Jak jsem kupoval (a prodával) auto v Kanadě, část 3 - zpět na článek

Počet komentářů: 103

  1. 1*
    Zpříjemnil jste mi večer

  2. Skvělý článek, díky. Články ze života u našeho severního socialistického souseda vždy pobaví :-) Jen bych tedy opravdu nezobecňoval tyhle zkušenosti na celou Severní Ameriku. Trudeaův socialismus už je srovnatelný s EU, to my v USA ještě tak úplně (zatím) nemáme. Pojistku za auta platím určitě nižší, než bych platil v ČR (určitě má vliv, že jsem už dost dlouho rezident). A ani ty ceny zmiňované zdravotní péče nejsou v USA tak hrozné, jak se píše v novinách. Pojišťovny zaplatí jen zlomek toho, co je v oficiálních cenících a i pokud si to člověk platí sám, tak se po nějakém smlouvání dostane třeba na 20-30% částky, která je na původním účtu z nemocnice. A je dobré si uvědomit i to, že hodně lidí z IT, třeba jako já, by ze svého relativně normálního US platu platilo za tzv. zdravotní pojištění v ČR víc než v USA (v ČR není zdravotní pojištění zastropované a chová se jako zdravotní daň).

    1. Daleko vetsi vliv nez rezidence ma v us v jakym state bydlis. Mel jsem tu cest v cervnu po 3 letech v mi (Detroit) vypadnout zpatky do civilizace. Za minimalni pojisteni auta co jsem od kolegy koupil za 2500 usd jsem platil prvni rok 2700 usd. V pojistce bylo pouze 100/300k liability a co hlavne, primary coverage jelikoz pojistka od meho chlebodarce tohle nekryla. Pak z nakyho duvodu Progressive brutal e zlevnil tak jsem platil pouhych 1500 rocne za stejnou pojistku. Redguy ma v tomhle pravdu, cena za auto je pri bouracce naprosto minimalni suma i kdyby druhej ridic soferoval Ferrari. Odvoz sanitkou dvou lidi a pobyt na ICU vam 300k usd sezere do svaciny. Doporucil bych se podivat taky na form W2 policko dd2 kde je krasne videt kolik vlastne to zdravotni pojisteni stoji, protoze je tam napsano i kolik plati zamestnavatel, coz byva tak 80%. To jsou ale zas love co firma plati a vam do kapsy nejsou, tzn. Dan. Pro me.to bylo pro 2 lidi 1500 usd mesicne s 700 usd deductables a 4700 out of pocket maximum s tim, ze jsme meli nejvyssi skore pri zdravotni prohlidce. Problem s pojistkou v us je ze to neni jak pojistka v CR, takze se z jakyhokoliv placeni snazej ty kurvy vykroutit, takze out of pocket maximum vubec neni out of pocket maximum. Kamaradovi se tam narodila dcera a ac mel pojistku s out of pocket maximum 6k ta zaplatil 12k. Ucty mel celkem asi za 50k. Za normal porod s normal vysetrenima se mi zda docela hardcore. Chapu ze nekde v Cali v googlu se to tolik neresi, ale pro normal IT v platem okolo 120k je to porad vic nez v cr.

      1. $2,700 za auto, které stojí $2,500, to je docela pálka. Za $3,000 mám teď kompletní pojištění (tj. včetně obdoby havarijního) na 3 téměř nová auta v rodině. Problém je, že pojistka v USA je často dražší na nějakou starou ojetinu než na nové auto za třeba $60,000. Ono je to docela logické, ale z pohledu někoho, kdo potřebuje jezdit levně, to je problém, to uznávám.
        Se zdravotními pojišťovnami jsem nějaký závažnější problém nikdy neměl a US zdravotnictví mi vcelku vyhovuje. Je ale pravda, že jako primary doktora nelze využívat běžného doktora, tam je to často horší než v ČR u obvoďáka. Nadstandardní služby, jako třeba MDVIP ale docela slušně fungují a nejsou tak drahé. Většinou není problém se objednat u svého doktora ten samý den. Zdravotní si platím sám, mám vlastní firmu, a ať počítám, jak počítám, tak při svém zisku na zdravotní péči hodně ušetřím proti tomu, kdybych musel v ČR platit zdravotní daň.

