Hypotéka – test banksterů - zpět na článek

Počet komentářů: 394

  1. Já bych ty kategorie zúžil na pouhé dvě:

    a) ti v pohodě (byt od rodičů, dědicové,…)

    b) ti v prdeli (hypotékáři, nájemníci,…)

    Nejzajímavější na tom je, že 9 z 10ti krutopřísných pravičáků se rekrutuje z první kategorie. A strašně rádi poučují ty, co měli tu smůlu, že do dospělosti nevpluli s několikamilionovým majetkem ve formě nemovitosti.
    Naopak, lidi co si všechno vydřeli vlastním úsilím zásadně nikoho nepoučují, nevytahují se a nad nikým nepovyšují.

    1. jsem b) a nenávidím levičáky (kromě okamury)

    2. neměj komplex. Znám daleko víc borned rich vrstevníků, kteří uprchli k alternativnímu stylu života, tzn. fetujou, myslí si, že jsou DJové, batikoujou trička a dělají píčoviny fotrovi na truc (kterej sice posílá klidně 20-30k měsíčně kapesný, ale ani to nezabrání tomu, aby jeho smrad byl marxista nebo podobnej píčus) než dospělých chlapů, který ještě před 20 let žrali suchý rohlíky, ale teď už by si triko pod litr neoblíkli.

      Zkušenost velí, že vidlák z chudý rodiny, co nadělá prachy, je vždycky horší (ve smyslu arogance a pohrdání ostatníma) než někdo, kdo se přiměřeně bohatej už narodil.

      1. Tu podnikatelskou pubertu si proste v pokoleni nekdo projit musi. Vyhoda je, kdyz to nejsi ty a narodis se do spravny kolibky.

        Ja jsem si tuhle pubertu prodelal pocatkem 90. let. V 80kach jsem pocital kazdou kacku a po kotrmelci jsem mel narvany kapsy balickama. Misto penezenky jsem nosil gumicku a delal jednu picovinu vetsi, nez druhou. Paxem z toho vyrostl a dostal se do jakehos-takehos normalu. Moje potomstvo uz je v pohode, co se prachu tyce.

      2. To já nevím z jakých Vocasovic jsi, nebo odkum kam Tě to naplavilo, ale asi teda z velkých podle vyjadřování a politiky myšlení :-D Zatímco tam u Vás si „dospělý chlap“ neoblíkne triko pod litr (podle toho se tam totož pozná dospělý chlap … v hlavě nasrané a proto má triko nad litr), tak tady u nás v horní dolní ví už dvacetileté děcka, bez rozdílu, že ty trika „nad litr“, jsou vyrobené v té samé Bangladeži nebo Nicaragui, jako ty za devadesát korun z Canisu a že těch min 911 korun za fajfku nebo kočku vytištěnou sitotiskem na koze může dán jenom úplně blbé hovado :-D To tam u Vás musí fakt vypadat skvěle … Ale pro pobavení jsou troubové Tvého kalibru nezbytní, jen tak dál :-D

        1. Je naopak dobre, ze namyslenej debil uvali litr za triko. A uplne by bylo nejlepsi, kdyby uvalil desitku.

        2. Kdybys uměl číct, ty debílku, pochopil bys, že věta kterou rozebíráš odkazuje na to, že „arogantní hustopravičáci“, jak je definoval kabrňák, se na základě mých zkušeností nerekrutujou z dědiců, ale právě ze „socek“ (=před 20 lety žraly suchý rohlíky a teď jsou to dospělý, věkem, chlapi), který se nějak dostali k penězům a teď mají potřebu neustále dokazovat, jak jsou na výši (=triko pod litr by neoblíkli). Kdo ty prachy zdědí, tak je na ně zvyklej a nemá potřebu je dávat najevo, protože mu přijdou přirozený. Zároveň z něj, povětšinou, nevyroste namistrovanej kokot, protože ho doma nějak vychovali. Jako jo, znám i pár vidláků, co horkotěžko splácejí leasingy na svoje auto, ale pořád kupujou auto a elektroniku i děckám. A z těch holt budou píčusové. Statistická chybka.

          Kdyby tě to nějak interesovalo, tak můj „neformální“ šatník je z 99% tvořen černýma bavlněnýma tričkama, v nákupce 95Kč vč. DPH, které normálně rozdáváme zaměstnancům jako pracovní oblečení. Oproti tomu mám spoustu kamarádů, kteří jsou ochotní jít na 12h na brigádu do Kauflandu a pak si za kompletní výdělek koupit tričko s fajfčičkou. Jejich věc. :)

          1. *nehledě na to, že těch „bohatých“ je vždycky míň než těch chudých. A ono dítě rychle pochopí, že není vhodné ve společnosti neustále poukazovat na to, jak mu rodiče koupili tohle, tamto a po škole senior vicepresident u táty. To se přenáší i do dospělosti.

            Mám dva, cca 30 letý kamarádi. Oba, relativně, v balíku, baráky mají, nový káry pro sebe i pro svoje holky taky, dovolený, no maj se fajn. Jeden svůj byznys založil sám, vyrostl s matkou samoživitelkou. Druhej nastoupil po firmě do rodinnýho kšeftu a prostě „dělá s tátou“. Hádej kterej z nich si potrpí na nejnovější iPhone, značkový hadry a má potřebu víc mluvit o tom, jak je hrozně skvělej…:)

          2. „Zbohatlické chování“ absolutně není penězích, je o charakteru a sebejistotě.

            1) Pokud si je někdo sebejistý, nepotřebuje se předvádět a demonstrativně upozorňovat „Jsem Boháč! Jsem Samec!“ I kdyby se z chudáka stal boháčem.

            2) Pokud někdo věří, že muže dělá charakter a ne majetek, je mu arogantní, nezodpovědný, bezzávazkový styl zbohatlíků z duše protivný, opět bez ohledu na jmění a skromné začátky.

            3) Oproti tomu pokud se někdo bojí, že když nebude nejlepší (s novou Oktou/Passatem/Mercedesem), nejnamakanější (z fitka), nejekologičtější (se solárními panely směrem na sever, ale do ulice) a největší samec (neustále vykládající o svých milostných avantýrách), buď „přijde o samičku“ nebo si s ním ostatní budou vytírat podrážky, bude se chovat jako hovado zcela bez ohledu na množství peněz a fakt, zda se narodil do zlaté kolébky či ne.

