Jak se sbírají čárky na železničních přejezdech - zpět na článek

Počet komentářů: 161

  1. Tak od policajtů to samože vojeb je, ale není nic lehčího, než ty 2 – 4 sekundy počkat, až světélko dobliká a pak si můžou tak akorát políbit prdel. Ale chápu, že každej není tak „hardcore“, aby vstal ráno o těch 5 minut, co najede porušováním pravidel na silnici, dřív..

    1. pokus o flame, nebo si takový čurák?

      1. Vždyť má pravdu přecedo.

        1. Nemá, souhlas s clytinxem.

          1. Má, proč by neměl.

            1. Má aj nemá. Ešte aj v článku je to vysvetlené – tie zelené-modré-čierne kurvy ťa môžu zastaviť za tým prejazdom aj len tak z plezíru a buzerovať, že si porušil neviem aký zákon. A ver tomu, že je kopec ľudí čo zazmätkuje a podpíše im ten papier za „liter“ aj keď tie 2-4 sekundy počkal a červené svetlá doblikali. A potom ich už len dorazia na tom „sedení u správneho řízení“.
              Ja osobne obdivujem autora článku (a webu) za jeho tvrdohlavosť a chuť písať tieto články a takto šliapať všetkým týmto kurvám (a tom som kurvy urazil) na otlaky a znepríjemňovať im život.

              1. Já po zkušenostech s policajty, úředníky i správním řízením a zejména většinovou populací jsem naprosto za. Pokud je hloupá hlava tak trpí celé tělo – jak praví stará indiánská pravda:) Ovcím nejvíce uškodil havlismus a vůbec propaganda 90.let, která je naučila slovo svoboda, ale už nic navíc – jako třeba znalost svých práv a základních zákonů. V nedávných článcích se tu všichni prsili jak je samozřejmé smlouvat o ceně (tj. na začátku s vámi někdo chce vyjebat přemrštěnou cenou), ale když na ně něco zkouší policajt tak jsou najednou všichni zmatkáři a podepisují biaco šeky. Tak hlavně, že umíte „vyjednávat“, když kupujete škodovku za pět litrů, ale jinak si necháte sebrat řidičák.

    2. Ono samozřejmě není „nic lehčího“ než počkat. Stejně tak není nic lehčího, než
      * dodržet omezení rychlosti u Frýdku, vždyť je to jen asi 20 kilometrů střídání 50ky a 30ky, nikde se sice nepracuje a pruhy zůstaly stejně široké jako na většině silnic třídy 1, ale o nic nejde
      * ve dvě ráno v sobotu v srpnu jet před školou 30kou, protože je tam cedulka 30 a „pozor děti“
      * dojít těch 40 metrů ke křižovatce, tam přejít pěkně po zebře, a zase se vrátit, i když to máte jen přes silnici, je po půlnoci, a provoz je tak 1 auto/15 minut
      * počkat si tu minutu na zelenou, až budete moc přeběhnout po prázdné silnici, protože nic nejede

      A tak dále. Samozřejmě, vždycky je možnost dodržet za každou cenu. Každý „něco“ porušuje. Podstatné je, že zákony původně vznikaly proto, aby chránily zdraví a majetek občanů, a nikoli „aby se dodržovaly“, tzn. tam kde se vynucuje zákon a chybí materiální hledisko se maximálně dosáhne naprosto kontraproduktivního stavu – tedy stavu, kdy lidi přestanou řešit primární účel, a začnou řešit jen „aby dodrželi“. Výsledek je logicky takový jaký je – tupé ovce které bezmyšlenkovitě vstupují na přechod kde často skočí řidiči pod kola, protože „oni přece mají přednost“ vs dementi snažící se opokutovat člověka na zarostlé vlečce kde vlak nejel 30 let (protože tu koleje na obou stranách silnice končí) že nedodržel 30ku – protože „zákon neřeší že to platí jen tam, kde vlak může jet“. Jistě že neřeší, protože jen kokot může vynucovat podobně absurdní věc, a zákon logicky nemůže pamatovat na všecky kokoty. Bohužel soudci již dávno pracují na tom, aby kokoti vyhráli, protože spravedlnost je sice slepá, ale jen dokud se soudí plebs. Jak se soudíte se státem, půlka soudců začne naprosto nepokrytě stranit.

      1. Nic z toho, co jsi vyjmenoval není otázka 2 sekund. Jsem zvědavý, kdo tu vymyslí ještě kreativnější výmluvu, proč nejde počkat 2s.

        1. Jde o princip, ne o časový interval, ne? Jestliže se zvednou závory, vlak je pryč – a pokuta za blikající světla je jen zvůle. Ona totiž ta argumentace intervalem úzce souvisí s tím, že někde je to vyřešené tak debilně, že kvůli vlaku ve stanici musíte stát asi 10 minut, protože „vlak je v nebezpečné vzdálenosti. Že stojí nikdo neřeší. Stejně tak debilní argumentace tím, že se může stát že závory se zvednou a hned zase sklopí, a proto je povinnost dodržovat světla a ne závory (tak kurva když vím že ten systém je navržený blbě, tak to vyřeším, a ne že to ochcávám povinnostma a nechám tam zjevný „bug“)

          1. Systém není navržený blbě. Systém je navržený tak, že světla jsou v činnosti, pokud se hýbají závory nebo pokud jsou aktivována snímačem v kolejišti / systémem dálkového řízení tratě. Závory jsou jen mechanický doplněk, zdůrazněním bariéry pro silniční provoz. Hlavním komunikačním prvkem jsou skutečně ta světla.