        1. Tak to se musim omluvit, myslel jsem ze jste klasicky dirty job stealing immigrant jako jsem byl ja a vy jste mezitim dirty job giving immigrant. Pak ano, pro horni 1% je US nejlepsi zeme na svete a verim, ze pak vam to vychazi i levneji.

          1. Taky mám ten pocit, že bohatí lidé se tam mají skvěle, ale všichni ostatní se mají hůř jak my.

            1. To zas ne, ale ty nuzky tam jsou mnohem vic rozevreny. U nas se ma majorita furt plus minus podobne, rozdil mezi prumerem a medianem je velmi malej, jeden z nejmensich na svete. CR je furt velmi rovnostarska země a velmi socialni stat.

              1. Ještě aby to u nás tak nebylo, když jak průměr, tak median, ale i podprůměr mají všichni přibližně stejný hovno (poplatí bydlení, energie, jídlo, dopravu a nic nezbyde).

                1. Jenže ono málokde je to lepší. Sice mají někde vyšší plat, ale taky vyšší náklady.

                  1. No… např u nás si dejme tomu dispečer přepravy za pár let našetří na velmi olítaný auto ze třetí ruky, tak v Německu si ten stejný vybírá buď z nižších tříd funglovek, nebo z 1-2 ročních aut. No a ve Švýcarech na ojetý vůbec nekouká, ale uznávám, že metaři na tom budou všude asi podobně (pokojský na hotelu už ne, jednu znám a ta se má v Německu výrazně líp než u nás).

                    1. Když zrovna auto a do jisté míry i potraviny jsou globální věc, která stojí (až na zdanění) všude víceméně stejně. Ale všechno ostatní jako bydlení, škola, zdravotnictví, služby, tam je to úměrný těm platům.

                    2. Zdravotnitví, tady mě to zrovna zajímá, vezmu modelový příklad, průměrná hrubá mzda 36000,- v ČR = čistá mzda 26880,- (nejjednodušší příkad, tedy bez dětí, nestudent apod.). Z toho je celková platba na mizernou úroveň zdravotnictví 4860,-Kč. To je 18% čistého příjmu. Tak a teď kolik stojí v USA zdravotní pojištění zajišťující lowcost péči (že člověka nenechaj chcípnout, ale žádné privátní pokoje, dražší procedury apod. ať je to jak v ČR), to by mě fakt zajímalo a tak nějak tuším, že se to tam dá pořídit levněji, než aby to po odečtení dělalo 18% čistého průměrného příjmu.

                    3. Jenže tady i ta mizerná úroveň zdravotnictví znamená, že jsou „zdarma“ i velmi drahé věci, ozařování apod. Zatímco třeba v té Americe jste bez peněz v případě vážných zdravotních problémů prakticky mrtvola, ne? Ale třeba mám jen špatný obrázek.

                    4. K tomu ako je to s tym v Amerike nech sa vyjadria co tam ziju, ale u nas je vsetko co sa robi v nemocnici hradene statnym zdravotnym poistenim. A plus este aj dalsie ukony co sa tykaju vaznych chorob.

                    5. A s úrovní jste spokojen? Já v Sudbury slyšel na doktory jen nadávky.

                    6. Mam zmiesane pocity. Ono totiz v Ontariu je zdravotnictvo v pohode ked cloveku nie je nic alebo ked je vazne zle. Medzi tym je to taka siva plocha. No kedze ja som presiel zo stavu ked som niekolko rokov ani nemal platny preukaz poistenca do stavu ked moj fascikel u rodinneho lekara je 15cm hruby (vsetku evidenciu robi rucne) a som este stale tu, nemozem sa stazovat.

