Jak se jezdí v Německu - zpět na článek

Počet komentářů: 67

  1. Nemám o Němcích iluze, ale jedna věc je tam mnohem lepší, tedy aspoň v Bavorsku (platí i pro Rakousko), kde se občas pohybuji. Tou je to, že na normálních cestách jedou všichni tak nějak stejně rychle, málokdo je brzda. Mezi Hlubokou a Budějcema člověk potká klidně i 5 aut, která se táhnou 60 max 70 (přezdívám jim stabiláci, protože většinou tak jedou i v obci a prostě všude), Cesta do Prahy mi od nás (150km) trvá a je dlouhá prakticky stejně, ať už přes Písek, tak přes Tábor, bez stabiláků necelou hodinu a půl, se stabilákama klidně skoro tři hodiny. V Německu a Rakousku tohle skoro nikdy není vidět, poslední cesta Linz Studánky teď v půlce prosince kolem 9. večer za mírného deště v koloně cca 10 vozů rychlost prakticky neklesala pod 100Km/h a to ta cesta je docela technická, ve stoupání tou průrvou z Linze se jelo i kolem 130Km/h. V Čechách nevídáno.

    1. Sedmdesátníky potkávám poměrně často cestou do práce na hlavní silnici mezi Kamenným Újezdem a Planou, v jediném pruhu dolů od Kameňáku. Nikde nikdo, ale tyhle exoti mají potřebu jet sedmdesátkou a táhnout za sebou kolonu, byť by mohli naprosto bez potíží jet devadesát až sto. Takovému jednání fakt nerozumím.

      1. 70 je taka ta rychlost pri ktorej BC ukazuje najmensiu spotrebu, takze moja teoria je ze su to ty experti co sa chvalia spotrebou 4,64224L/100km – to by aj vysvetlovalo konstantnu rychlost v obci aj mimo nej.

        1. To je seice pravdepodobne vysvetlenie, ale nemusi to platit vzdy. Volakedy sme mali vo firme chlapka co jazdil takreceno vzdy a vsade 80. Nevedeli sme preco, bol to jednoducho jeho styl. No a kedze boli 90. roky a policia meriavala v com case takmer bez vynimky len v obciach, platil spomedzi nas najviac pokut za rychlost.

      2. Tyhle exoty potkávám na cestách docela často. Nedávno jsem jel za podobným malopérákem po okresce asi 10 minut rychlostí 65 – 75 Km/h. Při první příležitosti jsem ho začal předjíždět, avšak jak to spatřil, tak také šlápnul na plyn. Přestal akcelerovat až při zhruba 100 Km/h.

        1. Tak s tím se setkávám taky častěji, než bych chtěl. Naštěstí mám auta s dostatkem výkonu, abych mohl bezpečně předjet, i když takový kokot začne zrychlovat…

        2. A když se něco náhodou vynoří v protisměru, aj to bývá švanda. Ošemetné situace, které způsobují Vámi uvedení frustráti, jsou ideální odpovědí na hloupé poznámky typu: „Nač potřebuješ osmiválec? Vždyť stejně jezdíš pomalu. A ta spotřeba 12 litrů/100, to se přeci nemůže vyplatit!“. I kdyby člověk jezdil sebevíc opatrně a defensivně, dostane se občas do situace, kdy mu pomůže jen výkon a nic než výkon, resp. dostatečný poměr mezi výkonem a hmotností. Proto vždy preferuji více kilowattů na úkor spotřeby, i kdyby to mělo zachránit jeden lidský život.

          1. Já si osmiválec také původně koupil kvůli bezpečnému předjíždění, ač tedy takovéhle lidi obvykle nepotkávám. A nebo potkávám a nevím o tom, protože mám ve zvyku předjíždět pod plným plynem. Napadá mě pouze, že se mu nelíbilo, že se mu někdo tlačí na prdel, tak či tak je toto bránění v předjíždění zakázané, čili aby si člověk pořídil ještě kameru :-)

            1. Jakej to má výkon?

    2. Musím se přiznat, že mezi svého druhu „stabiláky“ již několik tisíc km patřím. Začal jsem víc jezdit a to se projevilo na výdajích. Na příjmech příliš ne. Tak jsem začal jezdit víc ECO… nomicky. Tato disciplína mi moc nejde, ale díky tomu že jedu kolem 100km/h-2500ot./min po dálnici a mimo se snažím jezdit plynule v těchto otáčkách (nikoliv rychlosti, třeba v obcích) jsem snížil spotřebu o 1,5-2l/100km. To je při cca.4-5tkm týdně docela znát.

