Jak se prodávají dokonalá auta v zemi znalců - zpět na článek

komentářů 252

 1. Umm… okay. Je zajímavé mít vhled do myšlení i takových lidí, jako je autor článku :).

 2. Autorova recenze na OIII RS i tenhle článek jsou namachrované a jeho češtin nebýt moc dobrá, snad by měl psát spíš německy.

  Popisovaný fenomén ale existuje, a to i v mnohem nižší cenové kategorii. Koupil jsem si před časem omlácený střep s pětadvaceti křížky na hrbu za 180 tisíc korun kocourkovských, obyčejné auto se 115kW, který ovšem krapet připomíná sporťáky té doby. Přibližuje se jim alespoň nižší světlostí, motorem uprostřed a náhonem zadních kol, na rovině je ale rychlejší leckterá dodávka. Zvlášť když jejímu řidiči chybí představivost. Ukázalo se, že jsem touto koupí značně narušil poklid v místní komunitě. Ačkoliv sousedům před jejich domy (neobtěžují se totiž zajet za svá vrata) postávají auta za dvakrát třikrát takovou sumu, přesto jsem jim trnem v oku. Proč? Vždyť si mohli koupit stejné i lepší! Peníze na to mají. Asi jim to stará nedovolila.

  V práci mám kolem sebe dost mladších kolegů, kteří si vydělávají tří až čtyřnásobky průměrného příjmu. Jezdí obvykle vraky hatchbacků nižší střední třídy, které si ponechali ze studentských let. Auta prostě nejsou důležitá. O něco později pak pořizují SUV, anebo alespoň rodinný kombík, neboť jejich manželky si to žádají. Na návrh koupit takové auto manželce a sobě něco zajímavějšího se tváří rozpačitě, obvykle tedy dvě SUV nebo dva kombíky. Kdybych měl kolegy starší, než jsem já, zřejmě už by se u nich projevila vrzající kolena, takže opět SUV. S několika z nich jsem občas měl tu čest jet, a byla to taková klasika, jak se s ní setkáváme na českých silnicích. Buď agresivní jízda s důrazem na plyn i brzdu, nepohodlná pro pasažéry i ostatní řidiče. Anebo klobouci. Je dobře, že benzínových atmosfér je tak málo, protože by s nimi ani neuměli jezdit. Čest těm nemnoha výjimkám. Řazení u dvoutunových SUV je samozřejmě vždy pohodlnější automatické, zde jejich přístupu rozumím. Celkově vzato většina lidí, které znám, nemá vlastně auta moc ráda. Například nechápou můj zlozvyk jezdit zpočátku pozvolna, než se zahřeje olej, buď pochybují o účelnosti opatření, anebo nechápou, proč to vůbec řešit. Auta jsou jim buď spotřebním zbožím na úrovni zahradního traktoru, nebo robotického vysavače, s postupujícím věkem také symbolem statusu. Jen málokdo je ale bere jako krásný objekt, zajímavý stroj, anebo sportovní náčiní.

  1. Tohle (zejména chování za volantem) z vlastní zkušenosti potvrzuji.

  2. Tří až čtyřnásobek českého platu taky není nic ohromujícího.

   1. Ale už se s tím dá žít, něco našetřit a nejen přežívat od výplaty k výplatě.

   2. Ale na koupení starší MX5ky jen tak pro radost stačí i tak ‚malá‘ výplata jen jedna… ale kolik u nás potkáš aut pro radost… :(
    Přitom já teď žiju v Německu (BW), a ten kontrast je do očí bijící – ta koncentrace kabrioletů a sporťáků, obzvlášť teď na jaře, je neuvěřitelná – a je jedno, jesli to nová 718 Boxster, nebo jen starej dvojkovej golf s plátěnou střechou. Když to trochu přeženu, tak každej, kdo má do zadele díru, tady nějakej stroj pro radost má. A to spousta z těch lidí bere míň než Killmorovi kolegové a k tomu je všechno stojí dvakrát tolik (od nájmu po holiče). :-)

    Pravdou ale je, že tedy ještě automobil a automobilista nejsou veřejní nepřátelé číslo jedna.

