Je libo Favorita za 100 tisíc? - zpět na článek

Počet komentářů: 120

  1. Za roky 2014-15 dosáhly největšího zhodnocení vložených prostředků investiční fondy založené na youngtimerech, tedy automobilech ve věku těně „předveteránském“ či čerstvě po něm. Navíc na serverech jako eBay a podobně zejména v Německu bylo zcela patrné, jak naši sousedé mění bezcenná Eura za cokoli, čemu připisují nějakou „trvalejší“ hodnotu. Že to byly často rezaté vraky ze šroťáků je věc druhá, nicméně byli a jsou ochotni za ně platit poměrně vysoký počet tiskovin ECB. Následující období tedy vedlo k vyšroubování cen veškerých vraků, které jejich do té doby zoufalí majitelé (kam s tím?) rychle přesunuli z kolonky nadbytečný překážející šrot do kolonky veterán. V roce 2014 nebyl Žigul prodejný za 10 000 Kč, zatímco letos je tentýž Žigul k mání za 86 000 Kč.
    Je to totální nesmysl a bublina jako kráva.
    Favority, stejně jako stodvacítky, žigulíky, moskviče a podobný verky nemají skutečně hodnotu prakticky žádnou, což nadcházející krize sice trochu zastíní, ale po ní se ukáže nesmyslnost těchto nákupů. To ten šrot, co stojí v áčkách vedle onoho Favorita – pozůstatky Lancie k 2.0 TB 16v po Havlovi – může mít časem jakouž takouž nějakou spornou hodnotu (i když na seznamu ASI je pouze verze 20v Turbo). Možná… Osoba V. H. bude asi dějinně poměrně sporná, ale je možné, že navzdory našim zkušenostem to někdo dostatečně daleko ocení.
    Oni si totiž vlastníci šroťáků a jejich zákazníci s horkými šrajtoflemi totiž jaksi zapomněli všimnout, že portfolio oněch investičních fondů zaměřených na obchod s youngtimery netvoří ani Favority, ani Žigulíky, ani Octavie, ale Lancie Delta HF Integrale (a nikoli Delty 1.3 nebo 1.5) , Fiaty 131 Abarth (a nikol Mirafiori 1600), Lancie Stratos (a nikoli Beta), Alfy Romeo Giulietta Turbodelta (a nikoli Giulietta 1.3), Alfy Romeo 75 Evoluzione (a nikoli 2.0 TD), Audi Quattro UR (a nikoli Coupé 1.6), BMW M1 (a nikoli 518)…. různé výrobky malých společností jako Zagato, Isota Fraschini, DeDion, Auto Union, Pinin Farina, a podobně. Tedy technické skvosty, zajímavé a ojedinělé konstrukce nebo něco, čeho bylo vždycky málo a co je nějak „vzácné“. Na Favoritu je vzácná možná jen vzpomínka, jak jsem v něm za doprovu rádia od Vietnamců klátil Máňu z prasečáku, když jsem neměl na vlastní byt. Nebo na to, jak jich bylo plné parkoviště na každém sídlišti, protože nebylo na výběr. Jediné, co je na tom autě obdivuhodné, je fakt, že jej socialistický průmysl dokázal vůbec vyrobit, což ním, co jsem v něm pracovali, přišlo jako sci-fi. Ale tím těžko někoho, kdo tu zoufalost nezažil na vlastní kůži, nějak okouzlíme.

    1. Máte pravdu tak nějak zpoloviny.
      Mánie okolo Favoritů a Žigulíků mi připomíná to, co se teď děje na trhu s kejvačkama. Je jich všude jak nasráno, všechny jsou v nějakém stadiu rozkladu, ale pořád se na ně dá sehnat naprosto všechno (nakonec i na tu pětistovku OHC, žejo), ale už i zachovalá 350/638 stojí zcela běžně přes pade, což je cena nesmyslná a akceptovaná jenom v Čechách. Takže se DO ČECH dováží kejvy z Německa, Maďarska a Polska, páč náš malý rybníček se holt žádá kejvačky a začal bůhvíproč věřit tomu, že se jejich cena zvyšuje, což způsobuje a přiživuje ta vlna nostalgie nás, čtyřicátníků, kteří na tom různě po vesnicích začínali. To, že to jsou střepy jeden jak druhej, který nejsou zajímavý ani technicky ani jízdně, je podružný.
      Jde o tu slzu v oku, kterou táta zamáčkne při pohledu na dětský sen. Až zestárnou lidi jako jsme my, kteří to pamatovali z dětství, zájem značně opadne a zůstane to u pár sběratelských kousků, které budou něčím zajímavé, třeba bizon, nebo závodní enduro čezety.

      1. to je retro vlna. To samý hodinky Prim. Ten krám mimo Č(S(R nikdo nechce a u nás jdou ceny některejch modelů do nebes. Přitom za ty prachy co stojej si v pohodě koupím vintage švýcary o dva tři řády kvalitnější.

        1. Tím ceny do nebes myslíte jaké? Ty, co jsou nabízeny v inzerátech formou až, nebo ty, co inzerent poptává? On totiž ten kupující, co prodávajícího naláká, zpravidla pořádný vychcánek. A vždy vás ujistí, že to co máte je sice to co hledá, jenže za ten váš krám vám ty peníze nedá. Nebo máte jiné zkušenosti?

          1. z těch opravdu prodanejch. Že nemá cenu vyvozovat závěry z nabídek samozřejmě vím.

      2. …jakoby takovy HD byl neco jineho. Motorka zvici svymi vibracemi megarobertka, ktera potrebuje benzinku kazdych 100 km, protoze proste vetsi nadrz neni in a ze ktere cokoli neoriginalniho se drive, nebo pozdeji uklepe, je stale modlou nekterych motorkaru. Pritom prezila Indiana jen diky podplacene statni zakazce.

        1. No to není to nic jiného – ale HD je kult, jakkoli se tomu můžeme posmívat. Mám z toho prču, když HD gang projede okolo mne, vzpomenu si Countryexpress Praha – Nashville …ale pro ty lidi to má ten gešmak živnotního stylu Born to be wild.

