabednencum vysvetlit neda. Oni maji porad vizi Stalina v Kremlu a Ivana v derevne.

                    24. Zdar.
                      No jo, nic tě nevaruje a neznalost, jak známo, neomlouvá. Na obyčejnýho ovčana se vůbec nemyslí. Jo to za strýčka Ády bylo líp, to člověk dostal třeba cedulku „Pamatuj, že poslouchání zahraničního rozhlasu je zakázáno a trestá se káznicí nebo i smrtí“, mohl si ji dát na knoflík u aparátu a měl hned jasno.

                    25. Re: kat
                      6.5.2016 v 1:06

                      Kdyz jsem si privezl svoji prvni „ameriku“, tak jsem nekolik hodin stravil odstranovanim ruznych cedulek a samolepek z nejruznejsich mist vozidla. Ja, zvykly pouzivat mozek, jsem najednou byl konfrontovan vyrobkem ze zeme, kde mozek netreba, protoze vsechno uz resili pravnici. Mozna, ze povalecne vyloupeni nemeckych vyzkumaku i s personalem a cedulkami bylo motivem, nevim :-)

                    26. Bodejť by tam nebyli ve většině spokojený.
                      Nespokojení se odjeli uspokojit jinam, napříkad Voloďa, co sedí na o patro výš.

                    27. Re: ygorek
                      6.5.2016 v 6:16

                      Rusu je jako much. Vzdy se najde nekdo nespokojeny. Jestlize alespon 15% Rusu nemuze citit Putina, je to docela dost. Tipuju, ze predevsim ti, co si nechali obcanstvi, ale ziji mimo RF.

                      U nas v dedine bydli jedna mlada Americkanka, uci deti anglictinu. Ma ceskeho pritele a vracet se nechce (samozrejme, obcanstvi si chce nechat, protoze…:-)). Duvod? Pry je tu vetsi klid.

                      A taky tady mame par Rusu, maji stavebni firmicku plus provozuji chov lam. Taky jsou tady spokojeni.

                      Kazdej si najde duvod. Mam z toho delat nejaky zavery?

                    28. Takže se nespokojení odjeli uspokojit jinam, čímž pocento spokojených v původním místě vzrostlo.
                      Nic jiného jsem netvrdil.

                    29. Jenže i těch nespokojených v cizině je velmi málo, Rusové iv cizině jsou nacionalisti a Putina většina podporuje.

                    30. Wildcat nema z nervozity plne nohavice. Mal by ich keby nejaka CF18 (alebo CF35 ak sa ich dockame) zostrelila TU95 motajucu sa v oblasti na ktoru si robi narok Kanada aj Rusko. Ale vzhladom na to ze to ze to nie je kanadsky sposob riesenia problemov, k tomu nedojde (vid kanadsku snahu o anexiu Turks & Caicos). Wildcat je jednoducho sklamany z faktu ze uz aj dfens je zamoreny vsevedmi predpovedajucimi totalny krach zapadu a triumfalu rast Ruska, etc. Co je inak zaujimave, pretoze par rokov dozadu vsetci predpovedali totalny krach zapadu ako ekonomickeho powerhousu sveta a jeho nahradenie krajinami BRIC. A pozrime sa ze kde to B z BRIC je dnes…bohuzial (hovorim to cisto egoisticky, problemy v Brazilii pocitim na vlastnej kozi, ci vlastne penazenke 15.3.2017)
                      Kedze, ako vidim, taketo hlasanie je popularne uz aj na tomto webe, nezostava mi nic ine nez sa rozlucit a prestat sem chodit. Vratim sa este den potom ako EU skrachuje aby som sa diskuterovi ZRG1 ospravedlnil, alebo 1.1.2017 aby som mu jeho proroctvo o krachu EU roku 2016 otrieskal o lebenu.

                    31. Zamořený? Tak jak jsi to popsal, tak tu není nikdo. Že Západ vytlouká klín klínem a je n cestě ke krachu není teze Rusů, či komunistů, ale naopak libertariánů a ancapistů. A to te stejného důvodu, proč má problém např. ta Brazílie, více utrácí, než si může dovolit.
                      To je totiž typické, prý ti, kteří protokovali konec Eura, že se mýlili, že Euro přežilo atd. Ale to, že se kompletně změnily parametry této měny, takže staré euro už neexistuje, a to samé defakto i sUSD, přehlížejí.
                      Pokud nedokážeš ustát svobodnou diskuzi, proč jsi vůbec na dfens lezl?

                    32. Tyhle názory nejsou nové. Ony teď jen více vyniknou. Těší se na to už pěkných pár let jako malý dítě na dudlík, až to tomu nenáviděnému západu, Bruselu, Američanovi, popř. všem dohromady někdo konečně pořádně natře. Akorát ten Číňan je furt moc daleko a Rus má co dělat sám se sebou. Takže ono ač to na tom západě pořád stojí dost za hovno, tak to všude jinde stojí za dvě a to střídání stráží pořád nějak nepřichází. Navíc jim vůbec nedochází, že kdyby skutečně došlo k onomu toužebně očekávanému mocenskému vzestupu Ruska, tam my to tady odsereme jako první. Přestal jsem sem chodit poprvé, když si tu přestali do huby vidět libertariáni a ancapáci, teď zřejmě bude třeba učinit to samé kvůli EU- a US-haterům.

                    33. Re: pivko
                      6.5.2016 v 7:56

                      Prijde mi, jakobys nezazil komary. Tehdy byl pripustny jediny spravny nazor.

                      Pluralita nevyhovuje? Divne.

                      Ja si prectu clanky, ktere mne zajimaji, az do konce. Co mne nezajima, proste nectu a jdu dal.

                      Delam to blbe? Mam hledat jen servery kde je 100% moji pravdy?

                      No, jak rikam, to uz tu jednou bylo. Ale chapu, ze hodne lidi vola po uplne stejnem systemu. O tom, mimochodem, je i tento web.

                    34. Já to přece nikomu neberu, ať si s pánembohem žvaní. Jenom jsem vyjádřil názor, že nositele těchto názorů považuji za pitomce, co si nevidí do huby, pokud to nejsou nějací Aeroneti, co to dělají za cizí peníze. Akorát se takových diskusí nebudu účastnit, to je celé.

