Jak nenechat auto zreznout - zpět na článek

Počet komentářů: 87

  1. Prijde me, ze se protikorozne resi hlavne karoserie – hodne pouziti plastu a spodek auta zrezne hrozne, casto teda jsou tam hlinikove dily, ktere nereznou, ale take koroduji. Nemam auto, kde byla koroze videt na karoserii, ale zespoda jakmile se na nejake tycce/ramenu porusi lak, coz je na spodku auta hned, tak to proste zacne reznout, i po 4 roky stare auto bylo na spouste mist zepod vylozene zrezle.

    1. Je to tak. I pár let starý auta hnijou ve spojích plechů, nebo aspoň hranách různých výztuh apod. Zvenku ani po deseti letech nevidíte pupínek, ale strčíte hlavu dospod a je to katastrofa. Černej bordel na nástřik spodku je k ničemu, to je akorát tak na zamaskování už rozjetý koroze, aby vás pochválili v STK. Mnohem lepší je vosk do dutin, už zmiňovanej Dinitrol, ale i jiný fungujou. Aplikaci je třeba provádět, když jsou venku třicítky. Jako teploty, že jo. Je to vopruz, všude to teče, předtím je samozřejmě potřeba haldu věcí odstrojit, ale vyplatí se to.
      Strategii Wintercar používám léta, je to prostě nejlepší řešení s dlouhou řadou výhod. Velká nevýhoda je, že pokud se vám líbí starý auta, nabídka pořád řídne.

      1. Za me cernej bordel ok, ale protoze kdyz uz to resim, tak az je neco spatne, takze Dinitrol rustconvert :)

        Rad bych nekdy nasel firmu dostatecne duveryhodnou na to, abych se jim nebal sverit auto k nejakemu poradnemu umyti spadku a nastrikani opravdove antikorozni ochrany.
        Ale jsem v tomhle realista a tak nejak tu korozi akceptuji.

        1. Ja si svoje stare plecky nechal osetrit tady: https://www.autoklempirstvi.cz/. Udelali to skutecne poctive. Je to dva roky a zatim dobry.

    2. Řada lidí nedokáže rozlišit mezi připravky na prevenci proti korozi a přípravky na ošetření již zkorodovaných míst a pak se hrozně diví.

      Já jsem přišel na vifikundaci typu epoxidový fosfátový protikorozní lak ve spreji. Po nastříkání to vytvoří na rezavých místech takové ty fialové fleky, jak to zreaguje na fosfát, ale navíc je to překryté lakem.
      Kdybych o tomhle věděl dřív, tak bych tím vystříkal i prahy a dutiny. Protože pod tím běžně prodávaným lepivým sajrajtem to vesele rezne dál.

      Taky se dá použít Hamerite, což je barva co rovněž reaguje s korozí. A tvoří docela odolnou vrstvu. Já ji používám na podvozek místo asfaltového sajrajtu.

      1. Právě proto jsem se níže ptal, jestli to nejdřív natřít barvou a pak až tím Dinitrolem nebo jestli Dinitrol taky nějak zastaví ten proces koroze.

        1. Domnívám se, že pod kvalitním přípravkem kov nemůže nadále korodovat (oxidovat), protože k němu nemá přístup vzduch.
          Pokud to pod běžně prodávaným lepivým sajrajtem vesele rezne dál, pak jde o nekvalitní přípravek (ztvrdne a popraská), špatnou aplikaci nebo kombinaci obojího.

          1. Vosk do dutin (v praxi nechutně lepivý patlavý humus co nejde odstranit) běžně prodávaný v obchodech patří asi spíš do kategorie prevence koroze. Což znamená, že když ho nastříkáte na rez, tak vám to pod tím vesele rezaví dál. A už to ničím jiným neošetříte, protože vám to vytvoří na povrchu mastný lepivý sliz. Teď lituju že jsem to raději nevystříkal konkorem.

