Jak jsem se vyléčil z Hjondé íTřicet - zpět na článek

Počet komentářů: 120

  1. ygorek:
    Samozřejmě že mám. Když místo aut vyrábíte papundeklové spotřební mrdky s třetinovou životností, tak by logicky výroba měla 3x vzrůst, ni? Pakliže nevzrostla 3x tolik, tak to znamená, že se jich v přepočtu na životnost vyrábí méně než dřív.

    A proč se vyrábí mrdky co nic nevydrží a akorát plní vrakoviště, navzdory všeobecným blábolům o ekologii a příslušných nařízení přímo z EU?
    Taky snadné vysvětlení. Jak chcete sebrat lidem auta, které vydrží při patřičné údržbě 30 let? Napřed je zblbnete reklamou aby ty staré spolehlivé auta vyhodili. Pak těm pár posledním chudákům s Favority a Feldami zavedete bursíkovné aby se jim nevyplatilo to prodat, nebo to rovnou zakážete jako vysokoemisní kotle. Kdo se bude vzdušovat kvůli pár sockám co přijdou o auto, když my máme ty moderní cool infotainmentové kcháry?
    A už nemusíte vůbec nic zakazovat. Jen zpřísňujete emisní euro limity a kontroly na STK ad absurdum. Nakonec se omezí výroba „z ekonomických důvodů“ a lidem ty papundeklové mrdky do pár let shnijí, nebo budou vyžadovat tak drahé opravy (DPF za 100k apod), že je jejich majitelé radši sami dobrovolně odvezou do šrotu.
    Voilá, a máte během 10-15 let populaci zcela bez aut.
    Takhle se pane vládne vohnoutům. Hezky pomalé vaření žáby a všechny svinstva projdou.
    Pořád ale nemáme odpověď na otázku, proč nám takhle zakazují zrovna auta.

    1. Poněkud zapomínáte s porovnáním věku porovnat i nájezd.
      Auto, které při patřičné údržbě vydrží třicet let, jsem vlastnil (soused ještě takové má). Roční nájezd v době návrhu automobilu byl do deseti tisíc km.
      Zapomínáte, že automobily té doby byly podrobovány velkým opravám a generálním opravám.
      Díky rozvoji průmyslové výroby pozorujeme u automobilů jev typický pro veškeré spotřební zboží: je jednodušší a levnější výrobek vyrobit, než opravit.
      Nic víc.

      Automobil konstruovaný na třicet let (r.v.1986) jsem prodal starý dvacet pět let s nájezdem 190 kkm. Automobil modernější (r.v.2000) dosud mám, má najeto 220 kkm.
      Automobil vyrobený v roce 2010 (podle vybavení již moderní mrdka) dosud mám a má najeto 150 kkm.
      Rozdíl mezi prvním a posledním poukazovaným automobilem je řádový, neměnil bych.

      1. Tak taková kolejová vozidla se i dnes běžně projektují na 30- až 40letou životnost a přesto jsme u jednoho projektu počítali, že (vzhledem k požadovanému rozsahu generálky v polovině životnosti) by bylo levnější po 15 letech dodat vozidla nová a a ty stará prodat jinému zákazníkovi.

        Prostě záleží na mnoha okolnostech, které se navíc mění bez ohledu na původní předpoklady. (Konečně, stačí se podívat na 30 let starý Novoroční projev prezidenta republiky a srovnat ho s dnešní realitou.)

        1. Věřím vám.
          Je také docela dobře možné, že napostá většina automobilů, které vydrží při patřičné údžbě třicet let, byla prodána před uplynutím poloviny té doby. Možná i před uplynutím třetiny.

          Co se týče vámi udávaného příkladu:
          V libovolném okamžiku může být pro majitele nejvýhodnějším řešením prodat vozidlo někomu jinému, pokud někdo takový existuje.
          V příkladu jste neuvedl, zda byl o předmětná vozidla (s přihlédnutím k předpokládané ceně) na trhu nějaký (alespoň)zájem a zda bylo reálné (pro kontinuitu provozu) získat před prodejem starých vozidla nová a zda bylo financování této operace zohledněno v předmětném výpočtu.
          Domnívám se, že jste nezvolil vhodný příklad.

          Jak mám ten barák co nejekonomičtěji opravit?
          Proč bys ho opravoval? Radši ho prodej.
          A kde budu bydlet?
          To ses neptal.