                    35. OProblém je, že jim často vkládáš do úst názory, které ani nemají.

                    36. Pivko – to je problém tvůj, že si myslíš, že někdo nenávidí Západ a je hater apod. Ano jsou takoví, ale opravdu to není každý, kdo Západ kritizuje. Ono je totiž co kritizovat, jelikož Západ přestává být Západem a letí cestou k SSSR, zatímco Rusko např. se dost pozápadnilo, i když samozřejmě není nebude tak daleko, jako Západ kdysi. No a pak je samozřejmě k smíchu a ke kritice to narůstající pokrytectví Západu.

                    37. Rusko se pozápadnilo? Možná Moskva a Petěrburg, či lépe řečeno některé vrstvy jejich obyvatel (ne ty nejpočetnější).

                    38. Ale i ty. Samozřejmě do jisté úrovně. Ale myslím hlavně společnost, se posunula ze socialismu do kapitalismu. I když tam toho socialismu dost zůstalo samozřejmě. Bohužel Západ jim jde opačně dost rychle naproti.

                    39. To je na zajímavou diskusi. Když je v tom Rusku tak skvěle, proč se ti bohatší Rusové stěhují do USA a možná ti méně bohatší k nám? Podle ruských zdrojů (kommersant) jich je v USA asi 3/4 milionu, u nás tak 40 tisíc. Čísla opačným směrem, která jsem našel, se týkají jednotlivců.

                    40. Re: cyklista
                      6.5.2016 v 10:12

                      Je v Izraeli tak zle, ze fura Zidu je kvuli tomu po celem svete? Krome toho, brat jako ukazatel to, ze pokud se nekdo stehuje jinam, tak v danem miste musi byt nesnesitelne, je dost zavadejici. Ja jsem se odstehoval z Brna a netvrdim, ze se tam neda zit. Dokonce Brno v ledascem obhajuji a to neznamena, ze se tam chci stehovat. Az v Rusku bude najednou polovina obyvatel, pak uznam, ze je tam zrejme nesnesitelne. Ale nejaka prirozena migrace? Co znam Rusy u nas, tak drtiva vetsina sem prisla s penezi, ktere ale v Rusku nakradli. Takze pak muzeme tvrdit, ze v Cesku je nesnesitelne, protoze Bakala, protoze Krejcir, protoze Kozeny?

                      Proste, je mi lip jinde a v Brne je zase lip fure tech, kteri tam ziji. Do Ruska utika fura Ukrajincu, ba i Cinanu, dokonce se tam par let flakal i Jagr, proste pokud se tam nekomu chce, at si tam jede, komu se tam nelibi, at jede jinam.

                    41. Re: cyklista
                      6.5.2016 v 10:12

                      Zhruba 900 000 jednotlivcu tam uteklo z Ukrajiny jen v roce 2014. Proc nesli na zapad? Jak vidno, tak Nemecko prece kazdemu, kdo jde z valecne zony roztahne paze. Nebo ne?

                      Ti, co tam odesli, jsou proste presvedceni, ze jim tam bude lip. Proc, do toho je nam prd.

                    42. Re: Sysop
                      6.5.2016 v 10:51

                      To je velmi dobrá poznámka. Sice se tu řeší bída Ruska, ale svrab a neštovice panující na Ukrajině nikomu nevadí. Blbý na tom je, že lačnost soudruhů z Brusele po dalším území bude saturována jejím připojením do eurosojuzu. Je to jen otázka času. Ukrajincům pak bude líp, jak bude potom nám, se dá také lehce domyslet.

                    43. Tak dost zásadní rozdíl je v tom, že se Ukrajina nesnaží ten svůj průser vyvážet jinam. Rusko by obšťastńovalo furt někoho, akorát já po 68. a třeba obyvatelé pobaltí už od války na ně nejsme vůbec zvědaví.
                      A v tom vidím ten rozdíl.
                      Ať si Ukrajinci ty svoje oligarchy a korupci vyžerou, já se jim do toho vměšovat nebudu. Ale Rusko se tam montuje neustále, čili co špatného je poukázat na to, že ten agresor se mi prostě nelíbí?

                    44. Cyklista – že to Ukrajina nevyváží jinam? Jasně, jen je západ krmí a platí všechny účty.
                      Rusové na Ukrajině opravdu se nikam nevrátili, za Dněprem žili od nepaměti.

                    45. Otázkou je, zda je v takovém případě lepší dovoz než vývoz…

                    46. No jako fór dobrý. Jak píše jfb, eurosojuz tam leje prachy, který už nikdo nikdy neuvidí. A jestli se sojuz tímhle směrem rozšíří, tak budeme platit ještě více. Většinou těm oligarchům.

                      Co vyvezl Rus od plyše mi asi nějak uniklo. Zato snaha vyvézt nejen k nám nejmenovanou soldatesku pozorovat lze. Argument použit stejný jako tenkrát sověty. Ostatně, kdyby to tehdy Tonda sovětům podepsal, tak by se sem potichu postupně navezli a vzpomínka na okupaci by jaksi chyběla. Výsledek v podobě sovětských posádek (včetně částečně ukrajinského osazenstva) by byl ovšem stejný.

                    47. Re: kat
                      6.5.2016 v 19:30

                      Ja myslim, ze pro EU uz je UA out of focus. Investice do Donbasu, ktere tam probehly, jsou spise U.S. razeni. Jako odbytiste je to ted problem, bo UA jde do krachu. A jako dalsi dalsi zdroj levne pracovni sily v dobe, kdy resime rucnikare, je spise hrozbou. Ja myslim, ze to je uzavrena kapitola a Jacefnuk dobre vedel, proc se uklidil. Pornosenkovi to jeste chvili bude trvat a mozna ho odtud odnese narod nohama napred, ale kazdopadne to na anexi k EU nevidim.

                    48. Utekli tam, odkud přišli. Co Rusů je třeba v Pobaltí. Posílali je tam, stejně jako třeba vojáky k nám do Milovic, v podstatě za odměnu.

                    49. Re: JJ
                      6.5.2016 v 8:24

                      Prijde na to, co znamena „prozapadnilo“. V Rusku, stejne jako USA, klikou toci jen hrstka lidi a ti urcuji vsechno.

                      Bezny Amik je stejny jako bezny Rus. Aspon ti, co je znam, takovi jsou.

                      Nicmene prave ve velkych mestech se rozdavaji karty.

                    50. Kritizovat je co, o tom žádná. Akorát to Rusko rozhodně není tím, z koho bychom si přitom měli brát příklad.

                    51. Re: pivko
                      6.5.2016 v 10:16

                      S tim bezesporu souhlasim. Nas vzor to neni ani omylem. Rozhodne ale je dobre se poucit z chyb, ktere Rusko dela. Stejne, jako se poucit z chyb zapadu, atd.