        2. Já použil na rez ocelový kartáč a pak podle míry odstranění rzi buď normální syntetickou antikorozní základovku, anebo ten epoxid (třeba Dinitrol RC900). Na to sprej tuším Dinitrol 445 (taková napěněná šedá hmota) a úplně nahoru Dinitrol 4542 (ten vosk jak píše DFENS). Dával jsem to před devíti lety na devět let starou Mazdu 323, které už podběhy pěkně rezly a drží to dodnes. Jenom jsem jednou nebo dvakrát obnovil ten vosk 4542.
          Do dutin jsem stříkal olej Dinitrol ML. Abych se dostal kam třeba, protože trubička spreje je krátká, sundal jsem ji a nasadil místo ní dlouhou hadičku vyrobenou stažením izolace z měděného drátu CY 1,5 nebo 2,5, nevím teď přesně. To se pak dá strčit i metr hluboko a i díky vzlínání toho oleje se dají ošetřit dutiny celkem důkladně.

  2. Se zájmem jsem začal číst, po chvilce mne napadlo: Copak neví pan domácí nic o Dinitrolu 4942? A o chvilku později překvapeně kvituji. A helemese, ví. Okamžitě mne v té souvislosti napadlo: Jak je vlastně možné, že se ty vyčnívající, fungující produkty nakonec k lidem co se opravdu zajímají nějak dostanou?

    1. Pokud to chci aplikovat na holý povrchově lehce zrezlý kov (rám), mám to po očištění a odmaštění nejdřív natřít barvou nebo jen tím Dinitrolem? Děkuji.

      1. Já to aplikoval vždy přímo na rzí napadené, nahrubo očištěné. Samozřejmě že pokud se loupou pláty, tak už to nemá smysl. Pokud je to povrchově orezlé, tak to drží a funguje. Nejsem žádný ing. chem. spíš odzkoušená praxe. Koroze kovu je oxidace se vzdušným kyslíkem za přispění vody, snažím se tedy zabránít přístupu kyslíku a vody. Ten Dinitrol je tixotropní vosk (dá se s ním tedy vytvořit slušně silná ochranná vrstva), před použitím (nanáší se stříkáním z klasické kartušové pistole) je nutno ho ohřát! Což samozřejmě vedlo k tomu, že spousta lidí usoudilo, že je to kšunt a nikdy více to už nekoupila, když to doprdele nejde nastříkat, protože je to asi starý, nebo přemrzlý. Ten ohřev způsobí správnou viskozitu a vzlínavost, která sama pokračuje v letních měsících za vysokých teplot. Takže to navzlíná do spár a spojů, což je mořádně žádoucí. Není to samozřejmě žádný zázrak na věky, jen funkční nástřik na voskové bázi. Auto, které začalo zespodu reznout a bylo by po třech zimách na vyhození, těch zim přežije po aplikaci pět a pokud se to bude obnovovat, určitě i déle. To je vše. Pokud chcete konzervovat veterána, sáhněte po vítězi testu: https://www.oldtimer-markt.de/rostschutztest

        1. Já moc neuznávám přípravky pro veterány, obvykle je to způsob, jak něco obyčejného prodat dvakrát dráž. Stav je dobrý, jde spíš o konzervaci než o záchranu. Sůl to nevidí a déšť jen minimálně, nájezd minimální. Je vidět, že spodek byl kdysi ošetřen černou srajdou, ale hlavně kolem kol je už pryč.
          Dutiny mě zajímají taky.

          1. My o houbách a prašivka za dveřma… Při přezouvání mého rodinného povozu, Sharana (2002) jsem se snažil odloupnout puchýř na nosníku a ejhle, koukám že je to pěkně schrouplé. Takže trošku sváření, základ, spárování, a finální vrstva Dinitrol 4942. Foto zde: https://www.facebook.com/Milansgarage/photos/pcb.2757266004304707/2757265357638105/?type=3&av=987258704638788&eav=AfYFAgKGIPXREtM9uknAapNZYHfeIhl8RYEAf6v5Eatqh63OMHmdy88b3F6ak0BTR4Y&theater

      2. Pokud je to orezlé, stříkl bych napřed jako základ rust converter (epoxid, který zčerná po kontaktu se rzí) a pak teprve další vrstvy. Pod vosk jsem na základ ještě dával 445. Pak fakt stačí jednou za dva tři roky obnovit vosk a je to ok.

