Je libo Favorita za 100 tisíc? - zpět na článek

komentářů 120

 1. Pan domácí je vedle jak ta jedle.

  Favorit byl, je a vždy bude jen šrot. To proč má dnes „hodnotu“ je způsobeno tím, že současná generace 45+ už jsou „pupkatí fotři za vodou“. Mají domy, auta, byty, milenky a hlavně prachy. Favorit je pro ně vzpomínka na bezstarostné mládí v ranných 90., kdy se vše uvolnilo (a oni ještě udrželi jakž, takž erekci a moč). Mají s ním spojené příjemné zážitky „máňa s prasečáku“, dovolená v jugošce apod.

  Proto jsou ochotní za tento nesmyslný vrak utrácet takové peníze – myslí si, že se jako stanou opět mladými štramáky. Trochu to chápu. Má generace bude mít zase jiné úchylky na věci svého mládí. Myslím si, že tak jak generace současných pupkáčů postupně vymře, tak i s nimi i vzpomínka na favorita – např. dnešní mladou generaci už nemá absolutně čím oslovit…

  P.S.
  A bílá je jediná dlouhodobě koukatelá barva, aniž by se člověk nepozvracel. Do 90. sice patří veselé barvy aut, ale také třeba tzv. „oranžový mor“, což byla obrovská móda ve výmalbách interiérů a dnes – horkotěžko jde ten sajrajt ze zdí dolů a je nahrazen čím ? Ano správně bílou

  1. …smrade jeden, já ti dám, udrželi erekci a moč

  2. Posledniho Magorita, respektive Formana fplynu, jsem koupil za 18t pred 12 lety, kdyz jsem stavel barak. Odtahal jsem s tim vsechno, vcetne smradlavych ukrajincu. Byl jsem s nim i ve Svycarsku za zakaznikem, kdyz jak na potvoru nebylo poruce jiny auto. Ta kara si odslouzila neskutecne, jediny, co v ni odeslo, byla vodni pumpa a v zime mne sraly imrvere zamrzly zamky dveri, takze jsem nastupoval kufrem.

   Zadny jiny auto v mem zivote nemelo lepsi pomer vykon/cena.

   1. Ano souhlas – Favo/Filcka (měl jsem combi s tažným s LPG) je na stavění, jako pracovní stroj nebo na svážení dřeva jen těžko překonatelný v poměru cena/servis/jednoduchost/užitná hodnota, ALE jezdit v tom někde „normálně“ a nebo si to leštit jako veterána ? To fakt ne.

  3. Btw, bilou doma maluji lidi bez fantazie. My mame bily tak akorat stropy a to jeste ne vsechny. V decaku je svetle azurova a na tom nalepeny fosforovy hvezdicky.

   1. „Btw, bilou doma maluji lidi bez fantazie“ a nebo minimalisté.

    Já zase uznávám bílý, neutrální podklad, který lze jednoduše měnit pomocí barevných doplňků. Podobně mám i koupelnu – tmavě/světle šedá s hnědou úzkou listelou v kombinaci s bílou keramikou a plechovou vanou + LED osvětlěním na 4000°K tak vytváří „chladný“ téměř neviditelný základ, na kterém o to více vynikají přidané prvky, čím méně jich je.

    Je to jako s chromem na motocyklech – čím méně ho je, tím více září.

    1. Plechová jako bílá smaltovaná a nebo nerez?

     1. Bílí klasický smalt – nevím jsem nějak zatížen na tyto věci starého designu. Dalším důvodem jsou pak do budoucna lázeňská kamna. Z nich může (hlavně ze začátku) téct voda, která má i přes 100°C a nevím co by na to akryl řekl.

      Je ale pravda, že ačkoliv jsem chtěl jakože „lepší“ vanu od Jiky, tak kvalita jako celek nic moc – vana je křivě vylisovaná, což dříve nebývalo – obklad to naštěstí schoval, ale každému kdo by nad tím uvažoval, tak můžu doporučit, ať si v prodejně zkusí k delší hraně vany přiložit rovnou lať.

      A kdyby byly prachy, tak bych volil litinu :-)

  4. Zajímavé, jsem revoluční dítě a poslední dva roky jsem s otcem trávil spousty času, financí a sil na oživení Rapida z roku 1987. Tak teda nevím s tím oslovováním mladé generace těmito vraky. Kolega spolužák ze střední podědil po babce výstavního Trabanta (u kterého opravdu platí legendární bazarová fráze „jezdilo to jen na nákup a v neděli do kostela“) a třetímu čeká ve stodole po dědkovi téměř nejetý Garde. Celkem pravidelně se nám v létě stává na pumpách, že za námi přijde nějakej floutek z olítaný patnáctiletý Audiny/Golfu/Baga na čumendo, ten poslední si to dokonce fotil na fejsbíčko a instáček…Takže bych byl s těmhale soudama dost opatrnej, ty aktuální generace ;-)

   1. Jenže, něco si vyfotit na facebook a nebo se tomu opravdu věnovat je hodně velký rozdíl.

    Proč si sem tak jistý, že to mladou generaci neosloví ?
    A) nevážou se jim k době toho auta žádné vzpomínky
    B) potřebují hlavně jezdit – ideálně silným, hlučným a vytuňeným autem a přijet favoritem v původním stavu mezi kamarády v oné věkové skupině cca. 20 let bude spíš na ostudu.

