Jak jsme v Brně nerekolovali - zpět na článek

komentářů 105

 1. Tenhle pochybný spolek nebo firma či co to je, má kola i tady v ČB. Jedno jsem zahlédl u plaveckého stadionu, druhé u krytého stadionu na Střeleckém ostrově, připoutané už několik dní k zábradlí a třetí jsem viděl kousek od náměstí, také připoutané pro změnu k dopravní značce. Všechna tři rekola ve mně rozhodně důvěru nevzbuzovala, vypadala ošuntěle, umaštěně a tak nějak ošlehaně větry a dešti a pouličním prachem, přesně jako neziskovky, co tenhle pošahaný sharing koncept protlačují jak hovno zdobičkou na dorty. Jestli nějaký zoufalec ta kola používal k dopravě, tak se k nim rozhodně nechoval v rukavičkách. Jestli takhle má vypadat budoucí sharing nejen kol, tak to tedy potěš božstvo. Už vidím sám sebe, jak nadšeně používám kupříkladu shared autonomní auto, předtím poblité, pardon, použité bůhvíkým; auto, o jehož technickém stavu nevím vůbec nic a jehož servis bude zřejmě taky všelijaký (soudě dle stavu těch kol nejen v Brně). Představa tohoto komunistického… komunálního… rozhodně ale sluníčkového požitku ve mně vzbuzuje nikoliv pocit nadšení, ale spíš nával na zvracení.
  Aneb jak neziskoví sluníčkoví umaštění tupouni dokonale zkurví i koncept, který by mohl být zajímavý pro řešení určitých nouzových situací, ale dnes se používá jen jako sosač grantů a dotací.

  1. Kde jen o to, NAOKO něco dělat a čerpat dotace. Náklad na 1km jízdy kola bude v desetitisících Kč. Je tp zástěrka zkurvenejch zlodějů.

  2. Jde jen o to …

  3. Vzhledem k naznacenemu stavu Vaseho vlatniho zaludku se stezi muzete podivovat zminenemu stavu interieru onoho share-caru. :)

  4. Sympatičtější je ten druhý bikesharing projekt, co začal v Brně myslím od Bigboardu či koho.
   Samozřejmě, nedělám si iluze, že je to jen kvůli tomu, aby chystanou zakázku za desítky milionů od města získali oni a proto to zadotovali a zainvestovali a nabízí zajímavé podmínky i pro mě, jako nepřítele sharingu a městské cyklistiky jako takové (že by se mi to jejich NOVÉ kolo vyplatilo si třeba půjčit na projížďku s dětma někam na kraj Brna a zpátky).
   Ale aspoň to má na rozdíl od růžových „kol“ nějakou úroveň. Uvidíme jak ji udrží.
   Samozřejmě to, co je v pozadí mi vadí – že jde jen o to, vyhodit miliony z mětské kasy na totální zbytečnost.

  5. Když už je řeč o tom car sharingu, tak mi dovolte dotaz lehce mimo: Říká vám (ně nutně Vám konkrétně, ptám se tak obecně) něco HoppyGo? Pokud ano, co? Zajímají mě názory na tuto službu a jestli vám jako (předpokládám že) petrolheadům dává taková služba smysl z obou stran, tj. auto si půjčit i auto nabídnout.
   Díky.

   1. třeba mně taková služba nedává smysl ani omylem. Svoje auto bych půjčila úplně cizímu člověku jen v opravdu krizové situaci. A naopak, cizím autem bych jela jen v krizové situaci. Když jsem si někdy potřebovala půjčit auto, tak jsem se obrátila na normální půjčovnu.

   2. Někdo používá HoppyGo, jiný zas chodí na swingers párty. Pokud bych byl do nějaké takovéto aktivity nucen, vybral bych si nejspíš tu druhou možnost.

   3. Když nemám z nějakého důvodu pojízdné auto – zabavila ho manželka, je na výměně pneu či tam zrovna Franta ladí pořádnou róru, aby to mělo zvuk, půjčím si auto i s řidičem od kamaráda. Pokecáme a utužíme přátelství.

    A on je taky jediný, komu své auto půjčím, samozřejmě s řidičem – tedy mnou.

 2. Zajimava otazka je celkova hospodarska vykonnost takoveho „verejneho pujcovani kol“. Jestli stara ukrajina stoji petistovku, nove duse a pneumatiky taky petistovku, tak co tyhle pujcovny nabizi, co si obycejny bezdomovec nemuze dovolit?

