Jak jsem koupil Alfu 159 - zpět na článek

Počet komentářů: 76

  1. Sakra to je fofr. Odeslal jsem to ke schválení sotva před hodinkou.

    1. Evidentne dfens nemárni čas. Zato vy našim časom márnite solídne.

  2. Co no, spousta lidí co se považuje za petrolheady jsou jen ublafaní přemyslové. Ono se snadno řekne že od soukromníka je auto lepší a levnější, je to pořád jen o štěstí, už jsme kupoval několik aut a musím říci že pokud není člověk úplný blb co vyhodí prachy za auto jako když si jde kupovat pivo, je to tak nějak lepší. Obnáší to právě takovou epopej, a často i delší než popsal autor. Hele, ať Alfa dobře slouží a dělá radost :-)

  3. Takze ste mali vyhliadnuty tichy benzinovy sestvalec. A skoncili ste pri chrochtavej smradlavej oblude. Gratulacia.

    1. Mno zvuk dieslu me nikdy nevadil.
      Tohle konkretni auto je za jizdy pomerne tiche. Motor ma dost sily a prevody jsou tomu uzpusobene.
      A obluda.. no jedine ze by jste myslel vahu.

      1. Obluda bola smerovana na motor a jeho zvukovy prejav. Sused o par domov vedla ma 2.4JTD a ked to nakopne, znie to porovnatelne s 1.9 PD.

        1. Brácha měl 2,4JTD (tuším 147kw)ve Fiatu Croma a že by byl víc traktorovitej než jiné diesely, to ani náhodou. Celkově proti tomu motoru nejde říct nic – vlastně jo, žralo to 10l/100km a víc. Když to srovnám s E46 330D (150kw) co jezdí za 7l/100km, docela úchylárna…

          1. Jsem línej hledat hmotnosti tech aut k srovnani, ale nad 10l me prijde uz divne. Mam hodne tezkou nohu, navic neco navic sezere 4×4 a na takovou hodnotu se nedostanu.

            1. Byl to automat a abych jezdil pod 10l, musel jsem se snažit. Že má e46 menší hmotnost a asi i lepší aerodynamiku je jasný, ale 2-3 litry…
              Kamarád má AR159 2,4jtd v ještě výkonější verzi, tuším 220koní navíc v super stavu a 10l je prej normálka.

              1. Ano. Je to stejny motor jako v tom Fiatu co jste uvedl. Nejdriv ho delali jako 147kw a od druhe poloviny roku 2007 jako 154kw.
                Mam ho v AR159 combi v kombinaci se stalou 4×4 a spotreba pres 10l imho neni v poradku.
                Mozna pri jezdeni brzda/plyn po meste. A to mam hodne tezkou nohu.

                1. Ok, at nezeru – na dlouhe trase jsem jel (s koly na strese, takze zadna divocina) za 9-9,5. Normalni provoz vsak opravdu 10l s lehkou nohou a motor byl v poradku. Ty same kratsi trasy jsem tenkrat jezdil s benzinovou 1,8 ve Volvu za 8l. Byl to jeden z duvodu, proc sla Croma brzo do sveta.

                  1. Dnes se tedy osoba blizka na ta cisla soustredila.

                    Tankovani a reset BC.5km mesto, najezd na dalnici, spusteni regenerace DPF a nasledny vjezd do kolony na pul hodiny. Pak cca 40km dohaneni ztraty na dalnici sprintem cca 160-170 a pak okrska 5km. Hned cesta zpet stejnou trasou predpisovou 130tkou. Celkem 103km s prumernou spotrebou 8.5l

  4. autor se (nevim proc) omezoval na maly cesky rybnicek, kdyby se pri nakupu orientoval jeste treba aspon na Nemecko (mobile.de ..) mel by mnohem vetsi vyber.

  5. Co jsem tak četl na alfistech, ale i jinde, Alfu bych primárně sháněl u p. Krempla v Mělníku.

  6. Nemam ve zvyku komentovat gramatiku, nicmene pokud se nekdo stylizuje do pozice jejiho znalce a sam nadela tolik hrubych chyb v relativne kratkem textu, je to … rekneme usmevne.