            Pro příklady viz např. Kellner, Donald, Atkinson, nebo někteří diskutující ze „starého D-F“ kteří rozhodně neměli hluboko do kapsy, a vypracovali se sami, ale kategoricky prosazovali (a žili) podle varianty 1 nebo 2.

    3. A nechybí tam někde C) ti co si prostě na byt, barák, vydělali?

      1. Ne že by se někdo takový nedal potkat. Ale v dnešní době málo pravděpodobné. O těch, kteří do 30 let vydělají pár milionů, se dá spíš dočíst v rubrice start-upy. Kdo v Praze např. vydělává 100 tisíc, mohl by si sice za pár let koupit 2+kk na Chodově v paneláku, ale nejspíš to neudělá. Myslím, že kdo podnikáním vydělal snadno větší peníze za krátkou dobu, tak to byla záležitost 90. let. Nyní je to spíš zábavnější tření bídy s nouzí.

        1. start-up není podnikání?

    4. podkategorie aa) nebrali si nesmyslně velkou hypotéku, takže už mají splaceno, a bydlí si v pohodě ve vlastním.

  2. Co to je za hovna?

  3. Na hypotékách mě fascinuje jedna věc.
    Když někdo dokáže předpovědět vývoj ekonomiky během příštích 5 let, tak hned dostane nobelovu cenu, jako významná a vyjímečná osobnost.
    A po adeptovi na hypotéku se chce aby měl kvalifikovaně vyřešenou ekonomickou kalkulaci na dalších 20-30 let. Když při dnešním stavu kasínového kapitalizmu nevíte, jestli za 2 roky budete mít práci a jestli se za 5 let váš obor kompletně nepřesune do Asie. A během posledních 10 let došlo k celosvětové krizi, konjunktuře a zase se to schyluje k velké krizi.
    Naprostá absurdita.

    1. Jestli někdo dostává cenu za předpovídání ekonomiky, tak je to pěknej podvod. Protože ekonomie není žádná věda, ale spíš umění. Je to jako s počasím, předpovědi jsou, ale ne vždycky sedí. Slovo ekonomie je totiž z řečtiny a znamená „řízení domácnosti“. Ekonomie totiž navazuje úzce na řadu dalších disciplín jako je matika, sociologie, účetnictví, geografie, psychologie, politologie apod. Takže když někdo formuluje nějaké ekonomické modely, tak v podstatě „hádá“, jsou to utopie do té doby, než je někdo použije v praxi, je to stejné jako s ideologiemi, protože nikdy totiž nemůžete odhadnout, jak se budou lidé chovat jako celek. Vy můžete udělat ekonomický model pro domácnost, ovšem udělat ekonomický model, který by fungoval bez problémů pro stát, nebo dokonce pro více států či pro globalizaci, to byste musel mít nejgeniálnější mozek na světě.

      1. Ale tak zase… pokud jde o ty Nobelovky a cena za ekonomii by se davala jako ta za mir, tak to muzou dat kazdymu zlodeji celkem fpohode.

        1. Tak to potom jo.

    2. Žádná Nobelova cena za ekonomii neexistuje. Nobel žádnou takovou neustanovil. Pouze ekonomové si neprávem jméno Nobela přivlastnili.

      Pokud budete mluvit o Nobelově ceně za ekonomii, pak si můžete stvořit svou vlastní cenu. Nobelova cena za nejlepší příspěvek na dfensovi. Nobelova cena za největší kus exkrementu. Nobelova cena za největší dotace z EU. — Nobel nic z toho neposvětil svým jménem, stejně jako nikdy neposvětil svým jménem cenu za ekonomii.

      Bankéřům a ekonomům není naprosto nic svaté.

      1. nobelovka za mír je to samý. Tu dokonce neudělují ani Švédové jako ostatní nobelovky, ale norskej parlament.

  4. Batyskafe tys nepochopil, že půjčky jsou jedinou možnsotí jak intervenované peníze dostat do oběhu? Proto je na každým rohu nabídka půjčky peněz. Protože to jsou peníze z ničeho, které z ničeho vytvořila Makrela a napumpovala do řecka.

    1. Peníze „z ničeho“ jsou už od doby, kdy přestaly být kryté zlatem. Ony kryté jsou v podstatě i nyní, ale důvěrou v daný stát/unii, které je dávají do oběhu. V případě Německa jde o důvěru, že když ty peníze už nikdy neuvidí, tak se zas toho tolik nestane.

      1. ale kupní síla peněz klesá se vzrůstajícím počtem nominální hodnoty v oběhu.

  5. Vzdy mě baví štěky těch co si stěžují na banky a hypotéky. Vetsinou jsou to chudáci v najmech, co na ni prostě nedosáhnou. Jinak totiž není jeden jediný důvod si DNES (respektive před dvěma lety) nevzít hypo. Je to ta nejlepší investice a sám jsem na ni majetkove v plusu někde přes 1.2 Mega během dvou let. A to díky faktoru : levná hypotéka X raketově rostoucí ceny bytů. Co jsem před třemi lety koupil na menším městě za 2.4mega má dnes hodnotu temer 3,8m – super :) kde jsou nájemníci, ti co nemaji majetek a nevědí dne kdy jejich pán – vlastník nemovitosti je nevyrazí…brrr to už mam za sebou. A co se týče těch pověstnych predikcí, strachu z toho co bude, tak je argument jasný.. Z hypotéky se lze kdykoliv vyvázat prodejem dané nemovitosti a i s desítky procent výdělkem. Co s najmem? Přijde průser a ani nemůžete nic prodat. Možná to blbe auto co jste si se starou vzali před třemi lety na lizacku za 600tis, aby jste udělali dojem na sidlaku na jiné nájemní socky a dnes má hodnotu stěží 150..Gratuluji k Vašemu posranemu životu kdy budete jako najemnici do smrti něčím otrokem, závislí na druhých až do důchodu bez jediného majetku. Ti chytří už budou mít dávno splaceno a usinat s pocitem milionovych majetku, který je prostě Váš.