  Pochybuju ze nekdy budou pujcovat opravdu moderni trekkingova kola s odpruzenou vidlici – to uz by bylo takove burzoazni…

 3. Hlavním problémem Rekol je, že asi cílí na 4% menšinu, soudě podle barvy. Já bych si na to nesedl jen kvůli té růžové. To je mohli rovnou polepit nápisy typu I love LGBT, Refugees welcome nebo Hate free. Nebo že by takto bojovali proti patriarchální šovinistické rape culture?

  Článek bohužel nic moc. Pokud Dfens čekal, že ve zkouškovém období budou vynervovaní studenti a kantoři v tom letním horku jezdit do školy na kole navlečení do saka tak se prostě přepočítal. Takoví hardcore cyklisti v brně nejsou aby na zkoušku dorazili upocení v cyklokraťasech s laclem a plínkou. Navíc je to tam ze všech stran do kopečka.

  1. Ta barva byla prý vybrána proto, že růžové kolo bude odporné k ukradení… Ale zřejmě neodhadli to, že bude odporné i ke svezení :-D

  2. Tak to prr ale ;-) Přece kolo jde používat podle jeho propagátorů v Brně vždy a všude, v Kodani nebo Vídni to tak je, tak to musí jít i tady. Student jedoucí na přednášku nebo zkoušku je ideální kandidát, ne? A pak se zjistí, že má Ander (SZ) najeto desítky tisíc km služebákem i po městě. O tom druhým šaškovi, co je dokonce náměstek pro dopravu bez řidičáku a o kolo se umí jen opírat, raději nemluvě. Ale budou nám tu kázat že máme jezdit na kole nebo MHD.

 4. Ta auta nebudou zdaleka jenom studentu. Vyfocene parkoviste je spadove pro dve velke budovy magistratu a jedny kancelare…

  1. Co jsem slysel od byvale studentky, tak parkovani tam byla mezi zamestnanci a studenty pravnicke fakulty takova ukazka prestize… Nezalezelo jen na tom, cim kdo prijel, ale jak blizko vchodu se mu podarilo zaparkovat.

   Jedny kancelare? Ja myslim, ze tech nekolik vyskovych budov asi 300 – 400 metru daleko taky nemelo vyresena vsechna parkovaci mista. Takze mozna jeste vic kancelari. A ta prodejna jezdeckych potreb a ten modelarsky obchod pres ulici si svuj dvorek hlidaji.

  2. To možná ano, ale jen to potvrzuje, jak se lidé chtějí dopravovat. Jediné volné místo v okolí na parkování je parkoviště (placené) z druhé strany, ale to bývá v době promocí atd. plné taky. Na kole se jezdí tak akorát dolů do knihovny, protože pro studentská a žítbrňácká sluníčka je to od MHD těch přesně 220m pěšky moc daleko a taky jezdit načerno není tak už in, co chytli Hollana, tak tam těch kol bývá víc, ale pořád minimum. Že tam jezdí zásadně po chodníku mezi lidma to už je detail ;-)

 5. Pro pobavení ctěného p.t. obecenstva:
  „Automobily ve městech snižují kvalitu života, protože škodí hlukem, splodinami, prachem, parkováním skoro všude, kde se dá, přeplněnými ulicemi jedoucími automobily. To přece není normální. Něco jiného si na to trochu zvyknout a něco jiného je, že je to nepřijatelné.
  Je nutné to řešit. Budovat více cykostezek ve městech, pěší zóny se zelení, podporovat ekologickou MHD, podporovat železnici, kterou lze využít i jako MHD. Ve městech by se naopak měla jízda automobilům stěžovat např. jednosměrkami, zúženými vozovkami, zákazy atp. Zakázat např. vjezd do center měst. Údajně dle zkušeností problém dopravy ve městech neřeší budování nové infrastruktury ve městech, protože to údajně do měst přivede ještě více automobilů.“

  Zdroj: http://steinbauer.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=611845

  1. To bude sluníčkář par excellence, jeho blogy to jasně ukazují. Plus má zakázanou diskusi, asi aby někdo neměl chutě mu jeho ideály nabourávat realitou :D.

