Jak to bylo za Masaryka – Buzerace motoristů má v Čechách delší tradici, než byste čekali. - zpět na článek

komentářů 372

Přidat komentář
 1. Super článek! „Bylo poukazováno, že je důležitější, aby řidič byl „pánem svého vozidla“, protože jízda povolenou rychlostí mohla být ve vztahu k určitému vozidlu a určitému řidiči nebezpečnější než rychlejší jízda řidiče jiného.“

  1. Ale hlavne: Rýchlejší má prednosť!

   To by bol volebný pogrom pre „Petrolhead party“

 2. „Je mi jasné, že rychlostní omezení, která jsou platná dnes, zvyšují bezpečnost provozu …“
  Spise bych rekl, ze dopravni omezeni dnes jdou vstric nejhorsim troubum, misto toho, aby sly vstric dobrym ridicum, kterych je na cestach drtiva vetsina a jejichz jizdni styl je „normalni“ a dlouhodobe osvedceny. A duvodem je vybirani pokut, nic jineho.
  A hlavne predpisy nemohou prikazat, aby lidi za volantem zacali myslet a nedelali to, co nechteji, aby jim delali druzi.
  Tak se stave, ze na silnici siroke tak, ze tam projedou 4 auta vedle sebe, se vlece neuveritelne velka kolona, v jejimz cele jede prtvaoucky Matiz po stredove care, za nim parta zemedelcu s traktory a vleckama, s nulovymi rozestupy, kteri toho Matize nemaji zapotrebi predjet, i kdyby jim uhnul a za nimi uz muze byt cokoliv, vcetne Mercedesu S 600 V12 Biturbo AMG se spechajicim manazerem, protoze pres ty zemedelce a vlecky nevidi kilometr daleko napred, aby se mohl bezpecne zaradit.

  Chtelo by to predpis na blbost a tyhle lidi nesplnujici zakladni pozadavek na inteligenci ze silnic odstranit, ale na takove chovani , svete div se, neni ani trest, ani kontrola. Aspon ja neznam nikoho, kdo by dostal pokutu za bezdůvodně pomalou jízdu a nesprávnou a bezohlednou ještě k tomu.

  1. Hele, Co je to vlastne bezduvodne pomala jizda? To ze jedu na 90tce 60? Nejaky duvod mam, treba ze nespecham a kocham se. Nebo setrim palivo.
   (s tim zdrzovanim provozu – tusim ze za neco takoveho tresty mame)

   1. U mňa je bezdovodne pomalou jazdou minimálne to, keď niekto nevyužíva aspoň povolený limit v danom úseku, inak medzi slušnými ľuďmi je to rýchlosť bezpečná v danom úseku. Cesty nie sú určené ku kochaniu, to i ten Hrušínský nato predsa doplatil vo Vesničce. Cesty nie sú určené ani k testovaniu spotreby vehiklu. Kto nemá na PHM, nech si nekupuje vehikl, ktorý PHM spotrebováva. Cesty sú určené len a len k jednému účelu – efektívnemu presunu z bodu A do bodu B.

    1. Nebyl bych tak striktní, ale minimálně by mělo platit, že když už někdo z nějakýho důvodu potřebuje jet pomalu (ať už kvůli nákladu, pasažérům, nebo potřebě výletit), tak ať ale překáží co nejmíň.

     Jet s popelnicí 60 div ne v protisměru tam určitě nepatří :D

     1. Mal som na mysli bežnú situáciu. Samozrejme, existujú dovody pre ktoré sa ide pomaly – porucha, náklad, povracané dieťa, vajíčka na sedadle spolujazdca. Tieto by však nemali brániť pomalému vozidlu, aby umožnilo predbehnutie. Toto je potom „dovodná pomalá jazda“.

      1. kdyz mi moje oktavka spadla do nouzaku vic jak 70-80 jsem z ni nedostal … ty duvody proc nekdo na 90 jede mene mohou byt i technicke …

       1. Ad trevor12:
        Předpokládám, že když Vám motor spadne do nouzáku, tak že na funkčnost řízení a blinkrů to vliv nemá, že?

        1. predseda – a co mi poradite ze jsem mel delat, jet se ctyrma blikackama ? to mi pripada prilis, proste jsem se drzel co nejvice vpravo a snazil se jet co to umoznuje …

         1. Ad trevor12:
          Ale to jsme se nepochopili.
          Řízení: umožní Vám držet se vpravo, ale také, je-li za Vámi kolona a před Vámi vhodné místo, kam můžete zajet, abyste ji pustil před sebe, udělat tento manévr.
          Blinkry: viz výše plus možnost bliknutí pravým, když vidím, že ten za mnou mne může bezpečně předjet (bez ohledu na plnost či přerušovanost čáry).

          1. predseda – tak za mnou se kolona nevytvorila tak jsem to nemusel resit, kdyby ano tak bych nejspis postupoval jak navrhujete

           ad bliknuti pravym – ok nekdy zkusim jestli ti za mnou pochopi co jim tim rikam

          2. Ad trevor12:
           Zkuste. Já bliknu pravým a případně najedu trochu víc vpravo a většinou to pochopí.

      2. Neuhauer: +1. Je mi fuk, jestli někdo jezdí pomalu, taky někdy jedu pomalu a nevidím nic divného na tom uhnout nebo bliknout tomu za mnou, ať jede.

       Ale svině, která brání předjetí, to nemá s „důvodnou jízdou pomalu“ nic společného. Třeba nám to misaka vysvětlí, ten se zdá, že to tak dělá a myslí si, že je to v pořádku (a naopak fuj jsou ti, co ho předjíždí, těm by hned nafackoval – no a když nemůže, tak aspoň jako správný zmrd vychovává, brání, ohrožuje).

       1. Ale iste, chápem, že existujú dovody k pomalej jazde. Sám som ich niekoľko zmienil. Moja reakcia bola povodne určená na dotaz „čo je to bezdovodne pomalá jazda“.

        Ako správne píšete, pomalá jazda, či už s dovodom, alebo bez, ide ruka v ruke s tým, že daný operátor vozidla by si mal uvedomiť, že sa v určitom okamihu stáva prekážkou premávky a podľa toho sa zachoval – uhýbaním, zastavením, signalizovaním, že má problém atď…

       2. Toto bylo hodně unfair. Já řídím tak, že nikoho neohrožuji, týpky jako ty nechávám v zapomnění, vezu děti, ne zelí. Zároveň nikoho nezdržuji, neomezuji, neohrožuji. To ty se tady vztekáš při neúspěšném předjíždění v OBCI s jiným dementem. Dej si pozor, abys tu pravdu jednou nepotkal v přímém střetu – s kapotou – patřící nevinným, řízení schopným lidem v protisměru.

        1. misaka: když někdo předjíždí, tak ohrožuje předjížděného. Když předjížděný přidá, je to v pohodě a komu se to nelíbí, ten je unfair. Idiot, zmrd a citlivka v jednom – Vy jste prostě kádr.

         Jestli to, co tady předvádíte v diskusi není jen nějaká sociologická sonda a provokace, pak je Vaše tvrzení o tom, že neohrožujete pěkný oxymoron. Lidí, kteří jezdí bezpečně jako já se nebojím, bojím se zamindrákovaných zmrdů jako jste Vy, kteří neunesou, když je někdo předjede a tak přidají a když to nestihnou, alespoň frustrovaně troubí.

         Párkrát jsem v protisměru auto už potkal a nic pěkného jsem si o dotyčném nemyslel. Jenže těžko říct, jestli tím důvodem, proč předjíždění nedokončil včas nebyl nějaký frustrát misaka, který se cítil ohrožen a tak přidal.

         1. A kde jste (citlivko) vzal to, že já při předjíždění přidávám? Další ničím nepodložená a hlavně nepravdivá podpásovka? Nestydíte se alespoň maličko, Vy lháři vymrdaná, (citlivko)? FATDWI zde otevřeně lže.

          1. misaka: z Vašich příspěvků jsem to vzal. To jste vážně až dnes zjistil, jaký jste zmrd a proto ten střet s realitou tolik nedáváte? Vážně Vám nikdy ani na chvilku nepřišlo jako svinstvo někomu přidat a už od začátku žijete v té iluzi, že za to může ten, kdo předjíždí, protože už jen tím, že si dovolí takového idiota a zmrda předjet Vás „primárně ohrozil“ a tedy přidat mu je zasloužené, aby viděl, že „na to neměl“?

           Znovu: běžte se léčit.

          2. Opakuji, kde jsem kdy napsal, že já při tom, když mne někdo předjíždí, zrychluji? Nedělám to, nejsem vůl a tudíž jsem to ani nemohl nikde nikdy napsat. Nevyvracím, že tací jsou, ale já jsem to nikdy ne(u)dělal. Čili prachsprostě lžete, lžete a znovu lžete. Být chlap, omluvíte se.
           Trošku zamlouváš ty ubožáčku, že jsi se snažil předjíždět v obci a navíc ti to nevyšlo. A ještě se tím pochlubíš na D-FENS.

          3. By ses divil kolik takovejch blbců, co zrychluje při předjíždění, je.

           Voni to nemusí dělat nutně ani schválně, spíš absolutně serou na všechno a všechny vokolo a neráčí si ani všimnout, že je někdo předjíždí…což teda na výsledku hodně mění, to je fakt :D

          4. Cast z nich proste premejsli o picovinach a nevsimne si, ze zpomaluje. Pak si vsimne, ze je nekdo zacne predjizdet a „Mamo, my jedeme nejak pomalu!“ heeeeeeeeeeeeeeeeeeen. Ze je to sprosta kokotina je vec jina a ze takhle mohou po predjeti predjet a znova jet rychle napadne malokoho. Tohle se bezne deje na dalnicich, jedou si v pravym 120, 115, 110, tak je zacnu predjizdet(pac ja jedu okolo tech 115 – 120) a najednou zrychluji. Tak se zaradim za ne a zacnou zpomalovat, proste banda blbu, co potrebuje tempomat, ale nemaj na nej.

          5. Tak o tom žádná, že silnice jsou plný emocí a zmrdů, kteří je nezvládají, to jsem ani nezpochybnil. Ostatně už ráno jsem zde psal, že já, ač defenzivní a nikomu nepřekážející řidič, jich potkám denně tak tři, čtyři – resp. vidím nevynucené prasárny, nad kterými zůstává zdravý rozum stát. Ale když si čtu toho vola fatdwiho, už začínám chápat. Norma.
           Dřív jsem si chtěl pořídit kameru a založit web, který bych nazval „Hovada na asfaltu aneb jak býti idiotem na čtyřech kolech“. Jenže oni by to PaChové zneužili ke stíhání a u toho být nemusím.

          6. Podívejte, misaka, já už pár zmrdů Vašeho ražení v životě potkal, žádnému jsem se neomlouval a nebudu tedy ani Vám. Chtěl jsem Vám popřát, ať potkáváte co nejvíc sobě rovných, ale už se koukám děje – pokud pochopitelně ve Vašem mozku ti „denně tři, čtyři“ nejsou na úrovni „chce mě předjet, tak ohrožuje moje ego a je potřeba mu přidat a teď to nestihl“ a ten zmrd jste, jak jste již prokázal, holt Vy.

           Pokud od začátku razíte tezi, že přidávat při předjíždění je OK, pak nepochybuji ani v nejmenším, že to sám děláte. Že teď fňukáte a hrajete ublíženého – vizte první větu tohoto příspěvku.

          7. Tak já Vám synci popíšu dnešních 17.5km domů.
           Prvních 12km v poho když vynechám piču co nevěděla, že je na hlavní a stála na T křižovatce v nožičce T jako hydrant tak jsem z vedlejší opustil křižovatku.
           Ale pak během posledních 3km přečurákováno s další pičou na závěr.
           Už s kilometrovým odstupem jsem v táhlém klesání viděl, že ti tři co se nalepení s 5m rozestupy vlečou za busem 70km/h jsou polovodiči.
           Já se zvolna přibližoval asi kilem se zařazeným 6.RS a zvažoval co se bude dít až bus bude zastavovat na zastávce.
           Naštěstí nikdo nevystupoval a bus se šinul dál, aniž by u cedule obec (stále v klesání) nějak zpomalil narozdíl od vzorných řidičů, jejichž 3. brzdová světla postupně zablikala.
           Klesání se narovnalo, bus začal zpomalovat k další zastávce kde už na 500m byli vidět cestující a vláček kokotů se o5 na bus nalepil.
           Z 200m už mi to bylo jasné, co se stane.
           Bus zastavil.
           Čuráci těsně za ním.
           Mezi plnou čarou a busem byl metr a půl.
           Za zastávkou lehká pravá zatáčka a 150m rozhled.
           Už jsem byl za nimi, z 5.RS na 3., blinkr,trubka, boční odstup 2m od pičusů a 3m od busu a byl jsem fuč, 60km/h na tacho max.
           Příběh druhý, 1km rovinka na okraji vilové čtvrti, Octa II 40km/h tacho.
           O5 3.RS a 60km/h předjíždím na přerušované čáře, pičus samozřejmě přidal, ale moc mu to neakcelerovalo tak jsem přidal na 70km/h a po dokončení manévru o5 zvolnil na 60.
           Pičus 3m za mnou.
           No kdo chce kam, chuj s ním, za 200m je zatáčka s vjezdy k domům a je tam 30km/h limit.
           Jezdím tam tak 40 tacho, ale dnes jsem jel podle předpisů…
           Jako perlička na závěr, klasický příběh přednosti zprava na parkovišti koncentračního hypermarketu Kaufland.
           Dámě jsem zastavil, pokynul, ale nenechala se zviklat a stála nechápavě bez blinkru dál.
           Tak jsem mávl rukou a jel opodál.
           Dáma stále bez blinru rozvážně odbočila doleva.

