Jak jsem opět nekoupil nové. SAAB 9-5 NG 2.0 TiD4 Vector 2011

Featured Image

Už někdy z jara jsem z důvodu velkého měsíčního nájezdu opět začal řešit svůj vozový park. Poprvé jsem na naléhání přítelkyně zvažoval i úplně nové auto. Dosud jsem si totiž vystačil s ojetinami a považoval jsem to za nejlepší z hlediska poměru ceny a užitné hodnoty. Posuďte sami.

Od doby co jsem začal mít nájezd cca. 70 000 km ročně jsem vystřídal dvě auta.
První Saab 9-3 I-GEN s motorem 2.2 TiD 92kW jsem pořídil za 50 000,- CZK. Auto bylo přivezené z Itálie s nájezdem 180 000 km a karosérie byla prakticky ve stavu nového auta. Bylo potřeba vyřešit pouze nějaké zpuchřelé hadičky v palivovém a podtlakovém systému a zprovoznit EGR ventil. Investice v řádu stokorun. Později měněny kotouče, pár tisícovek. Najezdil jsem s ním asi 140 000 km když se začala zavzdušňovat palivová soustava a já to nechtěl řešit, takže jsem ho poslal dál.

Další byl Saab 9-3 SC 2008 po faceliftu s motorem 1.9 TiD 88kW s podobným nájezdem jako jsem kupoval předchozí a dal jsem  za něj cca 110 000,- CZK. Auto z Francie a proti předchozímu karosérie i interiér působil trochu použitě, ale podvozek byl fajn. Dlužno podotknout že 8V technologie a nižší výkon nebyly u auta prakticky poznat. CR měl jednak lepší odezvu na plyn a jednak měl na svou velikost a kraftstoff vskutku značný kroutící moment v nízkých otáčkách. Přes tekoucí gufero rozvodů jsem olej kupodivu nedoléval, ale občas mi to spadlo do omezeného výkonu při regeneraci DPF a vyšším zatížení. Zpětně nalezen problém – nízký tlak na liště. Taky potěšila skoro o litr menší spotřeba. V době kdy jsem nástupce začal řešit jsem s ním měl najeto necelých 100 000 km. Za celou dobu jsem jen měnil olej a filtry a doléval vodu do ostřikovačů, za jiným účelem jsem prakticky haupnu nezvedal. Auto sice pořád jezdilo slušně, ale přítelkyni se moc nelíbilo, takže když bylo jasné že budeme muset naplánovat odstavení kvůli celkové údržbě a hlavně rozvodům, začala prosazovat výměnu. Ona má Rapida, takže veškeré dálkové přesuny jsme pochopitelně realizovali mým autem.

Co tedy zvolit? Mě jednozančně nejlépe vyhovovala ojetá auta – nejmenší finanční ztráta i přes značný nájezd a zbylo víc banánů na motorky. Ale nové je prý nové a když na to teď snad budou finance, mám si prý udělat radost. Jenže jaké? Saab už se nějaký ten pátek nevyrábí a já vážně nikdy o jiném autě příliš neuvažoval. Neměl jsem nejmenší důvod. Možná jsem si nějaký čas pohrával s myšlenkou na BMW, ale tam se už u pro mě vyhovující motorizace a výbavy dostáváme poměrně dost vysoko cenově. Logická úvaha šla směrem ke zbývající švédské automobilce, tedy k Volvu. O tom už jsem uvažoval při výběru který nakonec vedl k 9-3 NG. Zjistil jsem tenkrát že V50 je nepoužitelný křáp a ze zkušební jízdy s V70 jsem si odnesl přesvědčení že od dob 740 kterou jsem kdysi měl se toho moc nezměnilo –  pocit že řídím ponorku. A najít nestočený kus se navíc ukázalo jako prakticky nemožné, nehledě na chronickou předraženost těchto ojetin.

OK, takže zkusíme nové Volvo. Nakonfiguroval jsem si V60 co by mi vyhovovala. Katalogová cena 1.300.000 byla opravdu nadoraz toho co bych si tak mohl dovolit. Je to opravdu hodně, když porovnáte nabídky ostatních, i prémiových (ne, tam Škodovka opravdu nepatří) automobilek, nota bene když už ani Volvo není takovým etalonem spolehlivosti jako kdysi. No, zašel jsem si s touto představou do salůnu, kde se mi musím říct velmi vstřícně a se znalostí problematiky věnovali a protože tam měli k dispozici předváděcí auto s motorizací, kterou jsem chtěl, stačilo slovo a jel jsem na zkušebné jízdu. No, nebudu napínat, ne že bych nebyl nadšen. Byl jsem zklamán. Podstatně silnější motor než těch 88 kW v mé 9-3 nebyl vůbec znát. Auto bylo pocitově línější. Podvozek byl těžkopádný, nevstřícný, výhled ač se od V70 zlepšil, přecijen mi nevyhovoval… Rozloučil jsem se a když jsem odjížděl se svou obstarožní 9-3, připadal jsem si pomalu jako ve sporťáku. Volvo to tedy nebude.