   1. No spíš je to jednodušší člověk, sluníčkář je podle mě něco jiného.

    1. Ne každý blbec je sluníčkář, ale každý sluníčkář je blbec. A dotyčný je sluníčkář par excellence: http://steinbauer.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=594843

  2. Panečku, ten je :)

   1. To je takova pica, ze by sel fistit nakladakem.

  3. Jojo, lepší objíždět širší centrum Brna kvůli pár věcem 3-4 hodiny MHD a tahat se v rukách s věcma, než to mít autem do hodinky a půl v klidu vyřízené, pohodlně, rychle a ještě stihnout vyzvednout dítě nebo nakoupit po cestě zpátky ;-)))
   Tyhle magory by normálně měli zavírat, protože programově lžou ;-) Třeba Fendrych taky

   1. Bylo by zajímavé zjistit, proč tito lidé povyšují svůj strach ze zbraní a z aut (případně svou neschopnost si na ně vydělat) na jakousi ctnost.

    1. Odpověď je jednoduchá: závist!

     1. Domnívám se, že je to jen jedna z možných odpovědí, která se bude pro zmíněné objekty vztahovat spíše na auta než na zbraně. Rád bych se dozvěděl i ty další možné odpovědi.

  4. Mě u těchhle buditelů fascinuje ten „argument“, že města patří lidem a ne autům. Jako by snad ta auta jezdila po městě jen tak z plezíru sama. Jako by se v nich nedopravovali lidé. A nebo možná řidiči nejsou pro tyhle buditele lidi. Pak by to dávalo jakžtakž smysl.

 6. Dfens decentně obešel svoji zkušenost s tím, jak úžasně se parkuje v Brně bez těch modrých rezidentních zón.
  Oblast kolem právniceké fakulty rozhodně už není centrum, institucí je tam pár, převažují činžáky. Přesto tam uprostřed pracovního dne nezaparkujete ani na placeném parkovišti.

  Staříci co ještě nezapomněli že mají nohy a denně je používali, pomalu vymírají, a do jejich bytů se stěhují mladí perspektivní „invalidé“, kteří prostě musí mít každý vlastní auto a parkovat přímo před domem. Za těchto podmínek je dopravní situace ve větších městech neřešitelná. Před pár lety to ještě šlo. Ale poté, co mladí kterým „dědeček a babička zabírají bytečka“ své (pra)rodiče odsunuli do „pečovatelskáých“ domů smrti nelze zaparkovat nikde, vyjma okrajových zapadákovů, kde moc neřádili developeři a luxusních vilových čtvrtí, kde máte k dispozici zadarmo parkování podle šířky vašeho pozemku.

  Holt sytý Dfens hladovému nevěří, protože když on ve své vilkové čtvrti v budějicích zaparkuje, tak ostatní taky určitě všude zaparkují a když ne tak je to simulantenbande. Nebo spiknutí cyklistické loby, která má zajisté mnohem větší prostředky a možnosti, než ty stovky miliard až bilióny kterými disponuje automobilový průmysl a betonářská loby stavebních firem na něj navázaná.
  Ať žije kapitalistická a indivindualistická automobilová doprava dotovaná socialistickým státem a z daní lidí, kteří třeba ani nemají auto, nebo ho využívají jen minimálně a občas.

  1. Ono by se i vic v centru parkovat dalo, kdyby zadnice z radnice postupne nesnizovaly plochu parkovacich stani. Pred dvaceti lety se okolo domu, kde jsem zil, dalo zaparkovat vsude. Pak se tam postavily placene garaze a omezovani zacalo. Tuhle ulicka, tuhle zatacka, tuhle jedno misto, tuhle tri… Aut je tam porad stejne, ale mist uz tolik ne.

   1. stejné je to v Praze, zadnice z radnice snižují počty parkovacích míst, málo parkovacích míst přináší dobré kšefty, je možné stanovit vysoké platby za parkování, prodávat rezidentské parkovací karty, malovat zóny a ještě se přiživí nějaké ty odtahovky, k tomu kšeft pro měšťáky, vlastně to všechno šlape, jak má. :-(

    1. Na ja, ale co když časem přestanou mít z parkování kšefty? Podle mého odhadu by k tomu mělo dojít ve chvíli, kdy místo hospod budou ve městě jen raw a vegan restaurace plus fair trade čajovny a kavárny, holičství zkrachují a obchody s nářadím budou prodávat kvanta dřevorubeckého oblečení, ale ani jeden pilový řetěz natož pak motorovou pilu.

