Jak funguje (nejen) autopojištění III - zpět na článek

Počet komentářů: 49

  1. Já při havárku vycházel ze situace – že sem našetřil na auto za 250 ,- a další 250,- na auto nemám a pojištění komplet roční- povko, havárka a krádež mě stojí 10 tis. A šel jsem na to s úvahou – klidný spaní + když to rozsekám tak dostanu aspoň 150 a to už nějak zase něco došetřím a koupím.
    Je to špatně?

    1. Ne, špatně to rozhodně není. Pokud máte klidný spaní, pak už pojistka splnila půlku svý funkce. A jestli to rozsekáte a dostanete alespoň těch 150, tak splní i tu druhou. Důležitý je, jakou má člověk náturu. Někdo bude klidně spát s vědomím, že když se něco posere, nebude až tak zle. Jinej zase bude akorát naštvanej, že posílá peníze někam, odkud možná nedostane nazpět ani korunu. Klidný spaní nevnímá jako důvod, průseru se nebojí. Samozřejmě samotná pojistka musí dávat smysl a bejt správně nastavená. Když někdo pojistí Favorita na milion proti střetu s velbloudem, tak holt smůla no. Děje se to. Člověk nechce pročítat nezáživný pojistný podmínky a „pojišťovák“ ho oškube na provizi. I když zrovna z aut moc vejvar není. Rada ode mě. Když se na něco zeptáte a on vám řekne ano/ne, nechte si to od něj najít v pojistných podmínkách. Ať vám to ukáže, kde je to psaný. Měl by to mít načtený, podtrhaný, zazáložkovaný a mít v tom přehled a jestli nemá, tápe a blekotá, nohy na ramena a pryč.

      1. @Jack Daniels: Nemám, co bych k tomu dodal, je to přesně tak, jak říkáte. Kvalitní pojišťovací poradce, který nechce jenom klienta „ojebat“ by měl být schopen jasně a přesně vysvětlit na jaké riziko klienta pojistil a za jakých podmínek dojde k výplatě pojistného plnění. Že se tak namnoze neděje, je – žel – věc druhá.

  2. Sice podobný dotaz padl, ale přes to ne úplně stejný.
    Jsem majitelem tento rok 30. letého vozu Škoda Rapid 130. Koupeno v roce 2014 v podstatě jako vrak za 7000kč od důchodce. Během posledních dvou let prošlo auto kompletní rekonstrukcí (a když říkám kompletní, tak opravdu kompletní – karoserie, vyvaření, celolak, motor, hnací ústrojí atd.). Do auta bylo nainvestováno v průběhu těch dvou let celkem velké množství financí, v podstatě bych za to mohl mít slušně vybavenou novou Fabii třetí generace. Jak pojistit takové auto, které bude mít z dnešního pohledu mizivou finanční hodnotu dle tabulek, ale na trhu lze podobné vozidlo v dnešní době prodat za stovky tisíc korun?
    Je lepší pojišťovat takové na klasických bílých značkách nebo ho honem dohnat na veteránské?
    Myslím, že se zde pohybuje docela dost automobilových fajnšmekrů, obecně zájem o veterány a youngtimery docela roste a článek nebo delší poznámka o jejich pojištění by mohla být celkem nápomocná, protože internet natolik sdílný není na toto téma.
    Díky za případnou odpověď

    1. Myslím, že jsme řešili u POVka velmi podobnou otázku: Veteránské pojištění je zpravidla zásadním způsobem omezeno kilometráží stylem „tak si s tím zajeďte dvakrát ročně na sraz, ale jinak to nechte v garáži“. Nemám úplně aktuální spojení s pojistným světem, abych vám mohl vysolit nějakou nabídku, ale pokud se nic moc nezměnilo, tak to opravdu pojišťovny nejsou schopny reflektovat. Myslím, že je to pro ně „cost over benefit“ – víc by je stála případná specializovaná likvidace a ověřování vaší dokladované investice než by vydělali na vyšším pojistném.
      Můžu se mýlit, ale obecně se domnívám, že tohle naše pojišťovny opravdu neumí vyřešit.
      Můžete, ale, samozřejmě mít štěstí a i když to budete mít pojištěný na bílejch značkách, likvidátor vám uzná reálnou hodnotu auta při případné likvidaci. Úplně bych na to ale nespoléhal.

      1. OK, díky.
        Prošel jsem si díl II, trochu se tam na tuhle otázku zabrousilo, to je fakt.
        No zkousím osobně zajít na pár poboček, co mi nabídnou a jak se s tím poperou.

        1. Zkuste. A budu rád, když pak dáte vědět, jak to dopadlo. Ale moc optimistický bych teda nebyl.

    2. Řešil jsem podobný problém. Co se týká veteránských značek, je to snadné – legálně je nedostanete.

      Pojišťovny jsou nicméně schopny udělat veteránské pojištění (POV) i na bílých značkách, ale to myslím není úplně ten problém, který vás trápí.

  3. Stejný problém.Mám Mazdu MX-5 r.v.98,která prošla celkovou rekonstrukcí u specializované firmy.Mazda dovezená asi před 5 roky mě vyšla i s dovozem na 120
    tis. Loňská celková oprava skoro na 200tis.Cenna opravy nížší bez DPH,takže bez faktury.Podobně stará auta se prodávají 80-120tis.Celkově je do auta investováno tak 350tis.Nikde mi to nechtěli havarijně pojistit,limitem je stáří
    10 let.Až v Kooperativě to šlo.Cena je s povinným asi 11tis.Přes zimu mám depozit,tak mi tak třetinu vrací.Podle pojišťovny je chyba,že nemám fakturu
    od té celkové opravy.Při likvidaci by prý k tomu přihlédli.Pro klid duše tu
    pojistku platím,abych alespoň něco dostal,kabria jsou i při malé ráně na odpis.A protože v létě jezdím Mazdičkou většinou do Alp,tak mám v havarijku
    hodně velkou asistenci,přece je to už staré auto a nikdy člověk neví co odejde.

  4. Problém plnění pojistek, speciálně u totálek, nastává ve chvíli, kdy je na vině druhá strana. V tu chvíli je to jednoduché – plní pojišťovna, jejímž zákazníkem vy nejste, takže si s vámi totálně vytře prdel a stěžovat si můžete na lampárně.

    Řešil jsem tuhle situaci s totálkou na motorce. Viník byl klientem České Pojišťovny, která mi dala cenu cca o třetinu nižší, než byla tržní cena před pojistnou událostí. Likvidátor argumentoval několika inzeráty, na kterých byly sice stejné motorky, ale starší a s vyšším nájezdem. Na mé námitky a protiargumenty s cenami z inzerátů obdobných motorek prohlásil, že pro ně je to uzavřené a že se můžu soudit¨.

    Nejhorší na tom je, že i když jsem už před lety úspěšně ukončil veškeré vztahy s Českou Pojišťovnou, tak jsem se jednání s tou svoločí stejně nezbavil, jen jsem se dostal do ještě horší pozice.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017