    1. Teď jste mě fakt rozesmál. Jediný, kdo se tady pasuje do role znalce gramatiky jste vy. Tím, co jste práve napsal.

      Můžete mě udělat opravu, když vám na tom tak záleží pane učiteli ;)

      Je už pravidlem, že každá diskuse má vždy alespoň jednoho, který sice nemá čím by přispěl k tématu, ale realizuje se jako korektor.

      1. Ve vašem případě je skutečně potřeba obrnit se trpělivostí, aby člověk dočetl do konce v závalu těch chyb. Když jste lempl na češtinu, tak si to aspoň nechte zkontrolovat od někoho schopnějšího.

        1. A já bych dodal, že bych si v textu odpustil komentáře k Češtině inzerentů/prodávajících, když ji sám neovládám. A to neovládám.

          1. Takže vyjadřovat se k úrovni komunikace smí jen ten, kdo nikdy sám neudělal žádnou chybu? A kolik takových lidí je? Nikdo.
            Zvláštní logika. K ostatním tématům zřejmě obdobnou kvalifikaci nevyžadujete ne? K řízení se vyjadřuje kde kdo, ale že by všichni řídili bezchybně. A co chlapi o řvou u fotbalu?

            Vím, že nemám gramatiku bezchybnou, ale to že mě dělá problém shoda podnětu s přísudkem ještě neznamená, že nemůžu poukázat na úroveň komunikace, kdy dostanu jeden krátký email, který je celý napsaný v předmětu a schází v něm půlka diakritiky, půlka interpunkce, nepoužívá malá/velká písmena, má tam chyby ve vyjmenovaných slovech jako bil, s-z (budis)a hlavně stavba věty nedává absolutně smysl.
            V článku je naznačeno, že úroveň komunikace pána byl jen jeden z důvodů, proč jsem usoudil, že je jednodušší. Jednal jsem s ním taky osobně. Přinesl zmačkaný papír, kde přepsal jména a že to takto přepíšeme atd.

            Tady se toho pár korektorů chytlo, že jsem o někom prohlásil, že je blbej, protože měl někde hrubku, ale sám je mám v textu taky, tak mám mlčet a šoupat nohama.

            1. Nemusíte hned tak vyskakovat, rupne Vám cévka.
              Například za mne dobrý, žádné chyby jsem si nevšiml. Když už nějakou chybu vidím, tak je mi jasné, že dotyčný text spáchal ještě větší negramot než já.
              Má poznámka byla spíše k tomu řekněme paradoxu. Tedy kritizujete to čeho se sám dopouštíte. Ikdyž se jistě liší míra.
              Kdybych plodil článek někam na veřejnost já, tak si jej nechám zkorigovat, protože vím, že gramatiku nedávám.
              A protože chyby vídám (pro mne viditelné) leckde na webech, tak dotyční autoři tím o sobě podávají docela dobrou výpověď. U těch co publikují profesionálně by prostě správná Čeština měla být rutinní dovedností, jako třeba pro elektrikáře rozholení kabelu, nebo zedníka natahování štuku, …

              1. Prece vam musi byt jasne na jakej druh komunikace autor narazel. To sou takove ti vopravdu sylene kreace bez jakejkoli vjetna sklatba apodobne.
                Zkuste si poptat nejake dorbne stavebni/vykopove prace a uvidite sam jakej vyber vam zavola nebo napise sms.

                Posledni muj telefonat k vykopu:
                makac: jak je to velky
                ja: 4,5m polomer, 2m hluboke
                makac: jo takze 4 na 4 a 2 hloubka jo?
                ja: prosim?
                makac: no je to ctvercovej vykop ne?
                ja: od kdy ma ctverec polomer?
                makac: prosim
                ja: prosim
                makac: …
                ja: …

  7. Článek mě pobavil, evidentně máme z autorem trochu podobný vkus na auta :-) Řešil jsem podobnou situaci letos na jaře, třídveřová AR 147 s příchodem potomka přestala stačit a bylo třeba přikoupit další povoz. X-type byl ve výběru, ani ten Fordí původ by mi nevadil, spíš naopak. Ceny za slušné kusy lidové, bez nutnosti zadlužení. Jenže se mi líbil jen sedan, kombík vypadá fakt podivně.
    Nakonec to vyhrála právě naftová 159 SW, zatím najeto kolem 20tkm a celkem spokojenost.