          Zatímco HD se vyobrazuje s american eagle, Jawa by měla být znázorněná s překříženým svíčákem a šroubovákem na pozadí mastných montérek…

          1. …teda – čistě mezi námi – taky jsem si jednu ČZ 175/450 z nostalgie pořídil, vyaukroval jsem jí za deset a byla s papírama… :-)
            Užil jsem si vesnické bastlení, jako osazení rámu motorem 250/455…teď mám zase nazpět origo motor a je po generálce…no prostě lego pro kluky.

          2. Myslim, ze to co sa vybudovalo okolo Jawy mozno bezpecne oznacit tiez za kult. Ekvivalentnej „kvality“ tomu HDckovemu aj ked ten kult Jawy ma nepomerne mensi medzinarodny dosah (aj ked zdaleka nie nulovy!). Niekomu sa kor paci jazdit za zvuku technicky zastaraleho V-ckoveho dvojvalca s hriesne malym pomerom vykonu k zdvihovemu objemu a inemu na olejnicke plnej obskurnych technickych rieseni.

            Neviem ako je na tom konkretne trh cesky, ale trh slovensky sledujem (sam mam uz niekolko rokov 250/559) a cena sa uz minimalne 5 rokov drzi niekde okolo 25 000 CZK+ za viac-menej kompletny a funkcny kus ktory ma platne papiere. Niekedy je prevaha ponuky a ceny klesnu k 20tim tisicom, inokedy je zasa prevaha dopytu a ceny sa srubuju k 30tim tisicom ale rozhodne to nie je nieco, co by bolo hitom poslednej sezony.

            Potom su na trhu ponukane „zakazkove renovacie“, resp. „renovacie na kseft“ motoriek zrenovovanych do lookalike stavu noveho stroja v cene radovo niekde okolo 90 – 100 tisic KC a viac, ktore su ale podla mna uz prehnane, pretoze je tychto strojov strasne vela, nemaju ziadne normalne papiere a skrz velky pocet kusov a neoriginalny stav po renovacii bude na neobtiazne ziskat akekolvek veteranske znacky. Taky stroj je podla mna zbytocny, pretoze v nom stoja peniaze a zabera miesto.

            1. Gratuluji k dobrému výběru stroje.
              Tady v Čechách jsou všichni z Jawy/ČZ naprosto zblblí. Chtěl jsem po lakýrovi, aby mi čezetu opískoval a fouknul nějakým černým lakem na auto, protože jí předemnou nějakej pablb natřel na modro.

              Nikdo to nechce udělat, protože se toho bojí, že „veterána“ zvrzá. A kdo se toho nebojí, tak za to chce 20-30kkč.

              1. Ja som si ju nekupoval kvoli tomu, ze raz snad bude mat hodnotu. Kvoli tomu som si nekupoval pred 10timi rokmi ani Rapida 136 na ktoreho som prve a posledne dva roky dostaval otazku za kolko ho predam vsade, kde som sa s nim ukazal. Mna s tym proste bavi jazdit (az by sa dalo povedat, ze cim vacsi srot konstrukcne aj stavom, tym vacsia zabava – co, kde a ako sa pokazi?). Je to take kostrbate a nedokonale ale s Jawou je okolo komina vacsia sranda ako s malym Banditom a Rapid je zasa komunikativnejsi nez Audi 90.

                Zrovna tych cca 1000 EUR co tie Jawy stoja je moje sukromne cenove dno ktoreho je hodna akakolvek kompletna pojazdna motorka s platnymi papiermi a STK.

            2. Před 3 lety jsem pojal myšlenku pořídit sobě Konopnici, tedy Jawu 350/634, na které v prvním díle Slunce, seno… rajtoval Venca Konopník. Bohužel pozdě. Mezi totálními vraky byla na prodej jediná použitelná, majitel za ni chtěl skoro 50 tisíc a to jsem tehdy dát odmítl. Koupil jsem nakonec za 12,5 tis. bastl mezi 639 a 640 s tím, že bylo potřeba přeskládat motor do jiných karetrů, neb ty původní nebyly po nehodě předchozího majitele kompletní a jaksi z toho stříkal olej ven. Jinak byla motorka nedodřená, stačilo vyměnit ohnuté padáky a vypadalo to jako win win kauf.

              Po 3 letech vlastnictví musím říct, že Jawa je jen pro srdcaře. Motor byl rozebraný už několikrát, pokaždé se tam něco vyjawilo. Dvoutakt je technicky zajímavý, ale majitel se musí smířit s tím, že po cestě do práce a z práce bude mít záda a vlasy zaflusaný od zbytkového oleje z výfuků. V mém případě se k tomu přidalo i zaflusání zepředu od oleje z tlumičů v předních vidlicích, kde přestaly těsnit gufera. Momentálně mám objednaný přípravek S-93 na vyražení předních vidlic z brejlí, abych je mohl rozebrat.

              Nemít Jawu, umřel bych o mnoho zážitků chudší. Například. Druhé jméno motoru 638, který se montoval i do modelů 639 a 640, je vibrátor. Jednou mi ten motor destruoval tachometr tím, že počítadlo kilometrů se dostalo do rezonance s vibracemi motocyklu, čísla na počítadle začala poskakovat a zapadala dovnitř do budíku. Jasně, starých tachometrů se po vesnicích válí… A tak další tachometr ukazoval jen do 80 km/h, pak začala ručka kývavým pohybem naznačovat něco jako „nenene, dál nepůjdu“. Další tachometr napočítal z Holešova do Luhačovic přesně 3 km. To když jsem jel na sraz Jawistů a podivoval se spotřebě 50 l / 100 km. Jedině u Jawy se může vibracemi vyšroubovat sytič karburátoru, na což přijdete až zastavíte na benzince na čurání (z těch vibrací) a po snědené bagetě a vypitém kafe nemůžete nastartovat vychladlý motor. Jedině u Jawy může upadnout levá stupačka, zajištěná kontramatkou, která též povolila v důsledku vibrací… I tak mám ten stroj ale rád, je to něco jako součást kulturně-technického dědictví našich vesnic. Ale pro jistotu jsem si k ní přikoupil Hondu CX 500 z roku 1981, která je úplně jinde.

              1. Vidle z brejli ide (aspon tam, kde su vidle konstrukcne zakoncene konusom) za pomoci kladiva a vodky. Maticu treba vytocit o 2 cele zavity von a proste po tom tresnut kladivom. 2 zavity su dost vela na to, aby to vyskocilo, ale dost malo na to aby sa znicil zavit vo vidle. Sam som tymto sposobom vyrazal vidly tento rok na panelke pri vymene lozisk na riadeni.

