Jak se bude měřit rychlost na D1

Featured Image

Ministr Ťok a ministerstvo dopravy předstírají, že by jako rádi zavedli automatické měření rychlosti na dálnici, ale že vlastně neví kde, neví jak a hlavně že je to jen po dobu oprav a na úsecích, kde je omezená rychlost. Ve skutečnosti přípravy jedou na plný plyn. Jsou známa místa, kde se bude měřit a především bylo rozhodnuto, kdo se na tom napakuje.

Ministr Ťok nebyl příliš obezřetný, koho do svých plánů na výběr rychlostní daně na hlavní komunikaci v zemi zasvětí. A tak se stalo, že kšeft s daní z tachometru přihrál starostovi Rosic u Brna Světlíkovi. O praktikách tohoto komunistického starosty jsme psali nedávno, když jsme rozebírali obecní radarové ranaření, které na území své obce provozuje.

Soudruh starosta konspirativního postoje MD nedbal, do mlžení se nezapojil a všechno to vyblil veřejnosti vstříc na svém blogu. Nepochybně ho při příští návštěvě na MD pochválí. Současně poskytl sondu do toho, jak obecní papaláši na měření rychlosti nahlížejí a především v čem spatřují jeho účel. Osobně myslím, že je buď totálně fér, když se takhle odkopal, anebo spíš že se musel zbláznit nebo v Rosicích unikají nějaké nervově paralytické látky.

Článek soudruha starosty najdete zde, v offline podobě pak zde. Soudruh píše:

„Na úseku opravované dálnice v katastru Ostrovačic bude v brzké době vztyčen stacionární radar. Vyfotí každého, kdo překročí. Nebude to ale radar, jak ho známe z ulice Brněnská. Zde se bude měřit úseková rychlost, ne okamžitá.

Ministerstvo dopravy, Ředitelství silnic a dálnic a Policie ČR se rozhodly, že zatnou tipec všem závodníkům, kteří nerespektují nejvyšší dovolenou rychlost v omezeních, tedy 80 nebo 100 km/h.“

Správně. Chválím. Zatínání něčího tipce je součástí každého moderního politického marketingu. Kdysi bylo v módě, že politik sbíral kredit na tom, že něco vytvořil nebo někomu umožnil, aby něco vytvořil. Doba se však změnila a wording z 50. let frčí a kariéru lze nejlépe vystavět na trestech an zákazech. Pokud tedy s někým nezatočíte, neskoncujete nebo mu alespoň nezatnete tipec, jste totální nula.

Dále pan starosta píše: „Dobrou zprávou pro nás, rosické občany, je to, že měřený úsek začíná až za Kývalkou, takže budeme v pohodě.“

Tomuto nadšení však docela nerozumím, protože „Hlavně se jedná o prevenci a výchovné působení na řidiče!“

Znamená to, že soudruh starosta ten mimořádný příval bezpečnosti, prevence a výchovného působení z hloubi nitra nechce? Z tohoto vyjádření je v podstatě poznat, že ani veřejná osoba provozující už dva roky výběr daně z tachometru na území své obce a ohánějící se neustále bezpečností a bezpodmínečnou nutností dodržování rychlostních limitů tak docela nevěří, že tato činnost má nějaký smysl kromě plnění obecního rozpočtu a tak raději spoléhá na to, že on a jeho příznivci tím nebudou při cestách do Brna postiženi.

Pan starosta má i konkrétní hmotná očekávání:

“Podle zkušebního provozu radaru v minulém roce to asi nebude málo, zvlášť pokud bude rychlost nastavena na 80 km/h.  Osmdesátka se překračuje hodně snadno.“

Tohle je totální klasika. Rychlostní limity je třeba především nastavit tak, aby to neslo.

Ovšem mohou nastat i problémy a tak pana starostu trápí pochybnosti, jak s novým radarovým zřídlem bohatství naložit, aby na tom nakonec neprovařil kaťata. Nabírat nové úředníky kvůli zhruba čtyřměsíčnímu měření mu nepřipadá úplně normální.