          2. Co je na tom za bug? Rozhodující jsou světla (o závorách se v zákoně nic nepíše) a je to zcela logické právě kvůli komunikačním deficitům závor. Například než se závora zvedne po projetém vlaku a zase spadne kvůli vlaku v opačném směru tak už tě ten rychlík z opačného směru šrotuje, protože jsi už vjel na přejezd. Musíš taky při signalizaci počítat s intervalem pro bezpečném projetí alespoň jednoho auta tj. nezavřít ho na přejezdu atd. atpod.. Takže to není bug, ale feature závor resp. jejich prodlevy, s kterými musíš počítat. A když se nad tím zamyslíš tak tohle je přeci nejlepší možné řešení, závory se zvednou pak přestanou svítit světla a ty můžeš rovnou jet. Naopak by přestaly svítit světla = bezpečný přejezd přes všechny koleje a až poté se začnou zvedat závory a čekáš naprosto zbytečně.

          3. Už zase jen brečení jak na novinkách. Co takhle vystudovat automatizaci/kybernetiku (nebo něco podobného), nechat se zaměstnat v AŽD a navrhnout lepší přejezdy, které nebudou – citují vás – „…navržený blbě“. Následně pak usednout v komisi pro normalizaci, změnit příslušné normy a prosadit lepší přejezdy ? To by ste to fízlům nandal – už žádná buzerace.

            Jo aha – vyblít se na net je jednodušší :-)

            1. Můžete tedy nějak objasnit tu současnou geniálnost systému, kvůli které je vlastně ten systém dobře, a nikoli chybně?

              Z mého pohledu – jestliže systém „ví“, že je někde vlak (blikají světla), pak není důvod šraňky zvednout. Jakkoli chápu, že vzhledem k časové prodlevě vzniklé pohybem šraněk je dobré šraňky zvednout ještě před ukončením blikání, situace kdy šraňky jdou nahoru a okamžitě dolů a světlo blikat nepřestane mi přijde jako zjevně chybný stav, který by nastat vůbec neměl. A velmi pochybuji že nějaká norma definuje, že právě takto se má přejezd chovat, a tedy že odstranění této situace znamená nutnost změnit normu.

              1. Já někde píšu, že je systém geniální ? Vy píšete že navržen blbě a já vás upozorňuji na to, že pokud se Vám to nelíbí, tak to můžete změnit – to ovšem nejde psaním anonymních příspěvků někde na internet.

                A o normách velmi pochybujete špatně – zkuste použít google. V dnešní době jsou v technických oborech normy nebo alespoň vnitro-podnikové směrnice snad úplně na všechno a normy (alespoň ty co znám já) popisují problematiku obvykle velmi podrobně, právě aby se předcházelo stavu „různého výkladu“, tak jak je to běžné u zákonů.

                1. S technickými normami jsem do styku přicházel poměrně často. Nezpochybňuji že jsou napsány podrobně, přesto si dovoluji předpokládat, že daný stav je řešen ve stylu výjimka. Tedy… nastane-li situace, že během zvedání šraněk se zjistí, že je potřeba aby šly dolů, je požadováno aby šly dolů bez rezervy. Přesto tam ale patrně nebude požadavek, aby šraňky musely jít nahoru a hned zase dolů. Odstranění daného stavu by tedy patrně nebylo v kolizi s normou.

      2. Problém je, že někteří lidé to přesně takhle mají rádi. A kdyby jen jednotlivci, najdou se hned celé takové národy :-)

  2. dyfens, kurde , obrana je snadnější než by se zdálo, ale nechcá to tady defekovat, bo by to moje šalamounovo hovno mohl nějaký chránič sežrat, a mozkovým myšlšním vymyslet nějakou obranu, na kterou by zas bylo třeba něco defekovat,radu poskytnu pouze soukromě
    Ostatně soudím , že kartágo je jíž zničeno, takže třeba založit Stranu práv demokratických a svobodných řidičů

    1. Ano, jsou ještě nějaké další postupy, vím o nich, ale nerad je veřejně ventiluji.

  3. Vysloveně past čeká na řidiče v Lokti (u K.Varů) na křižovatce ulic Nádražní a Lužná. Najděte si to na satelitní mapě a podívejte se na Streetview, kde jsou přejezdové červené semafory. Spousta řidičů jede z Nádražní doprava do Lužné, aniž by přejížděla koleje. Pokud to ale udělá, když blikají červená světla, čapne je místní obvoďák a jsou v řiti. Koukal jsem do zákona 361:
    (1) Řidič nesmí vjíždět na železniční přejezd,

    a) je-li dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení,

    Co je ale železniční přejezd? Vše za červenými světly?