    Ještě k té demontáži EGR/DPF/SWIRL, ono se není čemu divit, jsou to totiž nejčastější příčiny problémů na 1,9 16V jtd, a jediným dlouhodobým a nejspolehlivějším řešením je jejich eliminace. Problém je totiž v tom, že ten motor původně na dpf ani swirl nebyl vůbec stavěný, v době vývoje se s tím nepočítalo a podle toho to taky dopadlo.
    U EGRu ještě dejme tomu, tam by v podstatě stačilo každých 100tkm vyčistit sací potrubí včetnu egru samotného.
    SWIRL už je horší, spousta jinak velmi odolných jtd dojezdila právě díky klapkám, které se uvolnily ze sání, prošly kolem ventilů a svou kariéru zakončily ve spalovacím prostoru, který náležitě vylepšily. Mimochodem dost aut si vesele jezdí se zaseklou klapkou v sacím kanálu, aniž by to jejich majitelé tušili. Drobný upgrade v konstrukci sání (původní hliníkové nahradil plast) sice situaci zlepšil, ale nevyřešil, jen pravděpodobnost problému je o něco menší. Jediné rozumné řešení je tak doopravdy jen demontáž.
    U DPF není situace o moc lepší, palivo pro vypálení filtru zajišťuje jen prodloužená doba 4.vstřiku, což je z principu úplně na hovno. Zbytečně dostává zabrat, povrch válce, píst, ojnice i klika. Pro olejovou náplň to taky není nic moc, když jí časem částečně nahradí nafta. A jako třešnička na dortu, dpf je umístěno až někde pod ruční brzdou, takže vypálení vlastně nikdy ani neproběhne pořádně tak jak by mělo.

    Takhle to vypadá, že ten motor je jeden velkej průser….jenže není, po vyřešení (rozuměj odstranění) těchto 3 věcí už je vše ok. Pokud ale někdo trvá u svého auta na továrním stavu, je lepší na 1,9 rovnou zapomenout a hledat 2,0, kde je situace už úplně jiná.

    1. Jasně. Když už X-type, tak sedan. Že je to Mondeo mě taky nevadilo. Bohužel to nevysvětlíte příznivcům Jaguaru.

      AD ten trojboj. Dalo by se skoro ve všem souhlasit.

      Ale nechápu, proč si někdo nechá vyndat DPF dobrovolně ještě než s tím má problémy a ještě ho zadarmo daruje tomu co to vykuchal. Hlavně dnes to už přestává být sranda na STK. Jinak často není problém v DPF, ale v nadměrné kouřivosti motoru.

      EGR jde vyčistit. Vydrží pak klidně dalších 100tkm. Nové Pierburg stojí tak 5 tisíc a výměnu zvládne amatér za 15 minut.

      Klapky v sání. Ano, opravit se to nedá. Polovičaté řešení je klapky odpojit a zaaretovat, ale to nezbrání zarůstání sání dál, či tomu, aby klapka upadla a prošla motorem.

      Celé nové sání s klapkami i s těsněním origo Pierburg se dá sehnat tak za 6 tisíc. Originál tam vydrží tak 150-250tkm.
      Nebo sání vyndat, rozebrat, vyčistit, vyndat klapky a nechat zavařit díry v sání po klapkách. To obnáší u 2.4 sundat rozvody, pumpu atd.
      Většina lidí co tvrdí, že mají swirl_off tak zvolila to polovičaté řešení, tj. odpojení ovládacího táhla klapek.

      Jsou to prostě komponenty, které za životnost auta vyměníte pravděpodobně jen 1x.

      1. Na jakém jaguar fóru jste byl? http://cs.jaguar-club.net? Jasně, pár lidí tam na X-type a jejich majitele kouká skrz prsty, ale zdaleka ne všichni. X-Type s motorem 3l V6 a pohonem 4/4 je vyloženě povedené auto. Taky 2.5l V6 je dobrý motor. Problém je najít zachovalý kousek… K sehnání jsou spíš 2 a 2.2l diesely s motorem z Tranzitu.