„Především úředníků nebude dost a normálně by bylo třeba nějaké nabrat, ale zatím to vypadá, že se měřit bude jen čtyři měsíce.“

Já si tedy myslím, že se během zkušebního provozu měření v rekonstruovaném úseku „nepochybně ukáže“, že se tam bezpečnost tak prudce zvýšila, že tam měření i omezení rychlosti bude třeba zachovat i po dokončení stavebních prací, aby radnice v Rosicích mohla úředníkům zachovat pracovní místa. Ale nechme se překvapit, jaký nový business model vyvine ministerstvo dopravy ve spolupráci se starostou Světlíkem.

Současné zákony, zejména tzv. Lex Kocourek, který prodloužil prekluzivní (podle s. Světlíka je to doba prokluzní) dobu přestupku na dva roky, jsou pro lokálního představitele hotovým požehnáním, když konstatuje:

„Zajímavé je pro řidiče to, že prokluzní doba uplyne až po dvou letech od spáchání přestupku. Normální řečí: v roce 2018 vám může domů přijít výzva k úhradě pokuty za přestupek spáchaný v roce 2016. Kdo si to má pamatovat, že? To bude odvolání!“

Já myslím, že poselství je jasné. Pan starosta to typicky po jihomoravsku ojebe a přebytečné případy prostě dá do sklípku, aby je v hubených měsících opět mohl vytahovat na světlo boží a kasírovat. To má hlavně tu výhodu, že může trestat stejné lidi opakovaně a obcházet společné řízení, které by jinak musel vést ze zákona. Jak se tohle slučuje se smyslem správního řízení jako takového a zásadou včasnosti rozhodnutí, posuďte sami. Tato procesní taktika kromě toho zpochybňuje samotný účel měření, protože dost pochybuji o tom, že někdy za rok a půl bude dotyčný sprostý obviněný vůbec mít nějaké povědomí o tom, co porušil a kde, takže se opěvovaný preventivní a výchovný rozměr asi hned tak nedostaví.

Nicméně pan starosta je přesto optimista:

„Tak uvidíme, jak to bude fungovat a zda tento systém umravnění řidičů na dálnici bude mít očekávaný přínos. Rosice jsou pokusným králíkem, chystají se podobná měření v dalších úsecích opravované dálnice mezi Brnem a Prahou.“

Jasně. Už 120 let se o to pokoušejí a ještě to k ničemu nebylo, ale teď to určitě vyjde. A nakonec prognóza z diskuse, ve které je s. starosta také aktivní:

„Dnes jsem se v Babišově věrozvěstu dočetl, že dopravní expert tvrdí, že až si řidiči zvyknou, přestupků ubude. Tan pán se mýlí. Ubude jen těch, co zde jezdí často a jsou domácí. Cizáci, co to neznají, budou mít smůlu. A těch bude dost.“

Jasná páka. Tohle je taky osvědčený model. Kasírují se přespolní, protože přece nebude s. Světlík kasírovat vlastní elektorát. To by musel být na hlavu.

Někdy si říkám, ještě že jsou lidé jako Světlík. S některými starosty je problém. Kradou sofistikovaně a když někde vztyčí nějaké měření, falšují statistiky a platí novinářům, aby to vypadalo, že to fakt zlepšuje bezpečnost. Proti tomu se těžko argumentuje. Světlík je ovšem straightforward a popíše to přesně tak, jak to cítí. Prostě já hrabu, protože můžu, je to děsně fajn a budu to dělat tak dlouho, dokud někdo nezmění ty zákony. Ale aby je změnil, musel by nejdřív na něčem nakrást ještě víc.

Mimochodem pořád zaznamenávám ve svém okolí poněkud naivní reakce na nedávná vyjádření ministra Ťoka, který se někde vyžvejkal, že by snad sebral strážníkům oprávnění vybírat rychlostní poplatek. Nebuďte magoři, je to jen mlžení. Kdyby to Ťok myslel jen minutu vážně, nezapojoval by do svých kampaní starosty zkompromitované radarovým ranařením, jako například soudruha Světlíka. Ministr Ťok naprosto vzorně spolupracuje v kampani obecního radarového kasírování a no question about it.

Tolik tedy pro vaše info, jak bude fungovat měření rychlosti podle pana anoministra.

 


03.04.2016 D-FENS


Související články:


12345 (300x známkováno, průměr: 1,12 z 5)
20 500x přečteno
D-FENS © 2017