                Ja nehovorim, ze Jawa je nejaky super stroj na ktorom moze ktokolvek dennodenne jazdit trebars do prace. Nevidim sice ziaden dovod, preco by to principialne neslo, ono pravidelnym pouzivanim by sa vacsina zavad asi vychytala, alebo by clovek ziskal taku prax, ze by dokazal spravit rozborku – zborku v extremne kratkom case. Ale jaksi to nie je ucelom. Ucelom je prave to ono „Nemít Jawu, umřel bych o mnoho zážitků chudší.“. Vela z nich bolo asi bezprostredne negativnych, ale v konecnom dosledku na ne bude potom clovek spominat v dobrom.

                Ja sam som na svojej Jawe v podstate vymenil vsetko okrem plechariny, ramu, plechov a kolies. A to som motorku povodne kupil s 1,5 rezervnymi motormi.

                Nevidel by som to ale vsetko tak cierne. Druha (Japonska) motorka ktoru mam je charakteristicka tym, ze sa poslednych 15 rokov spravidla kupuje ako kus, ktory je 5+ (nezriedka 10) rokov odstaveny v rohu garaze s tym, ze sa na nom prestalo jazdit preto, ze blbo startovala, zdochynala, slabo tahala alebo vobec nejazdila. Do takeho stavu sa vedeli dostat kludne po troch rokoch prevadzky. A to ma iba polovicny vek oproti tej Jawe.

                1. Jasně, je to tak :)

                  Já ty vidle zkoušel vyrazit už vloni a fakt to z těch brejlí nešlo, asi blbá tolerance nebo kdo ví co strašného ten stroj zažil přede mnou… Přípravek S93 mne opravňuje po tom pořádně jebnout ;).

                  Na denní ježdění do práce jsem tu Jawu používal před 2 lety, když mi klekla Lancia na samovolně prasknuté čelní sklo, které jsem po půl roce sehnal až jako padělek v Polsku. Šlo to, ale musel jsem se smířit s tím, že jsem občas vyhodil nějakou část oděvu, která dostala zásah olejem, případně od 8 do 11 večer opravoval nějakou banální závadu (vystřelenou vložku výfuku…), aby ten krám držel integrální formu a ráno zas těch 25 km ujel…

                  Nakonec se z motoru ozval permoník, když jsem se na dálnici mezi Hulínem a Otrokovicemi pokusil předjet služební Octavii s nápisem Siemens, která pokaždé, když jsem přejel do levého pruhu, trochu zrychlila. V Otrokovicích přišli na řadu permoníci a poddalo se to. Totiž, nechal jsem si dělat ložiska klikovky a když mi to dealer předával, tak říkal, že to středové ložisko je nějaké tužší, ale že se to určitě poddá. Poddalo se to tak, že se to ložisko protočilo v uložení, udělalo si tam vůli a pak rachotilo tak, že ve městě děsilo chodce na přilehlých chodnících (odskakovali směrem k domům v hrůze, že se na ně řítí splašené železářství).

          3. :-D

            +1

            Opět, znovu a znovu… Budu letos skládat jeden a ten sám motor a věřím, že teď už do konce sezóny vydrží ;)

            1. Kdysi jsem mel po dedovi 250ku a resil jsem to tak,ze v garazi byl druhej motor,ready-for-replace. Podobnou strategii mam s UAZem,dva motory,dve prevodovky,dve redukcni prevodovky,tri startery,asi tak milion rozdelovacu… akorat ze ten hajzl UAZ to vi a tak se nesere a nesere.Respektive… ted ma v haji rozvody a ja nejsem schopen najit cas prehodit motor.Ale do te doby jezdil leta jak hodinky.

              1. Ale to je super strategie. Pokazí se totiž jen to, co člověk nemá v záloze. Třeba u eMBéčka jsem si jistej, že okna budou v cajku, časem jsem nasyslil od každého aspoň 2 kusy…

    2. Když tu máme takové hezké téma, myslíte že má smysl držet pěknou 156 SW s 2.5 bussem? poloface, nezrezlá, neztuzená, zachovalá ( 2 majitelé, málo najeto )?
      Přemýšlím o změně a nevím jestli si to nechat a někde uložit, nebo prodat, cena už sice roste, ale taky cítím tu krizi ve vzduchu…

      1. Poloface – to myslíte 1 face, tedy interiér (digitální klima atd.)?
        Pokud máte zdarma místo někde v suchu a auto je nerezavý a v orig. stavu schoval bych ho. Míň než dnes za něj nedostanete i když sedany na tom budou v budoucnu zřejmě líp. Busso je zajímavá motorizace i když takový terno jak 156 GTA to nebude nikdy.

        1. Ano, 1. facelift. ( interiér a pár externích věcí v laku )
          2. považuju celkem za prasárnu.

          1. No 2. je už takový tréning na 159, zas tak hrozně to nevidím. Ale je fakt, že původní de Silvův design se mě asi líbí o něco víc.

      2. Záleží na podmínkách. Pokud můžete auto někam strčit zadarmo a nepotřebujete peníze získané jeho prodejem, tedy jde Vám čistě o to, zda by auto mohlo být jednou na listině ASI (kde samozřejmě ještě není, neb je příliš nové), tak si myslím, že se to vyplatit může. Minimálně jako ochrana peněz před inflací. Ale platit 13 let pronájem nějakého prostoru, povinné ručení a podobné poplatky by se už podle mne nevyplatilo. To už bych měl mnohem lepší tipy. Po GTA to je druhá nejvyšší varianta, počty vyrobených kusů jsou relativně malé, technická řešení sice již v té době obvyklá, nicméně na solidní úrovni, takže zajímavý veterán by to být jednou mohl. Otázkou je kdy. Nyní máme hranici 30 let, ale předpokládám, že FIVA ji bude flexibilně posouvat i nadále. Problém aut z 90. let – tedy vrcholného sociálního kapitalismu – byl totiž v tom, že byly konstruovány jako nesmrtelné a tudíž jejich uchování pro generace budoucí jest velmi snadné, čímž jejich budoucí hodnota obecně klesá. Ostatně právě proto si nemyslím, že by Favorit mohl mít nějakou extra hodnotu v budoucnu, pouze to dnes kupují spekulanti ve víře, že jednou za to dá někdo hromady peněz. Podle mě nedá, protože na tom autě není zajímavé nic (možná zaostalost některých řešení, zejména nejzoufalejší motor své doby v Evropě? Tři ložiska na klice snad už tehdy neměl ani Seat nebo se mýlím?)… Pokud ale nějakou obecnou hodnotu něco mít bude, druhá nejvyšší verze AR 156 by to být mohla.

