Jak jsme vyhráli válku - zpět na článek

komentářů 161

 1. Vy si z toho delate srandu, ale zhruba 1/3 Panduru je prubezne nefunkcnich:

  https://www.lidovky.cz/domov/becvar-tricitka-panduru-ma-zavady-deset-neni-schopnych-boje.A160320_160744_ln_domov_ELE

  Bojeschopnych je pak jeste mene, jeden znamy z armady se mi sveril, ze tusim v roce 2016 byly u jakehosi utvaru v Tabore bojeschopne jen 3 Pandury ze 20. A ani v Reichu to neni o moc lepsi, napriklad v roce 2018 meli bojeschopnou mene nez 1/3 techniky:

  https://www.euro.cz/udalosti/bundeswehr-se-rozpada-1396522

  No, rusaci se nejspis opravdu tresou… smichy.

  1. Zijeme v konzumni dobe, i vojenska technika se spotrebovava. Jinak by zbrojari nemeli co zrat. Kdo je zvedavej na nejaky V3S, nebo UAZy, MIGy a dalsi sracky, ktery fungovaly vicemene pul stoleti? Kam by tohle vedlo? Mazane to vyresili Polaci. Namisto Rusu, kteri si svoje vojaky platili, tam ted maji Amiky a je konecne klid, vejvar a soulad s prirodou: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/504731-americane-jsou-jako-sarancata-bouri-se-polaci-kvuli-skladum-armady.html

   1. To, že to fungovalo půl století přece neznamená, že to mohlo v plném stavu kdykoli vyjet. Ta opravárna plná V3Sek v Přelouči tam není pro nic za nic. Pandur jen asi nejde opravit kladivem, což je u vojenské techniky škoda, ale dneska je takový všecko.

    1. U vojenske techniky je to zcela zasadni pruser. Viz AK47. Vzhledem k tomu, jakym stylem se dneska vedou horke valky, tak za chvili se budeme zase mlatit remdihama, protoze to jediny bude funkcni, kdyz to bude potreba.

     1. AK47 je solidní kus železa, přinejhorším nasadit bodák…
      Mosin je ještě lepší.

     2. AK47 uz Rusove nepouzivaj vic nez 40 let, co presli na AK74. Ono to AK47 zas takovej neprekonatelnej zázrak nebyl.

      1. shane: Jo, voni Vám tak Rusové řeknou, co skutečně používají, respektive by použili, museli by spadnout z jabloně naznak leda.

       1. Ak 47 byl vyrazenej z vyzbroje bojovych utvaru uz v 70 letech, blbe. Jdi radsi pindat o necem o cem aspon neco tusis.

        1. Hehe, já hovořím o tom, že Vám rozhodně nebudou říkat nic, co by nechtěli, abyste věděl, to je celé :o). Vy „výzbroji bojových útvarů“.

        2. Ale valecne utvary ich mali este v 80. rokoch :-P

         1. Je to vůl a neví o tom, no, není on šťastnej člověk?

      2. Zázrak nezázrak, když to somálskej negr vykope z pouště, kam to bylo nasypaný v rámci odzbrojování, a přiváže na to provázek, tak to furt střílí. Líp na tom snad už je jenom vosumapadesátka.

       Jináč na V3S se fakt nemá skoro co posrat, ta věc se vytáhne rezavá z křoví, kde stála deset-dvacet let, trochu pročistí promaže, dají nový náplně a nakonec to odjede:
       https://www.youtube.com/watch?v=scq6JYaHr2c
       https://www.youtube.com/watch?v=53vMJxmnKXo
       https://www.youtube.com/watch?v=lsIaFHKemfc

       Ostatně, co taky čekat od tatrováckýho motoru, žejo :)

       1. Hodnota AK47 je spíš pro různé povstalce a domobrany. Je to primitivní zbraň z primitivní země pro primitivní lidi a v tom je dokonalá. Tvůrce dobře věděl v jaké zemi se to vyrábí a kdo to bude obsluhovat.
        S dobrou logistikou, pravidelnou údržbou a gramotnými vojáky lze provozovat i přesnější a účinnější zbraně. A když se na to pak navěsí různé serepetičky, tak vystřílíte partu negrů s akáčkama dřív než si vás vůbec všimnou.

        Ale když jde z tlustejch do tenkejch, tak je to nepřekonatelné a nezničitelné.

        1. tu „partu negrů“ vystřílíte hlavně proto, že budou mít mizerný výcvik nebo taktiku ve strovnání s těmi, kteřé mají „serepetičky“ na flintách. Pokud byste zbraně otočil, dopadne to stejně.

         1. No. Mají-li obě strany výcvik zrhuba srovnatelný, technologická převaha (v tomto případě zbraně přesnější, spolehlivější, s větším účinným dostřelem, s lepší možností střelby řízenou dávkou, atd.) pomůže hodně.

          Jinde to už závisí na konkrétní situaci, někdy může technologická převaha vyrovnat a převážit i horší výcvik, jindy tomu bude zase naopak; obecně k tomu celkem nic rozumného říci nejde.

          1. Američtí vojáci ve vietnamu s jejich M16A1 by mohli vyprávět….fakt je, že ta zbraň byla výkonnější, ale ta tragická spolehlivost.

          2. A1 byla tragédie, pak se to ale dost zlepšilo.

           O „výkonnosti“ by se dalo diskutovat (a mnohde se diskutovalo) do úplného bezvědomí, každopádně 5.56 do husté džungle je volba ne úplně totálně šťastná :)

          3. Pardon, kecáme oba, uvědomil jsem si to až po odeslání. M16 byla tragédie. Právě M16A1 to hodně zlepšila.

          4. ocs 15.5.2019 v 15:20

           Přiznám se, že jsem to různě hledal a podle mě hlavní americká puška ve vietnamu byla verze A1. U té jsem si jistý, že jí vojáci kvůli nespolehlivosti a nutnosti neustále mazat a udržovat čistou, skutečně nesnášeli. Oproti té první verzi AR 15 měla už možnost dovřít manuálně závěr, ale AR 15 ve vietnamu skoro nebyla. Pokud se pletu, klidně mě opravte. Stran té ráže to je pravda, do jungle se to fakt nehodí, na ten boj, který se ve vietnamu obvykle probíhal, bylo AK 47 na 100% lepší.

          5. Kupříkladu z té někde už dávno odkazované wiki:

           … original M16 fared poorly in the jungles of Vietnam and was infamous for reliability problems in the harsh environment. As a result, it became the target of a Congressional investigation … addressed and corrected by the M16A1, the reliability problems decreased greatly … M16A1 rifle achieved widespread acceptance by U.S. troops in Vietnam … less than one percent wished to carry … the AK-47 …

           5.56 se ráda odráží (a někdy dokonce fragmentuje) v křoví, to je fakt. Problematická je také její účinnost vzhledem k nejistotě hydrošoku. Druhý fakt ale zase je, že bigoš může nést pohodlně dvakrát takovou zásobu střeliva než u 7.62, a že bez zpětného rázu se lépe strefuje; která výhoda kde převáží, to je otázka.

           Samozřejmě, naprosté optimum by bylo něco jako 6.8 SPC; ale to bohužel v té době nebylo možné (a v zásadě není dodnes).

          6. Na té zbrani, pokud jde o cokoli relativně moderního (náboj střední balistické výkonnosti, odnímatelný schránkový zásobník, alespoň semiauto, přesnost do 4MOA), spolehlivě fungujícího, záleží méně, než na výcviku, taktice, podpoře atd. (což jsem psal i výše).

           I neohrabaný a kopající FN FAL, ze kterého jsem něco málo odstřílel, je vcelku použitelný, pokud je na druhé straně nějaký neumětel (viz např. Bush war).

           O výše zmíněném Mosinu a podobných krámech nemá vůbec smysl uvažovat.

          7. Specialne s Mosinem se v nasem SSK dela soutez, samozrejme zadna optika, atd., protoze s takovym kopacem je kumst neco trefit a kvalita strelce vice vynikne.

          8. Nj, Mosin byl zastaralej krap uz za prvni svetovy valky. Horsi uz byl jen Lebel 1889, protoze mel jeste trubicovou nabojovou schranku pod hlavní. Francouzsky Berthiery byly tak na stejno a zbytek pusek byl minimalne o tridu lepsi.

          9. Zajímavé je, že krám, který byl zastaralý už za první světové války, pomohl vyhrát tu druhou.

          10. Coby ne. Bylo jich mnogo. Ale taky se podívej na pomer ztrat. Kvalita vyzbroje taky hraje svoji roli.

          11. Co se týká odstřelovačské varianty, tak Mosina v kombinaci s puškohledem PU považuji za lepší zbraň než Mauser K 98k s puškohledem ZF 39.

          12. To asi jo, ale to je maloseriovka pro specialisty. Pesak ma na zbran trochu jiny naroky. Ta klika uprostřed zaveru je proste spatne, zbran se neda prebijet z ramene, vojak se zbytecne nadre a rychlost palby je mala. Ty kusy co jsem drzel v ruce sly navic prebijet dost ztuha. Okrajova nabojnice taky nic moc, ale dejme tomu, Britove a Rakousko-Uheraci je meli taky.

          13. Nový Mosin byl puška s přeností nějakých 3-5 MOA. Na tu sniper verzi asi vybírali to lepší.

           Jako hlavní výhodu ruských odstřelovačů jsem vždycky chápal jejich taktiku. Co jsem četl, tak se typicky ve dvojicích mohli vcelku volně pohybovat terénem a nebyli tolik svázaní se svým družstvem (jako např. Němci).

           BTW, když jsem měl možnost podívat se přes druhoválečný PU, překvapilo mně, jak je ta optika podle dnešních standardů špatná.

          14. Mosina v kombinaci s puškohledem PU považuji za lepší zbraň než Mauser K 98k s puškohledem ZF 39

           Proč? Osobně bych ty zbraně hodnotil přesně opačně. Neměls náhodou na mysli Mausera s Zf41, což byla skutečně z řady důvodů hrůza?

           PU (designovaný pro dost nepoužitelnou SVT-40 a z ní převzatý později k Mosinkám) byla laciná varianta, kterou začali Rusáci sekat jak Baťa cvičky po ’42, neumožňoval vůbec žádné ostření, nabízel jen 3.5× zvětšení, celkově nic moc oproti i jen ruským kopiím Zeisse PE, nemluvě o daleko lepší Zf39.

           I u pušek samotných bych sáhl raději po Mauserovi než po Mosince. Odstřelovačské K98k byly dost pečlivě vybírané a typicky bych jim věřil minimálně o 200-300 metrů dál než srovnatelné Mosince; stejně tak německé střelivo pro odstřelovače (7.92×57mm S.s. se zvlášť pečlivě volenou navážkou a střelou boattail) bylo myslím daleko lepší, než cokoli, co se dalo najít v 7.62×54 před 7N1 (která ovšem je ze šedesátých let, ehm).

           Uniká mi něco?

          15. Možná se pletu, ale myslím, že ZF-39 se těžkopádně seřizovala. Až ZF-4 z roku 1944 měla jak výškové, tak stranové točítko podobně jako PU.

          16. Zf39 měla jen výškové seřízení (elevation), ne stranové (windage). Celkem zásadní otázka ovšem je, zda to lze skutečně považovat za zásadní nevýhodu — kdo v boji překlikává windage, místo aby jen posunul záměrnou?!?

           Naproti tomu měla mnohem lepší optiku, a v tom už bych nějaký rozdíl viděl :) Každopádně bych ji srovnával s PE, rozhodně ne s PU.

          17. Dobrá, beru špagát a jdu se zastřelit do rybníka. ;-)

          18. To takoví Japončíci nepřeklikávali ani výškově. Pušku jim v továrně nestřelili na 300m (střed kříže); na vertikální lince měli značky od 100m do 1400m.

          19. A takový Simo Häyhä, patrně dodnes nejlepší odstřelovač všech dob, nepoužíval optiku vůbec :)

           (Ne, netrvdím, že je to správná cesta a že bychom měli zahodit optiky, naopak — jsem zastánce názoru, že mnohdy je na skvělé zbrani mizerná optika, a že to je stejná pitomost, jako dát na špičkové auto levné gumy. Ale stojí za zmínku, že jemu to za daných podmínek fungovalo opravdu excelentně.)

         2. Jj, souhlas. Staci se podivat na rozhovory ceskych vojenskych policistu, kteri cvicili mistni vojaky v Afghanistanu. Disciplina na urovni, ze je problem prijit do prace natoz v cas, neschopnost si osvojit slozitejsi (=pro evropskeho vojaka bezne) techniky. Co takovy material udela v boji a jaka je jeho pouzitelnost si lze lehce predstavit.

