Já jsem technik, kdo je víc - zpět na článek

Počet komentářů: 271

  1. S článkem se docela mohu ztotožnit. Ono moc nezáleží na tom co člověk studoval, spíš jde o to jestli ho práce baví, jak se k ní postaví. Znám to z jiného segmentu. Donedávna jsem provozoval síť gastro podniků. Po letech zkušeností jsem vyučené číšníky a servírky rovnou posílal do prdele. Čest výjimkám, určitě se nechci někoho neoprávněně dotknout, ale jediné co ty lidi ze školy umí je krást.

    Daleko snažší pro mne bylo vzít nového zapáleného člověka a všechno ho naučit, než odnaučit ty paznechty to co je naučili ve škole.

    1. +1, bohužel. :-( Ale zažil jsem tedy zblízka jen jeden podnik, na rozdíl od vás.

    2. Mohu potvrdit. Je to hustokrutopřísně řečeno, přesně taková je realita.

  2. Přiznám se, že to je jeden z DFENSových článků, které jsem nečetl pozorně, ani je nedočetl.
    Jde o triviality, o běžné věci, o realitu kolem nás, kterou my, poněkud neblbí a vzdělaní, ve středním věku, prožíváme a máme všude okolo sebe. Také jsem utrpěl vzdělání (a se zájmem konané). Ponechav si to jako roztomilý koníček, živím se rukama. Následky si přičtěmě sami, my takoví romantici. Musíš dělat s blbci, nevzdělanci, ignoranty, lemply, sledovači televizních serálů a slev v marketech. jde o (s námi) velmi nekompatibilní stádo lidí. Je jich ve společnosti většina. Spousta lemplů a hlupáků má ale i to VŠ vzdělání. Nic neumí, jako lidi jsou též nevyzrálí, serou se do věcí, nerespektují ani stáří kolegy, ani zkušenosti, ani znalosti, ani grif, nakonec ani reálný rozpočet věci. Je jim to ouplně fuk. Oni osobně zkrachují později než dílo, které oni tvoří a za které zodpovídají. Tak to jest.
    Přátelé, kdo uteče, ten vyhraje – se říkalo.
    Ale je ještě kam?

  3. Mám ještě jeden koment – pozitivní.
    Můj syn se nejprve, po protloukání se čtyřkami a sraní na školu, vyučil automechanikem. V tomto je prvotřídní. Dále si učinil maturitu jako autotronik. S těmi autocompy to také umí. A po pár letech plácání jako skladník se jest bakalářem a bude magistrem a inženýrem, s tím, že ti cokoliv vymachruje v AutoCADu, SolidWorks a Catii, přesně navrhne materiály a technologii a řízení a kontrolu kvality výroby. Na škole je jeden z nejlepších a nejaktivnějších. Samé jedničky a stipendium a zájem firem o stáž a spolupráci samozřejmostí.
    Zdá se, že toto je správná cest a posloupnost. Nikoliv opačně.

  4. h72:
    To je sice zcela ideální, ale dnes si málokdo může dovolit vydržovat potomka do 30ti na různých školách, než tento dozraje a zjistí co mu vlastně jde a na co má. A to ještě za předpokladu, že odvětví ve kterém studuje, se mu mezitím za těch 8 let studia komplet nepřestěhuje do Číny nebo Bangladéše, a on tak nakonec bude moc nastoupit leda do mekáče nebo jako dýler Amway.

    Už dnes jsou VŠ silně „genderově nevyvážené“, protože požadavky na studenty se natolik snížily, že tam může úspěšně vystudovat i holka z „rodinky“, která by dřív neprolezla ani přijímačkami.
    Dřív když jste šel po chodbě strojní fakulty a viděl dlouhé vlasy, tak to byl vyhulenej hipík. Dnes se tam motají mraky holek, a to i na postgraduálu.

    Ženská si titul v klidu vysedí (jako kvočna), protože trpělivost má a inteligenci tam po ní dnes už nikdo nevyžaduje. A stejně to studuje jen proto, že Máňa, Táňa a Mařka odvedle ji taky studují, a praktické využití školy neřeší, protože storpocentně počítá s tím, že po škole se o ni poperou prachatí podnikatelé.
    Zatímco dnešní mladí kluci „se na to můžou vykašlat“, aby se nechali dalších 5 let buzerovat ve škole a jdou si raději vydělávat. Důsledek je pak zcela tragický. To jest, šéfová v podniku je pipina, kterou tam přijala jiná HR pipina jen kvůli tomu že má titul. A tato pak úkoluje zkušené chlapy na rozdíl od ní schopné logického myšlení (a se smyslem pro realitu), zcela podle svého menstruačního kalendáře.

    Dnes už je výraznou překážkou překážkou k „bezplatnému“ studiu, i finanční situace. Řada chytrých kluků z chudších krajů prostě po střední musí jít makat, protože rodiče jsou rádi, že těch posledních 10 let nějak doklepou na pracáku a podpoře. Na nějaké vydržování dětí na studiu nemají ani pomyšlení.