    A co je hlavní – stejná paralela jde vidět u motorek. Je zde u nás stále velmi populární Jawa a má hodně skalních fanoušků. Svého času jsem se v této komunitě pohyboval a rozdělil bych ji na dvě poloviny. Ta první byli floutci jako já, kteří na Jawě nejezdili bo tradice, nebo životní styl, ale jednoduše proto, že na nic lepšího nebylo. Záviděli jsme bohatším kamarádům jejich Aprilie a Hondy a ihned jakmile to bylo možné, tak jsme se Jaw zbavovali a kupovali konečně pořádné motorky – tím pro spustu z nás končí jakákoliv souvislost s touto značkou. A pak je tu druhá skupina, což jsou opravdu ti skalní, většinou už to byli starší borci a ti, i když si mohli dovolit jinou motorku, tak měli prostě svou Jawu a budou jí mít i nadále. I z mladých jich u toho pár zůstalo – jenže kolik jich asi tak bude ? Stačí se v létě podívat na motorky/motosrazy vs. věk jezdců a hned je jasno.

    Netvrdím že favorit neosloví z mladých vůbec nikoho, ale budou to spíše jednoltivci a podle mě pro většinu z nich povede cesta k takovému autu přes dědictví/dar. Neumím si jednoduše představit kluka 18 – 20 let, který chodí v létě na brigády, aby si koupil …. favorita (a ještě k tomu za takové prachy)

    1. Jsem ve „veteránské komunitě“ sice poměrně krátkou dobu, ale pár srazů/burz a setkání mám za sebou. A věková skladba návštěvníků/účastníků/majitelů je docela početně srovnaná. Když jsem jel na první, říkal jsem si, že tam budu jako cucák svítit na kilometr a pravda to tak úplně nebyla.
     Vzhledem k tomu, že se bavíme o hobby jakým je zájem o stará auta/motorky/náklaďáka/autobusy/whatever, je celkem jasné, že to nikdy nebude masovka už z podstaty věci. Ale právě tyhle pro tebe staré střepy jsou často nejjednodušší vstupenkou do této oblasti. Může se zdát, že dát dneska pade nebo kilo za 30 let starou škodovku, je šílenost. Jenže ono to dneska o moc levněji s ničím jiným nepůjde. Jasně, můžeš si koupit 20 let starý Bago, jenže to bude finančně pro mladýho člověka trochu problém dát do kupy, díly na starý škodovky se pohybujou až na pár specifických věcí ve stovkových položkách a pořád ještě je doba, kdy se u někoho dá něco najít za pár šupů v garáži po dědkovi nebo na burzách. U zahraničních značek tohle jaksi moc nefunguje a kupuješ druhovýrobu nebo od vykuků na bazoši s napálenou přirážkou, protože „veterán vole“.
     Vybavil se mi pohled na mlaďase na posledním srazu, kde jsem byl na podzim. Vymazlená M3 E30, zřejmě postavená od šroubku znovu, takže celková akce za strašnej randál a vedle toho klučina tak 22-23 let. A za ním otec s novou 7er, takže to spíš byl hezký dárek k narozeninám, aby se kluk mohl trochu předvést. Jako hezký, ale takhle by to v mých očích fungovat úplně nemělo…proto si mnohem víc cením někoho, kdo začne od takových střepů, jako mám třeba já a postupně bude přikupovat/dávat do kupy něco zajímavějšího…

 2. Childeater:
  Smrad ani neumí počítat, protože dnešní 45níci měli na začátku devadesátek něco kolem 20 ti. A v tomhle věku opravdu nemáte problémy s udržením moči a erekcí. Tedy přesněji, většinou máte problém s tím že se erekce nemůžete zbavit :)

  Frikulín rovněž nedocení auto, které vám dává okamžitou odezvu a neodpustí vám žádnou řidičskou chybu, takže je autoškolou samo o sobě. Takového smrada bych chtěl vidět ve škodovce 105 s náhonem na zadní kola.

  1. Jajajaj

   Vy asi máte problém s chápáním textu že ?