  2. Co se týče té knihy Jana Králíka – psal jsem přímo jemu, jelikož při návštěvě výstavy jsem neměl dost kreditů k nákupu a bylo mi odpovězeno, že kniha je dostupné pouze v muzeu. Prý mám zkusit, zda by mi ji neposlali poštou. Tak jsem se zeptal a ano, hádáte správně, neposlali, ani při platbě předem. Mají eshop plnej hovadin a nejsou schopní přes něj prodávat knížku…naštěstí si jí tam koupil kamarád, takže jsem si ji mohl aspon půjčit.

  3. Holt doba se mění a lidi co se nestydí za svůj „výfuk“ a dokonce ho mnohdy vystavují co nejvíc na odiv, najdeme nejčastěji na Gay Pride pochodu. Ikdyž možná příliš kladou důraz na jeho průchodnost a pravidelné čištění a prošťouchávání.
    Myslím, že poslední z heterosexuálů, kteří se pravidelně šťourali ve svém výfuku, byli majítelé dvoutaktních motorek z 50. let, které mohly používat i čtyřtaktní olej, ale pak se musela provádět pravidelná dekarbonizace.

    Řekl bych, že půjdou hodně nahoru i zachovalí moto veteráni jako kývačka, pionýr, pařezák apod. Protože většina z nich dávno podlehla vesnickému tuzingu a původních dílu tam je tak polovina. Jawa 500 cenově vystřelila do závratných výšin už dávno.

    1. Nene, u Jawy 350 z roku 1990 se musím šťourat ve výfuku rovněž, neboť těsnění mezi komorami z druhovýroby vydrží těsnit asi tak 3 měsíce, pak začne motor ztrácet krouťák a ubude vibrací a to je děsná škoda, protože bez vibrací je to jen slabá tuctovka…

  4. K te hromadne onanii se nepridam. Najel jsem Favority hodne a vzpominam s odporem. Hlucne, nepohodlne, nejelo. V te dobe byla daleko lepsi auta a dnes jsou porad k mani za mensi penize.

    1. Pane, rozumiete vy pojmu INVESTÍCIA? Pri investičnom aute je hlučnosť, výkon motora a komfort irelevantný údaj, kedže auto nemá slúžiť ako primárny nástroj na presun z A do B. Článok je o tom, že teraz je najvyšší čas na nákup investičného Favorita, kedže za 5 rokov už môže byť neskoro. To, či tomu konkrétny súdruh verí, je jeho investičné riziko, ktoré je zatiaľ dosť nízke, kedže ešte sa dá kúpiť relatívne lacno. A o tom mala byť táto debata. Nie o porovnávaní 30 ročného auta s dnešnými štandardmi.
      Ja osobne by som do toho nešiel. Keď už, tak by som kúpil nejakú zachovalú 7er, alebo nejaký raritnejší športiak typu Skyline, RX-7 a pod. Ale to už sme pri trochu drahších investičných vozidlách. Keď už, tak investovať poriadne. Investovať 2000-3000€ do favorita, to je strata času. IMHO.

      1. Otazka je ci Favorit vobec je investicia. V pripade T603 a T613 to bolo jasne. Auta unikatnej konstrukcie, maloseriovky. Lenze Favorit je konfekcia a aj specialne modely boli len kozmeticke zalezitosti. Uplne tam chyba nieco na sposob GTI. O specialnych modeloch ako R5 Turbo s motorom uprostred ci Delta Integrale sa nikomu ani len nesnivalo. Take cosi si viem predstavit ako zneratelsky kus, ale seriovu konfekciu?
        BTW, da sa Skyline vobec doviezt do Europy? Tie sa s riadenim vlavo nikdy nerobili.

        1. Pravostranné riadenie už EU poriešila. Jedna z mála pozitívnych vecí. V nemecku sa dá nájsť pekný kus.
          https://autobild.cas.sk/clanok/214268/slovensko-povoli-auta-s-pravostrannym-riadenim/
          Pre niekoho môže byť dobré investičné auto aj favorit, pokiaľ ho kúpi za 2000€ a po 10 rokoch stále v dobrom stave, jazdené len po víkendoch, predá za 5000€.

          1. Otazka je ze ci ozaj bude mat tuctove mainstreamove auto vobec nejaku hodnotu po 10 rokoch. No a skladovat ten kram 10 rokov aby na nom clovek (mozno) zarobil 3000€, no, co ja viem, to moze byt problem. Ten som vlastne uz zazil dvakrat. Prvy raz som takto musel pustit 300ZX ponukany pred 7 rokmi za 4k CAD (dnes idu nad 10k). Druhy raz som sa musel zbavit zriedkaveho manualneho F150. Jednoducho, nebolo to kde drzat a nebolo to kde davat do poriadku.

            1. Osobne si myslim ze nie, ale Favorit a jeho objektivne vlastnosti v tom budu nevinne. Stane sa mu to iste, co sa stalo chrobakom a Jawam. Je ich proste prilis mnoho a prilis mnoho ich ostane. Cena im ale nepadne, relativne rozumna cena asi sposobi, ze sa obcas tu-tam proste nejaky Favorit objavi na ceste. Tak isto ako sa sem-tam objavia zachovale kusy inych podobne starych, alebo starsich vo svojej dobe uplne obycajnych aut.

            2. Po deseti ne, ale tak po padesáti letech už možná ano. Ale kolik obyčejných aut se takového věku dožije…vždyť přesně to píšete, to bych vás jen opakoval.

        2. Favorit by paradoxně mohl být zajímavý tím, že byl sice oděn do moderní karoserie, ale ukrýval mimořádně zaostalý motor. Už tehdy byl tříložiskový OHV celohliník skutečně vzácným jevem. Takže, kdo ví, zda právě díky tomu nemůže být za x let někde za oceánem velkou raritou?