                      Ja Rusko vidim jako obchodniho partnera. Uplne stejne, jako USA, nebo Cinu. Prede vsemi je potreba se drzet na pozoru. Z teto party nejmene verim Cinanum.

                    52. Vidím to dosti podobně. A musím dodat, že má nedůvěra a podezřívavost k Číně výrazně vzrostla od té doby, co jsem poznal malý kousek té země asi při měsíčním pobytu. Neuvěřitelně vyčůraní lidé.

                    53. Re: Kilmore
                      6.5.2016 v 10:31

                      Jo, zeme je to krasna a da se tam cestovat za par babek. Pruser Ciny je v tom, ze Cinani jsou opravdu dost vychcani, ale pritom velice sverepi a cinorodi. Zatimco u nas je vychcanek povetsinou linej, tak Cinan je vychcanej, ale stale neco kuti. To je pro nas velmi nebezpecne.

                      Dalsi vec je ta, ze Cina skupuje zapad za to, cim zapad plati Cine. Takze i kdyz stale zustava v ruce ciny nemaly Cerny Petr, tak ale kdyby se dolar polozil, Cinane budou vlastnit furu nemovitosti, prumyslu, technlogii, atd.

                      Proste, Cinan je obchodnik, ktery se klani s rukou za zady, ale v te drzi kudlu.

                    54. Sysope, ano je to tak, já si dokonce myslím, že na to Číňané i sází, že sice, až ekonomika kvůli předlužení kompletně lehne, tak to sice dolehne i na ně, možná i pár miliónů Číňanů lehne hladem, ale pak oni budou vlastnit obrovskou část, možná i většinu světových zdrojů, přeživších fabrik atd.

                    55. Re: jfb
                      6.5.2016 v 10:39

                      Staci se podivat, jak ted probihaji jednani o dodavkach surovin z Ruska do Ciny. To je, panecku, sranda. Obema stranam je jasne, co ma druha strana v ruce za karty. Naoko si trepou rukama, ale nejradeji by po sobe skocili. Ale… zatim se vzdy nejak dohodli.

                    56. Sysope k těm jednáním (opravdu děsný engine diskuzí) – jo je to tak, ale to je tím, že Putin je prostě pragmatik, vždyť obchoduje i se Saudy a dalšími reálnými nepřáteli.

                    57. Pivko – proč ne z toho dobrého? Např. z daňového zatížení, a z toho, jak se snaží držet rozpočet a toho, jak se např. reformovali armádu, kterou za celkem malý peníz dostali z průseru nahoru, tak to klidně ano.

                    58. Re: jfb
                      6.5.2016 v 10:32

                      Jenze zrovna z tohoto si tezko muzeme vzit priklad. Co se zbrani tyce, tak nemame co a kde vyrabet, navic si o tom nesmime sami rozhodnout.

                      Co se ekonomiky tyce, tak nemame zadne zdroje surovin, o ktere by nekdo stal. Dneska jsme zeme, ktera dela outsourcing (zatim), lehky prumysl a v podstate jsme napul cesty mezi zapadem a Cinou. Rusko je zdroj, dodava produkty tezkeho prumyslu, je to proste neco jineho a jinak se reformuje. My si z toho tezko muzeme neco vzit.

                      Jo, ze Putin pozaviral par oligarchu a ten zbytek zacal slapat brazdu? Na to jsou ale nasi politici prilis velci sraci a je jich moc. Ti se nedomluvi. Staci se podivat, jak ted resi OKD.

                    59. Sysope, myslíš jen ČR, nebo Evropu? Evropa je ve výrobě zbraní kompletně soběstačná, případně ve spolupráci s Izraelem určitě. ČR samozřejmě ne, to ani by nebylo správné ekonomicky. Jinak nevím, že bychom nemohli si rozhodnout o tom, čím se vyzbrojit. Jen, když jsme v NATO, tak by to mělo být NATO kompatibilní, ale to dokážou i Rusové, ale tam opravdu je spíš problém v případném servisu atd., než že by nám to někdo zakazoval. Vždyť i ruské věci kupují Američané, pokud se jim to hodí.
                      Ta reforma armády nebyla dobrá vůbec v tom, co vyrábí, či ne, ale hlavně v určení priorit, organizaci a výcviku. Prostě Šojgu je podle všeho borec.

                    60. Re: jfb
                      6.5.2016 v 10:48

                      Myslim CR. Neskutecne mne sere, ze zatimco zkurvysyni z Ruska nas zbrojni prumysl zachovali a rozvijeli, tak zkurvysyni z NATO nas zbrojni prumysl pohrbili. Rusove i dnes vyrabeji zbrane NATO kompatibilni, staci se podivat na veletrzich. I kdyz si o NATO munici mysli svoje, tak proste respektuji fakt, ze zakaznik ma penize ergo pravdu.

                      Proto rikam, ze by bylo zlate, kdyby se pul miliardy Evropanu probudilo,zatlacili svoje statniky do americke prdele hloubeji a zvolili si uplne jine. Pak by EU skutecne mohla fungovat na principech, na kterych byla budovana na zacatku. Pokud by EU byla nezavisla, pak by mela sanci.

                      Ano, Sojgu to dela dobre. Ale jak jsem rekl – RF je nezavisle, to se jim to jinak pracuje. Sami si rozhodnou, kolik do zbrojeni narvou. A kdyz jsou prachy a fabriky…

                    61. Sory, ale v tomto jseš mimo. Nikdo z NATO náš průmysl nepohřbil, vždyť i dnes defakto co bylo předtím i pokračuje dál, sice někdy v menším ,či pod jinou značkou, ale pokračuje. Zbrojovka funguje, Aero funguje, Era funguje, Tatra funguje atd. A že byly problémy? No to si jsme si způsobili jen a jen sami, viz Aero, i Tatra.

                    62. Re: jfb
                      6.5.2016 v 11:00

                      Ja neznam vyrobu Aera, ani Tatry. Od kluku z armady vim, ze Tatra je samy Renault, co se nahradnich dilu tyce. Ale… z doslechu.

                      Co vim sam, tak to je vyroba, ktera se delala s Polaky, ktera se delala v Plzni, Brne, pak municky v Policce, Bojkovicich,… a to je nekde uplne jinde. Jen v tom Brne se zajed podivat do Zabrdek, co tam ze Zbrojovky zustalo. V halach, kde po zdech jsou jeste stare plakaty del, se dneska skladuji koberce, boty, picoviny.