        2. Tak, proto často i ti uživatelé těch přesnějších a účinnějších zbraní se serepetičkama tyto odloží a vemou si 47ku od zastřelenýho ISáka, protože přece jenom ta 7,62ka je 7,62ka a navíc je to nepřekonatelný a nezničitelný :D A všude kolem dost střeliva.

         1. Překonané je to už hodně dávno a s tou nezničitelností to taky není kdo ví jaké (ačkoli je pravda, že se to většinou dá opravit nad ohněm z velbloudího trusu, to zase ano :))

          Velmi zajímavá je kupříkladu tato zkušenost (i další odkazy odtamtud dál). A stojí asi za to se podívat i na tu blbou Wiki.

          1. Statistika je sviňa, klidně najdu jinou s opačným výsledkem. Jaksi málokoho zajímá kolik to nabouchá na střelnici, v bojovejch podmínkách to nikdy tolik nevystřelí. Spíš je zajímavější jak to selhává v boji po protažení peklem, od pouště po deštnej prales.

           Každopádně jo, třetí generace daleko modernější zbraně už něco vydrží. To je hezkej výsledek, akorát jaksi ten Kalach to zvládl od uvedení do výzbroje hned před víc jak 60 lety. Kdepak, jednoduchý a bytelný věci jsou jednoduchý a bytelný věci…

   2. Vojenska technika se spotrebovavala vzdycky. A zapomen na nejaky polni opravy pod palbou, motorizovane jednotky mely skvele vybavene polni dilny (v podstate maly strojirny na kolech) a hromady nahradnich dilu a celych motoru. Sovetsky starsina generalkujici motor T34 klestema a kladivem je akorat postava z legend starych zbrojnosu, stejne jako American improvizujici s podvazkama a zvejkackou.

    1. Prijde na to, jaky mas typ konfliktu. Mrkni na Donbas, tam opravuji obe strany. Vzbourenci proto, aby meli s cim bojovat a Ukri proto, aby meli s cim bojovat plus aby Pornosenko vyvaril ve svych opravnach vatu. Ono ne vzdy se dela nejaka Barbarossa, dneska se delaji i lokalni valky pomalu s oplechovanyma trachtorama.

     1. Tak nebavime se o guerillach a armadach tretiho sveta. Bavime se o armadach vyspělých statu. To bysme za chvili mohli vest debatu, na co moderni kvery, kdyz bubaci v africe furt uspesne pouzivaj enfieldy z prvni a mausery z druhy svetovy*. Kdyz jde tlusty do tenkejch tak se opravuje a kanibalizuje vsude.

      *coz je jeste dobry, v gardovym muzeu v Londyne maj vystavenou kresadlovou musketu z napoleonskych valek co Britove ukoristili nejakejm guerillam v Adenu nekdy v roce 1975.

      1. Tak ja vychazim z potencialniho nebezpeci, ktery nam muze hrozit a proti kterymu muze vubec mit smysl se branit. Spis tipuju nejaky akce typu ‚Allahu dej nam vlahu v Teplicich‘ ala Kosovo, nez situaci, kdy se Polak rozhodne, ze ty americky zakladny uz to tak tlacej, ze zase potrebuje kus Ceska. V dnesni dobe bychom mohli v tomto pripade tak akorat nechat shodit Cechum z letadel popcorn a Colu.

       1. Sysop: Colu ne, já hlasuji pro Pepsi, ta je s cukrem :o).

        1. Tak ja samozrejme nepiju nic, v cem je aspartam. V klasicke Cole jeste je, ne? (uznavam ale, ze Pepsi je chutnejsi)

         1. V klasickej Cole byva glukozovo-fruktozovy sirup. Ale tazko povedat, co je lepsie.

          1. Ste si istý? Coca Cola má vo zvyku používať to čo je lokálne najdostupnejšie. Napr. v USA používajú HFCS, tuto v Kanade zasa trstinový cukor. Odhadujem že v strednej Europe by volili repný cukor. Inak neviem čo je na tom pravdy ale z každej strany počujem že HFCS je pekná sračka.

          2. Ako sa hovorí, „Na Slovensku je to tak“. Vyzerá, že si to dobre pamätám: https://potravinydomov.itesco.sk/groceries/sk-SK/products/2002020035549

          3. Jo, ten GFsirup je i tady v cole v ČR, cola má prostě divnou pachuť a čím je teplejší, tím je to více cejtit, jako když máte na jazyku vymáchaný hard z necek. Pepsi i když zteplá je prostě chuťově lepší, nemá pachuť, nesnáším pachutě.

          4. Budte rád že ho aspoň nemáte v pive. Môj bývalý zamestnávateľ to pchá takmer do všetkého, výrobkov so 100% obsamo sladu v mladine má minimum. Ale zato má kopu takých kde je sladu len 35%. Inak, to je jedna z vecí ktoré nechápem. Kanada má celý rad predpisov ktoré nútia výrobcov nazývať svoje produkty pravým menom. Francúzska hroznová vodka sa musí volať ciroq, lebo vodka musí byť robená z obilia alebo zemiakov. Ale potom prečo sa môže kvapalina vyrobená zo 65% HFCS volať pivo?

         2. Sysop: Pepsi je chutnější, souhlas. Moje chuťové „buňky“ to říkaly :o).

   3. Těm polským chujům se ten vlezprdelismus vyplácí. Kam strejček Sam šlápne, tam sto let tráva neroste. Když oni si vždycky vyberou nějak takhle. Jejich lezení do Hitlerovy řitě se jim taky ve finále moc nevbyplatilo.

    1. Jo, to se jim skutečně nevyplatilo věřit na nějaké dohody, hlavně na tu Mnichovskou, ta byla jasným výsledkem agresivní hitlerovské politiky Německa a britsko-francouzské politiky appeasementu, podporované USA a pak nesmíme zapomínat na rozvratnou činnost sudetoněmecké strany v ČSR. Skutečně parádička. Důsledkem dohody bylo připojení Těšínska k Polsku a kus jižního Slovenska a Podkarpatská Rus hezky Maďarsku. A my? My jsme zůstali jak ta boží hovádka úplně bez všech pohraničních pevností, ztratili jsme 33 procent průmyslových závodů, dále jsme ztratili přes 4,8 milionů obyvatelstva a skoro 42 tisíc kilometrů čtverečních území.

     1. Podkarpatská Rus až v březnu 39, byly to mimochodem i docela krvavé boje, o kterých se málo ví.

      1. Moment..to snad bylo dříve, to patřilo přece už pod tzv. vídeňskou arbitráž a to bylo přece už v listopadu 1938.

       1. Po 1VA ztratila ČSR Užhorod a Mukačevo, proto taky ten Chust pak, žejo.

  2. To je normální stav v každé armádě světa (my jsme na tom naopak ještě dobře). Ono je to dané tím, že vojenská technika je ze své podstaty extrémní a je stavěná tak, aby se v případě nějaké nepříjemnosti stroj „obětoval“ a muž uvnitř přežil a ideálně zůstal nezraněn. Vemte si, že v extrémních případech z motoru velikosti toho automobilového (ukrajinská řada 5TD a 6TD je velice kompaktní) třeba vydupáváte 1500 koní. Pokud máte pocit že to „za starých dobrých časů“ bývalo lepší – převodovky německých těžkých tanků (počítám i Panther) měly životnost v řádu desítek kilometrů…

   1. To ano, ovsem hodne problemu se dalo resit ‚na place‘, at u Jeepu, tak u T34. Dneska ti nekdo ucvakne par dratu a dobojoval jsi. Uplne nejlepe, kdyz je vsechno automatizovany a tech lidi tam mas minimum. Drony, typicky priklad. Pokud mas prevahu, pak je to super. Pokud ale ty mas drony a ten druhej jednoduchy letadla s rusickama, pak muzes mit problem.

    1. Jak odporný pojem „morální zastaralost“.

    2. Na place vyresis jen něco. Uz za druhy svetovy se vetsina slozitejsich oprav resila vymenou celeho motoru za jiny. Poskozeny motor se v lepsim pripade odeslal do dilen v zazemi kde ho repasovali, v horsim sel rovnou do huti. Zivotnost motoru zejmena u obrnene techniky byla nizka, vetsinou jely v rezimu pretizeni.

    3. Nezlobte se, ale to co jste napsal je snůška laických představ.

     – Snadná opravitelnost staré techniky je v podstatě mýtus. Naopak, výměny zejména pohonného ústrojí bývaly velice komplikované a dnes jsou podstatně rychlejší a snadnější (typický příklad – výměna pohonné jednotky tanku T-54 trvala 8-12 hodin, výměna moderního powerpacku zabere 2-3 hodiny)- díky modulovému přístupu k technice si s výměnou také poradí méně zkušení operátoři
     – Je pravda že starou techniku lze s menšími zdroji rozjet, ale nikoliv efektivně provozovat. Pokud vám budou chybět díly, je jedno, zda je váš tank padesát let starý nebo deset – z ničeho je nevyčarujete a rozjet výrobu dílů pro obrněnou techniku zvládne málokdo. Doba kdy všude bylo milion sovětských tanků je například dávno pryč – díly na ně jsou často drahé, paradoxně dražší než na moderní stroje, navíc je jich stále méně
     – Zastaralé stroje jsou zastaralé z dobrého důvodu. Dám Vám příklad – vojenští analytici odhadují na základě zkušeností z Ukrajiny, že moderní verze tanku T-72B3, kterou Rusové pod tlakem lifrovali separatistům, má až čtyřikrát vyšší bojovou hodnotu než původní nemodernizovaná verze tanku T-64A nebo B, se kterou operuje ukrajinská armáda. Rozdíl je propastný, starý typ nemá proti novému skoro žádnou šanci kvůli rozdílu ve střelivu, SŘP a pozorovacích prostředcích. BVP-1 má dnes také hodnotu prakticky nulovou – lidé se smějí našim Pandurům, ale jde o verskrze moderní vozidla která by s nemodernizovanou ruskou mechanizovanou jednotkou se standartními BVP udělala velmi krátký proces a na každý zničený Pandur by připadlo při správném užití tucet hořících BVPček (všichni tak nějak víme že BVP jsou zastaralé stroje ale málokdo tuší jak strašně moc)
     – Zarušit dron není až tak triviální a i kdyby – drony jsou prostředky které se užívají při totální vzdušné nadvládě nad protivníkem. Nahrazení stíhacího letectva drony je zatím naprostá utopie. U letectva také platí ještě mnohem strmější násobení sil moderní technikou než u obrněnců – zastaralý tank může vyřadit ten moderní ale zastaralá stíhačka nemá šanci prakticky žádnou. Jinými slovy, situace kdy budou starší stíhačky sestřelovat drony prakticky nastat nemůže

     1. Velice záleží proti komu stojíš a vhodnou taktikou lze poměr sil dost vylepšit. Pokud seš víceméně jen proti pěchotě a v zastavěné oblasti a protivník nemá moc těžkejch zbraní, tak i Hilux s navařenou osmičkou plátama dává značnou výhodu a BVPčko zcela panuje. Von taky primární úkol obrněnců je dovézt rychleji a s větší balistickou ochranou někam jednotku pěchoty a následně jí poskytovat palebnou podporu. Proto se tomu říká obrněná pěchota. To že začaly být pozděj vybavovaný i malým kanonem nebo PTŘS jejich použití zvýšilo, ale furt to není tank, že.

     2. Celkem zajímavé porovnání BVP1 a Panduru je zde -> https://www.armadninoviny.cz/analyza-mozne-modernizace-ceskych-bojovych-vozidel-pechoty-bvp.html

      Ono by to BVP1 s lepším zbraňovým a zaměřovacím systémem nebylo proti panduru face to face až tak ztracené. Větší problém je odolnost proti výbuchům min, IED a podobně. Tam je to BVP1 vlastně rakev na pásech.

     3. No, mluvil jsem s klukama v Tabore a Pandury jsou fajn.

      Pokud jezdej…

      Dron zarusit lze. Trivialni to neni, je to jen otazka penez. Coz je u bojove techniky nevyhoda, kdyz nestaci knouhou. Proto je snaha rozdelit iteligenci dronu do hejn, aby se takove hejno bylo schopno ridit i pri vypadku orientace, ridicich signalu, i ztrate nekterych kusu. Zatim to ale jeste neni funkcni. Blby bude, az bude.

  3. Bojeschopnost nad 80% je téměř nesplnitelný cíl, který se za poslední půlstoletí oběma supervelmocím povedl jen krátkodobě u výběrových útvarů v Evropě v 80. letech.

