Jak se (ne)projednávají přestupky V.I.P - zpět na článek

Počet komentářů: 31

  1. Inu, na chudé muší být bič, že. Pak přijde nějaký Dospiva nebo Bešta a začne utahovat šrouby, odebírat i poslední možnosti normálních lidí se dopravní šikaně bránit, protože si póvl zvykl zneužívat správní řízení ke své obraně a nutí slušné úředníky, aby pracně vymýšleli obezličky a dokopali póvl k placení. Posledním krokem je oněch několik desíte policejních Octavií, které mají být sakra nenápadné při kasírování přestupků, většinou vyprovokovaných posádkami těch Octavií nebo přestupků, které se vlastně ani nestaly.

    Z toho systému je mi na blití.

  2. Chci se zeptat, existuje pro obyčejného člověka nějaký způsob, jak přejít v případě, že to vyhraje (nikoliv promlčí) například u správního řízení, do protiútoku? Dá se podat na úředníka trestní oznámení, protože měl konat a nekonal, nebo naopak dělal protizákonné věci? Zkoušel to někdo? A s jakým úspěchem?

    Mám teda na mysli §329 trestního zákona – Zneužití pravomoci úřední osoby. To by mohlo prostředí u nás kultivovat, ne?

    1. Nějaké možnosti tu jsou.

      1. Stížnost podle § 175 spr.ř. – lze použít na úřednické freakouty, proti kterým nelze uplatnit opravný prostředek, tedy například neuctivé chování nebo ledabylé vedení spisu. Diktuji to rovnou do protokolu, aby to musel sám napsat, což má větší pedagogický účinek. Stížnosti také podávám, když rto správní orgán v příkazním řízení „zkouší“, aniž by měl k dispozici nějaké důkazy.

      2. Dožadovat se náhrady vzniklých nákladů – bohužel to neplatí obec, ale stát.

      Úředníci všeobecně nemají rádi velkou publicitu své rozhodovací činnosti, takže je doběla nasere zveřejnění jejich rozhodnutí (jako jim to udělal p. Šíp s tím „mozkovým myšlením“) a stejný potenciál mají i správně podané námitky podjatosti, protože pak musejí vzít spis a předat jej kraji, což se jim obvykle moc nelíbí.

      Jinak je samozřejmě celý proces nastaven jednostranně ve prospěch úředníků a tak, aby občan co nejvíce ostrouhal.

      1. To chápu, ale já to myslel ještě malinko jinak – když v první instanci úředník nějak rozhodne, já se po nějaké době doberu spravedlnosti výše s tím, že úředník si jako obvykle vytřel zákonem řiť, například uložil pokutu za správní delikt, aniž by se třeba jen obtěžoval poslat dopis řidiči…prostě vyrobil nějakou donebevolající botu, je nějaká šance úředníka ještě kromě samotného vítězství nějak potrestat? Osobně a bolestivě? Protože by jim to jednak trochu srazilo hřebínek a druhak by takový kverulant dostal skoro jistě prémiové místo na whitelistu :-)

        1. Abych tak řekl – je za to, že se vydlábnul na svý zákonný povinnosti, odpovědný trestně?

  3. Prumerny clovek nicemu z toho ani nebude verit. Ne, ze by to bylo neuveritelne, ale proste jen nebude chtit nicim narusit svuj pocit pohody.

  4. Ohledně těch „prominentních“ značek chci říct, že nemám zkušenost, že by vás někdo na základě takové značky (pokud vás osobně nezná a neví komu značka patří) šetřil, spíš naopak. Vždycky sem se lidem co mají potřebuj platit tisíce za hezkou značku posmíval, ovšem jen do tý doby než sem si koupil nový auto za čtyři míče a šel ho zaregistrovat na malý město. Bába za přepážkou mi chtěla udělat radost a přinesla značku končící 1111 a už ji napsala i do techničáku. Žádnou takovou značku jsem nechtěl a ona ani nechtěla nic po mě. No byl jsem z toho hotovej a připadal si jako debil. Na silnicích sem pozoroval větší nevraživost od řidičů v „obyčejných“ autech a policajti mě holili minimálně stejně, né li víc.