    2. Takže, chápu-li to správně, na podvozek Dinitrol 4942. Do dutin co, Dinitrol ML?

  3. „Kdo by stál o to, aby jeho oblíbené vozidlo pořádně zrezlo, může mu uspořádat INKA test svépomocí.“

    Tak s tymto mam osobnu skusenost. Byval som nejaky cas s rodinou v takom peknom townhouse vo velmi peknom twnhouse komplexe. Bolo to ako byvanie v zahrade, predoze medzi domami boli len chodniky, trava, stromy a kvety. Auta parkovali v zdielanej podzemnej garazi pod komplexom. Ku kazdemu townhousu patrili dve parkovacie miesta v tej garazi. Z garaze sa dalo vstupit rovno do suterenu domu. Velmi pohodlne, hlavne za dazda, snezenia alebo mrazu. Co na to doplatilo boli auta. Prechadzali presne tym cyklom ako ho popisal Dfens. Po troch rokoch boli nekrestansky hrdzave. Vlastne, jedno len po dvoch a pol, nakolko bolo kupene uz ked sme tam pol roka byvali.
    Problem je v tom ze pokial clovek nema vlastne byvanie kde si rozhodne sam ze ako bude parkovat – teda ci chce garaz, carport ci jednoducho odstavnu plochu, nema moc na vyber.

  4. Fiat Marea combi,r.v. 1996,po 10 letech dovezen z Italie /64t. tacho/ a provozovan na Vysocine.Po koupi udelane dutiny( smes vazeliny,oleje,a nejakeho vosku).Parkovan vzdy venku,na STK korozi nikdy neresili,zadnej plech mi neprorezl,krom vejfuku.A to ma ted 300k,a trochu obehany motor /hydrostely/.Potize na emisich.
    Prvni Panda z 2010,koupena 2014,neopravitelne poskozena 2015,s najezdem 30t. km byla nechana na zahrade jako darce a koupena jina,hodne ojeta /220t./ Panda stejne motorizace,r.v. 2004,Emotion.Pri demontazi a vymene jednotlivych dilu(sedacky,pasy,napravnice,poloosy) a soucasti byla prvni Panda 2010 mnohem vice orezla nez Panda 2004.I ty obycejne srouby od pasu,prosroubovane do karoserie,byly mnohem orezlejsi.
    Trochu off,ted uz je prehozenej i motor.Bohuzel,pro dobrou miru motor 2004 byl jeste EURO 3,a pro jeste lepsi miru byl jeden z tech vozu,kterej se vyrabel v obdobi,kdy Panda byla auto roku.Takze tam byl komplet,co se daval do Punta,kabelove svazky nemely plne shodne konektory pro novejsi motor a RJ.Sehnat vhodnej svazek trvalo mesice.

    No,a manzelka dava prednost strkat Pandu do garaze kazdej den,prece to nebude kazdej den skrabat/ometat pred barakem,nebo vyjizdet ve vymrzlem aute na ty 4km.
    Takze Panda vesele rezne,z garaze se obcas vymeta voda.
    Kdyz jde o pohodli( a nutit manzelku resit tuhle problematiku spravne znamena i pro mne znacne psychicke nepohodli),necham to holt reznout.Kde neni vule….
    Ted jezdim v Tipu,to parkuju venku.Dutiny uz jsou delane,ale celkem mne znepokojuje mizerna odolnost laku/barvy.Jeste nema 30t. a je otukane jako Marea ve 150t.,a to nejen kapota a lemy blatniku,ale i zadni casti prahu.Resi se zasterky.Jo,a do kapes v mistech blatnik/prah si umi pekne nabirat material.

    1. Ford Mondeo, 2005. Parkovan venku, beze stopy koroze. Pred dvema lety osetreni dutin i spodku u Trendla. Porad se drzi, starik.