     1. Oni ale nepřestanou mít z parkování kšefty. To až ti druzí, co přijdou místo nich po volbách – a na těch přeci nezáleží :-)

      1. Na kšeftech těch druhých záleží těm druhým. ;-)

   2. Aut pochopitelne vice je. Jen se s nimi jak pribyvala zacalo parkovat v krizovatkach, zatackach, na chodnicich, atp. – takto to bylo dlouhe roky tolerovano resp. to nikdo neresil, bylo to brano jako prirozeny stav. A dneska se to resi. Stezuj si u sveho radniho.
    To je mimochodem rozdil toho, co se pise v zakonech a jaka je realita, jestli ti docvakne na co narazim.

  2. Na tom placeným jsem zastavil vždycky a ještě si vybíral místo. Pokud není promoce nebo přijímačky na fakultě, tak naprosto bez problémů. Komu by to nestačilo, tak může zajet o pár ulic dál a tam buď v okolí Šelepky nebo někde směrem na Žabiny najde místo v boční uličce vždycky. Jsou i další možnosti, kde se dá stát zadarmo a prakticky vždycky.
   Okolí je širší centrum Brna, s parkováním tam problém je, ale do pár minut se zastavit dá, holt to není před vchodem – toto ovšem žádné modré zóny nevyřeší, naopak ho zhorší, protože míst podstatě ubude a za toto „zlepšení“ budeme platit výpalné za kartu a ti co zrovna nebudou ve své nebo sousední zóně, tak budou platit jak mourovatí za každé zastavení.
   Takže melete kraviny samozřejmě.

  3. A to já vám docela věřím, že parkování stojí za hovno. Však jsem se kvůli tomu taky odstěhoval do míst, kde s tím není a pravděpodobně ani hned tak nebude problém. Vše ostatní mi vychází vstříc, služby se postupně stěhují do míst s dobrou dopravní obslužností a co se děje v centru je mi už docela jedno :-) Stejně to už přestává být místo pro běžný život :-)

  4. Teď zrušili cca 50 parkovacích míst na Opuštěné a dali tam vyhrazený pruh pro Bus/Taxi. Hele, když se ta místa jen odebírají, tak pak, je to překvapení, lidi nemají kde parkovat. Šok, co?

  5. Placené parkoviště u právnické fakulty v Brně na Veveří je věčné prázdné. Když tam nebyla závora, bylo překvapivě plne.

   U fakulty je dopravní inspektorát a tam je narvano porad a samozřejmě ti lidi nepřijeli salinou. Ale na placeném pracovišti ani „noha“.

   Místo toho chodí ozbrojená pěst zednictva po ulici s názvem Bjornsenuv sad a rozdávají lístečky těm chudakum, kteří se nachytali na výjezdu z Rohlíku. Tam totiž konci jednosměrka a nesmí se tam parkovat.

   Řeči o plném placeném parkování si nech od cesty, v podstatě nikde v Brně nejsou placená stání obsazena. Kromě středu (Jezuitská, Behounska, Mozartova, Beethovenova), kde mají ovšem v drtivé většině auta úředníci (třeba ti, co se nevešli na parkoviště Lesy ČR a pod.), tedy s výjimkou.

 7. PIČO, AŤ JDOU VŠICI Z BRNA UŽ DOPIČE KUNDÍ HLAVY VYJEBANÉ VYMRDANÉ S PTAČÍM MOZKEM, ČŮRÁCI AŤ CHCÍPNOU DO RÁNA.
  Pičo, oni museli tak KUREVSKY ROZMRDAT křižovatku PROVAZNÍKOVA/SVATOPLUKOVA/KARLOVA, že to snad není možný, pičo 3 pruhy svést do jednoho může jen dopravní TROTL a KUREVSKÁ piča VYJEBANÁ. Fronta z Maloměřic od HUSOVICKÝHO TUNELU AŽ NA TOMKÁČ!!!!!!
  Kurva ja to fakt dlouho nevydržím a rozjebu nějakýmu kokotvi náměstkovi nebo primátorovi hlavu. TOHLE UŽ JE DO NEBE VOLAJÍCÍ DISKRIMINACE A HULVÁSTVÍ!!!!
  NEJSOU STANOVENY OBJÍZDNÉ TRASY. NEJSOU UPRAVENY KŘIŽOVATKY! A světelná signalizace!!! Námám slov, můžu tak akorát zavřít krám a jet břes Bílovice kamasi dopiče přes najěkaý vyjebaný dědiny dom. ANI JEDNÍM SMĚREM SE NEMÁM ŠANCI DOSTAT!!! PIČO PŘITOM BY STAČILO Z OBRAN OTEVŘÍT NĚJAKEJ PRŮJEZD NA LÍŠEŇ. Vyjebanci, idioti, zmrdi a piče. Fakt už!!!! A holllana jestli potkám tak mu lisknu.