    1. pedro kv, pamatuj jednoduchá pravidla,jezdí se v pravo,,,,,,tady je jasně vidět, že to není uplně jasné, hlavně polycajtům to není jasné, no a druhak, velmi zapeklitá věc, značka platí od značky a to jakoby vlevo , pro jízdní pruhy ve směru dopředu

    2. PedroKV: Železniční přejezd je definován jednoznačně ve vyhlášce č. 177/1995 Sb. § 9 odst c)

      Součástí dráhy jsou (…) železniční přejezd

      Jednoznačně z toho vyplývá, že železničním přejezdem není veškerý prostor za červenými světly, jak by se policii náramně hodilo.

      1. To ale není definice železničního přejezdu, ale definice toho, co je součástí dráhy. ;-)
        Definici železničního přejezdu si představuji tak, ýe je to třeba prostor kolejiště + 2m na každou stranu, nebo prostor ohraničený dopravním značením.

        1. PedroKV: A máte takovou definici někde v zákoně? Odpovím si sám, nemáte.

        2. To by nemalo byť zložité. Snáď nie je treba definíciu na každé slovo, ktoré je v zákone použité. Niektoré slová sú definíciou samé o sebe. Napríklad železničný prejezd je (z titulu toho slova) miesto, kde auto prechádza cez železnicu, t.j. koleso ide skrz kolajnicu. Takže v tom Lokti by som v pohode odbočil doprava aj za tým červeným svetlom a nie je šanca, aby ma niekto presvedčil, že som išiel cez prejazd v čase, keď je to zakázané, lebo som cez prejazd nešiel.

    3. V Panorama rezimu na mapach.cz (cesky streetview) je to v primem prenosu. Spusti signalizace, nejdriv projizdi ctyrkolka a cervene kabrio z Luzne doprava, potom sedy kombik doprava do Luzne, takze nekrizi koleje. Ignor signalizace. Zadnou podobnou krizovatku jsem nevidel, pocitam ze spravni rizeni musi byt docela zajimave.

      1. Neumíte zákony. Ta křižovatka je velmi jasná. Když jedete od potravin tak pro Vás výstražné světla platí, protože přejíždíte koleje. V opačném směru taky jasné, protože odbočení doprava máte zakázané. Ale zůstanete stát tak či tak, vysvětlím na případě kdy přijíždíte po Lužné a chcete odbočit doleva protože doprava nemůžete tam jsou koleje. Musíte také zůstat stát na světlech. Proč? Velmi jednoduše, bude nějaká souvislá kolona na Nádražní a nějaké auto vjede na přejezd od potravin, pokud mu tam vy vjedete, tím ho zablokujete a on nemá možnost úniku z kolejiště, protože tam stojíte vy a on nemůže ani do Nádražní ani do Lužní, protože nemá povolneí k vjezdu do Lužní a nebo jej tam blokujete a vlak ho sejme. Ne ne, ta křižovatka je navrhnutá dobře a jen kokoti nestojí na světlech protože si myslí že jsou něco víc.

        1. Sorry montago, to bylo na PedroKV

        2. Vim ze to nebylo na me, ale ten zakaz odboceni doprava od dalnice do Luzne je jen nad 7.5 tuny. Opravdu nevidim duvod proc by neslo od dalnice zatocit doprava do Luzne, protoze jakekoli auto do 7.5 tuny nema sanci zasahnout do profilu drahy.

          Idealni by tam byl ostruvek kdy auta odbocujici doprava objizdi signalizaci z druhe strany.
          Takhle je to jen buzeracni past na urovni asi jako lov ridicu na prejezdu bez signalizace, kde je stopka, za neuplne zastaveni, ikdyz siroko daleko nic neni.

  4. U nás ti zkurvenci takhle prudili i chodce. Když se zvedají závory. Zvedají se dvě proti sobě a potom ty další dvě a pak teprve zhasne červené světlo. Netrpělivci, co vlezli na přejezd hned jak se zvednul ten první pár závor byli temi buzeranty stavěni a pokutováni. Naštěstí se to rychle rozkřiklo a tak toho ti sráči brzo nechali, protože už neměli šanci. A.C.A.B.

    1. Nevim, kde je „u nás“, ale kdo vleze na přejezd při blikání výstrahy, je kretén, i když jdou šraňky nahoru.
      Třeba na 171 to místní vědí a nemístní hynou pod vlakem na druhé koleji.

      1. Zažil som mnoho prejazdov cez železnicu, kde vlezenie na daný prejazd / prechod počas blikania výstrahy a dokonca aj počas spustených závor znamenalo mať na dvojkoľajnej trati miesto na jeden valčík a kľudný odchod. Proste to ignoranti tak dojebali pri návrhu a ralizácii, že by si na tých spustených závorach zostarol kým by sa zdvihli.

      2. Myslíš přebíhačku v negrech? Jinde tak blízko přejezd na přeběh snad není…

        1. NGC jasne, pak jeste ten mezi Vsenorama a Dachau a hlavne ten polni za Dachau pred Trebani

          1. To jo, ale ty sou daleko od zastávek. V nasserhund přes to běhaj haranti, ale tam je docela vidět, protože ty vlaky tam už frčej. Průser je jen když zůstane viset u přejezdu a někdo za nim snaží přeběhnout.

  5. ad Zeleznicni inzenyri mivaji temne chvilky… schvalne, co ve stavajici stope v te Studence vedlo driv. Apropo, v tom miste urovnove krizeni nema vubec co delat.