   1. Věta: „a oni ještě udrželi jakž, takž erekci a moč“ vůbec neznamená, že něudržíte erekci a moč, ale přesný opak – doporučuji si procvičit trochu logiku :-)
   2. Ano počítám zcela správně a přesně cílím na tuto věkovou skupinu, jelikož k věku +/- 20 patří první řidičské (a sexuální) pokusy a ty právě spadají do éry „tatínkovo favorit, jedeme na zábavu“
   3. A hádejte s čím jsem asi dříve jezdil ? (nápověda: generace 45+ jsou pro mě starší bráchové)

 3. Favorit byl dobre auto, hlavne s ohledem na dobu a misto vzniku, ne ze ne. Ale je fakt, ze tech chyb, ktere pak VW muselo napravovat, bylo taky dost.
  Nejvetsi fail, ktery zdedila i Felicie, bylo umisteni akumulatoru a topeni v motorovem prostoru pod oknem a z toho vyplyvajci stena mezi kabinou a motorem kdesi pod palubkou
  Hrdlicka se vymlouval na dodavatele topeni, ale at mi netvrdi, ze auto staveli kolem topeni 😀 Pritom starsi skodovky mely topeni umistene normalne.
  Umisteni baterky zas bylo vtipne v v tom, ze u anglickych verzi byla baterka na druhe strane, aby byla blize pojistkovce, kterou mel spolujezdec u nohou misto schranky. A schranka byla shora v palubce, aby pozdeji ustoupila airbagu…

 4. Speciální série, co taková Schoda Henlein? :D

  1. nejlepší :)

  2. Nádherná, to už se dnes nevidí.

 5. Hmmm vychvalovat něco , co je evidentní MRDKA, jen proto, že Vám v tom někdo vypráskl rákos, je trochu popření hodnot…obzvlášť tady. I kdyby z vejfuku padaly bonbony, tak tahle sračka patří do historie…měl jsem svoje dva(135 žabinec a 136 Apollo), tehdy ještě navíc služebního a to v ekonomický verzi s LPG. Jet kilo byla malá oslava…Podvozek srovnatelný s popelářským vozem s ulomeným tuplákem, ten však má na rozdíl od Fakouna alespoň nějaké brzdy. To auto mělo snad jediný plus…oproti dieslu to hned topilo…ale tím výčet výhod končí…Kdybych to měl charakterizovat, tak milovníci těchhle „aut“, jsou milovníci Miloše Zemana v drtivé většině milovníci našeho sociálního systému…

  1. Ono těch sraček, co patří do propadliště dějin je víc. Za 25let budou současné káry pohledem dalších generací mrdky. Jakékoliv auto, přestože už v době vzniku to byla bezpochyby mrdka a podařilo se ho uchovat v origo stavu si zaslouží obdiv. Favorit mě nikdy nebral a neměl jsem ho, ale dokážu Fáčko v pěkném stavu ocenit i přestože nejsem volič ani milovník Miloše Zemana. Zkuste říci před broukařema,že VW brouk je mrdka, nebudete daleko od pravdy, nicméně jsou mezi veteránisty populární. A můžeme jmenovat další auta, co takovej Tráboš, Citroen Kačena atp..
   Patřím do generace Husákových dětí a když mi bylo 18, tak vyjížděly vrcholné limitované série Favoritů (Marathon, Silver Line, Black Line a bůhví, co ještě)a jejich ceny s každou novou inovací letěly nahoru. Obávám se, že drtivá většina dnešních pětačtyřicátníků jaksi finančně ještě nedosáhla na nový Favorit/Forman a pěkná ojetá Š120 emko se prodávala za stejnou cenu jako byla pořizovací. Obávám se,že tuto generaci bych nazval spíše stovárnovým gangem.
   Můj pvní auťák byla v 18 letech Oktávka za 5000,- + plný přívěs dílů. Z pohledu mých kámošů ve „vytuněnejch“ stovárnách a prvních užovkách byla Oktávka stará mrdka.Dost možná, ale oproti Š100 nebo Š105S to lépe jelo, neřvalo jak tur, mělo to lůžkovou úpravu, nedrželo to pohromadě Kitem,Ipou a PUR-pěnou.U děvčat měla Oktávka úspěch.

   1. Vynechal jste mezistupeň 1000 MB, která tu lůžkovku natuty měla. A jak parádní, navíc uložení rezervy vpředu (sklapovák :). Kundolap. Kdyby jí dali šajtli pod volant a sklonili zadek jako u Garde později, byl by fun factor 100% (podélné ladné chromové lišty, světla jak u Porsche…hmmmm).
    Moje timeline: Škoda 1000 MB, Škoda 100, Fiat 127 (nejlepší),Škoda 120, Opel Astra Caravan, doposud: Honda F-RV – k němu druhé Hyundai ix20. Mezičlánky jako služebáky: Octavia všech barev a chutí, jeden (zasranej) Rapid, Hyundai i30, Santa Fe, KIA apod. nepočítám. Náklaďáky, traktory apod. taktéž. Ale musím říct, že Zetor mi fakt nevadí. Neznám jiný stroj, který je starší než můj tata a po výměně tekutin naskočí.

 6. Nemám rád investory do starejch aut. Auta se vyrábějí na ježdění. Investoři je jenom zabíjejí. Každá bublina jednou splaskne.

 7. Jó Fanóš. Jeden kousek z 93tího v kombajnu mi koroduje v garáži. Bohužel se dostává pomalu, ale jistě do stavu zamést na lopatku a vyhodit. Navíc bratr zapinkal značky v registru. Takže je i bez spz. Ale jsem pořád plný naděje, že jednou až přijde ta pořádná řacha a zbohatnu půjde fazolek zrestaurovat, přece jenom je to vozítko po otci.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017