                    7. Poslední zkušenost se zdravotnictvím z pátka. Holka, necelé 2 roky, po pádu při hraní zlomená 1. nártní kost. V Thomaierce fuck off, máme od 3 do 7 odpo pauzu a dítě neošetříme, jeďte do Motola. V Motole 3,5 hodiny čekání na rentgen. Na rentgenu: „Tak si dítě podržte“, „Nemohu jsem těhotná“, „Máte tu někoho, kdo Vám ho podrží?“, „Nemám“, „Tak to rentgen neuděláme“,“To nemáte nikoho, kdo by jí tu podržel, sestru, nebo zřízence?“, „Ne“, „No tak mi dejte tu zástěru, já si teda podržím“, „Ne jste těhotná, k rentgenu nesmíte a holce snímky dělat nebudeme, když jste tu sama, běžte zpátky a domluvte se s doktorem“. Doktor po dalších 2 hodinách čekání odmítl udělat i vyšetření pohmatem „Nemám rentgen, nic nebudu dělat, zařiďte si to jak chcete“. Další 2 hodiny handrkování s personálem, až bylo doktorem doporučeno jet domu a holku pozorovat, že to snad bude dobrý. V neděli se po naléhání mé ženy známá dostala na soukromou kliniku, tedy žádné pojištění, pěkně za cash, potvrzená zloměnina, a již noha hnutá (vysvětli takovému dítěti, že na ní nemá šlapat). No a takhle bych to mohl sypat z rukávu hodiny jen to, co se týkalo mě, mé ženy a mých pokrevních příbuzných a to jsme prakticky úplně zdraví a máme dost insiderů (máma obvod, teta onkologie, strýc primář traumačka na okrese, pár sester, i vrchní atd…).

                      Tedy zdravotnictví i „zdarma“ drahý a třeba já osobně mám takovou ne zcela neběžnou alergii, která mi vlastně upírá většinu péče, kdybych jí náhodou potřeboval. Tedy předplácím si 18% něčeho, co u nás nikdy nedostanu jen pro to, že nespadám do tabulek, přitom to, co by tu mojí alergii řešilo, nestojí prakticky víc než to, co se používá běžně (jedna hadice běžná 93,90Kč, ta pro mě 96,30Kč, redukce běžná 237,40Kč ta pro mě 231,80Kč), jen to prostě není v tabulkách a díky socialistickýmu zdravotnictví si za to nejde připlatit, nejde si to koupit a nejde neplatit výpalný. Tedy buď zaplatím vše hotově někde na klinice, plus ještě výpalný státu, nebo si mám nasrat. Super.

                    8. Tak zrovna na tohle taky musim neco napsat, vzhledem k tomu ze jsem se do Svycar presunul z USA. Ac maj lidi vic penez nez u nas tak to neni ze by kazdej jezdil minimalne M3. Moji kolegove kuprikladu novy auta nemaji. Navic je tady vsecko naprosto neskutecne drahy, takze toho na konci mesice taky nak moc nezbejva. On na CR nejvic nadava vetsinou ten co byl v zahranici maximalne na dovoleny. Z nasi tridy 7 lidi je v zahranici 5 a vsichni jsme se shodli ze se v CR nemame vubec zle. Ale uznavam, ze se zdravotnim pojistenim to muze byt lepsi, ve Svycarech stoji pulku nez v US, takze je nakonec levnejsi nez v cr a kryje docela slusne.

                    9. Nacestuji toho hodně a máme se velmi dobře, já bych jinde asi žít nechtěl.

                  2. Nie som si na 100% isty ci to je rovnake co sa tyka nakladov. Za cenu nasho domu v Londone, ON, by som si nemohol dovolit zrovnatelny dom v Kosiciach. Co sa tyka tovarov, okrem najlacnejsieho chlastu je vacsina veci lacnejsie u nas v porovnani so Slovenskom. Sluzby, pravda, su na uplne inej planete.
                    Co sa tyka prijmov, no to je problem, kto si bude zverejnovat prijmy, ze?

                    1. Na druhé straně lidi z našeho prostředí se tam obvykle mají dobře, ne? Že sou drahý služby zas až tolik nepálí, protože odsud sme zvyklí, že a) není, b) je ale mimo cenový možnosti, c) je i v cenovejch možnostech, ale stojí za hovno. Takže si to udělat svépomocí.

                      Takže věci, nad kterejma domorodci kroutí hlavou, si tam tidleti dirty job-stealing migrants dělají sami, v rámci možností, což při tamních cenách práce furt udělá ohromnej rozdíl. A když pak máš k tomu ty výdobytky jako směšně levný potraviny, energie a tak…