Vždycky se mi líbily Alfy, ale za ně taky dáte přes mega pokud tedy zrovna nechcete Giulietu. Podobně je to s Hondou – za jediný použitelný Civic považuju Type R, Mitsubishi už nedělá Lancera. No a pak je tu Mazda. Ta je mi sympatická tím že má v nabídce mechanicky jednoduchý motor o dosud neořezaném objemu 2l a nyní dokonce se systémem spalování Skyactive X. A dlužno podotknout že nová Mazda 3 se mi zatraceně líbí po designové stránce. A velikostí mi fakt ve skutečnosti stačí ta trojka. Katalogová cena poloviční proti Volvu a jízdní vlastnosti dobré (tedy za 3). Jen interiér trochu stísněný, ale to až tak nevadí. Málem jsem do toho šel.

Ale pak… Pak jsem si ještě prošel nabídky Saabů a u pana Suchomela v Ústí nad Orlicí našel 9-5 NG 2.0 TiD4 Vector z roku 2011 s automatkou a nájezdem 140 000 a celkem jasnou historií. Patřila sice mezi dražší, ale auto bylo velmi zachovalé, mluvil jsem napřímo dokonce s původním majitelem, který byl velmi vstřícný a sympatický a nadchla mě i projížďka. Podvozek jako nový a proti 9-3 je to úplně jiná třída, přestože podvozek 9-3SC považuju za nadprůměrně schopný. A v neposlední řadě se auto líbilo i přítelkyni. Nebylo se o čem moc rozmýšlet. Auto bylo v pořádku, za cenu méně než poloviční oproti nové Mazdě, o mega míň než nové Volvo a pravděpodobně je to pro mě poslední příležitost pořídit si Saaba na běžné denní ježdění. Jen ta velikost. Má to přes pět metrů – a to jsem chtěl menší auto. Ale co, aspoň si o mě budou lidi říkat že mám malý péro. Přítelkyni to taky přišlo vtipný.

Jaké tedy je tedy moje 9-5 NG auto? Velké. S délkou 5001mm je delší než byla stará 9000, přičemž je i o málo širší. Na zadních sedačkách je dle očekávání dost místa na nohy, ale zas ne tak moc pro hlavu, pokud jste vyšší a chcete sedět s rovnýma zádama. Ale ono to tak moc nevadí, tohle auto nebylo od začátku vyvíjené jako přehnaně praktické, na to byl kombík od 9-3. Přesto je jeho sedanní kufr dost objemný i pro větší předměty.

Také se hrdě hlásí k době elektronické. Přestože je deset let staré, je plné všech těch serepetiček, které až dnes VW nasazuje jako horkou novinku. HUD, poloautomatické parkování, hlídání vnitřního prostoru, třízónovou digitální klimu, elektrické sedačky,ukazování tlaku v pneumatikách, tempomat, elektricky zatahovací zrcátka, výpočet životnosti oleje podle provozu, navigaci s dotykovým displejem, hlasové ovládání, USB, HDD, ambientní osvětlení, brzdový asistent a vypínatelný stabilizační program s protiprokluzem, hlídání pruhů a čtení značek (dvě poslední položky moje auto nemá, ale už tenkrát šly objednat).

Má rozumně silný motor. Naftový pouze jedním turbem dopovaný dvoulitr byl pro 9-5 základní motorizací pokud jste chtěli ropu. Má 160 koní a čekal jsem že kombinace almary a dvoutunového auta (1850 kg pohotovostní) způsobí že to bude slabý. Ale není. Sice to není žádný sporťák, ale jede to o poznání lépe než má předchozí 9-3. Také rychleji. S 9-3 jsem se sotva dostal na 200, zatímco 9-5 ukáže až 220. Reálných. Pokud nastavím tempomat na 145, což je reálně něco pod 140, udělám Praha – Ostrava – Praha za 6,1 l / 100 km a ještě mám dost nafty na courání po městě.