   Reálně se bojeschopnost drží mezi 50 a 60 % u USA a Ruska, a u ostatních zemí níže. Ale to velmi odvisí od složitosti: nejmodernější technika, jako u Rusů tanky T-14 Armata a u Američanů F-22 a F-35, mají bojeschopnost pod 40% protože jsou tak složité, že je fyzicky nemožné mít skladem dostatečné množství náhradních dílů a čeká se na jejich dodávky či dokonce naskladnění od subdodavatelů.

   A konkrétně u Armaty a F-35 je to o to horší, že některou údržbu už ani není schopna dělat ruská, resp. americká armáda, ale musí si zavolat techniky od výrobce.

   Potom je ovšem ještě důležité chápat, že je rozdíl mezi „bojeschopností“ (mission-capable rate) a „provozuschopností“ (flight-capable rate), kde první je vždy nižší než druhá, a u civilních strojů se logicky hodnotí pouze to druhé, vyšší číslo.

   1. Jen pro úplnost – nedotank T-14, označovaný chujlostánskou propagandou jako Armata byl vloni v červenci chujlostánským vicepremiérem pro otázky zbrojení a vojensko-průmyslového komplexu Borisovem označen jako předražený a nevhodný k nasazení. Putinát proto místo dalšího neúčelného cpaní peněz do Uralvagonzavodu bude investovat do modernizace stávajících T-72 a T-90.

    1. Přiznám se, že ne zcela rozumět řeči Vašeho kmene. Mohl byste svůj předchozí příspěvek přeložit do češtiny?

     1. Kterému ze mnou použitých a daném kontextu běžně užívaných pojmů jste přesně nerozuměl?

      1. Jste si jist, že tyto pojmy jsou běžně užívané? Já bych si dovolil o tom polemisovat.
       Kupříkladu mi není zcela jasný pojem „nedotank“. Můžete mi osvětlit jeho skutečný význam a také etymologii?
       Pojem „chujlostán“ asi nebude užíván oficiálně, že?

       1. Torm je zjevně ještě pubert, proto ty neobvyklé výrazy.

        1. Neobvyklé jsou možná pouze pro vás (jejich vysvětlení je o kousek níž). Až vám bude sedmapadesát jako mně a v Rusku strávíte tolik času, jako já, možná se v běžné hovorové ruštině též dovzděláte.

         1. Torm:
          Těch „sedmapadesát“ si umím snadno proklepnout jednoduchými dotazy, neradno zkoušet mě blamovat.

          V RJ se nehodlám dovzdělávat, bo nemám v úmyslu navštěvovat státy bývalého SSSR a pro další potřebu mi znalosti toho jazyka stačí.

         2. @Tom: Corona měl/a/o zřejmě na mysli mentální věk. Za lingvistickou vsuvku samozřejmě děkujeme (jakkoliv je plná pičovin – nebudete nám jistě nějak usilovně tvrdit, že chujlostán je element běžné hovorové ruštiny), ale pro účely komunikace v této restauraci se prosím pokuste používat běžnou hovorovou češtinu.

          1. Ad John P. Graver:
           Pokud je člověk uzavřen v určité sociální bublině, může lehce získat mylný názor, že některé slovní obraty* jsou v daném jazyce užívány běžně. Ve skutečnosti jsou užívány běžně v oné bublině či skupině lidí, ale napříč celou populací.

           * Nemusí jít jen o slovní obraty. Mohlo by se stát, že někdo získá dojem, že je běžné si strkat kuře do vagíny.

          2. Ach, až teď jsem si všiml, že mi vypadlo slovíčko.
           Správně má být: ale ne napříč celou populací.

    2. Hele, nechci byt impertinentni, ale blbe se to cte. Mozna mas pravdu, ale nejsem si jistej, protoze se tomu nahovno rozumi.

  4. Nechci být škaredý, ale žádný Pandur není bojeschopný, nikdy nebyl a nebude. V první světové válce by to byla děsivá zbraň na bitevním poli. V současné době je ten křáp díky svým skvělým a vyhlášeným manévrovacím schopnostem dobrej tak leda jako mobilní zátaras někam před hentu „svobodnou evropu.“ Než jet „do války“ s pandurem, to bych to na místě nebohého vojáka zkusil radši stopem. Což je samozřejmě skvělé, protože to, že jsou snad mimo provoz, má naprosto nulový vliv na jejich bojeschopnost. A to se Horste vyplatí.
   Mimochodem, věděli jste, že ten krám běhá na Windowsech?

   Obávám se, že nejlepší technika, kterou má pozemní vojsko k dispozici stojí v Lešanech.

   1. Tak jo, dedku. Vy si v noci sednete do BVP-2 s prachmizerným primitivním noktovizorem BPK-1-42, já si sednu do KBVP Panduru s termovizí MiniPoP, a vy vzápětí zemřete v ohnivé kouli aniž byste vůbec kdy viděl, kde sakra vůbec jsem – abych tak parafrázoval senátora Cunninghama.

    A pokud by se obě vozidla pohybovala do stran, potom byste v ohnivé kouli zemřel i ve dne, protože vést palbu z BVP-2 s jeho parodií na „SŘP“ na pohyblivý cíl za pohybu – no hodně štěstí.

    Kolik toho víte o systémech řízení palby bojových vozidel?

    (Každé KBVP má samozřejmě průchodivost terénem nesrovnatelnou s pásáky – jenže to úplně stejně platí i pro ruské nejnovější BTR-82A a prototypový Bumerang.)

  5. Srandičky, srandičky, na to pana soudce Zbránka užije.
   Když se to vezme kolem a kolem, tak Švejk je teď vysoce aktuální četba,
   nejen bitevním pokřikem „Na Bělehrad“ (Na Moskvu),
   ale zejména postavičkami dementních šlechtických chcípáčků,
   ať už těch otitulovaných (pan Šláfnberg a spol.)
   tak těch neotitulovaných, kteří se koncentrují kolem Kavárny a Protičeské Židovize (poslední dobou nějaký odredovaný panák a pak jakýsi samozvaný všemurozumím z ODSky).
   Tak jen čekám, kdy Švejka zatrhnou, stejně jako zakázali kocourka Mikeše pod záminkou rasismu (ne teda, že by byl Mikeš černý, ale protože ho ukradli cikáni a všichni přece víme, že cikáni nikdy nekradou).
   Oni poslední dobou vůbec cenzurují, co mohou.
   Tak třeba Trump, který si hrál na zachránce demokracie a který se chystal skoncovat s Deep State uvrhl do želez Asangeho z Wikileaks, když leakoval pravdu o Deep State a jeho metodách (zatímco Snowden si vesele vegetí v Rusku, oné hnusné antidemokracii).
   Stejně paní Květnová, která se dušovala, jak bude respektovat referendum o Brexitu, je tak strašně zaneprázdněná ságou o Skripalovi a spol. ,
   že Brexit nestíhá a dokonce posílá britské kandidáty do Europarlamentu, chudák holka, kdo to mohl čekat, že to tak dopadne, určitě ya tíám je nějaké ruské spiknutí.
   Jo, takz se ukázalo, že celá ruská dossier o které roky a roky mlel mainstream je pohádka ala jedna paní povídala, což ovšem nebrání hrdinnému bojovníkovi za demokracii Trumpovi dělat převrat ve Venezuele, eskalovat obchodní válku s Čínou, vetovat Kongres a zrušení podpory Saudům proti Jemenu a nejnověji spáchat false flag ala gulf of Tonkin , akorát že to není ve Vietnamu, ale v Iránu a není to gulf of Tonkin, ale Persian gulf. Jo a abych nezapomněl.
   Burza přes veškeré QE a přes baráž oslavných článků na rozvinutou US ekonomiku nesplatitelných dluhů (služeb) jde do piče, stejně jako náš mainstream nějak pozapomněl bojovat s deflací, ale namísto toho bojuje s reálnou inflací v řádu desítek procent (nájmy, energie, potraviny atd.) a hospodářskou stagnací, když jsme naší republiku nasměřovali na low-tech devalvovanou manufakturu subdodavatelů pro německý automotive a nemáme žádný plán B.
   Tak jen houšť a větší kapky.
   Stejně z toho bude jenom válka a ekonomický kolaps, anebo ekonomický kolaps a válka. To je jediná možnost, jak tyhle globální mizerie zapřičiněné nenažraností pár tisíců globálních Sorošů (elit) a jejich přicmrndávačů mohou skončit.

   Myslím, že už to došlo i takovým zabedněncům, jako je Car Putin, když konečně přestal mluvit o „Západních partnerech“, ale spíše mluví o čurácích, kteří poruší každý slib, když se jim to zrovna hodí.
   A přesně to jsme, sorry jako.
   Zasraní zbabělí čuráci, kteří to nakonec stejně hodí modrým ptákům a Bártům a TOPce a KDU a Starostům a těmhlectem vypatlaným Macronopanákům, stejně jako Slováci si zvolili jakousi pí..u Čurníkovou.

   1. Co se obcas bavim s chlapama, kteri absolvovali povinnou v BW, tak vsichni bez rozdilu by se na nejaky valceni s nama mohli tak akorat vysrat. Vetsina rekne ‚ja uz barak mam, naco by mi byl barak nejakyho Cecha‘? Dokonce nemalo z nich bylo v Rusku na vylete (v Nemecku popularni) a maji tam i pratele. Zrejme neco jineho vykrikuje Brusel, aby si udrzel fleky a neco jineho si mysli nemeckej ovcan.

    1. Nazor nejakeho Helmuta neni absolutne vubec relevantni, protoze Helmut, kdyz dostane neco befelem of Makrely, tak jde a zastreli vlastni babku, protoze napriklad (ma/nema) ten spravny Zidovsky puvod.
     Jedine, co se od Hitlera zmenilo je, ze jedna extremisticka politicka linie byla nahrazena jinou, jeste extremnejsi a pitomejsi, pokud to je vubec mozne.
     Pro ty mene chapave – zidovsky rasismus byl vystridan zidovskym rasismem naruby, takze napriklad v Proticeske Zidovizi jede nonstop oslavna serie na Hitlera a na roli hrdinnych USA v jeho porazeni a na nesmirne utrpeni Zidu.
     Ne, ze by to byla vyslovena lez, akorat je to hodne prekroucena polopravda a nesmirne kreativni nahled na dejiny, jelikoz to byli Zidi a jejich koncerny, ktere rozpoutaly prvni I druhou svetovou a ktere sibuji medii tak, aby co nevidet vznikla ta treti.
     Napriklad aktualni Rissky ministr obrany se vyblakne do domacich mainstreamovych (jinymi slovy zidovskych) medii v tom duchu, ze obrana Izraele je nemeckou prioritou a nikomu uz to ani neprijde divne.
     Helmuti se totiz nezmenili vubec, jsou to stale stejne tupa a organizovana hovada, akorat tam je ted trochu barevneji.
     Jestli ta valka bude, nebo nebude, rozhoduji panove na R. a na S., kteri si to zajiste vyrikaji v Bildebergu a na nazor nejakeho Helmuta serou z vysoka.
     Jakoze na nazor Helmuta srali zvysoka vzdy, staci si precist dobovy tisk pred prvni svetovou, ktery pel ody na pokrok, lidsky rozum, na to, ze uz nikdy nebude valka a vsichni se mohli posrat z La Belle Époque . Hovno a sracka, jen ho chytnout a rozmazat a uz to jede. Historie se opakuje, jen lidi jsou cim dal blbejsi.
     Stejne, jako Zidi, kterym se vznesene prezdiva globalni elity, domluvili valku v Jugosce, valku v Zalivu, Lybii, Syrii a momentalne pravdepodobne Iran, tak stejni Zidi postvou Helmuty na Ivana, jen co se pro ne Trumpovy obchodni valky stanou nedostatecne profitabilni.

     1. Mylis se. Germani samozrejme stale potrebuji nejakeho tridniho nepritele, respektive ta stredni trida uredniku ano. Jenze ono je to dost jinak. Bezni Germani jsou pomerne liberalni. Bavim se s Germanama docela dost. A to jak v Cesku, tak v praci, tak treba pri vylete na kole,… novy tridni nepritel Germana neni Cech. Ani Rus. Ale Cinan, kamarade, Cinan. Nezapomen, ze Ada Germany zblbnul proto, ze byli po prvni valce uplne fprdeli a Ada jim ukazal vinika. Jenze dneska German tahne Evropu a vinikem propadu ekonomiky je pro nej Cinan.