            2. Po nějakých 12 letech v USA mám dojem, že se tam mají dobře především lidé, kteří pracují sami na sebe. Mají vlastní firmu nebo aspoň živnost a nemusí pracovat jako zaměstnanci. Sebelépe placený zaměstnanec (zeťák dělá v Bay Area u takové té firmy, co dává mým kamarádům bany a maže jim příspěvky) je pořád do jisté míry otrok. I když má ve velmi seniorní pozici roční plat blížící se třeba půl milionu dolarů (to není nereálné), stejně dělá od nevidim do nevidim. Dovolená také nic moc (i když v těhle velkých firmách si jí lidé berou na rozdíl od malých firem) a když někam chce jet (národní parky, lyžování…), tak jedině o víkendu. A o víkendech třeba u Lake Tahoe jsou kvůli turistům i dopravní zácpy. Zatímco já na těch lyžích jezdím ve všední den ráno, kdy mám celé sjezdovky prakticky jen pro sebe. To je k nezaplacení.

              1. Tak to je ale snad kazdeho volba, jakou praci dela, ne? Kdyz jsem byl mladej, v praci jsem byl nekdy treba i tri dny v tahu, chrapal jsem tam prilezitostne na karimatce, kdyz uz to fakt neslo dal. Ale to mi bylo 30 a vedel jsem, ze proste tu karu musim roztlacit, nez do ni chci naskocit. Cim je clovek starsi, tim mensi namahu chce investovat, pokud si nechce odpocnout az v raqi.

                1. Samozřejmě, já začínal podobně. Ano, je to každého volba. Problém je v tom, že třeba tyhle velké firmy v Bay Area docela zdokoalily metody, jak si ty nejlepší zaměstnance udržet. Když jsi mladý kluk a začneš třeba s ročním platem $150K, pak se za pár let dostaneš na $250K, začneš dostávat bonusy v akciích se kterými ti to ročně udělá $500K. Prostě, nemáš pak odvahu odejít. Bojiš se ztráty životní úrovně, zvlášť, když pak máš rodinu, děti v soukromých školách… Já se bojím, že část těhle lidí odvezou potom z práce v rakvi. Ono je to něco jiného, když bereš třeba někde dvojnásobek průměrného platu, nemáš moc co riskovat, to se ti odchází daleko snadněji. Já sám taky nevím, zda bych ze zlaté klece FB, Googlu apod. měl dnes odvahu odejít. Naštěstí za nás nic takového nebylo.

            3. V US se maji v prumeru lip nez my. Je to dano tim, ze tu tridu chudych strasne drti, spolecne s ilegaly kteri taky tahnou platy dolu. Pak muze vsecko stat podobne jako u nas, ale jako trosku lepsi zamestnanec si toho muzete koupit daleko vic. Take nemovitosti jsou tam az na par vyjimek o dost levnejsi a vetsi, takze stoji prakticky stejne jako v CR, akorat plat je 3x takovy. Ovsem vsecko tohle stoji na vratkych nohach vsemoznych vyjimek z pojisteni atd, takze se muzete dostat do situace jako moje sefova z prace, kdyz ji umiral manzel tak proste bylo jenom na jedno kolo lecby a kdyz nezabralo.. Take s duchodcema je problem, jeji mama ma Alzheimera, ale ustav si dovolit nemuzou ani s jejim (mamy) velice slusnym duchodem z GM, takze se s detma stridaji kdo mamu hlida. V Evrope se mame proste hure, ale nemuzeme spadnout tak hluboko.

              1. To jste mi vzal z pusy. I v Kanadě jsem měl pocit, že člověk se má dobře, ale kdykoliv může přijít průser, který ho zadluží na milion let nebo skončí v base, prostě něco, co totálně a nevratně zničí život. V Česku vás spadnout až do pekla systém nenechá, vždy je šance se ze sebevětšího průseru dostat. Z toho důvodu mi to tam přišlo dost stresující.

                1. Nechapem. Aky prieser moze v Kanade prist ktory nemoze prist v CR?

                  1. Následky jsou horší. O drahých zdravotních úkonech už jsem psal, ale podle reakcí vás chcípnout bez peněz nechají asi jen v USA, bod pro Kanadu. Ale o miliony se tam předpokládám soudí taky rádi? Si nedovedu představit tam mít živnost a čekat, kdy mě někdo kvůli něčemu obžaluje. Nebo někoho nabourat se zraněním. Nebo urazit nějakou krávu v práci a mít na krku sexuální obtěžování. Ale třeba to vidím moc černě:)