        1. Znamej ma X Type, tusim prave tu 2.5 V6 variant s automatickou prevodovkou. Kupoval za pakatel, protoze tady chce kazdej manual. Jestli si dobre vzpominam, tak za to dal 25k a co rikal, tak manualy zacinaly na 50k. Docela sileny. Takze pokud clovek vylozene nechce manual kvuli blbnuti(kdekoliv), tak je tu i varianta „slevy“ za automatiku. Najel na tom mezitim u pres 100k km, docela si nad tim chrochta, neb udrzbu si dela sam(co jde), holt ma dilnu a je manualne zrucnej :]

          1. Tak sranda je, že když jsem četl Váš komentář, zazvonil soused, který ví, že jsem kočkofilní a ptal se, jaký mám názor na tohle auto: https://www.tipcars.com/jaguar-x-type/limuzina/benzin/jaguar-x-type-2-5-196ps-executive-a-t-4wd-31463740.html

            Na jeho tanku A8 W12 dělají nějaký velký servis (odešly mu měchy atd) a nemá čím jezdit, tak mě požádal, zda bych s ním o weekendu sjel to auto zkouknout. Pokud je pravda, co je v inzerátu napsáno, jde o jednoznačně nejlepší X-type v nabídce v ČR….nicméně nutno prověřit……

            1. Na 2004 vypada fakt zachovale. Bude to uz facelift podle volantu. Tam uz mel byt ten automat spolehlivejsi.

              1. jj facelift. Sám jsem na to zvědavej. Soused bere s sebou cash, tak myslím, že něco dolů z ceny ukecám…..

            2. hehe :D
              No je pravda, ze vetsina tech aut s touto cenovkou melo ten najezd „trosku“ vyssi :D

              1. Tak ta cena +- odpovídá, pokud je ten malý nájezd reál. Na fotkách to vypadá hodně zachovale, ale fotka je fotka. V sobotu zkouknu….. S-Type se stejným motorem a nájezdem by byl dražší.

        2. Komunita na odkazovaném fóru je podle mě fajn a snaží se pomoci. Z článku by člověk mohl nabýt dojmu, že jaguáristi jsou vesměs arogantní plantážníci, kteří se vyžívají ve stírání nováčků, odsuzování jednoho bastardího modelu a prosazování nesmyslných nákupů a investic. S tím bych tedy nesouhlasil. Byť se tam najdou jedinci, kteří nejdou pro ostré slovo daleko nebo rádi na autech vyměňují díly poněkud zbytečně a dávají na odiv, kolik ročně investovali (což ale také bývá předmětem kritiky), celkovou atmosféru tamního fóra jsem vždy vnímal jako přátelskou a pozitivní. A dozvěděl jsem se, co jsem potřeboval. Tahle komunita musí tak nějak z principu více držet při sobě, vezmeme-li v potaz menší zkušenosti zdejších neautorizovaných servisů/garážníků s jaguary a jejich často mizivou ochotu starší auta této značky servisovat.

      2. Měl bych poznatek ohledně vyjmutí DPF ještě než s ním jsou problémy.
        Před nějakou dobou jsem facebooku Alfisti CZ četl zajímavý příspěvek na téma časté praskání hlav u motorů 2.4 jtd a méně časté praskání hlav u 1.9 jtd v Alfě 159. Pána, který příspěvěk uvěřejnil zajímal důvod, proč se jedná o tak častý problém u verze 154 kw, když konstrukčně velmi podobný motor 129 kw v modelu 156 na tento problém zdaleka tolik netrpí. Jako součást hledání odpovědi nechal provést porovnání materiálu hlavy u obou verzí a zjistil, že použitý materiál je totožný.

        Ano, k vzniknutí praskliny hlavy motoru může hodně přispět hloupé zacházení. Nicméně příspěvek o kterém mluvím přičítá vysokou četnost této poměrně závažné poruchy právě nepřízpůsobení materiálu a konstrukce hlavy pro použití na motoru osazeném DPF. Během vypalování je, jak je výše popssáno, změněno časovování vstřikování za účelem zvýšení teploty výfukových plynů. A právě zvýšení teploty splodin zvyšuje zároveň i rozdíl teplot, který často namáhá materiál hlavy nad únosnou mez. Jako vysvětlětlení proč 1.9 trpí méně a situace nastává s vyšími nájezdy je uvedeno menší namáhaní kratší hlavy čtyřválce.