    1. No, pokud si vy vezmete hypotéku od banky na nemovitost, tak banka vám sice poskytne úvěr, ale pořád je vlastníkem té dané nemovitosti. Takže vy ji můžete jen užívat, to znamená, že tam bydlíte, ale s tou nemovitostí můžete manipulovat na trhu až když splatíte celý úvěr, tudíž když vy se dostanete do potíží a nemáte splacený úvěr, tak s tou nemovitostí manipuluje na trhu vlastník – banka, ne vy. Ta nemovitost plní totiž funkci zástavy za ten úvěr. Pochybuji, že by se to změnilo. Ale možné je všechno.

      1. Matka teď kupovala byt v Praze. Po týpkovi přebrala hypo (a protože je trošku perspektivnější, dostala lepší podmínky než on) a ještě si kluk vzal mega navíc pro sebe (respektive, dala mu ho banka, který ho matka splatí, za současných okolností je nesmysl se vyndat z hotovosti, půjčky jsou prostě levný), protože když ten byt kupoval, tak stál o mega míň. Takže profit bere ten s hypotékou, nikoliv banka.
        Prý mu nějaký rusáci nabízeli ještě o půl mega víc. Ale ti to chtěl cash a na to nebyl ochotnej přistoupit.

        1. No já nevím. Já jsem kupoval byt bez hypotéky a bez realitky. Nemusím platit žádné úroky nikomu.

          Ale hlavně je jasné, že současné úroky hypoték nebudou dlouho. Peněz je sice v oběhu mnohem více než majetku a stále banky vytvářejí z ničeho další a další peníze. Ale úroky půjdou poměrně brzy nahoru.

          Kromě toho u hypotéky nad člověkem vidí riziko nesplácení (nikdo neví, co je příštích 20 let může stát). Dále riziko, že banka může hypotéku kdykoli si uprdne zesplatnit – prakticky bez důvodu.

          Koupě vlastní nemovitosti je momentálně nejlepší investice. Peníze ztrácejí reálně hodnotu mnohem rychleji než je oficiální inflace, kde je spotřební koš vybrán a obnovován tak, aby triky šlo vyrobit co nejnižší číslo. Reálně je inflace určitě přes 10 %, pokud nekupujete lokomotivy.

          Na obzoru je měnová reforma, pokud se nepodaří zastavit přechod z korun na euro. To zničí zcela úspory lidí. A kdoví co to udělá s hypotékami a půjčkami – aby pak nebrečeli všichni, co mají půjčeno.

          Pokud se přejde na euro, je na obzoru pak druhá měnová reforma. A to poté, co se EU či euro rozpadne jako domeček z karet, což je v řádu cca 5 let. A opět, zničí to úspory lidí. A budou brečet ti, co mají půjčeno.

          1. Reálná inflace 10%? A kde? Nechodím se informovat do ČNB, chodím se informovat do krámu. A tam cenová hladina nijak závratně neroste. Jsou bankéři tak pitomí, že půjčujou prachy pod 3%, když je inflace 10%?
            Mít hypošku s fixlou úrokovou sazbou (a za situace, kdy většinu hypoték mají lidi místo nájmu, ne jako investici, si cokoliv jiného pořídí jen blázen), tak si nic jiného než hyperinflaci nepřeju. Mít všechno ve strožoku, přeju si pravý opak. Oboje najednou, jak popisujete, může horkotěžko nastat.

            K těm úrokům:
            Ta samá banka vám uloží peníze (bavíme se řádově v milionech) do velmi konzervativního akciového fondu s úrokem X a proti zástavě těch peněz Vám dá hypotéku s úrokem Y, kde X > Y. Tohle se fakt stalo, je to pár let zpět.
            Zároveň je na trhu pár investičních bank, které na termínovaný účty nabízejí více než zajímavé úročení. J&T je tuším kolem 6%, minimální vklad mega. Ze zákona pojištěné vklady do 100k EUR, takže když se odprostím od katastrofických scénářů o znehodnocování peněz, spím zcela klidně. Než se vyndat za 4 mega do bytu a mít pocit, že neplatím žádný úroky nikomu, dojdu se zeptat do banky, jakej mi dají úrok na hypotéku, když ji chci splácet jen pár let, řekněme 4. V kombinaci s tím, že jsem velmi pravděpodobně solventní jak prase (klidně to zase zaručím těma prachama na termíňáku), dostanu úrok prd prd nic, rozhodně to nebude 6%.

            Jasně, milionáře ze mě tahle operace neudělá. Ale pánové, kdo z vás má tolik, aby hodil do hajzlu pár desítek tisíc jenom za to, že svý peníze šikovně rozmístil?

            S tím, jak peníze postupně ztrácejí hodnotu je platba v hotově tím nejhorším možným způsobem financování. Někdo mi vykládal, že si v roce 97 nebo kolik, půjčil od státu 200 tisíc v rámci nějakého zvýhodňování mladých rodin (nebo co to bylo za blbost). Splatil je teprve loni. 200k v devadesátkách a dneska jsou úplně jiný peníze…

            1. *tu „hypotéku“ v druhém příkladu si samozřejmě nastavím dle svého cashflow. Pokud jsem schopen splácet průběžně, platím průběžně. Pokud chci vrátit za 4 roky všechno+úrok, dostanu sice horší podmínky, nicméně neřeším už vůůůbec nic.

            2. Stepan: Lhát nemá smysl, pouze se ztrapníte. Doložte graf vývoje ceny másla 82 % za poslední tři roky a následně si nasypejte popel na hlavu.

              1. Bezva, demonstrovat inflaci na jednom výrobku, který ještě ke všemu vzniká na mimořádně zregulovaném trhu. To je jako kdybych jí chtěl dokazovat na cigárech a nevzpomenul si na průběžné navyšování spotřební daně.

                Katastrofické scénaře Ludwiga s tímhle nemají nic společnýho.

            3. Stepan: jste příliš mladý a bohatý, ale chybý Vám rozhled a zkušenosti. Pokud skutečně nevidíte brutální inflaci pokud jde o potraviny, která letí už od chvíle, co začala ČNB fixovat Euro na 27 Kč, tak buď nakupujete pouze shity v akci (v tom případě se omlouvám, že jsem Vás vyhodnotil jako bohatého) nebo nenakupujete vůbec. V minulosti na toto pár diskusí bylo, já tehdy odjel do zahraničí a po návratu se nestačil divit. Máslo je sice úlet z poslední doby, ale mnoho sýrů a salámů stojí o desítky procent víc než dřív. A když to netáhne euro (moje oblíbené výrobky Liptov – nárůst snad 50%), táhnou to jiné důvody (balené tvrdé sýry Madeta – bývaly za 15,90, dnes stojí 26,90). Takových příkladů je hodně. Jistě se to nedotkne všech, protože je stále k dispozici spousta levných sraček, ale kdo nakupuje dlouhodobě to stejné alespoň v průměrné kvalitě, zdražení mu mohlo ujít jen těžko.