      Největší části cest tedy jezdím kolem 100km/h, tj. cca.90-95km/h reálně. Prodlužuji si čas na cestě o pár minut, ale jedu levněji. Je to dost náročné na udržení pozornosti. Jedu tedy většinou vpravo a když dojedu kamion, nebo stabiláka s nišší rychlostí, tak když nic nejede v levém tak jej předjedu. Když jede a je daleko, tak zrychlím abych zkrátil manévr. Stává se však, že zahájím předjíždění, za mnou žádný rychlík, ale kamion není jeden ale víc a rychlík se vynoří ikdyž jedu rychleji. Třeba 120-130km/h. Některý je v poho=s mozkem a vidí že nejde uhnout. Občas ale některý najíždí, bliká a vůbec to vypadá že se může po..po.. jen aby předjel a ihned brzdil při odbočování na sjezdu, nebo za kamionem, který předjíždí přede mnou. V takových chvílích mívám dle svého rozpoložení kolikrát chuť dotyčného nechat malinko podusit srovnáním rychlosti s kamionem na pár km. Většinou to ale neudělám, říkám si proč by měli kvůli jednomu hovádku trpět ostatní co přibudou za ním. Tedy jej ignoruji a uhnu jako vždy, tedy když je to možné.

      Vypozoroval jsem ale jednu věc, která se mi dříve neděla, nebo jen naprosto minimálně. Prázdná dálnice a jedu si svůj únavný, otravný eco fuj režim. V levém se přiřítí rychlík tak 150+, zařadí se za mne do pravého tak, že jej mám málem v kufru a jede nalepený za mnou. Někdy se odlepí a frčí po pár minutách, někdy až nás předjedou další rychlíci, nebo když dojíždím kamion. To bývá nebezpečná situace, protože rychlík se nějak probere a začne předjíždět ve stejnou chvíli jako já, či krátce přede mnou. Já tedy musím šlápnout na brzdu, abych se připravil o potěšení z důvěrností mého předku s prdelí kamionu. Proč to dotyční dělají?
      Já se domnívám že jde o nějaký haló efekt, kdy si dotyčný myslí že tak jedu kvůli PaCh, nebo co jávím a když pochopí že nic a jen prostě jedu pomalu, tak jede dál.

      1. edit:To je při cca.4-5tkm měsíčně docela znát.

  2. Němci se neskutečně zkurvili. V polovině 90. let, ale i ještě před 10 lety se tam jezdilo parádně. Většina například dodoržovala pravidlo, že když mám puštěnej blinkr, tak mi to tam nepošlou.
    Teď je to hrůza – protože nejvíc km mám nalítáno v Německu, Rakousku, Itálii a Francii, můžu zodpovědně prohlásit, že v Německu se jezdí nejhůř.
    Tolik dementů, co se v levým pruhu táhnou 110 jsem v životě neviděl. A když jedete 200+, dojíždíte dvojici v pravým puhu, za mnou nikdo, přede mnou nikdo, pochopitelně mi to tam pošle.
    Pokud někdo zdržuje v A, I, F a já ho probliknu, většinou uhne.
    V Německu naopak.
    Btw. pro Ice Cream: ČB – PRG jezdím pravidelně a ano, občas ty „sedmdesátníky“ potkám, ale že by mě zdrželi více, než je zdrávo, to ne. Jako, jet 3 hodiny? To ani v páteční špičce.

    1. V Pátek ne, ale v pondělí ráno úplně klidně (ale je pravda, že se na tom víc podílí kolony, ale kdo, ví jestli je nezpůsobil právě nějakej takovej). Jinak teď mezi svátkama, všední den dopoledne, přes Písek, dojetí kolony v Sedleci, první šance na předjíždění kvůli protisměrnému provozu až ve stoupání do Selibova, za Pískem sem se jich zbavil, jen co skončila dálnice, další kolona, místy jedoucí i pod 30, prokousal jsem se jí až na začátek, kde jela zkurvená zamrdaná, pastelově zelená fabie, za ní nalepený 2 kamiony a student agency, další šance na předjetí zase až na dálnici, cesta tedy na 2.5 hodiny pouze na jižní okraj Prahy, vlastně jen díky jedný fabii se 4 buznama.