      1. Bezni Germani jsou politicko-korektni vykastrovani volove, coz se krasne projevuje napriklad v nadnarodnich korporacich s pobockami tu i v Reichu, kdy ceska kultura delat si srandu ze vseho, kdykoliv, kdekoliv a jakkoliv narazi dnes a denne na uzkostlivou nemeckou predposranost, kdy ti debili uz ani nepouzivaji termin Vanoce, ale pouzivaji neutralni „obdobi dovolenych“ pripadne „Svatky zimniho slunovratu“, aby neurazili sve Allahu ze snackbaru parazity.
       Nedelej si Sysope iluze, ze pokud dostane predpostrany a vybrainwashovany Nemcour befel tahnout na Moskvu, ze nepujde.
       To vis, ze pujde. Uz ted se pracuje na Eurounijni spolecne armade, ktera bude chranit vnejsi hranice EU proti „agresi“, pricemz takova Ukrajina je super rozbuska, pro ucel vyrobeni ruske „agrese“ jako stvorena, staci jen rict, ze Ukrajinu bereme namisto United Kingdom, vsak co, U jako U.
       Vsak uz tu takove choutky i byly, akorat ze to myslim zatrhli Nizozemci v referendu, ktere jim Soros a spol. ve slabe chvilce zapomnel demokraticky zatrhnout. Ale to nevadi. Referendum se muze prece demokraticky donekonecna opakovat, az nastane ten spravny vysledek, anebo zmenit pravidla, napriklad nechat hlasovat oblibene obcany ze zahranici pres US ambasady, kteri vsichni voli ty spravne EU-SOROS compliant strany, jako napriklad v nasem pripade 101% krajanku voli TOP09, dokonce i ti, kteri jsou padesat let po smrti. Anebo se da vysledek referenda ignorovat, jako Brexit.

       Vsak to si ti Rusi dovoluji dost, mit hranice tak blizko clenskym statum NATO. Podivejte se, jak se Ruske hranice clenskym zemim NATO of Roku 89 priblizily. Jasna agrees ze strany Ruska. Hrrrrr na ne. A uz litaji atomovky, jedna basen a na nas se taky dostane.

       1. Ale prd. To, co hlasa germanska medialni zumpa, z toho maji Germani prdel stejne, jako my z CT nebo Hovinek. Never tomu, ze Germani jsou uplne blbi. Nejsou. Co so vysnili sasci v Bruseli je jedna vec, co si o tom mysli German je vec druha. Jo, hajzliky pro treti pohlavi projdou, ale strilet German nikam nepujde. Vysere se na to z vysoka uplne stejne, jako my.

        Vanoce jsou v Germanii porad vanoce a ze to odjakziva byly predevsim oslavy slunovratu a nebo saturnalie, to je vec druha. Germani uz ted se jinak bavi mezi sebou a jinak na ulici. Jo, ze si nechali kurvy prerust pres hlavy? Ale to my taky. Jen u nas vsechno prichazi pozdeji, nic vic.

        A navic… beznej German Amika nezere. Kurva je sere ze je prevalcovali za druhe valky a nasrali se jim do kozichu. Amiky milujou asi tak stejne, jako Frantici Germany. Jo, anglicky se ucej, krome toho i nemalo Germanu se uci spanelsky. Protoze je to dobry pro obchod. Jinak na to serou. Mame na oddeleni cca 30 lidi v projekci a z toho asi ctyri umi fakt slusne anglicky, zbytek to ma tak nejak odkoukany z bedny a Internetu. A to jsou vsechno minimalne stredoskolaci, tak co pak ten zbytek?

        Pokud chces poznat Germany, musis byt mezi nima.

        1. Starou belu Sysope. Kdo podle tebe porad dokola voli Makrelu ? Mimozemstani ? Prumernej German je disciplinovany debil, mozna nejaci tvoji obchodni partneri kseftarici z Rusama je znaji osobne, ale tech je par promile. Tech, co zazili 2 svetovou, taky ubyva, takze uz jim zase pomalu ale jiste roste hrebinek. V USA je to ta sama story. Pulka amiku je nalomenejch, ze 11 zari byl false flag, taky dvakrat neschvalujou valku v Iraku a Afghanistanu a taky si neco mysli o Clintonove a v konecnem dusledku ji to zase hodilo skoro presne 50 procent a taky to nebyli mimozemstani. Se mi zda Sysope, ze prudce starnes a ztracis smysl pro realitu, kdyz jsi tu na te mistni zabomysi diskuzi peceny vareny, tak se ani nedivim.
         Svet je totalne nekde jinde, nez kdykoliv predtim, ted se rusi mezinarodni smlouvy, ktere byly podepsany za nejhlubsi prvni studene valky, jeste mezi Reaganem a Gorbacovem a rakety stredniho doletu s nuklearnima hlavicema jsou touhle dobou uz pravdepodobne jak v Polsku, tak v Rumunsku, kde nebyly nikdy, ani za Gorbacova, ani za Brezneva. Nikdy, historicky nikdy jsme nebyli blize globalni nuklearni valce, nez jsme ted.
         S US poradci Boltonem a Pompeem a polodebilnim Trumpem, ktery zobe Deep State z ruky. Se zavrenym Assangem. Se znovuzvolenym Netanyahuem, ktery obstal v Izraelskych volbach pres prokazanou korupci a uz zase taha za nite.
         Putin uz taky pochopil, ze po dobrem s USA nic nesvede a pokud nepritvrdi, tak ho sezerou vlastni generalove a opozice, kde se to hemzi jestrabama a nacionalistama, proti kterym je Putin neskodny beranek.
         Kim uz zase strili balisticke rakety. Indie se nedavno malem pustila do valky s Pakistanem.
         V Iranu je valka na spadnuti, diky Izraeli, ktery ridi zahranicni politiku USA z loznice u Kushneru.
         Staci jeden trosku prehnanejsi false flag a nikdo se uz nebude ptat, kdo prvni odpalil rakety. Lidi by meli byt nervoznejsi nez sanky v lete, hlavne teda pote, co debil Havel zrusil co zrusit mohl, vcetne atomovych krytu civilni obrany a obranyschopnosti zeme, protoze jsme hen v tom NATO a zapadni spojenci nas ubrani a staci nam jen hrstka zoldaku se zkusenostma z Afghanistanu.
         Ale lidi nejsou nervozni ani v nejmensim, misto toho jsou v klidu.
         Americani si vesele prosazuji pravo navigace Severni cestou a militarizuji Arktidu, protoze uz jim nestaci prosazovani prava navigace v Jihocinskem mori a prumerny American nejen proti tomu neprotestuje, ale jeste se bude do krve hadat, ze to je jejich svate poslani, sirit demokracii po cele zemekouli. Vypatlanci kreteni, s odpornyma velmocenskyma ambicema, mohou si s Rusakama a Nemcourama ruce podat, vymastena hovada. Rusi samozrejme nezustavaji v nicem pozadu, v Syrii si naporcovali uzemi pekne fifty fifty se sultanem Erdoganem a uz tam cpou plynovod, to ze jim sestrelil nejaka letadla uz je davno stastne zapomenuto, hlavne, ze penize nesmrdi.

         Ovsem nase prizdisracska pozice, drzet hubu a krok a lezt jedne z velmoci do riti a nadavat na tu druhou a cekat, ze z toho neco kapne je dost kratkozraka.
         Od Americanu teda nekapne vubec nic, ti spise zavedou v ramci obchodni valky s EU cla na auta, bez kterych si to nas prumysl muze rovnou hodit, jako uz zavedli cla na Airbus, kdyz jim zacaly padat Boeingy. Nase pozice nas predurcuje k tomu, ze se konecne musime postavit na vlastni nohy, zacit delat svou vlastni politiku a rozjet sve konkurenceschopne high tech obory, na kterych se da ekonomicky stavet a skteryma muzeme exportovat kamoliv, bez ohledu na politicke tlaky.
         Coz je presny opak toho, zo tricet let delame, diky Havlovi a jeho klice kavarenskych povalecu. Uz ted jsme prisli o lekare, ucitele a inteligenci, protoze kazdy, kdo neni uplny debil, uz je davno v zahranici, diky devalvovane korune a centralam nadnarodnich korparen v zahranici, kde se dela ta prava kariera.

         A nerikej mi, jake to je mezi Germany. Delam v nemecke korporaci a znam ty prizdisrace osobne.

         1. Delat v nemecke korporaci v Cesku je prece jen trosku neco jineho. Znam par techto firem a uprimne… takove germanske curaky aby jeden pohledal. To je, jako soudit Rusaky podle KarleVarle.

          Nicmene, ja to vidim trosku jinak. Neni zajem udelat nejakou megavalku. Zajem je ozivit totalne upadajici ekonomiku, aniz by to nekdo ‚zmack‘. Jedine, co pro to muzeme udelat je, verit, ze to takto jeste nejakej patek pujde, nez se ukaze, ze uz ani toto nepomaha.

          Jednoznacne valky jsou ekonomicky turbo. Jenze ono se valci cim dal hur, lidi maji jine idealy, valci se jinym zpusobem, cely je to nahovno a jadrem po sobe ve finale nikdo hazet nechce. Proste nechce.

          My sami jsme flusanec v rybniku. My se na zadny svoje haxny proste nepostavime. Tady se zacinaji srat ekonomiky, ktery jsou vyrazne vetsi nez my a valcuje je Cinan, protoze ten je totalne uzavrenej jak ekonomicky, tak kulturne. Takze: popcorn a Pepsi.

          1. Tak. Já jenom tu Pepsi, popcorn dám bezďákovi. Ještě doplním, že jaksi ona ta ekonomika už běhá, respektive exhibicionuje v kruhu, protože jaksi není už kam expandovat, že? Boháč už vše má a chudák si nic nekoupí, střední třída skoro zlikvidována. Takže ghetta, rezidence, exorezidence. Nutný přirozený výběr probíhá i bez totální války, protože totální válka by dnes smetla všechny.

          2. .. protože totální válka by dnes smetla všechny …
           tim se utesuje plebs, ktery nema vybudovane tricetipatrove podzemni bunkry na privatnich ostrovech schopne autonomniho provozu po desitky let, jako maji R. a S.
           …a co se tyce toho exhbicionovani ekonomiky v kruhu…
           Jo, soucasti Bildebergske taktiky na depopulaci planety je priduseni realne ekonomiky a preprogramovani lidskeho chovani, odtud vsecky ty ekolimity v doprave, zdaneni energetickych zdroju, propagace solaru, bitva proti autum, propagace jezdeni na kole, podpora buzen a leseb a transgenderovych uchylaku a dalsi picoviny, jenze se ukazalo, ze tahle opatreni k zastaveni ekonomiky a depopulaci absolutne nepostacuji. Postacily leda k tomu, ze EU se stala nekonkurenceschopnou vzhledem k Asii a ze US army se stala transgender compliant a to je asi tak vse.

           Je teda fakt, ze ona ta hybridni valka ELIT proti zbytku lidstva probiha na mnohem vice frontach, klidne si tam krom vyse zmineneho zahrnte geneticky modifikovane potraviny, zavadne vakciny, nedostatecna lecba, distribuce drog, nasilne regime change a s tim souvisejici barevne revoluce, podpora migrantum, zahadne zmutovane tropicke nemoci, umele vyvolavana zemetreseni, pozary, povodne a dalsi „prirodni“ katastrofy, indoktrinace deti uz of predskolniho veku a povsechna redukce skolstvi na pripravku nesvepravneho neproduktivniho konzumniho zivota, podpora pobiracu davek a likvidace stredni tridy…

           Ale jak uz rikam vyse, tyhle popsane taktijy se ukazuji tezce nedostatecne, jako podarilo se jimi dosahnout dilcich uspechu, napriklad ve Svedsku nebo I Nemecku, ale Cina s Ruskem jsou vicemene imunni a na „vyreseni“ tohodle „problemu“ budou elity zakonite potrebovat nasobne vetsi kladivo, protoze tezko si dovedu predstavit ruskeho Ivana, ktery hodi kalasnikov do zita a nepujde branit maticku Rus do posledniho dechu, protoze mu Soros posle do jeho smartphounove appky fotomontaz zesmesnujici Putina jako jezdce na medvedu.
           Tohle mozna funguje na pritroubleho ceskeho Honzu, ktery nikdy moc rozumu nepobral, jak dokazuji nase narodni pohadky.