                      Moc dobre si pamatuju, jak hned v ’89 se zacalo pretrasat, ze to proste musi pryc. Konkretne ve Zbrojovce jsem mel hodne kamaradu, kteri pak sli jinam. A co ze tak najednou zrovna Zbrojovka sla do prdele? Smeralky ne a do Zetoru se nekolikrat po sobe rvaly prachy pote, co je stavajici vedeni rozkradlo. Proste, kdyz se nechce, tak to nejde. A neverim, ze problem byl proste v tom, ze najednou ty vyrobky ze dne na den nikdo nepotreboval.

                      Blbou houfnici dneska neumime vyrobit. To, ze modernizujeme stare veci neznamena, ze jsme schopni je vyrobit od piky v rozumnem mnozstvi.

                    63. Tak Tatry, co se naposledy dodávaly do armády, jsou obyčejné náklaďáky, ano, je to z velké části Renault. Ovšem teď se Tarta soustředila na speciály a funguje.
                      Tak z brna se přesunula výroba více do Uherského Brodu, v Brně zůstaly snad jen lovecké zbraně. Těžké zbraně se nevyrábí, jelikož je nikdo neobjednává, i ve všech armádách se jen modernizují a repasují staré kusy. Navíc ty se vyráběly hlavně na Slovensku a tam plánovali likvidaci výroby už v 80. letech, jelikož toho prostě bylo vyrobeno moc. To byl hlavní důvod pádu výroby, po pádu východního bloku se otevřely armádní sklady a najednou bylo k dispozici obrovské množství mírně jeté, či dokonce nové východní techniky za cenu železa, tomu se nedalo konkurovat.

                    64. Re: jfb
                      6.5.2016 v 11:26

                      To samozrejme chapu, ale bavime se v rovine moznosti vyzbrojeni vlastnimi silami. Rusove techniku vyrabeji sami. Cinane take. My nemuzeme nakupovat, nemame na to chechtaky. A zebychom si vsechno lizli? Od koho a za co, pokud bychom chteli byt samostatni?

                      Proto rikam, ze nase vyroba sla do kytek. Konkretne u tech municek tlak z NATO byl, to vim zcela jiste. Obchod nade vse.

                    65. Cha. Chechtáků je spousta, momentálně je sice veřejný sektor používá na kde co jiného a poplatníci dokonce pro sebe, ale mávnutím kouzelného hlasovacího zařízení se můžeme krajc cvajc na nějaké dálnice, školství, regionální rozvoj, cyklostezky, rozhledny, záchrannou službu, konference o tom či něčem jiném, rodičovské dovolené, atd. a můžeme začít sekat divize jak Baťa cvičky. On ten socialismus nebyl žádný skvost ekonomické výkonnosti a jakou armádu dovedl udržovat. Všichni budme rádi, že se nažerem, auta budeme mít dvě za život, na všechno budou fronty, ale zákaďáci budou dupat okolo nové techniky v dlouhých řadách. K tomu nový trestný čin „Brojení proti brannosti“, pro ty, co budou mít nějaké kecy.

                    66. Ano, Číňané si techniku vyrábějí sami. Za použití v USA či Evropě navržených součástek a tamtéž ukradených informací.

                      Je-li pod „my“ míněn český erár, tak ten má „chchtáků“ dost. Jen by je nesměl utrácet za pitomosti a při tom utrácení za výzbroj postupovat alespoň trochu zodpovědně. Zkuste si porovnat třeba české a holandské ozbrojené síly – stavy techniky, personálu, rozpočet.

                    67. Re: JJ
                      6.5.2016 v 11:52

                      Tak prave jsem zaznamenal urcity posun k lepsimu, co se hospodareni nasi armady tyce. Mame ted dodat nejaky vyrobek a na rozdil od predchozi praxe (utvar objedna, dostane, zaplati) je nyni praxe nova. Utvar posle poptavku do Prahee, tam se sestavi komise, ktera chce vyrobek videt, posoudi funkcnost, pak dostane vyrobek NATO kod a je zarazen. Teprve pote ho utvar muze objednat.

                      Ja to vidim jako pozitivum, treba se armada zacne konecne vybavovat funkcnimi vecmi.

                    68. Sysop
                      Tak 10miliónová země prostě ve výrobě nemůže být plně sobestačná v dnešní době, to není ani Izrael, a že toho vyrábí mnoho, Ten to řeší tak, že spolupracuje jak s Amíky, tak Rusy a Číňany.
                      U té munice, např do pandurů, to bylo o ceně. Prostě malá fabrika, která měla kapacity jen defakto pro nás, nemohla cenově konkurovat fabrikám, kteří vyrábí pro USA a další. Náklady na udržování pracovních míst tak byly nesmyslně vysoké. Ovšem v munici je konkurence z více zemí, a západní munici je schopen dodat i východ, takže tam nebezpečí nedodávek nehrozí.
                      JInak souhlas s LWG, ony prachy opravdu jsou, a nemusí to být na „úkor lidu“. Např. Singapur dává do armády cca 30 %! rozpočtu, ale lidi se tam mají ekonomicky hodně fajn, jen proto, že tam není socialismus.

                    69. Panove, co myslite, ta novela Zakona o zbranich, je v nas prospech (nebavim se o omezovani svobod), nebo ne? Ja se na to cucim jak kocce do riti a nevim, jak to chytit. Jestli to ma zavrit hubu lidem, co mavaji UB, nebo jestli to ma byt nejaka (marna) palebna priprava na argumentaci, az se EK zepta, nebo jen bohapusta buzerace?

                    70. No Rusko má den daňové svobody někde kolem půlky dubna. Zhruba kolem této doba jej mají ale také např. USA, Austrálie nebo Irsko. Na rozdíl od země, kde zítra znamená včera mají ale ještě třeba fungující infrastrukturu. To jen k těm vzorům.

                    71. Pivko, ale my, a ani EU není Amerika, Austrálie, Irsko (i když Irsko v EU je). O tom mluvím. Jinak ty USA jsou složitější, když tam mají federální a místní daně.
                      A Rusko nemá fungující infrastrukturu? Co tam nefunguje? Že ji má stále horší, než někdo někde jinde je fakt, ale to my např. také.

                    72. den daňové svobody v Čechách je zhruba koncem října. Ono je potřebí počítat.

