Hujavej je fujtlatej - zpět na článek

Počet komentářů: 229

  1. No jo, vlastní chlebíček, chutná aparátčíkům nejméně…

  2. Hulahej fobie, to je jen kocourkovská šaškárna. Co se týče skutečného pořadí četnosti špionáže, tak je to:

    1) USA
    šmírují přes Windows, přes iOS, přes iPhone, přes Android, a přes hromadu amerického hardware od wifi routerů, firmware HDD, procesorů až po masivní UEFIbios – to je jen průmyslová špionáž a běžné slídění. Pak tu mají přístup úplně ke vśemu co shromažďuje BIS a to zcela automaticky, k záznamům mobilních operátorů, přístup ke kamerám po celé praze a dalších městech atd atd
    2) západoevropské rozvědky

    ale o tom se nesmí mluvit protože od doby co tu zvítězila pravdoláska nad lží a nenávistí tak tu máme hen tu sluníčkovou demokracii kde nikdo nikoho přece z principu nemůže fízlovat ani buzerovat

    3) pak dlouho nic
    a o tom se taky nesmí mluvit že ve srovnání s těmi výše uvedenými nás ti ostatní šmírují zcela nepatrně

    4) Rusko
    ti nám tu čenichají jestli náhodou nebudujeme radar nebo raketovou základnu v brdech co by jim mohla v případě konfliktu nepříjemně zavařit a monitorují nakolik jsou naši politici servilně zalezlí v americkém zadku a nakolik jsou ochotní zradit vlastní národ a nechat tu mašírovat americká vojska

    5) Čína
    to je převážně průmyslová špionáž, klasicky slídí co se dá obšlehnout a vyrobit v Šenčenu, případně slídí co by se tu dalo kde koupit

    1. A ti zli jemerycani to maskuji soudnimi spory s Apple, aby jim odemkl sve founy, pricemz Apple se zurive brani. Kam ale s temito kourovymi clonami na nase kabrnaky!

      Co chemtrails, byly dneska?

      1. Jestli jste natolik zpozdilý a i po těch letech stále věříte tomu veřejnému divadýlku pro plebs a tupé hýkající stádo, tak je to váš boj.

        Já beru vážně bývalého analytika CIA Snowdena který dávno prokázal že ty údajné „fantasmagorie paranoiků a konspiračních šílenců“ byly jen špička ledovce a slabý odvar toho co se tam dělo a děje ve skutečnosti ohledně šmírování a fízlování.

        1. Byla jenom otázka času, kdy Tě někdo za to cos napsal prohlásí za konspirátora :-D Ono halt, někdo má pistolku, řidičák a v prdeli díru, tak ví, že telefony šmírují, protože nemají nic jiného na práci a neváhají se tím pochlubit, že to ví … a pak některý z nich přijde a zeptá se „Jen bych se rád zeptal, jak se dá šmírovat přes firmware pevného disku?“ … to, samozřejmě ví jenom ten kdo nemá místo hlavy kanystr a pro tupé hejtování (zejména toho o čem hovno ví) nevidí les … prostě „věděj pendrek a chtěj se jen vytahovat“ :-D Máš samozřejmě pravdu a sesumýroval jsi to naprosto jasně a srozumitelně, akorát … tady brečíš na úplně blbém hrobě. Možná ještě kdybys hejtoval policajta nebo autobazar, tak by to tady někdo mohl pochopit alespoň rámcově :-D KoZa už můžeš se svým příprcem ….

          1. Osobne si myslim, ze je uplne zbytecne davat to do roviny Cinan nebo American.

            Byly to americke korporace, ktere navrhnuly napriklad (ale samozrejme ne jenom) hardisky tim zpusobem, ze updatem jejich firmwaru lze hackovat pocitace. Byli to Cinani, kteri reverse-engineeringem, kradezi know-how, pretazenim vladnich US hackeru na svou stranu ovladaji v soucasnosti cca 99% vulnerabit, kterymi tento svet Americani oblazili.

            Co bylo drive, slepice, anebo vejce ?
            Jsou horsi Americani, nebo Cinani (Rusy z toho taktne vynechavam, nebot kdo z vas si kupuje rusky hardware, ze).

            P.S:
            Jelikoz se tu nekdo s vaznou tvari ptal, jak se hackuje PC pres firmware HDD:

            1. Send firmware update commands over the SATA interface from the host computer (requires root/admin).
            2. Create a portable SPI programmer that can flash the firmware by being pressed against the test points on the bottom of the hard drive (would only take about 5 seconds).

            Samozrejme, ,ona to je nahoda, ze to jde, hnusna konspirace, nasadte si klobouky z AL folie, zadna vladni tripismenkova organizace za tim neni, nenenene.

            1. Primární účel tého Hilsner… pardon Huaweiády je zcela jiný. Stačí se podívat jaká se teď šíří panika mezi čínskými velkopodnikatelskými soudruhy a investorskými komsomolci.
              Houfně opouští americké trhy, bo nechcou skončit v americkém kriminálu mezi hordami zfetovaných negrů (byť bez těch příslovečných letlamp).

              A vo tom to je. Čínský kapitalista vzal prachy a šel investovat do USA. Což je zcala nežádoucí odliv peněz z domácího prostředí a nežádoucí posilování ekonomiky USA.
              To je velmi škodlivé pokud chceme USA zrušit a jako světového četníka a hegemona mít Čínu.
              Tak holt z jedné číňanky udělali exemplární případ jak dopadne každý kdo bude vzdorovat globální elitě.

              A nám to zároveň slouží jako důkaz existence řídící globální elity která je schopná zařídit aby se americké soudy a policie chovaly ve prospěch čínských soudruhů.
              Bystrému pozorovateli toto samozřejmě dávno neuniklo, už když americký a evropský průmysl zcela podivně a v naprostém rozporu s vlastními zájmy přesunul svoje know-how a technologie do Číny. Čímž se s nimi mohl prakticky rozloučit.

              Ta pohádka o číňanovi co evropanovi a američanovi bude do skonání věků vyrábět zboží za pětinovou cenu byla samozřejmě určená jen plebsu. Kdokoliv trochu chytřejší, včetně šéfů korporací, věděl jak to dopadne.

        2. Nojo, ale co kdyz ten Snowden je akorat zpravodajska hra co ma primet svet verit tomu co chce CIA aby veril, ha?

          1. K tomu stačí použít mozek, pokud nějaký máme.
            To co Snowden šíří jsou věci které rozhodně CIA nechce aby se kdokoliv dozvěděl. To hovoří samo za sebe.

            I to že je v Rusku, které jako jediné by ho nikdy nevydalo USA. Rusáci jsou zjevně nadšení že někdo amíkům takhle zatápí. Ani ten Assange to s tím ekvádorským velvyslanectvím tak dobře nevychytal.

            1. To je tech 90 procent pravdy co tu dezinformaci cini uveritelnou. To bys mel vedet, ze lez se nejlip schova mezi pravdou.

      2. (Kvůli procesní použitelnosti?)