   3. Třeba na takový nový Lotus Evora se s tím ale s trochou sebezapření už uspořit dá.

  3. potvrzuji a jen bych k tomu dodal, že je zde také jasný důvod. Podívejte se jak vypadala i třeba blbá laciná škoda 120 GLS v chromu (s přivřenýma očima potmě trochu jako Capri nebo tehdejší BMW) a jak vypadají dnešní stroje. Kdo by je vůbec ještě miloval? Většina aut vypadá jako něco mezi CD přehrávačem, ledničkou, mobilem a obří sešívačkou. Zvuk mají všechna +- stejný. Když je řídíte, ani o tom nevíte. Nevoní ani nesmrdí, nemají duši ani charisma. Jsou výjimky, ale zpravidla je komplikované a drahý špás, tak to ani nestojí za to sraní.

   mladým klukům jsou třeba auta většinou úplně u prdele, mají jiné priority

   1. Měl jsem jen jedno auto, které mělo duši. Škoda favorit. Když jsem si totiž koupil druhou sadu kol, nechal jsem je v pneuservisu přezout na nové gumy a pneuservisman mi řekl, že v jednom z těch kol byla duše, protože ten ráfek je orezlej a ucházel by z něj vzduch. Takže starou gumu sice vyhodil, ale duši tam nechal a obul novou pneu. A tak moje auto mělo duši, doslova a přesně jednu. Ostatní kola byla bezdušová.

    Další moje auta už žádnou takovou duši neměla, ovšem líbila se mi a bavilo mě v nich jezdit a hlavně je řídit.

   2. Z dnešní konfekce, v segmentu levných aut, vyčnívá třeba Toyota Yaris (budu mluvit o manuálu 1.5, verze v automatu, oproti třeba Fabii, která je automatová lepší jak manuál, a v hybridu kouzlo ztrácí). Motor v tomto autě má oproti ostatním super zvuk, není v ničem horší jak třeba ve starým Accordu, či v Legacy. Atmosféra, 111koní, špička krouťáku na dnešní dobu skandálně až v 4400 otáčkách, táhne až do omezovače, krátký chod spojkového pedálu (proti škodovce cca poloviční), podvozek ani dobrý, ani špatný (o většině dnešních mám spíše špatné smýšlení). Duši to auto nemá, nesere se, nemá nic moc charakteristického, není nijak hezké, nevyčnívá, jen ten motor je super. A to mi přijde, že stačí, když to srovnám s konkurencí.

    1. no motor super, ale vypadá to jako myš k počítači, a to je o čem mluvím.

     Jako kluk jsem měl na zdi na stole samolepky s Audi Quatro, Lanciou Delta, Mustangem, Mini Cooperem, Škodou 130 RS, E-typem, Opelem Manta atd., bylo mi 10, houby jsem věděl, jak to jezdí (teda jen že určitě strááášně rychle), ale už jen od pohledu ta auta byla krásná a člověk měl tím pádem prostě auta rád, protože ho přitahovala sama od sebe. Stejně tak jejich nasraný zvuk.

     Je to minulost, vášeň do aut je dnes jako vášeň do koní, parních vlaků nebo dopisních známek, pár nadšenců, ale obecně v úpadku.

     1. Nejdříve se auta konstruovala podle designu.
      Pak podle aerodynamiky.
      A dnes podle Bezpečnosti Celého Světa Včetně Chodců, Mopslíků a Kraviček.

      Nevyhnutelný důsledek feminizace celé společnosti, která je pak posedlá bezpečím a jistotou regulací za úplně jakoukoli cenu.

   3. Mladým klukům auta u prdele nejsou a zajímá je, jak vypadají a také to, jak jezdí. Jenomže tvoří tak bezvýznamnou kupní sílu, že podle nich žádná automobilka svoji produkci řídit nebude, v porovnání s řadovým uživatelem, pro kterého je auto pouze dopravním prostředkem – a právě na takové se snad, řekl bych logicky, cílí. Takže zrovna na dorost bych tohle nesváděl.

    1. To myslíte ty vesnický kšiltofkáře co nechaj vočiptuzit naleštěnej Transporter* na hlínách s pořádným veyfuckem pyčowoe, aby to mělo ultra zátah vocpoda za současného generování briket z toho veyfucku?