          3. zrg1: Kolego, kdo by chtěl žít v bunkru sto let? Hitler se zavřel do bunkru se svými nohsledy a všem hráblo, být zavřený v bunkru i když by byl extra luxusní není pro člověka normální stav. Vždyť by se tam za chvíli vyvraždili, přemýšlejte.
           Co máte proti jízdě na kole? A ekolimity v dopravě jsou nutný, s tím nehnete, lidí je moc, zeleně málo, každý den Vám vymírá fauna a flora, jak pak chcete přežít? Co budete jíst? Plasty? Jako ty velryby?
           Co se týče těch homoskupin, co Vám dělají, mimo to, že jako (zatím) menšina furt rebelují? Máte o nich aspoň přehled, lepší, než kdyby byli schovaní, aspoň víte, kolik jich v té populaci skutečně máte.
           Geneticky modifikované potraviny – a jak chcete jinak uživit 8 miliard lidí? Máte lepší nápad mimo holocausty? Závadné vakcíny, Vám snad někdo nějakou takovou dal? Zatím jste živý až dost :o). Distribuce drog no a? Nikdo Vás nenutí je brát, je to ryze Vaše rozhodnutí. Nutí Vás někdo pod pohrůžkou smrti si píchat kokain? Nenutí. Drogová mafie tu byla vždycky a boj proti ní je boj s větrnými mlýny. I když drogy zakážete v rámci globalizace na celém světě, nikdy je nevymýtíte, to je nám snad jasný, je to jako s prohibicí, čím víc budete zakazovat, tím více to pro lidi bude lákavé, takže monitoring je lepší než zákazy.
           Umělé vyvolávání přírodních katastrof? Vy z toho člověka děláte už Boha, tak dalece na tom ještě není, aby hýbal s přírodou jak se mu zamane. Něco už umí, ale pořád je to málo.
           Likvidace střední třídy v tom se shodneme, ovšem v globalizaci se to dalo čekat, kdo by odolal věčným půjčkám, že? :o)
           Indoktrinace dětí? Jak kterých, kolego, jak kterých ;o).
           Co má ruský Ivan se Sorosem to skutečně je jejich boj, ono stačí když Vám někdo seškrtí dodávky elektřiny, plynu či ropy, nebo Vám sto kamionů nepřiveze nasmlouvané zboží na krámy a má Vás v hrsti a nemusí ani jednou vystřelit, a to nemluvím o vykrádání různých nových technologií, díky internetu dnes můžete vykrádat inovativní nápady po celém světě, dnes je to boj mozků nikoliv zbraní. Dnes se používají jiné zbraně než ty kvéry.
           Takže totální globální válka s chladnými zbraněmi tak leda pro hloupé Honzy.

          4. To:ex.lex
           Jen mala technicka. Vsechny drogy se nekde produkujou. Neni ani nejmensi problem pri dnesni vojensky technologii vypalit napalmem (napriklad) vsechny vesnice v Kolumbii kde jsou tovarny na kokain, stejne jako vyresit chemicky pole s makem v Afghanistanu. Jasne, umre pri tom par desitek tisic lidi, ktery to zivi, ale s producentama drog zadny slitovani. Vsechno je resitelny. Chce to jen chctit, nekecat a opravsu s tim neco delat.

          5. problem je ze ekonomika Kolumbie by sla bez kokainu do kytek stejne jako Afghanistanu bez produkce heroinu stejne jako nase bez automotive …

          6. Jozko: Tak napalmem, říkáte. To mě pobavilo. Kdyby to bylo tak jednoduchý, tak už to někdo dávno vyřešil, protože drogy jsou s lidmi na planetě od začátku. I kdybyste teď zlikvidoval všechny drogové kartely i s jejich „polnostmi“ a „laboratořemi“, vyrostou Vám noví mafiáni, to byste musel vidět každému dítěti do hlavy co z něho vyroste, takže Vaše řešení je poněkud krátkozraké a nevyhovující, akorát by to zase zdevastovalo kus přírody a problém s drogami by to nijak nevyřešilo.

          7. expandovat by se nejspis jeste dalo, nektere trhy v africe a asii asi jeste nejsou plne pokryte zapadnimi exportery .. co tam chybi je koupeschopna poptavka tedy pokud chteji dodavat zbozi na tyto trhy, musi nejdrive trochu konsolidovat tato uzemi vcetne vybudovani infrastruktury, fungovani ekonomik v techto zemich atd …
           to ale zase asi narazi na primitivni rezimy v techto zemich ktere si nevidi na spicku nosu, budoucnost jejich obyvatel (aby se jim lepe darilo) je moc nezajima

           vzdyt neumime ani zazelenit Saharu coz by bylo docela velke uzemi k budovani neceho noveho …

          8. 1. Nemci ala Rusi z Karlovych Varu. Krasna fabulace Sysope, ale vedle jak ta jedle. Nemci po svem epochalnim Drang nach Osten, ktery skoncil Hitlerovou sebevrazdou, Rudou armadou v Berline a vybombardovanymi Drazdanami, Hamburgem a pulkou muzske populace kaput preswitchovali z pozice namachrovanych gestapackych kapu do pozice ubrecenych prvnaku, kteri se akorat vymlouvaji, ze my nic, to Hitler nas navedl. V tehle pozici se urputne drzi pres 70 let, hazeji to zidovske Sorosove svini makrele, ktera je zahlcuje prizivniky z Afriky a doted nenasli odvahu postavit se americke okupacni armade, stejne jako se jim nema odvahu postavit Japonsko. To drive my Cesi otrepeme stigma okupace v 68mem, nez napriklad nemecti politici kopnou do hader americkeho velvyslance za to, ze odposlouchavaji Merkelovou nebo ze diktuji, od koho ze si to Nemci maji poridit 5G technologie a ze Cina je teda fujky fujky, protoze spionuje (americane to prece musi vedet, ti jsou na spionaz nevyhlaseni svetovi leaderi).
           2. Hazet atomovkama nikdo nechce. No tak urcite. Prave proto, ze to nechcou otestovat U SEBE DOMA se US army roztahuje v byvalem vychodnim bloku, prave proto US tlaci na vyrobu low yield nuklearnich zbrani, prave proto tlaci na vyrobu bezpilotnich a na dalku rizenych systemu a prave proto rozmistuje jaderne balisticke rakety stredniho doletu v Polsku a Rumunsku.
           Jen, at se Nemci vybijou s Rusama a Vychodni Blok pujde srat jako prvni, aspon americkym firmam odpadne konkurence.
           Presne tak to maji globalni elity vymyslene, na co je globalnim elitam pri vsi te automatizaci a AI 10 milliard otroku, kdyz jim staci v pohode nejakych 100 milionu, aby se nenudili a meli koho sikanovat.
           3. Cernobyl uz je pomalu zase obyvatelny. Ti, co tam poradaji ‚zajezdy‘ shodne tvrdi, ze konci romanticka doba nelegalni jaderne turistiky, nebot priroda v Cernobylu je v mnohem lepsim stavu, nez se doufalo, stacilo jen na par desetileti odstranit lidi. To uz bohuzel neuniklo ani panu S. a R. takze s tou fabulaci o nechuti hazet atomovkama (hlavne s tema, ktere se nepocitaji na megatuny, ale vzhledem k presnosti raketovych system na metry na jednotky kilotun) bych velmi, velmi brzdil.
           Ochota tu je a velmi velmi velmi velka a veskere pripravne faze uz davno probehly. Oni ti miliardari jsou stejne chcipaci nad hrobem a pokud maji volit mezi predani planety svym vnoucatum v zasvinenem stavu lidskym povlem a plastovym odpadem, nebo zasvinenou na prechodnych 30 let radioaktivitou a bez lidskeho povlu, uz davno by zvolili variant B. Drobny problem je, ze Putin a Cina odmitly spolupracovat dobrovolne a donutit je vyklidit pole sankcema se Trumpovi a Deep State prilis nedari. Zatim.
           4. Diskuze tady – je obecne na picu. Jak uz jsem podotkl, ceska intelligence se zacina koncentrovat v zahranici, tdy u nas uz to je s bidou treti a ctvrta liga. Takze dve tretiny lidi tady jsou dementi of prirozeni, zbyla tretina jsou uvarene zaby, ktere ani nevidi, co se jim deje primo pred ocima a pujdou radeji demonstrovat za svobodu ceske justice proti Babisovi, protoze ma na krku kauzu Capi Hnizdo, jakoby cela ceska polistopadova historie nebyla dlazdena korupcnimi skandaly nedozirne vetsich rozmeru, nez nejake Capi Hnizdo, ktere stalo EU par drobaku, ktere si ECB tak jako tak natiskne v ramci QE z niceho v dobe petiminutove prestavky na kafe behem jednani, jak jeste lepe vydojit byvalou Vychodni Evropu a pridratovat jeji obyvatelstvo do podradnych EU compliant montoven.
           Orwel by to sam lepe nevymyslel.

          9. zrg1: mám tu zbytek krmení, tak jen drobnost: když se s chirurgickou přesností pánům S. a R. podaří zlikvidovat jen to nutné, aby jejich děti měli kde bydlet, chápu správně, že se stejnou chirurgickou přesností bude pracovat i protistrana, aby to měl vítěz co nejméně zničené?

           A k poslednímu bodu: problém české inteligence není v tom, že hromadně utíká do zahraničí, ale v tom, že bohužel nemá žádnou velkou sociální odpovědnost a tak využívá přehřáté ekonomiky a prodává firmy za rekordní sumy. Je to jejich, jasný, ale současně bez těch lidí, kteří tam dělají, by to nikdy tak daleko nedotáhli. Přesto raději, než něco budovat pro další místní generace zinkasují pár set mega nebo nějakou tu miliardu a jdou stavět kanceláře a podobný bezpracný business, který ale sám o sobě žádnou přidanou hodnotu nemá. Případně investují do majetků za hranicemi apod. To vnímám jako největší problém, ne to, že schopný programátor-manažer-doktor-whatever bouchá peníze v říši, v Londýně nebo někde v USA.

          10. teda ty prispevky zrg1 to je sila … netvrdim ze nejsou zajimave, prinaseji „neotrely“ pohled na deni a jevy okolo nas, nebezpecne jsou ze to jsou polopravdy (nikdo nedokaze odlisit co z toho je krystalicky cista pravda a co vymysl) ale jinak je to paranoia jako prase …

          11. tomu se odborne rika hazet perly svinim. Stejne jako Capek, kdyz varoval pred Hitlerem, akoratze tehdy jsme v blahe nevedomosti a spolehajic se na sve pratele Zabozrouty a Anglany meli natolik velkou soudnost, ze jsme meli funkcni armadu a dokonce jsme staveli I jakysi naznak pohranicniho opevneni, ktery jsme meli optimisticky v planu dokoncit nekdy v padesatych letech.
           Jenze svetove udalosti takrikajic necekaly, jak to nasi osviceni planovaci naplanovali.
           A historie se pored dokola opakuje. Tupa hovada na internetovych diskusich pored dokola tupe chrochtaji, ze prece to bylo tehdy a tentokrat se nic takoveho stat nemuze, hlavne, ze mame chleb a hry a virtualni fiatovou menu krytou dluhy a kryptomenami na fejkovych bankovnich uctech a to nam ke spokojenosti staci.
           Od te doby, co jsem tu byl naposled, se mimo jine docela posunula situace ve Francii, ne ze bych nepredvidal obcanske nepokoje a potazmo nabeh k obcanske valce ale internetovi magori na cz diskusich maji jasno, ja jsem paranoidni a nic se nedeje. I kdyz Francouzi uz maji tak nahe prdele, ze uz ani nemaji ani na ten chleb a hry.

           Myslim mi to zase jako zkusenost stacilo, stejne vam tu neni pomoci, tak si tu budujte sve vzdusne zamky a zijte si blaze ve sve ruzovoucke bubline, jen aby vam jednoho krasneho dne nesplaskla primo pred ocima.

          12. zrg1 – pokud jsem neceho nebyl primym ucastnikem, spis zastavam pozici agnostika, jedine kdybych mel opravdu nevyvratitelne dukazy tak bych se treba lehce PRIKLANEL k variante ktera je pravdepodobnejsi … jestli cinite ZAVERY ktere z nejakych nevyvratitelnych faktu vyplyvaji si musite oduvodnit predevsim sam pred sebou…

          13. takovym jako ty pomuze jen US made W76-2 petikilotunova naloz na zahrade pred barakem, ktera … jaka nahodicka … zrovna pasuje na rakety tvorici „obranny destnik proti Iranu“, a kterym .. opet jaka nahodicka…. prodlouzili dolet na 6000 km, naprosto legalne, kdyz US jednostranne vypovedely INF treaty jeste z roku 1984.
           Ty rakety maji americani v seriove vyrobe cca od unora 2019, procpak je asi potrebuji vyrabet SERIOVE ? Asi na sklad, ze jo….
           Jsem strasne zvedavy kampak si ten svuj agnosticismus a dedukce strcis tvari v tvar takticke nuklearni nalozi. Do prdele nejspis.