          8. fatdwi: Nemáte šanci, protože proti Vám stojí svaté lidské právo jezdit pomalu a pitomě. Zvlášť v zemi, kde snad platí Komu nesvítí brzdová světla, ten není Čech.

    2. Kdyz to mas tezky, treba na takovych tech krivolakych silnickach jede spousta lidi pomalu, protoze to tam nezna, zatimco mistni vi, ze se tam da s klidem jet o 20 km/h vic a rozciluji se. Podstatou je cumet do zrcatek a uhybat. Pomalu jedouci ridici nejsou problem, kokoti za volantem jsou. A je jedno, jak jedou. Rychle jedouci kokot je hrozba taky(obzvlaste, kdyz preceni sve moznosti pri predjizdeni)

     1. Hele, tady v Nemecku se roztr’h pytel s temi vozitky, co maj 45 km/h, tri kola. Vcera jsem za jednim takovym jel asi pet kilaku, uvnit nacpana baba tak, ze uz by tam neveslo ani piti a telefonovala… nicmene, tech 45 opravdu jela. Holt, predjet se nedalo, sama sertentyna plus plna cara, ale co. Nespechal jsem do spitalu, tak slo o prd.

    3. …cili i kdyz jdu po silnici s vozikem, musim jit alespon 40 km/h, abych te neomezoval, nebo radeji 60 km/h?

   2. Ad BonfireCZ:
    „Nebo setrim palivo“
    Kdo chce opičku, musí mít i na banány.

    1. To každopádně… Myslel jsem třeba situaci kdy s naloženou dodávkou prostě maximálních 93 nejedu protože nespěchám a klidně mi stačí jet 75. Rozdíl třeba 11 vs 8l. (samozřejmě na cestě kde mě může kdokoliv bez problémů předjet jak už se tady delší dobu diskutuje, o tom žádná)

   3. Bezdůvodně pomalá jízda je taková jízda, která ohrožuje ostatní účastnícky silničního provozu. Tedy pokud někoho nutíte náhle změnit směr či rychlost jízdy, aniž by k tomu byl objektivní důvod (kochat se je za jízdy zakázáno, stejně jako šetřit pohonné hmoty – za jízdy jste povinen plně se věnovat řízení a jste povinen dbát bezpečnosti a plynulosti dopravy) jste nebezpečný.
    Za celou svoji řidičskou praxi si vzpomínám na jediný trest za bezdůvodně pomalou jízdu, a to u kolegyně v autoškole (tedy asi po mé čtyřleté praxi za volantem bez ŘP – ano, i to tehdy bylo možné), kdy slečna z tohoto důvodu nebyla shledána příslušníkem SNB schopnou pro řízení na pozemních komunikacích a řidičák nedostala proto, že jezdila nebezpečně pomalu.
    Srovnání s dnešní dobou přímo šílené…

    1. Našel jsem jedno vyjádření že „Bezdůvodně pomalá jízda je taková jízda, která není odůvodněna okamžitou provozní situací. Například když jdeme pomalu, protože se rozhlížíme po krajině, telefonujeme, díváme se do mapy nebo se třeba věnujeme spolujezdkyni, což se také stává. Vždy bych měl posoudit, zda mne situace opravňuje k pomalé jízdě nebo tím poruším zákon, protože v paragrafu o rychlosti jízdy v zákoně 361 je výslovně řečeno, že nesmím jet zbytečně bezdůvodně pomalu“, ale v zákonech nic… takže to bude vždycky o konkrétní situaci.

     Mě jen mate ten pojem „bezdůvodná“, protože člověk když chce, tak si nějaký důvod vždycky najde.

  2. To:zrg1
   Jezdim pomerne dost, tohle znam. Nebudu si delat stres, pojedu klidne v kolone, nespecham a na predjizdeni nemam kone. Soukromy auto jich ma 90 polomrtvych a pracovni 180 na 3,5 tuny vahy..Kazdymu Matisovi jednou dojde benzin a kazdej traktor ma nekde svy pole. Nevozime organy k transplantaci, takze se nic neposere. A kdyz jedu soukrome tak v podstate jedu na vylet nebo nakup. Zadnej spech. Mne nejvic serou neurotici nalepeny metr za autem, oni si snad myslej, ze me budou tlacit. Diky existenci predpisu bohuzel musim jezdit tak, abych neprisel o ridicak, kterej mne zivi. Takze u nas jezdim limit +10 maximalne, v zahranici dodrzuju presne. Kdo chce jet rychleji, at predjede. Treba to ma u fizlu nejak osefovany, ja nemam.
   Takze lepeni na naraznik je uplne zbytecny a kdyz se nekomu nelibi, ze v limitu 90 jedu 100, at si klidne prekousne volant. Kdyz jedu do CR, dodrzuju presne a opet si za to muzou lidi, pro ktery je cislo na tacho neprekrocitelnej rubikon. Nemam prachy pro fizly. I tak se obcas najde neurotik, co se lepi, je to jeho problem, ne muj…

   1. Jozko: jede-li v čele kolony Matiz a za ním traktor, fakt nejsme v situaci, kdy se jede „100 na 90“. Chce to trochu myslet.

    A ano, bezohlední zmrdi, kteří se táhnou na 90 sotva 70-80 tacho, ti mě taky štvou. Že jsou to zmrdi se pozná velmi snadno, třeba na I43 tak, že takový kripl na rozdvojení najednou zrychlí na 120, aby zase po té, co je jen jeden pruh a plná čára jel svých 70. Tohle má být bez řidičáku, nejlépe pod zemí, izolované od lidí. Sviní je tady strašně moc.

    O těch, co jedou 100 na 90 zrg1 jistě nemluví, proč taky.

    1. Ono hlavne spouste lidi dela problem uhnout. At uz do pravyho pruhu, nebo proste ke krajnici.

     1. Redik: neuhnout je otravné, ale záměrné přidávání (a to i při předjíždění), za to patří kulka do hlavy. Už mě takhle párkrát nějaký šmejd zkoušel zabít, protože nemohl přenést přes srdce, že jej někdo předjede. Občas dokonce taková veš troubí (nedávno v obci – přehledný úsek, následující za úsekem se zákazem předjíždění – zmrd s přívěsem mi před tím zákazem přidal, aby na něm zpomalil, nevím, co měl v hlavě – a když jsem tedy po konci zákazu okamžitě vyrazil a on mě nestihl zablokovat, tak aspoň zuřivě troubil).

      Tohle je prostě verbež, která by měla zmizet. Nejen ze silnic, ale odevšad. Myslím, že průnik s mentalitou voličů anofertu a podobných socanů bude nenulový.

      1. To:fatdwi
       Ja nemam problem s tim, ze mne nekdo predjede, at si jede, kdyz ma pocit, ze potrebuje. Mam problem s lidma, co mi jedou metr za naraznikem. Ale nekolabuju z toho, jednoduse to mam na haku. Obcas mu i uhnu neurotikovi, kdyz je kam. Nastesti takovych exemplaru neni moc, tak jeden tydne. Nevim, ktera je I43, jestli je tam rozdvojeni, tak asi nejaka kopcovita. Konkretne moje dodavka s plnym nakladem do kopcu jezdi tak, ze pod kopcem mam 100, nahore 60 a to mam nejsilnejsi mozny motor. Nekdy rozdvojeni nebyva, no a v Madarsku na M1 maji rozdvojeni, ktery zacina az v pulce kopce. To je taky nahovno. A ne, nejsem volic ani jednoho hnuti, ani socanu, ani anofertu. Nejsem volic nikoho.

       1. Jozko: máte problém se čtením? Nevidím nic, čím byste reagoval na to, co píšu.

        I43 je okreska Brno-Svitavy.

       2. Dávné pravidlo – neubrzdíš, neukecáš. Taky jezdím v klidu s pitomcem za kufrem.

       3. Nejsilnější motor? To bejvá nějaká ta dnešní 1,8ka a ty číslíčka vedle kterých je v techničáku kg nikdo nekontroluje, co?

        Moje plnoletá popelnica zvládla s nějakejma 600-800 kilama na hrbu držet devadesátku i v tom šíleným stoupání na dálnici z Liberce. Tam je ale opravdu motor na tyhle věci, ne něco, co patří do zahradního traktůrku, jak je dneska tolik moderním (hlavně že to jede za 6 litrů pyčowoe!).

        1. To:Behemot
         Ne, je to jeste trilitr se 180 PS, ale mam nejvetsi a nejvyssi verzi se spanim nad kabinou, takze i aerodynamika hraje svoji roli. Holt je to vysoky 3,5 metru, dlouhy 7,5 metru a prazdny to vazi 2340 kilo. A kdyz mam full nalozeno, tak proste kopce typu hranice na D8 jedu 60 na ctyrku…

         1. Dyž to má eště nahoře hrb, to pak jo. To musí taky bejt hodně stabilní, když je to prázdný, co? Ale stejně mi to příde ňáký divný, asi to bude blbě zpřevodovaný. Je to sice o něco vyšší a delší, ale já mám zas vo třetinu menší papírovej výkon a jede to furt.

          Hmotnost kolem 2,3 tuny s řidičem je pro všechny maxíky běžná, to mám taky a to už je půlka plechů a výstelek odřezaná a dál to odrezá :D

          1. To:Behemot
           No..i mne se zda, ze je v tom nejak divne zprevodovana prevodovka, protoze co mame na firme plechovku L3H2, tak ta se stejnym motorem toci pri 100km/h 2100 otacek, ale ta moje pri 100 km/h toci jen 1700. Takze plechovka je zivejsi, ale je v tom vic ramusu. Ta moje ma zrychleni z 0 na 100 asi deset minut, ale je v tom ticho. Stabilita zadnej vetsi problwm, jen kdyz fuci vitr, tak to v 90ti hodi zadek klidne o pul metru, ale kupodivu se to nema tendenci prevratit. Nebo jsem jeste nejel v dostatecne silnym vetru. Do stovky to je dobre ovladatelny i ve vetru. Nekdy ale vitr fuci zepredu a to pak jedu 85 schovanej za kamionem, protoze jinak bych jel za 20 litru na sto…

          2. Záleží co je to za motor, vono objem neříká všechno, může to mít i dvě různý motorizace. Já mám lehce nadčtvercovej a podle toho je nutný jezdit – řadit aspoň kolem 3000, jinak to padá s bídou na 2000 a pekelně hulí. Při předjíždění klidně točit na 3500 a víc – maximum to má 6000, i když tam si myslím, že už by písty vyskákaly ven, takový točky ten motor viděl naposled když sjížděl z linky v Sofimu :D

           Dálniční 130ka je tak kolem těch 3k5, i když to pak žere i trávu kolem dálnice, takže ideální rychlost je rovovnoměrných 90 (a tak v rámci možností jezdím všude, město i mimo město).

      2. No tak hlavně že jsi frajer, když předjíždíš v obci. To spíš vypadá, že tě štengroval a vyštengroval. A ty ses dal a nechal. Potom poučuj o umění jízdy.
       Pravda je, že zrychlení při předjíždění úzce souvisí s mozkem – někteří chlapi to prostě „nedávají“, mají to za mindrák a je to svinstvo, které ohrožuje zejména nevinné v protisměru, kteří na absenci zdravého rozumu těch dvou kreténů naproti sobě nemají a nemohou mít tušení.
       A v tvým případě se sešli dva debilní alfasamci v jednom směru a tys vyhrál, hrdino. Spěchals moc?
       A ještě bys za to dával kulku do hlavy – u tebe by zjevně po výstřelu na té zdi moc nezbylo.

       1. Pokud mi to nějakej kokot pošle do pruhu, protože by přece musel zastavit žejo, aby pak jel do kopce 35, případně zatáčky 20, rovinka 30 (obzvlášť v JČ je takovejch pračuráků nějak nadlimitně moc), tak ho klidně předjedu přes vosmitou plnou na václaváku, za takovou pičou je nebezpečný jezdit.

       2. misaka: nevím o tom, že bychom si tykali.

        Co je na tom divného? Vy jste v obci nikdy nikoho nepředjel?

        Ten zbytek, berete na to něco? Zkuste mi aspoň naznačit, kde jste v mém popisu vyčetl „nevinného v protisměru“ a že jsem ho ohrozil? Nebo prostě jen tak vzpomínáte, jak se běžně chováte a teď se to jen snažíte projektovat do mě?