                    73. h72, pivko ti asi namítne, že to počítají, ti kteří tomu rozumí. Jenže máš pravdu to, že je to složitější. Den daňové svobody totiž se počítá z celkového zadlužení obyvatelstvo, ovšem v tomto čísle, každý důchodce, každý nezaměstnaný na dávkách atd., toto číslo snižují, na úkor daňového zatížení plátců.

                    74. Re: jfb 6.5.2016 v 15:19

                      http://www.dendanovesvobody.cz/metodika-dds/ tady to počítají jako poměr výdajů státu a HDP, nojo, ale do HDP se dle nějakého koeficientu započítavají ilegálně nezdaněné příjmy, nebo třeba práce v domácnosti, či sběr borůvek, takže celej výpočet je úplně blbej a proto z toho lezou takový data, který se zdaněním nemají nic společného, ale účel plní, vychází to mnohem lépe než jak je to doopravdy.

                    75. Zrovna libinst bych nepodezíral z toho, že by ta data zkresloval ve prospěch státu.

                    76. Re: pivko 6.5.2016 v 17:55

                      To není o zkreslování dat, ale o chybném výpočtu.

                    77. Zatím fungující možná, ale to zastarávání v USA sami vidí. A začíná to být problém i Evropy. Ostatně je to vidět i u nás.

  2. Možná byste si měli, vy kritici z komentářů, opatřit nějaké konexe na zajímavě postavené lidi. Třeba od soudu nebo někoho s velkým kapitálem napojeného na nitky podsvětí, kde se rozhoduje o větších věcech – a zjistili byste, že ohýbání reality v mediích za různým účelem, zejména za upevňováním moc a finančních příjmů (dle jednoho románu Říše strachu) je velmi standardní a běžnou záležitostí. Neříkám, že tento článek je pravda – ale možná ano. Což nikdo z nás nemá šanci zjistit. Nicméně bych ho neposílal do Aeronetu, ale zkusil bych být víc přemýšlivý a kritický. Jako on. Protože manipulace funguje na všech úrovních. Viz historie.

    1. Jiste, protoze premyslivost a kriticnost se pozna tak ze clovek opisuje blaboly z Aeronetu a Sputniku o tom, jak prohnily Zapad stoji na kraji propasti, zatimco Rusko je stabilni a vsem tem imperialistum a vrahum z Volstrytu to pod vedenim moudreho a spravedliveho vudce Vladimira natre :)

      1. Západ je stabilní, asi jako Řecko v roce 2009

        1. S lidmi jako 3tecky se nema smysl vubec zabyvat. Stejne vsecko, o cem tu pisu, se za par mesicu stane holou realitou. Kdo ma schopnost videt veci v kontextu, ten to vidi. Ostatnim stejne neni pomoci.

  3. Dotaz – pokud by Čína chtěla prodat své zásoby dolarů, proč by FED tiskl další dolary? Nebo je to jen neobratně vyjádřeno, že Čína drží dluhopisy za 3,3 bilionu dolarů?

  4. Njn, clanek na urovni tech komentaru, kteryma nas dotycny obstastnuje u jinych clanku.

    Ale at nejsem jen negativni – autore, myslim, ze kdybys tam jeste trosku vice zapracoval Zidy a Iluminaty, tak uz by to mohlo byt ok…

  5. Možná by to chtěl trochu číst na nemesis.sk, to by pak takovýhle články nebyly tak optimistický…

  6. I na D-FENSu musí exhibovat každý Sheldon co má přístup k počítači a internetu ? Západ je „krok od propasti“ min. už od roku 1948 a zatím se do ni soustavně propadá jenom východ (asi proto, že je krok před západem).

    1. Východ se propadl kvůli socialismu, ovšem ten dnes raší mnohem více na Západě.

      1. Ja tedy vsude poslednich 25 let ctu, ze na hrane propasti je SSSR a pak RF. A ono porad nic. Dokonce, kdyz jsem za posledni mesice cetl zpravy analytiku z Washingtonu, tak jsou pomerne hodne v rozporu s timto obecnym pohledem. Samozrejem se nabizi spekulace, ze jim jde jen o navyseni zbrojniho rozpoctu bez racionalniho zakladu.

        1. http://www.nemesis.sk/to-co-fed-spravil-v-decembri-neskonci-dobre-usa-musia-vysavat-zvysok-sveta-o-kapital/

          tenhle borec pise o vecech, ktere se s rocnim anebo pulrocnim spozdenim zatim plni do puntiku…
          Narozdíl od anál-lytik z Washingtonu

  7. Samozřejmě že růst bohatství možný je. A je dokonce velmi reálný. A zatímco dřív na ten růst museli všichni tvrdě makat, dneska to už za nás zařídí stroje :-).

    Nepříjdete si v roli obdivovatele Ruska v době otevřených informací jako komik?

    Než vypustíte takové ptákoviny, nezkusil jste si třeba zadat do obrázkového googlu něco jako usa countryside a russia contryside?
    Jo, v obou případech tam budou koňské povozy, jenže v USA to budou nejspíš novokřtěnci a v Rusku ta bohatší část vesnice, kde pluh už nemusí tahat rolníkova žena.

    1. No,kdyz stroje udelaji praci za mne, za co mne bude nekdo platit?

  8. Autor jistě mnohé myslí v nadsázce, což mnozí diskutující asi nepochopili a činí předpojaté závěry.
    V každém případě se nad vývojem zamýšlí mnoho lidí. Vřele doporučuji přečíst si pojednání od Robejška Tohoto autora asi nebudeme podezírat z úlitby Rusům, leč současné možnosti jsou vyčerpány a další Eficienci jaksi dochází dech.
    Již několik roků věštím deflaci a stále ji věštím a věštiti budu. Pokud se odtrhla reálná ekonomika od té fiktivní, převážně finanční pak nevidím jinou, než deflační cestu, ať se kdokoli snaží sebevíc. Dostat ony fiktivní peníze do reálné ekonomiky aby způsobili inflaci dost dobře nejde. To by tu fikci museli skutečně roznášet těmi vyhrožovanými vrtulníky. I naše čtvrtá parlamentní komora, ČNB, jednou s intervencemi ustane. Nakonec i oni se budou muset sklonit před realitou, no a pak “hin sa uláže”. Soudím, že Singra ještě mnohokrát pošleme do prdele. Bohužel jen slovně. Byl nám jej s celou hlasovací kumpačkou čert dlužen.