                    1. Drahe zdravotne ukony su platene vseobecnym poistenim. Nie, cloveka chcipnut nenechaju a pozostali nemusia platit dlhy po lieceni svojich zosnulych pribuznych. Su tu nejake vynimky – napriklad Amishi odmietaju zdravotne poistenie. Co je nepochopitelne, pretoze by to ich ako farmaraov nestalo nic (aj tak je to nepodstatna suma). Co sa tyka sudenia o miliony, to je nieco za co sa kanadania americanom vysmievaju. Nehoda so zranenim – liecenie je kryte, maximalne moze ist o uslu mzdu. A to je vacsinou v rozmedzi co kryje poistenie zodpovednosti za skodu. To s tou kravou v praci, to sa moze stat, ale dopady este stale nie su tak devastacne.
                      A naopak, rozhodne som nepocul pribehy o exekutoroch obostavajucich ucty a predavajucich vsetko z domu pod cenou znamym.

                    2. Díky za osvětu. Já tak nějak Kanadu házel do stejného pytle jako US, ačkoliv jsem věděl, že jsou více sociální. Ale stejně mi tam nejvíc vadila ta faleš a přetvářka. Hlavně nikoho neurazit, být ohleduplný ke všem, nasrat:)

                    3. Mne to zas pripada ked pridem na Slovensko ze vsetci su nasrati.

                    4. Ano ale upřímně:)))
                      Každý Čech je ma návštěvě US nebo Kanady úplně paf, jak se prodavačky nebo servírky usmívají, ale po měsíci ta přetvářka začne srát. Teda aspoň nás se ženou.

                    5. Keby ste zostali dlhsie by vas to preslo. To je proste ako to vsetci funguju. A ano, bezne sa zdravime s cudzili ludmi.

                    6. Jedna intimní – když jdete na veřejný bazén, jste ve společné sprše nahý? :D

                    7. Ano, to nie je nic nad cim by sa tu ludia pohorsovali a bezne sa motaju po sprche/satni nahi.

                    8. Jo, a aj ked to nerobia, baby sa mozu motat hore bez vsade. Nielen na plazach.

                    9. Tak to jsem byl asi v jiné Kanadě. Všichni do jednoho jedině v plavkách a divné pohledy mým směrem. Kdybych neměl vlastní nahaté děti, tak by na mě snad zavolali policajty, že se jim obnažuju před těma jejich.
                      A co jsem se ptal místních, tak je to úplně normální, že se nikdo nesvlíká. V Torontu byly sprchy dokonce situovány tak, aby na ně bylo vidět z celého bazénu. To teda bylo blbé se svlíknout i mně :)
                      Všude v šatně tím pádem bylo mokro z plavek, takže ponožky jsem si mohl nandat až venku u bot. Zažil jsem, že byla plná kabinka na převlíknutí, tak šel frajer na hajzl, kde svoje věci naházel do chcanek okolo mísy a pak se do nich oblékl. Ale asi furt lepší než aby někdo viděl jeho bimbase.

                    10. Rozne casti Kanady mi obcas skutocne pripadaju ako rozne krajiny. Zvlast Quebec.

                    11. Tam se frantíci aspoň normálně oblíkají a nechodí všude v teplákách :)

                    12. Tak to sme asi boli v inom Quebecu. V tej casti Montrealu kde som pravidelne chodil boli teplaky bezne.

                    13. Tak už je Kanada ztracená celá :)

                    14. Tiez sa uz na to divam inak. Kurva, ked som zacal pred nejakymi 30 rokmi robit v nemocnici, k svokrovcom sa doniesli spravy ze nechodim do prace obleceny ako inzinier. Co je kurva koho do toho v com sa citim pohodlne?

                    15. Na jednu stranu máte pravdu, na druhou jsou to stejné řeči, které vede ségra po 30 letech v Torontu. A je to tím, že jí nikdo nic neřekne, protože jak už jsem psal, všichni jsou povinně milí a ohleduplní. Takže když narve svoji stokilovou prdel do růžových elasťáků přes který se jí převalí pneumatika vykukující z pod trika, tak jí ještě pochválí, jak jí to sluší.
                      Čím déle tam je, tím více si nerozumíme.

                    16. Kurva, teda ze by som sa staral o to ze ake handry na seba kto taha…
                      Inak ja sa tu sice dockam 30 rokov, ale ovela dlhsie nie. Tie kurva dlhe zimy mi lezu neskutocne na nervy. Takze ked ked budeme mat poci ze sme zabezpeceni, vypadneme.