        1. V obci je naprosto vporiadku predbehnúť neúmerne pomalého slimáka pokiaľ je dobrý rozhľad, znalosť lokálnych fízlovských a radarových pascí.

         Potom sa v obci ešte predbieha vtedy, ak v danom mieste nie je vhodný terén k predbiehaniu mimo obec a slimák nie je schopný mimo obec uhnúť, alebo poskytnúť možnosť predbehnúť rýchlejšiemu povozu nejak inak.

         Tretia možnosť, ktorá ma napadá, je predbehnutie tzv. pseudo pretekára, ktorý mimo obec ide tak rýchlo, že ho nie je možné bezpečne predbehnúť, ale po príchode do obce spomalý na 50% limitu. Takého proste v obci predbehnem, lebo ak sú za sebou 4 dediny, tak ma nenormálne spomaľuje a mimo obce ho nepredbehnem, lebo nechcem ísť 180km/h.

         1. Můj otec žije na Slovensku – vy jste asi vymysleli dlouhé obce, navíc se třemi hřbitovy uprostřed. Trochu jako Mexiko – mrtví žijí s Vámi. Kilometr žádná míra. České jsou krátké – není důvod tady ventilovat svou impotenci rychlým předjetím – ohrožuje to. Navíc před první republikou tady za blahoslaveného Rakouska a Uherska stavěli většinu škol a úřadů u hlavní silnice (kterou taky postavili). U Vás jsme to taky zkusili, než jste si zvolili Hlinku.
          Proto v obci kurva jezděte opatrně. Měření nesnáším ale ďábly na kolech s mokrým řidičákem snad ještě víc. Ne, není normální předjíždět v obci. Pokutu bych Vám za to nedal, přes držku jo.

          1. Píšem niekde, že v obci nejazdím opatrne? V obci je úplne normálne predbehnúť iné vozidlo pri dodržaní určitých parametrov bezpečnosti presne ako kdekoľvek inde mimo obec. Ak ste aspoň trochu schopný vodič, nie ste slepý, sjetý, alebo psychouš, tak nemože byť pre vás problém vyhodnotiť parametre ako – prehľad, charakter vozovky, rýchlosť, chodci, radary atd. Je to len analýza, nič viac. Neviem čo by na tom malo byť nenormálne. Že to povedal Váš Otec? Ja som si teda od svojich predkov odniesol úplne iné ponaučenia. Cez držku možete dať akurát sám sebe, uˇmňa by sa vám to nemuselo vyplatiť.

          2. „V obci je naprosto vporiadku predbehnúť neúmerne pomalého slimáka pokiaľ je dobrý rozhľad, znalosť lokálnych fízlovských a radarových pascí.“ Souhlas. Uvědomuješ si, že se víc bojíš policajtů a radarů než toho, že můžeš někoho srazit? Rozhled, radary, cajti…žebříček rizik. To je přesně to, co orgány chtěly.

          3. Zase špatne. Vy tam chcete vidieť niečo iné než píšem. Radary som koniec koncov uviedol až ako posledný parameter v mojom neúplnom výčte. To, že možem niekoho v obci zraziť si uvedomujem veľmi dobre. Ako aj spústu iných rizík, ktoré sú v obci na rozdiel od mimo obce. Preto píšem, že k takému manévru sa utiekam až po dostatočnom vyhodnotení všetkých rizík.

          4. Mix zástavby se hřbitovy je tam častý, ale ze slovenských hřbitovů mě dostal hřbitov někde u Krpelan, na jehož dosud nevyužité části jsem v první půlce devadesátek viděl záhony se zeleninou (hlávky zelí si vybavuji dodnes)

          5. To jsem tam neviděl, spíš mne oproti ČR zarazila ta …. návštěvnost. Oni je mají uprostřed rynku, mají je de-facto na návsi. My to tady máme vždy trošku opodál.

          6. LWG/Misaka – inak nemal som na mysli žiadnu konkrétnu lokalitu ani krajinu, SK už vobec nie. Ostatne, tam toho najazdím dosť málo. Možno vás moja slovenčina doviedla k tomu si myslieť, že hovorím zrovna o Slovensku. Situovanie cintorínov CZ vs SK si netrúfam zrovnávať:-)

          7. Tam, kde můj otec momentálně žije, je východ Slovenska – žasl jsem – vesnice dlouhá tři kilometry a tři „cintoríny“ – každý 400 m2 min. – a uprostřed obce. Naproti sámoška, pošta, stavebniny, Vietnamec – a hřbitov. A ta vesnice – jenom podél silnice, dál za ní max. dvě řady domů – něco jako Route 66. Jiný kraj, jiný mrav.

          8. Úprimne, mne by ako prvé na um prišli moravské dediny. Taký Hluk, to nemá konca kraja, keď si spomeniem na nejaké nedávne cesty…

          9. Taky to kolikrát není daleko od sebe….okolo Nivnice a UH vůbec je dost podobné slovači. Ovšem co mne tam více překvapilo, byl ten pořádek. Tam si na vesnice hledí – to v Čechách je oproti tomu bordel na kolečkách.

          10. Dlouhé vesnice jsou často formovány údolími s obtížně využitelnými svahy, pro nemalou část SR je to typický terén i zástavba. Zřejmě proto tam není moc pohodlné odsouvat cintoríny od hlavní komunikace a navíc je na ně dobře vidět, neboť jsou často vystavené ve svahu.

          11. Najlepší cintorín na Slovensku je aj tak ten pre nemeckých vojakov pod Tatrami. Také krásne miesto posledného odpočinku nemá možno ani žiadny rudoarmejec, čo nás oslobodzoval:-)

          12. Važec!?
           Poprvé jsem tam před 20 lety strávil s bratrem hodinu v lijáku když jsme ukončili túru předčasně.
           Furt je to pro mě důvod sjet z dialnice a ukázat to někomu kdo to nezná nebo jen tak zkontrolovat zda je alles in ordnung.

          13. Nevím, místní prý říkají, že jsou rádi se svými blízkými. Ale možná si jen dělají prdel z Pražáka.

          14. LWG: Zaujimava hypoteza, ale dlhe dediny su bezne aj na vychodoslovenskej nizine kde som vyrastol. Tam naozaj je miesto kde by sa dali postavit aj kompaktnejsie. Ale nie, dediny su roztahane aj tam, napriek tomu ze by nemuseli byt.

        2. Ne, v obci nepředjíždím. Otec mne to naučil, říkal „nebuď idiot, počkáme si“. Vy jo (vykám, citlivko). Je to debilita, riskantní, hovadná a plivnutíhodná. Navíc se tady prsit vítězstvím nad přívěsem….Vy jste případ :) Škodovka, že jo? Oktávka bych tipoval.

         1. misaka: škoda, že jste si z otcových slov nic nevzal (tedy kromě toho nepředjíždění, to Vám zřejmě utkvělo dostatečně hluboko, měl jste se více soustředit na první část sdělení).

          Netušíte, kde „v obci“ to bylo, tím pádem nemáte ani šajna o tom, jestli to bylo (a proč vůbec) rizikové, ale hodnotíte, jak říkám, dle sebe. Prostě otec to myslel dobře, ale Vy jste.

          Ano, ten zmrd jel ve škodovce. Ne, já se tím neprsím, já jsem nad nikým „nevyhrál“. Já totiž s nikým nezávodil. Jen jsem popsal zmrda, který mě ohrozil a Vy jste – jako správný idiot – okamžitě poznal sebe v jeho chování a začal jste vymýšlet důvody, proč jsem špatný já a nikoliv někdo, kdo mě chtěl zabít tím, že mi při pokusu o předjetí přidal (aby jakmile jsem se zařadil zpátky, protože jsem to nečekal, zase pěkně ubral kus pod limit).

          1. Už dávno jsem se přestal trápit idioty, čili se nesnažte. Váš text, citlivko – „nedávno v obci – přehledný úsek, následující za úsekem se zákazem předjíždění – zmrd s přívěsem mi před tím zákazem přidal“ – bylo to tedy v obci. Sám jste to napsal, citlivko. Nyní ohledně dopravní situace: vy jste se primárně ohrozil, debilním předjížděním, zmrdíček ve škodofce se jenom přidal a vytvořili jste „dement race“.
           Tak to dle Vašeho (citlivko) textu bylo, je a bude. :)
           Já jsem defenzivní řidič, kreténské chování jako u Vás (citlivko) se mne netýká, jezdím tak, abych neměl zbytečné problémy (resp. je minimalizoval – kretény jako Vy (citlivko) musím holt na silnici očekávat).

          2. misaka: já někde píšu, že to „v obci“ nebylo? Jenže „obec“, idiote misako, to může být cokoliv od náměstí s nepřehlednou křižovatkou po čtyři dálniční pruhy. Nevíte nic o tom, kde jsem jel, ale už víte, že to bylo špatně. Nejste jen idiot, jste i zmrd.

           Takže já jsem začal předjíždět, dotyčný přidal, abych to nestihl a tím jsem já „primárně ohrozil“? Fascinující, co má nejen volební právo, ale taky řidičák. Fakt škoda, že jste toho otce neposlouchal pořádně.

          3. Ano, primárně jste (citlivko) ohrozil účastníky silničního provozu – začal jste (citlivko) předjíždět a neměl jste (citivko) na to. V obci. To jste napsal – pracuji s tím, co jste sám uvedl. To s tím otcem byste už měl opustit, už jste se (uboze) snažil dost.

          4. misaka: ale já jsem „na to“ měl. Nepotřebuji každého předjet s plným plynem, drtivá většina lidí totiž idioti ani zmrdi nejsou a nemají potřebu přidávat. Bohužel to na čele nemáte napsané – kdybyste měl, jedu rovnou s plynem na podlaze. Než byste zjistil, že Vás předjíždím, už byste nestihl reagovat jinak, než tím uraženým troubením, tak jako ten misaka s vozíkem. To už jsem věděl, s čím mám tu čest a dle toho se zařídil.

           Naštěstí už mám dost najeto a jsem schopen poměrně snadno a rychle vyhodnotit, jestli má smysl zmrda předjet hned nebo si počkat. Záleží na situaci a čím jedu. To ale nic nemění na tom, že je dotyčný bránič zmrdem a že moje zahájení předjíždění není primárním důvodem ohrožení, jak se tady snažíte fabulovat, nejspíš proto, že se tak svinsky sám chováte a tak si zvráceně obhajujete své chování tím, že za něj může někdo jiný.

           Měl byste se jít léčit, lidi jako Vy nepatří za volant a pokud neunesete, že Vás někdo předjede, jste riziko pro všechny, i spolujezdce. I když, ti vědí, že lezou s idiotem do auta, takže jsou s tím v pohodě a není důvod je litovat.

          5. „ale já jsem „na to“ měl“. a v závěru málem neměl, nechal se vytrollit a proto by to střílel do hlavy – tvoje slova citlivko… v OBCI – a tohle mne bude poučovat o (možná i bezpečném) řízení :) – tak asi jo :D jo a ještě by ostatní léčil a označuje za riziko – ty jsi opravdu kandidát na vola roku.

          6. misaka: těžko chtít po zmrdovi a idiotovi, který neunese předjetí a tak přidá, aby chápal, co je vlastně zač.

           Víte misako, já toho v životě předjel už hodně. A hodně jsem toho předjel bez toho, že bych vůbec přidal – prostě jsem jel na tempomat, dojel pomalejší auto v místě, kde nic nejelo, předjel ho aniž bych šlapal na plyn a jel dál.

           A sem-tam se objeví zmrd jako Vy. Dojedu ho rozdílem klidně 30 km/h, ale jakmile začnu předjíždět, jede stejně rychle a přidává. Dle situace jsem buď přidal taky a dotyčného misaku nechal za sebou i tak, bylo-li dost místa a výkonu, nebo jsem se zařadil a počkal si na vhodnější příležitost (jako v popisovaném případě).

           Teď tedy vidím, co se takovému primitivovi honí hlavou – že „jsem na to neměl“, že „jsem ho ohrozil“. Mazec. Jak říkám, běžte se léčit. Doufám, že až to zase někomu uděláte, nebude to on nebo někdo jiný nevinný třeba v protisměru, který Vaše zmrdské chování odnese.

          7. Zrovna predjizdeni v obci neni nikterak rizikove, pokud predjizdis na normalnim useku s dobrou viditelnosti, stejne jako mimo obec. To mi prijde daleko rizikovejsi povolene predjizdeni v krizovatce, protoze na tu moznost kazdej zapomina a tech par, co to vyuziva, pacha daleko vic rizikovejsich situaci nez ti v obci.

          8. fatdwi: Mám dotaz, jak Vás ohrozil na životě? „zmrd s přívěsem mi před tím zákazem přidal, aby na něm zpomalil,“, čím jste se cítil ohrožený? A nezuřte, v klidu, jen se ptám.