     *v light edici vylítaný golfy a občas prasáty nebo audiny

  4. „Jezdí obvykle vraky hatchbacků nižší střední třídy, které si ponechali ze studentských let. Auta prostě nejsou důležitá…“
   Mame tu totiz generaci chronickych smrdlacu prstem po displeji a kdyz vemete dnesni naklady mladych na zabavu, „gadgety“, pausaly plus nejake znackove ohaknuti, bez ktereho jste socialne vyrizeni, tak po splaceni najmu moc penez na auto nezbyde, kor kdyz EU dela vsecko proto, aby ridice aut zlikvidovala, at uz systemem buzeraci pri parkovani, anebo vybirani pokut pri jizde a neuveritelne schopnosti vsecko rozkopat, zatarasit jednosmerkama anebo rovnou „zklidnit“ naveky. Pritom vsem jeste brainwashing, propagace eletrosilenstvi a kol a kolobezek a behani po meste plnem smogu a podobne EU compliant picoviny, takze se ani nedivim, ze poridit si pro mladeho sportacek ala za mych mladych let honda CRX neni na zebricku priorit prilis vysoko. To uz si spise koupi motorku, kterou EU jeste nestihla zregulovat. Dalsi vec je, ze dneska se ani nic normalniho pro mlade na blbnuti ala Honda CRX nevyrabi a tim padem neni dorost, ktery by tomu umel „pritnout“ a dokazal ridit v adrenalinovem rausi, aniz by se bez elektronickych asistentu do minuty nezabil.
   Doba je jina a netroufam si odhadnout, jestli je to lepe, nebo hure. Kazdopadne dneska ridi auto kazda lopata a podle toho to na nasich cestach docela vypada a lepsi uz to asi nebude.

   1. Protože lidé si myslí, že svoboda = konzum. V podstatě nejsou svobodní vůbec, neboť jsou závislí na tom konzumu, na té ekonomické moci. Dříve jste měl nějakou volbu, Pepa z Horní Dolní se sebral a zdrhl na Západ, protože tam bylo to, co postrádal ve své zemi. Zbytek zůstal, protože kdyby to bylo tak hrozný, zvednou se miliony (jako dnes) a zdrhnou taky. Kecy o tom, že to nešlo, protože opona, protože hranice, protože ozbrojená stráž, jsou jen alibistické kecy. Dnes jsou taky ploty, taky hlídky, taky ozbrojené a stejně to sem proudí pořád. Kdyby se vám zvedly tenkrát miliony z východního bloku, tak vám ani ta železná opona (kterou každej ideolog vychcanec používá jako argument) nepomůže. Takže zase děravý argumenty jak prase. Vidím dnes spíše problém v něčem jiném. Dříve to šlo někam zdrhnout, dnes takovej konzerva nemá ani kam zdrhnout, není žádná země, která je vhodná pro konzervy třeba mého typu. Dříve ta svoboda byla pro každého nějaká, ty alternativy prostě byly, i když ztížené nějakou překážkou, ale byly. Dnes nejsou, protože globalizace, masová migrace a multikulturalismus včetně různých sociálních Klinik soustřeďujících veškeré lidské kreatury, jaké si můžete ve své fantazii představit. Vaše skutečná svoboda totiž skončí, když už nemáte ani jednu alternativu kam se jinam vrtnout. Takže ano, lopaty všude.

   2. Ty smradi, co v každý volný chvilce matlají mastnou placku, už i na ty motorky serou. Koupí první spotřebkovej skútr někde v Tescu a hotovo. Nic pro radost. Když se pak někde jako vitální důchodce zjevím s WR250, čumí na mě jak vyoraný myši. Oni totiž vůbec nechápou, co to vůbec je, mít nějaký přibližovadlo nejenom na přiblížení, ale jenom pro čirou radost, jenom na blbnutí po kotárech /ze kterýho jsem stejně za 20 min vyléčenej na měsíc dopředu…/. Nemají nic odžito ani zažito, nezažili opravdovou nouzi a ani se z žádné nemuseli vyhrabávat. Je toho bohužel víc, co jim schází a patrně jsme to zavinili my a generace našich dětí, svým přístupem a výchovou.
    Obávám se, že mileniálové už nezažijí to, co třeba my – mít třeba radost z povedenýho skoku a zároveň z toho, že jsem to přežil já i motorka..:D

 3. Zdá se mi to, nebo si tu autor na dvou stránkách A4 jen honí ego?
  Ne že bych mu to nepřál, ale kromě toho honění by ten článek mohl mít i nějakou informační hodnotu. Za jediný smysluplný názor který je k věci, považuju větu „Znalci nemají prachy na auta pro znalce“. Bylo kvůli tomuto nutné psát ceký článek?

  Ty auta jste prodal jedné milionářské paničce a dvěma germánům, studeným čumákům co se řídí heslem čím složitější tím úžasnější (Dfens na druhou :-)))
  (přesně v duchu jejich chladné strojové logiky se kterou vybudovali vysoce efektivní fabriku I.G.Farben, kde z nějakého podivného důvodu HR oddělení při „výběrových řízeních“ upřednostňovalo jen židy). Takže to má nulovou vypovídací hodnotu vzhledem k českému motoristickému publiku. Němci jsou do techniky prostě magoři a nelze je srovnávat s normálními lidmi.