        Myslím, že je to odpověď na otázku, jaká je motivace odstranit fungující DPF. Odstraněný a deaktivovaný DPF nepotřebuje vypalovat, což má s velkou pravděpodobností přiznivý vliv na životnost hlavy motoru.

        1. Teorií bude spousta. Tuhle jsem ještě neslyšel.
          Já bych nepodceňoval fakt, že je z toho motoru na 159 prostě větší výkon a tím větší namáhání.
          Prý je to mnohem častější jev u chipovaných motorů.
          Taky už sem slyšel teorii, že je tam okolo toho motoru málo místa a přehřívá se :)

          Nevím přesně, jak je to se zvyšování teploty výfukových plynů. Měl jsem za to, že se jen vstřikuje nafta po pracovním cyklu a ta pak hořením zvýší teplotu ve výfuku. Zda to zvyšuje i teplotu hlavy netuším.

          1. Souhlasím že teorií je více a s těmi, které jste zmínil jsem se také setkal. Věřím že načipovaný motor 2.4 jtd je k této závadě nachzlnější.
            Jen abych podložil teorii kterou jsem přinesl a která mi dává smysl, připojím pro zájemce pár zdrojů. Ohledně zvýšeni teploty spalin, shrnuto mými slovy, ano nafta se vstřikuje po pracovním cyklu. Tato nafta se vznítí v části výfukové soustavy velmi blízko spalovacím komorám (ve fýfukových kanálech za výfukovými ventily a tím se dosáhne zvýšení teploty spalin, které umožní vzplanutí usazenin ve filtru (v určité době jsem si na základě vlastní úvahy myslel, že dodatečně vstříknutá nafta putuje až do DPF kde se vznítí a tak probíhá regenerace)

            Vzstříhalal jsem poměrně obsáhlý příspěvek, který jsem původně zmiňoval a dávám k dispozici zde: https://ibb.co/giZo0f
            Více o aktivní regeneraci třeba zde, sekce 3.1.2. : https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=65274

            1. Jen jsem nepochopil jedu věc. Na začátku píše, že materiál hlavy 156/166 je stejný, jako u 159. Že si nechával dělat rozbory.

              A na konci zas píše: „další varianta je použít hlavu starou již ze zmiňovaných 156/166, tyto hlavy jsou nejlepší volba co se týče poměru ceny/výdrže zase někdo říká že je to ta samá hlava, někdo říká že je materiál jiný, to nikdo neví, můžeme polemizovat, v ruce jsem jí neměl abych mohl udělat rozbor“.

              Takže na začátku vyvrací, že ty hlavy mohou být z různých materiálů, protože si prý nechal udělat rozbor, ale na konci zas píše, že hlavu z 156 nikdy neviděl a rozbor nemá.

              1. Omlouvám se, trochu to souvisí s tím, že má koláž je trochu zbrklá.

                Pochopil jsem to tak, že jeho doporučení na závěr se týká opravy v prípadě prasknutí. Věta která je předmětem vašeho posledního komentáře se týká nové originální hlavy Alfa Romeo.

                https://ibb.co/eVeCAf

                1. Asi už chápu.

                  AD ty teploty. Máte pravdu. Já to za jízdy sledoval jak při regeneraci DPF, tak i v normálním režimu.
                  Regenerace probíhá při cca 600-650 stupních. Záleží, jak se u toto šlape na plyn. ECU se snaží během regenerace omezit funkci turba, takže při jemném plynu turbo nefouká vůbec a pak jde teplota k 650.
                  Pokud se šlápne na plyn a turbo zafouká, tak tím teplotu snižuje i k cca 590.

                  Za jízdy je teplota opravdu do cca 300 stupňů, ale je to při jízdě na klobouka. Pokud například sešlápnete plyn na podlahu a držíte, tak za minutu tam máte 600 stupňů i bez regenerace. To samozřejmě není dlouhodobě udržitelný stav, protože to už tam máte na tacho 220 a jakmile jde noha z plynu, tak letí teplota dolů.

                  Ale při svižnější jízdě ta teplota lítá v rozmezí 300 až skoro 500 stupnů celkem běžně.