                    17. Tak ja se staram, protoze se me pta, proc nema chlapa :)
                      Jinak je mi to taky jedno, ackoliv osazenstvo Sudbury, to byl sok, ve Walmartu se pohybovali vetsinou lidi, co snad vylezli z popelnice. Jako chapu, ze to bylo hornicke mesto a tak nejde ocekavat nejakou kulturni uroven, ale stejne :)

                    18. Šaty dělaj člověka, aspoň víš, s kým máš tu čest.

                    19. Ice Cream: To hovori kazdy kym mu nepride dcera domov tehotna. Potom si spomenie ze cloveka robi cosi ine :-P

                    20. Walmart? Aha, jasne.

                    21. Kupoval jsem tam detske sedacky za par supu, pak uz jsem se tam neodvazil :)

                    22. Hehe, pravda. Su urcite veci ktore su bud len tam alebo su tam vyrazne lacnejsie. Napriklad kava Lavazza Oro.

                    23. Redguy
                      2.9.2020 v 21:12

                      To je stejný ai v Austrálii, asi ve většině zemí, kterejma prošla britská zdvořilost. Akorát se to po těch staletích poněkud zvrtlo a poslední desetileti se toho pak chytá politická korektnost. Jako na jedné straně tady ta východoevropská neustálá nasranost v kombinaci se závistí je nakažlivá, lidi pak na sebe jsou obecně jak psi a jenom se to přiživuje.

                      Druhej extrém je ale ta přehnaná, pro nás tady po 40 letech socanství evidentně průhledná korektnost, kdy ti budou lhát do vočí jak ti to sluší, jak seš supr, všechno je sluníčkový, i když seš úplně k hovnu a vypadáš jak ten vepř, doslova, jak popisuješ. Občas jsem kecal s jedním torontským židem (takovej ten ortododoxní zásadovej, takže chudej jak kostelní myš :D) a podle toho, co mi psal, je to tam se ženskejma naprosto běsný, víceméně tak, jak popisuješ ségru, akorát všechny mají sebevědomí až za dva rohy před sebou, protože přece ji všichni utvrzují v tom, jaká je super kost. Akorát s ní nechce nikdo nic mít, jaký překvápko (vyjma toho, že v nejvyšší zoufalosti ji vobčas někdo vošoustí, ale pak honem pryč). Takže pak se společnost akorát vo to víc polarizuje, z nich vyrostou šeredný feminacistky a akorát přibývá buzen na obou stranách…

                      Není to někde nějak normální, jako že by lidi byli nějak přiměřeně zdvořilí, v krámě tě normálně pozdraví, nebudou ti závidět i nos mezi vočima a nebudou se tě snažit pomlouvat a ojebávat, ale nikdo se na tebe nebude falešně zubit a dělat hrozně korektního, aby tě pak vo to víc pomlouval anonymně za zádama a práskal na tebe cokoli, co se mu hodí (jak jinak řada lidí asi postupuje v korporátech, který ještě todleto interně i externě podporují všelijakejma programama, že)? Nebo už jsme zase u starýho dobrýho jinýho glóbu? :D

                    24. Vidíte to USA moc černě. V praxi vás tam nikdo umřít nenechá. Zdravotní pojištění je, i díky Obamacare, bez problémů dostupné dejme tomu pro 80 – 90 % populace. Je asi dobře, že Obama zavedl to, že se pojišťovny v USA už nesmí zajímat o nějaké preexisting conditions. Jinak s většinou lidí se nikdo nesoudí. Soudit se s malou firmou ani nemá moc cenu. To je spíš pár případů, kdy se někdo soudí s nějakým nadnárodním koncernem. Pro běžného člověka je nicméně výhodné mít nějaké pojištění navíc, říká se tomu Umbrella policy, které kryje např. škody nad hranicí toho, co kryje vaše pojištění auta. Typická Umbrella je na několik milionů USD. Pak se v podstatě i právník protistrany chová relativně „slušně“ a jde po vás jen do výše vašeho Umbrella pojištění. Nikdo nemá zájem to hrotit a zlikvidovat vás – to nikomu nepomůže.
                      Připadá mi, že situace v ČR je daleko horší. Podnikáte nebo si příliš napůjčujete a jde po vás exekutor a už se z toho do konce života nedostanete. Bankrot v USA je daleko jednodušší a v mnoha státech vás nepřipraví ani o veškerý majetek. Homestead exemptions vám v mnoha státech mohou zachránit celý váš dům. Např. u nás v Nevadě je tahle výjimka do $550,000 (jinde většinou nižší).
                      Jiná věc je, co se v USA děje teď. Nikdo neví, jak to tady bude vypadat za půl roku. Možná se budu muset vrátit zpět do ČR.