    Ohledně zametání kauz pod koberec, bohužel se to netýká jen dopravních přestupků, ale i třeba těžkého ublížení na zdraví. Občas si ode mě policie vyžádá nějaký záznam a několikrát sem byl svědkem jak se kauza za chodu tutlá, pozměňuje, ztratí se záznam na němž třeba kamarád policajta někoho kope bezdůvodně do hlavy a vše násladně dostane opačný směr. Mění se čas, data, účastníci i způsoby. Z nebohého napadeného je rázem viník a nakonec je rád že není obviněn. Často na to není potřeba žádný velký úplatek, někdy stačí kafe, jindy to že s někým policajt seděl na základce ve stejný lavici. Děsivý je, že na malém městě se tím ti známí a někdy i policajti dokonce chlubí.

    1. Stát se to asi může. Já jsem koupil do rodiny shopping car, registraci zařizoval prodejce a mám 3 ze 4 pozic stejné. Ale 1111 už je hodně nepravděpodobné.

      1. No počkej, možná sem to nenapsal úplně jasně. To není o tom že by se to stalo náhodou. Bába samozřejmě měla značku někde založenou ve skříni a nedodržela číselnou řadu. Nicméně to bylo zdarma a aniž bych o to žádal.

        1. No vite, na tomto prostem prikladu se znackami je videt, jak je to s tim bojem s korupci.
          Pomerne jednoduchy ukol, zpoplatnit oficialne tzv. protekcni znacky se nepodarilo za 25 let uskutecnit. Pokud bude stat 8T8 8888 dejme tomu 50.000 Kc a 8T8 1947 treba 20.000 Kc stejne jako 8T8 0911 a cokoliv dle vlastniho vyberu bude za 10.000 Kc, tak neresime, jestli baba byla dobracisko nebo shrabla litr ci vice od nekoho kdo si spatne pamatuje cisla…

          1. K tomu mě napadá perlička. Když v Břeclavi na úřadě zjistli, že mají v krabici registrační značku 8B8 8888, tak ji prý nikdo nechtěl, až ji nakonec museli dát strážníkům.

            http://www.novinky.cz/domaci/282056-znacku-8b8-8888-nikdo-nechtel-dostali-ji-straznici-prikazem.html

          2. Možná se mýlím, ale minulý týden jsem byl na kávě, a leželo přede mnou vydání BurešDnes, kde se psalo že snad od ledna se dají „pěkné“ značky oficiálně koupit, tuším za 10tis kč. Jinak stejnou částku dával můj kolega před deseti lety za značku 1X1 1111. Ohledně těch strážníku v Břeclavi, stačí se zajet podívat před pražský magistrát. Každej z těch kryplů tam tu značku má, zřejmě velká náhoda.

            1. To jste četl dobře, ale nedají se koupit ty „pěkné“ sériové z běžné řady, nýbrž značky na přání, kde bude 3+5 znaků, z toho minimálně jedna číslice a nesmíte tam mít zakázaná slova, zakázané zkratky a zakázaná písmena.
              Čili může být třeba „PRA HA007“ nebo „007 DFENS“ a podobné duchaplnosti.

              1. Jasně, takže zase polovičaté řešení a korupce zůstane.

              2. především také m0 oblíbené 1I111II1, 1II11II1, 00O00O0O, nebo 0OO00OO0 ;)

              3. To by mne zajímalo, zda existuje nějaký úřední spisek „zakázaných“ slov, zkratek a písmen, nebo zda každou žádost posoudí odborná komise za použití posudku nějakého znalce na extrémismus či politickou geografii.

                1. Existuje – narazil jsem na to náhodou při hledání něčeho jiného http://www.autoforum.cz/zivot-ridice/registracni-znacky-na-prani-tohle-vsechno-jsou-zakazana-slova/ .

                  1. Fajn, FCK-3ENGA a BTW-NE5ER tam není :)

                  2. Hmmm. Nějak mi tam „chybí“ třeba ACAB, 88 a podobně. To bude řevu od sluníček, až se to objeví. Naopak něco jsou i běžná příjmení, takže očekávám vlnu žalob:).

                    1. Inu, je to jako obvykle několikastupňové…
                      1. Můžete si vybrat libovolnou kombinaci, která ještě není obsazená…
                      2. Výjimku z pravidla 1 představují nevhodné/nežádoucí/nepovolené kombinace…
                      3. Výjimku z pravidla 2 představují kombinace, které dokážete odůvodnit – například se jmenujete Jebavý…
                      Až sem to úřad domyslel, ale pojďme postoupit na vyšší level: co s kombinacemi, které jsou nezávadné doma, ale vadily by v nečesky mluvících zemích? Budou se vydávat značky s omezenou územní platností? Nebo naopak: značka 8ASZDMEG bude legální v celém vesmíru kromě Uher?