      3. To je tim, ze Kabrnak bere US jako jednolity spolet agentur, coz samozrejme neni pravda a ty to vidis jenom moc povrchne
        1) Obe majoritni firmy v US pro vyrobu mobilnich telefonu detmi z Ciny/jejich OS samozrejme poskytuji veskere informace NSA pokazde, kdyz data jdou mezi US a zahranicim. Coz je diky duplicite zaloh porad, ze jo :) A maji pravdepodobne i nase data(protoze obe spolecnosti asi z vysoka mrdaj na to, z kama ty data jsou, ze jo). To neznamena, ze je maji nesifrovana a aktualni a ode vsech(pokud si nekdo na cloud data nenahrava, pak firmy mohou sdilet jenom defaultni nastaveni(coz treba u Apple neni moc), nebo jenom nutny minimum). Ony ty zadosti u Apple na odemykani iPhone byly kvuli tomu, ze oni DOSTALI data z cloudu, ale ta data byla vetsinou pres mesic stara ;) (pokud si dobre vzpominam na pripad toho utocnika z Bostonu).
        2) Soucasne s tim spolupracuji v ramci vysetrovani s emerickymi ourady do takove miry, ktera je neohrozuje, napriklad daji k dispozici zalohy z cloudu.
        3) Ony se ty agentury mezi sebou moc nemaji rady, takze pokud nektera(NSA) ma k necemu pristup, tak si to nechava pro sebe, pokud ji nekdo s vetsim klackem nenaridi jinak :)
        4) Intel smiruje jak o zivot a ma krasny bezpecnostni doury v CPU a BIOSu(resp. UEFI), diky tomu, co pisu vyse, tak samozrejme US poskytuje vse, co vysmiruje, protoze musi
        5) Ten velky koncentrator dat neni CIA ale NSA. Jak se mezi sebou tyhle agentury maji rady, to fakt netusim, ale vsadil bych si na to, ze kdo ma vic dat, ten ma vic moci, takze NSA IMO sdili jenom nutne minimum.

        Dalo by se pokracovat, ale k pripadu Snowden, fizlovani US a spoluprace technickych firem by to jako nahled mohlo stacit.

    2. Jen bych se rád zeptal, jak se dá šmírovat přes firmware pevného disku?

      1. Jak? Pomerne dobre. To jsme umeli uz pred 20 lety.

    3. Nemuzu nikde dohledat, kdo nakonec byl vyhozen, nebo odsouzen za odposlechy Merkelove. To se jeste porad vysetruje a uz chteji rozjet Hulahej?

      1. Nemluvit o provaze v domě oběšencově.

        1. To už jsme oficiálně další spolkovou zemí Merkelistánu?
          Já myslel že zatím neoficiálně.

    4. Mno, je to asi tak, ze Velky Bratr (z USA) zaukoloval male bratry (Nemcoury a Kanadany),
      ze jako HovnoWej je strasne moc fujky fuj a ze je treba:
      -zavrit Lucy Liu do basy
      -koupit 5G sit od Amiku

      Cesky ourednik se o tom neco dozvedel a protoze my tu mame nahe rite, tupe mozky, ale spravne politicke nazory,
      tak urednici zacali zahazovat svoje HovnoWej, i kdyz to od Velkeho Bratra nedostali primo befelem, jak Nemcouri a Kanadani.

      Tomu se rika tradicni ceska predposranost.

      Ovsem ona je uz i docela tradicni u Nemcouru, protoze jsem pochopil, ze letos se v Reichu neslavi zadne Vanoce, ale
      ze tam maji politicky korektni „obdobi dovolenych“, aby to sliomaky narodnostne, etnicky, politicky, rasove, ideologicky a nabozensky neurazelo.

      No, jsem zvedav, jestli v Saudi trpi stejnou mirou politicke korektnosti a co by vam udelali, kdybyste o Ramadanu zacali na rohu rozdavat Bible. Hadam by to dopadlo nejakou taskarici na zpusob useknuti hlavy mecem, poveseni na jerabu, ukrizovani, anebo jak ted frci, rozrezani pilkou na zahranicni ambasade (Turecko napriklad).

      Jo a jinak jsem si vsiml, ze tu onanuje porad ta stara parta shanu, shiftu a dalsich debilu.

      Tak se debilci podivejte na akciove trhy, kdyz Trump nastupoval, byl DJ na 18500 a to jsem rikal, ze je o 6000 prepaleny a ze bude korekce.
      Tiskarum dolaru a hokynarum ve Fedu trvalo pomerne dlouho, nez je jejich financni podvody dobehly, ale ony je nakonec stejne dobehly a to ve znasobenem meritku.
      Takze to na tech 12000 nepujde z 18500, jak jsem syckoval na podzim 2016, ale z 26000, kam to vtipalci z FEDu, novinarske prestitutky, PPT a spol. dohnali letosniho rijna. To , co rok sponovali navrch jim za tyden zase spadlo a pad se nejen nezpomaluje, on nabira na rychlosti, kdo to mohl cekat, takove prekvapeni, ze.

      Aby to zastavili, bude chtit nejakou slusnou distraction pro americkeho vypatlaneho pozirace zprav, takova mesni valka na Ukrajine, nebo se Severni Koreou , nebo ve Venezuele bude absolutni minimum.
      Atomove zbrane vyleci kazdy pruser na burze.

      Stejne to resil Hitler, cimz se snazim jen naznacit, ze USA jsou nacisticky stat.

      A jednim z rysu nacistickeho statu je neuveritelna drzost, napriklad ta, se kterou se US velvyslanci vmesuji do nemeckych vnitrnich zalezitosti, napriklad do vyberoveho rizeni na 5G sit, kde argementuji tim, ze Cinani odposlouchavaji (od lidi pristizenych pri smirovani Merkelove dost slusne chucpe).

      1. Dávam kapitalistovi rok, maximálně dva.
        Mám vážné obavy že do konce roku 2019 se ve světě všechno zesere. Ekonomikou počínaje, to ostatní pak popadá dominovým efektem.
        To co se děje ve francii je jen malinká ochutnávka, taková jednohubka. V případě masivního rozpadu společnosti to bude mnohem horší. Morové rány a třicetiletá válka hadr. Dnešní společnost je nesrovnatelně zranitelnější než ta středověká společnost soběstačných opevněných domácností.

        1. Cili pozvednes Zrgovu fangli? Hele, ze se to nejakym zpusobem srat bude, to asi vime/tusime vsichni. Ale davat nejake terminy… no… nevim. Ono se take klidne muze stat, ze probehne treba desetileta transformace, aniz by se ze dne na den najednou zhaslo. I ten socialismus se v Evrope prekonvertoval na fasismus tak nejak v klidu, aniz by vymiraly narody. A tusil to snad nekdo, kdo uz v roce ’69 rikal, ze do roka, nebo dvou se to proste zakonite posrat musi? A ze to bylo fpici na konci 80ek, o tom zadna.

          1. Všechno se to odvíjí od toho, jestli má člověk informace určené pro plebs nebo umí číst mezi řádky a zjistí si informace určené pro řídící kádry.