                    25. Clayton
                      3.9.2020 v 7:53

                      Ale? Šmejdů, co si zakládají jednu živnost/firmu za druhou a přitom mají už moře exekucí, ovšem nemají na sebe zapsanej žádnej majetek, těch tady je…

                      Tady si můžeš založit co chceš a nikoho nezajímá, že máš dluhů po kokot, který nehodláš nikdy splácet…

                2. Možná co se týče osobních průserů.

                  U věcí, kdy tě začne mlít stád, tak pokud nejseš dost dobře zajištěnej nebo nemáš lidi, co za tebou stojí, tak tě dycky semele. Si vem dybys v sebeobraně odbouchnul nějakou fetku, nedej bože čmouda, jistě víš, jak to v tédle zemi probíhá.

  3. Dobre se to cetlo. 1300 za kompletni rozborku a sborku automatu je vynikajici cena, vetsina lidi do toho narve pres dva litry.

  4. Pěkné články. A kdy sfáráme do dolu?

    1. Díky. Příště, už je skoro dopsáno.

  5. Tak ono to drahé pojistky za oceáněm mají asi několik důvodů:
    – Pojistka je na osobu a ne na vozidlo jako u nás. Tzn. mají tam jen 1 pojistku, i když vlastní 10 aut, ne?
    – Ceny servisu a plnění fin. škod na zdraví jsou několikanásobné.
    – U nás většina lidí platí jenom povinné ručení, za oceánem je asi běžnější celkové havarijní pojištění, ne?

    1. Místní odpovědí líp, ale
      – na pojistce je napsáno auto, všude chtěli přesný typ a jestli mám zimáky, mechanické zabezpečení atd. Takže je to nejspíš na auto a navíc omezeno na řidiče.
      – ceny servisu jsou vyšší, ale zdaleka ne 10x jako cena pojistky.
      – nemyslím si. Vypadalo to, že bude i větší podíl úplně nepojištěných aut než u nás.

      1. K tretiemu bodu: Nove auta maju takmer bez vynimky plne poistenie. To preto, ze su bez vynimky bud financovane alebo leasovane a havarijne poistenie je podmienka. Auta starsie ako 10 rokov maju povacsinou len zodpovednost za skodu. My na 11 rocnej Altime mame aj havarijnu poistku, ale len preto ze stoji 100CAD rocne (zodpovednost stoji 1200)
        Ked som zistoval co by ma stalo poistne na novy dieselovy RAM2500 (cca75k CAD), havarijne poistenie bolo len nejakych 250 CAD rocne. Ale u inej poistovne a ineho vodica to moze byt uplne inak.

        1. Tak to bych řekl, že je dost podobné ČR, novější auta havarijko, starší bez.

          RAM bych bral :)

          1. Pre mna ta lod odplavala. Chcel som specificky RAM2500 so 6.7 Cumminsom lebo ten este existoval so 6MT. Ale uz nie su.

            1. Já si u Cumminsu vždycky vzpomenu na tohle :))))
              https://youtu.be/ZdDxjge5hmY

              1. No jo, smoke tune.

  6. K tomu poměru cena práce / cena dílů v autoservisu.
    U nás se opravdu servisy hodně hojí na přeprodeji autodílů. Běžně tam bývá třeba 100% marže. Proto servisy nerady dělají z dílů, co si přinesete sami (Plus samozřejmě celá ta anabáze, když ten díl nesedí, nebo by ho při montáži zničili apod.) . Možná, že to tak v Kanadě nemají.