          (Vtipnější, leč profláklou „hlášku“ je možno nalézt v knize Bubáci po všední den, Karel Michal, ČS spisovatle, Praha, 1962)

          1. Tak kolejová vozidla se obvykle (>99%) vyrábějí až po podpisu smlouvy se zákazníkem. V daném případě zákazník vozidla „jen“ najímal s tím, že doba nájmu je 30 let, po této době je za symbolickou cenu odkoupí a bude moci je bez velkých oprav provozovat ještě minimálně další dva roky. Generálka kolejového vozidla v polovině životnosti je v podstatě standardní operace a při konstrukci se s tím počítá, nicméně zde si nájemce předepsal něco, co opravdu není obvyklé a rozporovali ho všichni účastníci tendru.
            Jinak je v podstatě nemožné dnes odhadnout, za jakých podmínek bude možné prodat kolejová vozidla někdy v roce 2032. Třeba náhlé otevření trhu s osobním dopravou novým firmám udělá s cenou starých souprav pravé divy.

            1. Tak kolejová vozidla se obvykle (>99%) vyrábějí až po podpisu smlouvy se zákazníkem.
              To jsem ve svém příspěvku předpokládal a naznačil.

              Podmínky nájmu kolejového vozidla stanoví nájemce?
              (U automobilů nebo domů jsem zvyklý na to, že podmínky stanoví/vypíše ponajímatel.)

              1. Ked vypisujes tender, stanovujes si pravidla lebo mas $. Dokonca aj u aut to mozes robit ak ich chces take mnozstvo ze je to zaujimave…

                1. Ano, tendr (výběrové řízení) lze vypsat na nájem nebo pronájem, zcela obecně na dodávku nebo odběr.
                  Zdá se, že nechápete smysl otázky, ale to nevadí, nebyl jste tázán.

                  Předpokládám, že nájemce by v poptávce nenabízel opravy pronajatých vozidel v neobvykle vysokém rozsahu. Ale samozřejmě, i to je možné.

              2. Ano, platí zde ono zlaté pravidlo umění a vědy – „Kdo má zlato, určuje pravidla.“ Zákazník si určil, jak ta vozidla budou vypadat, jak mají fungovat, jaký mají mít servis a jak budou placena (x Eur/km s cestujícími). A na výrobcích bylo, aby si to všechno spočítali a řekli své „x“.

                Konečně, podobný případ teď bude na jižní Moravě, kde chtějí nakoupit 36 souprav a to, že nepůjde o 30letý nájem, ale nákup vozidel, to je v zásadě jedno, neboť opět půjde o nákup vozidel s kompletním servisem po celou dobu životnosti. Ostatně, zadání tendru by mělo být celé zveřejněné v 1Q2018.

  2. No, precital som si ten narek a mne to cele pripada ako staznosti autistu co sa dostal z komfortnej zony. Mam obavy ze keby autor clanku robil sluzobky ako sa robia na tejto strane atlantiku, rovno sa aj poserie.

    1. To me zajima. Jak to jede v US? Ja mam defakto vsechny kolegy v US, ale oni bohuzel mnoho sluzebne necestuji, tak nemuzu extra cerpat zajimavosti.
      Diky.

      1. Předpokládám, že Wildcat naráží na to, že prakticky každou službku máte jiné služební auto, protože do cílové destinace letíte a tam jdete k přepážce, u které má Váš zaměstnavatel smlouvu. Dostanete něco z povolených kategorií a když cestujete hodně, budete mít za rok klidně zkušenosti s pár desítkami aut, od Mustanga v cabriu (protože nic v jinak dané kategorii nebylo) přes různé sedany (Camry, Altima, Challenger) až po SUV (typicky nějaký Ford, ale měl jsem i dlouhého Wranglera).

        Hlupák, který ani po 30k km neumí zapnout vyhřívání volantu by nejspíš umřel hlady, protože na novém letišti by ani nenašel přepážku s půjčovnami, natož aby byl schopen s neznámým autem odjet. Normální člověk prostě jezdí a sem-tam nad něčím zakroutí hlavou nebo se zasměje a místy si užije (nová benzínová V6 ve Wrangleru byla asi největší pozitivní překvapení, otřesná V6 v Mustangu pak největší negativní).