              Dále k té geniální strategii „koupím za 4M na hypo a 4M mám na vyšší úrok na termíňáku“. Co jste nepochopil na příspěvku Ludwiga o měnové reformě je fakt, že ve chvíli, kdy přijde, jste s touto strategií doslova v prdeli. Dostudujte si, jak probíhala reforma v roce 1953: Váš dluh by za tehdejších podmínek byl snížen 5:1, tedy hypo byste měl 800k. Jenže Vaše peníze by Vám (dle rozmezí, na dnešní dobu se mi nechce hledat odpovídající přepočty) vyměnili mezi 5:1 a 50:1. Takže s úvěrem 800k byste měl na účtu jen třeba 400k (průměrný „kurz“ tehdy byl 10:1). Když k tomu připočtete nemalé zdražení (potraviny apod., zde se stačí podívat na západ a ojro-tojro, není třeba hledat před 65 lety)…

              Takže pokud se nic nestane, můžete si pískat. Kdyby přišla měnová reforma, s pravděpodobností hraničící s jistotou byste si pískat přestal.

              PS: neřeším zestátnění a další ještě akčnější aktivity, ale ty by mohly – stejně jako tehdy – volně následovat. Není to ale nutné (Indie 2016), státu může stačit, že budete chudák a začnete mít existenční starosti, takže se přestanete cpát do věcí, vyhrazených věrchušce.

              1. jak Vy tak LudwigvonMises to imho vidite prilis radikalne, inflace se rozhodne ani neblizi 10%, viz aktualni kauza litr mlika za korunu Kaufland … zapominate ze ozebraceni lidi v roce 53 si mohli dovolit jen a jen tehdy komuniste, ktery to meli pevne v rukou a nemuseli se bat vysledku v dalsich volbach, v dnesni dobe si kazda vladni strana da setsakra bacha aby se z jejich volicu nestali chudaci nebot by nejpozdeji v pristich volbach sly definitivne od valu, uroky na hypotekach muzou jit vice nahoru ale imho bude nejaka hranice nad kterou bude mit stat (vladni strany) tendenci zavest dotovani uroku z hypotek nad nejakou hranici, k nejakemu snizeni zivotni urovne by mohlo dojit pri prechodu na euro pokud by zamerne spekulativne se upravil kurs treba na 35 Kc za euro, ale je to podle fantasmagorie, navic EU ma proti tomu obranu bere se nejaky vazeny prumer kursu snad za posledni 3 roky pred prijetim eura, secteno a podtrzeno ZATIM se nic vazneho nedeje ani kdyz se snazim videt travu rust …

                1. jaja, vsude samy komunista. Zcyprusovani uctu na Kypru v 2014 – komunisti. Denominazace v Indii v 2016tem vicemene bez nahrady – komunisti. Cely blizky vychod rozmrdany Isis a predtim Al Kajdou s celym hospodarstvim v hajzlu – komunisti. Kymacejici se banky v Recku, Spanelsku a Italii – komunisti. Desetiprocentni inflace je realita a to se jeste muzeme bavit o stesti, ze nemame 15%, protoze obchodni valky USA-Cina-Rusko.
                  Ovsem i na tohle dojde, protoze nizka inflace poslednich let byla umele zapricinena dumpingovou cenou paliv, kterou mistri z USA a Saudi naordinovali trhu, protoze revoluce ve Venezuele a protiruske sankce vole. Jenze ono to vypada, ze nic nevydrzi vecne, a takye dotovane frakovaci projekty v USA maji necekany impact v Yellowstonu a na Havaji, kdyuby to nekomu nedoslo, ze lamat zemskou kuru s vidinou vytezeni nejake ropy navic a skokovy narust seismicke aktivity nema souvislost.

                  Samozrejme, v rocence se budou ohanet inflaci kolem tri procent, ale to je totalni bullshit. Zijeme ve nejstudenejsi studene valce vsech dob, v rozmrdane nafejkovane ekonomice zmitane obchodni valkou, s ruznyma proxykonfliktama co by od nasi republiky kamenem dohodil a v nestabilni eurozone, kde to je zrale na bitku muslimi versus starousedlici. Pokud by se tahle rizika spravne ohodnotila a ocenila , tak by urokove sazby vystrelily na nejakych 15-20 procent a inflace kolem 30 procent by byla kruta realita. Takhle zijeme z podstaty a lakujeme cerny kruh na ruzovy trojuhelnik, ale dochazi nam cas. Viz posledni vyvoj v Italii a Spanelsku, napriklad.

                  1. holt kazdy mame zcela jine videni sveta, ja jsem zatim vklidu, vsechno je v poradku, nemam pocit ze by byl trend ze si za svuj vicemene stejny plat za poslednich 10 let porizoval cim dal tim mene, cili mel pocit nejakeho zdrazovani, asi jsem nenarocnej a ziju skromne

                    1. lolo. Nekam si to poznamenej, at so to pak muzes pripomenout :D

                2. Kaufland má bonusovou akci a to je jako ukázka deflace (nebo aspoň nicotné inflace)? Že bych eště spal?

                  1. tak si projedte Globus, Billu, Kaufland, Lidl (staci virtualne letaky na netu) atd … ceny potravin mne jen mile prekvapuji, ale jak rikam ziju skromne

                    1. Mile překvapují…jako že to může bejt, s ohledem na okolnosti, eště mnohem horší? No to asi jo. Že bych byl nadšenej teda říct nemůžu…

                    2. Jo, projel jsem si a v Normě mají víno za 49.90. Tak já peláším, ať mi to lidi nevykoupěj.

                    3. zbytecne drahe

                      Globus – Lambrusco bile 39.90
                      El Jardin 5litru bile, cervene – 159

                      a pro hardcore
                      Billa – krabicak Rucio 29.90

                      :)

                    4. Vína, takový patoky porát, mám tu už pár let nějaký nálezový červený a bijelo stolnoe vino a ani na to vaření sem to za ta leta nenačal :D

                      Asi toho je fakt přetlak dyž sou furt plný letáky několika stran tohodle a nikdo to nechce. Proč z toho nenadělaj pálenku bo nějaký ty cinzána a podobně?