      Jinak mi přijde, že naprosto nejhorší vývoj nastal v Itálii, akorát, že tam měli, na rozdíl od jinejch, odkud padat.

      1. Zdravím, né že bych se té fabie chtěl nějak moc zastávat, ale pokud v tom jeli 4 a byla to 1.2, tak v tom mohli být skoro nevinně. Cestu neznám, nevím jaký má profil, ale z vlastní zkušenosti vím, že je problém naloženou 1.2 rozjet, hlavně do kopce, a někdy je těch 70 maximum.

        1. No tím to nebylo, tam zase taková stoupání nejsou, navíc, ono jim to nejelo ani z kopce, prakticky na každém křížení s divn né polní cestou zahamstnutí skoro na nulu atd. prostě to řídil čůrák. I povozy v Rumunsku jezdí rychlejc a hlavně uhnou třeba na zastávku, aby je kolona mohla předjet.

        2. Ja si myslím, že keď je niekto ohľaduplný šofér a vidí, že je brzdou premávky, hoci i nevinne vďaka slabému výkonu svojeho vozidla, tak to niekde na 3 minúty odstavím (na pumpe atd) aby som vozidlá, ktoré sa hromadia za mnou pustil. Ale možno by som chcel príliš…

          1. To chcete opravdu moc. Spousta lidí není ani schopná uhnout ke kraji, aby se je dalo jednodušeji předjet, natož aby zastavovali.

  3. Se zkušenostma z článku musím souhlasit. V pravým pruhu na dálnici asi řidič chytne syfla, nebo nevím, proč tam nikdo nejezdí, i když je tam krásnej asfalt. Většina semaforů funguje nonstop, takže uprostřed lesa ve tři v noci slabší povaha stojí na červený a čeká, až „bude bezpečno“. Radary fotí rády a všude, já to schytal za poslední tři roky asi dvacetpětkrát, ale bylo to s českou RZ. Stejně jako tikety za parkování jsem sundal stěračema za jízdy a zatím je klid (po několika letech). Policejní „preventivní“ drátování jsem zažil asi čtyřikrát. Jednou klasická buzeračka o hovně a 20€ za neupevněnej náklad (pár kravin vzadu v dodávce, který se stejně upevnit ani nedaj, leda je dát do bedny a tu upevnit), jednou buzeračka ve dvě v noci, kdy se Polizei asi potřebovali jen protáhnout, chtěli doklady, ale nemohl jsem je najít (někdo je zapomněl vrátit do auta), tak jsem mohl jet dál. A dvakrát na dálnici u pumpy totální prohrabání auta, nákladu, osobních věcí, scházely akorát gumový rukavice a předklon. Obecně Němečtí řidiči mi vadí víc, než čeští.

  4. „Cenik“ pokut je treba na http://www.bussgeldkataloge.de
    15-20km/h nad limit mimo obec je za 30 EUR.
    Pozor na ty 4 metry odstup. Za to je pri rychlosti 120km/h pokuta 320 EUR a papiry na 3 mesice do cistirny.

    Na miste se ale prakticky nikdy nezastavuje (jen tam, kde jezdi opravdu hodne cizich aut, kterym nejde poslat slozenka) a do CR se zatim neposila (aspon podle mych informaci).

    Pokud jezdis pres Nemecko pravidelne, mas snesitelnej internetovej tarif a vadi ti „rychlostni priplatky“, nainstaluj si na mobil blitzer.de (pro apple i android, poplatek jednorazove 5 EUR). Je to vymakanej komunitni system varovani ostatnich uzovatelu pred radary (pevnymi i mobilnimi) nebo jinym nebezpecim (napr. zacatek zacpy nebo uzavirka). Ve vsedni den v beznou dobu byva aktivnich 30 az 40 tisic uzivatelu, coz je vic nez dostatecne. Samozrejme to po nekolika mesicich extra vynosem soudu zakazali, takze v pripade kontrolni kontroly rychle vypnout mobil a zapomenout aktivacni kod/vzor/whatever.

    To merici zarizeni na tom pekne udelanem obrazku je opticke, takze klasicky palubni detektor radaru („antiradar“) ani nepipne. Bohuzel je takovych uz dneska vetsina.