    1. Při kopírování se nějak nepovedl odkaz, tudíž náprava.pojednání od Robejška

    2. Robejška nepodezírat? Už před nějakou dobou získal titul „Ruský šváb“. No a deflační tlaky jsou poslení roky silné, to je jasné: pokles cen ropy, plynu, elektroniky, to se muselo projevit (pro nás pozitivně). Bohužel soudruh Singer se svým inflačním cílením na 2% ročně a devalvační intevencí a názorem, že intervence je zadarmo, nás skutečně může dostat do pěkného maléru se skokově posílenou korunou, ale to už v křesle nebude.

      1. „Už před nějakou dobou získal titul “Ruský šváb”.“
        od Putny… což beru spíše jako doporučení a Robejškovo plus

        1. Naprostý souhlas.

      2. Ano, považovat Robejška za Ruského švába může jen naprostý novokomunistický hajzl.

    3. No s lecčím se dá souhlasit, ale má tam i poměrně zásadní nesrovnalosti – zmiňuje deregulaci a privatisaci v sedmdesátých letech (v reálu spíš osmdesátých ale to je fuk), ale nějak mu vypadlo to, že tomu předcházela tuhá regulace, znárodňování a obecně růst moci státu. IMHO je to zásadní třeba pro to určování tempa vývoje a alokaci investic – dřív se ve spoustě oborů zkoumalo podstatně víc paralelních možností, kdežto dnes regulace a různé subvence často naženou veškeré zdroje do pár politicky podporovaných směrů (čímž tam vytvoří přetlak umělé konkurence, zvyšování efektivity za každou cenu atd.)

      Oč je Robejšek se svým „Potřebujeme tedy oslabit neoprávněný titánský nárok kompletně řídit společenské procesy a začít místo toho hledat v každé situaci a v každém procesu jenom ty nejvlivnější veličiny. A na ně pak soustředit své, vždy omezené, síly.“ lepší než Singer či podobní mamlasové? Princp prosazování mocí stejný, jen si každý vypíchne jiná čísla jako ta důležitá.

    4. Deflace ve smyslu růstu kupní síly peněz se nedočkáte. Tváří v tvář tomu, co jsou Singerové celého světa schopni a ochotni udělat, připadá v úvahu jedině pokles kupní síly peněz.

      Malá poznámka na okraj: Ekonomika je pořád jen jedna, není rozdělena na reálnou a fiktivní. Že některé ukazatele zdánlivě nemají oporu v jiných, kupříkladu že akcie jsou někdy nepoměrně drahé ve srovnání s výkony firem a jejich výhledem v budoucnu, to není nějaké odtržení finančních trhů od reality, prostě tam jen hrají roli další faktory.

      1. K pochopení Singerových (a nejen jeho) názorů pomůže pohled na jednu skupinu osob ze „školy ekonomické revoluce“ – partu z komunistického Prognostického ústavu: Miroslav Singer, Vladimír Douhý, Zdeněk Tůma, Václav Klaus, Karel Dyba, Miloslav Ransdorf, Jiří Dolejš, Valtr Komárek, Jan Mládek a také licencovaný agent KGB Karel Köcher.

        1. Singerovi bylo v roce 1989 jednadvacet, tj. neměl ani dokončenou vysokou. Pročež bych si dovolil o jeho příslušnosti k Prognostickému ústavu dosti pochybovat. Ti ostatní sice pracovali v jednom ústavu, ale rozptyl jejich názorů je tak široký, že bych o nich rozhodně nemluvil jako o jedné skupině či škole.

          1. Singer – mladý a aktivní. Jiní v jeho letech chodili na sklonku bolševika radši na pivo, Singer stihnul jako VŠ student dělat u Klause na Prognosťáku „pomvěda“. Jeho vlastní slova: „Prognostický ústav nebyl produktem husákovské normalizace, ale gorbačovovských perestrojkových tendencí. Ve své době představoval nejprogresivnější centrum ekonomického myšlení v socialistickém Československu a byl zaměstnavatelem výzkumníků, kteří z politických důvodů neměli možnost nalézt uplatnění. Osobně jsem měl možnost tam pracovat jako ‚pomvěd‘, studentská pomocná vědecká síla.“

            Já si nemůžu pomoci, ale PÚ pro mne je komunistická ekonomická instituce, zřízená dle doporučení KSSS; a v jistém smyslu „monopolní“ vstup řady jeho abonentů do čelné politiky nepovažuji za nic pozitivního. Nehledě na to, že řada těch postav působí dosud.

            1. Aha, tak s tím Singerem se omlouvám.

              Pokud jde o PÚ, tak s jeho charakteristikou sice souhlasím, ale nesouhlasím s tím, že by se tam zformovala nějaká konsistentní ekonomická škola, natož aby pokračovala ve svém působení i po rozpuštění ústavu. Jednotlivci z PÚ samozřejmě působí i dnes, tam ve sporu nejsme.

              1. Kdybych byl příznivcem konspiračních teorií, tak bych se podivoval, že organizační struktura, personální obsazení vedoucích funkcí i míst výzkumných pracovníků jsou doposud neznámé, stejně tak jsou neznámé výzkumné cíle a úkoly. Někdo by si mohl myslet, že PÚ vznikl jako nástroj pro udržení vlivu po očekávaném převratu. To už se nedozvíme. (Mezi citovnými jmény chybí jedno důležité- podle Petra Havlíka – zakladatele ODS- dokonce stěžejní: Stavopluk Potáč. 20 let šéf KLause v SBČS, místopředseda vlády Ladislav Ademce, posléze spoluzakladatel Motoinvestu společně s Sklausovým guru Dušanem Třískou. Prostě Česko je malá země.

                Jinak Singer se podle mne zásadně mýlí s cílením na tu inflaci přes úvěrování a devalvaci; občané a investoři obecně tuhle maškarádu prokoukli a ty komodity a investie, které považují za výnosné, mohutně zdražují (nemovitosti), zatímco o ostatní zboží takový zájem nemají a ceny logicky klesají. Bohužel Singer a spol. toto přirození hlasování „peněženkou“ neustále poměřuje nějakým inflačním cílem a stále mu vychází výsledek, že je třeba interventovat a podporovat „růst“. Přitom by stačil vzestup cen surovin, aby se během chvíle cenová hladina změnila, k čemuž snad naštěstí nedojde, jakkoliv by si to naši východní a blízkovýchodní bratři přáli.