  1. Jo, bez do toho, poradne mu ji strel!

   (kluci, bude sranda!)

   Nevim, jak ostatni, ale jak to udelas, tak ti do vazby poslu karton cigaret.

  2. …a ja si dam kaficko a doutnicek.

   Tohle mam totiz uz za sebou. Stejne mesto, stejne problemy. No more.

  3. pičo a ještě finanční úřad mě pošle pokutu za to že jsem podal daňové přiznání písemně místo elektronicky přes datovou schránku. PIČO CELEJ TENHLE POSRANEJ SVĚT STOJÍ ZA PIČU!!!! HLAVNĚ ŽE MIGRANTŮM ROZDÁVAJÍ!!!! KURVAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

   1. Kdybyste to daňové přiznání nepodal vůbec, tak Vám pokutu za to, že jste ho podal papírově místo elektronicky, nedají.

  4. Neměl by být větší problém zrovna Hollanovi udělat z tlamy trhací kalendář. Stačilo by nejspíš vysledovat jeho pravidelný pohyb, hospody, případně jeho odlehlou garáž či chatu, pokud něco takového vůbec má – otázka dvou až tří týdnů i pro amatérského „šerloka“.
   Pak by jen stačilo šikovné místo beze svědků a pokud možno bez kamer /nebo něco na hlavu/ a je vymalováno.
   Je to asi hodně na náhodě, neboť ten zmrd se bezpochyby už dopravuje výhradně jen autem a na bezpečná místa, kde je minimální riziko, že ho někdo sejme.
   Jestli se nepletu, tak mladý Stropničák i s tímhle ocasem už jednou měli takhle namále v hospodě – myslím Větvička o tom psal.
   Anebo se finančně domluvit s dominou, za kterou lozí lozit po čtyřech, ať velmi výrazně přitlačí – pokud možno třeba násadou od lopaty, nebo baseballkou. To by taky mohlo jít, pokud toho úchyla už jiné formy, jak se udělat, nezajímají.

   1. Ja razim heslo „augle za augle, kelcnu za kelcnu“. Takze za domrdany prujezd statlem by mi ten zmrd stal tak mozna za flusanec, ale ne za to, abych tim riskoval svoji „spolehlivost“.

    1. Btw, mel jsem pred par dny vystup s vyrostky, co delaly bordel v noci venku na ulici, kdyz jsem se snazil uspat potomka ve ctyricitce horecce. Pochopitelne, ze dvacetilety cucak prece neschlipne usi pred fotrem, tim by byl totalne aut mezi kammosema a jeste by si musel prislehnout, aby mel zase hladinku. Takze meli samozrjeme blby kecy. Pred nejakymi 15 lety bych je vyliskal vsechny. Dneska bych na to sice asi jeste porad mel fyzicky, ale uz mi ti zmrdi nestoji za to, abych pak mel krochny nekde v chladku a na strelnici chodil s prakem. Takze vzdy zvazuju s chladnou hlavou, co za co stoji a co uz ne. Takze sice oni pak byli subjektivne moralni vitezove, nicmene odtahli do prdele a ja sel bez policejni asistence domu.

  5. Není autor tohoto příspěvku náhodou ten pán, co se svého času pokoušel opravit Lakatoš?

   1. Domnívám se, že nikoli. Luboš „Lakatoš“ neměl rád Slováky.

 8. Teď je vtipná ta uzavírka pod Právnickou na Kounicově. Projet ke křižovatce se Šumavskou nesmím, protože zákaz vjezdu (ač by to bylo logičtější než odbočovat mezi domy na Hrnčířskou do objížďky), ale úředníci z magistrátu si rybník nevypustili a na své vyhrazené parkoviště si zajedou, zákaz se dal až za vjezd na parkoviště. A aby to nějak obhájili, tak do toho kusu zákazu vjezdu posunuli zcela zbytečně zastávku šaliny.

 9. Jeden adept na Bouchalův pohár, konkrétně z Londýna.

  https://www.youtube.com/watch?v=ZL4jnlYcjfE

  1. Jede vlevo a jeste blbe… ;-) Chudak pickup, snad mu nedomrvil lak.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017