                3. trevor12: holt neobrážím akce, ale kupuju více-méně pořád to stejné ve stejném hypru, pečivo dle možností v malé pekárně a uzeniny v řeznictví plus sem-tam menší supermarkety ve chvíli, kdy je to po cestě a něco potřebuju. Jednou za čas se stane, že to, co kupujeme je taky v akci, pak samozřejmě nenadávám, ale pro mě není standardní cena ta akční. Takže tu inflaci pozoruji velmi a 10% to není ani náhodou. Soukromý odhad na vlastních nákupech je tak 50% během 5 let, největší skok byl mezi 2013 a 2014.

                  Ožebračení si soudruzi v EU vyzkoušeli před pár lety na Kypru pod záminkou „boje proti ruským oligarchům“ a rozhodně nejsem v tomto směru optimista (tj. nemyslím si, že to byla náhoda ani že to bylo jen tehdy a tam – naopak celý průběh zaváněl experimentem na vhodné lokalitě s cílem optimalizovat proces pro budoucí aplikaci v širším měřítku). Dle mého původně kvůli Řecku, kde se to nakonec řešilo jinak. Ale teď tu máme Itálii a můžem zase sledovat, co bruselní politbyro vymyslí.

                  Pokud si myslíte, že to tady nemá EU „pevně v ruce“ a že by ve výsledku podobná akce dopadla hůře než třeba ’68, jste podle mě optimista (dere se mi na jazyk „naivní“). Když totiž vidím, kolik lidí přímo touží po totalitě (jinak si těžko vysvětlit úspěch estébáka a všech jeho akcí proti svobodě podnikání), kdo by do těch ulic vyšel? Hodně socek by šlo tak akorát oslavovat, že ti hajzli sousedi konečně budou mít stejné hovno jako oni.

                  1. ja taky nevymetam akce, chodim nakupovat do supermarketu vicemene nahodne ale ony ty slevove akce aspon jak ja to vnimam jsou temer „permanentni“, ja obvykle vzdycky sklouznu tak jednou za 14 dni dvojboj Globus – Billa

                  2. ad Kypr – kdo nebyl debil a nemel na sebe ucet vic jak 100.000 EUR neprodelal ani halir. Holt kdyz je nekdo nenazranej a jeste blbej a zridi si offshore struktury na Kyprtu s mnohamilionovymi zustatky na uctu, dostal skolne ..

                    1. trevor12: tímto způsobem „dostal školné“ každý v Indii předloni nebo velká část národa tady v ’53 a tím pádem je vlastně jakákoliv další okrádačka těch, co mají našetřeno v pohodě, protože je chyba blbých lidí, že šetří. Kdyby to ti kreténi utratili v lidlu, roztočili by kola ekonomiky a nebylo by jim co sebrat, že jo.

                      Tak nějak nevím, co si o Vás vlastně myslet. Že jsou vklady garantované do 100k Eur přece neznamená, že je normální, že Vám cokoliv nad to ukradnou…?

                    2. pokud mam garanci jen na 100.000 EUR musim pocitat s tim ze o cokoliv nad muzu prijit, coz se take bohuzel stalo. Pokud jde o tu Indii byl by nejaky link na clanek ?

                      53 bylo uplne neco jineho a za totality, kdy tim komunisti zabili z jejich pohledu nekolik much jednou ranou (listkovy system, vazane vklady atd.)

      2. Vlastníkem nemovitosti jste celou dobu Vy, nemovitosti, zatížené hypotékou, prodávají jejich majitelé běžně. Bance je úplně jedno, jestli úvěr doplatíte Vy, nebo někdo jiný, nejradši samozřejmě je, když si nový majitel bere hypotéku zase u ní, ale v zásadě je to netrápí – beztak si většinou něco vezmou jako poplatek za předčasné splacení.

        1. jak je to v praxi ? opravdu banky vubec nemaji smluvne zajisteno ze mohou nejakym zpusobem ovlivnovat „prevzeti hypoteky“pokud jde o nabyvatele a zejm. jeho bonitu, zvlast pokud prevzeti hypo se nedeje ve vztahu k jine bance ktera doplati puvodni hypo a ma svoji vlastni hypo s novym nabyvatelem ale v ramci jedne a teze banky ?

          1. Na tohle Vám můžu odpovědět jenom ohledně toho, s čím jsem se setkal, což je nová hypotéka – Vy, respektive kupec, bance předložíte papíry ze své banky, že Vám hypotéku schválila, banka kupce pošle peníze do dohodnuté úschovy, dojde k přepisu zástavního práva na katastru, majitele, převodu peněz z úschovy původní bance a je to. Pokud má kupec dostatek vlastních zdrojů, tak je zase složí někam do úschovy (s největší pravděpodobností bude banka trvat na nějaké své), vymaže se zástavní právo, přepíše majitel, banka dostane svoje a je to :) Vy se k těm penězům, kterými je vyplacen zbytek Vašeho úvěru, vůbec nedostanete (pokud tedy není ta prodejní cena vyšší, jako by to bylo třeba u PeopleLovera).

            Myslím, že vyloženě převzetí hypotéky se už ani nepraktikuje, zvlášť dneska, když máte prakticky jistotu, že dostanete lepší podmínky, než má prodávající z doby, kdy si tu nemovitost pořizoval.

            1. S tim, ze ted dostane kupujici lepsi podminky by se dalo polemizovat. Kdo to aspon trochu sleduje, uz davno refinancoval svuj uver za mnohem lepsich podminek. Zatimco jistina dluhu se i po smesnych 5 letech splaceni od posledni fixace o neco malo snizila, hodnota nemovitosti vystrelila raketove vzhuru, takze pri refinancovani najednou nerucite 80% hodnoty nemovitosti, ale treba 50%, coz znamena mnohem lepsi podminky nove hypoteky.