    2. Bystro: Máte-li tu možnost, postavte přístřešek. Já do toho šel už před lety a žena si to v zimě nemůže vynachválit – už žádné škrabání a ometání nebo po dešti saharský písek na čerstvě umytém autě… Akorát kuny to nezastaví, v tom má zase garáž něco do sebe.:-)

      1. Naprostý souhlas, v teplé garáži to opravdu rezne. A nejen auto, i vercajk. Pod přístřeškem není potřeba škrábat a ometat, což je asi ten největší opruz v zimě. V létě v tom zas není 50 stupňů.

        1. A co nevytápěná garáž? Případně nechat otevřená vrata a větrat?

          1. Tak to popisujete zděný přístřešek :)

            1. Bohuzel,je to bytovka,a zdena nevytapena garaz je soucasti domu.Nechat ji mrznout nelze z vice duvodu.No a pristresek se zvazoval,ale nerealizoval.Kde by to prostorove slo,moc blizko je studna.

      2. Já bych k tomu přístřešku doplnil – NIKDY neparkovat na trávě! Kdo tak nečiní, s totálně zrezlým podvozkem se brzy shledá. Asfalt/dlaždice/beton rulez!!!

  5. Právě uvažuji, jestli bych na nové auto neměl dát zástěrky. Předpokládám, že menší „pískování“ podvozku by mohlo taky pomoct.

    1. Zástěrky za předníma kolama pomůžou určitě, odletující kamínky jinak otřískávají lak z prahů. Za zadníma kolama proti korozi nepomůžou; ale před zadníma kolama opět, můžou ochránit prahy.

      1. Mal som volakedy auto – taketo https://en.wikipedia.org/wiki/Oldsmobile_Alero#/media/File:Oldsmobile_Alero_sedan_–_03-16-2012.JPG kde tovarenske „zasterky“ za prednnymi kolesami (auto na fotke ich nema) prenasali prilis vela tlaku na blatniky ked sa tam natrepal sneh a poskodzovali farbu na blatnikoch.

  6. Dfensi, kde konkrétně hnijou mercedesy? Na mém GLK 3.6 vyhnily za poslední 4 roky zadní pružiny, jinak drží a parkuje venku. Takže po čem se dívat?

  7. ty mazdy, ti mě vydesilo. Hnijou vsechny?

    1. z toho co jsem viděl osobně, tak hlavně šestky z počátku produkce, neuvěřitelně, opravdu neuvěřitelně, včera jsem jednu v posledním stadiu přezouval, kdybych to věděl, vyfotil bych vám ji zespodu…

      1. On je hlavně obecně problém s auty ze zemí, kde jsou jiné klimatické podmínky. Mazda to afaik řešila (jestli výsledek za něco stojí nebo to jen oplastovali aby to nebylo vidět netuším). Zajímavější je to třeba s Teslou, že – auto které původně cílilo hodně na geeky kteří leccos prominuli… jenže v rámci rozšíření sortimentu a kvůli dotacím to nekupují dávno jen geeci, a ti už mají přece jen ty hranice trochu jinde. A najednou zjišťují, že v Norsku jim Tesly reznou po 3 měsících i v předu na masce, protože stačí pár kamínku který do toho 80 mikrometrového laku udělají dírky, a tam to pak rezne… Proti tomu my žabaři s „normálními“ vozidly řešíme jen problém s podběhy a podvozkem, že :D Nebo že za 12 let reznou lemy blatníků.

        1. Karkulka: Tesla je specifická v tom, že především cílí na lidi, kteří auta nijak neřeší, nepotřebují je a současně mají peníze. Typický elektromobilista je mimo i z tohoto důvodu – nechápe, co někomu na káře za mega a půl vadí na tom, že se to musí dlouho nabíjet (doma to nabije přes noc, často má tu možnost i v práci přes den). Nechápe, že někomu vadí mizerný dojezd (on přece jezdí 15 km do práce a 15 zpět a na to mu to stačí). Nechápe, že někomu vadí otřesná ergonomie („to je jenom o zvyku“). Věci, které se na autě serou omlouvá stejně jako isheep kiksy eplu („to se může stát každému“).