    Tenhle stát se prostě zhroutí, až odejdou dnešní padesátníci do penze.

  5. Čtenáři tohohle webu jsou konzervativci. Jasně že si myslíme, že obráběč dělá mnohem užitečnější práci, než markeťák, co někde na Facebooku pouští debilní reklamy. A přijde nám nějakým způsobem špatně, že ten druhý jmenovaný má vyšší 2x plat, No jenže je prostě fakt, že těch obráběčů ubývá, (stejně jako se nejdřív smrsknul sektor zemědělství a pak průmyslu), a poptávka po těch debilech z marketingu roste. Kupodivu roste i hodnota, kterou v ekonomice vytvářejí.

    Za to nemůžou feministky, Unie, ani sluníčkáři. Nebo vlastně můžou. Ale nepřímo. Může za to to, že lidi používají smartphony, že chtějí virtuální realitu, že nemají děti, a chtějí aby se o ně někdo postaral. Chtějí likes na Facebooku. Chtějí být pohodlní a nestarat se o nic. Chtějí investovat do pochybných start-upů. Když se jim něco rozbije, tak to chtějí vyhodit a koupit si něco novýho. Chtějí mít na notebooku jablíčko a na tričku krokodýla.
    Všechno tohle můžete hodnotově odsoudit, že je to špatně. Jo, mě se to taky nelíbí. Jen vemte na vědomí, že z tržního pohledu je to prostě přirozená poptávka, která táhne obory, o kterých si myslíte, že jsou na hovno, a měli by se zrušit.
    Nezaměstnanost absolventů technických SŠ brutálně roste (dvojnásobek absolventa Fakulty sociálních studií) a jejich průměrné platy klesají. Pokud si myslíte, že humanitní obory jsou na prd a nemají budoucnost, budiž. Můžete se třeba nasrat na svýho zeťe mileniála a napsat o tom. Nebo dát svý dítě do učení na svářeče. Ale uvědomte si, že je to fakt jen hodnotový rozhodnutí. Poptávka po absolventech sociálních věd bude stoupat, pokud se zásadně nezmění vývoj společnosti, což nevypadá. Ignorací reality tomu ale fakt nepomůžete.

    1. Mel jsem v zivote jen jedno jedine obdobi, kdy jsem sel s davem. Kdyz jsem delal futures. Svezl jsem se na vlne, ktera vznikla cert vi proc, at uz technicky, ci emocne a vystoupil z ni driv, nez dav zacal prodelavat. Ne vzdy se povedlo, samozrejme, ale filosofie jsem se drzel. A vyplatilo se.

      Jinak ale vzdy delam neco uplne jineho, nez dav. Pokud vetsina lidi pujde na socialni vedy, pak svoje potomstvo dam urcite na neco jineho (pokud rovnou dite nebude mit tak nejak trosku jasno, co od zivota chce). Pokud budou deti delat to, co vetsina, pak dopadnou jako vetsina. A priznejme si, ze vetsina je fakt sedy podprumer. Nevadilo by byt v podprumeru, pokud clovek neni ambciozni a je stastny. Bohuzel, to ale prave ta seda vetsina neni.

      Pokud jde konkretne o ty svarece, tak po tech je popavka prakticky neustala. Nicmene je to obor pro lidi, co je studium bud nebavi, nebo na vic proste nemaji. Samozrejme, i ten svarec si muze casem vybudovat zamecnickou firmu a nechat druhe delat na sebe. To se u socialnich studii zrejme nepodari. Tam je spise cilem dobre se pricucnout na statni cecek a doklepat to tam az do doochodu.

      Ze nejaky flek nabizi 2x vetsi plat je sice hezke, ale je take velmi pravdepodobne, ze udrzet si ten flek bude vice, nez 2x narocne. Takze vydelat dobry chechtaky vlastni praci je sice slechetne, ale clovek musi zvazit, kolik sveho zdravi a casu sveho zivota chce prodat. Nema cenu si nic nalhavat, ale v zamestnaneckem pomeru, kde beru plat 2x vyssi, nez delnik, mam take vetsi nervy a nejsem svym panem ani omylem. Na zacatku sveho podnikani se kazdy muj zamestnanec mel vyrazne lepe, nez ja. Jsem mel jen svobodu rozhodovani, ale take zodpovednost. Zamestnanec to mel presne opacne.