            Voz rok 89. Zatímco většina plebsu žila ještě v tuhém stalinizmu, tak estébáci, veksláci, prominentmí chartisti a všichni papaláši byli připravení na privatizace a obrovské majetkové přesuny. Vše je to jen o informacích.

            Plebs se řídí dezinformacemi z novin o ekonomickém oživení, rozjíždí nové podnikání, zadlužují se, kupují předražené nemogitosti.
            A na těchto hlupácích rýžují ti co disponují opravdovými informacemi a ví že je to jen klid před bouří.

            Zrg1 se tu všichni vysmívají že mu to nevychází ty jeho katastrofické předpovědi. Ale jen proto že netuší že všechny finanční a řídící elity dělají vše pro to aby se systém nezhroutil. Protože be v dnešním propojeném světě by to krutě odnesli i oni. To je důvod proč se katastrofické scénáře zatím neplní.

            Potíž je v tom že jak se začne sypat jedna věc tak propukne panika a zesype se všechno. Proto nám pořád mažou med kolem huby a líčí vše v růžových barvách.

            1. Jasne, v roce 1989 tuhej stalinismus. Kolik ti je?

            2. Hele, az do padu dvojcat jsem se par let celkem intenzivne venoval burzovnim operacim. A tak nejak jsem se naucil neposlouchat ty, co po nejakem nevyplnenem spekulu hned meli tisic duvodu, proc se to nevyplnilo. Ja mam u prdele, proc se to nevyplnilo, proste beru jako fakt uplne jednoduchou rovnici: nekdo neco prohlasil – a ono se to nevyplnilo. Prohlasil to podruhe – a zase nic. Pro mne je pak informace z tohoto zdroje hodnotove na urovni brkance.

              Takze – Zrg1 ma zcela jiste zajimave analyzy a neni dobre ho ignorovat. Diva se na veci okolo pohledem, ktery proste bezne masirovany clovek nema. Ale zavery, ktere ze sebranych dat vyvozuje, nejsou v realnem casovem meritku. Tot vse.

              Myslim si, ze spolecenstvo lidi cele veky laviruje na hranach katastrof a jestli nastanou, nebo ne, rozhoduji nejruznejsi drobne faktory, ktere povetsinou neumime ani odhadnout.

              1. https://www.youtube.com/watch?v=hHMe0NfUXNg

                nejsou to jenom moje odhady, Sysope. Nejsem sam, ktery provedl stejne analyzy se stejnymi vysledky. Mozna jsem byl o par mesicu drive nez ostatni, ale na tom nesejde. Ten vysledek je predem dany a opravdu to nebude v horizontu dekad nebo let.

              2. Jedna věc jsou vymaštění hejlové v židovském kasínu jménem burza, kterým stačí napsat pár článků do tajmsů a hned vrhnou celoživotní úspory na nějakou kravinu co jim tam vychválili. To je jen otázka psychologické mediální manipulace.

                Ale pak jsou tu hospodářské ukazatele které ošulit nelze.
                V roce 2006 jsem toho o ekonomii moc nevěděl, teprv jsem se začínal orientovat v pojmech jako fiat money a bankovnictví částečných rezerv. Přesto jsem předpověděl že se ta nemovitostní bublina musí zhroutit a to brzy.
                Všichni se mi tenkrát smáli, plni důvěry v kapitalizmus a TRCH.
                Vyšlo mi to i s tím výrokem „dávám bolševikovi…“

                1. Kdyz se nezmylis, budiz pochvalen. Ja jsem delal technical one-day-trips, na ty dlouhodobe trendy clovek potreboval investovat balik a cist vagon ukazatelu. Pro mne futures byly predevsim odpoledni zabava. Po padu dvojcat uz to nebylo ono, pretlacovat se se skalpery uz nebyl big fun. Pak uz jsem se k tomu nikdy nevratil, nejak mne to prestalo lakat.

          2. Sysope, nejen my dva víme, že je schopno se to kompletně zesrat při tří- a vícedenním výpadku internetu, nedejbože elektriky. Desetitisíce vn odpojovačů a jiných energetických zařízení je dneska řízeno..správně, po síti, nebo bezdrátově – na Čínou vyrobených technologiích.
            Zatím nikdo přímo nedokázal /nebo se neodvážil/ prokázat, že ta zařízení nějakým způsobem šmírují. Možná ano, ale do struktury těch procáků a vrstev jejich periferek nikdo pořádně nevidí, protože je zatím asi nikdo nerentgenoval, jako to dělali v Rožnově.
            Že ale ta zařízení mají spící zadní vrata, pomocí kterých mohou vykonat prakticky jakýkoli příkaz, je vysoce pravděpodobné. Proč by se jinak zrovna Huawei a už nikdo jiný tak vehementně, i za cenu krátkodobých finančních ztrát, tlačilo do technologických výbav operátorů i jinam?
            Bylo přece jasně řečeno už u výstavby 4G: Ukažte nám nabídku od Cisco, nebo kohokoli jiného a my Vám ji na první dobrou podstřelíme klidně o čtvrtinu. Co to znamená třeba pro Tebe, Sysope?
            Asi bych to taky neohraničoval okřídleným „dávám bolševikovi rok, maximálně dva“, ale že se to zesere v blízkém horizontu, je jasné asi i lidem z vesnic, kterým stačí jenom sledovat vývoj cen a jejich platů.

            1. Asi je potreba rozlisit, co je v zajmu Cinana. Dneska je moderni hrat na ‚zajmy‘, vsak to znas.

              Takze co je pro Cinana zajmem? Udelat shut-off pulce Evropy? Ma to pro nej nejaky ekonomicky, nebo strategicky prinos v mirove dobe? Ja nad timto pochybuju.

              Spis vidim zajem v tom, aby Cinan mel moznost po te sve siti cokoli distribuovat, presouvat, kopirovat,… to ma pro Cinana efekt. V teto rovine vubec nepochybuju, ze Huawei ma backdoor v kdejakem zarizeni. Dela se to zcela bezne a to i u jinych typu bezpecnostnich zarizeni, mnohdy treba i jen z duvodu snadnejsiho vzdaleneho pristupu/servisu. Jen se o tom nesmi mluvit, protoze by to vylekalo zakazniky a ti by si koupili konkurencni vyrobek, protoze o nem se to ‚zatim neprolatlo‘.

              Mam kamarada u jedne nemecke firmy, ktera dela vykonovou elektroniku pro televizni, radiove a jine vysilace. To bys koukal, co vsechno ty cipy „umi“, jen se o tom nemluvi…

              V Brne v Herspicich v roce ’88 koupili pocitac Ferranti do Narodniho podniku Tisk, protoze delali moderni fotosazbu. RAIDova diskova pole (tehdy!), UNIXovy terminal, od nehoz nikdo nemel klice,… no… a pak jsem se od kamarada, ktery to tam tehdy pomahal instalovat, dozvedel, ze se to koupilo z Anglie a anglicane rikali, ze to byla demontaz z vojenskeho zarizeni, kde tento pocitac pracoval na tehdejsich ‚hvezdnych valkach‘, ktere sly do kopru. Kuriozni bylo, ze po zapojeni modemu mel pocitac tendence vytacet nejruznejsi zahranicni linky :-). Tady slo o prd, protoze v polygrafii tezko ten kram mohl neco napachat, ale rikam to jako priklad koupe blackboxu, samozrejme s pozehnanim vlady CSSR, tisice razitek a takovou elementarni vec, jako totalni preformatovani disku a fresh instalaci Unixu nikdo neudelal. Jen se pridaly aplikace a jedeeeeem…

  3. Pamatuju si jak kdysi v Rusku bouchl snad kvůli nedopalku unikající velkokapacitní plynovod a u nás se hned servilně zaváděly zákazy kouření na nádražích apod.