          Prostě jiní lidé, kteří mají jiné nároky i představy oproti lidem, kteří auta buď mají rádi a baví je řídit nebo je potřebují (nebo obojí). Výborně kdysi okomentováno v Two and a half men, už ten nový po vyhazovu Sheena, kde jeli s vodíkovou Karmou a on jako správný miliardář hlasí „nechápu, že si to nekoupí každý“. Ono to zní jako joke, ale pro většinu majitelů Tesel to joke není – oni typicky vůbec nechápou potřeby lidí, kteří nemají jejich peníze ani způsob využití auta. Je to přece tak úžasné a musí to chtít každý. Kdo to nechce, je nejspíš nějak mentálně omezený.

          1. O vodíkovej Karme nič neviem. Iba o hybride benzín-elektrika…

            1. Pathy: my bad, marně přemýšlím, proč jsem ten vodík napsal. Na smyslu to ale nemění nic.

      2. Najhoršie boli mazda6 od 2002 do 2005. A mazdy 3 z tých istých rokov. Od 2006 boli nejaké facelifty a už to bolo lepšie. Napríklad mazda6 druhej generácie od 2008 už nemá s hrdzou vôbec problém. Predal som 10-ročnú s nájazdom okolo 300kkm a bola viac-menej bez hrdze. Samozrejme, že na ramenách a nápravnici boli nejaké drobné miesta s povrchovou hrdzou, ale to by ešte ďalších 10 rokov do úplného zhrdzavenia zvládlo. Plnostenný materiál tiež nejakú dobu vydrží a povrchová hrdza na ňom tvorí ochranu proti korózii.

  8. Dnešní automobilkami praktikovaná korozní ochrana zákazníků před tím, aby jim auto vydrželo 15 let a oni se ho chudáci nemohli zbavit (proč se zbavovat auta které jezdí a nerezne, že?) podle mého názoru zapadá přesně do současné koncepce likvidace automobilové dopravy (a vyjímkou horních 10 tisíc), včetně zavedení automobilu jako služby (pro ty privilegované kterým to stát dovolí).

    Zkuste vohnoutům sebrat po 10 letech auto nějakým nařízením EU, a rázem tu máte druhé hnutí žlutých vest. Když ale vyrobíte poddimenzované litrové oturbené mrdky co se rozpadají a rezaví před očima, tak je majitelé za těch 8 let ještě rádi nechají sami sešrotovat.
    Mezitím se zpřísňují kontroly na STK, zavádí se pseudoekodaně z chudoby na staré auta, a ty staré držáky které by po renovaci vydržely dalších 20 let, se tak postupně všechny vyřadí z oběhu.

    Salámovou metodou, desítkami způsobů tak přejdeme na bezautomobilní společnost středověkkého typu (životní filozofii obstará středověkký islám), a vohnout, coby ta pomalu vařená žába, jen bude čumět, kam se to společnost dostala.
    No vlastně nebude čumět, protože mezitím si všichni zvyknou zprvu na to že se jezdí na elektrokoloběžkách, později na odrážecích koloběžkých, a další mladé, ideologicky podchycené generaci pak nebude připadat nijak zvláštní, že bydlí v chatrči, jezdí na oslu a živí se bramborami a obilninovou kaší. A je jedno jestli se to ideologicky podchytí v ránci ochrany gaie před fujky člověkem, nebo tím, že se vysvětlí, že už prorok Mohamed takhle žil.

    1. bych se nebál – ani ten „obyčejnej buřtožrout“ si nenechá auto vzít úplně, lidi jsou tu vynalézaví (a šikovní, když musí), nějakými auty se jezdit bude a čím větší tlak tím větší protitlak – v tom vidím naději, protože to ti debilní novodobí vládci neustojí.