          9. ex.lex: na fanoušky diencefalonu já zásadně v klidu :-) Když se ptáte, tak je jasné, že to nemůžete pochopit, přesto zkusím: když mě začnete předjíždět a já Vám přidám, zjistíte, že to, co jste myslel, že stihnete, nestihnete. Donutím Vás tak zabrzdit a zařadit se zpět (nic příjemného, pokud už za Vámi začal předjíždět někdo další) nebo přidat, což s ohledem na situaci nemusí být možné nebo to nemusí stačit.

           Možná si to můžem někdy zkusit – Vy mě začnete předjíždět a já Vás budu držet vedle sebe tím, že budu zrychlovat stejně jako Vy. Uvidíme, jak dlouho bude na běžné okresce trvat, než zjistíte, že se chovám nebezpečně a že tím, že Vás držím v protisměru Vás (a nejen Vás) ohrožuji. Typicky takové zjištění přichází buď před zatáčkou nebo když se něco v tom protisměru objeví a Vám asi až v tu chvíli dojde, že vlastně nabourat to auto, co jede proti Vám nic bezpečného není.

           Normální člověk by se ptát nemusel a věděl by to hned. Idiot a zmrd by Vám pak řekl, že jste Vy ohrozil jeho a tak je v pořádku, že Vám přidal, za to si můžete sám, že jste ho začal předjíždět, on se cítil ohrožen a tak Vás předjet nenechal. Ale to až budete mít řidičák a na misaku někde narazíte.

          10. fatdwi: Hmm, já ale nepředjíždím v obci a už vůbec ne, když je tam i zákaz předjíždění. Takže to si nezkusíme. Děkuji za vysvětlení.

          11. Tak si to zkuste někde kde to není v obci a je tam přerušovaná čára. Aspoň se pak nebudete blbě ptát.

          12. ex.lex: co to má společného s obcí? Ptal jste se, čím mě ohrožuje někdo, kdo mi při předjíždění přidává.

           Kde předjíždíte nebo ne je irelevantní. Zkusit si to můžeme tam, kde předjíždí dokonce i filosof Vašich řidičských schopností a zkušeností. Výsledek bude stejný.

          13. fatdwi: Ne, můj dotaz zněl jasně na tu větu, kterou jste napsal. Vy jste z toho udělal slohovku a vůbec už jste se nedržel téma té původní své věty. Takže to mi bohatě stačilo, protože to je typické alibistické chování, odběhnout od téma co nejdál a co nejobsáhleji, do toho ještě stačit pourážet tazatele, vyvolat konflikt, který vlastně vůbec na začátku debaty neexistoval a ta zuřivost, s jakou jste debatoval s misakou, jestli takhle zuříte za volantem, no potěš všechny ostatní. Víte, ješitný zuřivec, to je to nejhorší, co se dá na silnici potkat. Upřímně, Vás bych na silnici potkat nechtěl. A nejen Vás, když to tady čtu. Už se nedivím, že to u nás na silnicích vypadá jak v hororu.

          14. ex.lex: ještě jednou a pomalu, dnes jste nějak z formy a zbytečně se vztekáte, ať Vám nepraskne žilka: ohrozil mě tím, že jsem nemohl předjíždění dokončit tak, jak bych mohl, kdyby nepřidal – stejně jako kdekoliv jinde.

           Pokud obecně chápete, že přidávat při předjíždění není bezpečné, proč se na to ptáte?

          15. pro ex.lex
           Na to (ne)přidávání při předjíždění je dokonce ZÁKON (omlouvám se, větší písmenka tu nejsou)

          16. Ada: Že Vy si vykládáte Zákon po svém a jenom tak, jak se Vám to zrovna hodí, to už jste předvedl tady několikrát, že Vám to prochází, to není můj boj.

          17. Zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích
           § 17 Předjíždění
           (4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.

          18. Ada: A jak je to v obci před zákazem předjíždění?

          19. ExLex: „A jak je to v obci před zákazem předjíždění?“
           Nijak, to platí bez ohledu na místo, kde se předjíždění koná. Zahájení předjíždění je pak ošetřeno odst. 5 téhož paragrafu, ale ani tam není zakázáno předjíždění v obci. V této konkrétní situaci mohlo být porušeno některé z ustanovení odst. 5, ale nevím, nebyl jsem tam; dotyčný předjíždějící mohl mít dost prostoru k bezpečnému dokončení manévru předjíždění před začátkem zákazu předjíždění, kdyby mu v tom nezabránil předjížděný tím, že zrychlil a zablokoval ho.
           V případě nehody ovšem porušení ustanovení odst. 4 má (v právním státě) větší váhu než ust. odst. 5.

          20. ex.lex
           „A jak je to v obci před zákazem předjíždění?“

           To sou dvě na sobě nezávislé věci.
           Předjíždějící má zákonem nebo místní úpravou dané, za jakých okolností smí předjíždět.
           Předjížděný má zákonem definováno, že nesmí předjíždějícímu bránit nebo zvyšovat rychlost.

           Pokud vás někdo předjíždí někde kde nemá, můžete na něj zavolat policii, můžete mu nadávat, troubit na něj, ale nemůžete mu přidávat a bránit v dokončení manévru. Nejen že je to proti legislativě, je to i proti normálnímu zdravému rozumu i vlastnímu pudu sebezáchovy. Ten pirát se určitě s klidným výrazem sám nezrakví o protijedoucí náklaďák, ale v záchraně vlastního života se pokusí narvat před vás nebo za vás, kde už tou dobou nemusí být flek a vy tak budete pravděpodobně přímým účastníkem pěkné hromadné nehody s vlastním podílem na jejím způsobení. Stojí to za to?

           Jestli máte nějakou osobnostní nebo inteligenční poruchu a touhu vychovávat ostatní, nastupte k policii. Je jich tam takových dost a mají stále prázdná tabulková místa. Ale ani pak nemůžete bránit předjíždění – piráta si zastavíte až manévr dokončí.

          21. ex.lex: Vy se tady vážně ptáte, jak je sviňárna jako přidávání při předjíždění upravena v místě, kde zákaz předjíždění není? :-)

          22. fatdwi: Vždyť Vy ani neumíte rozlišit, že můj příspěvek do diskuze není vztekací, tak jak můžete zhodnotit, vyhodnotit a dobře rozlišit a reagovat na situaci na silnici?

          23. ex.lex: myslím, že rozlišovací schopnosti mám dobré, teď jsem například identifikoval Váš příspěvek jako alibistickou snahu odběhnout co nejdále od tématu. Odpovíte na otázku?

          24. ex.lex: „upřímně, Vás bych na silnici potkat nechtěl“ – tak to je naprosto v pořádku, rovnováha vesmíru zůstává zachována – já bych zase velmi nerad potkal na silnici tebe. Od někoho, kdo nechápe, co je špatného a nebezpečného na tom, když předjížděný kretén schválně šlápne na plyn (když celou dobu předtím musel jet jako retard), je lepší se držet co nejdál.

          25. Jack Torrance: Já bych zase nechtěl s přívěsem potkat Vás, který se mi tlačí na prdel před zákazem předjíždění v obci.

          26. Ja takých a podobných stretávam často. Pustím ich pred seba a behom 2 minút je po probléme. Žeby som sa kvoli tomu musel zažehnávať a obávať sa ďalšieho stretu s niekým rýchlym, to fakt nie.

         2. To misaka:
          Stále jsem si nebyl jistý.
          Ale teď jste to řekl na plnou hubu.
          Vy vážně v obci nepředjíždíte?
          Klidně se potáhnete za někým, který jede třeba 30 na přehledném úseku?
          No já nevím, možná žijeme každý na jiné planetě.

    2. Ježiš, v pondělí jsem jel za volem v Oktávce I TDI s vozíkem, kterej Lažany projížděl padesátkou tacho, ve stoupacím dvojpruhu na Lipůvku to oroštoval, Lipůvku projel zase pod limitem a 300 metrů před benzinkou MOL začal zpomalovat na 35 až 40 lm/h tak dlouho, že jakmile odbočoval na tu benzinku, v ten moment se přede mě zleva od Blanska zařadila Fabia, která i za tabulí konec Lipůvky hrdinně držela rychlost 60 km/h. Naštěstí nebyla špička a stihl jsem ji ještě na úrovni ÖMV předjet, jinak bude zdržovat třeba až do České. Fuj!

  3. No já těch zemědělskejch kolon vedených pomalým Matisem moc nepotkávám. Když už někde ztvrdnu, tak nejčastěji kvůli nějakýmu pilotovi, kterýmu je zatěžko držet si takový rozestup, aby dokázal včas zastavit například za autem odbočujícím vlevo.

   1. To myslíte ty piloty, co začnou z ničeho nic prudce brzdit, a někdy v průběhu manévru (možná) zablikají?

    1. No pokud to před vámi nezahamstne bezprostředně po té, co Vás předjel, tak byste měl být schopen v pohodě zastavit. Je naprosto jedno, jestli to před Vámi zahamstnul, protože si zrovna vzpomněl, že zapomněl nakrmit králíky nebo protože mu zrovna skočil pod kola sebevrah.
     Nebo je opravdu nutné debatovat o takové samozřejmosti?

     1. Je skutocne nutne debatovat o takej samozrejmosti ako zapnutie smerovky na zaciatku odbocovacieho manevru? Ked taky pilot ako ho popisuje Behemot hodi kotvu clovek nevie ze co sa deje, ci ma len brzdit alebo si ma dotycneho obchadzat a z ktorej strany. Ruske dashcamove videa su plne nehod pri ktorych predbiehane auto zacne zatacat dolava bez smerovky a dojde k zrazke. Holt, ta kvapalina do smeroviek je velmi draha.

      1. Já snad někde píšu, že se nemá dávat směrovka? Pouze jsem napsal, že idioti, co si neumí držet odstup, mně způsobili daleko větší časové ztráty, než jednou za dlouhý čas se vyskytnuvší pomalý sváteční jezdec.
       Načež mi tu potrefené husy začnou spřádat teorie, proč zrovna za to nabourání může řidič vpředu.
       A popravdě řečeno se domnívám, že i průměrný řidič by měl poznat, že nemehlo před ním se chystá odbočovat doleva bez blinkru. Moje poznámka se však týkala bezpečného odstupu, nikoliv zkřížení dráhy.
       A třeba na D1 bych řekl,že nehody způsobené nedobržděním budou ve značné převaze i když tam nikdo doleva neodbočuje.

       1. No jo, hodil si niekomu kotvu, tak ti zramoval prdel. Klasika. Ano, bol to blbec nakolko jazdil prilis blizko a pravdepodobne ani necumel pred seba. Ked vidim ze mi niekto visi na narazniku tak sa ho snazim „nahovorit“ aby ma predbehol. Stiahnem sa doprava, zapnem pravu smerovku. Bohuzial, nie vzdy sa to da. Na prepchatej dialnici vobec nie. A tam navyse zacne byt problem cumenie do mobilov nakolko vsetci su z tahania sa v kolone znudeni.

        1. Písal som ti odkaz v inej diskusii, ale napíšem to aj tu. Odpovedal si mi, že si mal v Kanade americké autá s E-čkami na svetlách. Nevieš či sa náhodou u Vás nepredával Chevrolet Tahoe GMT400 so svetlami na ktorých sú tie skurvené E-čka? Resp. či sa nedá niečo také u Vás zohnať (porpípade aj na model GMT800)?

        2. Ale houby, jedinej případ, kdy mi zrámovali prdel bylo na konci kolony na dálnici a s tím opravdu nešlo nic dělat i když jsem si nechal mezeru. S kolegou jsme se roky střídali v ježdění do práce. Jeho vzali za tu dobu zezadu třikrát , mě ani jednou.
         Ve všech třech případech policajti zcela správně neřešili plky typu, když von zastavil moc prudce.
         Kvůli kreténům, co si neumí držet odstup zastavuji na dvakrát. S předstihem zlehka, aby kretén dostal svý potřebný tři vteřiny na reakci a pak jak mu začnou pískat gumy, pustím brzdy a popojedu o dva metry, kterýmu by jinak neomylnýmu pilotovi chyběly k zastavení.

 3. Velké rozdíly mezi československými a německými dopravními předpisy začaly být velkým problémem za doby druhé republiky. Při obvodu odstoupeného území Sudet existovaly silnice, které několikrát střídavě prostupovaly stranou německou a stranou česko-slovenskou. – to muselo byt na hlavu a nebezpecne neustale prepinat mezi jizdou vlevo a vprao

  Po skončení okupace byla na našem území zpočátku platná právní úprava Protektorátní, na rozdíl od Slovenska, kde stále platil zákon z roku 1935. – znamena to ze po valce se na Slovensku jeste nejakou dobu jezdilo vlevo ?

  1. jinak ridicak se snad nekdy ze zacatku nazyval „vudci list“

  2. O tom žeby sa na Slovensku po WWII jazdilo stále vľavo neviem. Pravostranné jazdenie bolo zavedené hneď po vzniku Sk. štátu v marci ’39 najprv v Bratislave a postupne na celom území, hoci toto bolo postupným procesom a niekde sa vľavo jazdilo ešte aj v ’41.