  3. Podle mě maj korejci moc malý péra na to, aby mohli dělat kvalitní auta. Jejich standardní medián je 4cm v akci. Tím pádem je vyloučeno, aby postavili slušný vůz pro lidi. A jako všichni malopéráci jsou o to nervóznější a agresívní. Proto taky v reklamě přišli s tím trapným navážením se do Aut z Boleslavi.

    1. No, ked su tie auta z Boleslavi podobne autam z Puebly, kludne sa do nich navazat mozu.

    2. Za ty reklamy v ČR je odpovědný jen a pouze VV, Korejci v tomto případě do lokálních hrátek nezasahují – dokud bude VV plnit KPI nebo nedá výpověď, bude sedět v Siemensově sedět a škodit.

    3. Podle mě maj korejci moc malý péra na to, aby mohli dělat kvalitní auta. v Nošovicích či Tepličce nad Váhom.
      Další otázkou je, jak může někdo koupit korejská auta a přeprodávat je coby Chevrolety.

  4. ako tu už písali mnohí, buďte radi že máte ešte vlastné auto, lebo hocijaký veľký prorok novej totality má pre vás víziu diaľkovo riadeného (a samozrejme tým pádom aj monitorovaného) elektrozmrdstva ktoré si privoláte (prenajmete) keď niekam chcete ísť (o tom že zmrdifízel a zmrdištát ako takým bude mať nad vami totálnu moc vrátane použitia ako živého štítu alebo nejakej formy „killer switch-u“ netreba ani hovoriť)

    a na buržoázne prežitky typu súkromné autá budú uvalené najprv hovadské dane že nórskych sto percent bude krásna spomienka na zlaté časy (alebo rovno kimokórejská cesta)

    ale nebojte sa, ani pindať nebudete lebo sa budete báť že vás ten čip čo dostanete do hlavy rovno bonzne (ako vás teraz bonzujú mobily, počítače, AssBooky či GOOLAGy)

    a taomu verte že ovce budú bečať.za povinné čipovanie lebo vsak takto bude môcť fízel funkciou „killer switch“ zneškodniť každého kto by mohol byť potenciálnym teroristom, že… (ovciam samozrejme nedôjde že to môžu byť aj oni, veď kto nič nurobil, nemá sa čoho báť)

    orwell s huxleym stekajú blahom

  5. Vlastnim totozne vozidlo (H i30 1.6 Crdi r.2016 vybava YES Hatchback)
    Autorovi, bohuzial, musim dat za pravdu..Chyba bola ze som silou mocou chcel co najviacej muziky za co najmenej penazi :)
    Auto je skor vhodne pre niekoho koho auta nezaujimaju, je naladene na kludnu dochodcovsku jazdu. Dodnes nerozumiem recenzii Pavla Jandu „Hyundai i30 – neuveritelne dobre“

    Moje postrehy po roku a 24000 km:

    +Spotreba od 3.8 do 7.4 litra Pri mierne dynamickej jazde okolo 6 ( mesto 50-70 , okresky 90-120, dialnica 130 – 160) Spotreba je OK, najazd na jednu nazdrz vacsinou + 900 km

    – Dynamika: slaba, auto nie je vhodne na predbiehanie na okreskach, na dialnici je to uz lepsie, v pohode sa vysporiada z tempomatom na 160km/h

    +++ Podvozok – vyborny, pevny a komfortny zaroven, tu niet co vycitat

    -Odhlucenie: slabe, hluk od kamienkov v podbehoch, v niektorych rezimoch hluk od motora (holt, diesel..)

    +++ Priestor – super! siroky interier, vzadu miesto pozdlzne mierny nadpriemer

    -Svetla – slabe, (mal som predtym bixenon v Astre H )..