      1. „Víte vy pane co je to důl? To je jen díra v zemi. Ten vám můžou zasypat nebo zatopit, ale vzít? To rozhodně ne.“

        Myslím že po 100 letech totalitních režimů zakazujících i to co se zdálo předtím nezakázatelné, bych si vážně jistý nebyl. Kolikrát byl člověk rád, když mu nezakázali pobyt na svobodě, nebo rovnou celou jeho existenci.
        ROvněž mi nění jasné, jak by to řadový vohnout mohl přechcat, když se mu nedaří dnes ani obejít STK a emise. Schválně je to nastavené tak, že ty šílené předpisy dnes horko těžko splní obří automobilky, a vy si myslíte, že to dokáže obejít nějaký český pivní pepík, který pokorně žmoulá čepici a klepe se strachy jen před obyčejným podržtaškou-pučmidrátem v montérkách na STK ?
        To si představujete jak? Že zbastlíte nějaký samohyb z překližky a trubek z bauhausu a motoru ze smeťáku, a budete ho v klidu provozovat na pozemních pokucích aniž byste čelil statisícovým likvidačním pokutám?

        Když se automobilky v Evropě zruší (ten proces se maskovacím manévrem zvaným „dieselgate“ už nastartoval) a čínský soudruh se rozhodne, že nám žádné auta nevyrobí nebo nedodá, tak auta co, Halík?
        No přece nebudou, kurva nebudou!

      2. Hrosan – jhk: myslíte podobně, jako si „obyčejnej buřtožrout“ nenechal vzít majetek, peníze nebo možnost cestování po únoru? Moc bych na to nespoléhal. Člověk se vyznačuje vysokou mírou přizpůsobivosti.

        1. Nejen to, kdyz to bude na lidi dolehat postupne (treba podle emisnich trid), tak se nic nebude dit, protoze jeden za druhyho kastany z ohne tahat nebude. A postupne dojde na vsechny.

        2. Kdyby jen přizpůsobivosti. Tušíte, kolik lidí to mělo jako svůj životní cíl?

      3. Bohužel výsledkem oněch tlaků a protitlaků jsou války.
        A ty vždyky nejvíc odnesou ti, kdož měli nejmenší zájem na jejich vyvolání a výsledku.
        Celé 20. století není o ničem jiném: liberálové v rámci zájmu kapitálu a pokroku sociálně spravedlivé Evropy nejdřív vyvolali Světovou válku, pak nacisté v rámci pokroku a nové, čisté a sjednocené Evropy zvládli její druhý díl, pak další pokrokáři jménem marxismu-leninismu vyvolali Studenou válku a když už se zdálo, že ten pokrok máme konečně z krku, tak přišli sexuální úchylové, ekologisti a baterkisti a vypadá to na čtvrtý díl další liberání války za lepší Evropu.
        A neustojí to vždycky hlavně normální lidi. Vládci to ustáli většinou všichni až na Hitlera, ten jediný tu svoji osobní odpovědnost myslel fakt vážně.

    2. Hnuti zlutych vest? No, hnuly se, pravda. A dosahly ceho ze presne? Mam pocit, ze to neni neco, ceho by se politik z Brusele nejak vyrazne bal. On se tak maximalne boji mistni ucetni, ze mu prijde na to, ze v patek uz je fprdeli a odchod tam vsem brnka vratnej za flasku.

      1. Tam ale šlo jen o zdražení benzínu o pár centů (aspoň se to tvrdí). Nikoliv o to, že vláda rozhodla, že automobily pro plebs prostě nebudou.
        Jen kdyby přestaly dodávky benzínu, tak by francouzi udělali takový bordel, že by z elysejského paláce zbyla jan hromada sutin.

        Ikdyž, zlí jazykové tvrdí, že i to „hnutí žlutých vest“ za stanného práva co platí od událostí v Bataclanu, byla jen masivní řízená policejní provokace.

  9. Co udela samopal když ho ponecháme na dešti? Zrezaví, ne vole? Zrezaví, správne a co hlavne? No koroduje vy tupci!

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017