If it´s not Boeing, I am not going! - zpět na článek

komentářů 88

 1. Bavil jsem se o tom s jednim pilotem.
  Potvrdil ze:
  – ano, slo o prachy, Airbus vyvinul v podstate novou A320ku s mnohem uspornejsim provozem, Boeing musel rychle reagovat, dal motory, ktere zmenily teziste, proto ta nova featura ohledne uhlu nabehu
  – k tomu nesouhlasi manual s realitou
  – ano, uz ve statech doslo ke 4 krizovkam, ktere piloti „nejak“ zvladli, ale realne se to ututlalo za prispeni nejakyho toho jejich uradu pro letectvi (misto aby se to rozmazlo aspon v odbornych kruzich)
  – standardnim postupem neslo prevzit rizeni – system se sam po chvili zase snazil tlacit letadlo dolu – vice a silneji a sel nasobne za hranice, kam mel jit
  – ano, to ze Boeingy ted stoji je dobre – 1 letadlo mesicne dole je uz velka pravdepodobnost
  – ne, EU nemela okamzite zakazat tyhle stroje ve vzduchu, ty co byly na ceste meli normalne nechat doletet
  – ano Boeing to posral tak moc, ze jen se stestim to zkuseni piloti zvladali

 2. Korekce:
  „Checklisty? Mrdáme na ně.“ –> ve skutečnosti se piloti snažili nalézt odpověď v QRH, toto bylo potvrzeno z CVR. Proč se tam odpovědi nedopátrali, na to si počkáme. Možná to asi souvisí s tím, že zácvik na MAXe byl prováděn na iPadech (a to prosím beze srandy) a o MCASu se tam asi nikdo nezmínil. Ono asi i chování MCASu je svým projevem dost jiné, než „běžný“ runaway trim.

  Ta „zdatnější“ posádka by skončila v zemi také, nebýt třetího pilota mimo službu, který měl v nastalé panice na jumpseatu dostatek mentální kapacity zareagovat a nasměrovat posádku k řešení (STAB TRIM CUT OUT).

  „Veřejnost si tak musela počkat na další nehodu, aby se začala zamýšlet nad tím, jak řídící systém Airbusu funguje“ –> nevím, co ta druhá nehoda má společného se systémem řízení – jednalo se tam především o chybu pilotů, kteří si neuvědomili, že si na panelu autopilota nastavili hodnotu výšky a přitom měli letadlo v režimu vertikální rychlosti – a problém byl řešen úpravou grafiky na příslušném panelu. Tento mód (V/S vs VNAV) mají jak Airbus, tak Boeing.

  Jestli d-fensovi vadí hrkání u Airbusu (asi myslí PTU), nechť usedne do B787 – zažije tam celý koncert.

 3. Teraz som zaregistroval, že v USandA musel núdzovo pristáť ten MAX8 kvôli problému / poruche s motorom. Má to nejaký súvis stými haváriami, alebo je to len problém v nesprávny čas?

  1. @Satan:

   ty dvě předchozí havárie přeci nebyly kvůli problémům s motory, letadla letěla až příliš rychle…

  2. Kazdy problem je v nespravnom case. A nie, suvis s predchadzajucimi havariami to nema. Tam slo o softwarove riesenie nedostatocnosti v navrhu draku. Toto je problem s motorom. Absolutne to s dvovodom uzemnenia nesuvisi.

 4. Uvazujem ci pod vplyvom poslednych udalosti Dfens nelutuje ze tento zvast napisal. Talk about shooting yoursel in the foot…

  1. ?

   Never regret. If it’s good, great. If it’s bad, it’s experience.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!