    Teď v USA zatkli nějakou rákosku a u nás hned kvůli tomu bude zákaz hardwaru od firmy Hulahej a rituální pálení jejich routerů na dvorech úřadů (451 stupňů fahrenheita hadr)

    Doba se mění, ale servilní patolízalové se chovají pořád stejně.

    1. Oba vime,ze celej problem je jen a pouze v tom, ze ty dvere v Huawei jsou rozglabeny na ‚spatnou‘ stranu.

      Jinak v Cine uz dneska cca 2/3 majetku jsou v soukromych rukou. Takze oni ti komari to tam zase tak dobre pod palcem nemaji. Je to imperialismus jako vino, ale mnohem, mnohem agresivnejsi. Misto toho, aby USA resily, jak ten prooser realne pribrzdit, resej kraviny.

      1. Ono s tim majetkem v Cine je to pomerne komplikovany a ve strucnosti se da rict, ze tam v podstate neni vetsi firma, kde by cinskej stat nemel nějakym zpusobem pracky a i ten zbytek s radosti bude skakat jak vrchni komous zapiska.
        To uz i v Rusku jsou nezavislejsi spolecnosti.

        1. Zatim. Az se po komarech v Cine slehne zem, protoze udelaji takovy tichy ‚listopad’, tak Cina jen zapne forsaz.

          1. My, co pamatujeme tu „forsáž“ ve východní Evropě, jakmile komanči padli, si to necháme ukázat :-)

            1. Chci tim rict, ze pokud se Cina zbavi komancu, pak to bude jen pruser pro nas. Komanci ty sikmace jednak co nejvice drzi doma a druhak diky stale snaze o centralizovane rizeni aspon obcas neco totalne poserou. U nas byl ‚listopad’ jen konverze funkci komancu na majetky komancu. Cina tohle jednou udela taky, protoze ve finale lidem jde o moc, at uz je politicka, nebo imperialisticka. A ta imperialisticka ma tu vyhodu, ze muzes s prachama ven. Takze i ta Cina jednou prevlikne kabaty. A pak to bude prave ta forsaz, protoze pak uz se nebudou bat niceho.

              Nasi komari se bali Kremlu. Po ‚listopadu‘ uz se nebali niceho. Takovej Bures se vsem smeje, protoze se nema koho bat. Podobne Bakala a dalsi podnikavci. Nemaji se koho bat. Ruska federace za Jelcina udelala totez – soudruzi reditele a namestci velkych fabrik to tam rozkradli a utekli ven. A venku uz se nemeli koho bat.

              V Cine to bude podobne az na to, ze si myslim, ze Cinani neutecou. Zustanou doma. Vubec necekam nejaky ekonomicky zazrak a vitrinu kapitalismu, jako treba byly USA 60. let. To fakt ne. Ale ze to u nas pocitime, o tom ani nedejcham. Bohuzel pamatuju, kdyz jsem poprve byl v Cine na pocatku 90. let, kdy elektrika ve vyrobe jim sla hodinu denne na pridel a do hokny jezdil na kole i reditel. Dneska jsou uplne v jinym vesmiru a ukolibavat se tim, ze cinska vesnice je porad chuda… no… to je ta Ceska oproti mestu taky.

              1. Cinani se zbavovat komancu nebudou, leda by meli nejakej velkej ekonomickej pruser. Cinani nejsou jako evropani, jim o nejaky svobody nejde. A cinsti komousi nejsou jako nasi, tem uz davno nejde o komunismus, ale proste vytvorili polofeudalni vladnouci vrstvu a jejich jedina ideologie uz je jen vladnout.
                V cine neni zadnej komunismus, socialismus a uz vubec ne kapitalismus, ale cirej fasismus.

                1. Hm…. vidis, a to mne vubec nenapadlo, ze vlastne PRC ma fasisticke rysy.

                  1. Jj, fašismus jak z ucebnice.

                    1. Až na to řvaní na sjezdech či na přehlídkách.

                      Jediný, co mě uklidňuje, že žluťáci nejsou moc kreativní. Když Japončíkům krouhli Jamamota, najednou nemělo celé slavné námořnictvo nikoho, kdo byl schopen vymyslet smysluplnou strategii, anebo měl dost odvahy včas uzavřít mír.

                    2. Nezapomen, ze dneska, mimo jine, i diky Internetu se vi celosvetove kdejakej prd. I ti sikmaci se od zapadu nauci, co potrebuji. Mrkni na to, jakou kulturu tam ma cinska mladez. Jakobys byl treba v Brooklynu. Minimalni rozdily. Ja bych tu kreativitu nepodcenoval.

                    3. Dobře, ale pořád prý je pro Číňana velký problém postavit se a před celou třídou říct svůj názor. Bez ochoty riskovat, ztrapnit se, nebo i zkrachovat nemají moc šance posunout se vpřed.

                    4. Cinani si ze Zapadu berou jen to pozlatko. Cinska kultura je neuveritelne materialisticka, konzumni a straslive sobecka. Cinanovi je fuk, ze miliony jinejch Cinanu zhebnou, hlavne ze se ma dobre on a jeho rodina a pro ostatni nehne ani prstem.
                      Zapad je pres vsechen svuj konzum mnohem vic diferenciovanej a altruistictejsi. Hodnoty jako svoboda a lidska prave jsou na zapade mnohem vic akcentovany nez v Cine, tam na to kazdej kasle, hlavni je mit se osobne dobre a chuj s ostatnima.

                    5. Cizí slzy jsou jen voda.

                2. Ani netušíš jak moc jsi se trefil s tím fašizmem. Holt když bůh dopustí tak i motyka spustí :-)))

                  Tedy ne že by to jinde bylo lepší USA iEU tonje taky fašizmus jakn vyšitý, jen tuhle má demokratickou a tamhle zas socialistickou fasádu. Ale jinak jsou to všechno režimy kde obrovskou masu vohnoutů ovládá velmi úzká elita mezi kterou se běžný smrtelník nikdy nemá šanci dostat.

                  1. U tech Cinanu je to o to horsi (pro nas) v tom, ze oni ten kastovni system povazuji za normalni vec. Takze Cinan s tim nebude bojovat jinak, nez vlastni pili vyhrabat se aspon na hladinu te zumpy. Francouzsky model v Cine je totalne nemozny. To je pruser pro nas prave proto, ze Cinan maka, maka, drzi hubu a maka a maka.