 4. Ach jo…tak super clanek a zabije to na konci :-(
  Autore, co je desiveho na tom, ze by clovek jezdil tak, aby nikoho neposkodil a jinak by mu do toho nikdo nekecal? JAK presne rychlostni omezeni zvysuji bezpecnost? Podle me ji naopak SNIZUJI, protoze vsichni neustale cumej na tachometr, aby nahodou ve vesnici nejeli 55, a necumej okolo sebe.
  Ja jezdim tak, abych nikoho neposkodil a vubec neresim, jak moc zrovna svou rychlosti porusuju predpisy. Kolikrat zjistim, ze jedu 2-3x rychleji, nez bych podle predpisu mel.
  Za poslednich cca pul milionu km, co takhle jezdim, jsem nezpusobil zadnou nehodu.
  Ne, rychlostni omezeni podle me zadnou bezpecnost nevysuji.

  1. Lojza: Kdybyste měl e-mobil, tak byste na tachometr čumět nemusel a ani byste nejezdil jako šílenec, protože byste si nastavil v silničním provozu „bezpečnou jízdu“ a při té jízdě byste stihl ještě spoustu věcí. A pokud byste chtěl jezdit jako šílenec a pudově se cítit jako král rychlé jízdy i mít tu (pa)chuť toho adrenalinu, tak byste šel na speciální dráhy pro adrenalinové motoristické sporty, které k tomu budou uzpůsobeny a tam byste se vyřádil s ostatními adrenaliňáky do aleluja a na vlastní riziko, protože pojištění na tyhle srandy bude drahé, když se tam rozsekáte, nikdo Vás zadarmo dohromady dávat nebude.

   1. To víš, že tydlety stavy se dají léčit? Nebo si je něčím navozuješ záměrně?

    1. Spíše mě překvapuje, že už to tak dávno není, co jste si myslel, že si budete v silničním provozu jezdit jak chcete, jenom proto, že jste sám za sebe usoudil, že jste neporazitelný nejlepší řidič? Fakt tomu věříte? Možná byste se měl léčit Vy, ta demokracie Vám leze na mozek. Máte představu, že si můžete dělat co chcete bez ohledu na ostatní.

     1. Se často probouzíš s rukou v nočníku, co?

      1. Soudíte mě podle sebe?

       1. Spíš podle těch tvejch kydů.

   2. Normální člověk kouká okýnkem před sebe, kolem sebe a zrcátkama i za sebe a režim bezpečná jízda má nastavený v hlavě. Lidé co neumí řídit nebo jsou odvařený z toho, že nemusí držet volant a volit barvu podsvícení na obřím dotykovém displeji místo palubní desky mohou jezdit taxíkem nebo mhd. Zejména moderní vlak je o dost pohodlnější než kdejaká limuzína. A je to taky elektrický.

    1. Ada:
     Totéž opakuju furt dokola, přičemž dostávám virtuální facky od tzv. „pokrokářů“ a podobné pakáže.

    2. „Normální člověk kouká okýnkem před sebe, kolem sebe a zrcátkama i za sebe a režim bezpečná jízda má nastavený v hlavě.“
     Souhlasím, ještě bych s dovolením přidal:
     Normální člověk předvídá.
     Normální člověk má pud sebezáchovy.
     Normální člověk je ohleduplný.
     Anebo by se to celé dalo zkrátit na: řidič by měl být Člověkem.

     1. Jenže člověk dělá chyby a z chyb mohou vznikat zranění.
      A znáte to; i kdyby to mělo zachránit jen jeden život!

      Člověk nemá nárok být člověkem. Chyba je špatná. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Necháme korporace a odborníky, ať se o nás starají, pak se budeme mít nejlépe.

   3. Tak obávám se, že podle zákona se musíte věnovat jízdě, takže spoustu věcí si stíhejte sám.
    Pokud bude mít můj vůz „bezpečnou jízdu“, pak já nejspíš nebudu mít ten vůz. Jinak jak Lojza píše, v zájmu bezpečnosti na tachometr nečumí už teď. Minule jste čtený text pochopil vcelku dobře, teď jste vedle. Ale zkoušejte to dál, rád vám dám zpětnou vazbu.

    Jinak se mi líbí vaše implikace, že pokud Lojza bude vlastnit e-mobil (ať už je to cokoli), tak z ničeho nic vzniknou ty speciální dráhy pro adrenalinové motoristické sporty, které budou Lojzovi uzpůsobeny. A taky se změní systém zdravotního pojištění. Jak málo stačí na tak velkou změnu! Co je to ten e-mobil a kde to můžu Lojzovi koupit, aby ten ráj nastal?

    Mimochodem abych vás parafrázoval; kdyby na světě nebyli debilové, nemohl byste psát píčoviny.

    1. Čímž se obloukem vracíme na začátek, že systém není nastaven tak, aby vyhovoval většině, ale je nastaven tak, aby vyhovoval nejslabšímu článku, respektive aby se dala ospravedlnit co největší buzerace a optimalizoval systém vybírání pokut, za pochvalného mručení těch největších pakoňů za volantem, kteří se nebudou cítit „bezpečně“, ani kdyby se uzákonil praporkový zákon, když za volantem napůl chrápou a napůl při kapacitě jejich CNS neměli nikdy dostat řidičáky. A pak nezapomeňme na různé nesvéprávné pobírače dávek, kteří ani řidičáky nemají a tudíž nejvíce řvou po represi řidičů.
     A ať se Wildcat a spol. klidně poserou, tenhle problém souvisí s celkovým bolševickým systémem EU, kde racionalita nehraje žádnou roli, neboť vše řídí nikým nevolená a nekontrolovatelná Komise od zeleného stolu a to v souladu s pokyny pánů R. a S., kteří právě provádějí průzkum bojem v Bildebergu.

     1. Wildcat sa ti tak moze vysrat na hlavu. Cim by sa veci pekne vyvazili, lebo by si mal ten isty material aj vnutri aj zvonka lebene. A nie, nema to absolutne nic spolocne s bolsevickym systemom EU. Prave tento clanok ukazuje ze buzeracia vodicov v ceskych krajinach je podstatne starsia ako akakolvek integracia v europe. A nie je obmedzena ani na europu. Nezmyselne dopravne predpisy a sialene rychlostne limity su rozsirene po celom svete. Je to asi inherentna debilina typicka pre cloveka ked kazdy kto sa dostane k stipke moci musi zacat buzerovat ostatnych. A samozrejme pritom proklamuje ze sa to deje v zaujme tych buzerovanych…
      Krasny priklad mame teraz u nas. Sucasna vlada sa rozhodla ze by bolo nacase zrevidovat rychlostny limit na dialniciach, ktory bol roku 1975 znizeny zo 70mph na 100km/h. Prevda, najprv musia urobit studiu. Takze vybrali tri bezvyznamne useky dialnice kde od 1.9.2019 zvysia limit na neuveritelnych 110km/h. Co je okolo toho vresku je neuveritelne. Predpoveda sa doom and gloom, tisice mrtvych vsade. Niektori tzv. experti vyslovene vedome klamu (alebo vedia hovno). Samozrejme, speeding industry bude mat o nieco znizene prijmy. Takze si svoje brania.

     2. zrg1: Tohle nesouvisí s žádným bolševismem, protože v něm byste o tom nadupaným spalováku tak akorát ve většině snili, protože byste na něj šetřili s průměrným platem půl století, takže díky kapitalismu má každý ichtyl auto, protože si ho koupí na lízačku nebo na jinou půjčku a díky různým kreditkám, málokdo z těch řidičů vysolí půl melounu a výš, keš z vlastní kapsy či debetní karty, hned. A buzerovat Vás za porušení nějakých předpisů budou v každém systému, protože kdyby nebyla pravidla v té společnosti, tak ta depopulace, o kteréch sníš, je okamžitá, lidi se zlikvidují navzájem. Podívej se jen na tenhle web, na ty diskuze, kdyby někteří mohli, postřílí se navzájem hned, protože co mozek, to jiný názor.

      1. Reagujete na ignorovaného uživatele, takže možná budu psát z cesty.
       Co je vám do toho, kdo se jak zadluží za jaké auto? Feldu si koupíte za desítku, na to se nemusím zadlužovat. Moje první auto mě stálo dva měsíční příjmy, to druhé jsem si koupil za méně než jeden. Na to jsem se zadlužovat nemusel. Obojí to byla původně firemní auta, která si na sebe během svého pracovního života spolehlivě vydělala. Já s autem jezdím jen o na dušičky na hřbitov, ale přesto mi dost usnadňuje život.
       Obávám se, že byste byl jeden z prvních vystřílených, protože máte neskonalou potřebu kecat do života ostatním. Máte štěstí, že dokud se pohybujete na veřejném území, pravidla vás chrání. Ale jakmile vstoupíte na mé území a začnete tam předvádět tohle, běda vám.

       1. Tak třeba bazary taky musí z něčeho žít, že? A já nikomu do života nekecám, já jsem v diskuzi, je mně u systému, jak žijete. A nevyhrožujte, chápu, že jste frustrovaný jako dalších x milionů lidí, ale to není můj boj.

        1. Nemyslím, že musí z něčeho žít, ale očividně žijí. Stát je nějak dotuje nebo jak?
         Jinak nákup v bazaru jsem neabsolvoval, tak nevím. Ale je fakt, že co slýchám o áčkách, tak to nějak pojištěný horem mít budou.

         Já se právě obávám, že to váš boj je. Lidi jako vy ohrožují moji představu o svobodném světě. Mám strach z toho seběvědomí, se kterým kecáte do cizích věcí.

         1. Jak já mohu ohrožovat nějaké Vaše představy o svobodném světě svým myšlením? Pane, to je u Vás paranoia. A můj příspěvek o zadlužování je košer, protože téma zadlužování rezonuje v celé společnosti, a do cizích věcí jednotlivců nekecám, je mně u systému jestli budete jezdit autem na dušičky nebo rovnou přímo do krypty, pokud Vám to správa hřbitova dovolí, je mně to u systému.

          1. ex.lex: demokracií. Vzhledem k tomu, že tu otevřeně píšete že toužíte po systému s totálním zákazem zbraní a ostatních „nebezpečných věcí“ („Zlatá klec“), a máte volební právo, plyne z toho, že s výrazně nadstandardní pravděpodobností budete volit politické strany, které vám onu „Zlatou klec“ slíbí.

          2. Jan Mrcasik: Kdepak, já jsem apolitickej, život bez zbraní by se mně líbil, protože lidé jsou příliš ovládaní emocemi a pak přichází zkraty, a já jsem volil Vědce (teď po volbách už to mohu prozradit), a byl to úspěch, měli cca 0,83 procent, skoro jedno procento, to považuji za úspěch :o).

  2. Je otázka, jaký dopad mají v praxi omezení na rychlost vozidel (mimo obce jezdím většinou pod limit, takže třeba u mě má takové omezení minimální dopad).

   Nižší rychlost vozidla jako taková (ať dobrovolná či vnucená) zvyšuje reakční čas tam, kde nelze jinak rozumně předvídat konkrétní děj (srna z příkopu kousek před vozidlem), nečekané vjetí jiného vozidla, pád chodce do vozovky, atd. To většinou jsou případy, kdy nejde o to, že řidič nehodu zavinil, ale jeho reakce na vis major nebo chybu jiného může být účinnější.

   Po stránce následků potom em vé na druhou, u většiny nehod prostě bude následek horší, pokud se někam mezi vozidlo(dla) a překážky bude muset rozložit větší energie. Auto řidiče který usne či zkolabuje v rychlosti 80 km/h a 140 km/h představuje jinou míru ohrožení.

   Pochopitelně je otázka, jak moc chceme toto zohlednit, co ztrácíme tím, že jedeme pomaleji (ať dobrovolně nebo z důvodů regulace), atd. Svět, ve kterém budou všichni jezdit třicet asi nebude znát situace, kdy po srážce s divočákem leží kabina v jednom příkopu a motor ve druhém, deformační zóny při kolizích uchrání většinu účastníků horších následků, než modřin od pásů, na druhou stranu produktivita, komfort, atd. budou nižší.

   Osobně bych např. omezení mimo obce (kromě úseků se zvláštní úpravou) zrušil obecně, ale

   1. To je asi důležité, mimo obce. Chápu Lojzu, že si chce jezdit, jak se mu zlíbí, pokud se vnímá jako perfektní řidič, který nikoho neohrozí ani neomezí. Nicméně v zastavěném terénu potřebu trošku přibrzdit chápu (tím neschvaluji na tom vydělávat měřením a pokutováním za dva km nad). I kdyby nastal ten jeho ancap, předpokládám, že si je vědom toho, že pokud by zabil dítě mimo přechod stovkou na čelo pravým světlometem, musel by se popasovat s nutností náhrady – např. 8 milionů – pokud ne…. on ví.
    Osobně jsem zastánce defenzivní jízdy, zkrátka málokdy spěchám a hodně se dívám a snažím se předvídat. Nikomu to nenutím, po nikom to nevyžaduji. Nicméně, i jako takový denně potkám tak cca. 3 až 4 totální zmrdy, kteří udělají nějakou naprosto nepotřebnou prasárnu, většinou jsou v ochcávce nebo v superprdu (asi diagnóza).
    Ohledně pomalé jízdy – pamatuji si na to, kdy si situace vyžádala, aby má žena začala deset let po obdržení řidičáku znovu jezdit a to s miminem vzadu. Všude jela 60 max. No a co. Kdo umí, předjede, měla to napsaný na autě (Zetko a dítě v autě – přestože vím, že tady se to zásadně neuznává). Nikoho neohrožovala, možná omezovala, ale jak moc nebezpečně? Dnes jí musím brzdit, aby neblbla.