                  1. Zajímavé poznatky :) .. dá se z toho jen tak bokem odvodit, že při jízdě na plný plyn stoupá teplota takovým způsobem, že třeba může probíhat pasivní regenarace filtru .. ale to je asi jedno.

                    Vypalování DPF bude nejspíš pouze dílčí faktor tohoto nepříjemného problému praskání hlav. Doufejme že se vám vyhne. Zdá se že vám auta nejsou cizí a přemýšlíte o jejich fungování, což dost možná bude v důsledku lepší prevence než odstranění DPF.

                    Pouze mě toto téma přišlo ve vztahu k diskuzi zajímavé, tak jsem na něj poukázal.

                    1. Je to to možné. O pasivní regeneraci jsem už někde párkrát četl. Že se může vypálit při vyšší zátěži sám. Ale asi bych to viděl reálnější u nějaké slabší motorizace, kdy se dá jet na plný plyn jaksi z podstaty věci lépe.

                      AD to místo vznícení nafty. Taky sem se tak nějak bez zamyšlení domníval, že se ta nafta vznítí až někde v DPF, ale vlastně to nemá racionální základ (ikdyž myslím, že některé automobilky používali přídavný vstřik někde před DPF). Ona se prostě vznítí, pokud je tam dostatečná teplota a teplo vniká ve válcích, tak proč by vzplanutí „odkládala“ dál od tepelného zdroje. Třeba to ještě nějak souvisí s tlaky, teplotou komponent s kterými příjde do styku atd. Třeba nám k tomu ještě někdo něco poví.

  8. Jsem v koncích. Potřebuji vybrat vozidlo neběžným způsobem. Požadavky z mé strany jsou, vlastně už nejsou. Nízká spotřeba, malé auto, dostupnost náhradních dílů, vrakáče, druhovýroba, oprava v každé garáži atak. Cena od 1 do stropu 49.999 Kč. Auto potřebuje manželka, jezdí dost let a aj jí to baví, ale když jedeme společně realita je taková, že jedeme hlavním vozem a řídím převážně já. Na dovolené se střídáme v řízení v poměru 80% na 20% Aktuálně bude jezdit 70 km každý pracovní den do práce, nákupy ve městě dvakrát do týdne + 80 km a +20 km každodenní návštěva lesa (má takový až pohanský koníček) Je tvrdohlavá a má specifické nároky. Chci jí vyhovět. Ukazoval jsem jí třeba Sandero, Aygo, Fobie, romsteel. Nelíbí se jí taková auta. Chce něco hranatějšího, efektivního. Nechce malá kulatá, zaoblená, kombi, dodávky. Líbí se jí Mercedes, ale i MX-5. Takže asi sportovní, konzervativní a Cabrio. Třeba na Off-road a Pick-up se tváří neutrálně, takže asi ne. Nesnáší Francouze a líbí se jí Japonci, Němci a White US vozidla. Já uvažuji že bych se plácnul přes kapsu a koupil auto které je dle mého dokonalé a které by splnilo mé i její požadavky a to je Smart Roadster. Nízká váha, zážitek, plast-dural, spotřeba. Ale náhradní díly jsou neskutečně drahé. Má někdo doporučení jaké vozidlo, ale aby mě za údržbu nevykrvilo peněženku a dalo se běžně opravovat, středně žralo a dlouho vydrželo. A aby bylo do padesáti tisíc korun a HLAVNĚ efektivní? Klidně něco střelte od pasu, kouknu na to ukážu manželce. A vážně si nedělám srandu, vím že tu řešíte často výběr vozidel, snad někdo vyřeší i toto.

    1. Ja som zaťažený na benzín, japoncov a ameriky takže výber bude týmto dosť poznačený:
      Suzuki: Swift, Ignis, SX4, Wagon R+ či Samurai
      Toyota: Corolla, Yaris (možno aj Verso) či Carina
      Honda: Accord, Civic či City
      Mazda: 323 (možno aj F), 626, Demio či Premacy