  5. ….byly vyblité odstíny laku žabincová, hlenová, hnisová a hovnová….. cha cha chá…. :-D pobavilo

    1. Mne sa najviac páčilo „bočné vedenie WC misy“. Som opadol…

      1. Taky dobré no. Je vidět, že když je DF ve svém rybníčku a sere na zerohedge a další pičoviny, je to pořád opravdu sranda a trefné…

  6. Moc pěkné fáčko, ale mě to nic moc neříká. Nikdy jsem fáčko neměl a všehovšudy řídil asi dvakrát, tak nedokážu objektivně posoudit nesporné kvality vozu.
    Nicméně,kdyby měl někdo zájem můj kolega v práci vlastní bílé fáčko 135 z roku 1990 v slušném, funkčním a originálním stavu. V létě s ním přijel občas do práce, aby ho provětral, jinak není v aktivní službě, ale s platnou STK. Víceméně mu překáží v garáži, protože sbírá Mercedesy. Na recyklaci nebo autošťouch je ho škoda a do běžného provozu už také.Kosmetické vady nějaké jsou, ale žádná tragédie a cena by byla asi hodně rozumná, je to o dohodě.( pochopitelně nevypadá, jako to z AAA,ale bylo by za zlomek ceny) Kdyby někdo zatoužil?

  7. Favorit v jízdních vlastnostech překonával i svůj wannabe upgrade, tj. Felicii. Nevím z jakého důvodu, v zatáčkách seděl líp. Může mi nějaký zdejší odborník vysvětlit, co lepšího Felda přinesla? Jakože tehdy módní zakulacení, horší výhled, horší jízdní vlastnosti, dementní tlačítka (Favorití sepnutý stav výrazně indikují zdvihem, u Feldovních tlačítek módně v jedné ploše musíte spoléhat na žárovičku, pokud tedy funguje a v ostrém slunci stejně nanic), o plesnivějících pátých dveří tu byl kdysi dávno dokonce článek. Prostě Felicie je zmutované Fako. Kdyby se na ní byli v Boleslavi vykašlali a z Favorita přešli později až na Fabii, udělali by líp.

    1. Jak muze mit Felda horsi vyhled, kdyz zasklena plocha je uplne stejna, jako u Favorita?

      Felicia toho prinesla hodne. Hlavne lepsi bezpecnost, ktera bohuzel znamenala metrak navic, ktery zrejme muze za vetsi naklony.

      Jinak to byla hlavne vybava, ktera se ale na ceskych strojich moc kevyskytovala, proto oproti Favoritum nevypada jako pokrok. Ale Felicie hlavne na zapad od nas mely bezne predni stabilizator, ctrnactipalcova kola, posilovac rizeni, predni a bocni airbagy, ABS, elektricka okna, klimatizaci a dalsi drobnosti, o kterych Favorit v zivote neslysel.

      Co se techniky tyce, motory od VW nebyly zadna vyhra, ale lepsi, nez jediny motor v nabidce. Nemluve o tom, ze posledni evoluce 1.3 MPi byl velmi dobry motor, ktery konecne dostal i kratsi prevodovku, takze se s tim da i jet.

      Je fakt, ze ale mohli udelat vic. Minimalne pri temer neexistujcim faceliftu. Treba brzdy se daji prehrat velice snadno i s tou 1.3. Kdyz vezmu do uvahy, ze uz Favorit mel vzadu koncernove brzdy z Golfa, nechapu, proc Felicie nedostala chlazene kotouce. Rovna strecha s minimem vyztuh duni jak silena a ulozeni motoru prenasi vetsinu vibraci do kabiny. Pritom u koncernovych motoru bylo ulozeni upravene a hluk byl mensi. Taky je problem, ze i kdyz byly k dispozici plastove podbehy, ktere by zpomalily korozi na kritickych mistech, standartne se nemontovaly. A pate dvere byly epic fail, na druhou stranu, stejne problemy mely i drazsi a novejsi auta.

      Design je subjektivni vec, Favorit diky Bertoneho krivkam zestarl lepe, nez Felicie, ale uz pocatkem 90’s to byl tezce zastaraly design a tezko by se prodaval az do prelomu stoleti. Felicie ma design odpovidajci sve dobe a uplne spatne nevypada. Hlavne interier byl pokrok, i kdyz pravda, ta sediva barva nebyla moc stastne zvolena.

      1. Elektrická okna a centrál měly i lépe vybavené Favority, což byl i ten můj, chyběla mi akorát klimatizace, jinak jezdil (Bosh Mono-Motronic) jako drak. Taky mi ho nakonec nějaký hajzlík ukradl. Výhled: favorití haubna je vpředu placatější a více k zemi skloněná, palubní deska je taky placka. Abych viděl stejně z feldy, musel bych si pod zadek vrazit polštářek. Mimochodem na tu palubku šla odložit třeba bonboniéra, která v serpentinách jezdila od řidiče ke spolujezdkyni a zpátky :-). U Felicie palubka opuchla, nic jste na ní nedal, nebylo přes ní vidět a jezdit s ní v zatáčkách jako s fakem znamená skončit v příkopě. Dementní „moderní“ bezzdvihová tlačíka už jsem zmínil. Jak sám píšete, motory od VW nebyly žádná výhra. Kromě několika ortodoxních naftařů u nás stejně lidi jezdili z škodováckým=favoritím motorem. Je možné, že se na Felicii v Boleslavi učili montovat do aut na export posilovač, airbagy a ABS, pak to dává nějaký smysl, jenže s odstupem více let je felda stejně jen zakulacené fako. Některé tzv. modernizace byly akorát k vzteku, když už jsem zmínil zadní dveře, dosedaly na takový plastový bazmeg, který se s oblibou vytrhl a už tam nikdy pořádně nedržel. Nene, zlatý Favorit.

        1. Říká se, že felicia vypadá tak, jak by vypadal favorit, kdyby nevznikl v socialistické centrálně plánované ekonomice.

          Hodnotit auto podle toho, že stav tlačítka je vidět i bez podsvícení a že na palubku šly položit nějaké krámy… tak to jsou vlastně všechna dnešní auta na hovno.