                    1. No právě.
                      Řekl bych že systém sociálního kreditu u nich vyvolal menší rozruch než třeba u nás kauza Bémových šalinkaret (s EET už to vůbec nelze srovna)

                      Možná jsou spíš rádi že mají po letech chaotického komunistického kapitalizmu konečně nějaký pevný kariérní žebříček v konfuciánském stylu.
                      Ostatně konfuciánství je takový zobecněný starověký žebříček sociálního kreditu.

                      Takže jen prastará tradice realizovaná čipovou totalitou, nic jiného sociální kredit není.

            2. Asiati jsou naprosto odlišní od evropanů. Předně se domnívám, že v Číně nikdy komouši neskončí, páč tisíc let výchova submisive for ouřada a k tomu ta jejich společenská šikana, něco jako kastování. Neumím to teď správně vyjádřit. Ale forsáž by to byla naprosto nevídaná. Evropa hadr.

              1. Ono to kastování je, ne „něco jako“. A jestli je za první kastu císařská rodina nebo dnes lidé kolem čínského prezidenta, to je čistě formální věc.

          2. Nic neroste do nebe, ani ta nyní některými opěvovaná Čína ..

            Polovinu života jsem poslouchal kecy kterak vítězství komunismu na věčné časy a nikdy jinak v čele s CCCP je dané jak Newtonovy zákony a ten prohnilý „západ“ co nevidět zkrachuje.
            Uběhlo dalších 30let a pořád nic. Do kytek jdou opět jen další socanské ráje typu Venezuely což je mmch. ekonomický majstrštyk hodný Nobelovy ceny v zemi kde stačí zapíchnout do země hrábě, které pak samy rodí min. 2x do roka + celá leží na ropě ..

            1. Ja osobne se Cinanu bojim jak Cikan prace. Setkavam se s nima v profesni rovine a serou mne, serou mne…. proste mne serou. Protoze kradou a kopiruji, kradou a kopiruji… a kradou a kradou. A co hur, uz umeji i vymyslet vlastni.

              Zapad zatim szira jen to, ze stary dobry kolonizacni system se posral a novy nefunguje tak, aby se o to dalo oprit na par desetileti. Takze spotreba zapadu nekoreluje s moznosti zdroju.

              Venezuela je na dlouhy povidani, ja jsem tam byl v zivote 3x a vzdy jsem videl jak line Venezuelany, tak naprosto nesmyslnou politiku statu. Kdyz to drhne na obou frontach, to je pak tezky.

              1. Narovinu. Soucasne globalni mocnosti v nahodnem poradi:
                -Americani: jsou mentalne zaostala, vnitrne nesouroda, multikulti kolonie, ktera hresila celou dobu na to, ze dve svetove valky zkurvily Evropu do temer totalniho vyhlazeni, zatimco Americany ty valky obesly. Tenhle naskok uz ale davno prohospodarily, asi tak v devadesatkach, uzbrojeni SSSR byla uz jejich labuti pisen, od te doby to s nima jde pekne s kopce
                -Japonci a Korejci : nesmirne pracovita, ovladatelna, vychcana a disciplinovana rasa, nastesti je jich mene nez Cinanu a nastesti nemaji kde budovat na svych prtavych ostruvcich zadny supervelky prumysl
                -Cinani : dobre je, ze nejsou ani zdaleka tak peclivi a disciplinovani, jako Korejci a Japonci, spatna zprava je, ze je jich miliarda a ze to jsou vychcane kurvy, coz je jeste znasobeno tim, ze jim Evropa a USA z vlastni lenosti a s vidinou kratkozrakeho zisku vyvezly veskere technologie, zafinancovala prumysl a k dovrseni vseho zleho je to nejrychleji rostouci trh a kazda nadnarodni spolecnost se tam snazi urvat co nejvetsi cast kolace (az budete premitat nad tim, proc treba auta maji sikmooky design, tak prave proto, aby se libily Cinanum).
                Nasledkem toho vseho uz i ten Trumpuv opevovany Boeing vyrabi radeji v Cine, nez v USA.
                -Evropa : prestarla lina tlusta devka, ktera si mysli, kdovijak neni uzasna. Posledni dobou je navic pulka Evropy prorostla slimakama a ve Francii a Svedsku uz to je na hrane obcanske valky. Velmi radostne vyhlidky do budoucna, vskutku.
                -Rusko : politicka linie je zhruba takova, ze narozdil od zbytku sveta se tam smlouvy dodrzuji, umluvy plati, asi tak, jako v Zapadni Evrope nekdy v zlatych osmdesatkach, nez to tu zkurvili eurobolsevici.
                To je ta horni vrstva. Pak je ta dolni vrstva a tam to uz tak slavne neni.
                Vicemene vsichni obycejni Rusove jsou neuveritelne nedisciplinovana prasata s bohemskymi sklony a prebujelym egem a sirokou dusi. Narozdil od nas Cechu maji aspon tu sirokou dusi a aspon nikomu nelezou do prdele….

                At se na to divam z jake strany chcu, Cina je ta, ktera ma nejlepsi predpoklady stat se jedinou opravdu dulezitou supervelmoci budoucnosti, komunismus-nekomunismus.

                On tam vlastne ani neni komunismus, uz davno tam je korporatni komunismus.

                1. Je treba zajimave, jak moji dodavatele reaguji na nadavku, ze neco zkurvili.

                  – Nemec se lehce durdi, ale uzna, nabidne novou dodavku, slevu neuvazuje.
                  – Rus se moji nadavce zasmeje, prohlasi, ze to je normalni a dal nic. Ale necha se dokopat do nove dodavky.
                  – Amik nemuze uverit, ze neco zmastil, moje sprosta slova bere uplne v pohode, doda novy vyrobek.
                  – Cinan se neskutecne vytoci, ze jsem napsal sproste slovo. Naprosto neskutecne. Pak vysvetluje, jak k tomu doslo a bere to jako normalni vec. Az ho dokopu, ze chci novy vyrobek, tak nabizi slevy, superslevy, jen aby to nemusel dodat znovu. Nakonec doda, ale desne to dre.

                  Co narod, to uplne jina mentalita.

                2. Technické:
                  „nastesti nemaji kde budovat na svych prtavych ostruvcich zadny supervelky prumysl“.

                  Hyundai Heavy Industries, Nippon Steel & Sumitomo Metal či POSCO IMHO definici supervelkého průmyslu splňují, Korea leží na poloostrově.

                  1. Nemluvě o jaderným průmyslu – Mitsubishi Heavy Industries, Tohsiba (než šla do kopru přes TEPCO a Westinghouse)…

                3. A co Indie? Dle ruznych prognoz jedina zeme, ktera konkuruje a dost mozna predstihne rust Ciny. Je to zajimave, je to mozna i silene, ale je to tak :o)

                  1. Rust… kterym smerem? Ja se na forech setkavam s Indy, povetsinou sw vyvojari, chytri kluci. Ale jak diskutuju hw, tak Cina, Rusko, USA, Nemecko. Indie nic moc. Rekl bych – tak na urovni Rumunska. Priznam se, ze Indii moc zmaklou nemam a nikdy jsem tam nebyl, jednou jsem z Indie pritah‘ kontejner zahradniho nabytku a to je vse. Muj dojem byl, ze jsou sice manualne zrucni, ale v globalu to s technickou strankou zadna slava neni (ve srovnani s Cinou).