            2. Aha, takže vlastně ono je jedno, kdo tu nemovitost a ten pozemek vlastní, banku zajímají jenom ty prachy, takže když já si vezmu úvěr na pozemky a na stavby a pak převedu ten úvěr přes nastrčenýho bílýho koně šejkovi z Arábie, on mi dá tučný výpalný, a bude hradit ten úvěr za mne a získá tak třeba celej Trutnov, pak další místa, pak další, až už tomu lidu v tý vlastní zemi nepatří nic. Ten lid nemá žádnou politickou moc, převládá ekonomická moc. Takže šejk z Arábie si koupí postupně celou moji zemi i s vodou, a když se rozhodne, že tu ty čecháčky nechce, že tu chce mít jen svoje lidi, tak ty čecháčky prostě přesídlí na Saharu. Anebo se rozhodne, že ti čecháčci budou pro něho makat, jestli chtějí zůstat na území, který on si dávno koupil, anebo se rozhodne, že jim namastí ceny na vysokou úroveň, takže je to stejně časem vyžene jinam, protože to pro ně bude cenově neúnosný. No, prosim, takhle se to dělá.

              1. Ale houby. Banka samozřejmě musí souhlasit se změnami, pokud je na nemovitosti hypotéka. Oni vám to tu všichni vysvětlují s růžovými vidinami. Hypotéka znamená, že banka spolurozhoduje o tom, co vám povolí a co ne. To, že pár lidí nad vámi nemělo problém neznamená, že ho jiní nemají. Hypotéka znamená, že banka spolurozhoduje o vašem domě až do konečného splacení.

                1. Ale hovno, bance je to úplně u prdele. Ona chce prachy a nejlépe, když to splácí lidi ve fixaci. Dřív bývaly pokuty i za předčasné splácení po fixaci, ale ty jsou myslím už zakázány.

                  Banka obecně vidí jako riziko spousty bytů v zástavě na katastru než peníze na svém účtu. Prodej bytu z nesplácené hypotéky je pro banku zátěž – lidi, čas, poplatky.

          2. Nebo také lze jako zástavu použít i něco úplně jiného, než kupovanou nemovitost – musí to mít odpovídající hodnotu a být to na území ČR

          3. V praxi to je tak, když jsem prodával 2+kk ještě ve fixaci za 1,9 (nákup 1,45), tak kupec poslal peníze na advokátní účet (úschovu), z toho se poslalo x peněz jako daň na FÚ, x peněz jako splátka celého zbytku hypotéky + pokuta za předčasné splacení ve fixaci a zbytek na můj účet. Banka za odměnu na katastru povolila změnu vlastníka. Borec to kupoval za hotový. Stejný režim by ale fungoval i tehdy, kdyby si bral hypotéku, jen by ji musel mít vyřízenou.

            Takže opravdu nevím, v čem konkrétně by měl být problém.

            Jo, byla to Komerčka.

      3. Já mám v podmínkách, že jsem majitelem nemovitosti, ale banka má zástavní právo. Čili nemovitost můžu prodat, ale banka má spolurozhodovací právo, musí být o všem informovaná a prodejní cena nemovitosti nesmí jít pod zůstatek jistiny + příslušenství. Nicméně v katastru jsem uveden já jako vlastník.

    2. Tohle si v roce 2008 myslely i americké prostitutky a kupovaly „baráky na investice“ jako hrušky.

      A pak bublina praskla a „chytří investoři“ splakali nad výdělkem.

      To je stejné jaki jiný místní „expert investor“, který doporučoval nakupovat Bitcoiny a chlubil se kolik jich koupil těsně před tím, než šly o desítky procent dolů.

  6. A teď co já jsem za kategorii vlastně? Koupil jsme si byt 3+1 ve větší obci ve středočeském kraji včetně garáže. Platím hypotéku 3tis měsíčně. Opravdu si nepřipadam jako otrok. Osobně spíš nechápu ty lidi co jsou ochotni dát 5mio za byt v Praze. Tu přidanou hodnotu tam prostě nevidím..

    1. Když budete mít oblast, kam se všichni z ostatních oblastí stahují za prací, tak je logické, že v té oblasti bude pozemek a nemovitost nejdražší. Pak máte druhý extrém, kde se oblast vylidňuje, protože tam chcípl pes, není tam práce, tudíž se neuživíte, tak táhnete jinam, ty oblasti pak chátrají a postupně se z nich stávají tzv. oblasti duchů nebo ghetta. Proto je tu nebezpečí, že velká města budou přelidněná, což bude vytvářet tlak na ten životní prostor a ceny budou raketově stoupat nahoru. Tudíž budete mít určité přelidněné oblasti jako třeba v Číně, kde má člověk životní prostor v metrech třeba jako je malá „cela“.

      1. No jako vylidněnou a místo kde chcípl pes bych to tu rozhodně nenazýval. Do práce jezdím cca 25minut což si myslím, že dost lidí v Praze třeba má podobné neli horší. Já prostě nějak nevidím ten benefit té Prahy dát za podobný byt 4-5mio (já dal 1,2) a být celý život doslova otrokem. Pokud do Prahy chci sednu do auta a na Smíchově jsem za cca 50minut.

        1. Já nemluvím o místě, kde jste třeba vy, mluvím o venkově, menších obcích apod., ten v podstatě „umírá“, protože kde není práce, nemůžete se ani uživit, tak ti lidé se stahují k větším lokalitám kde to ještě žije, kde seženete práci, proto mluvím o brzkém přelidnění měst. Protože vy sice bydlíte na nějakém místě, ale za prací musíte dojíždět, někteří lidé dojíždějí i mnoho kilometrů, tudíž ztrácejí spoustu času, který by mohli věnovat třeba tý rodině nebo svýmu hobby, tudíž vám to bere i ten čas, tu energii, kterou vy byste mohl využít lépe. Proto vzniká ten problém, že mladí se nehrnou do manželství a výchově dětí, nemají čas ani podmínky pro skutečné hnízdění s mláďaty. Pokud vy nejste dědic majetku nebo nemáte veliký příjem, tak jste zcela odkázaný na banky, oni vám půjčí v podstatě na cokoliv, ale zase, vy musíte mít odpovídající finanční příjem, abyste to všechno mohl splácet, stačí když přijdete o práci, nebo onemocníte na dlouho a jste v prdeli, budete pro banku nesolventní hráč, takže buď to vše rychle prodáte někomu jinému, takže zase budete bez tý střechy nad hlavou i když budete mít v kapse nějaký výpalný, anebo skončíte v rukou exekutora. To je ta dluhová past právě.