  6. V rámci JMK existuje dokonce přejezd s vytrhanými kolejemi, kde ploskolebci vybírají pokuty.
    Nepoužívané vlečky se zablokovanou uzamčenou kolejí používané k témuž, jsou pak docela běžným českým koloritem.

    Překvapilo mě, že na rodfensi je jen pár poměrně úzkých témat. Očekával bych, že tam bude víc článků na více policejně buzeračních fíglů a konkrétnách situací, do kterých se státní buzerační aparát snaží uvrtat řidiče. Vyrobit kvalitní přávně podložený postup a zpracovat do článku je asi holt časově náročné, což chápu.

    Nevím jak u Budějc, ale v Brně má už řada řidičů podezření, že tu dochází ke zločinnému spolčení zkorumpovaných úředníků, obecních pochopů s majiteli odtahovek. To se projevuje tím, že značky o blokovém čištění se umísťují nepřehledně, nelogicky, nebo rovnou skrytě. Což se vyplatí, protože to příbuznému starosty co vlastní odtahovku hodí 5 litrů za jedno auto. A starostovi pak provize z těch desítek odtažených aut vydělá minimálně na rodinnou dovolenou v tropech.

    1. Uvedom si,ze tento server ma solidni ctenost (nejen danovych nevolniku, ale i fizlovacich organu), ergo clanek o boji proti nekteremu z „figlu“ je soucasne i jeho nekrologem.

    2. A v ramci testovani to blika 20 minut v kuse a clovek nesmi prejet prejezd bez koleji, jinak mu seberou papiry. :) .. https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/485150/kuriozita-v-marianskych-laznich-vystrazna-svetla-blikaji-na-prejezdu-bez-koleji.html

      1. pokud tam nejsou koleje, tak je obrana trivialní, 100% uspěšná s bonusem nakonec,pokud tam jsou nefunkční koleje, tak je to problematičtější, nicméně papíry uhájit před mozkomyšlenkovými geniusy lze, místo pokuty něco jako napomenutí

        1. Nejsem si tim uplne jistej, kdy mame proces nastaveny mesto – kraj – cistirna – cekani – cekani – soud. Pokud mi neco uteklo tak klidne qoyoxqoyo zavinac gmail.com ..

      2. Jak citoval DFENSE:
        „§ 29 odst. 1 Zákona o provozu na pozemních komunikacích stanoví, že řidič nesmí vjíždět na železniční přejezd, je-li dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení.“

        V tomto případě se nejedná o železniční přejezd, vzhledem k drobnému nedostatku – chybějící železnici :D

        1. Jenze to funguje i napr u vyjezdu hasicu, nejen na prejezdech, taky o papiry.

        2. nevím jestli je to ono, ale myslím že to blikalo jen jeden nebo dva dny a hnedka se z toho udělalo halo.

  7. Sysop:
    Myslel jsem spíš ten „fígl“ s advokátem nebo s trváním na doslovném znění zákona, kteréžto opicajti tak nemají rádi. Prostě opicajt porušuje když ne zákon tak aspoň vyhlášku a když ne vyhlášku tak aspoň technický předpis. A čeká, že mu to vohnout podělaný z esenbáků sežere, podepíše a zaplatí. Bohužel se většinou dočká.
    A sekundují tomu servilní noviny, které vohnouty co týden straší katastrofickými důsledky nové vyhlášky nebo zákona.
    Typickým výsledkem pak jsou městské pipiny, které nosí na kabelce za 10 litrů omotaný reflexní pásek, ačkoliv šance že na těch jehlových podpatcích někdy půjdou v noci pěšky po silnici mezi vesnicemi, je prakticky nulová.

    Situace dokonce dospěla tak daleko, že se i soukromé firmy dopouští takových prasáren a straší už tak podělané vohnouty stejně iniciativně jako média. Jeden eshop s pneumatikami mě začal spamovat „dopravními informacemi“ ve stylu mladé fronty heute, hlásné trouby esenbáků z ministerstva dopravy, a strašit svoje zákazníky nedozírnými následky při nepoužívání zimních pneumatik, až jsem se nasral a napsal jim, že po takovýchto hrubě neetických prasárnách jsem s nimi skončil a každému na potkání jejich obchod nedoporučím (pneumatiky.cz)

    Tady je pořád ten servilní rakousko-uherský přístup k CK ouřadům. A lidi nechtějí pochopit, že jsou to služebníci placení z jejich daní, kteří jsou povinní respektovat zákony. A ne zástupci boha na zemi kterým je třeba poníženě lézt do zadku.

    1. kaBrnak,
      doslovné znění zákona není doslovné znění , ale litera zákona, v zásadě v právním státě nic jiného neexistuje, akurát nějací post nacisti spolu s post bolševiky a fašisty, vymysleli konstrukt ducha zákona, duch je duch, tedá prd, Nejinteresantnější na tom duchu jest to, že ten duch je ten policajt, uředník a jiní, co se cítí povoláni vysvětlovat toho ducha,,,,,,

      1. Blbost! V právním státě naopak důsledně musí být přihlíženo k duchu zákona = materiálnímu aspektu, nejen k liteře, protože opačný případ by znamenal zákony tak podrobné, že řeší i všechny okrajové stavy a výjimky.