                1. Že po skoro 30 letech nejsou k disposici dokumenty, ze kterých by bylo snadno hned vidět, kdo seděl na jaké posici v nějakém úřadě, to asi nebude žádná specialita PÚ. A že nejsou známé konkrétní výzkumné cíle a úkoly? Ani to by mne u socialistického úřadu dvakrát moc nepřekvapilo – tím spíše, pokud byl PÚ vytvořen „protože soudruzi v Moskvě také mají něco takového“.

                  Diskuse stran jednotlivých politik centrálních bank jdou mimo mne. To je asi jako kdyby se Židi v roce 1943 dohadovali o tom, zda by nebylo lepší pouštět do drátů v KZL stejnosměrné napětí místo střídavého…

        2. Jenže to samé co Singer dělají i všichni ostatní napříč Evropou i zbytkem světa, to se na Prognosťák fakt hodit nedá.

          Dělají to, protože mohou. Mohou, protože jsme jim to dovolili. A dovolili jsme jim to proto, že problém ani neregistrujeme. Není tu jediná politická strana, která by měla otázku reformy měny vůbec v programu. Svobodní nanejvýš vymyslí znárodnění zisků ČNB.

          1. Kdyby si národní banky a Singer jako první hleděli svého zadání – hlídat stabilitu měny – tak je vše OK; měnu, která ze dne na den uměle devalvuje o 5 – 7 procent, za stabilní nepovažuji, stejně jako nepovažuji za cíl nezávislé centrální banky podporovat vývoz pracovní síly (od roku roku 2008 pokles proti mzdové úrovni EU zhruba o 7 procent).

            A to se do křesla v CNB už řítí přítel Rusnok, donedávna mluvčí asociace penzijních fondů. Ach jo.

            1. A co přesně že je ta stabilita měny? IMHO žádná absolutní stabilita měny neexistuje – „cenu měny“ je možno porovnávat vůči nějaké jiné ceně, která se prohlásí za fixní. Ať už je to zlato, nějaký nákupní koš, jiná měna atd. Jenže to jsou jednak věci vybrané arbitrárním rozhodnutím a za druhé i jejich cena (vyjádřená v nějaké další komoditě, měně apod.) se může měnit

              1. JJ: Ano, souhlasím; já bych jako kritérium „ceny měny“ volil spotřební koš, protože jak jinak porovnat měnu, než dle vlatsního spotřebního koše. Jistěže podléhá sezónním vlivům, výkyvům a pro různé ekonomické subjekty j erůzný dle složení jejich nakupovaných a prodávaných věcí, a také může být předefinován (takto údajně nedávno stoupl HDP – naceněním šedé ekonomiky). Ale z hlediska toho, zda si za 1000 korun koupím více nebo méně toho, co jsem si koupil před rokem či třemi léty.

                Apropos páně Singerovo cílování na inflaci 2% neznamená nic jiného, že při nulovém výnosu se vám za 20 let úspory znehodnotí o celou jednu třetinu a místo jednoho milionu budete mít za dvacet let bance ekvivalent dněšních 666.000 korun (plus mínus). A to se mi vůbec nezdá jako „cesta k bohatství“, spíše jako cesta do chudoby.

                1. Ale jo, já myslím, že chápu, jak to myslíte a cílené znehodnocování úspor se mi také velmi ekluje. Na druhé straně existují položky, u kterých si dnes koupíte za 1.000 Kč větší množství než před 3 roky. Namátkou třeba benzin či nafta. Zlevnily ty komodity, nebo stoupla hodnota peněz? To bez nějaké vnější reference nejlze určit a ultimátní reference, proti které lze měřit vše, prostě neexistuje.

                  S HDP se dá manipulovat velmi snadno. Mj. proto, že se do něj nepočítá zničení nějakých existujících hodnot, ale jejich nahrazování už ano.

            2. 1) Jasně, ten odvěký omyl touhy po hodném a spravedlivém tyranovi! Jediný racionální přístup je ty instituce zatratit jako nereformovatelné a žádat jejich zrušení, či alespoň reformu zbavující je monopolu. Dejte někomu moc manipulovat s penězi a on ji zneužije.

              2) Stabilita měny je chiméra, žádné kritérium proto neexistuje.

              3) O stabilitu tady v žádném případě nejde, to je pozitivní vedlejší důsledek něčeho jiného. Jde tu o svobodu volby na straně spotřebitelů a svobodu podnikání v tomto odvětví.

      2. Mohl bych uvést mnoho komodit ve „svém“ spotřebním koši jenž kupuji s menší cenou než před léty s tím, že se mé příjmy vcelku zdravě zvýšili. Nevím zdali to je v mém případě deflace, či růst kupní síly peněz, ale vnímám to jako sklenici jenž je z poloviny plná, nebo prázdná.

        No a s tím souvisí i to, zdali je, či není reálná, či fiktivní ekonomika. Zkusme přijmou fikci fiktivního Babiše jenž nemá dluhy, ale jen zisky v řádu miliard. Pomiňme i to, že odčerpal z ekonomiky onen zisk. Co s tím ziskem bude dělat. Nemá jinou možnost než za tuto částku koupit další fírmu. Ten co to prodá, dostane balík a co s ním. Je jen jedna možnost, když už není na trhu nic reálného ke koupení. Investovat do finančních instrumentů, to je takové zaparkování peněz mimo realitu. Udělá-li to dostatečný počet lidí, tak se parkuje ve fikci stále více a radostněji a všichni se radují a prohlašují, že je jen jedna ekonomika.
        Možná, že existují nějaké poučky o nedělitelnosti ekonomiky, leč realita je odlišná. Fiktivní-parkovací ekonomika vysává v součinnosti s kumulací splácení úvěrů všeho druhu díl ekonomiky jenž je pro náš život podstatný a životně důležitý. Proto ona deflace, deflace a zase jen deflace.

        Dokud se nenajde způsob jak z oné fiktivní parkovací ekonomiky převést peníze do reálné ekonomiky, bude se do nekonečna mudrovat jak tu ekonomiku rozhýbat, anžto kapitalistickou ekonomiku posouvá vpřed dluh a jelikož vše zadluženo, již není jak dluh zvyšovat, vymýšlí se třeba záporné úroky jako poslední předsmrtnou křeč.

        1. Opruz: s prvním odstavcem zcela souhlasím. Jestliže spotřební koš průměrné domácnosti podle statistiky zahrnuje 10% výdejl na energie a zhruba 4% na pohonné hmoty, pak poklesy cen energií (elektřina, plyn, benzín a nafta) za poslední roky znamenají růst kupní síly o solidních několik procent; inflace kolem 2% by to za dva roky vygumovala.