Má dobrou ergonomii. Tedy vpředu. Vzadu vlastně taky, ale nesmíte mít přes 175cm. Sedačky jsou jak jinak než kožené a jsou relativně tvrdé. To moc kupodivu nevadí, dosud nikdy mě z nich nebolela záda, ale co postrádám je nějaké boční vedení. Holt se slzou v oku vzpomínám na Recaro sedačky z 9000 Aero. Takový sedačky už nikdy asi nepotkám. Ve dvou osách nastavitelný volant padne příjemně do ruky a všechny ovladače, kterých je tradičně dle filozofie Saabu požehnaně, máte tak nějak logicky po ruce jako v letadle. Asi nějaká ta filozofie HOTAS. I když tady zrovna nemáte ruku na plynu. Loketní opěrka je jen dvoupolohová, ale ono to docela stačí. Auto má sice analogový otáčkoměr a rychloměr, ale mezi nimi má plnohodnotný grafický barevný displej. Na něm si ve dvou úrovních můžete pouštět informace o jízdě včetně navigace, nebo o technickém stavu vozidla. Údaj o rychlosti máte také na HUD, kam se vám poblíž křižovatek promítnou i informace z navigace. Škoda že ta je kvůli deset let neexistujícím aktualizacím jen omezeně použitelná. Ne, 15 tisíc se mi za to pokaždé dávat nechce (Saab Automotive už neexistuje, víte?), takže používám Waze. Úplně mi nevyhovuje poloha opěrky pro levou nohu, ale to je tak všechno. Do ergonomie patří i hlučnost. Auto je relativně tiché. Rozhodně ještě o level tišší než naftová 9-3SC, ale není tak tiché jako bylo 9000 Aero se svým benzínovým motorem s vyvažovacíma hřídelama. Diesel o sobě prostě ve vyšším zatížení dává vědět neodstranitelným duněním a v nízké rychlosti zas uslyšíte široké Pirelky. Aerodynamický hluk nestojí za řeč, což se při CX pod 0,29 dá i očekávat.

Dobře se řídí. Řízení je strmější než u 9-3 a je progresivní. Jízdní projev se docela podobá projevu 9000 Aero, ale je ještě neotřesitelnější. Z auta mám pocit suverénního klidu. Bez jakýchkoliv náznaků nervozity pojede až k limitu jako po kolejích a pak se vás pokusí na zem vrátit kontrolka oznamující že začíná pracovat stabilizační program, což narozdíl od 9-3 prakticky nepocítíte a pak už se začnete trochu klouzat. Ale auto se kupodivu ani nerozhodí a zůstává relativně ovladatelné, byť logicky pod plynem přechází do přetáčivého chování, i když míň než 9000, ktará v jistém momentě mrskla zadkem až nepříjemně. To i s vypnutou stabilizací. Jízdní vlastnosti jsou tak dobré a auto tak skvěle žehlí silnici, že pokud do něj přesedáte z jiného auta, třeba ze Škodovky, máte problém s odhadem rychlosti – jedete podstatně rychleji než si myslíte. Automatka umožňuje sekvenční řazení, i pádly pod volantem (u mě teda až seženu novej software protože tam je volant z Aera a software Vectoru si s tím úplně nepovídá – už jsem to tak koupil, ale nechám to tak, je super), ale objektivně k tomu není důvod. Řadí to docela dobře. Při potřebě razantnější akcelerace si to sice taky podkopne o dva, ale otáčky nikdy nevystřelí tak vysoko aby to hned narazilo na omezovač jako to dělá DSG v Octavii. Na druhou stranu je DSG při řazení pod malým plynem hladší, tady přeřazení lehce pocítíte.

Má supr audio. Popravdě jsem ani nehledal co tam je, ale je to poprvé co si v autě pouštím třeba Pink Floyd, Dire Straits nebo Bacha. To uznejte s jiným než velmi dobrým audiem prostě nejde.

Suma sumárum, dostal jsem přesně to co jsem potřeboval. Je to nenasytný polykač kilometrů ze kterého ani po projetí trasy Praha – Ostrava přes D1 nejsem unavený. To je něco co někdo kdo nepoznal nic „lepšího“ než je trojková Octavia nikdy nepochopí.

 


19.07.2020 Jersey

12345 (235x známkováno, průměr: 2,89 z 5)
15 277x přečteno
Updatováno: 19.7.2020 — 23:19
D-FENS © 2017