 4. Autá už strácajú dušu. Je z toho viacmenej iba spotrebný tovar, ako keď si kúpite novú chladničku. Aj dizajnovo tá chladnička niekedy býva krajšia.

  1. Hehe, minulý týden jsem si v technickym muzeu v Praze fotil starou chladničku (zaoblené hrany), taknějak automobilový trend pozpátku. :)

   1. Elektrosvit, absorpčka, neznáš? Tady se eště nějaký budou vyskytovat, v provozu. Super stroj, akorát tehdá nebyly tak dobrý izolace, tak to má hrozně tlustý stěny na malej vnitřní prostor.

    Vůbec škoda, že se tu absorpčky nijak nerozvíjí, na západě se daj sehnat i velký.

    1. Absorpčka je jen pro speciální použití. Má výhodu, že je tichá (takže je často v mimibaru v hotelech) a že nepotřebuje nutně elektřinu – může fungovat i na plynový hořák.

     Ale má dost podstatnou nevýhodu, neumí mrazit.

     1. Jaký speciální využití, s pokrokem v materiálech může bejt klidně stolitrová při zachování rozumnýho příkonu. V minibarech to nahrazují termoelektrický, zrovna sem v jedné měnil nevodicí článek. Jenže ty jsou s těma větrákama pořád hlučnější (i když na malý otáčky), absorpčka nemá vůbec pohyblivý části. (Navíc sračkovský čínský zdroje a tak.) I díky tomu je, pokud neunikne chladivo, nezničitelná. Šak sem psal, spousta Elektrosvitů jede dodnes. Třeba 50 let!

 5. Auta moc v CR ani neinzeruji, dost podobne zkusenosti, nema smysl reagovat na lidi co pisou sracky, i kdyz clovek proda, treba i se ziskem oproti koupi, tak je to neprijemna zkusenost. Nejlepsi lidi jsou ty co prileti, vemou auto a odjedou domu.

  1. moje konkretni zkusenosti – genesis coupe – neprodalo se ani nejlevnejsi na mobile.de, ebay.co.uk – nejvetsi pohoda domluva vse, rx8 prodej v CR – same kecy kecy kecy, ale borec koupil za cenu v inzeratu po ujeti asi 100 metru. Prodal jsem o pulku draz nez jsem koupil, ale mel jsem z toho jen spatny pocit

 6. Nebo se autore smirte s tím, ze pro velkou množinu lidi nejsou auta důležitá, nebo jsou na úrovni spotřebního zboží. Český trh je navíc malý, oproti německému, kde se par nadsencu najde. Ja si vždy kupoval sedany střední třídy za hotove, a nedovedu si představit dat 2 mio za pouhou ojetinu. Když za podobne peníze mam Bavarii, se kterou uziju zábavy více. Mam kamaráda, který auto vubec nemá, i když je násobně bohatší než já. Auto jako statusova záležitost uz dnes nefunguje. Naštěstí.

  1. Že znáte jednoho bohatého kamaráda, který je bohatý a nemá auto, nic nevypovídá o zbytku. Auto je, bylo a bude symbol statusu, jako třeba barák. Stačí se podívat do autosalonu prémie, od BMW, Audi až po Bentley, co tam k nim chodí za zákazníky.
   Kdyby platilo to, co tvrdíte, tak některé automobilky zavřou krám (ukázkový příklad je Porsche, které kdyby nevylezlo se „statusovým“ Cayenne, tak už by krachlo, protože těch pár nadšenců, kupující si jejich 911, by je neuživilo).

   1. Co je na Cayenne statusového?

    1. Typnem si: nabehlo na „módnu vlnu“ SUV-ečiek, ale zaradilo sa hneď na špicu výkonom, jazdnými vlastnosťami, cenou. Nehovoriac o tom, že to je Porsche – to v Európe každý pozná. A ešte nehovoriac o tom, že Cayenne dostal ako prvé Porsche turbo-dízel pod kapotu (takže má status „prvorodeného“ v rámci stajne Porsche). No a ak si na to mal rozpočet tak ty si mohol jazdiť do roboty na 911-tke a manželka s deťmi do školy a do Tesca na Cayenne a doma v garáži ste náramne ladili – proste samé pozitíva.