      1. Jen technicka – co je u Astry, co se tyce spolehlivosti, spatneho na 1.4 nebo 1.6 oproti 1.8?

        1. U těchto starých motorů v Astře G asi nic zvlášť, jen ten 1,6 16V dost žral olej, co vím.

          Já jenom vycházím z motorů, co se montovaly do Astry G Coupé a Cabrio, tam byla nejmenší 1,8 16V, která má točivý moment 170 Nm a na jízdy do práce po okreskách v pohodě stačí. Když potřebujete předjet, tak v osmdesátce zařadíte trojku a jde to docela rychle. Defenzivní jízda po ranních okreskách se dá i za míň než 6,5 litru, normálně 7, dálnice do 8 litrů. Jenom při popojíždění v kolonách to trochu roste a vyloženě na houby jsou krátké jízdy po městě, tam je potřeba počítat s 10 litry. Rozvody se tam dělají po 80 tkm, u starší verze myslím i po 60 tkm, to je třeba si zjistit. Často tam prý korodují brzdové trubky, takže to je třeba řešit u šikovného garážníka, ale těch aut ještě jezdí dost a není problém.

          Další motory jsou 2,2 16V a 2,0 turbo, ale ty už stačili dodělat mladí kluci a spotřeba je tam o dost výš. Ten 2,2 16V (Z22SE) má rozvodový řetěz, ale z výroby poddimenzovaný napínák, takže dost motorů šlo srát nebo se to musí preventivně měnit za jiný typ napínáku.
          To jen, že pro jízdu do práce i do lesa (stáhnete přírodu a dýcháte les, jak by majitelka chtěla) je to asi ideální volba. Není to malé, ani směšné, trochu hranaté, má to pěkná sedadla, za těch 50 tKč se to při troše štěstí od Němce dá sehnat.

          1. A, neuvedomil jsem si, ze je rec jen o coupe a cabrio :) o te 2,2 jsem to slysel.
            Po astre G trochu pokukuji, potreboval bych nejake cenove dostupne auto na dojizdeni do prace. Vykonove by stacila i 1.4, docela me zaujal twinport,co se daval do classicu, jaky je vas nazor?

          2. Bohužel nemám osobní zkušenost ani zaručené zprávy. Nevybavuju si ale, že bych o 1,4 Twinport slyšel něco špatného. Na ježdění do práce by to určitě stačilo, určitá výhoda je v tom, že tohle auto si hodně kupovali soukromě starší lidi, takže dneska po těch letech budou v garážích ještě nějaké zachovalé kusy na prodej od lidí, co už kvůli věku neřídí. I když stejně je opruz shánět v Česku slušnou ojetinu.

            Vlastně jsem s tím motorem pár dní jezdil, ale to bylo v novější Astře H kombi. To už bylo docela těžké na ten motor (90 koní). Vybavuju si, že to s tím mělo dost práce, reakce na plyn nevalné, otáčky po odstavení plynu padaly pomalu… no, kroutil jsem nad tím hlavou a to mám Oply rád. Ale Astra G krátká je přece jenom asi lehčí.

            1. Prave, kratke G-cko je jen o trochu tezsi, nez dvojkova Fabie, byt vahove na urovni Octavie, tak o 1.4 ani neuvazuji.

            2. Měl jsem to v Astře G Caravan a pak měl ještě kolega stejnou motorizaci v krátkým Géčku.

              Myslím, že oba motory nikdy žádná závada nepotkala. Já sem jen měnil termostat.

              Jinak jak říkáte – otáčky tomu padaj pomalu. Ale bylo to takové mdlé. Svižná jízda jen trvale ve vysokých otáčkách.
              Vybavuju si, že jsem jednou někam chvátal. Natankoval jsem plnou a o 400km dál jsem měl prázdno.

        2. edit: „v přírodě stáhnete střechu a dýcháte vůni lesa, jak by majitelka chtěla“

      2. Astra G je jedno ze sesti aut, ktera jsem uzival dlouhodobeji a jedine, ktere ve me nezanechalo dojem.

        Ale treba bude kabro jine.

    2. Za 50k MX5 neporidite. Mozna tak mk1 v nehezkem stavu.

      Pokud chce kabrio, co Fiat Barchetta?

      Sice to neni roadster, protoze je to predokolka, ale za 50k by se uz mohla dat poridit.

      Ma to snad nejake komponenty spolecne s puntem. Na servis to bude levne. A je to furt krasne auto.