    Na zaver jedna rada od vyznavace klidneho, rychleho a „levneho“ cestovani: Kdyz ti to tam nekdo nasere nekolik stovek metru pred skutecnou prekazkou v pravem pruhu, je nejjednodussi ho proste objet z prava. Kdyz ho mijis, mrkni se pak na ten nasranej ksicht, jak se mu to vybrzdeni pospichalka nepovedlo. Je to jako mastercard – k nezaplaceni. Ale napr. dneska mam za sebou 500 km po nemeckych dalnicich a vylozene hnusne mi to tam neposlal nikdo (cestovni rychlost 160).

  5. Nemohu jen nesouhlasit, jízda po Německých dálnicích mě více, než ukliďnuje. Plynulá jízda podle schopností a ohledů všech zůčastněných, je super. Mám takový dojem, že zejména Němečtí řidiči jsou velice ohleduplní, a koukají kolem sebe. Mají takové to vcítění do dalšího řidiče. Taky mají lepší auta, což se odvíjí od ekonomické základny. Ale nebojím taky místního prasení – taky si ním umím poradit!!!

  6. Další jejich úžasný zvyk, když je na dálnici zúžení a omezení rychlosti na 80, jede to plynule, provoz není minimální. Náklaďákem to není problém projet 90kou. Akorát se stává celkem pravidelně, že těsně před zúžením mě předjede osobák a dupne na brzdu, protože je tam přece 80, takže ve skutečnosti zbrzdí na 70, bezpečná vzdálenost žádná. Zpravidla to dělají řidiči/ky malých audin a2 a3 všech francouzů a opelů. Ostatní to projíždějí stovkou jak bylo psáno ve článku.
    Z mých zkušeností jsou největší debilové co se řízení týče v Baden – Wurtenberg-sku. Tam jsou schopni vytvořit kolonu na dálnici jen proto, že tam někdo dal značku „možnost výskitu kolony“ nebo jak se to jmenuje. Tam jsou jsopni to zacpat snad i v noci.

  7. Já nevím, jak je to možné, v Německu jezdím hodně a podobné zkušenosti jako autor prostě nemám; a to celkem běžně jezdím v levém pruhu 200 až 250 km/h. Jasně, občas to někdo neodhadne a vjede tam, tak musím brzdit, ale to se prostě stane každému. Rozhodně bych za tím neviděl žádný úmysl a ani nemám pocit, že by se to dělo nějak extra často; téměř nikdy nemám pocit, že by mi někdo něco dělal schválně a ne moc často mám vůbec pocit, že by mi někdo něco dělal.
    Jenže co je zajímavější, mám stejné zkušenosti i v ČR, na kterou všichni tak nadávají; mně naopak přijde, že řidiči na silnicích jsou v drtivé většině slušní, dobří, prozíraví, jen málokdy narážím na to, že bych zažil na silnici nějaké „příkoří“ či „zmrdovinu“. A když už se něco stane a já musím předvídat či myslet za druhé, většinou mi přijde, že to není jejich úmysl, ale spíše nepozornost/nezkušenost/únava/špatný odhad; prostě omyly.
    Nejen na tomto webu, ale i normálně v rozhovorech mezi lidmi, neustále slýchám, jak jsou plné silnice zmrdů, ale když na těch silnicích jezdím, tak je tam prostě nepotkávám. Jasně, občas dupnu na brzdu, občas nedostanu přednost, občas se někdo zachová dost nepředvídatelně a neprozíravě, ale to jsou spíše ojedinělé případy a téměř nikdy nemám pocit, že by to byla nějaká zlovolnost.
    Celkem by mě zajímalo, čím to je, když vidím, kolik lidí má ze stejných silnic naprosto opačné zážitky; jak to, že mně se to jeví úplně jinak?

    1. Mě přijde, že to záleží na rychlosti. Když jedete řekněme do 180, tak moc ohledy neberou. Od 180 nahoru už si dost dávaj bacha a pouští mnohem víc, nad 200 asi vždy. Když se jim v zrcátku blížíte jako střela, tak se prostě klidí. Podobně to vnímám i tady – když očekávám manévr a začnu rovnou zpomalovat, tak si tam pak hnijí kilometry a dělají, že předjíždí. Když se jim „přiřítím“ na kufr, tak se uklidí při nejbližší příležitosti. A toto je pozorovatelné i na vnitřním okruhu v Pze.