        Dobře je to shrnuto např. v Portlandské deklaraci:
        „že při aplikaci zákonů nepřipustí (jak by učinil malicherný člověk), aby litera zákona
        zabila jeho ducha“

    2. pneumatiky můžeš koupit kde chceš, mě se třeba začli Micheliny po 4 letech rozpadat. njn kaučuk to nevidělo hlavně že je v tom namletej cement nebo co.

      1. namletej cement v pneumatikách skutečně není, je v tom odpad z výroby polovodičových součástek, odprašky čili mikrosilika, amorfní to oxid křemičitý, a ano, správně, týž sajrajt se přidává spolu s cementem do betonu, kde působí velmi příznivě. a nejen tam. relativně levné a ušlechtilé plnivo napříč obory.

  8. Nejsem železničář, ale vlaky mě zajímají a příležitostně si čtu třeba K-report. K věci: I když jdou závory nahoru, je přejezd pořád ve výstraze, a dokud světla nepřestanou blikat, může něco přijet. Typicky po druhé koleji (nebo sice teoreticky, ale šance pořád není nulová – třeba urvaný vagón od vlaku, co právě projel). Šraňky pak spadnou dolů a průser je na světě. Tím se vůbec nestavím na stranu buzerace, ale osobně na přejezd nevjedu, dokud výstraha nezhasne. Do té doby je to pro mě vlakodrom. Jinak že to s tou předzváněci dobou a uzavíráním přejezdů, i když ještě bůhví kolik minut nic nepojede, je u nás často k vzteku, v tom souhlasím.

    1. To s tym urvanym vagonom by bolo mozne len v pripade keby pri zoradovani vlaku niekto nechal ventily priebezne brzdy pred tym vagonom zatvorene. Normalne totiz vlak po roztrhnuti zastavi – vypustenie vzduchu z potrubia priebeznej brzdy ma ten isty efekt ako aktivacia rychlobrzdy.

      1. Souhlasím, že je to nepravděpodobné. Existují i další nepříliš pravděpodobné scénáře, které na jednokolejce mohou nastat. Kousek pod námi se připomíná jízda následného vlaku tzv. na dohled. Nebo mě napadá i projeté návěstidlo. Prostě dokud je přejezd ve výstraze, tak se nehnu. A i potom si dávám bacha.

      2. Blbost! Nevěřím že vagon zastaví. V Maloměřicích vagony na seřadišti odpojují od rozjetého vlaku a brzdí to až těma brzdama na kolejích a pak do sebe ty vagony narazí. A dokonce se stalo, že se aji nějaký vagony rozjeli a už se nedali zastavit a sejmulo to nějakou lokálku a bylo dost mrtvých protože v lokálce neměli vysílačku.

        1. Vagony pocas zoradovania maju prazdne vzduchojemy a teda nebrzdia. Vobec. Preto sa pocas posunu musia zastavovat zarazkami http://home.tiscali.cz/opravy_renovace/cz/vyrobky/zarazky.html, pripadne na lepsie vybavenych zoradovacich staniciach kolajovymi brzdami http://www.doska.cz/jkb.html.
          No zoradeny vlak vyrazi zo stanice len s plnymi vzduchojemami vagononov* a skuske brzd. No a v takom pripade sa roztrhnuty vlak zastavi. Nielen odtrhnuty vagon, ale cela suprava.

          *V pripade ked zabudnu otvorit ventily a vyrazia bez skusky brzd to obvykle dopadne zle. Priamocinna brzda na lokomotive ma nulovu sancu sastavit rozbehnuty vlak. On sa obvykle zastavi narazom o nieco.

          1. Tak teď v tom mám už úplnej bordel. Když má prázdné vzduchojemy tak by měli brzdy brzdit? Proč tam není něco jako retarder nebo nějaká pupmpička (vývěva), která bez spojení s lokomotivou pomocí otáčejících se kol vyrobí brzdící tlak na brzdy? Prostě kolo se otáčí, pohání vývěvu a ta brzdí. Pokud se připojí lokomotiva, tak nějakej ten ventil uvolní a po čas jízdy bude vývěva deaktivovaná? při malých rychlostech jako je posun po nádraží může být vývěva aktivní a přibržďovat nebo brzdit až od nějaké vyšší rychlosti. nechápu nic. Ti borci s těma vagonama posouvali právě.
            tady jsem to našel: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/pardubicky-kraj/1541404-dvacet-let-od-vlakove-tragedie-u-krouny-dnes-uz-k-ni-dojit-nemelo
            https://pardubice.idnes.cz/nestesti-u-krouny-prezily-ctyri-zeny-d8w-/pardubice-zpravy.aspx?c=A150622_2172029_pardubice-zpravy_jah

            1. Vagon má dva vzduchové okruhy, napájené dvěma potrubími. Průběžné tlakovzdušné potrubí, které prochází celou soupravou a je řízené z lokomotivy pákou vlakové brzdy, a napájecí tlakovzdušné potrubí, které plní jednotlivé vzduchojemy na vagonech. Vzduchojem na vagonu tlačí vzduch do brzdných válců, takže vagon je zabržděný. Tlakem vzduchu z průběžného potrubí, které má nižší tlak a slouží k naplnění vzduchojemů na vozech. Lokomotiva regulací tlaku v průběžném potrubí přetlačuje tlak, kterým působí vozový vzduchojem na brzdy vozu a tím se mění síla, jakou působí brzdové elementy na kola. Jakmile dojde k poklesu tlaku v průběžném potrubí pod tlak ve vzduchojemu, vagon začne brzdit. Dojde-li k náhlé ztrátě tlaku v průběžném potrubí, je to jako rychlobrzda a vagon zablokuje kola.
              Celý trik je v tom, že se lokomotiva přetlačuje se vzduchojemem na voze, aby se vagon odbrzdil.