          14. zrg1- ja si rad Vase komentare prectu, prinasi opravdu jiny pohled na deni okolo nas. Na tomto webu panuje relativni svoboda nazoru. Ale jsem holt skeptik pokud jde o Vase prognozy a zavery (to jsem asi obecne), treba se vyplni a ja pak reknu (pokud jeste budu nazivu) „Jo zrg1 mel pravdu“, treba jste insider ci clovek s neobycejnym rozhledem s vhledem do veci, ktere ja nemam.

          15. Takhle paní si to asi taky vymyslela.. https://www.youtube.com/watch?v=tUkBZ-ZhBag – ty jsi opravdu všech penisů futrál.
           Rusáčky si chraň, to ti nikdo nebere, Trump a zbytek usáčků jsou kašpaři demonstrativního charakteru ale neber si do držky prostý Čechy a jejich děti, kteří měli blbej původ ty kriple. Potkat tě naživo, chraň Tě bůh.

       2. zrg1: No, je to možný? Vy jste tou válkou úplně posedlý, proč by měli Němci táhnout na Moskvu? Jako z jakýho důvodu? Jakože dvě světový jim nestačily, tak tou třetí zničí planetu? Kolego, jsme v 21. století a máme pořád jen jednu planetu, jen totální destruktivní pomátlo by dnes táhlo na Moskvu.

        1. Mozna, ze Italove zase budou az u Jihlavy, jeden nikdy nevi, ze… ;-)

         1. Italové mají úplně jiný starosti. Ono dneska bydlet u velký vody asi není zrovna nejlepší, žejo.

      2. Že toho kripla krmíš sysope, bože bože…

       1. Svyho casu mival dobry zdroje. Ale uz to neni, co bejvalo :-/

        1. Sysop: Co to má pořád s tou válkou? Pořád o ní mluví. To jsou ti pseudologové, úplně ho zblbli.

         1. To je tak, kdyz mam sice solidni zdroje, ale vyvozuju z toho spatnej zaver. Valci se porad a vsude. Od hazeni talirema v kuchyni az po ekonomicke sankce kdekoho za kdeco. A u o jeden level nizsich spolecnosti pak misto sankci letaji granaty. Tak to bylo, je a bude. Ale delat z toho armageddon…? Inu, kazdej jsme nejakej.

          1. Tak v tomhle století už se jedou úplně jiný války, mě spíše překvapuje, že to kolega zrg ještě nevystopoval. Pořád se drží té třetí totální, což už není dávno na pořadu dne. Na takový války se hrálo dřív, dnes v globalizaci stačí obchodní válka a nemusíte vystřelit jedinej náboj a zlikviduje Vás dříve než řekneš „švec“. Jen vyšinutý magor by si dnes ničil infrastrukturu nějakou dobyvačnou válkou s tanky, není co dobývat, planeta je už rozdělená, dnes to jede úplně v jiným levelu.

          2. Tak. Samotna valka vydela prachy jen prechodne, dal na ni musi navazovat zadluzeni podrobeneho uzemi, vystavba, atd. A co tak asi stavet nekde, kde minimalne par desetileti nelze zit? To by soudruhy generaly nakopali soudruzi s Volstrytu do tech jejich generalskosoudruzskych prdeli.

           Sebrat zdroje nestaci. Zdroju je, relativne, dost. Ty zdroje je potreba konvertovat na podrobenou ekonomiku, to je ta spravna moneymachine.

          3. Tomuhle se odborne psychologicky rika Popření jako metoda ‚resici‘ pretrvavajici frustraci. viz https://wikisofia.cz/wiki/Osobnost_v_n%C3%A1ro%C4%8Dn%C3%BDch_podm%C3%ADnk%C3%A1ch_a_situac%C3%ADch

           Kdcybys Sysope byl jeste schopen racionalniho uvazovani, asi bys vazne neargumentoval tim zpusobem, ze ses poptal par hochu z Bundeswehru a ti ti rekli, ze by na Moskvu nesli, z cehoz naprosto nepripustnou generalizaci dovozujes zaver, ze Nemci (potazmo cela EU) by do valky Elit proti Rusku nesla.
           A pak to popiras dalsi usmevnym poprenim, ze co by jako z toho Elity mely, kde je povalecna obnova. A kdo rika, ze R. a S. jsou motivovani vydelavanim penez, kdyz vlastni cely system a vsecky centralni banky sveta az na tu Severokorejskou a Iranskou.
           Copak se Schlafenberg (kdyz ho jeste zvali na Bildeberg) nevyjadril jasne v tom duchu, ze se tam probiraji zajimava temata jako depopulace planety? Copak ta depopulace viditelne neprobiha ? Neni toto nahodou pro R. a S. mnohem dulezitejsi cil, nez vytriskat par trilionu dolaru, ktere vyvarili banky jako Goldman Sachs a spol. Bushovym valecnym dobrodruzstvim v Iraku ?

           Kdybys totiz byl schopen racionalniho uvazovani, tak bys zaprve zohledni fakt, ze veskery mainstream uz celou dekadu jede tu nejhrubejsi Goebelsovskou antiruskou kampan zalozenou na tech nejodpornejsich lzich, prekrucovani dejin, jitreni ublizeneckych nalad a zneuzivani vsech psychologickych figlu utocicih na nase nevedomi, namatkou uvedu zamernou juxtapozici Ruska se vsim spatnym (viz typicka sekvence zprav na CT: Rusko – autonehoda , Putin – zemetreseni, rusky sportovec – doping, epidemie spalnicek – rusove neockuji).

           Proc to asi tak delaji, proc si davaji celou dekadu tu strasnou namahu, nez aby ziskali tichy souhlas obyvatelstva najebat tam atomovky, nebo aspon uvarit zaby do te miry, aby nervaly, kdyz se v byvalem Vychodnim bloku budou rozmistovat balisticke rakety stredniho doletu s nuklearnimi hlavicemi (tenhle cil uz se jim podarilo splnit by the way).

           I soudce Zbranek na tohle reaguje (Pravda, po svem, to je zase metoda regrese a jeho „detske“ vtipkovani na jedno z nejpalcivejsich temat dneska).
           Ovsem jako dospeli lide bychom se o takovych tematech meli bavit se vsi vaznosti a taky se k tomu postavit, coz nam zatim moc nejde, krom par jednotlivcu, kteri zacali hazet rajcatama a vystrkovat nahe prdele na americke konvoje a spanile jizdy, ktere vymyslel a naplanoval kavarensky prizdisrac general Pavel.
           Neni to sice moc, ale porad lepsi, nez pstrosi strkani hlavy do pisku.

          4. zrg1: když to tak čtu, tak nevím, jestli je popření o tolik horší než paranoia a stihomam :-) Chudáček Putin, takovej dobrák je to a oni ho v televizi tak nepěkně špiní. R. a S. mají všechno na světě a teď už jim jen překáží lidi, takže je jasné, že next step ja smazání Ruska z mapy pomocí atomovek a Bundeswehru, který tam bude v takové válce dělat…co vlastně? Útočit na Moskvu s tankem? Obklíčí Stalingrad?

           Jestli máš v něčem pravdu, tak v tom, že by to chtělo uvažovat racionálně. Zkus se tím nejdřív řídit.

           Žádná pohoda ani selanka nás nečeká a nikdo tady do písku hlavu nestrká. Jen tahle apokalyptická agitka nemá nic společného s „bavit se o tom se vší vážností“ a její odmítnutí je jen a pouze racionální. Boj probíhá a bude probíhat jinak, atom je jeden z faktorů rovnováhy. Ale o tom ty mluvit nechceš, ty chceš, aby tvoje bludy lidi přijímali bez diskuse a když to nedělají (logicky), tak pištíš jak holka.

           Chce to občas vylézt z bunkru, projet Boxstera (má být konečně zase pěkný víkend) a trochu si ten život před atomovkou na zahrádce užít. Nejhorší je smrt z vyděšení.

          5. zrg1: Se vší vážností Vám, kolego, říkám, že kdo táhl na Rusa dostal vždycky na prdel a to dokonce i tehdy, když měl lépe vyzbrojenou armádu. Naposledy to zkusil Áda a skončilo to jeho sebevraždou a denacifikací celého německého národa. A jestli si myslíte, že USA má zájem na tom, aby někdo vymazal Rusa z planety, tak to ty Amíky podceňujete, takovou sebedestrukcí tam ti generálové zatím netrpí. Ostatně kdyby se chtěli zbavit Rusa, tak už dávno ve druhý světový by se přidali na stranu Ády a nikoliv spojenců.
           A co vykládá nějaký gerontokrat kníže, to je irelevantní, asi vědí, proč už ho nikam nezvou.
           A nečtěte tolik ten mainstream, pseudocelebrity jsou posedlé pseudologií.

          6. Jiste. Vzdycky. Teda az na prvni svetovou valku, Rusko-Japonskou valku, Krymskou valku, Polsko-Sovětskou valku a dalsi dnes us vesmes zapomenuty konflikty jako Livonska valka.

          7. shane: To jsme mohli čekat, že se vytasíte s tímhle, Krymská válka byla hlavně o tom, že se jednalo o Osmanskou říši, takže to bylo hlavní příčinou střetu a Britové při útoku lehké kavalerie vyslali jezdectvo díky špatnému rozkazu pěkně přímo proti síle ruského dělostřelectva. A zase ten Krym, že? A Rusko-Japonská válka, to zase soupeřili o Koreu a Mandžusko.. můj příspěvek se týkal toho přímo invazivního napadnutí, o kterém hovoří zrg a pronikání do Rusi, nikoliv válek, kde někdo soupeří s někým o úplně cizí území.

          8. Teda, shrnout celou Krymskou valku na Utok lehke kavalerie je asi jako shrnout husitsky valky na to, ze si u Domazlic husiti trochu zazpivali a krizaci utekli :)

          9. No a co? To mě prostě nejvíce zaujalo. Právě ty špatné rozkazy prohrávají války. Když máte ve štábu nekompetentní osobu, která tomu rozumí jak koza petrželi, tak pak můžete mít armádu obrovskou a skvěle vybavenou a dostane dementní rozkaz a napíchne se klidně i na obyčejné vidle. Není generál jako generál. Jedna chyba Vám někdy fatálně prohraje celou válku.

          10. Krymska valka byl zajimavej a v mnoha ohledech prelomovej konflikt, ale zrovna tohle je z cely ty valky asi to nejmin zajimavy. Takovyhle veci se dejou v kazdy valce a u Waterloo dopadla britska jizda v podstate stejne. Mnohem dulezitejsi byl treba vznik nezavisly valecny reportaze (W. H. Russel), vznik civilni ošetřovatelsky sluzby (F. Nightingale), prakticka ukazka superiority masoveho nasazeni drazkovanych zbrani nad musketama a par dalsich drobnosti. Co se tyce ztrat, tak mnohem vetsi dopad nez takticka neschopnost lorda Cardigana mely nemoce.