    Jinak super článek, hodně práce a čtivé.

    1. Široká přehledná, téměř rovná jednička-dvojka, dobrej povrch, na obou stranách 1-5 metrů trávy (případně parkovací místa a pak trávník) a pak teprve chodník u baráku. Je to zastavěnej terén?

     Prdele o 5-50 barácích bez jedinýho přechodu u krajské silnice s intenzivním provozem, co mají inteligentně danou 70ku, jsou dneska stále vzácnější. I kdyby aspoň blbou šedesátku. Ne, většina jich just trvá na 50 (eště že zatím ne všude osadili buzerbudku).

     1. Tak určitě – asi se chápeme v tom, co je obec, kde může nastat riziko. Pokud je to rovina, dva baráky a žádný chodník, jeď si draku. Ale pokud se nechceš dostat do situace jako Honza, který to napral do ženský v obci, pak je dobré si urovnat pohled na věc. Nejsi zelenáč, asi poznáš potenciálně rizikové oblasti (chodník, škola, hřiště vedle, hodně lidí (např. u Bořanovic – tam chodí dělňasi po krajnici do práce i ve tři ráno).
      Jasně že ženská u Honzy udělala chybu, ale to udělá jednou v životě každý a je třeba s tím počítat. Asi nikdo normální nechce rakvit na počkání a pak nad tím přemýšlet.
      O zneužívání formou měření na nesmyslných (bezpečných) úsecích (viz Mělník – Česká Lípa či Čimelice – Písek) – to asi oba dobře známe a víme a není o tom sporu.

      1. Esli myslíš trolzu, tomu to tam poslala bába co vyjížděla někde z lesopole, aniž by se rozhlídla (a rozhled na obě strany měla dobrej). To většinou nebejvá v obci, co?

       S případama na Darwinovu cenu se nezatěžuju, jsem naprosto srozuměnej s tím, že se může stát, že někoho takovýho rozmáznu a jde to stoprocentně za ním. Má se rozhlídnout než někam vjede/vleze, ne vobráceně. (Tím samozřejmě nemám na mysli případy, že vjíždíš na místo za zatáčkou, tam se můžeš rozhlížet jak chceš a prostě to tam musíš poslat, takový místo ale má být označený a je to jedno z mála těch, kde má smysl zpomalit i nehledě na to, co tam (ne)mají za číslíčka, pže přece jen není úplně nejlepší jezdit tam, kam nevidíš :D)

       1. Behemote, „takový místo ale má být označený“. To jako vážně? Ty máš řídit jako člověk, nespoléháme se na značky, těch máme milióny.
        Co se týče Honzy, měl a mohl to předvídat. A nebylo to na totálně nepřehledném místě. Jel jako prase, full a taky to tak dopadlo. Paní holt udělala svou poslední chybu, ale předběžně i následně šlo zabránit záporné death score.

        1. No jaksi bych osobně lesy všech těch naprosto píčovskejch a zbytečnejch značek nahradil právě těma, který budou informovat, že ta zatáčka je blbá a za ní je křižovatka s klidně účelofkou nebo lesní cestou, kde ale bývá provoz. Někde tady by dopravní značení začalo mít zase smysl, že.

         Jo, kdybych šel pěšky, taky asi nikdy nikoho nesrazím. A co takhle nasrat? Každej svýho štěstím strůjcem, strojvůdcem i strojvedoucím.

     2. To:Behemot
      Osazovani vsemoznych mist buzerbudkama je nejaka ceska specialita. Subjektivne mam pocit, ze CR je nejprofizlovanejsi zem v Evrope, ani v tom Nemecku tech radaru nevidim tolik. Francouzi se snazej Cesko dohnat a predehnat, ale tam jim do toho hazou vidle ruzny saboteri, takze z deseti radaru je realne funkcni tak jeden. Vyhorely, zabaleny do cerny folie, pripadne postrikany sprejem toho asi mnoho nezmerej. Francouzi maji koule na to jim trochu tu buzeraci zneprijemnovat. A cim dele je v akci Gilets Jaunes, tim vic tech radaru je znicenych. Uz jsem zaznamenal umistovani radaru na petimetrovy sloupy, novinka…i tak uz jsou nektery zniceny…

      1. Tak znáte to, pecunia non olet :)

   2. Jakkoli nejsem fanda regulací, s tou „neomezenou“ rychlostí bych byl opatrný. Ono je to pěkné dokud nemusíte řešit „ostatní“, to jet ~160 km/h po jedničce (pokud tam nejsou brutální koleje od kamionů) v zásadě není problém. Problém je, když tam kde je pro vás akceptovatelné jet 160 km/h jede někdo, kdo jede 80kou. Což je přesně ten důvod, proč na dálnici mají být auta která jedou 80+, protože pak je rozdíl při míjení „jen“ do 50 km/h, teoreticky.

    Určitě bych nebyl proti decentnímu zvýšení rychlosti mimo obec (klidně i o fous víc než obvyklá zahraniční 100ka), ale s ohledem na to že na těch jedničkách občas potkáte taky traktor si myslím, že víc než 120 km/h už by byla pitomost.

    1. Primarni problem je IMO stretova rychlost, viz Kocka jr. Proto se na dalnicich oddeluji smery prekazkou a je tam dovolena vyssi rychlost. Ono na rovince je to v pohode, ale pak nejakej picus nedobrzdi, prejede do protismeru a zabije nekoho, kdo s tim nemel nic spolecnyho. Coz neni zrovna nerealny scenar.

     Ja treba nemam problem s uvolnenim limitu tam, kde to je mozne a razantne eliminovat omezeni na zaklade kretenu(jeden se zabije v zatacce a sunda se doporucena a nasadi omezeni). Ale obecne uvolneni vidim jako problem, protoze si o ridicskych schopnostech populace nedelam iluze :)

     1. je to nesmirne zajimave, ale naraz dvou protijedoucich aut se stejnou hnmotnosti a stejnou rychlsti, dejme tomu 100 km/h a naraz jednim autem do betonove kolme zdi rychlosti 100 km/h vyjde co se tyce dusledku pro posadku naprosto stejne.
      Pouceni z toho je nebourat do betonovych zdi , ale do deformovatelnych prekazek a nebourat kolmo, ale sikmo. A do protijedoucich aut samozrejme nebourat uz vubec a pokud ano, tak aspon tezkym autem do lehkych sracu, ktere vam poslouzi jako airbag, ale i v tomto pripade to neni zas tak velka vyhra, odejit z nehody sice nezranen, ale mit na svedomi x mrtvych.
      To je duvod, proc vsechnz rzchlostni okruhy maji unikove zony olemovane barierami z pneumatik, ktere nejsou kolmo, ale sikmo.
      A co vidime podel cest ? Betonove mostky, pilire, billboardy, ocelove konstrukce .. a na nich krizky a pomnicky.

      1. Nesmírně zajímavé? To je snad naprosto jasné a logické každému, kdo měl na střední škole z fyziky alespoň čtyřku. (Za nás se to myslím učilo už na škole základní, ale úplně jistý si nejsem.)

       Nicméně podmínek je v úvodní části toho výroku tolik, že pro praxi je jeho obsah v podstatě irelevantní, resp. každý si z toho odvodí, co chce. Sluníčkář z Auto*Matu že když už to nejde zakázat, by se mělo jezdit pomaloučku, die-hard amerikanista zase to, že čím větší a těžší, tím lepší.

       Jediné reálné poučení je nejezdit jak debil, což je pochopitelně pojem, který má v různých kontextech různý význam. Společným prvkem je snad jen to, že člověk nebourá vůbec, ideálně pak nikoho neohrožuje a neomezuje.

       1. Coz ti bude platny jak mrtvymu zimnik, kdyz to neni jenom o tobe, ale i o ostatnich ridich. Nikdo nevjede na silnici s tim, ze chce bourat, ale nekteri maji prehnana mineni o svych schopnost(A nekteri to pro jistotu vysperkuji lokalni neznalosti)

    2. Karkulka: proč by těch 120 mimo obec byla pitomost? Copak dnes je „pitomost“ 90, protože jsou místa, kde se dá jet maximálně 30? Vy byste najednou začal jezdit 120 tam, kde můžete potkat traktor a přitom ho nevidíte? Resp. jezdíte dnes 90 všude bez ohledu na viditelnost, protože se to může? A pokud ne, proč by vyšší povolená rychlost Váš styl jízdy změnila?

     I kdyby byla na okresce rychlost neomezená, cestou do práce by mě to prakticky nijak nepostihlo, protože těch 120 tam, kde to je v pohodě můžu i dnes (není-li provoz) a tam, kde to jde max 60 je nějaký povolený limit irelevantní, rychleji to prostě projet nepůjde.

     1. Jenže na silnici nejste sám, a to že vy něco neuděláte neznamená, že to neudělá ten druhý. A problém je, že se můžete snadno ocitnout na té „druhé“ straně: sice jste za nic nemohl, ale do rakve půjdete.

      Několikrát se mi stalo, že mě při cestě potkalo opravdu zoufalé počasí – déšť při kterém byla na dálnici viditelnost taková, že bylo vidět jen těsně před čumák auta. Nebo sněžení, při kterém byla dohledová vzdálenost tak ve stavu, že šlo jet maximálně 35-40 km/h. A přesto jsem cestou potkal pár magorů, co i tak jeli o dost rychleji s tím, že prostě „na blind“ to zkusí. Jak v tom dešti, tak v sněžení jsem je následně potkal vykřápané. Při tom sněžení (to bylo letos na začátku ledna) mě předjel, a o pár minut později jsem ho viděl na boku ve škarpě, ještě s druhým autem. Jasně, možná za to nemohl on ale ten druhý, jenže – to je ve výsledku jedno. Existuje prostě určité množství lidí kteří nedomýšlí důsledky svého jednání. Je samozřejmě fakt že tyhle potkáváte i nyní, takže zvýšení rychlosti to nezmění, ale mně přijde ta rychlost do jisté míry kompropis. Stejně pokud VY budete moct někde jet 130 a kamiony „jen“ 90, o tolik rychleji nepojedete – protože je budete muset předjíždět.

  3. Rychlostni omezeni – ale stacilo by doporuceni – ma vyznam na takovejch tech vypecenejch mistech typu ostrejsi zatacka, nez se zda, misto castych nehod apod. Krasne je to videt na sjezdech z dalnic a mestskejch okruhu, kde clovek jede osm petek a vic a na sjezdu aby zpomalil na ctyri petky, protoze se to krouti jak zabijackovy hovno. Samozrejme idealni by bylo, kdyby vsichni byli natolik zkuseny, aby dokazali i z takovyhle slamastyky vybruslit bez uhony, ale to je dost naivni predstava ;)

   1. No a pro ty nevyježděné by bylo pěkné, kdyby to dopravní inženýři stavěli nezáludné a předvídatelné a další to pak osadili konzistentním značením. A když se v nějaké blbé zatáčce namotá na strom deset aut za rok, popřemýšlet, co je k tomu vedlo a zkusit to stavebně technicky napravit.

    1. Na některých místech se to kupodivu děje a někdo popřemýšlel, jak stav „kde se na strom namotá 10 aut za rok“ vylepšit. Názorný příklad je silnice 273 mezi Rakovníkem a Rudou. Je tam místečko, kde se bouralo v zimě několikrát do měsíce a to jak ze směru Rakovník-Ruda tak opačně. V zimě především ve směru Ruda-Rakovník, protože zapracovala ostrá, levotočivá zatáčka zároveň s klesáním a vodní plochou poblíž. Nebylo týdne, kdyby se v pangejtu nenacházelo alespoň jedno auto z pražskou PZ. Místní vědí, že projet zatáčku i v doporučované rychlosti 50km/h může být za mrazu a sněhu ošidné. V opačném směru pak ve stejném místě zapůsobí neúprosný fyzikální fakt, že chtít po předních kolech, aby přenesly točivý moment motoru krmený těžkou nohou řidiče, který chce zrychlit, a zároveň zatáčely v ostré zatáčce vpravo v kombinaci s odlehčením přední nápravy z důvodu jízdy do kopce, může za mokra znamenat nechtěný výlet do protisměru. Bohužel, jeden mladík si tento fakt ověřil, ale co čert nechtěl, v protisměru jel zrovna kamion. Od té doby má kluk v těchto místech pomníček
     http://maps.jdvm.cz/cdv2/Apps/NehodyVMape/Detail.aspx?objid=011206170727&WinName=93731

     Událost však odstartovala úpravu povrchu vozovky v této zatáčce – použita nějaká červená, velmi drsná směs (možná je to Rocbinda ale nejsem si jistý). Ale opět, nevýhodou je, že řidiči zde jezdící si zvykají, že mu i rychlejší průjezd projde, povrch ho podrží, takže jezdí ještě rychleji (i autobusáci, zažívám to téměř denně). Nezkušený řidič také může získat dojem, že mu stejně rychlý průjezd projde i u běžného asfaltu na jiném místě, protože ani neví, že tady nějaký potuněný povrch je. To máte jako s jízdními asistenty, tuhle na ono, tamhle na toto a výsledek je ten, že řidič zleniví, nevěnuje se řízení, protože 10 asistentů woe, o vše se to postará, může v klidu písat z founu.