              1. Čili pokud není naplněný vzduchojem na vagonu, ten nebrzdí vůbec. Odvzdušnění a přemostění vzduchojemu se provádí pákou na spodku vozu (většinou mívá červenou barvu) a to slouží právě za účelem posunu, kdy je brždění nežádoucí :).

              2. CzechDave:
                „…Vagon má dva vzduchové okruhy, napájené dvěma potrubími…“
                ***
                Jen jedno potrubí – průběžná brzda, červený kohout.

                1. Jo, nebyl jsem si úplně jistý, zda dvě nebo jedno potrubí. To ale nemění nic na principu funkce tlakovzdušné brzdy na voze :).

                  1. Děkuji za vysvětlení, ale i tak je to pitomost, protože tedy při selhání vzduchojemu, nebo ufouknutí tlaku vůz nic nebrzdí. Kdyby tam ta vývěva byla, tak brzdil kdyby se rozjel. navíc by to tolik nestálo když už tam všechny komponenty jsou namontované, stačí přidat jen ta vývěva a nějaká trubička.
                    A ještě jsem se chtěl zeptat k čemu je takový to velký červený kolo v některých vagonech v prostorech uvnitř za dveřama? Pokoušel jsem se tím točit, ale nic to nikdy neudělalo.

                    1. Nikde není vývěva, brzdy nejsou podtlakové, ale přetlakové. Na lokomotivě je kompresor, který tlakuje celý systém. Vzduchojemy jsou vybavené zpětnými klapkami, které brání úniku tlaku mezi vzduchojemem a brzdovými zdržemi na podvozcích.
                      To kolo je ruční brzda :).

                    2. I sací brzda na železničních vozidlech existuje, ale u nás se nepoužívá.
                      Je to zastaralý systém.

                    3. Pokud by někoho zajímaly technické detaily, tak popis funkce tlakových brzd používaných ve vlacích je třeba zde:
                      https://cs.wikipedia.org/wiki/Samo%C4%8Dinn%C3%A1_tlakov%C3%A1_brzda

                    4. …jinými slovy to funguje zhruba tak, jak popsal CzechDave, ne?

                    5. tak místo vývěvy dejte kompresor! ježišmarjá chápete vůbec princip co se vám snažím říct?

    2. Ono muze dojit i k daleko realnesimu scenari. Dokud zavory neprestanou blikat, muzou kdykoliv jit opet dolu, bez zpozdeni ktere je obvykle, kdyz zavory nejprve blikaji. To se muze stat bud automaticky, kdy vlak najede do useku se zavorama, nebo z pokynu dispecera. Dispecer v ten okamzik vidi prejezd jako zavreny.

      Z toho plyne, ze napriklad pro kamion je pomerne snadne uvaznou v kolejisti, protoze zavory samy o sobe jdou dolu docela rychle.

      Jasne, fizlove jsou svine. Vubec je timto neobhajuju, jen se snazim vysvetlit, ze tady realne nebezpeci plynouci z podobneho jednani proste je.

    3. Taky si myslím že je správné nevjíždět na přejezd pokud svítí světla. Mechnika šraněk, je ovládaná jinak a v předstihu aby v době kdy už je přejezd volný nebránily šraňky provozu. A domnívám se že to tam je možná i z toho důvodu aby tam kamion nevjel do teprve se zvedajících šraňek. Typicky v noci kdy pojede, vyjede někde ze zatáčky, světla už nebudou blikat, takže ani neví že tama jel vlak, buch a před ním šraňky v úrovni hlavy. Nechtěl bych. A takové přejezdy z nepřehledné zatáčky jsou. A taky jsem zažil kdy šraňky vylezli nahoru, aby zase spadli dolů bez přerušení blikání.

    4. Mě vlaky také zajímají. Víte, že když dáte do šrotu kolejnice, dostanete za metr běžné jednokolejné trati až 900 Kč?

    5. Jabberwocky: Když jdou závory nahoru, pak je to jistota že se k přejezdu neblíží žádný vlak, nehledejte v tom žádnou raketovou techniku. Na přejezd se v té době nesmí vjet pouze proto, že může přijet další vlak a v tom případě by se nestihnul celý cyklus šraňky nahoru – počkat na vyklizení přejezdu – šraňky dolu, proto se tam v té době auta nepouštějí vůbec.