          1. A časem se to obrátí. Města už budou tak nesnesitelně drahá, že budou migrovat mladí na venkov. Ještě to bude tak 5-10 let trvat. Prostě přesně tak, jak je to v zahraničí.

            Mít děti je dnes velice drahé, ale lidé jsou spíše rozežraní. Takže až se to usadí, budou i děti. A nebo se tu prostě rozmnoží jiná rasa, národ, etnikum, která ty děti mít bude.

            Vyrostl jsem vysoko v horách, a spolu se sourozenci jsme žili v dost těžkých podmínkách – a nijak nám to neuškodilo. Po nějakém historicky krátkém čase snad opadne to, že jedinou cenu mají prachy (nikoli majetek, znalosti, ideje, hodnoty), a znormalizuje se to.

            Praha je pro tento stát spíše problém. Málokterý stát má tak děsně striktně hvězdicovitou strukturu kolem hlavního města, kde vše existuje jen v hlavním městě. Namísto toho, aby úřady, centra a další věci byly rozházeny alespoň po několika krajských městech – tak jak je to zase obvyklé v zahraničí. To neuvěřitelně omezuje celou Čeksou republiku i rozvoj tohoto státu.

            1. na venkov se samozřejmě migruje už dávno. Až to hezký neni. Jenže nejde a nepůjde o zapadlý prdele někde v lesích, ale vesnice v dojezdové vzdálenosti velkých měst. Vesnice maj totiž jeden velkej těžko překonatelnej problém oproti městům – hodně špatně se tam shání práce.

    2. Vy jste buď koupil sakra dobře, nebo pokryl (větší) část z vlastních zdrojů.

      1. Dal jsem za to 1,2mio…

        1. Jujing: byt ve větší obci ve Stč. kraji s garáží za 1,2 mega? Zajímavé. Okolí Prahy do pár desítek km od okraje Prahy, ve městě, se byt 3+1 (i když třeba před rekonstrukcí, nezateplený a se starými okny a drahým vytápěním) těžko shání pod 2 mega i bez garáže a garáž k tomu mezi 150 – 150.000.

          1. tak nepíše kdy to koupil, že. Před deseti stál v Praze panelákovej 3+1 něco kolem 2 mega. V mizerný čtvrti i levnějc.

            1. shane: Dneska byt panelákový byt 3+1 v Práglu v dobrý lokalitě s pražskou integrovanou dopravou u nosu, s pozemkem na kterým stojí, v zeleni, bez garáže, zrekonstruovaný, má hodnotu 4-5 mil., záleží na metrech, jak je velký.

              1. jo, já vim. šlo to hodně nahoru.

                1. shane: Novostavba v Práglu do soukromýho vlastnictví, třeba 2+kk, s garáží v tom domě, s malým balkonkem, bez kuchyňské linky, máte tam jen základní vybavení jako wc+koupelna, dneska běžně cena okolo 2,5 až 3 mil. Vy platíte hlavně za ty obyvatelné metry a za ten pozemek, na kterém ta bytová jednotka stojí. tudíž, když vy ten byt ještě zrekonstruujete a vylepšíte, tak cena se vyšplhá na 4-5 mil., protože rekonstrukce jsou dnes velmi drahé, běžně v nich utopíte další milion nebo víc, tudíž vám tu cenu bytu ještě posunou nahoru.

        2. Jujing: Tak to jste měl chlape sakra levný, protože ani pražský magistrát vám neodprodá do družstevního vlastnictví starou bytovou jednotku 3+1 v Práglu za 1,2 mil, a to bez garáže ještě před pár lety za ni chtěl magoš skoro 1,5 mil. Takže počítám, že dnes bude od magoše ještě dražší. Takže ten, kdo vám ji prodal i s garáží za 1,2 mil. musel být buď hodně zoufalý a potřeboval prachy ihned, anebo nevim.

          1. Třeba měl kliku a natrefil na výhodnou koupi. Já takhle za levno a víceméně náhodou před třemi lety koupil domek, ve kterém teď bydlím a vím, že dnes bych ho prodal snadno za nákupní cenu + 300 000 korun. Jenže majitel tehdy potřeboval prachy na stavbu většího rodinného domu, ten náš už byl pro jeho rodinu malý, tak byl přístupný k dohodě o lepší ceně.

            1. CzechDave: Vy jste smlouval? Vy nulo neznalá. Němce na Vás. Měl jste přijet, bez keců složit požadovanou cenu a hotovo. Ještě, že majitele nenapadlo dát to na hausverkauf.de ;-)

              (člověku to prostě v kontextu toho frajera s auty, co nesnáší smlouvání, ale tetelí se blahem, když to za něj udělá někdo jiný, nedá)

              1. Já smlouvání nemám rád, nejsme někde v prdeli civilizace u arabáčů, kde je to běžné. Ale zrovna jsem ten den neměl nic důležitého na práci, tak jsem zavolal majiteli a dojel na prohlídku. S majitelem jsem pokecal, on dal svou představu o ceně, já zdvořile namítl, že tohle bude chtít předělat, tamto úplně chybí a co by tedy říkal na mou představu ceny. Majitel neměl nic proti, tak jsme si nakonec plácli. Svou roli hrálo i to, že jsem nebyl v presu, zatímco majitel ano, protože jemu běžela stavba domu a ta potřebovala urgentně prachy, já neřešil nic. Kdyby majitel nekývl na mou nabídku, já bych zase v pohodě odjel, ale on by byl bez peněz.
                Určitou vadou na kráse byla manželka majitele, které ten domek původně po rodičích patřil. Ta totiž byla zcela očividně proti prodeji, ale neměla na vybranou. Celou dobu jednání byla kyselá jak citron a kdyby její nenávistné pohledy, které na mne tu a tam vrhala, mohly upalovat, už jsem dávno skončil jako hromádka doutnajícího popela. Řekl bych, že i její manžel měl potom nějakou dobu doma peklo, že prodal její rodinnou památku za pár šprdliků :).

                1. CzechDave: smlouvání nemá co dělat s arabáči, je to naprosto normální součást života. Je nutné si uvědomit, že forma smlouvání je i diskuse nad tím, kam se pojede na dovolenou, co bude k večeři nebo co po ní budete dělat.