                  2. No, otázka je, jestli Indie by byla taková výhra. Konečně – pár indických firem tu je, pár jim tady patřilo (Avia, např.) a lidem, co pro ně pracovali, ta jedna zkušenost tak nějak stačila a opakovat si ji nechtějí.

  4. To je zase nafouklý od novinářů, před Huaweiem varují amíci už asi osm let, prostě „v mým podniku nebude nikdo zabíjet, jen já a Zed“ a pánové z NSA nedostaly klíče od backdoorů jak jsou zvyklí.
    Docela by mě zajímala specifikace oné nebezpečnosti, aby to nebylo znát na provozu (objemu dat a výkonu zařízení) mě napadají jen dvě alternativy, možnost dálkového vypnutí (desturkce firmware) nebo opatrný monitoring pro analýzu provozu. Rozhodně se nebude jednat o překopnutí celé páteře a nazrcadlení se záznamem veškerého provozu jak mají ve zvyku ve výše zmíněné agentuře.

    1. napadlo mě to úplně stejně, kdyby to někam něco posílalo, tak na to analyzátory provozu přijdou. Ale pokud to čeká od maminky sekvenci, která to celé složí, to vidím dost reálně. Bohužel bez ohledu na výrobce….

    2. Huawei jede na Androidu, takze NSA zadnej backdoor od Congu nepotrebuje. A to, ze Cinani smirujou a kradou kde muzou se vi uz davno.

      1. Jako routery, switche, voip a gsm ústředny a halda jinýho síťařskýho HW jede na Androidu?
        Telefonky fakt nikdo neřeší…

  5. A přitom to byl tak pěknej plán. Číňan pro nás bude dělat jen za hrstku rejže a vrchnost na Západě bude sbírat zisk. Tak jsme tam přesunuli prakticky celou výrobu a zůstal nám snad jen automotive.
    Pak jsme ještě chytře nahnali Rusáky do náruče Číňanovi.
    A najednou se probudíme a koukáme, že Číňan už má své technologie a my mu v 5G koukáme na záda a nejspíš se zjistilo, že nejenom v 5G a že zisky už nepotečou na Západ, ale zůstanou Číňanům a nám ujel vlak.
    Tak halt se snažíme do toho Číňanovi hodit pár zrnek písku, ale asi už je pozdě.
    Mimochodem pár neuctivých slov ministra o Diag human bylo za 8 mld a najednou není problém bez důkazu osočovat naprosto jinou ligu.
    Tak teď už stačí pomocí regulací dokurvit i ten automotive bude to obráceně, ze hrstku rejže budeme dělat my.

    1. Nám tak ujel vlak, že GNI na hlavu je v Číně pořád poloviční, než v ČR a firmy s největší kapitalizací na světě jsou pořád v US.

      1. Po pravdě řečeno, podle mě je důležitější, že bez zboží z Číny bychom tu chodili bosí a nahatí a neměli už ani motyku na okopávání brambor, kdyby se Číňan rozhodl, že nám už nic nepošle.
        Ale i to HDP se Číně co 10 let zdvojnásobuje, takže je to jedno. A ta kapitalizace je daná právě tím, že Číňan vyráběl a v US kasírovali zisky. A teď se začíná ukazovat, že Číňan už to zvládne sám.
        V US prezident bojuje o přežití, v EU se řeší nebetyčné kraviny měnící vše jen k horšímu, takže hujavej nehujavej, trend je naprosto jasný.

        1. Ale nikoliv. Všechny ty věci lze koupit jinde (byť asi dráž a ano, snížila by se životní úroveň), ale ČLR své zboží v tom objemu co potřebuje jinde, než v Americe, Evropě či Austrálii neprodá. Huawei má svoje procesory, ale třeba s paměťmi by celkem rychle narazil.

          1. Tak jistě se dá koupit jinde. Akorát netuším, jaké evropské hodnoty nabídneme na oplátku, když i ten zbytek výroby co tu máme hodláme uregulovat k smrti a živit se chceme v neziskovkách péčí o „znevýhodněné“.

            1. Realita je taková, že Číňan vyrábí součástky, navržené v Anglii, Americe nebo Norsku na strojích, vyrobených v USA, Holandsku nebo Koreji. Se spotřebními produkty je to podobné. V nouzi se západ bez Číny obejde, byť za cenu vyšších nákladů, jak píše icu. Čína bez západu je v prdeli. Ty náznaky reálných inovací v ČLR jsou téměř bez výjimky prací lidí, vzdělaných na západě.

              Hlavní nebezpečí je v tom, že Čína si západ koupí – v tomto kontextu dává smysl snaha nepouštět je do strategických odvětví. Jsem zastáncem volného trhu, ale komunistickým státem řízené entity na trh s citlivým materiálem nepatří.

              Západ je pořád na takové úrovni, že si ty neziskovkáře může dovolit, stejně jako Izrael nepracujíci utraortodoxní Židy. I když souhlasím s tím, že výhled do budoucna nic moc.

              1. Tak oni maj i neco svyho, ale az na vyjimky jako Huawei nejsou ciste cinsky produkty zadna slava. A i ten Huawei pouziva americky komponenty, proto ta afera s prodejem huaweiu Iranu.

              2. „Čína bez západu je v prdeli.“

                Nepochybne, jenze je to v rovine jako „Kdyz svet prestane verit dolaru, jsou USA v prdeli“. Jisteze ano, ale nastane to nekdy?

              3. pest ++1

          2. Kup mi dnes novy zebrinak s loukotovyma kolama. Vis, proc je to problem? No mimo jine i proto, ze diky levne vyrobe neceho uplne jinyho uz tohle proste temer nikdo vyrobit neumi. Takze se nebavime o tom, ze novej zebrinak stoji o 30 % vic, nez nejakej Agados. Bavime se o tom, ze fura veci proste postupne jinde, nez v Cine, koupit nepujde, protoze vyrobci na zapade neudrzi vyrobu. Zajed si do Detroitu a udelej si tam peknej vikend po fabrikach.

            Dneska uz ma Cinan vlastni vyvoj. Delam v Cine CE a FCC, takze vim, co jim tam chodi do laboratori. Zapadu proste ujel vlak.

            1. A že těch žebřiňáků v civilizovaném světě potřebujeme! :-) Pokud jste nedělal na stejné pozici v US, těžko srovnávat.

              1. Co to je „civilizovany svet“? Zrovna dneska jsem videl souseda, kterak stahoval nejake sousky z lesa. Jednak tady dnes snezilo a druhak jsem nechapal, proc to nechal na dnesek. Pry to driv neslo. Takze s tema konma se mordoval dnes rano. Ma par hektaru pod skalou, kam se jina technika nedostane. Ma i 4kolku, ale ta to pry nedala. Cili zijeme uprostred Evropy, ale ty dve borovice stahoval az k ceste konma. Co myslis, ze je rozumnejsi reseni? Narezat to na miste a toho 3/4 kilaku to nosit na zadech? Takze misto zebrinaku si tam treba dej postroj na stahovani, ono je to jedno.