  7. Výborná, výborně napsaná a čtivá série článků, díky!

    1. Pripájam sa k poďakovaniu a pochvale autorovi.

  8. Redguy: Nějak mi uniklo, kolik jsi s autem najezdil km? S tím souvisí, na tachometru jsou km a ne míle?

    1. Kanada používá docela zmatený mix jednotek. Rychlosti jsou v km/h, na tachometru jsou km, tankujou se litry benzínu, ale v laborce bylo nářadí palcové a rozměry se uváděly v palcích a stopách, váhy v librách.

      Najezdil jsem s tím necelých 10 tisíc km.

      1. OK, takže když to přepočítám na kilometry, auto se prodalo za stejnou cenu, jako se před půl rokem koupilo. Náklady (bez paliva) jsou 15 + 12 (+ 22) tisíc, takže jeden km vyšel asi na 2,7 Kč (4,9 se započtením opravy převodovky). To není zas tak špatné, u takhle malého nájezdu.

        I když samozřejmě, klika byla, že se auto A) podařilo prodat a B) podařilo prodat za stejnou cenu :-)

        1. Jo, šlo to. U nás by to samozřejmě díky absenci daně a levnějšímu pojištění bylo ještě lepší.

      2. Kanada ako krajina nepouziva zmes jednotiek. Kanada ako krajina pouziva metricke jednotky. Ale sukrome firmy, hlavne ked ide o interne zalezitosti, pouzivaju co chcu. Je to zjavne tym ze kde sa nachadza najvacsi odberatel. Toto samozrejme vedie k zmatkom, z ktorych najznamejsi je Gimli Glider.

        1. Co to bylo za případ, nějaká sonda na Marsu, která si při přistávání myslela, že ta výška je v palcích, ale byly to milimetry? Takže s sebou švihla vo zem trochu rychlejc a přestala se hlásit. Po dvou dnech vědci na Zemi uznali, že je mrtvá a budou tam muset poslat novou.

          1. Mars Climate Orbiter. Neměla přistát, ale lítat na oběžné dráze, chyba v jednotkách ji ale posunula do atmosféry. Stane se :)

          2. To je divne, nakolko NASA pouziva metricke jednotky uz velmi davno.

            1. „Vyšetřování zjistilo, že software dodaný společností Lockheed Martin počítal celkový impuls dodaný tryskami sondy v imperiálních jednotkách (lb·s), zatímco software pro výpočet trajektorie dodaný NASA očekával tyto data v jednotkách SI (N·s). Vzhledem k převodnímu faktoru mezi lbs a Ns, který je 4,45, byla takto vypočítaná trajektorie chybná. Sonda se tak namísto plánovaného nejnižšího bodu oběžné dráhy 226 km měla dostat do vzdálenosti pouhých 57 km od povrchu planety. Atmosféra (ač řídká) ji spálila už někde mezi 80 až 90 km od povrchu.“

              https://cs.wikipedia.org/wiki/Mars_Climate_Orbiter

              1. No prosim, statna agentura pouzivajuca metricke jednotky versusu sukroma firma pouzivajuca USCS.

        2. To samý Británie. Oficiálně metrická soustava, ale lidi tam jsou holt zvyklý na imperiální soustavu a tak se to používá všude možně. Ostatně, metrický cent už dávno není jednotka SI a stejně to z Čechů nikdo nevyžene :)

          1. Tak v Rusku začali používat imperiální jednotky, když jim tam za války nouzově přistál Boeing B-29 Superfortress a oni se rozhodli (dostali rozkaz) ho okopírovat. Při měření dílů v metrických jednotkách jim vycházely debilní čísla, tak se chca nechca museli naučit ty imperiální. Tak vznikl Tupolev Tu-4.

            1. Oni měli za cara něco svýho, jako všechny země před vynálezem metrický soustavy. V roce 1899 to navázali na britskou imperiální soustavu a jejich základní jednotky (palce, stopy, sáhy) byly stejný, ale měly jiný násobky a dělení. Metrickou soustavu zavedli až po VŘSR.

          2. V Británii to pak vede k legračním věcem jako láhev piva s označením 568 ml :-)

            1. Aj v Kanade. Flasa 341ml, plechovka 355ml. A vzdy to je 12 uncii…a o capovanom pive radsej ani nehovorme.

  9. Skvělý článek (jako obvykle), ale jinak musíš být masochista, takovou „úřední“ anabázi bych nedal (ani s vidinou úspory peněz).

    1. Přitom já fakt nesnáším vyřizovat věci :)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017