    +Radio – slusne

    — ( a TOTO ma vazne sere) – Modry displej automatickej klimy ktory nejde vypnut a oslnuje pri nocnej jazde – FIX mozny – cierna lepiace paska (bavime sa o aute za 16 000 Eur…)

    -Stierace – slabe. Pri rychlej jazde na dilnici nestieraju + ostava voda po poslednom zotreti (confused)

    – Interier – neergonomicky, aj ked zo zaciatku sa mi pacil dizajn a kvoli tomu som dal prednost pred Kia Ceed). Urcite sa neda nic nastavovat „po pamati“ ani “ po slepiacky“

    – Pozicia sedenia / volant – velmi cudne,

    ++ vela odkladacich priestorov – velmi prakticke ( v prechdzajucej Astre nebolo nic :)

    Hyundai Servis – interval 30 000 km/ 2 roky. 1. servisna prehliadka 250 Eur (olej, filtre, geometria, citenie klimy, umytie auta EXT aj INT

    – Oproti predch. Astre (1.9 CDTI) slabsia trakcia prednej napravy

    — Riadenie – Playstation

    + (pre mna) Dizajn :)

    Auto je nezaludne a zaroven totalne nezazivne..

    PS; Existuje nove auto ktore oslovi sofera a odvezie 4 clennu rodinu a odstrani aspon niektore nedostatky co ma Hjunde ? (Mazda 3,6?)

    pF2018

    1. Existuje nove auto ktore oslovi sofera a odvezie 4 clennu rodinu a odstrani aspon niektore nedostatky co ma Hjunde ? (Mazda 3,6?)
      Samozřejmě záleží, co si představujete pod pojmem „odvezie 4 clennu rodinu“. Jinak řečeno, jestli vozíte každý víkend na chatu a zpět ledničky, skříně, pračky…atd.

      Pro oslovení šoféra lze zvolit třeba z C segmentu Focus, Mazda 3, Civic.

      1. ja som v Mazde 3 sedel a teda sam sa do nej nezmestim, nie ze pre rodinu… v civicu si nesadnem za seba. Takze jedine fofo combi, dokonca aj vyber motorizacii je celkom ok.

        1. Argument, že si nesednete za sebe má konkrétně jakou hodnotu? Jezdíte tak často?

          Jinak nic z C segmentu bych za „rodinné“ neoznačil, ani toho Focuse. Pokud trváte na tom, že si za sebe budete sedat, potřebujete něco jako Mazda 6, Mondeo, Superb (v něm si za sebe i lehnete, ale horších aut pro řidiče jsem moc nezažil).

          1. Hodnota je jednoduchá – vím, že auto může z rodinné oslavy řídit někdo jiný. Přední sedadlo spolujezdce je přitom vyhrazeno pro nejméně pohyblivého člena rodiny a já na zpáteční cestě nebudu mít kolena pod bradou. Nejezdím tak denně, ale takových deset příležitostí za rok se najde a občas jde i o tříhodinové přesuny

            1. re: icu

              Nahnal bych Vás do trabanta, z Vysočiny na ukrajinskou haranici na zadním sedadle :-), to by Vám i zadní sedadla O1 přišla jako v kočáře (možná proto mi po letech nepřišel probém Werfenu domů na zadních v 01 ve třech).

              1. Re LWG: Znám to velmi dobře. Orebić (přes Maďarsko) a na Rujanu/Usedom jsme jeli v T601 Universal jen ve čtyřech, ale když mi bylo šest, tak jsme v pěti (tři dospělí + 2 děti) jeli k Mnichovu a Franfurtu/M. Pravda, to mi bylo šest, ale ty dvě cesty k moři už byly v době, kdy jsem měl přes 175 cm.

            2. A ten „někdo jiný“ je tedy stejně vysoký? Z rodinné oslavy může řídit auto např. manželka a za tu si sednu v pohodě (ne že bych to dělal, neb vzadu jsou děti).

              Takže dle mého argument o tom, že si za sebe (ne)sednu je z říše totálních hloupostí. Ano, jistě existuje nenulový počet případů, kdy si sednu dozadu a vpředu budou na obou místech sedět stejně vysocí lidé, takže v takovém autě budem jak sardinky. Ale v praxi k tomu u mě dochází jednou za X let a ani kvůli hypotetický 10x ročně bych si podle toho auto nekoupil. Auto vybírám dle 99% provozu a to jedno procento pak často dopadne tak, že svým prostě nejedu vůbec.

