Jak se jezdí na Ukrajině - zpět na článek

Počet komentářů: 25

  1. Me k ohleduplnosti mistnich ridicu stacilo, ze nepusti v kolone houkajici sanitku, videno opakovane.

  2. Letos jsem si objel celou Ukrajinu, 10 let jsem tam nebyl a dost se toho změnilo.
    Drobné nepřesnosti v článku + doplnění:
    A) od 1.1.2018 platí všude v obcích limit 50, tzn. celkově jsou povolené rychlosti pro osobáky 50/90/130. V malých obcích mimo hlavní tahy se tu padesátku rozhodně vyplatí dodržovat, protože uvnitř obcí bývají silnice nejhorší a ta padesátka dá člověku šanci včas zareagovat na větší „nerovnosti“.
    B) Zcela samostatná silniční policie (DAI) byla před několika převedena pod normální policii, většina původních stálých postů u silnic (DPS) byla opuštěna/zrušena. Následně pak byla provedena reforma policie, všichni staří policajti byli vyhozeni a přijali mladé kluky bez vazeb na tradiční korupční toky. V důsledku toho je na silnici minimum policajtů (v porovnání se stavem před 10 lety), za celou trasu hranice-Lvov-Kiev-Poltava-Dnipro jsem potkal slovy ŠEST policajtů (vždy ve dvojici a vždycky řešili něco užitečného – třeba řídili dopravu apod.). Navzdory úbytku policajtů na silnicích se doprava jako celek výrazně zklidnila. S osobákem vás zastaví akorát v případě, že na sebe výrazně upozorníte (jedete přes 50 u DPS nebo zastavíte na značce STOP v kontrolovaných zónách). To, co se stávalo před 10 lety, že třeba hlídali na rovince mezi polema, až někdo při přejede 10m vybledlé plné čáry před neexistující křižovatkou, a zkasírují za to 10-20€, to už neexistuje = je už možné zapomenout všechny ty legendy, které jsou na to navěšené…
    C) Velmi užitečným pomocníkem na cestě je navigace WAZE. Místní to používají, hlásí aktuální hlídky i zásadní problémy na cestě. Dost to pomůže s hádáním, jaká je v daném místě povolená rychlost. Předplacená karta bez závazku s NEOMEZENÝM internetem stojí na měsíc asi 100 Kč u Vodafonu a asi 150 Kč u Kievstaru (ten by měl mít lepší pokrytí). Nákup karty je zcela anonymní. Vodafone umožňuje komunikaci pouze v ukrajinštině, nelze přepnout na angličtinu ani na ruštinu.
    D) Kamkoliv na Ukrajině jedete, držte se výhradně dálnic: E40 Lviv-Rivne-Žitomir-Kiev-Poltava-Charkov*, E105 Charkov-Dnipro-Melitopol a E95 Kiev-Odessa**. Vyplatí se zvolit trasu klidně o 300-500 km delší, ale po dálnici, a pak dojet co nejkratší kus po „menších“ silnicích – dojedete do cíle rychleji a dost možná i levněji, protože ušetříte minimálně za geometrii. Časové rozdíly jsou enormní zejména v červenci, kdy jsou žně – předjíždět kolony plně naložených souprav kamazů je prakticky nemožné a reálná cestovní rychlost na silnicích typu 1+1 klesne někam na 40 km/h.
    * Od Poltavy dál je aktuálně generální přestavba, takže jedním pruhem, ale jede to slušně.
    ** Dálnice končí asi 50km před Oděssou, dál je tankodrom.

    1. Je to tak, na policii se reformy přijímané od roku 2014 projevily snad nejvíce. Jak říkáte, většina jsou mladí kluci, staré zkorumpované struktury byly zrušeny. Na Ukrajině jsem sice neřídil, ale párkrát jsem byl převážen a musím říct, že limit 50 km/h sice platí, ale jestli ho někdo dodržuje, tak asi jenom kvůli špatnému stavu silnice :-D. Ale jako samzořejmě se to liší podle lokality, ono zakarpatská vesnička je přeci jen něco jiného než Lvov nebo dokonce Kyjev.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017