          11. Paranoia ? Ja jsem asi tak paranoidni, jako je Le Pen extremne pravicova, kdyz napriklad tvrdi, ze zamestnavatel ma pravo propustit zamestnance z objektivnich duvodu (napriklad ze se flaka, chodi do prace ozraly, nic neumi, pusobi skody atd).
           USA rozmistuji ve vychodnim bloku jaderne zbrane, odstupuji of mezinarodnich dohod a zmenili obrannou doktrinu, ktera umoznuje USA prvotni uder jadernymi zbranemi a ja jsem paranoidni ?
           Neni to naopak tak, ze vy vsichni jste kokoti ? Koneckoncu na vsech zahranicnich forech by moje nazory byly tezko neco noveho, zajimaveho nebo poburujiciho, protoze vsecko, co rikam, se ve svete uz davno probralo a prodiskutovalo, jen tady na DFENSi bych vam mohl poprat dobrou pulnoc.
           Mi je totiz uplne jedno, co si kdo mysli o USA nebo o Nemecku nebo o Rusku, mi jde o moji nicotnou existenci, o moje pranepatrne IDcko v globalni Sorosove databazi bezvyznamnych obyvatel teto planety, protoze jestli vam to doted nedochazi, tak prave byl spusten housekeeping job na smaznuti par milliard prebytecnych IDcek a ja bych byl hodne nerad, kdyby zrovna to moje bylo v selectu IDcek poslanych do Dev Null. To je stejne muj problem, jako problem kohokoli z vas tady, protoze z globalniho pohledu jste tu vsichni nicotine existence se svymi nicotnymi majetecky, karierami, nemovitostmi, prachami na uctech a dalsimi hovadinami, ktere vam pripadaji STRASNE DULEZITE, dokonce I takova velka zvirata jako maestro Babis se svyma nakradenyma miliardama a armadou presstitutu zs prdeli je z pohledu R. a S. naprosta bezvyznamna nula a pokud Babis dosud nedostal pres prsty, tak to jen proto, ze ho nikdo z globalnich elit jeste nevyhodnotil jako riziko, jinak by se uz pohoupal jako Hussein anebo by okusil rektalni akupunkturu nozem, jako Kaddafi.
           Je nas 10 milionu kurvadrat, to je dneska jedno mesto, tak vazne nechapu, na co si tu vsichni hrajete a odkud berete ten pocit vlastni dulezitosti.
           Cely svet se v picu obraci, podivejte se, co je na Ukrajine, co je ve Francii, ale zrovna CR je do pohody, nas se to netyka, vsichni kolem jsou blazni, jenom my jsme letadla a zrg1 je paranoik trpici stihomamem.
           Jak uz pisu vyse… v CR se opet opakuje scenar po 68mem, kdy elity drive nebo pozdeji prchaly do zahranici a v republice se mel tendenci zkoncentrovat odpad, prizdisraci a pochlebovaci aktualnimu rezimu.
           Jako Ceska televise, ucebnicovy priklad. Cela republika cinkala klicema, ale v CT recnil Jakes, Stepan a spol.
           A ted si CT hraje na uzasne vyvazene verejnopravni medium s patentem na demokracii a vali do vas 24h denne Deep State propagandu a pomlouva Rusko a Cinu a – sorry jako – na dfensich diskusich je to sakra videt.
           Bezte s temhle nazorama na libovolne mezinarodni internetove forum, do USA, do Ruska, kamkoliv a zjistite, ze budete prinejmensim za pitomce. To je fakt uplne zbytecne, tady neco rikat.

          12. vsechno je v poradku

          13. to tezko. Zrovna tenhle tyden jsme se vyhnuli jen o fous zahajeni valky mezi USA a Iranem a nebezpeci zazehnano opravdu neni. Podle toho, co ctu na zahranicnich diskusich, Mossad dodal false flag v podobe poskozenych saudskych tankeru a falesneho intelu, ze se Iran chysta napadnout US vojensky contingent, citajici v soucasne chvili formaci USS Abraham Lincoln, formaci USS Kearsarge, dva raketove krizniky a cca 100.000 vojaku rozmistenych v ruznych US zakladnach po celem arabskem poloostrove, zejmena v Kuvajtu, Kataru a Saudske Arabii.

           Nakonec utok odpiskali a to z toho titulu, ze mezitim probehla vrcholna schuzka mezi Putinem a Jinpingem, kteri se dohodli, ze v pripade napadeni Iranu jej budou proti USA spojenymi silami branit.
           Jinymi slovy zadna proxy war ala Vietnam, ale prima konfrontace jadernych velmoci (s dusledky z toho plynoucimi I pro nas, jak racte jiste chapat).
           Kdyz se o tom doslechla Trumpova administrative, tak spesne vyslela onu obezni dementni vzducholod, ktera si rika poradce US prezidenta (Pompeo) a podle toho , co ctu na diskuzich, tak ho Putin nechal 3 hodiny cekat a pak ho kratce prijmul obuty v trepkach, aby mu zopakoval oficialni zaver schuzky s Jinpingem o spolecne obrane Iranu ze strany Ruska a Ciny a poslal ho zase domu.
           Nevim, co teda Trump po vsech tech porusenych slibech a provokacich ocekaval.
           Ale jak znam Deep State, tak ten to tak lehce nevzda. Je to jen jedno kolo v pokeru, teda spise by se melo rict v ruske rulete.
           Kazdopadne vyrok „vsechno je v poradku“ je docela vykrik ve tme.

          14. Mám dotaz. Do jakého zahraničí budou elity prchat v globalizaci? Co se tím zahraničí myslí, azyl u šejka?

          15. Kdyby se USA chteli skutecne zbavit Ruska, tak na to meli skoro cely 90ky. Jaky smysl by melo sezrat slepici, ktera snasi zlaty vejce? Cim bychom pak strasili nevolniky, aby financovali armady? Tehdy Cina jeste nepadala v uvahu, vysvihla se az o par let dal. Osobne si myslim, ze kdyby Cinan zacal ten svuj tah na branu o dvacet let drive, tak Amici rozebrali Jelcinovo Rusko do mrte. Tehdy meli sanci. Ono ve finale je uplne fuk, kde se chrasti zbranema, dulezity je, ze to tahne a ze od toho jsou klice. Je to porad stejnej model. Kdyby skutecne doslo na horkej konflikt velmoci (ne nejaka strilecka nekde v Kosovu), tak nikdo nema sajn, jak by to dopadlo. Fura velkejch planu na velky akce sla v minulosti do prdele jen diky faktorum, ktere nikdo bud necekal, nebo nemohl ovlivnit. Takze toho se dneska boji uplne kazdej.

           Nepodcenuju fakt, ze i maly valky delaji velky problemy a jsou nahovno. Ale musim otevrene priznat, ze neni lepsi business nez valka. To tak bohuzel je. Takze nejsem naivni, ze budeme volat po miru, semkneme se a bude fajn.

          16. Nejsem si úplně jistý, zda je všecko v pořádku. Ono docela stačí jen tak zběžně se poinformovat, co se aktuálně děje v Perském zálivu. Nahrubo na to stačí i české servery.
           Na velkou či proxy válku ala UA bych to neviděl, ale kotníky se dozajista okopávat budou, možná někdo dostane i nějakou tu po čuni. Ale nic víc. Na to je v dané oblasti příliš mnoho Američanů a také ropy.

          17. No vypadá to, že zlý Irán přepadl vysílač v Gliwicích, tedy co to kecám, přepadl saudský tankery a nám demokratům nezbude nic jiného, než mu rozbombardovat infrastrukturu pro těžbu ropy, kterou odebírá zlej Číňan.

          18. Takova skareda slova…

           Proste bude zapotrebi udelat preventivni zasah k ochrane nasich zajmu v Iranu, ktery nesnese odklad pripadnym jednanim v OSN. Jedna se samozrejme o humanitarni asistenci.

          19. Otázka je, jestli je správné se domnívat, že to mají elity pod kontrolou a že se opravdu nemůže nic stát. Takže nyní třeba žijeme v představě, že můžeme beztrestně bombardovat Irán, jenže tentokrát se může stát, že Číňan si řekne, že bez iránský ropy být nemůže a dodá Iránu nějakou rachejtli, která pošle pár tisícovek US mariňáků ke dnu.
           A to pak jaksi nepůjde říct, sorry dobrý,necháme toho, my jen zkoušeli kam až můžeme zajít a co si necháte líbit a už to pofrčí.
           A pak je tu další mýlka. Domníváme se, že statisíce mrtvých v důsledku našeho boje „proti terorismu“ je možných jen někde na Dálným východě,protože do jsou jen nějací kozomrdi a stotisíc sem , stotisíc tam, my jsme něco víc a nám se to stát nemůže.
           Ale hovno může, když těm co rozhodují je u prdele milión mrtvých někde v prdelákově, tak si určitě nebude dělat starosti s tím, jestli je nějakej internetovej chytrolín v Evropě v bezpečí nebo ne.

          20. Je to jeste vsecko trochu jinak. Izrael ma znovuzvoleneho Netanyahua, ktery uz dlouho mava prezentacemi o tom, jak Iran vyrabi jaderne zbrane a porusuje „deal“ s Obamou, mava tak intenzivne, ze spolus Kushnerovic rodinkou uz dokopali Trumpa x krat obmenit svoji administrativu a posadit tam neoconskeho uberjestraba Boltona, jehoz vljkym snem je rozbombardovat Iran, po vzoru Iraku, Lybie, Syrie atd. Ono to Netanyahuovo mavani papirama silne pripomina Powellovo mavani ampuli anthrax v OSN, pokud si jeste pamatujete.
           Powell to tehdy nemel ze sve hlavy, stejne jako to nema ze sve hlavy Netanyahu, takze vime, odkud vitr vane. Jsou za tim zase R. a S.
           Jestli si vzpomenete na Trumpovu kampan, tak byl vasnivym kritikem invaze do Iraku ALE v podstate ne z duvodu, ze by to bylo moralne spatne, spise z duvodu, ze to bylo financne neefektivni (stalo to 3 trilliony a hovno z toho, nakonec to stejne nekontrolujeme).
           A jestli mate genialni superpamet, tak si jeste pamatujete, ze Trump byl pro snizeni kostu treba tim, ze misto konvencnich zbrani by tam nahazel atomovky. Ano, to Trump rekl. Specialne pripominam pro Sysyopa, aby se nad sebou zamyslel a prehodnotil svou tezi, ze hazet atomovkama nikdo nechce.
           No a samozrejme, ze po tom Mossadem dodanem falseflagu byl Deep State spolu s Boltonem a Pompeem ready rozjet bombardovani Iranu po vzoru Srbska, Iraku a Lybie, akorat ze se stala pokrovou terminologii neprijemna vec, ze totiz Rusko a Cina takrikajic dorovnalo a zvysilo sazky. Jako Deep State a panove R. a S. by do toho klidne sli, tem to je jedno, ale Trump pres svou uplnou debilitu a titul celosvetoveho Dotarda prece jen neni tak blbej, aby pochopil, ze Bulava parkujici uprostred Mar-a-Lago a Kinzhal zaboreny do strechy Trump Tower by mu moc parady neudelali.
           Takze to vypada, ze to Trump odpiska aspon prozatim.

           Secteno podtrzeno:
           1. situace je vazna, mnohem vaznejsi, nez byla kubanska krize, sveho casu, neb technologie na sebezniceni jsme of te doby trochu polestili a posunuli a metody a moznosti Deep State jsou ted mnohem sofistikovnejsi, nez spachat atentat na Kennedyho
           2. verejnost – az na par jednotlivcu, kteri za to plati krutou dan – viz Assange, Manning a spol. – na to serou zvysoka a vubec se nezajimaji, natoz aby protestovali, coz to cele jeste mnohem zhorsuje
           3. za sve „posrane zivoty“ (terminus technicus Prazske kavarny) vdecite tomu hajzlovi Putinovi a teamu jeho vedcu a zbrojaru, kteri s ekonomikou na urovni Italie splacali hypersonicke rakety, ktere budou v USA i s jejich neomezenymi rozpocty podlozene rotackama ve FEDu vzhledem k jejich uzasne High Tech urovni (projekty ala f35 a spol.) na houbach jeste minimalne 10 let.

           Zaver: pokud Trumpa neprekeca Kushner a nejaky US spion neukradne play na hypersonicke zbrane, mame sanci jeste par let posit, teda pokud panove R. a S. nenajdou jinou cesticku, jak ten housekeeping job na redukci lidstva popostrcit nejak jinak.

          21. Je všeobecná zkušenost, že Číňan je schopen a ochoten k čemukoliv, jakmile jde o prachy a kšeft. Nedostatek ropy tu jeden a půl miliardu lidí přímo ohrožuje, ne že ne.
           Dovolili jsme /my, Evropané a Američané/, aby se Čína stala doslova ekonomickým tygrem Asie – a ještě jsme jí tam navozili všechny potřebné technologie a naučili je s nimi zacházet.
           Včetně těch technologií, které nikdy neměly opustit brány amerických a evropských fabrik.
           Máme jednu nohu zaklapnutou ve starých, ale pevných železech. Z nohy nám chčije krev a my se divíme, kde se tady ta železa doprdele vzala.
           No my sami jsme si je položili. Akorát je to už tak dlouho, že se na ně zapomnělo..

          22. Cina je obrovskej pruser z kazdyho pohledu. Je to uzavrena ekonomika i kultura. Ta jejich zed funguje dodnes, jen uz holt neni z cihel. Krome toho se zakuklili a vylezli v nove forme – uz prakticky nepotrebuji kopirovat technologie, kopiruji uz jen napady, protoze technologie zvladaji vyvijet sami. Pro jistotu jsme jim na zapadnich universitach vyskolili i generaci techniku, kteri jsou chytri azaz. Uz si dneska Cina buduje vlastni university a vubec bych se nedivil, kdyby si zaplatili (prozatim) i zapadni ucitele.

           Zadal jsem cinskeho dodavatele o ISO, protoze u nas je ISO a tedy bez nej pomalu nemuzeme brat a ni hajzlpapir, pokud vyrobce nema ISO. Cinan mi pro jistotu poslal tri ruzne certifikaty, samozrejme vsechny platne a registrovane v databazich. Tady se uz nejaka dira nenajde ani v papirech.