              1. No u nas sedi vzadu kazdy tyden nekdo.
                Sem tam beru nekoho do prace.
                Zena bere rodice do kostela.
                Vozime tetu 75+ a 2dosp+2deti v pohode .
                I deti neokopou zada sedacek.
                Sorry, pro me je to vazny duvod neporizovat si nejnovejsi model z nasi tovarny, neb je vzadu malo mista nad hlavou.
                Taktez 4 mistne CLS mi nevyhovuje.
                Ani CLA neb je to plechovka pro sardinky.
                Take 125i jsem proto vyhodne nekoupil.
                Ani Mazda 3 me prostorove neuspokojila.
                Nakonec pred casem problem s porizenim universalniho hot hatche „vyresil“ sluzebak…
                Jedine co mi prostorem i motorem vyhovovalo byl Pulsar 1.6 dig-t

              2. Budiž, každý máme jiné priority. A ano, je.

          2. Já si za sebe taky nesedám. Z několika důvodů – ten nejdůležitejší je, že zezadu nedosáhnu na volant ani na pedály.
            Ale jinak je FoFo v kombíku celkem slušný vůz pro rodinu. Mám vzadu 4 a 1,5 leté děti, mezi které se nějaká štíhlá modelka vejde (ty bohužel zatím nikde nestopovaly). Kočárek je teď poněkud překážka pro vození většího objemu věcí v kufru, ale ten taky nebude věčně. Odjedu s tím všude, je to benzín, je to starší pán, ale jako rodinné auto to považovat lze. Přešel jsem na něj z felicie v kombíku, což může můj pohled malinko znevažovat…

            1. Dle meho nazoru je felicie kombi naprosto totalni rodinne auto. Co se tedy tyce vnitrnich rozmeru a objemu kufru.
              Jinak je to samozrejme pojizdna rakev v dnesni dobe daleko robustnejsich aut. To mi pripomina, ze sem bohuzel videl mestskej tukanec felicia a 3er. Felicie mela predek neznamo kde a 3er byla domuchlana, ale v celku se nic nevalelo okolo a vesmes vse zustalo na aute.

              1. Naprostý souhlas. Mně to auto přestěhovalo třikrát. Parádní kára. Používal jsem místo stanu na Trnkobraní a nebýt koroze, neřeknu proti tomu ani popel.

              2. No, zalezi od toho ze aka je velka Vasa rodina. V novembri az decembri 1997 som bol nuteny pouzivat Feliciu. Dve polohovatelne sedacky a booster v rade mi do nej nevosli. Cize nic moc.
                No a co sa tej robustnosti tyka, suhlas.
                Mimochodom, minule som sa ohlupoval divanim sa na zaznamy z palubnych kamier na tytrube a v zopar nehodach tam bola zaznamenana klasicka Lada (tusim 2107). Poskodenie po celnej zrazke vcelku rychlostou co na zazname nevyzerala bohvieako vysoka bolo neuveritelne. Tie extra tazke dnesne auta maju nieco do seba.

            2. Nejdůležitější důvod spíš bude, že když sedím vpředu, nemůžu už vzadu sedět vůbec, ne? ;-)

              Každý máme jiné nároky, někteří lidé kolem mě zase nechápou, že nemám rád kombíky a raději jezdím sedanem, kam by se oni dle svých slov nikdy nesbalili. Na to říkám, že kočárek se tam vejde a aspoň s sebou na dovolenou netaháme mraky nesmyslů, které oni berou jen proto, že „se vejdou“, aniž by je pak reálně využili.

              Hlavně je to ale o tom, že každý jsme nějak velký (kdybych jako kamarád měřil 170, taky bych prostornost vnímal úplně jinak a prakticky cokoliv v nižší střední by bylo super) a každý jezdíme jinam na dovolenou s jinou představou o tom, jak velkou část baráku tam „pro všechny případy“ povezeme. Přitom třeba zrovna na tu dovolenou se do letadla sbalíme všichni stejně, ale do auta má kamarád pocit, že by to nezvládl (nebrat tolik zbytečných krámů). Zvládl, kdyby neměl kombíka, protože stejně jako do toho letadla by prostě musel. Spousta lidí tohle ale není schopná pobrat a už vůbec ne se podle toho řídit. Jenže on ten kamarád řízení nijak neprožívá a tak mu nudná pixla přijde dobrá volba, zatímco já řídím rád a radši budu mít menší kufr a do auta se budu těšit. Zatím si ještě můžem vybrat:-)

              1. Technicka poznamka: To si len myslite ze sa do lietadla balime vsetci rovnako. Este ste nevidel mojho mladsieho syna zbaleneho na tyzdnovu dovolenku :-)

                1. Myslel jsem to ve vztahu k tomu kamarádovi, kde na dovolenou letadlem máme kufrů stejně, ale do auta z nějakého důvodu rve mraky nepotřebných krámů „co kdyby se to hodilo, však to auto uveze“.