          Závěry z dalších odstavců vidím jako zúžené. Když to vezmu od konce: moderní společnost (tedy „kapitalistická) z počátku stála na odložené spotřebě, kdy se shromažďovaly a investovaly zisky do dalších obchodů, výrob, technologií atd a výsledkem byl rychlý vzestup. Mám na mysli třeba středověké Holandsko a podobné země. KOneckonců nebýt úsilí Němců při obnově země zničené válkou, tak by tu zemi nedali dohromady ani s jakoukoliv zahraniční pomocí. Samozřejěm z tooto pohledu současná (třeba česká) společnost na úplně zdravých základech nestojí, protože pro standartní výkon nyní potřebujeme zlikvidovat, vyrobit a prodat dost značný počet osobních aut, což nemsí travt donekonečna.

          Investice do finančních institutů: kdyby to celé odvětví nelogicky nezmršily centrální banky se svými nulovými či zápornými úroky, a kdyb neexistovaly umělé neživotaschopné dotační projekty; tak by finanční trh fungoval jako každý jiný a finančí isntrumenty by nadále vynášely.

          KOneckonců penzijní fondy a pojišťovny by mohly nyní vyprávět, jaký to je byznys na prd, držet stítní dluhopisy s nulovým výnosem, když lidé čekali zhodnocení.

          1. To, že minulost byla založena na odložené spotřebě nezpochybňuji.
            Zpochybňuji a to tak že velmi ono „kdyby to celé“. Právě ono kdyby nenastává v životě a nastává to, co nastává a tudíž máme tu virtuální ekonomiku z které nevíme jak ven a potíme se v té smrduté reálné.
            No a aby to bylo ještě horší, tak nás naši politici přesvědčují, že v té reálné zmenšující se části ekonomiky musíme i tak lepe více a radostněji, protože stát potřebuje víc úředníků, policistů, vojáků, učitelů, hasičů, neziskovek a k tomu je třeba co, no přece vybrat víc daní. Jsem moc zvědav jak to onen dělný lid jemuž se gáže ročně nezvyšuje dlouho vydrží.

            1. To jsem tak tuhle seděl u piva s pár kamarády, slovo dalo slovo a z vtipu se stala vážně míněná otázka, a sice kdo z nás tam je čistý plátce daní. Uzavřeli jsme to tím, že jeden je státní úředník, konkrétně NKÚ, další dva v akademické sféře, jiný prodává SW především pro státní firmy a poslední dělá ve firmě vyvíjející SW sice pro firmy soukromé, ale placený přes nějakou obezličku zas ze státního. A konečně jediná zástupkyně něžného pohlaví ve skupině dělá sice překladatelku, ale převážně pracuje také pro erár. Suma sumárum, jedinou produktivní práci tam dělala servírka, která nám nosila pivo.

              Nějak nám parazitům z toho nebylo do smíchu. Nečekám sice, že hostitel někdy v dohledné době prozře a pošle nás do prdele, ale kdyby jen polovina téhle mrtvé váhy dělala něco užitečného, růst našeho bohatství by byl fantastický. A tak je i parazitovi smutno, když se na tu bídu musí dívat.

        2. To je docela odvážné tvrzení v době, kdy OKD končí definitivně v krachu. Už chci vidět 1 Babiše, jak vykryje svou spotřebou tisíce lidí, kteří budou v nejbližší době nuceně ekonomicky neaktivní a stanou se jen další průběžnou položkou ve státních výdajích.

          1. Ovšem řešení není držet OKD uměle v provozu, to by bylo mnohonásobně horší.

            1. Ono nam tech podniku, ktere nema cenu drzet na kapackach, v posledni dobe celkem pribylo. Dokonce je jich podle mne drtiva vetsina, protoze bez dotaci dneska nikdo ani ranu. Odkud se ale ty dotace berou ? Z realne ekonomiky ? Anebo ze by za nimi stala jen aktivita centralnich bank a pumpovani dluhu do ekonomiky, jinymi slovy financni bublina, ktera zakonite praskne ?

              1. No, zase tak tragicke to neni, je fura podniku, ktere jsou zcela nezavisle na dotacich. Ale je to otazkou setrvacnosti, protoze staci jeden velky podnik v regionu, ktery se posere a ma to vliv i na ty, co puvodne dotace nebrali, to je samozrejme.

                Je kurva rozdil mezi podnikanim pocatkem 90. let, kdy se prachy valely na ulici, protoze se rozkradalo ve velkym a zlodeji pousteli penize do systemu kupovanim picovin.

                Ted je poznat, ze ta doba je pryc. Samozrejme totez by bylo poznat, kdyby se slozilo par takovych OKD.

                Nejsem financnik, ale pokud jde o „kde se penize berou“, tak uz to tolik neresim od doby, kdy papirky nejsou nicim podlozene. Kdo potrebuje, penize si vytvori. Aspon tak to vidim ja. Pochopitelne, je to jako vira v Boha. Dokud to lidi zerou, jedeme…

                1. Ja se obavam, ze velka cast financni aktivity CR stoji a pada s automobilovym prumyslem a prvni vec, co lidi skrtnou pri nastupu recese, je koupe noveho auta. I kdyz je do toho bude EU tlacit ekobuzeraci a novou euronormou co pul roku a sikanovanim ojetin, lidi realne reknou svoje ne. Je uplne jedno, jestli tomu rikame dotace anebo ucelove ohybrani trhu s cilem umele zvysit spotrebu. I kdyz EU v roce 2016 naridi jednoho uprchlika do rodiny a jedno nove auto do rodiny povinne a zakaz vybirat penize z bank a posilat je mimo dosah EU, ekonomicky ji to nezachrani. Duvera lidi, ze jejich penize na jejich uctech nesezere hyperinflace bude prudce klesat s tim, jak realna ekonomika EU pujde do kopru.

  9. Tento článek mě – na rozdíl od předchozích dílů – alespoň pobavil.

    1. Zalez do té své stoky ty potkane a neotravuj slušné lidi ty sračko z kánálu. Založte si ve stoce bratrstvo potkaní tlapky a vzájemně si dokola navzájem olizujte anální věnečky. Bude to užitejčnější než ty tvoje úvahy nad islámem.

    2. Tak je fakt, že to je psané s nadsázkou protože psát to ve vážném rozpoložení, to bych se už musel zbláznit.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017