i.quest 2017 preview

Featured Image

Letos s mírným zpožděním přináším informaci o dalším ročníku automobilové orientační soutěže i.quest, kterou pořádá Radioklub Písek a letos se tak stane již popáté.

V soutěži pravidelně startuje náš crew jako D-F team. Dosud jsme ji nevyhráli, i když každý rok pravidelně oznamuji, že ji vyhrajeme. Zejména loňský ročník byl docela výprask, ale k tomu se ještě dostanu.

Krátká rekapitulace minulých ročníků:

2013 – v prvním ročníku, který se odehrává v jihozápadních Čechách, jsme startovali s červenou Alfou Romeo. Osmé místo. Ze soutěže jsme tehdy byli naprosto nadšeni.

2014 – díky důsledné aplikaci taktiky “na banánu” a rychlé Dacii Logan v lihu dosahujeme skvělého druhého místa. Soutěž zavádí skvělé vynálezy, jako vojenskou bednu s tlačítkem “Nesahat”, na které každý sáhnul.

2015 – Osobně pokládám ročník 2015 za dosud nejzdařilejší, už jen s ohledem na skvělý začátek a zajímavé úlohy, kterým dominovala včelička. Zjišťujeme, že optional waypointy nejsou tak docela optional. Máme to opět na banánu a jsme opět druzí. První rok, kdy aplikujeme dvouvozidlovou strategii – performuje Dacie a španělská Fabie.

2016 – po famózním ročníku 2015 působil ročník 2016 poněkud konzervativně. Protože jsme to měli málo na banánu, přijíždíme až někde na chvostu startovního pole. Kruciální problém představují Houbovy kachlíčky skrývající kód v několika mimořádně vyblitých barvách, které mám dosud před očima. Osobně jsem myslel, že je tam něco zakódované ve 12-bitovém protokolu SENT, ale nakonec se ukázalo, že tam není zakódovaného vůbec nic.

Pamětihodný byl také catering na Onom Světě, který ocenili především ti, kdo mají rádi zelí. Samozřejmě jsme provedli brainstorming a lessons learned, při kterých se ukázala skutečná příčina neúspěchu. Opustili jsme všechny osvědčené prvky z minulých ročníků (dvouhodinový oběd, konzumace zmrzliny, opruzování u pumpy apod.) a naopak jsme ztráceli čas činnostmi, které jsme v minulých ročnících moc neprovozovali (jako usilovné luštění šifer).

Letošní ročník je situován do středních Čech, respektive jejich do jižnější poloviny v sektoru Příbram-Karlštejn-Praha (že by inspirace posledním Dnem svobodné mobility?), zčásti do vojenského prostoru v Brdech. Podstatně větší rozdíl je ve scénáři soutěže, který je letos poprvé nelineární (tzn. úkoly nemusejí být plněny ve stanoveném pořadí tak, že na sebe navazují jediným způsobem). Osobně nelineární scénář prefereruji, takže tato změna je z mého pohledu pozitivní. Soutěž se dále rozpadla na prezenční a neprezenční část., což je novinka a asi až praxe ukáže, jak se to uchytí. Kromě vlastní on-site prezenční soutěže je možné získat 25 iq-coinů (což je něco jako poukázka na nápovědu) off-line. 13 mincí je možné získat přímo z traileru v teple domova a pro druhou polovinu si budeme muset dojet (jejich hodnota bude 12 iqc), což lze provést ještě před soutěží samotnou.

Pořadatelský team pravděpodobně vyřešil problém s větší časovou a organizační náročností nelineárního scénáře na straně jedné a odmítavým přístupem soutěžících k vícedenní soutěži na straně druhé.

Nejnověji byly zveřejněny detaily k letošnímu ročníku včetně seznamu doporučené výbavy. Na místě pořadatelů bych si moc nezahrával s geologickým kladívkem a nedával soutěžícím takové věci vůbec do rukou. Při myšlence na loňskou nerdskou pakárnu s OstraJavou je představa kladívka zaseknutého mezi něčími lopatkami celkem příjemná. Vzhledem k úspěchu Ďáblova pisoáru z loňska zjevně letos dojde opět na práci s médii, v tomto případě je ve hře plyn do zapalovače a zabijácký CO2. Dále je k dispozici mapka, která obsahuje nějaké dírky. Určitě tam nejsou proto, že manažer ročníku RIK na papírové podklady kýchl a pak je naskenoval.

Na webu se také objevia fotogalerie z příprav, která obsahuje celou řadu snímků různých Rikohoubovin. Houbovi evidentně zbyly ještě nějaké kachlíčky. Dále je tam vidět hajzl (že by došlo na rybaření?) a nějaká elektronická hovadina. Dále pařezy, větve, suky a něco jako detail pilky.

Pořadatelé se rozhodli zapracovat na cateringu. Ohledně snídaně bych si dovolil citovat přímo z webu (“Houba snídaně bude podobná jako v minulých ročnících a ve které nebude chybět oblíbený babiččin rybízový koláč, domácí marmelády a křepelčí vajíčka z Houbova vlastního chovu”), zatímco večeře bude založena na čistě veganském přístupu (grilovaná kuřata, maso z prasečích ocásků, grilované klobásy, dva druhy steaků).

Do soutěže je možné se přihlásit po uhrazení poplatku zde. Tč. je registrováno 17 týmů, takže volné místo ještě zbývá a díky nelinárnímu scénáři má soutěž větší „kapacitu“, nemělo by proto docházet k ucpávání komunikací v okolí jednotlivých waypointů a konfliktům s agresívními ilegály z prostředí lokálních vohnoutích guerril jako loni. Myslím, že letošek s nelineárním scénářem může být i hráčsky výhodnější pro nové soutěžící, kteří budou snadno získávat výhodu nad starými mazáky žijícími lineárním světě minulých ročníků. Zjevně nebude mít letos význam spoléhat se na mobilní data (soutěž vede lokalitami, kde obyvatelstvo volá skrz dráty, tedy pokud tam nějaké obyvatelstvo je) a evidentně bude mít výhodu ten, kdo sobě zjedná kvalitnější backoffice na telefonu, protože volat tam snad ještě půjde.

Stejně jako loni, ani letos nečiním pochybným, že to určitě vyhrajeme. Jen musím více dohlédnout, aby na to tým (v mírně modifikovaném složení a bez Logana) skutečně důsledně a hned od začátku sral. Ono se to nezdá, ale taktika “na banánu” má svůj hluboce racionální základ. Většina úkolů je ve své podstatě jednoduchá a snadná a čím více se na jejich řešení soutředíme, tím větší tendenci máme celé řešení překombinovat.


24. 06. 2017 D-FENS


Související články:


12345 (35x hodnoceno, průměr: 1,34 z 5)
7 184x přečteno
Updatováno: 25.6.2017 — 10:36
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!