                  Že se zvlášť Američani umí i na 3 dny sbalit do „loďáku“ (jedna moje bývalá kolegyně – já takový ten malý kufr co lze dát do letadla, ona loďák, menší kufřík s notebookem a samozřejmě kabelka), to mě nijak nepřekvapuje:-)

          3. Tedy se superbem mám necelý tisíc kilometrů, vesměs první třída a dálnice – co je na tom autě tak strašného? (Toto byl nějaký dieselový šestiválec, sedan).

            1. Neznám asi žádné auto kromě Talismanu, které tak úporně říká „jeď ku.va rovně a nezatáčej“. Téměř jakákoliv zatáčka menšího poloměru než je něco na první třídě v rovinaté krajině je neskutečný boj s neochotou zatáčet a rychlost je ve srovnání s ostatními auty velmi nízká. Série zatáček nebo okreska nižší třídy snad byla snesitelnější i v Š120.

              Dálnice je v pohodě, ale to není „řízení“, to jen jede auto prakticky rovně.

              Jinak pro běžného řidiče, kterých je na silnicích většina bude Superb v pohodě i tam, protože obvykle jezdí tak pomalu, že si toho ani nevšimnou. V tomto směru si uvědomuji, že je moje nekompatibilita se Superbem nebo Talismanem dána tím, že mě řízení baví a v zatáčkách, kde se pohybuji často jezdím jinak než drtivá většina populace. O to větší utrpení je řízení podobné podvozkové plečky.

    2. Nerozumím, v čem dáváte autorovi za pravdu. V podstatě píšete, že i30 je nudný krám, ale to je Octavia taky. Takže v čem má autor pravdu?

      Jinak ano, M6 určitě osloví i řidiče. M3 taky, ale to zrovna moc rodinné není (je to ideální auto pro manželku s dětmi). Pokud Vám bude stačit velikost Civika, tak nic lepšího v této třídě aktuálně není (aby se do toho rozumně vešla rodina, stálo to do 700k a bavilo to řidiče – pochopitelně s 1.5t).

      1. fatdwim, dakujem za reakciu a odporucenie.
        autorovi samozrejme nedavam za pravdu co sa tyka Octavia, len viac-menej suhlasim s tym co mu vadi na i30.

  6. teda nevím.. vyhřívání zrcátek společně se zadním sklem má takhle řešený i ford ..