                A jinak… to, co jsem certifikoval v Cine pro FCC ID, ciste logicky, bylo pro U.S. trh. Takze, abych proces urychlil, jsem s Cinanem resil, jak to vojebat, abychom splnili pozadavky FCC a pritom nevymysleli vymyslene. Proto mi ukazal konkretni produkty, ktere certifikovane byly (certifikacni autorita musi schovavat vsechny tri kusy testovanych vyrobku, kdyby se FCC zeptala) a zaujalo mne, ze na protokolove kompatibilnich UHF modulech jsem videl cinske cipy. Hned mne napadlo – kopie. Ohhh… kdepak. Ciste cinsky vyvoj. Od A do Z. Nasledne jsem dostal kontakt na vyrobce, od nej poptal dokundamentaci a svete zbor se, to, co jsem kupoval od U.S., delaji Cinani ve vlastni vyrobe, kompatibilni, bez chyby resetu (origo U.S. cip ma problem s resetovanim pri vykyvu napeti po zapnuti TX streamu), s lepsi FIFO pazmeti a to cele za 1/4 ceny… a to vubec neresim, ze na ty U.S. cipy jeste pred 5 lety bylo z U.S. exportni embargo, takze Cinani meli naprosto volnou ruku to dodat vsem, kdo tohle chteli.

                A to se vubec nebavim o zcela podradne veci, jako ze ta FCC certifikace v Cine stala $1,100, kdezto v maticce Americe jsem posledne platil $2,540. Za uplne stejny proces. Chapu, Cinan maka levneji. Jenze… ten Cinan ma tu laborator akreditovanou FCC.gov, takze zadne sracky merici pristroje, pekne vsechno ze zapadu za tezky hrachy. Holt ale jina cenova politika.

                1. Trochu amatérský dotaz: myslíš že by číňan dokázal vyrobit kompatibilní čip kdyby nějakou dobu předtím neměl možnost studovat originální dokumentaci těch amerických?

                  Ono je těžké znovu vynalézt kolo když jsi ho v životě neviděl, ale mnohem snazší když ti ho už někdo ukázal aspoň na obrázku nebo ti ho na chvíli zapůjčil.

                  Okopírovat něco je snadné. Ale poměrně snadné je i vyrobit kvazi vlastní výrobek, když máš možnost navázat na cizí know how a nemusíš začínat od píky a dohánět 20 let cizího vývoje.

                  1. Ano, kdyby Americane neomrkli nemecky vyvoj jaderne bomby, asi by neumrelo tolik civilu v Nagasaki. Tak nejak jsi to myslel?

                    Ono je totiz uuuuuplne jedno, kde a jak se to ti rejzozrouti naucili. Podstatny je, ze uz to umej. Zasluhy dneska nikoho nezajimaji.

            2. A ten žebřiňák v Číně koupíš? Nevím, nezkoušel jsem, ale mnoho nadějí bych si nedával. Historicky ho neznají (to spíš nosítka nebo dvoukolové káry s lidským pohonem) a když začali vyrábět „západní“ zboží, tak už v Evropě nebyla po žebřiňácích moc poptávka.
              A třeba Samsung i Hynix si klíčové technologie drží hezky doma a ven (ČLR, Vietnam, Thajsko…) dává jen „masové“ věci. S Čínou mají své letité zkušenosti. BTW, Čína dnes už není o levné výrobě, jiné země jsou dnes již nejlevnější.
              Detroit „zavřely“ odbory a děkuji za nabídku víkendu, ale Baltimore mi v tomto směru bohatě stačil.
              A ano, Číňan dělá vlastní vývoj. s jedním takovým mám poslední dobou čest ještě před tím, než to přijde do laboratoře. Musím říct, že pozadí toho vývoje je dost divoké a svůj západní vzor rozhodně nezapře.

              1. Ale nejde o ten zebrinak, jde proste o to, ze nektery veci nekoupis, ani kdyz mas vatu. Neni proste pravda, ze zkdyz mas vatu a nehledis na cenu, muzes mit cokoliv. Az na uplne totalni ulety typu „dam milion za zebrinak“, proste ty levne sunty vytlaci z trhu ostatni vyrobky. To prece vidis dnes a denne. Takova treba pitomost – qasaky. Nemam uz cas se s nima delat sam, navic prerostle nakladacky na Sumave fakt nekoupim a taxem si chtel udelat radost a koupit je v kramu. Jo,… hovno hovno kamarade. Jakysi chemizovany sragory z Polska, nebo Slovace. Uplne normalni qasky pekne s vinnym a visnovym listim, v klasickem slanem nalevu ze soudku… ani hovno. Protoze se to bez konzervantu musi rychle spotrebovat a stat s qasakama nekde na rynku se nikomu nechce. Kup si pytlik z Polska a nezaclanej. Takze mas prachy, ale ty obycejny, nechemizovany qasaky…nemas.

                Pred dvema tydny jsem byl v jedne firme tady za kopcem, Germani delaji ventily pro hydrauliku. Kamos potreboval neco poradit ohledne tenzometru a taxem se ho zrovna ptal, jak jsou na tom jako fabrika. Par set lidi, to uz ma vahu. A on na to, ze je drtej Cinani. Uz umeji udelat stejnou qalitu, jako oni, ale o neco levneji. A to ‚neco‘ je presne tolik, aby se to prodavalo primo z Ciny, takze prekupnik se uz nenapakuje, Cinan to ma vosefovany a veskera smetana mu jde do baraku. A German je nasranej, protoze zlevnit moc nema kde. Cela vyroba je tak opentlena razitkama, ze neni kam uhnout. Cinan to tam necha skladat desetilety decka, ale vysledny produkt ma CE. A vyroba, kde se to montuje, ma u prdele, ze nakupem podporuje vykoristovani mladistvych. Kdyz to koupi v Germanii, podporuje imigranty, tak co.

                1. Sysop 24.12.2018 v 19:48

                  Ano, výsledný produkt sice má CE, ale jen do chvíle, kdy z principu uvedení toho výrobku do provozu je zřejmé, že to CE (+ hafo dalších předpisů) bude v EU někdo v reálu ověřevat. V tu chvíli se Číňan zeptá na jednu věc 5x a když dostane 5x stejnou odpověď, tak se na stejnou věc začne ptát Číňan další.
                  Kvašáky – není to můj šálek čaje, ale třeba http://www.znojemskaokurka.cz/index.php?a=10 by mohlo být řešení. Jestli jsou nebo nejsou chemizovaný, netuším, já jsem spíš na kimči…

                  1. S tim CE to daaavno neni pravda. Pokud chci na (napriklad) elektrickem kramu CE, tedy vydat prohlaseni o shode, pak ten kram hodim do akreditovane osoby (laboratore), ktera mi ho v ramci potrebnych predpisu overi. V Cine bratru $400, v Evrope 1200 euro a vyse. Pricemz ta Cina to SKUTECNE udela, protoze o akreditaci nechce prijit. Sveho casu FCC.gov chtel sebrat cinskym laboratorim akreditace, aby dostal testy „domu“ do USA, pripadne Evropy, jenze se ukazalo, ze Cinane splnili vsechno, co od nich FCC.gov pozadovala, takze Amici uplne normalne utreli. Evropa se o to uz ani nesnazila.