          1. To jsem také slyšel hlavně v souvislosti s předními světly. Ty údajně výrobce prostě nemohl zmenšit a u Bertoneho se s tím museli nějak popasovat

          2. Do jisté míry – jsou. Aspoň když chcete jednoduché praktické auto. Neříkám, že u faka nebylo co zlepšovat. Regulace sklonu světlometů, směšné zámky, chybějící uzamčení řadící páky, nakonec bych dneska snad snesl i ty airbagy. Ano, „felicia vypadá“, tím to končí. Co na ní bylo dobré, nebylo nové, a co bylo nové, nebylo dobré. Moderní auta byly až Fabie a Oktávky.

          3. No, puvodne mel mit favorit svetla ve velikosti Felicie a pate dvere mely dosahovat jen k horni hrane svetel, ale hrany mu mely zustat.
            Podle pribehu z vyvoje musel mit Bertone svatou trpelivist, kdyz neco navrhl a obratem zjistil, ze to tu neumi vyrobit :D Je fajn, ze VW dotahl do konce aspon tvarovane vyplne dveri a naopak, ze Skodovka nekoupila licenci na ty litinovy ingoty, co tenkrat VW prodaval jako motory

            Jinak osobne misto viditelneho stavu ocenim spis funkcni kontrolku. Aneb, muze me nastvat, kdyz na me zacne rvat Fabie, ze svitim, protoze na vypinaci je to videt, tak preci nepotrebuje kontrolku…

        2. Ano, vim o elektrickych oknech na Favo, ale to je asi takova vzacnost, jako zadni elektricka okna ve Felicii. Neda se mluvit o bezne vybave, zatimco u Felicie to byla zakladni vybava hned u nekolika specialnich edic. A ty okna mela i automaticky dojezd. O centralu jsem nemluvil, ale u Favoritu to taky nebyla tak casta vec jako u Favoritu.

          Haubna na Felicii pred faceliftem se temer nelisi od Favoritu a po faceliftu napuchla jen o par centimetru uprostred.
          Palubka je vyssi pouze smerem do interieru a i to minimalne. Porovnani je krasne videt, palubka Felicie je nasazena na palubce z Fava. Rozdil je v radu centimetru. Z meho pohledu nezasahuje do vyhledu ani palubka, ani kapota, vidim zaparkovane sterace i cerny okraj okna, kapotu vubec nevidim a to mam prumernou postavu.

          Tu vybavu se neucili jen ma export, tuzemske to mely taky, ale cesi si to nechteli platit. Proto taky vetsina ceskych Felicii jezdila s 1.3, zatimco v Nemecku 1.3 temer nesezenete. A ABS a 2 pytle tam byla zakladni vybava. A 1.6 mely posilovac uz v zakladu i tady, i kvuli tomu byly 1.6 tak malo videt, staly o 40k vic nez 1.3 (20k stal jen ten posilovac)

          Ten bazmeg je jen krytka, urvani je jen downgrade na Favorita. Favorit mel zas v kufru kontakty od zadnich vrat 😀

          Ony ty modernizace k vzteku zasahly uz Favorit. Co treba takove prodlouzeni zivotnosti prednich kloubu tim, ze se omezil uz tak mizerny rejd? 😀

          1. Henlajn, pardon, Bleklajn elektricky okna mel vpredu, co se pamatuju. Mam ten dojem, ze vzadu byly klicky a i tak to neslo uplne dolu, bo vykroj dveri diky podbehu. Ale uz si to moc nepamatuju, ja jsem vzadu nesedaval.

            1. Elektricka okna v zakladu nemelo smad zadny Fako, ani Solitaire. Byla to hodne velka vzacnost a snad to ani nebylo originalni prislusenstvi, i kdyz tapeciry bez der pro klicky existuji.
              Zadni okna u Feldy byla stejne jako u Fava prislusenstvi vyrabene kdesi mimo fabriku.

              Zadni okna nejely dolu ani u Feldy, je to dano i mechanismem stahovacky, pro okno by po trose rezani misto jeste bylo, vykrojeni je pod pevnym trojuhelnickem.
              U Favorita prvnich serii nesly dolu ani predni okna, pak prekopali mechanismus, zadni ale nechali.

              1. Tapezierung bez děr pro kličky byl například ve Formanu Praktik, který měl za předními sedačkami přepážku a místo zadních oken plech.

                1. U Favorita jsem mluvil o prednich „3D“ tapecirech bez der. Zadni tapeciry u Praktika nejsou tapeciry, ale sololitovy desky, ci z ceho to je

                  1. Ještě coby zoban, čerstvě zaměstnaný na uranu, jsem potkával kolegu, který si tehdy hýčkal Formana Solitaire. Nevím, co z toho bylo od výrobce a co si dodělal sám, ale ten Solitaire měl střešní okno, centrál na DO s alarmem, všechna čtyři okna elektrická, ABS, hagusy, tónovaná skla, AL kola, decentní spojlery vpředu a vzadu, poladěný motor, čtecí lampičky nad zadními sedadly, palubní počítač, pravděpodobně i klimatizaci a pár dalších vychytávek. Ten forman vypadal tehdy moc hezky a rozhodně to byl unikátní kousek.

                    1. Viděl jsem takhle jednoho Formana, a ten byl v kůži.

                      Vůbec jsem netušil, že se do Favoritů dal pořídit kožený interiár. Čuměl jsem jak puk.

                    2. Prý se několik formanů v luxusním provedení, které odpovídalo výbavě L&K u Felicií, vyrobilo a jezdili s nimi papaláši z automobilky. Mělo to údajně sloužit vedle reklamních účelů taky jako ověřovací série pro high-top škodovku a právě výbava L&K u Felicií z těch zkušeností vycházela. Ale nemohu k tomu dohledat vůbec nic kromě hodně kusých zpráv.
                      Jinak interiér v kůži se dá udělat prakticky do jakéhokoliv auta, je to jen otázka peněz a šikovnosti autočalouníka. Jak jsem členem celonárodního jeep klubu, znám osobně několik lidí, kteří mají jako koníčka šití dílů pro kožené interiéry jeepů a jiných amerik (opravy poškozeného čalounění sedadel, tapeců a tak) plus výroba koženého čalounění do aut, kde do té doby nic takového nebylo. Co ti chlapi dovedli s kusem kůže a speciálním šicím strojem pro čalouníky, to jsem tedy valil oči. Mohl jsem se osobně pokochat zcela novým interiérem Firebirdu, který byl přizpůsoben originálnímu nátěru auta. Takže původní černá popraskaná a ošoupaná kůže byla nahrazena novou v kombinaci černá a žlutá s červenými ozdobnými detaily a když mi ten člověk vyprávěl, co všechno musel při výrobě nového čalounění řešit, tak klobouk dolů. Výsledek byl skutečně impozantní :).