     Čím více se někdo stará o to, aby bylo bezpečněji a lidé zbytečně svojí blbostí na silnicích neumírali, tím více se najde dalších blbců, kteří stále posunují hranici lidské blbosti, kvůli které lidé dále umírají.

     1. blizko vody dost akutne hrozi, ze voda nakondenzuje a pak zmrzne a vytvori led jak zrcadlo. Do pangejtu pak muzes sjet I rychlosti 15km/h a kdyz vylezes z auta na cestu, tak sebou svacnes o zem jeste jednou, protoze se ani neudrzis na nohach. Mirny svah pak zpusobi, ze sjedes nekontrolovatelne dolu, I kdybys lezl po ctyrech a snazil se drzet zuby nehty. Nejhorsi na tom je, ze o pul kilometru dal je normalni sucha cesta.
      Kdo to nezna, tak je proste v ….

     2. No konečně má někdo rozum a začíná tu zdrsňovací směs používat. Akorát že vono se to po letech rádo oloupe, tak schválně, esli to budou zase obnovovat, se musím zeptat známýho cestáře tam.

      Jinak ovšem u předokolek je nutný právě přesně při nedotáčivosti dávat plnej plyn, aby se to chytlo a zbytek auta jel za kolama.

  4. Velka cast ridicu ma problem zacouvat na prvni dobrou na parkovaci misto(prece nebudu hejbat se zrcatkem(coz malokoho beztak napadne)) a ty bys chtel zrusit rychlostni limity? A jinak v pohode? Je potreba si priznat, ze velka cast ridicu(a ja bych si troufl tvrdi, ze jich bude vic jak 3/4) ma auto jako dopravni prostredek a zvladaji jimi naucene trasy a leckdy ani ty ne. Maji problemy s beznymi ridicskymi ukony. Temto ridicum nelze uvolnit rychlostni limit a tyto chrani i tebe.

   Nvic to cele stoji na tom, ze „kdyz jedu bezpecne a nikoho neohrozuju“ – coz je tvuj osobni nazor, muj buze bejt, ze tvoje jizda je nebezpecna a ohrozujici. Strejc v klobouku si taky mysli, ze na dusicky nikoho neohrozuje, kdyz jede svych 40 uprostred silnice mimo obce, ze jo ;)

   1. Nesouhlasím. Řidič na baterky jede podle svých schopností, ne podle limitů. Pokud někdo neumí zvládat auto tak, aby dokázal jet rychleji než kupříkladu šedesátkou, tak mu bude fuk, zda bude limit 90 km/h nebo 120 km/h, on pořád pojede svých šedesát.
    Jinak co se výkladu pojmu „jedu bezpečně“ týče, tady platí, že co deset lidí, to jedenáct názorů :). Myslím, že kdyby každý měl snahu na té silnici co nejméně překážet rychlejším, hodně věcí by se změnilo k lepšímu.

    1. Jasneeeeeeeeeeeeeeeeeeeee. A ti, co zabili nekoho v protismeru, nebo jenom sebe/spolujezdce o strom, rozhodne jeli podle svych schopnosti a technickych moznosti vozidla. Problem neni v ridich, kteri znaji sve limity, ale v tech, kteri je neznaji a prekonavaji je, aniz by vedeli, ze je prekonavaji(a moderni technika v tom dost pomaha, v kvalitne udelanym aute muzes jet dost na hrane a ani o tom nevis). Ostatne viz zima a snih a jak se kolem pomale jizdy lidi nadava… A ja si fakt nemyslim, ze vetsina ridicu zna sve limity. (ale mozna mam jenom smulu na pitomce :))

     Zakladem je, jak pises, neprekazet. To by mi ke stesti stacilo, zkurveni stredoproudari/levoproudari :]

     1. Zní to krutě, ale ti, co neznají své limity, se holt někde vyrakví a bohužel s sebou vezmou občas i jiné nevinné, to se stává i teď, kdy jsme sešněrovaní limity až hrůza. Myslím, že ten odkazovaný článek o zrušení limtů v ČSSR nebo Austrálii je statisticky dost výmluvný ve prospěch rušení limitů.
      Další záležitostí je veřejná poptávka, která dělá z aut nutné zlo, fuj fuj a podle toho to vypadá. Až tu bude prevence ve smyslu naučit se řídit auto, znát jeho limity, mít snadnou a bezpečnou možnost si bezpečně vyzkoušet reakce v krizových situacích (třeba větší počet zkušebních polygonů – třeba i jako součást nabídky autoškol), pak se začne snižovat i riziko toho, že někdo neodhadne svoje limity. Já třeba řídím od svých dvanácti let, auta jsou mým koníčkem, za celý život jsem řídil nejrůznější vozy… no, asi nejsem ideálním příkladem; ale prostě jde o to, nedělat z aut strašáky nebo naopak blbůvzdorné chytré automaty, co vyřeší každou krizi za řidiče, jak je to nastavené dnes, ale víc tlačit na „umění řídit“ co nejdřív.

      1. Ale jo, ja proti tomu z principu nejsem, ale ne z niceho nic, prvne bych to uvolnil na nekterych usecich(tak jak dnes nekam dali 110) a postupne rozsiroval.

       Osobne bych zacal s revizi dopravnich omezeni a zacal je nahrazovat doporucenimi a nechaval omezeni jenom tam, kde jsou opravdu zapotrebi. Aby se ridici nove naucili tyto znacky znovu respektovat, protoze opravdu budou vyjadrovat fakt, ze dany usek je vyssi rychlosti rizikovy.

       Az nasledne bych zvolnoval provoz obecne. Stejne jako se sroub utahuje postupne, ja bych jej uvolnoval postupne.

  5. 2 az trikrat rychlejsie ako je predpis? Hmmm, tak to by som sa na to kukol.

   1. Na třicítce celkem v cajku, ne?

 5. jinak clanek vyborny akorat mi tam trochu chybi treba kdyz autor pise ze v roce 1935 uz tady bylo 145.000 automobilu, co to bylo za znacky, typy, kubatury, vykon. Ono nejdostupnejsi uz i pro stredni tridu byla ve tricatych letech (hosp. krize) Aero 10 HP (cililink ?), tak asi klidne mohla byt rychlost mimo obec neomezena

  1. Aerovky a Tatrovky (Hadimršky, těch se v několika provedeních vyrobilo mnoho desítek tisíc).

  2. Mozna se dostaneme casem zpet na tohle cislo :D
   V moji snove vizi budoucnosti budeme mit auta jen pro vyvolene, ala Severni Korea (ale co jsem slysel, tak ted uz to v NK neni nic moc a Kimova motorcade ma kolikrat problem projet) a pro zbytek plebsu budou nadherne zregulovane cyklostezky a kdo bude mit deset stemplu a technickou, bude moct pouzivat i elektrokolo s hydraulickymi brzdami a jezdit na tom az 50 km/h. Za odblokovani omezovace bude verejna poprava zastrelenim z protiletadloveho kulometu raze 14,5mm, tak, jako se to ted praktikuje v NK. Presne tam to totiz speje a to milovymi kroky :D

   1. Tak hlavně pak nebreč do polštáře :oD. Víš, že jsi chlap.

    1. On se nasere i sem – to už je svým způsobem umění.

  3. IMO to spis narazelo na fakt, ze spolecnost na to nebyla pripravena technicky. Ale mozna se pletu. Spolecenska poptavka po tom, minimalne na zacatku, byla.

 6. Takže to bylo vždycky stejný. Pravidla jsou dána závistí, strachem z neznámého u prostého lidu a nenažraností a touhou regulovat a kasírovat ze strany úřadů.
  Jak to u nás pokračovalo za zlého bolševika je rozebrané zde
  http://www.autoforum.cz/fascinace/pred-41-lety-cssr-zrusila-veskera-omezeni-rychlosti-nemecka-dalnice-byla-vsude/
  Dnešní úřady by sraly atomový hřiby, kdyby něco takového prošlo zpět.

  1. Ada – to je fakt dobrý článok. Musel som sa pousmiať na tom Koudelkovom Mustangu, dobrá vsuvka:-)

  2. to se divim, ze to redaktor mohl otisknout a ze ho Sotos-neziskovky potazmo „odbornici na dopravu“ nesezrali.
   P.S: dvoustovkou v dobovem mustangu musela byt dobra sranda, obzvlast v „konkurenci“ trabantu, wartburgu, dacii, skodovek, ziguliku, sem tam nejake sluzebni 613ky anebo volhy. Malokdo mel Renaulta 18ku anebo Forda Cortinu, o necem lepsim ani nemluve.

   1. On hlavnim argumentem pro dnesni limity je hustota provozu a technicke moznosti dnesnich vozu vs. tehdejsich, takze na historii sere pes. Si s nema nekdy promluv…

    1. Heh. Ja jel zigulem 150 km/h po okresce, kdysi davno. Byl jsem mlady, mel jsem reakce kapku nekde jinde nez dneska a byl to adrenalin jak svina, riditelne to bylo asi jako splasena krava a dostat smyk, tak skoncim otoceny pres strechu v kotrmelcich.
     Dneska , pri vsech tech elektronickych psech na podvozku, ABS na brzdach a trosku jinych pneumatikach, nez diagonalkach 165-80 R13 s univerzalnim vzorkem mame kvuli TECHNICKYCH MOZNOSTI DNESNICH VOZU nizsi limity, nez tenkrat s tema Zigulama?
     Wow. Kdyz jedu dneska 250, tak to je proti 150ce v zigulu tezka zivacka.

     1. Tak. Když jedu ve dvacet let staré oktávce do práce a zpět a jedu tu samou trasu v rok starém rapidovi, tak je to nebe a dudy. Oktávka se svým hydraulickým řízením a primitivním podvozkem je mnohem lépe čitelnější než ten rapid, který je díky hromadě asistentů (které jsem ani nechtěl, ale byli mi vnuceni legislativou) gumový. V zimě jsem přes ty kopce tady jezdil raději oktou, protože mě dostatečně dopředu varovala, že je na mezi svých možností a lépe jsem dokázal přečíst silnici. Jeep je v tomto směru ještě lepší, ten nemá žádné asistenty (tedy jen ABS), proto je bezprostřední a řidiče neizoluje od dění pod koly.

      1. Jenze vy oba se divate na blbou schopnost. Tehdy auta s bidou jela tech 150. Proto driv omezeni nebyla nutna – bylo mene vozu a ty dosahovaly vyrazne nizsich rychlosti. Dnes mame vice vozu, silnice mame porad stejne(ostatne D1 ma stale 2 pruhy a zrovna dnes tam stal i americky konvoj) a vozy dosahuji vyrazne vyssich rychlosti, tim padem je nutne omezovat rychlost, protoze jinak by tu ridici jezdili 250 a zabijeli nejen sebe, ale i ostatni(protoze hustota provozu). Meli byste vylezt ze svych socialnich bublin a trochu mluvit i s jinejma lidma, mozna byste byli prekvapeni.

       1. Měl jsem taky stodvacítku a neřekl bych, že dnes dosahuju na okreskách výrazně vyšších rychlostí. Co se změnilo je, že cestovní rychlosti dosáhnu rychleji, má to o hodně lepší brzdy, stabilitu a ještě fůru asistentů k tomu. (nemluvě o pasivní bezpečnosti.)
        Vycházím z prostého předpokladu, že 99,9% lidí jezdí tak, aby v pořádku dojeli a dovezli sebe nebo náklad z A do B, tedy většina omezení je tu akorát k živení policie a úřadů. Mě stačí vědět, kdo má přednost a kde (pěší zóna,dálnice,les) a kdy(info o škole v neděli ve dvě ráno pokládám za nedůležité sdělení oproti pondělí v osm ráno) jsem. Podle toho pak jedu bez ohledu na to, co si o tom myslí plechová cedule. Jsem natolik namyšlený, že nepokládám tu ceduli ani jejího tvůrce za chytřejšího než jsem tady a teď já sám.

        Oproti tomu stát vychází z úchylného předpokladu, že když dá někam plechovou ceduli nebo namaluju čáru, tak ji budou všichni respektovat a je to vyřešený. A když něco zákonem neomezím, tak se všichni instantně zrakví, otráví, postříli atd.