                    2. Odhadujem ze znacka 8ASZDMEG by asi bola nelegalna aj v Hornych Uhrach, v Sedmohradsku a Zakarpatskej Ukrajine. Na druhej strane, obyvatelom Baszd Meg City by sa aj mohla pacit.

                    3. V USA se s tím nepářou. Klidně pojmenujou auto Chevrolet SS a napíšou mu to dopředu i dozadu.
                      http://www.caranddriver.com/chevrolet/ss

                      (Jinak to auto je vlastně Holden s americkým motorem, ale název SS nepoužili v GM poprvé. Používají to i Italové u Abarthu, ale častěji to rozepisují jako Esseesse).

                    4. Slak aby trafil aj cele GM. Ked sem dovliekli Holden Commodore, verzia so 6MT sa dostala len na webstranku. Kupit v Kanade sa nikdy nedala. Teraz dovazaju Statesman a v Kanade ho neponukaju vobec. Ta ista situacia aku vytvorili ked predavali Holden Monaro pod nazvom Pontiac GTO.
                      Mimochodom, skratka SS sa v nasich koncinach bezne pouziva. Znamena bud Stainless Steel, alebo Super Sport.

                    5. Nebo Chevrolet SS (Sport Sedan). Individuální dovoz manuálu z USA se nevyplatí? Nebo se nedá se přihlásit?

                    6. Momentalne sa to moc neoplati – Kanadsky dolar je momentalne velmi nizko v porovnani s USD. To by ani moc nevadilo, casom sa kurz upravi. Co sa tyka prihlasenia, no, toto tu funguje inak ako v Europe. Co sa smie doviezt, smie sa prihlasit. Auta mladsie ako 15 rokov sa smu individualne doviezt len z USA. Musia byt na zozname povolenych modelov. Zoznam vydava ministerstvo dopravy na zaklade doporucenia automobiliek, ktore obcas robia nepekne veci. Napriklad ked kurz USD oproti CAD padol (tusim to bolo roku 2007), ludia zacali hufne dovazat Hondu Civic z USA, nakolko tam bol vyrazne lacnejsi. Honda promptne zareagovala tym ze poziadala ministerstvo aby Civic vymazalo zo zoznamu. A tak ludia nemohli z USA do Kanady doviezt auta vyrobene v Kanade (Civic pre severnu Ameriku sa vyraba v Allistone, ON). To vyvolalo vlnu nevole a nakoniec viedlo k zrealneniu ceny Civicu na kanadskom trhu.
                      Cosi podobne nam GM vyviedli s Pontiacom GTO ktory som spominal vyssie. Jednoducho ho nedali na zoznam. Doviezt sa bude moct dat az ked individualne kusy budu starsie ako 15 rokov. Preto je tu otazka ci GM da na zoznam Chevrolet SS. Pokial nie, jediny sportovy sedan normalnej velkosti s MT na kanadskom trhu bude AR Giulia QV.

                    7. Ach, ty obchodní bariéry! S tou Giuliou je to zatím víme všichni jak. Aby vůbec začali s výrobou, že… Ještě pokud vím, do USA se dováží BMW M5 a M6 Gran Coupé s manuálem. Ale předpokládám, že ty do Kanady taky nedovážejí, a ona stejně jejich cena a provoz jsou trošku dražší…

                    8. Pokial dobre viem, M5 sa dovaza len s AT a zacina pri 102k. Daleko nad moj dosah :-(
                      Co sa tyka kupe, situacia ina, lepsia. Na vyber ich je viacero. Pokial chcete klasicky V8, mate na vyber Chevrolet Camaro a Dodge Challenger. Challenger Vam dokonca da vybrat z dvoch motorov. Pokial chcete V8 s kopou vackovych hriadelov a ventilov, mate k dispozicii Mustang. ked chcete tych koni viac a nevadi vam kompresor, zasa si mozete vybrat z dvoch. A macicka davajuca 707hp (Dodge Challenger Hellcat) zacina pri 75k. A navyse by cloveka hrialo ze kupuje kanadsky vyrobok (LX a LS cars sa vyrabaju v Bramptone, ON)

                      Na druhej strane musim priznat ze po udalostiach z tohoto roku sa moje priority zmenili a nove auto je na nich dost nizko…

                2. Ještě je tam jedno omezení, že nelze volit písmena G, Q, W, O a CH. O se dá nahradit nulou, CH se dá vytvořit z C a H.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017