  8. Bleklajn jsem mel taky, dokonce to bylo pate auto z ostre serie, bohuzel se vsemi z toho vyplyvajicimi neduhy. ale na svou dobu (tusim ’93…?) to bylo dobry auto. Vsak mi ho taky nekdo ukradl. Tehdy se to kradlo odpalenim alarmu vysokym napetim (menic se zapalovaci civkou) do soklu bocniho blinkru, protoze skodovacky alarm tam mel namisto rele polovodice, zatimco auto rele melo.

    Trosku mi ta story pripomina UAZ469, kdy bylo rozhodnuto, ze se na tento typ vozu uz automobilka vysere a nasledne to v Rusku vzbudilo takovou vlnu nevole, ze nejen, ze vyroba se udrzela, ale jeste i vyplodila Hunter. Holt v Rusku vyhraje to, co prejede Karakum a nenadela z osadky kostlivce, pricemz to musi jezdit i na 80oktanovy benelin a jit opravit kladivem.

    Je mozne, ze nekdy Schadewerke pujde do sebe a tak, jako VW ve vzpomince na Hitlera udelal novy Brouk (mimochodem – podle mne dost brutalne), tak treba Schade udela nejaky novy stary Magorit.

    1. Spíš by se mi líbilo něco na způsob škodováckých kupátek – 110R nebo Rapid. To by mohlo mít docela pěkný potenciál, malosériovka v retro kabátě, ale silnějším motorem a moderní technologií výroby. Však přeci Škodovka pár let nazad ukázala ten krásný koncept Škody Tudor (bylo to – pokud si dobře pamatuju – na bázi Superbu) a dokonce to chtěla i vyrábět, ale sešlo z toho, ani nevím proč.

      1. Myslím, že protože audi a S5 nebo takové modely. Prostě škodovka by jim lezla v rámci koncernu do zelí… a že to je škoda, to souhlasím.

      2. Zajimavy navrat by byla i Felicia Fun. Napad udelat z dvojmistneho pickupu 2+2 polokabriolet je podle me genialni, i kdyz ve srovnani s kupatky je to nuda, to je fakt

    2. Hele, já toho UAZe měl (469b), prodal jsem ho když mi ho otec začal používat na navážení dřeva z lesa, přišlo mi to jako škoda to takhle huntovat.

      Je to naprosto děsivý auto, ale bezvadnej traktor… :-)

      Pokud si dneska koupím Hiluxe v jakýmkoli stavu, vždycky to bude lepší než ten UAZ a nevíc si nepřekousnu jazyk při přejezdu kořene od borovice (anebo většího vajglu).

      Co můžeš vidět na tom UAZu, krom toho retro pocitu? Že by pán byl taky trochu nostalgik, he?! … ;-)

      1. Mam to na blbnuti po loukach a vozeni ruznyho brdelu na privesu. Mam vpredu i vzadu samosvor, v lete shodim strechu, sklopim predni sklo a drncam si to do lesa. Nikdo mne neprudi quli pasum (zadne tam nejsou), kdyz do neceho drcnu, tak oprava za par stovek, celej novej motor za babku, proste mne nesere s tim projet treba pulmetrem vody, aniz bych pak musel trnout, kolik budou stat movy loziska. Proste auto na praci, nijak se s nim neseru a jezdi za par dedku (LPG).

        Hilux je jinej level, to nema cenu srovnavat. Soused, kterej Hiluxe ma, kdyz potrebuje zajet do lesa pro dostrelenyho loncaka nekde v podrostu, bere si myho UAZe. Ono mit doma pracovni auto a mit strach to dokurvit je tak nejak nahovno, rekl bych.

        Puvodne jsem zvazoval Hiluxe, kdyz jsem porizoval dalsi auto, ale zena chtela Grand Cherokee s tim, ze Hilux je vysokej a blbe by se tam lezlo nasemu starymu psovi. Takze dalsi SUV do baraku a spadla klec.

        1. Jako ten uaz má hodně velký kouzlo, do těch míst co píšeš to naprosto chápu, to nevadí odřít atd…

          1. Pracovni auto, pokud se tou praci nezivis, te nesmi stat ranec. Treba si vem takovy drevo. Stipanej smrk koupis rekneme za 800 prm. Kdyz si ho pojedes pokacet sam, tak rekneme za dve hodky mas metr na aute, coz je bratru 1,3 prm, pul hodky to budes pak porcovat a stipat. Kdyz si vezmes, ze neco stoji palivo a olej do pily, neco amortizace vercajku (tuhle jsem ohnul obracak) plus svuj cas musis taky nejak pocitat, tak zjistis, ze pokud budes jezdit Hiluxem, tak ti moc velka uspora penez nevychazi a je pomalu lepsi se na to vysrat a koupis to hotovy.

            Naopak, pokud jsi lesak, tak nebudes jezdit UAZem, kterej potrebuje porad nejaky opecovavani nebo serizovani.

            1. Hele, já si dřevo dělám taky sám – ale dělám to proto, abych neshnil. Mám nastavenej nějakej program aktivit, který zahrnuje údržba domu a příprava dříví na topení a mám to tak, že se chci primárně pohybovat a dělat co mě baví (práce se dřevem je OK). Asi by nebyl problém otočit kohoutkem a topit plynem.
              Ale máme velký panoramatický krbovky, vejde se tam 60cm poleno a já mám dobrej pocit z toho, že mám na tři roky nadělaný dříví (dub, buk, bříza) a ještě si procvičím záda a bicepsy. Nemusím cvičit crossfit, stačí mi rozumnej pohyb okolo domu a těch pár ušetřených tisícovek je jen hezkej bonus navíc… :-)
              Takže klidně Hiluxe – ale pravda je, že pokud s tím člověk nechce zajet do křoví, tak má smysl koupit něco, s čím se stydět nebude. Tak klidně pravěký Pajero za 50kkč, co by ne. Na ryby a do lesa poslouží dobře.

