Hyökätä koulu

Featured Image

Incident se odehrál ve městě Kauhajoki v západním Finsku a jeho hlavním aktérem byl 22-letý student oboru pohostinství Matti Saari. Tento obor studoval na obchodní univerzitě, která byla rovněž cílem jeho útoku.

Ve škole bylo přes 150 osob. Saari vešel do školy skrz sklep v 10:40 v tmavém oblečení a v masce. S sebou měl poloautomatickou pistoli Walther P22 (ráže .22LR, patrně model P22 Target určený pro sportovní střelbu na terče) a podomácku zhotovené Molotovovy cocktaily. Ve sklepě zažehl menší požár. V 10:46 obdržela policie a hasiči první hlášení. Saari vyhledal třídu, ve které zhruba 20 studentů skládalo zkoušku z marketingu, a zahájil na ně palbu. Saari umsrcoval svoje oběti systematicky více ranami, podle některých svědectví těla obětí zapaloval pomocí zápalných lahví. Nakonec vypálil celou učebnu. Střelba si vyžádala 10 obětí, z toho osm žen a dva muže, z nichž jeden byl pedagog a druhý blízký přítel Saariho. Podle některých svědectví Saari do třídy vešel, zakrátko odešel a opět se vrátil, v čemž se mu pedagog snažil zabránit. Všechny oběti útoku jsou z této místnosti, jedna oběť nalezená na chodbě patrně stačila z místnosti utéct. Saari vkročil ještě do nejméně jedné třídy, kterou rovněž zapálil. Dále střílel na chodbě po školníkovi, kterému se podařilo utéct a jednu ženu zranil zásahem do hlavy. První dva policisté dorazili na místo v 11 hodin, přičemž na ně střelec údajně také pálil a museli se skrýt. Další policejní jednotka se v 11:45 pokusila proniknout na hlavní chodbu, ale museli se stáhnout pro hustý dým. V 11:53 volal Saari svému kamarádovi Raunovi a sdělil mu, že zabil deset lidí. Ve 12:30 byl Saari nalezen naživu se střelným zraněním hlavy, které si sám způsobil, a odvezen do nemocnice, kde v 16:46 zemřel na následky zranění.

Motiv střelby není úplně jasný. Každopádně nelze mezi útoky v Colombine, Virginia Tech, Jokele a Kauhajoki jen tak nasázet rovnítka, jak média pohotově učnila. Saari zanechal po sobě rukou psaný vzkaz, že nenávidí lidstvo. Jeho přátelé jej však charakterizují jako společenského a přátelského člověka, takže se patrně jednalo o určitou životní pózu pod vlivem inspirace jinými podobnými událostmi z nedávné minulosti, zejména školní střelby v Jokele. Motivem střelby nebyla ani nenávist k ženám, protože podle slov spolužáka se Saari přihlásil do cateringového kursu, aby byl v dámské společnosti. Spekuluje se o společných bodech se střelbou v Jokele. Pachatel Jokelského školního masakru, Pekka-Eric Auvinen, použil rovněž zbraň malé ráže (SIG .22 Mosquito, ačkoli původně žádal o výkonnější Berettu ráže 9mm, nebyla mu policií povolena – tolik na téma „nepřiměřeně liberální“ legislativy ve Finsku) a hořlavinu.

Držitelem povolení na pistoli ráže .22 byl Saari od srpna 2008. Saari umístil na internet několik videí, ve kterých pózuje se zbraní, jejichž obsah mohl být někým shledán závadným. Psal násilné komentáře k článkům, což obojí vyvolalo dojem, že akci delší dobu plánoval. Na základě anonymního udání doručeného v pátek 19.9.2008 navštívila policie Saariho doma a den před masakrem byl vyslechnut v souvislosti s jeho výroky na internetu. Policista neshledal zákonný důvod k odebrání zbraně. Některá videa Saariho jsou na internetu ještě dostupná, ale zbraň je na nich zakryta, což působí mimořádně pokrytecky. Podle vyjádření jednoho ze spolužáků měl Saari před nedávnem psychické problémy, pro které vyhledal lékaře. Mediální komentátoři dále Saarimu vytkli, že poslouchal závadnou hudbu (německou industriální formaci Wumpscut) a byl fascinován zbraněmi.

Aparát situaci bleskurychle využil k prohloubení dozoru nad internetem, posílení pravomoci tajných služeb a vyčlenění prostředků na „preventivní“ činnost. Uvědomělí občané zásobují finskou policii podněty odkazujícími na internetové stránky se závadným obsahem, finská policie tyto podněty prověřuje. Ve Švédsku také vyzvala policie občany, aby hlásili podezřelé aktivity, na základě toho byl zatčen 16-letý puberťák a obviněn z nedovoleného ozbrojování. Levicová opozice upozornila, že vláda měla jednat již po masakru v Jokele a zpřísnit pravidla držení zbraní. Většina Finů názor opozice nesdílí.