    3. No je to taková mission impossible co jste si navymýšlel, ale co třeba
      https://auto.bazos.cz/inzerat/95411942/Opel-Tigra-13CDTi.php
      Hranaté, malé, málo žere, celoroční kabrio.
      Pokud tohle ne, tak kupte každý rok, dva jedno Punto kabrio anebo přestaňte snít vlhké sny s prázdnou kapsou a ještě si vymýšlet…

    4. V prvé řade bych Vám vřele doporučil zvýšit rozpočet, tak alespoň na 80-100 tisíc, aby nebyl výběr tak trnitý. Dále není jasné, zda potřebujete více než 2místné auto. Každopádně, kromě již uvedeného určitě stojí za úvahu Saab 900, Chrysler PT Cruiser, Mercedes CLK (SLK) nebo Mini Cooper. Všechna tato auta mají podle mě vzhledný, charismatický design (jistě, PT Cruiser se může jevit ošklivým), dostatečný výběr motorů, rozumné provozní náklady a existují i ve verzi cabrio.

  9. Co k tomu říct… Alfa 159 je skvělé auto s poměrně zajímavou technikou pod kapotou a podle toho taky spousta exemplářů vypadá. Upřímně, po zkušenostech s tou svojí se vlastně mechanikům moc nedivím. To auto samo o sobě je poměrně vzácné a s motorizací v podobě 1750 TBi se jedná o raritu, na kterou i v autorizovaném servisu koukají jako na UFO. Ostatně jak jinak si vysvětlit situaci, kdy Vám při rutinní výměně olejové náplně, filtrů a rozvodů z nějakého záhadného důvodu způsobí povolení těsnění tlakové hadice k turbu a následný únik oleje na žhavé výfukové svody, aby Vám následně bylo řečeno, že to muselo být již v době koupě. Kdybych tou dobou neměl s autem bez nejmenšího problému najeto za necelý měsíc přes 4000 km, byl bych jim snad i věřil. Zařadil jsem si tuto zkušenost do své soukromé kolonky – nejsou s tím zkušenosti a tak se halt i mistr tesař utnul. Nejsa kvalifikovaný mechanik, byl jsem před časem přizván k pořízené 2.4 JTDm. Vzhledem k pořizovací ceně to nebyla Alfa ojetá, ale takzvaně dojetá. Drhnoucí řízení je jedna ze známých závad první generace. Podle záznamů už tam byly měněné už některé trubky hydraulického řízení, ale kupodivu ani tehdy nikoho nenapadlo nalít tam Tutelu GI-R, která narozdíl od fabrické GI-E nežere těsnění. Turbo o sobě dávalo vědět hlasitým hvízdáním a jako třešinka na dortu byly brzdové třmeny natřeny jakousi pofiderní červení štětcem z plechovky. Vzhledem ke své časové vytíženosti jsem stihl vyměnit jen tu kapalinu v servořízení a zbytek objednaných náplní a filtrů předat majitelce na její žádost s tím, že si to pořeší se svým známým mechanikem. Lehkomyslně jsem věřil, že 2.4 nafty jsou u nás docela rozšířené a tak by s opravami nemusel být problém. S majitelkou se vídám sporadicky a nedávno jsem měl možnost se svézt s tím, že auto je opravené a v pořádku. Nemám tušení, jestli je to fyzicky možné, ale ten motor se choval, jako by mu někdo vyřadil turbínu. Ze svého TBi jsem zvyklý vyjet z obce na čtyřku a na plný plyn nechat motor plynule roztočit až k zákonným limitům. :) Tady přišlápnu pedál k podlaze a světe zboř se, nestalo se vůbec NIC. Motor se jen tak převaloval a až o 750 ot./min. výš začal předvádět vlažnou dynamiku. Na agregát s papírovými 400 Nm je to hodně málo. Zvlášť potom, co jsem cítil na začátku, kdy turbína hlasitě hvízdala, ale zjevně ještě foukala… V podstatě by to mohla být jen další vohnoutí story o snaze ušetřit co nejvíc při koupi vylítané vraždy a následném sypání peněz do černé díry. Jen je mi trošku líto, že se tím šíří pověst Alfy jakožto nevypočitatelného křápu a hřeší se na to, že ženská nepozná, že něco nefunguje jak má.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017