  7. Tak na tuto snůžku pitomostí musím zareagovat. Hyundai i30 minulé generace jsem shodou okolností měl možnost řídit a několik dní mi stála před domem. Autor článku evidentně nemá ponětí jaká výbava je plná palba u tohoto Korejce. To co popisuje autor jako plnou palbu je klasická sociální edice nabízená pro flotilové zákazníky. Mám s ní zkušenost, jelikož jsem ji měl půjčenou jako auto z operativního leasingu. Byla to autorem popsaná sociální edice, jenom s tím rozdílem, že auto mělo základní benzínovou 1.6ku. Jediné s čím se dá souhlasit se zmíněných nectností, je tupé a nekomunikativní řízení. Je to jako hrát videohru. Jinak řazení je perfektní. V této sociální edici mimochodem je vyhřívaný volant a dokonce vyhřívaná sedadla. Tuším tři stupně. Rádio komunikovalo s Galaxy Note 3 naprosto bez problémů. A hrálo to prostě slušně. Kufr jako kráva pro mně nevyužitelný, ale pro občasné stěhování se hodí. Mimojiné jsem v té době měl možnost přesednout i do Škody Superb 2 a za mně se v ní sedí hůř. Jsem člověk mohutnější postavy. Zkrátka v Hyundai bylo lepší posezení. Kvalita zpracování je na straně Škody i když ne o těch 500 000 Kč o kolik byla Škoda dražší. Svítí to standardně, xenon ani led to není. Ovládání většiny věcí je na volantu a po ruce. Nechápu tu kritiku. Ovládání ohřevu volantu je tam kde má Škoda ovládání světel. Co používám častěji, nechám na čtenáři. A teď k oné plné palbě. Hyundai i30 minulé generace se totiž v ČR v plné palbě prakticky nevyskytuje. Nejde sehnat ani v bazarech. Měl jsem ho taktéž na pár dní doma. Takže k výbavě: Různé jízdní asistenty včetně hlídání jízdních pruhů, celokožené vyhřívané a ventilované u řidiče elektricky ovládané sedačky. Navigace s rychlým infotaimentem a parkovacím asistentem. Asistent jsem odzkoušel a parkuje to jak podélně tak příčně, ale potřebuje dost místa. Čidla kolem celého auta. El. stahování okének na všech čtyřech oknech automatické s pojistkou proti skřípnutí. Panoramatické střešní okno přes celou střechu s šíbrem v přední části. Vyhřívaný kožený multifunkční volant ( ten je i v té sociální edici ). Elektronická ručka ( mimochodem praktická věc ). Konektivita k čemukoliv. Automatická dvouzónová klimatizace. Grafika v přístrojové kapličce je barevná a uspokojivě přehledná. Dále tempomat s omezovačem rychlosti. Ke kufru jen toto. Je obří a navíc ve full verzi narozdíl od té sociální má propracovaný záchytný systém v podobě dvou v kolejnicích posuvných zábran. Toto řešení nemá ani nový Superb za milion. Jo a čtyři kola se vlezou. Po sundání plata jsem jich vezl osm. A plato ještě ani jednou nevystřelilo. A ano není to systém simply clever. Samostmívací vnitřní zrcátko. 17ti palcová litá kola a jako hřeb na závěr adaptivní bixenony které svítí opravdu slušně. Samozřejmostí jsou denní led a automatika na světlech která je přepíná při průjezdu tunelem atd. Automatické stěrače. Toto auto bylo vybavené benzínovým přímovstřikem 1.6 GDI a auto s tímto motorem jede velice solidně, dokonce se dá jet i onou dvoustovkou a to bez problémů. Momentálně má vůz najeto asi 20000 km a jezdí bez problémů. A na závěr cena. Bylo to akční a pro podnikatele. Auto v této výbavě nejezdí z důvodu jeho vysoké ceníkové ceny. Ono Hyundai i30 minulé generace za cca 650000 KČ nedával moc smysl. Ovšem tento kousek kterému do úplného vrcholu chybí jenom automatická převodovka stál 470000 KČ a to už smysl dává. Škoda takto vybavenou Octavii v době koupě ani nenabízela a každopádně za 470000 by byla jenom o pár prvků dovybavenou sociální edicí. Jinak sám toto auto nevlastním, jezdím v autě na F co se furt serou.

    1. Jo a zapomněl jsem ještě na sklápění zrcátek. Takto vybavený Hyundai disponuje bezklíčkovým otevíráním a startováním. Po příchodu k autu se automaticky vyklopí zrcátka a zapne se podsvícení. Auto umí tzv. zastříhat ušima na pozdrav. Při odchodu se zase samy sklopí. A autor má pravdu, že sociální edice na to má knoflík. Tento je ale po ruce hned vedle ovladačů zrcátek. Ta sociální edice v benzínu byla za cca 320000 KČ. A ukažte mi jiné auto s touto výbavou a cenou.

    2. Hele je to proste mrdka at to vybavis jak chces. Dobrej bonus je, ze to muzes narvat vybavou za slusne prachy a trosku to zamaskovat. A to neni vzdy spatne. Na tech 12k rocne co je prumer v CR je to uplne v pohode auto. Autor je bohuzel nejakej looser, co dostal na ty desetitisice po nemecku pico vole pojebanou i30 a jeho hodnota nesaha ani na niceni si zdravi v necem lepsim. Tak jede hejty na Hcko.

  8. Já jsem taky odpůrce dotykových displejů kam se postupně premistuji všechny funkce. Tlačítko funguje i po letech. Ergonomie je individuální záležitost. Mě třeba zachodovy posez VW group nevyhovuje. Mám rád nízký posez s natazenymi nohami v mém Nissanu 200sx S13. V I 30 mi ta pozice přišla celkem podobná. Jelikož se živím vývojem nových aut tedy hlavně skodovek tak musím konstatovat že bude hůř. V rámci snižování hmotnosti se tenké plechy budou objevovat stále častěji. Vnější plech 0.6mm nebude výjimkou. Doby 1mm odolných dílů karoserie jsou minulost. Btw k Fabii III mám poměrně velký odpor. Už po pár km mě to auto velmi vytacelo. Naštěstí jsem jako služební auto používal Rapid Spaceback 1.6TDI a s ním jsem byl celkem spokojen.