              1. Koukám, že to máme podobné :). Pravda, mně to dřevo dovezou až před barák nasekané na míru, jakou potřebuju, ale do dřevníku si to už musím navozit a naskládat sám a to člověku už trochu tu fyzičku provětrá. A taky je pravda, že to teplo z těch kamen „chutná“ úplně jinak, když člověk ví, že si to všechno obstaral sám a že v tom je nějaká ta práce a pot :).

                1. Už jsem vyměkl natolik, že si to občas nechám přivézt v metrech. Ale vožení a kácení buku z Kleti, to byla velká hra. Ten buk si nechávám už jenom na uzení… :-)

                  1. Ja si drivi delam prorizkou, je to fajn relax v lese. V prosinci jsem zrovna podrezaval jednoho s broukem a o padesat metru dal sla vysoka, ani je nesrala moje pila. Drzost nejvetsi.

                    Delam to rad, lepsi, jak furt sedet na prdeli. Dokud zdravi slouzi…

                    1. Trávím tím poslední tři čtyři roky o víkendech docela dost času, protože zaprvé zkurvenej brouk na Šumavě (což ti evidentně nemusím vysvětlovat jaku Šumavákovi, byť ze západu :-) ), zadruhé to máme všude po kopcích, takže trochu foukne a už v sobotu šupajdím a za třetí je to výbornej relax pro mě jako vesměs kancelářskou krysu. Občas je to trochu boj, ale za ty roky se pokoupilo trochu vybavení (silnej traktor s čelním nakladačem a navijákem, abych nemusel s metrovkama běhat přespolní běh, pořádná motorovka z profi řady, byť ta nejlevnější Husqva) a už se to celkem dá. Ten pocit večer, když člověk hodí ten kousek do krbových kamen a čučí na to má svoje kouzlo… :-)

                    2. Re: Anorex
                      13.2.2018 v 14:30

                      Presne tak.

                    3. Vysokou občas na tvrdku vykopávám z naší zahrady. Ta sebranka se naprosto bez okolků toulá po cestách a zahradách u nás v osadě a před autem uhýbá jen neochotně. Bojí se akorát sousedova josefčíka, který je ale taky líný a kromě poblafávání pro forma se k ničemu dalšímu už nemá, raději se rozvalí na zápraží sousedovo domku a chrní :).
                      A sezení na prdeli, no nevím. Na baráku (i kdyby byl malý) je pořád co dělat.

                    4. Vysoká je absolutně letargická, předminulý víkend jsem kolem stádečka tak 100 metrů v podvečer táhnul za traktorem dvě klády, řev jak kráva, bo kopec a jen na mě čuměly, žvejkaly a nazdar. Akorát tady mi to moc nevadí, když mi to skáče před auto, to už mi trochu vadí… :-)

                    5. Anorex 13.2. 14:38
                      Před pár lety jsem jel večer nedaleko Luhačovic a bral jsem to nějakou hodně vedlejší cestou přes kopečky. Když jsem na pár kilometrech minul cca 10-15 srnců a pár lišek, všichni byli 1-10 metrů od silnice, pásli se a koukali, co to kolem nich jede, tak jsem si připadal jako v pohádce, kde zvířata dávají dobrou noc. Zvláštní pocit.

                    6. Re: CzechDave
                      13.2.2018 v 14:33

                      Muj pracovni den zacina v sest rano a konci nekdy po pulnoci. Mam imrvere spaci deficit, ale uz s tim ziju drahne let. Behem dne resim pracovni veci treba i pet hodin u PC v kuse, pak delam neco doma a pak zase prace, podle potreby. Takze jako relax bud vezmu vercajk a jedu do lesa tak na dve hodky, nebo neco solichat po baraku, ale ted v zime se toho moc delat neda. Zena se o vanocich zblaznila do angor, aby mela co spradat, ze prej jeste lepsi, nez lamy. Takze ji ted v chlive delam karlikarnu a zedniky sem budu brat az v qetnu, cili ted tam v te nule delam jen hruby veci bez vody. Proto v zime spis ten les, jak pujde teplota vejs, uz se tam nedostanu a budu kmitat okolo te haluzny.

                      Vysoka je tady malo. Spis fura srnci a hlavne cerna. Zase mam rozryty louky. Na stromech okolo jsou kanata, ty berou hrabose fofrem, ale do cerne nejdou, mrchy jedny mlsny :-)

                    7. Jo, to jsou ty vaše radioaktivní prasata. Půlka z lončáků, který jsme střelili na Šumavě byla ke konzumaci nevhodná… :-(

                    8. Re: Childeater
                      13.2.2018 v 15:39

                      Kdyz jsemt ady tu kucu koupil, tak radioaktivni prasata byly to prvni, po cem jsem sel. Geiger mi nameril slabou radioaktivitu na rezakach jelena, trofej 20 let stara, odloveno u Lipna. Prosel jsem trofeje, maso, kosti z cerne a ani tuk.

                      Myslivci rikaji, ze na jizni strane Sumavy prej nejaky prasata radioaktivni byla (jsou), diky houbam, ktere ten bordel v sobe jeste maji, v Bavorsku na jizni strane maji zakaz konzumace snad jeste 15 let, ted nevim presne.

                      Ale tady nahore fakt nic. Ono i tak bych toho masa musel sezrat tunu, aby to melo ucinek aspon jako snimek rtg, ale presto, clovek se tomu chce vyhnout, to je jasny.

                    9. CzechDave: to co myslíš, to není vysoká – to je srnčí… :-)

                    10. Childeater: Jo, pardon, ony mi ty lesní ganxta gangy splývají. Černá, vysoká, srnčí, všechno jedna sebranka :D.

  9. Len tak na okraj ceska firma Abrex, ktora sa zaobera vyrobou modelov tuzemskych vozidiel niekedy nedavno uviedla udajne limitovanu ediciu Skody Forman. Mne osobne sa Forman vzdy pacil viac ako Favorit. Fako mi pride designovo nevyvazene, pretoze ma kratku prdel a „dlhy“ cumak, ale Forman je v tomto ohlade vyvazeny. Maju ten model v asi najkrajsej farbe aka sa na neakcne faka davala – bordovej.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017