Především ale byla nastartována debata týkající se držení zbraní. Ačkoli média tvrdí opak, legislativa ohledně držení zbraní ve Finsku není příliš liberální. Ochrana života, zdraví a majetku není zákonným důvodem pro držení zbraně. Přesto jsou zbraně ve Finsku poměrně rozšířené – na 100 obyvatel vychází přibližně 30 střelných zbraní, z toho jsou 60% zbraně lovecké. Jak se za takové situace dá očekávat, kriminalita je na velmi nízké úrovni. Veřejnost požaduje – na základě médii předložených informací – zpřísnění pravidel pro držení zbraně.

Pokud jde o můj názor, pak:

1. Je problémem psychopat, nebo jeho zbraň?

Opět zde čelíme velmi obratné mediální manipulaci vystavěné na záměně příčiny a důsledku.

Dalo by se říci, že Saariho videa byla důsledkem regulace zbraní. Kdyby zbraně nebyly uměle mytizovány regulačními opatřeními, z držitelů zbraní by v médiích nebyli děláni grázlové, ztratily by zbraně tu příchuť něčeho zakázaného, kterou jim socialistická opatření dodávají. Nevyrovnané a psychicky nezpůsobilé osoby by přišly o svojí exkluzívní hračku, která jim napomáhá narovnávat si ego a léčit mindrák, protože by zbraň byla něčím zcela obyčejným. Jistě si všichni vzpomeneme na devadesátá léta a podnikatele ve fialových sáčkách okázale nosící své mobilní telefony velikosti cihly…

2. Co proti tomu dělat?

Osobně jsem opět znechucen tím, co jsem konstatoval v souvislosti s masakrem na Virginia Tech. Vrah hodinu a půl chodil po škole a ohrožoval lidi zbraní, aniž by se mu kdokoli postavil na odpor. Jeho oběti byly v pozici pověstného nahého v trní a mohly volit jen mezi „nechat se zabít teď“ nebo „nechat se zabít později“. Problém nebylo moc zbraní, ale málo zbraní ve správných rukou. I slovutný Michael Moore zapomněl na drobný incident, který se odehrál asi deset minut po začátku událostí v Colombine. Místní šerif se dostavil na místo a rychle vyhodnotil situaci. Zahájil palbu na Harrise s Kleboldem, čímž umožnil postřelenému studentovi jménem Anderson dostat se do bezpečí a hlavně na nějakou dobu zaměstnal Harrise, který na něj vypálil asi deset ran. Za tu dobu stačilo utéct několik lidí, kterým šerif zachránil život. Saariho mohl během té hodiny a půl zastavit kdokoli se zbraní, třeba školník, člen ochranky, učitel nebo žák se svojí osobní zbraní. (Z této věty budou pravdoláskomilové budou rodit ježky, nicméně vsadím se, že i největší pacifista by na místě Saariho spolužáků toho dne vyměnil batikované tričko za funkční pistoli). Saari, stejně jako všichni školní útočníci před ním, byl zbabělec, který předem počítal s cílem, který neklade odpor. Kde je psáno, že na školách nemohou existovat ozbrojené hlídky?

3. Kdy u nás?

Česká média se dopustila spekulací, kdy dojde k podobné události v Čechách. Osobně si myslím, že je to než otázka času, protože zásadní chyba je i tady neřešena – totiž schizofrenie většinové společnosti. Spořádaní občané čtou Aha! a Blesk, zírají na TV Nova a konzumují média, která po většinu svého vysílacího času zásobují diváka lidským neštěstím, čímž je generována poptávka po takových tématech podle vzorce „jména hloupých na všech sloupích“. Loser, který by jinak strávil svůj život v ústraní jako kuchař nebo provozní, může být mediální hvězdou, když přijme pravidla moštárny a dodá médiím nějakou tu krev. A je úplně jedno, jaký prostředek k tomu použije, protože když mu seberou pistolku nebo nedají kulovnici, nadělá si prima bomby z lešenářských trubek nebo plamenomet z pumpičky na kolo. Je to jednoduché. Pokud chce občan od státu „chránit“ před událostmi jako v Kauhajoki či Colombine, pak nemůže po nich generovat poptávku, a naopak, pokud po nich vytvoří poptávku, musí očekávat následky. Je asi naivní apelovat na novináře námezdný lháře, aby se chovali zodpovědně, jak učinil sgt. Navážka na Gunlexu, ale ukázal tím aspoň směr, kde leží podstata problému.


28.09.2008 D-FENS
 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
281x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!