      Jak jsem tu uz psal, tak moje zena byla 15 let v bankovnim managementu, ke konci kariery byla najimana spolecnostmi proto, aby postavila nejakou pobocku, nebo projekt na nohy. Pak brala bonus a sla zase jinam. Brala pekny prachy. V te dobe pohrdala plebsem a kdokoli, kdo nebral aspon dvojnasobek prumerne mzdy, ji prisel jako debil. Postupem casu jsem ji z toho vylecil. Dnes je doma, venuje se rodine a domacnosti. Chova kraliky, sprada vlnu, plete, vari mamterady, susi bylinky a chodi do prirody. A najednou vidi svet z uplne opacne strany. Vazi si cloveka, ktery prijde sklidit seno a nahazet ho na poval. A rada si s nim pokeca. Do banky uz by nikdy nesla. Sice rika „bych to nekterejm lemplum naordinovala, co to je devet hodin makat, ze se clovek ani nema cas jit vychcat a na krku ma nuz v podobe plneni kvartalniho planu“. Nicmene doufa, ze potomstvo timto smerem nepujde. Za tech 15 let zestarla tak o ctvrt stoleti. A ted vidi, ze fura zenskych na toto sere, chodi nekam do hokny za patnact hrubyho, prijdou domu, cista hlava, zadne pripravy do prace, zadne plneni planu, zadny stres… zato tyto zenske maji cas rano doprovodit deti na skolni autobusek a pak jet do prace, odpo uz jsou doma, maji cas na sebe, na domek, couraji po ruznych mistnich slavnostech… a ono to jde. A v klidu. Prachy si clovek do hrobu nevezme.

      Asi je zaklad v rodine, ktera ma detem ukazat hodnoty a pokusit se je prenest pres teleci leta puberty. Ne je izolovat, ale naopak je nechat, at si to poradne uziji, s dohledem, aby do neceho nespadli moc. Pokud dite ma hodnoty osvojene, pak by melo zvladnout samo zhodnotit, jestli virtualni svet je lepsi, nez ten realny, jestli stoji za to prodat sebe a svuj cas levne, atd. Je to droga, takze je to lakave. Ale lze se k tomu rozumne postavit.

  6. Tak Dfens je headhunter? Krása… ale nakonec proč ne, zdá se že to dělá dobře – a přesně o tom to je a je to ta podstata problému (a bylo to v článku i okrajově zmíněno) i problém celé společnosti: Každý dělá svou práci podle toho, jaký je sám. Tedy dnes z toho máme obraz morální krize, úpadku hodnot a lidství samotného, kdy většina lidí buď jen bezcílně lavíruje svým životem, nebo se z nich rovnou stanou žraloci své okolí požírající.

    Dfensi, patřím do té druhé skupiny – jsem zaměřen na Embedded, už od deseti dělám elektroniku a školu jsem vystudoval přesně tu co jsem chtěl a bavila mě, a dneska to nedělám jako zaměstnání ačkoliv by se mi to líbilo, protože firmy tohoto oboru jsou „zazmrdované až po střechu nic nechápajícími mamažery“ a elektronika je něco, co se nedá dělat ani trochu dobře, když je člověk zalezlý v něčí prdeli (což navíc ani nemám v povaze). Nějaké nápady?

    1. Headhunter? Jak jste na to přišel?

      Asi nemám žádný nápad. Popis situace je moc obecný, takže i odpověď je obecná. Firmy existují proto, aby vydělávaly peníze, za normálních okolností je cílem všech možných managementů totéž, tedy vydělávat peníze (všechny ty kecy o maximalizaci benefitu pro zákazníka a sociální odpovědnosti jsou jen jako). Proto existuje soustavný rozpor mezi manažery a techniky. Ti jedni by chtěli všechno co nejdřív a co nejlevnější, a je jim celkem jedno, zda je to správně. Ti druzí to zase chtějí udělat správně a je jim většinou putna, co to stojí a s termíny si hlavu taky moc nelámou. Ten rozpor je tím větší, čím větší je propast mezi manažery a experty. Takže pokud chcete dělat elektroniku tak, aby vás to bavilo a nemusel jste nikomu lízat řiť, najděte nějakou pozici, kde se podařilo oba světy nějak rozumně propojit a našli způsob, jak spolu komunikovat.

  7. ad: Firmy existují proto, aby vydělávaly peníze, za normálních okolností je cílem všech možných managementů totéž, tedy vydělávat peníze (všechny ty kecy o maximalizaci benefitu pro zákazníka a sociální odpovědnosti jsou jen jako).

    Bída samozřejmosti

    Svět ani lidstvo už dávno nelze zachránit, ale určitě je možné individuálně minimalizovat škody. Je k tomu třeba dvou věcí: nenechat ze sebe dělat blbce. A nedělat blbce z druhých, neboť to není slušné.
    Že věci jsou, jak jsou, neznamená, že jsou správně. Věci jsou, jak jsou, nesprávně zpravidla proto, že na tom někdo vydělává. A zůstávají takto, i když se to ví. Než se snažit změnit věci k lepšímu je totiž jednodušší pokusit se z daného stavu pro sebe také něco vytřískat. Podstatou kontinuity špatnosti je její samozřejmost. A podstatou samozřejmosti je kontinuita. To, co máme za samozřejmé, je při bližším ohledání vesměs ubohé, nicméně té ubohosti jsme uvykli a nic z toho, co máme za samozřejmé, blíže neohledáváme… (Ivan Hoffman)

    http://www.ceskatelevize.cz/specialy/vseprodobrosvetaanosovic/kauza2.php

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017