      1. Trošku si odporuješ.

        Takže „může přijet další vlak“ ale „je to jistota že se k přejezdu neblíží žádný vlak“ – čiže príde tam tak, že sa bude vzďaľovať. ;-)

        1. grg: Nerozporuji, vlak není v oblasti snímač-přejezd, je tedy jistota že mnoho stovek metrů od přejezdu není vlak. Samozřejmě může přijet další vlak ke snímači, stále je ale jistota že se tak děje mnoho stovek metrů od přejezdu.

          1. Na to si davej bacha, pokud prejezd neni v blizkosti nadrazi, realne tam vlak projede za mene nez 20 sekund od okamziku, kdy spadnou zavory. Pokud se to stane v okamziku, kdy svetla jeste neprestaly blikat, prejezd se stale bere za zabezpeceny, tudiz se tahle doba jeste o nejakych 5-7 sekund zkrati. To uz je sakra malo casu na zmizeni. Podivej se na nejaka videa na youtube a zkus si predstavit, co bys za tu dobu stihl udelat.

  9. Bola tu spomenutá kamera v aute. Ja kameru používam asi pol roka, našťastie som nemusel riešiť s policajtmi žiadny priestupok. Koľkokrát som sa ocitol v situácii, že mi niekto nedal prednosť keby som včas nereagoval, bola by z toho nehoda.

    1. V Rusku uz ma dneska kameru v aute prakticky kazdej, protoze to lidem doporucila (ale nezaplatila) vlada. A Rusove jsou za to radi, protoze silnicni fasismus tam maji jako v EU. Ostatne z toho take cerpaji ruzni radobyjutuberi a ukazuji nejruznejsi prasarny z ruskych silnic. Lidi se pobavi a navic maji utkvelou predstavu, ze jinde na svete to takto neni.

      1. V rusku(a zemích bývalého sssr sluší se dodat)hlavně jezdí lidi jako totální magoři. Je vidět, že ani tam, kde 99% lidí miluje svýho báťušku Putina, represe nezabírají…

        1. Asi jsem tvůj nájezd v Rusku v tvém příspěvku přehlédl…

          1. Nikde jsem o něm nic nepsal, takže nepřehlédl ;-) jak to souvisí s počtem nehod a smrťáků na hlavu to fakt nechápu, ale za to chápu tvuj tlak v podbřišku, když jsi zahlídnul muj nick. Tak zase laskavě vysmrď hysterko.

            1. Tak jestli jsi ze statistik odvodil, že tam lidi jezdí jako „totální magoři“ tak jsi přesně případ, o kterém píše Sysop. Podle těch tvých statistik, ještě na konci 90.let jsme měli obdobné statistiky, které pak šly rapidně dolů, stejně tak jak je tomu v Rusku. Asi bys neřekl, že tady lidi řídili jako totální magoři, že? Ono totiž je daleko více příčin, které ovlivňují mrtvé na silnicích, ale to je pro tebe, stejně jako průměrného policajta zbytečné o tom mluvit. Ostatně i dnes při pohledu na statistiky zemí na špici v těch statistikách, jsme za opicemi pořád. Implikace je, že tu jezdíme jako magoři? Musím ocenit tvé kritické a nezaujaté myšlení.
              Tvůj nick mě nijak zvlášť neláká, teď to byla jen tahle kokotina, sice jsi v Rusku nenajel ani kilometr (řekl bych, žes tam v životě ani nebyl), ale určitě víš jak to tam na silnicích funguje, protože sis porovnal dvě čísílka, které ti vyplivl google. O příčinách víš kulový, ale nebrání ti to označovat jiné lidi jako magory. S podbřiškem to nemá co dělat a ani to není nic osobního:)

              1. Hmmm… Ako niekto kto jazdil rocne 60k medzi Ceskom a Slovenskom v 90. rokoch mozem potvrdit ze ste jazdili ako totalni magori. My takisto. Ze ako jazdite dnes nemam sajnu, nakolko som v Cesku nebol od januara 2001, ale ked som na Slovensku, konstatujem ze este stale jazdia ako totalni magori. A tym nemyslim ignoraciu dopravnych predpisov. Tym myslim bezohladnost, ignorantsvo ohladne bezpecnosti vlastnej a inych. Typicky Slovak radsej umrie nez by sa vzdal prednosti co mu patri. Pokial su videa na YT akokolvek smerodatne, plati to aj pre typickeho Rusa.

                1. Tak jen potvrzuješ, že ze statistik to nevyčteš, protože Slovensko v nich nijak nevybočuje z průměru.
                  V Rusku je to právě o těch zmiňovaných kamerách, kameru tam má v autě každý a na web dá pochopitelně ty „nejkvalitnější“ úlovky, dost těžko lze tento výběr ztotožnit s běžnou dopravou. Řídil jsem ve velkých městech i malých a že by chování bylo rapidně horší jsem nepozoroval, velká města jako u nás, mimo aglomerace něco jako itálie. Spíš tam jsou velké deficity v kvalitě aut a hlavně kvalitě a bezpečnosti silnic. A samozřejmě, a tím jsme si prošli taky, bezpečností návyky jako například poutání se pásy – taxikář sjede z dálnice na okresku, odpoutá se a místo pásu tam zarazí jen tan plastový klips, aby mu to nepípalo, nepochopíš. Jen pak když to do něj někdo napere a tak ho zabije jeho vlastní airbag. Těžko bych tam ale řidiče nazýval totálními magory.