           Mel jsem jeden vesely zazitek, dovavatel PCB ma na webu formular, kde ukazuje cas a proces, kterym objednany vyrobek prave prochazi. K tomu jsou i videa jednotlivych operaci. Ukazal jsem to kolegovi z obchodniho.

           Den na to jdu do prace a protoze mame vesmes openoffice, vidim, ze v konferencni mistnosti sedi vedeni spolecnosti a na obrazovce si pousteji tento web a cumi… a cumi… a cumi.

          23. Sysop: Jo, to si vždy vzpomenu, jak všichni říkali, že Číňani budou s tím svým komunismem sto let za opicemi a hele, nejlidnatější a třetí nejrozsáhlejší území na planetě a jsou na špici a můžou dělat dlouhej nos na ostatní, však to se dalo čekat, protože oni jsou jedna z nejstarších civilizací na planetě (kam ještě patří Arabové a Židé). Tyhle tři nejstarší civilizace se musí dnes ohromně bavit, když vidí ten zbytek, jak se furt mele, samozřejmě v rámci možností, ovšem jestli někdo přežije, budou zase potomci těchto tří nejstarších civilizací.. :o).

          24. https://www.reuters.com/article/us-un-nuclear-idUSKCN1SR24H

           Tak, mili ctenari DFENS. Tady to mate, cerne na bilem, z Reuters, abyste me nenarkli, ze to je SPUTNIK (ktery mimochodem nectu).

           Riziko nuklearni valky je nejvetsi of dob WW2.
           Zaver primo z OSN.

           Ted si prectete ty svoje cinty, ze ja jsem paranoidni a nevim co vsecko, jste tu nablili.
           Netrvalo to ani tyden a z mojich ‚konspiraci‘ je seriozni clanek v mainstreamu.

           Vcetne toho, ze USA priznaly plany na preemptive strike v IRANU.

          25. to nic nemeni na tom, ze kdo porusi tabu (kdo si zacne s jadernou zbrani), muze to pak eskalovat cehoz muze horce litovat, a je jedno jestli usa umej nejake mini jaderne bomby o par kilotunach, jde o princip

          26. Zkus domyslet tu myslenku do konce.
           Rusko apeluje na USA, at nerusi INF, nemeni obrannou doktrinu a nezahajuje vyrobu malych taktickych jadernych nalozi.
           USA sere na Rusko a zrusi INF, meni obrannou doktrinu a zahajuje vyrobu malych taktickych nuklearnich nalozi.

           Rusko vi, ze USA budou srat na jejich apel a vyvine jako odpoved supersonicke nosice schopne zasahnout USA ze vsech stran
           USA vi, ze Rusko vyvine hypersonicke nosice schopne zasahnout USA ze vsech stran , protoze USA budou srat na jejich apel a jako odpoved rozmisti ve Vychodni Evrope balisticke strely stredniho doletu s jadernymi hlavicemi namirene na Rusko, jak jim to umoznila zrusena INF

           Rusko vi ….. uff, tohle uz nemam silu dal rozvijet …ze USA rozmisti ve Vychodni Evrope balisticke strely stredniho doletu s jadernymi hlavicemi namirene na Rusko a ze v dalsi fazi naplanuje napadnout Iran nove vyvinutymi malymi jadernymi nalozemi.
           Putin se domluvi s Cinou na spolecne valce proti USA na obranu Iranu (WW3 scenar)

           USA vi, ze to Rusko tentokrat mysli vazne a couvne (udalost minuleho tydne).
           Jenze je tu taky Izrael a Izrael ma red line v podobe jadernymi zbrane vyzbrojeneho arcinepritele Iranu.
           Iran oznamil minuly tyden, ze je par mesicu of sestrojeni jaderne naloze.
           Jak to asi tak skonci ?

           Udelaji Izraelci preventivni nalet na Iran bez USA za zadkem, jak to udelali v 80. letech ?
           Budou riskovat, ze je Rusove sestreli, protoze s pravdepodobnosti rovnajici se jistote tam rusove maji protivzdusnou obranu ?
           A co pak ? Zustane u vybombardovani Iranskych jadernych laboratori a sestrelenych izraelcu, nebo to bude eskalovat, nebo se to zamete pod koberec ?

           Jaka je sance, ze se Netanyahu, Trump, Putin Xi a ROuhani v klidu sejdou a vyrikaji si tuto krizi, kterou odstartoval Trump, kdyz na doporuceni Kushnera, Deep State a spol. vypovedel smlouvu s Iranem ?
           Co na to panove S. a R. , kteri si tu jadernou valku preji dnem I noci ? Dovoli jim, aby se domluvili a deeskalovalo to ?

           Prilis mnoho otazek.

 2. Vy vole :-D

  1. Недоимперия. Недотанк. Недопрезидент. V ruském jazykovém prostoru naprosto běžně používané pojmy, označující předměty, vlastnosti či osoby, pretendující na určitou hodnotu, ale této hodnoty ani vzdáleně nedosahující. Taktéž pojem хуйлостан, označující formu vlády, blízkou asijským despociím a ovládanou chujlem. To, jak jistě račte znát, je všeobecně užívané označení pro V.V. Putina.

   1. Aha, z této Vaší nedoreakce, je mi jasné, kde je zakopána собака. Nepohybuji se v ruském jazykovém prostoru a tudíž tyto pojmy nemohu považovat za běžné. Vy jste odkud? Z Karlových Varů? Nebo třeba z Kaliningradu?
    V. V. Putina Vámi uvedeným označením lidé běžně oslovují?

    Ještě mi prosím objasněte: je má Lada Niva Вседоро́жник, nebo Недовседоро́жник?

    1. Tvoje Niva je bezdochod. Tedy ne, ze nema doochod, ale proste bezdoroznochod :-)

 3. Pěkně jsem se u toho nasmál, i když ta realita okolo je dost smutná…
  Měl bych jen malou technickou: polní kurát Halík nemohl kráčet třímajíce v rukou Templetonovu cenu, nýbrž třímaje cenu. (třímajíce je množné číslo)

 4. Hahaha… Skvělé! Díky.

 5. Jen blbněte… ono je dost těžké pochopit, že to, co inteligentní člověk vnímá jako povedený sarkastický humor, je pro idiota návodem pro zlepšení světa… viz. již nekolikrát mnou připomínaný sitkom tv Nova „Hospoda“, kde si také utahovali z ledačehos, například z vyhnání kuřáků z hospod… a podívejte se na dnešní realitu. Taky to byl původně jenom fór…

  1. Humor je možná jediná věc, kterou můžeme provozovat prozatím zdarma a neomezeně. Navíc stačí zabrousit např. na idnes.cz, studnici skvělých nápadů a inovativních řešení všech světových problémů. Koncept „co nepotřebuji pro sebe, ostatním zakázat“ funguje spolehlivě. Špačkuje se tam na řidiče silných strojů, vlastníky zbraní, kuřáky a nekuřáky, sportovce a povaleče, sousedy s hezkou manželkou, změnu klimatu, nekvalitní potraviny a ceny všemožného. Dfens je oproti tomu podřadný zdroj nápadů a jeho výtěžnost je obtížná, protože vyžaduje pročtení rozsáhlých textů.

   1. Nojo, pan soudce je hotovej odbojar. Jen bych doporucil k zamysleni co se stane, az si bude pan soudce potrebovat vylepsit posudek a kadrovy profil, aby nemusel jit k lopate.

   2. DF je právě úplně ideální pro ty různé akademiky studující sociální antropologii.
    Hrozně rádi schroustají tuny textu, udělají analýzy, rešerše, a nakonec to zpracují v návrh na zlepšení světa.

    Tamhle Máňa z účetního se na to vysere. Ale vysoké školy chrlí hromadu humanitně vzdělaných, kteří nemají na práci nic lepšího…

 6. Vtipné, povedlo se. Autor evidentně umí Luftjardu, a tak se přimlouvám za jeho přítomnost v dalších povídkách.

 7. Pomalu docházím k názoru, že tahle sorta lidí posedlých Jandákem, Ruskem a Sorosem je pátá kolona…

  …protože zatímco premiéru Babišovi reálně píší Jančura, Microsoft, Vodafone a Spořitelna, že má koukat schválit revoluční zákon; a zatímco MŽP s reálně naslouchá zelené nevládce požadující „klimatický stav nouze“, který již reálně vyhlásili v několika metropolích Evropy, a mimo to „pozastavení demokracie kvůli záchraně klimatu“; lidé jako autor úspěšně odvádí pozornost k fantasmagoriím typu „slaměný panák“, blábolí o Moskvě a Sorosovi zatímco se na nás hrnou nevládky úplně jiné, a jakékoli konzervativce diskreditují donebevolajícími kravinami, které jsou „vtipné“ asi tak, jako hipsteři „ironizující“ dělníky.

  Třeba „hluboce zasvěcený vtipný“ komentář k Pandurům – přičemž realita je prostá, nárazem došlo k narušení tvaru protiminové ochrany na dně korby, takže jinak plně provozuschopný stroj by už nedokázal garantovat přežití osádky při explozi 10kg TNT pod karoserií (někdy by to mohlo „profouknout“) a na to konto byly vyměněny kompletní korby, což znamená nejen nové ocelové svařence, ale demontáž a montáž veškeré elektroniky a vnitřního vybavení („transplantace srdce a ledvin a mozku“). Pravda, „bytelnému“ a „poctivému“ OT-64 by se to stát nemohlo, protože tam žádná protiminová ochrana neexistovala a posádka by prostě zdechla. Proto Rusové i v Gruzii jezdili na svých BTR-80 nahoře na korbě. A to je lepší, žejo experti.

  Ale co bych vám to kazil, když se to tak líbí.

  Zapomeňte na „páteční stávky“ s „klimatickou nouzí“ a pozastavením demokracie.
  Zapomeňte na Evropské Zelené s „uhlíkovou daní“ uvalenou na každé spotřební zboží.
  Zapomeňte na „zelené bankovnictví“ které má z vašich úspor financovat nevládky „nevratnými půjčkami“.
  Zapomeňte na to, že se genderovým nevládkám povedlo ovládnout v ČR největší firmy a skrze ně prosazovat zákony.
  Moskva! Jandák! Soros! Ti jsou přece hlavní!

  1. Resp. ne „pátá kolona“, ale „užiteční idioti“ nevědomky ve službách Západních komunistů, od jejichž reálných PRÁVĚ TEĎ prosazovaných zákonů odvádějí pozornost k fantasmagoriím o Rusku.

   Pomáhat západním levičákům tím, že se před nimi snaží chránit Rusko – to je ale paradox, co?

   1. Dokud se na ně nenapojí „Big Money“ nebo dokud neovládají univerzity a všechna média, nemají sílu.

    Jenže v USA ovládají oboje a „Big Money“ vydírají… A v ČR právě předvedli, že už umí držet pod krkem „Big Money“ také.

    A to je nejdůležitější a nejděsivější zpráva za posledních 10 let, a tady to lidi ignorují a plácají o nějaké blbé Moskvě…

    1. Jedny stránky s obrázky toho, s čím se potýkáme:
     https://goodbyeamericainaphoto.wordpress.com/

     1. Jestli se s tímhle na jihu Čech potýkáte, máte to ještě docela dobrý.

      1. To je americká záležitost, ale v kulturní válce jsme všichni. Jde jen o to, vybrat si stranu.

  2. Ostatne k te havarii doslo proto, protoze to ridic zahamtnul a naboril do nej jinej pandur. Kdyby to neudelal, tak z cele slavne fabie i s osadkou zbyl akorat mastnej flek a pandur by musel maximalne tak do lakovny.
   Tak nejak tipuju ze sovetsky ridic BVP v kolone SA v roce 1988 by se v podobne situaci s brzdenim nezatezoval.

   1. No právě.

    1. Kdepak jen ’88. Dnešní RA bourá svými BTR-80 své vlastní civilisty ráda a s gustem, a občas dokonce zcela úmyslně když je velitel vozidla vyšinutý kretén:
     https://www.instagram.com/p/BueLR0yhRaB/

 8. Myslím že autor je k Jakubovi trochu nefér, zapomněl vynásobit. To sice zapomněl, ale bylo to tím že tam má strašný fofr a všichni na něj pořád mluvili. Ale vypočtený to bylo správně ! Jen v tom falíruje to násobení.

  1. Technická:
   Vynásobit zapomněl Jarda. Jakub měl v tu dobu plné ruce (nebo snad ústa?) jiné práce.

   1. Určitě ústa, jak jinak. Všichni politici se přece živí svými ústy…

    1. Pokud se nepletu, tak Jakub se v mládí živil i jinými částmi těla.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!