        Znám kolem sebe dost i velmi vzdělaných a chytrých lidí, kteří nedokáží používat vlastní rozum a co vyjde ve sbírce zákonů nebo je na nějaké ceduli berou jako písmo svaté, přestože si uvědomují, kdo a proč tu legislativu píše.

        1. nekde snad jeste jsou testovaci udaje, kdyz se za Hitlera zkousel VW brouk prototype, kdy vzhledem k dobre silnici siti a nizkemu provozu dosahoval prumernych rychlosti vyssich nez lze dosahnout dnes, kolem 75 km/h (ledaze byste jezdili vylucne v noci, o vikedech a o statnich svatcich)
         coz zase souvisi s tim, ze i se slabym autem jako Brouk, ktery ma maximalku nekde kolem 110 km/h a plynulym jizdnim stylem, bez neustaleho brzdeni a rozjizdeni se, dosahnete vyssich prumernych rychlosti, nez kdyz to par minut solite dvoustovkou a pak popojizdite pul hodiny v kolone krokem.

        2. Jenze ty vychazis z predpokladu, ze vsichni znaji sve hranice, znaji lokalni pomery, jsou pozorni a znaji hranice vozidla.

         Tohle je moc predpokladu, vetsina z nich je mylna. Dost pomnicku okolo silnic je o tom, ze nekdo neznal svoje hranice. Blby je, kdyz takovej clovek nekoho vezme s sebou, ze jo. Pouze mistni znaji mistni pomery, viz vyse ta historka o zmrzle zatacce. O te pozornosti si myslim svoje a hranice vozidel byly umne skryty asistenty.

         Neni to tak davno, co nejaka domestikovana ukrajinka zabila rodice dvou malych deti. prekvapive se na ni nekonal nejaky velky medialni hon typu Lacina. Jestli si dobre vzpominam, tak jela v jetym „lepsim“ BMW. Asi se shodneme, ze BMW ma celkem slusny podvozek a asistenty, pokud clovek nemrda na udrzbu. Co se stalo je, ze prselo, mozna dokonce fest chcalo, a slecne to ujelo v zatacce. Tohle je IMO krasny priklad preceneni vlastnich schopnosti a toho, ze auto, ktere by uz davno varovalo, ze jede na hrane, to diky kvalitni praci techniku a navrharu skrylo a nijak nevarovalo, dokud nepridala tu posledni kapku a vsechno slo do hajzlu. To, ze lidi neznaji vlastni schopnosti ani schopnosti vozidel ukazuje pravidelne zima na Vysocine a obecne snih. Uz jenom fakt, ze kdyz mi auto nevytahne do kopce na parkal predni pohon, tak dotycnej nevyzkousi zacouvat… no nic, no :)

         Tak, ted ke druhemu predpokladu. Stat vychazi z toho, ze lidi na spoustu veci mrdaj. A mrdaj na to, protoze jsou veci naduzivany, nebo jsou uzivany spatne(napr. prejezd, ktery rve 5 minut pred prijezdem vlaku, rve kdyz vlak stoji ve stanici a prestane rvat az za 15 minut, dalsim prikladem muze bejt buzeracni cervena, nebo neskryta 30 protoze „vyjezd stavby“). Lide se uci cim dal vice veci ignorovat, protoze jsou davane mista, kde nemaji co delat(napr. firma skonci upravu svodidel o mesic driv(vim, neskutecne), ale omezeni na 80 tam visi az do konce). Diky tomu lide vidi 50 – a nereknou si, kde by kurva mohl bejt problem, ale spis – dalsi buzeracni znacka. Vysledkem tohoto je, ze lidi na to vic mrdaj, cimztopadem musime dat vic znacek(protoze tuhle zpetnou vazbu statu jeste nikdo nevysvetli)

         Bohuzel pro nas – realitou je, ze zpomaleni snizi nasledky nehod. Nezvysuje to bezpecnost per se, snizuje to kriticke nasledky, kvuli kterym se delaji vlny a ty politici nemaji radi. IMO stat vychazi pouze z toho, ze lidi jecej, ze tam je to nebezpecny, tam je tamto a tak tam sazi znacky jak Bata cvicky a jde cestou nejnizsiho odporu.

         Ja treba jezdim vyhradne podle plechovych ceduli(nebo pomaleji), protoze muj cas je drahy a nebudu se hadat s kokotama na uradech.

         1. To souvisi s problemem, ze dopravni znaceni neinformuje, ale spamuje.
          Kdyby se ted hned zrusilo 75% znacek a omezeni, nestalo by se vubec nic. Akorat by ty zbyle znacky mozna zacali ridici brat vazne, viz treba modelova situace neprehledne klesani s v zime namrzajici vozovkou, protoze dole je pobliz cesty rybnik.

          Predpisy nikoho nenauci myslet samostatne..

   2. Divil byste se, co všechno Soros pustí ven. Nemůže hlídat všecko.
    Tohle jednak není žádný hlavní zpravodajský portál a navíc je to jen rekapitulace veřejně dohledatelných fakt.
    To kdyby třeba ministr dopravy začal prosazovat liberalizaci, to by teprve byl povyk – ale ani ne tak od neziskovek, jako spíš od lidí, kteří v represivně buzeračním systému mají svůj byznys. Obce, policie, autoškoly, STK, dopravní psychologové, různí poradci a koordinátoři a až s odstupem nebo za jejich peníze různí mašíblové z Automatu, Pražské matky atd.

    1. Spis se divim, ze novinari nemeli tolik pudu sebezachovy, ze neco takoveho otiskli a proslo jim to autocenzurou :D

     1. Ne všude ji nutně mají – zejména technicky zaměřená media ji mají velmi omezenou, nemají k ní důvod. Taky záleží na postoji chlebodárce, co redakci projde a jestli tam píší vlastní hlavou nebo přejímají náměty od silových složek.

  1. To je divné. Profi řidič s psychotestama, to se nemohlo stát.

   1. To:Ada
    Nejsem si zcela jist, zda ridic autobusu ve FR potrebuje psychotesty k vykonu prace. Napriklad v Italii potrebuje jen RP sk.D, CQC, kartu do tachografu. Aspon podle inzeratu, kde hledaji. Stejne jako na kamion. Nikde v inzeratech o psychotestech a zdravotni prohlidce nic nepisou, narozdil od Slovenska…

 7. Článek dobrý, jen některá fakta by to chtělo dopilovat. Třeba „lidstvo se například s fenoménem dopravní nehody nikdy před vznikem automobilismu nesetkalo“. To víte že setkalo, a byli byste překvapeni jak často. Srážky fiakrů byly v Londýně na denním pořádku. Nezvládnutí řízení poštovního dostavníku s následkem několika mrtvých taky nic výjimečného. Chodec sražený a přejetý kočárem atd. Dost o tom píše Paul Johnson v knize Zrození moderní doby.

  1. No, navíc od rozmachu železnice to taky bývaly masakry, docela rychlá věc, spousta cestujících…

 8. OT, tak se nam zase slejza Bildeberg, aby se poradili jak dal, o nas bez nas.
  A jak to udelat, aby se udrzeli u moci, vysachovali Rusko a Cinu.
  Co se divam na slozen, tak zhruba tri ctvrtiny jsou CEO nadnarodnich koncernu, cca osmina politiku, desetina pisalku a zbytek politici, vedci bankeri a stetky z neziskovek.
  Zajimava je agenda. Treba what next in Europe. Kdyby jako nekdo z vas mel iluze, ze EU se ridi vysledkem Eurovoleb vic, nez zaverem Bildebergu :D :D :D

  1. A Stable Strategic Order

  2. What Next for Europe?

  3. Climate Change and Sustainability

  4. China

  5. Russia

  6. The Future of Capitalism

  7. Brexit

  8. The Ethics of Artificial Intelligence

  9. The Weaponisation of Social Media

  10. The Importance of Space

  11. Cyber Threats

  1. „Kdyby jako nekdo z vas mel iluze, ze EU se ridi vysledkem Eurovoleb“
   To si asi nemyslí nikdo, když se volí do orgánu, který ani nemůže navrhovat zákony. Eurovolby jsou vyjádřením popularity domácích stran a odkladištěm různých stranických ichtylů a veteránů někam daleko od stranického sekretariátu. Přesto pořádně nahnědlý europarlament může trochu zpomalit v rozletu socialistickou komisi (a naopak).

  2. A co ma toto dopice spolocne s buzeraciou vodicov? Ked mas chut o tom debatit, napis clanok a Dfens ti ho mozno zverejni. A potom si mozes diskutovat o tom kolko chces. Ale ty nie, zaseries kazdu jednu diskusiu. Hlavne ze inym nadavas do trollov…

  3. Stable Strategic Order, Sustainability, Weaponisation of Social Media ? Netyka se to nahodou bytostne systemu buzerace (nejen) ridicu ?

   Ty jsi totiz v pozici predpojateho, nenavistneho, uzce zahledeneho arogantniho vola, kteremu sice elity hodlaji do roku 2030 zakazat jakakoliv auta se spalovacimi motory, ale pres to preze vsecko v tom nevidis souvislost s Bildebergem. Mel by sis omyvat pravidelne prirozeni ve vlazne vode, aby ses uklidnil.
   A co se tyce zasirani diskusi, mame tady jine experty, CerneMory, Mrcasiky, Predsedy a jim podobne, kteri to tu zasiraji x let a doted neprisli s jedinou myslenkou hodnou za zaznamenani, krom toho, ze hloupe papouskuji mainstream a medialni zumpu.

   1. Nie, nema to priamo s temou nic spolocne. Ked to chces diskutovat, napis si clanok, kokot vyjebany. A ako je to s tym kompletnym krachom zapadneho systemu co sa mal stat okamzite a si ho predpovedal pred 3 rokmi? Kde je?

   2. Touhle dobou se v Bildebergu probira, jak vyjit vstric zelene lobby, ktera skoncila treti ve volbach a bez ktere Europarlament neprohlasuje vubec nic.
    Pokud moje rozlisovaci schopnosti nemaji fatal error, jsme bohuzel stale cleny EU a vse, co upece Evropska Komise, je pro nas zavazne.
    A komise neupece vubec nic, kdyz zeleni nebudou dostatecne happy, aby zvedli haxny pro jejich prasarny.

    Uz to rekli nekolikrat, ze chteji zakazat spalovaci motory do roku 2030.
    Co myslis, budou to chtit s Europarlamentem plnym ekofasistu chtit urychlit, nebo zpomalit ?
    Souvisi to s tematem, nebo nesouvisi ?

    1. Nie, nesuvisi. Keby bol clanok o tom ze roku 1919 chcela protikobylincova lobby zakazat do roku 1930 vsetky konske povozy v Ceskoslovensku, suvisel by. Takto nie.
     Vodici budu buzerovani aj nadalej bez ohladu na typ pohonu vozidla. A je dost dobre mozne ze budu buzerovani aj za to za co nemozu – napriklad za chyby v programovani autonomneho riadenia.

    2. Spalovací motory se prostě budou postupně nahrazovat, až zmizí úplně, jako zmizely ty povozy, o kterých hovoří Wildcat, co na tom není srozumitelné? Akorát ty povozy nebyly pro planetu průser, jenom ustoupily vyspělé technologii. Pokud nezmizí spalováky, dočkáš se té apokalypsy, o které tak sníš. Výzkumné drony zjistily průser pod ledovci, takže buď se smíříš s tím, že v sedmdesáti letech pojedeš na chatu už jen e-mobilem, anebo na tu chatu už nepojedeš vůbec. Já myslím, že je to jasný. A nějaká buzerace řidičů je proti tomu prkotina.

     1. Ono zasa pozor, tu sa znova bavime o dvoch javoch. Keby boli auta s ICE nahradene elektromobilmi prirodzenym sposobom – teda ze vyrobcovia nieco navrhnu a zakaznici si to zo slobodnej vole kupia, to by bolo perfektne v poriadku. Ale zakaz – pokial naozaj pride – v poriadku nie je. A za situacie ked sa niektore europske krajiny vedome snazia zlikvidovat akykolvek spolahlivy zdroj elektriny je to zarazajuce.

      1. Já to chápu, jenomže my jaksi nemáme ten čas, ty změny musí probíhat rychleji, protože my jsme za 150 let stačily zničit planetu způsobem, jakým se to nepodařilo generacím před námi ani za 5000 tisíc let.

       1. Stačili – my jsme životný, a taky se množíme mnohem rychleji, podívejte se na populační křivky, je to mazec.

       2. O Zlatovlásce neznáš? Tu už jsem dlouho neslyšel…

        1. Raději mám tu „Růže z Homérova hrobu“, přečtěte si ji, možná si rozšíříte obzory, i když u Vás pochybuji, že pochopíte pointu. Kdybyste netušil, kdo ji napsal, tak H. Ch. Andersen.

   3. Zrgu, do roku 2008 mely mit vsechny obce v Cesku cisticky hoven. Taky jsme touhle dobou meli mit uz jen kotle ctvrte emisni tridy. A jiste se najde spousta milniku, pevne vytycenych EK.

    Jo, jednou ty spalovaky zakazou.

    Jednou jo.

    Mozna.

Napsat komentář

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!