      2. Když se člověk podívá na silniční prasárny, tak zatímco v jiných zemích to bývají ojedinělí psychopati nebo různé smůly a přehlédnutí, tak v rusku je to úplně jiná liga. Zejména chování ostatních řidičů. Hoří kolem silnice hektar lesa? Zapnu klimu a jedu dál. Svodidla na dálnici prorazil tank? No a co má bejt. Padá meteorit? Sklopím clonu. I kdyby bežela v protisměru godzila, nikdo nehne brvou.

        1. Moc sledujes YT. To, co tam vidis, se deje vsude mozne, jen v Rusku maji holt vice palubnich kamer, takze pak ruzni cesti radobyjutuberi maji matros pro exhibice.

          Ja muzu rict, ze nejvetsi magory jsem zazil v Italii, jenze tak se to bere vsechno s usmevem a pohodou. Jednosmerka je silnice, kde z jedne strany toho jezdi vic a ze druhe min. Pocet pruhu na silnici se nasobi kubaturou vozidel po ni jezdicich, apod. Odrene auto? Normalka, aspon je videt, ze jezdis, Ciao.

          Naopak jako nejvetsi klidasi mi prijdou Svedove a Finove. Dokud se silnice nepropadne nekam do propasti tak,ze se po ni fakt neda vubec jet, tak nehnou brvou.

          1. Já teda zažil největší magory kdekoli v Asii, to snad ani není možný, jak ti lidé přežijí. Největší kliďasové mi přišli na severu USA, velký silnice, žádnej spěch, cruise control.

            1. Asiati za volantem jsou magoři i u nás. když jsem byl v Číně, tak nám říkali že je to jejich mentalitou. Že když jede Číňan, tak jediný co ho zajímá je ovládání vozidla a co se děje venku mimo vozidlo je mu naprosto u prdele a problém těch ostatních. Co jsem poznal pražské Vietnamce, tak na ně to sedí taky a skoro bych věřil těm povídačkám, že si ty řidičáky kupujou a že za ně zkoušky dělá někdo jinej, protože nám přijdou všichni stejný.

              1. Jo, jakmile vidíš bílýho Tranzita, kterej je ohnilej fakt hodně, nedává přednost, nepoužívá blinkr a jede mezi pruhy, obvykle v něm sedí Vietnamec 45+ a upřeně civí před sebe, nebo před sebe do mobilu.
                Mladí Vietnamci mi přijdou OK, řídí normálně.

              2. když dělají řidičák včas, mají právo na přítomnost překladatele při vyplňování testu. jako každej cizinec. jsou-li tady déle, dělají testy v úředním jazyce. ostatně, jako kdekoli v civilizovaném světě.

                1. Vsadil bych boty, že takhle navrčený překladatele z testů na ŘP svět ještě neviděl.

                  1. znám překladatelku z velmi exotického jazyka, která „překládala“ testy už zhruba 300x, pro celou místní komunitu tímto exotickým jazykem vládnoucí. hovořili přitom prý převážně o počasí, o dětech a o shlédnutých filmech.

                    1. Tak boty bych vyhrál.
                      Předpokládám, že pro praktickou část zkoušky je žádoucí pozitivně naladěný komisař.

              3. Totoiste sa hovori o tunajsich sikmakoch, aj ked nikto nema nijaky dokaz. Kazdopadne, nesulad medzi tym ze ako to vyzera na skuske a ako to vyzera na cestach je znacny. Na druhej strane, tunajsi skusajuci baziruju casto na totalnych kokotinach (z niektorych az rozum zastane). Syna som najprv naucil jazdit a potom som mu najal instruktora ktory ho naucil urobit skusku.

                1. bazírujou. Ale protože bydlim v části Prahy kde je Vietnamců jak naseto, tak musím konstatovat, že to co jsou schopní předvést vietnamští řidiči a řidičky daleko přesahuje obvyklé české řidčské prasárničky a salámismus.
                  Přijde mi, že oni nemají ani ten úplný základ, případně na něj serou a ovládání vozidla taky žádný velký zázrak, resp. oni prostě nečuměj. Oni jedou a ostatní uhněte.

            2. No to musím potvrdiť – sedieť v aute v Číne či Vietname bol pre mňa ako spolujazdca zážitok. V Malajzii to už bolo lepšie a tam som si trochu pojazdil aj sám na skútri v premávke.

          2. Tak osobně jsem tam nebyl, natož abych tam řídil, ale spíš než ty situace za volantem mě tam zajímají ti lidé okolo. U nás se za tankem nebo hořícím náklaďákem lidi otáčejí, někteří občas reagují hystericky, když jim hoří auto a tam se nikdo ani neohlídne.

        2. V Rusku som nebol, ale čo čítam cestopisy motorkárov tak v poslednej dobe si nikto nesťažuje nejak veľmi na chovanie šoférov v Rusku. Samozrejme spomenú určité špecifiká premávky, ale inak rozdelenie kreténov a samovrahov v premávke je vraj podobné ako u ná či u Vás. To už som naposledy čítal oveľa väčšiu kritiku na ukrajinských šoférov.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017