  9. Autor je klasický oktávkovací mačo, který nic nepochopil. Hlavně 2 věci.

    1. každé auto má čudlíky, páčky, nastavení sedaček atd. trochu jinak, většinou každá značka dodržuje nějaké své zvyky. Pokud vám egonomie korejců připadá blbá, doporučuji se svézt třeba Opelem Astra, to je teprv tragedie, ale nakonec jsem si taky zvykl a už mi to neva, protože prostě vím kam šáhnout, nejsem idiot, co by si nedokázal při denním používání věci zapamatovat, kde je jaké tlačítko. Autorovi by prospělo vyzkoušet více značek aut, když seděl 20 roků jen ve škodovkách, je pak dezorientovaný kdekoliv jinde.
    2. Firmě se evidentně přestalo dařit, možná i zásluhou autorovou, těžko říct, ale nějaký důvod, proč nafasovali lowcost místo premiovky tu bude. ANO Hyundai i30 JE LEVNÉ AUTO, za cenu Octavie II TDi 103 kW (když byla nová) koupíte 2, ano 2 celá auta u korejců. Pokud chce autor vozit zadek v prémiovém zázraku z boleslavi, ať si cenový rozdíl 300 000 Kč doplatí ze svého a zaměstnavatel mu jistě vyhoví :) Ovšem na to, jak je cenový rozdíl výrazný, je to podle mě fajn kára. Znám manažery co museli přesednout z BMW 5 do oktávky a ti zase nadávají na oktávku, že to je příšerná plečka.

    1. lowcost místo premiovky
      Pokud chce autor vozit zadek v prémiovém zázraku z boleslavi,
      Pokud si chce vozit zadek v prémiovce, tak rozhodně nezvolí automobilku s aurou vyvoněnjší Dacie…

      1. no to byla nadsázka, podle mě je škodovka jen předražené úplně průměrné auto, ale jejich majitelé se domnívají, že jsou něco víc. Tedy je to premiovka pouze cenou. Za cenu vyklikané octavie se dá nakonec pořídit už trojkové bavo nebo odpovídající volvo ….

        1. Škodovka je „předražená“, protože to zákazníci za „předraženou“ cenu kupují. A to i ojetiny. Jinak souhlas, je to průměrné auto a to v dobrém i špatném slova smyslu, není to žádný luxus, ale taky žádná hajtra.

          1. 70% proda skoda do flotil a tam to rozhodne za cenikovou vohnoutkou cenu nekupuji. Dalsi procenta nafejkuje skrz registrace vozu v CR a pak proda do zahranici a zbytek sou prodeje fabii a octovek v holobytu. Par lidi koupi soukrome lepsi octavii nebo superba, protoze znacka/fanda/prakticnost.

        2. Osobně Škodu Auto obdivuji, za jaké ceny je schopna svá auta prodávat (i s vědomím, že fleetové vozy se za ceníkové ceny opravdu, ale opravdu neprodávájí). Fakt je také ten, že nejsem ochoten své peníze dávat do vozu, jehož převodovka má poněkud zkrácenou životnost (DSG DQ200).

          1. No ja sem pomerne intenzivne prochazel nizsi stredni a stredni tridu a resil ceny a musim rict, ze pokud mate nejakej danej max budget, tak u Skody pochodite daleko lepe nez treba u Fordu, Mazdy atd. atp.
            Je tam dobra variabilita.
            Kdyz sem chtel mondeo s benzinem silnejsim nez 1.5. ecoboost a automatem, tak sem si rovnou mohl pripravit mega+
            Bylo tam jeste par promennych, ale v zasade se lepe pohybuje v ceniku skody nez konkurentu (pokud neberu jako konkurenci koncern).

            1. Nevím, koukal jsem teď na konfigurátor Mondea a Superbu a chci-li benzín s automatem, tak oba vozy se liší o tisícovku.

      2. Taky se mi nezda, ze by Skodovka delaala nejaky „prémie“. To je zase nejakej marketing a vlhkej sen fleetaku.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017