      1. To je určitě plausibilní vysvětlení pro to, proč nemám z německých dálnic stejný pocit jako autor; na druhou stranu to úplně nevysvětluje, proč se nestkávám ani s těmi ostatními jevy a české silnice mi přijdou úplně OK, ačkoliv tam tak rychle nejezdím (na dálnicích se málokdy přiblížím k dvoustovce, jinak plus mínus dodržuji i rychlostní limity… tedy „dodržuji“ v tom smyslu, že je překračuji o celkem málo, není-li ten limit zrovna úplně z prdele, to pak překročím i o víc).

      2. Nevím, já jezdím pomaleji, i když taky patřím na silnici mezi ty rychlejší, ale nezdá se mi, že bych potkával záměrné prasiče (loni pokud vím, tak jednoho). Spíš mi přijde, že něktěří řidiči to prostě tak neumí a nemají přehled (a moc nemyslí). Na druhou stranu jsem celkem kliďas, takže se spíš přikloním k tomu, že ten přede mnou je prostě ňouma, co to líp neumí a je rád, že aspoň nějak jede, než abych hned předpokládal, že to dělá naschvál mě osobně. A protože už mám trochu cit pro situace, tak většinou vidím věci typu „támhleten mi tam vjede a blinkr dá až po odbočení, pokud vůbec“ (a většinou taky že jo) a tak mě to nepřekvapí na poslední chvíli a počítám s tím a vlastně se tak moc nestane. (Rozčilovat se znamená ničit si vlastní zdraví pro blbost druhých).
        I tak mi přijde, že poslední léta je na ulicích klidněji a bezpečněji, i když je aut víc a jezdí se rychleji. (Ulice/silnice/dálnice všechno jedno, ono je to všude stejný)

        1. Je celkem jedno, jestli to dělá schválně, nebo to je idiot, co se neumí podívat do zrcátka a pochopit z toho, jak rychle se blížím. Každopádně je prostě svinstvo když si to člověk v klidu jede někde mezi 160-200 a ač jsou za ním dva kilometry místa, tak ten chuj v haťapce mu tam just musí najet a nemůže počkat za tím náklaďákem pět sekund.

          1. Ono je to i opačně, já když dojíždím někoho, kdo dojíždí někoho ještě pomalejšího, třeba kamion, tak přidám, abych předjel dřív, než bude muset zpomalit, aby to tomu kamionu nenapral do zadku, ale tohle napadne málokoho, potom ten v tom pravým má 2 možnosti buď to tam tomu rychlejšímu šoupnout, nebo snížit rychlost na těch 80 s tím, že pak vůbec nemusí dostat příležitost k předjetí několik dalších kilometrů, když by je dojela další auta.

            1. Tak. A pokud jsem já v pozici toho dojížděného, tak podle situace zpomalím když vidím, že ten vlevo za mnou zrychluje a chce dokončit manévr co nejdřív, těch pár sekund holt počkám. Nebo když jede jak s hovnama, tak na to ale šlápnu na maximální zrychlení, abych ho nezpomalil a byl co nejdřív pryč. Prostě ohleduplná jízda, ne „jedu 120 tak mi vlezte vlezte všichni na záda vlevo vpravo vpředu vzadu“.

          2. Přesně.
            Klidně může počkat pět sekund.
            Stejně, jako vy.
            Nebo je váš čas cennější?
            Jak to měříte?

            1. 1.) Změna rychlosti je mnohem větší u rychleji jedoucího auta.
              2.) On o těch 5 sekund nepřijde, jen prostě o 5 sekund později vjede do levého pruhu. Měnit rychlost nemusí.
              3.) V zákoně je napsané, že se nesmí omezovat rychleji jedoucí vozidla v levém pruhu. Nevím, jestli je to taky v německé legislativě.
              Ale abych jen nekritizoval, tak je to docela pěkně provedený trolling spolu se selektivním čtením a kreativním vykládáním pojmů.

              1. ad 2) Pokud by nepřišel, pak by musel jet stále stejnou rychlostí a tedy by kamion nemusel předjíždět. Pokud kamion předjíždí, není doba započetí manévru zanedbatlná.
                Ostatně, obliba stylu „pouze v levém“ má asi původ právě v obavě, že v závislosti na hustotě provozu by to pozdější vjetí do levého (podle vašeho příkladu)mohlo dávat minuty.

                Jistě, nesmí se omezovat.
                Inkaso za vzájemné předjíždění kamionů by pak bylo zlatým dolem, ale kupodivu není.

                1. Popreju dobrou chut.
                  Jede auto v pravem pruhu, ma 100 metru pred sebou kamion. Je jedno, jestli vjede do leveho hned nebo az za 10 sekund. Rychlost menit nemusi a presto bude predjizdet.
                  Jak vam chutnalo?