                  Z principu své práce jsem zvyklý smlouvat, resp. jsem zvyklý, že lidi chtějí smlouvat se mnou. Tomu přizpůsobuji např. cenu tak, aby bylo kam uhnout a to vždy dle toho, s kým se bavím. Každá kultura má jiná očekávání – někde musíte cenu hodně nadsadit, protože druhá strana čeká, že Vás usmlouvá aspoň o 20% a víc. Jinde smlouvat nebudou a cena musí být rovnou rozumná, jinak končíte.

                  Pro člověka obecně je velmi důležitý pocit „dobrého dealu“. Ten obvykle nemá z toho, že nakoupil v Kauflandu za ceníkové ceny, ale třeba u aut zrovna z toho, že dostal slevu, koberečky zadara nebo plnou nádrž. To není nic zavrženíhodného, tak fungujeme všichni. Kdo s tím umí pracovat, má se líp než ten, kdo tím opovrhuje.

                  Nakonec sám jste začal příspěvek tím, jak smlouvání nemáte rád, ale představu o ceně jste měl jasnou a taktiku smlouvání velmi dobrou. Tak se tomu příště nebraňte, ale berte to rovnou jako součást hry.

                2. Náhodou „smlouváni“ pri kúpe použitej veci mám rád – je to taká hra na spestrenie kúpy. Ale bez mučenia priznám, že som korektný kupujúci a nederiem predajcu z kože – iba ho tak jemne oholím. Okrem kúpy poslednej motorky to vždy fungovalo. Riadim sa zásadou, že pri podaní ruky musia byť obe strany spokojné inak to nemá zmysel.
                  Niečo iné je kúpa novej veci – ak dostanem to čo chcem, v stave akom chcem tak platím plnú sumu bez pomyslenia na „smlouváni“. Ono je niekedy paradoxom, že predajca (nových vecí) sám ponúkne nejakú drobnú zľavu ak vidí záujem a jedná sa o zaujímavú sumu – vtedy neodmietam. Naposledy sa to stalo keď sme v detskom obchode kupovali jednú vec a manželka sa zapáčila ešte druhá vec, ktorá zdvihla cenu nákupu asi o 60% – ja som teatrálne pretočil očami a to bol jasný signál pre predavačku aby konala – samozrejme sme brali domov obidve veci.

                  1. Takhle, smlouvám, protože někdy není zbytí, třeba když se mě někdo snaží natáhnout na ceně. Ale nedělám z toho divadlo, prostě vyložím karty na stůl – tvoje cena se mi nelíbí, protože tohle a tamhleto. Ber mou nabídku nebo nech být. Zatím jsem nenarazil na nic, co bych tak mermomocí chtěl, abych o to musel smlouvat dlouhé hodiny. Ale přiznávám bez mučení, že smlouvat neumím, nebaví mě to moc. U arabáčů na bazaru bych byl asi naprosto nepoužitelný a totálně bych vyhořel :).

                3. Jen dvě poznámky:

                  1) Jak řekli ostatní zcela správně, smlouvá se pořád i u nás. Že to neplatí pro nákup rohlíků, to jen pro urychlení kšeftu pro malou cenu a vysokou míru unifikace produktu.

                  2) Kdyby se v ekonomii učila rozumná teorie formace tržní ceny, tak by snad nepanoval ten všeprostupující dojem, že se někde protnou křivky nabídky a poptávky a že tam je správná cena a obchodované množství. Škoda, že o tom tady Urza nikdy nepsal, to by byl lepší příspěvek propagaci rakouské školy než jeho dosavadní texty.

                4. No, už vás vidím jak smlouváte s pražským magistrátem. Byty, které vám odprodává magistrát nebo obec mají jasně stanovenou cenu, buď koupíte celý ten dům jako družstvo za cenu, kterou oni nasadí, nebo nazdar, prodáme jinému kupci i s vámi. Takže co udělají partaje? Založí družstvo a koupí celý panelák i s pozemkem. Smlouvat můžete na trhu, ne s magistrátem nebo s obcí.

  7. Víte, jakej je to pocit, když vám banky můžou políbit zadel? K nezaplacení :-D

    1. Peníze ukládáte v matraci?

  8. jen pro zasazeni do historickeho kontextu – prvni hypoteky v roce 1995 mely urok min. 11 %, stat prispival 4 % (pozdeji snizil na 2 %), takze pro klienta to bylo min. 7% uroceni

    1. Jen pro zasazení do historického kontextu. V 90. letech nebyl problém koupil luxusní dům v dnešní ceně přes 10m za cenu kolem i pod 10 000 Kč. Kdybych tehdy věděl, tak si jich nakoupím co nejvíce.

      1. tak to bylo max v roce 1989, pozdeji snad uz jen cinzovni dum kdyz byl plne obsazen reguloovanymi najemci a deregulace najemneho bylo sproste slovo.

    2. Tos to moc dobře nezasadil. Vypovídající schopnost má spíš spread úročení vkladů a úvěrů. Úvery byly drahé, protože byly drahé zdroje. Možnosti multiplikace byly jiné než dnes.

  9. No, poprvně, „test“ hypotečních možností obsahující dvě instituce (pouze ty, které chápu-li správně, které si autor vybral) je poněkud slabým. Asi bych čistě cvičně jen podotkl, že existuje věc, co se jmenuje „řádný úvěr ze stavebního spoření“. Takže článek nic moc. Spíš nic.

    1. uz se utahujou kohouty

      loni – hypo max na 80% kupni ceny nemovitosti
      nyni – Celkové zadlužení žadatele o úvěr by podle ČNB nemělo přesahovat osminásobek jeho ročního příjmu, zároveň by výše měsíční splátky neměla tvořit víc než 40 procent čistého měsíčního příjmu.
      Zdroj: https://www.penize.cz/uvery-na-bydleni/336526-ocima-expertu-nova-regulace-dostat-hypoteku-bude-zase-tezsi

      1. No, hypotéky jsou celkově sračka, co zvyšuje cenu nemovitostí. Méně hypoték, to znamená menší kupní sílu na stejném trhu, imho tedy snížení cen. Ale zase do toho zasáhne to, že se na to developeří vymastí a neporostou nové bytové domy a satelity.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017