     1. Porsche mělo diesel pod kapotou už dávno. Ovšem bez turba:

      https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Traktor_PORSCHE_Diesel_Super.jpg

      1. Aaaaa tak som si nabehol. Mea culpa. Ale o tom traktore som ozaj nevedel.

       1. V klidu. Není to zas tak neobvyklé, i Lambo mělo diesel pod kapotou už před X lety:

        https://www.classicdriver.com/sites/default/files/styles/colorbox/public/cars_images/img_8377_10.jpg?itok=QnGdZdVB

   2. 911 si „nadšenci“ dávno nekupují. Se někdy dívejte, co v tom jezdí za lidi.
    Druhak-> Porsche by samozřejmě přežilo i na 911. Snad nevěříte tomu, že dělají Cayenne pro prachy a k tomu 911 pro fandy…

    1. Celkom urcite zarabaju aj na 911, inak by ich nerobili. Ale az do Cayenne to s ich financiami nevyzeralo bohvieako ruzovo.

 7. S2000 jsem míval. Bylo to moc zábavný auto. To co popisuješ asi nijak nesouvisí se „znalcema“. Je to běžnej chleba, když člověk prodává něco co má ještě slušnou hodnotu a chtěj to lidi, který na to ve skutečnosti nemaj. Když člověk vydrží deset kreténů, přijde nakonec v pohodě frajer co nesmlouvá a dokáže stav ocenit. Někdy ta řada zoufalců ale člověka rozhodí, to uznavám. Ale stejně bych nad lidma hůl úplně nelámal.

  Jinak s2000 jsem najel za tři roky 120tis km. Má smysl kupovat si něco s čím nejezdím? 8tis za tři roky mi přijde hrozně málo.

  1. To je zásadní nepochopení. Z reakcí pana PSS lze bezpečně soudit, že ta auta nekupuje proto, aby s nimi jezdil. On je kupuje proto, aby je měl, vztah k nim vlastně žádnej velkej nemá.

   1. Z reakci pana PSS lze usoudit, ze je v podobne situaci, jako hypoteticky hrac pocitacovych her, ktery nekde slysel, ze existuji super herni pocitace za sto litru s tremi high endovymi grafikami ve SLI a s bezva monitorem za dalsich sto litru, s ukrutnym rozlisenim s obrovskou obnovovaci frekvenci, tak si pro jistotu nekoupil jeden, ale rovnou trikrat, ma to v obyvaku a ani to vlastne moc nezapina, protoze hrat hry ho vlastne ani nebavi a pak prisel na to, ze kdyz si koupi kancelarsky notebook s integrovanou grafikou na CPU (Octavie3 RS), tak na to jeho hrani Solitaire to vlastne staci, takze ty herni PC rozdal exmanzelkam a zbytek hodil do inzerce a strasne se rozciluje, ze jejich cena neni 100% porizovaci, v idealnim pripade 110%, ale nejakych 65% a ma potrebu kvuli tomu nadavat cechum a profi hracum, ze jsou hovada a ze ty jeho kousky okamzite neodkoupili. Zajimave je jen to, ze par lidi mu to tu i lajkuje,
    Jak uz jsem psal vyse, chuj jak lampa.

 8. Možná jsem tu historku o nákupu S2000 v Rakousku špatně pochopil, ale takhle to vypadá, že zatímco v Čechách je to samá vychcaná svině, co by chudáka autora stáhla z kůže, tak když se on, coby částečný Němec, vydává za někoho jiného, kdo si tu cenu dojednal, tak je to ok… :)

  1. kdepak, já to nekupoval jeho jménem. Přihodil jsem oproti panu Slevomatu 500 euro a Honda byla moje. :)

   1. Tak to potom jo :)

 9. KOKOTE!

  1. Ty seš prostě bobíšek!

  2. Táááák, už si sa nám predstavil a teraz daj niečo k článku.

   1. to je k autorovi článku, článek se komentovat nedá. Je to jen štěk malého bezvýznamného hovna ospravedlňující svou tohu po majetku, který si sebou do hrobu neveme…

    1. Tak do hrobu si to sice nevezme, ale není nad to si tu cestu do hrobu užít v nějakém pořádném fáru, ne? :D

     1. Musíte být velmi omezený pokud za vrchol automobilového průmyslu považujete popelnici z koncernu.

     2. CzechDave: +1

      V6 si do hrobu taky nevezmu, ale že by se mi s ní žilo hůř než bez ní, to říct nemůžu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017