                  1. Sto metrů jsem přehlédl, nebo je to nová podmínka?
                    POkud jsem přehlédl, omlouvám se, pokud vkládáte podmínky v průběhu diskuze, tak to zkoušejte s někým jiným.

                    Pokud v dnešním reálném provozu někdo odbočí do levého sto metrů před kamionem, je předjet zprava.

                2. Bohužel podobné situace se vidí i za velmi mírného provozu, kdy by to tomu pomalejšímu fakt nic neudělalo, přesně jak píše Goro níže. Sám takhle uhýbám a kolikrát nemusím ani sundat nohu z plynu. Zdá se mi, že docela často v tom levém pruhu zůstávají Holanďani, kteří jsou zvyklí na velmi vysokou hustotu provozu, kdy je opravdu víceméně fuk, ve kterém pruhu člověk jede, ale nejsou zvyklí na výrazné rozdíly v rychlosti aut.

                  V tomto kontextu mi připadá hloupý evropský systém nuceného ježdění vpravo. V USA prostě takové auto mohu snadno předjet vlevo, ale v Evropě musím pořád počítat s tím, že předjížděnému se to najednou rozleží v hlavě, vzpomene si na to, že má jet vpravo a začne se tam cpát, aniž by se pořádně podíval, zda tam je volno.

                  1. Souhlasím.
                    Ale za mírného provozu se mi stává, že jedu 130 a vyjedu předjíždět kamion před řidiče jedoucího v levém cca 160, přičemž bych manévr dokončil bez omezení onoho řidiče. Řidič v levém ale náhle uhne do pravého a hned mám za kufrem nízko letícího pilota, který jede levými koly po levé krajnici, bliká levým ukazatelem směru a dálkovými světly, zatímco jedeme oba podél kamionu.

                  2. Jízda vpravo má ještě jednu obrovskou výhodu. Signalizuje dojížděnému řidiči, že může předjíždět. Pokud rychlejší jede pořád v levém pruhu, tak ten vpravo neví, zda vjetím do levého už řidiče omezí nebo neomezí. Záleží jen na jeho citu a ten má každý nastaven jinak. Pokud ale jedu vpravo za dojížděným, tam vyjetím doleva mu dávám informaci „hele, už mi tam nejezdi, už tě chci předjet a zůstaň napravo“. A naopak. Pokud se důsledně zařazuji vpravo a do levého se vracím, tak mám v hustém provozu na D1 vypozorováno, že počet vjetí před čumák je mnohem nižší než když se zapomenu a jedu furt v levém.

                3. Týýýo, mohlo dávat minuty? A to i v popisovaných případech téměř prázdné dálnice, kde jsou široko daleko pouze tři vozidla (pomalu jedoucí, např. kamion, za ním pomalu jedoucí, který chce předjíždět, a pak onen rychle jedoucí v levém pruhu, který už předjíždí, proto je asi v levým)? Aha, tak to pak jo.

                  1. Čemu přesně nerozumíte na:
                    …má asi původ právě v obavě, že v závislosti na hustotě provozu by…?

                    Máte-li jiné vysvětlení, proč mnoho řidičů jede v levém pruhu „130-“ i na opravených úsecích dálnic (tedy bez možnosti uplatnit argument „tankodrom“), napište ho, rád bych se to konečně od někoho znalého dozvěděl.
                    Děkuji.

                    1. Mluvil jsem o náhlém vjíždění před výrazně rychleji jedoucí vozidlo.

                      O čem mluvíte (neustálá jízda v levém, která není předjížděcím manévrem), to je věc jiná. Konkrétní vysvětlení nemám, shrnuju je všechny do jednoho pytle s název „to je zas nějakej deb*l…“.

                    2. Ano, mluvil.
                      Ovšem napadáte můj komentář napsaný v rámci odpovědi někomu jinému.

                    3. Snad se mýlím, ale mám za to, že ostatní diskutují rovněž mluvili v zavedených intentních, tedy pokračovali v rozpravě tom, o čem já.

                      Vy jste pak ráčil přijít a mluvit o něčem jiném, jako ostatně činíte často. Možná nějaké nepochopení.

            2. Já na tohle aplikuju „negativní utilitarismus“ ve smyslu „oběť by měl podstoupit ten, jehož oběť je nejmenší“*. Je to podobné jako když si například nevynucuju přednost na přechodu, protože se mi ekluje nutit někoho k zastavení a rozjetí tuny železa jen proto, abych já mohl přejít o ty dvě sekundy dřív.

              U předjíždění to pak často je tak, že předjížděný by ani nemusel měnit rychlost – i když rychlejšímu uhne, v pohodě se stihne do svého pruhu vrátit aby mohl sám předjete toho ještě pomalejšího.
              ___
              * Nemám ovšem ambicí toto někomu nařizovat a v praxi počítám s tím, že ostatní se podle této zásady chovat nebudou. Ale například u křižovatek tvaru „T“ je to v NL naprosto nejběžnější přístup – ačkoli ten, kdo se napojuje zprava by měl mít podle psaných pravidel přednost, tak jsem snad ještě nezažil, aby si ji vynucoval a někdo mu ji dával – prostě v praxi má přednost ten, kdo jede rovně.

              1. Já aplikuji pravidlo: „Všichni máte přednost, klidně jeďte, mně se líbí pocit zrychlování a zpomalování, takže si to užiju.“ xD

                1. Když si budu chtít užít pocitů zrychlování a zpomalování, vezmu auto na nějakou pěknou okresku. U jízdy, kde je primárním účelem přesunout se o tisíc km, považuju podobné ptákoviny za kontraproduktivní – člověk se rychleji unaví, musí se častěji tankovat a tak.

                  1. Auto beru na pěkné okresky i tak; ale když už mám delší cestu, rád si také trochu užiji, spíše se tím udržuji při plné pozornosti.
                    Samozřejmě když už jsem moc unaven, nebo extrémně spěchám, tak na to kašlu, ale za normálních okolností vždy nechávám jet ostatní, cesta mě tak víc baví.

                    1. Já se taky snažím nechávat lidi jet, ale v okamžiku, kdy bych musel zpomalovat a zrychlovat moc často, radši zvolním a jedu s proudem. Naštěstí mám teď vychytané časy, kdy se třeba A44 nebo A38 dají projet vcelku plynule s vysokými průměry.

    2. naprostej souhlas taky to vidím optimisticky…jak v DE tak docela i u nás
      jen dotaz – s jakým (aspoň zhruba) vozem si dovoluješ držet 200-250?
      já na to nějak nemám koule…

      1. To bude Thalia. Voni si ju anarchoislamisti urcite pujcujou.

      2. Alfa Romeo 916 Spider třílitrový šestiválec, leč s mnoha úpravami (na podvozku, diferenciálu, motoru, brzdách, ….), takže má výrazně zlepšené jízdní vlastnosti.

        1. 12V nebo 24V?

        2. hezký…to já s rodinkou nemůžu…

          1. Ano, tam se nevejdou; od toho mám právě ještě Alfu 145 a 146 xD

            1. Na „anarchistu“ docela zajímavý vozový park :-)

              1. Vážně? Správní anarchisté Alfami nejezdívají? xD

                1. No to nevím, ale spíš bych tipoval něco z Francie…

    3. Zrovna to nedání přednosti považuji za největší sviňárnu. Ještě budiž u auta, který můžete strhnout, maximálně půjde o zmačkaný plechy, na to sere pes, ale když jedu na mašině, tak už tedy tak tolerantní nejsem. Tady už jde o hubu a to dost.
      A nebavím se o tom, že to někdo hučí přes horizont dvě kila.
      Válel jsem se 3x, pokaždý nedání přednosti, a pokaždý do rychlosti 40km/h.
      Jenže řekněte to žebrům, když se snažíte vylézt z vany nebo postele…

  8. Dalsi specialitou je, ze pokud dederoni po predjizdeni kamionu vidi dalsi kdekoliv na dohled (klidne kilometr a vic), tak se do praveho nevrati a jedou dal v levem. Takze pokud kamiony nejedou ve skupinkach za sebou jako u nas, ale s vetsim rozestupem, tak je kolona v levem pruhu stovky metru dlouha a v pravem nikdo. Neuhnou, na podjeti pravym ovsem reaguji dosti podrazdene.

  9. Hele a nebude to proste tim, ze v Nemecku uz proste neni tolik nemcu?
    Ze se to kvalitni ridicske umeni z 90. let (jak tu nekdo zminil) nejak rozptylilo mezi tu mene inteligentnejsi a cim dal pocetnejsi pristehovaleckou „komunitu“?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017