                    Tedy, Cinane naprosto bez problemu umi dany vyrobek otestovat. Jina vec ovsem je, jestli dovozce/vyrobce si proste CE nevycucal z prstu, aniz by to kdy nejaka laborator videla. To ovsem podvadeji evropsti dovozci uplne bezne. Cinane uz dnes se nenechavaji nachytat a pokud to neni nejakej garazovej obchodnik, tak na tom proste CE nemaji. Prohlasuji, ze „CE“ to splnuje, ale papir ti nedaji. Kdyz si ale priplatis tech bratru ctyrista baku a pockas dva tydny, mas to mit.

                    Qasky supr, ovsem volne vazene… mam to trosku z ruky, pravda. Kdyz jsem to kdysi mel ke Znojmu bliz, taxem si ty qasky rovnou delal doma. Drive byvalo zvykem je rozvazet po CSSR, dneska se na to sere a rozvazi se tak akorat znojemske vino.

                    1. Nevím jak u menších věcí, má velmi osobní a velmi čerstvá zkušenost u dodávky jednoho většího celku je opačná. Jakmile Číňan zjistil, že šanon s certifikáty (nejen CE) nestačí a z principu testovat se musí celý celek v reálných podmínkách, tady a do hloubky, tak couvá a spousta věcí se mění pod rukama takovou rychlostí a tak zásadně, až člověk žasne. Až mám neblahý pocit, že ti lidé naprosto netuší, proč ta věc je navržená zrovna tímto zbůsobem (tedy kromě toho, že tu věc ta před delší dobou navrhl evropský výrobce).
                      A je vcelku jedno, jestli se jedná o design toho stroje, jeho vnější rušení, bezpečnost… Jediné, co se nemění, je harmonogram. Že ale ztratili (jen co vím) půl roku dohadováním se, jestli je opravdu nutné splnit naprosto jednoznačný předpis, to rozhodně není jejich vina.

                    2. Otazkou je, ci je to chyba. Ja, kdyz platim cinskou akreditacni laborator, tak samozrejme predmetem smlouvy je i to, ze mi poslou presny seznam toho, na co budou testovat v souladu s cim. Pokud bych si nebyl jistej, pak musim zaplatit nekoho (v EU), kdo mi seznam tech hausnumer sestavi a nasledne laborator naceni, pokud na to ma postupy a vybaveni.

                      Take jsem zazil certifikaci, kdy proste nebylo mozne to udelat v zahranici cele, jednu cast musela delat ceska laborator. Proste proto, ze to upravoval cesky zakon a tato laborator je v Cesku jedina. No, tak holt Cinan udelal EMI a vse okolo, ceska laborator udelala pak uz jen zbytek. Ale to je muj problem, abych vedel, ze to tak ma byt, protoze ja to uvadim na trh.

                      EU nema jednotne postupy. I kdyz v Cesku temer vsechno skoupila TÜV a ma na hodne veci monopol, tak ale jejich testy neplati v cele EU. Muze se pak stat, ze CE z Rumunska sice pasuje v Rumunsku, ale ne v Cesku. Je to divne, ale je to tak. Typicky treba vybusninarske roznetnice.

                      No a samozrejme vec sama pro sebe je samotna certifikace, kdy je potreba si ujasnit, jestli testace se prizpusobi tak, aby „to proslo“ a nebo jestli vyrobek se musi upravit tak, aby prosel v kazde laboratori. Teorie a praxe se zde zasadne rozchazeji, typicky prave u EMI zkousek. Absolvoval jsem testaci jednoho vysilace, ktery mel zcela nesmyslne nastaveny testovaci protokol, ktery vzdy vedl k destrukci vysilace (prehrati), ackoli v praxi toto nikdy nemohlo nastat. To je pak tezke. Takze jsme holt firmware upravili tak, aby vyrobek prosel EMI, ale ve vyrobni serii tento firmware nikdy nebyl pouzit. Pokud nejaka autorita bude chtit tento vyrobek pretestovat, tak stejne nic nezjisti, protoze behem testace jim to shori. Kdyz to tak chteji…

                      Tohle ale bylo i pred EU. Delal jsem kdysi testaci vyrobku, kde predmetem byla i padova zkouska ze tri metru. Kazdemu bylo jasne, ze je to kravina, ktera povede k destrukci, ale proste tak to bylo nastavene. A nebo jizdy zase slo o polovodicovy vyrobek, ktery se testoval postupem ze 60. let, kdy se do vystupu pustilo vysoke napeti a merila se izolacni bezpecnost. Pochopitelne se ukazalo, ze to izoluje dobre, ale po testu vyrobek uz nefungoval.

                    3. V našem případě jde o celkem složitý technologický celek, jehož jednotlivé díly mohou samy o sobě být v naprostém richtigu, ale jakmile se to poskládá dohromady, tak se mohou ovlivňovat do té míry, že to bude neprovozovatelné. Problém s tím mají všichni, nejen Číňané. Ti jen nejsou zvyklí, že se to v EU prostě jako celem musí vyzkoušet.

                    4. Umim si predstavit a verim tomu. EMI se spravne ma zkouset na celku, ale mnohdy to technicky neni mozne narvat do laboratore, takze se musi udelat technologicky postup na miste, ale nechci vedet, jakou raketu to stoji…

                      Ja jsem jednou exportoval nekay kramy do Turecka. To neni v EU, ale ma uhadany EUR.1 No tyyyvoleeee… ja se malem posral, nez jsem na kazdej pojebanej sroubek sehnal doklad puvodu od prodejce/dovozce. Uz nikdy neco takovyho. Priste jsem to radeji udelal tak, ze Turek zaplatil cargo, ja jsem priletel i s cargem, na letisti prohlasil, ze celej ten bordel je muj a zase s nim poletim za par dni domu a za tech par dni jsem skutecne odletel, ale ten bordel tam zapomnel.

                    5. @ Sysop: s tou certifikací a testováním a uznáváním papírů jste se dotkl toho, že některé skupiny výrobků v EU spadají pod jednotné a univerzální předpisy (a všude platí unijní atesty a normy) a tím, že v některých oblastech stále platí národní právo a národní předpisy (což si můžou pochvalovat třeba držitelé zbraní z některých zemí, kde to je volnější, než jinde – příklad Británie a zákaz nošení nožů; jinde zákaz flobertek; ohňostroje a petardy; některé zdravotní pomůcky atd), ale pro volný obchod to je sračka s spousta peněz vyhozených z okna na přizpůsobení se národním standardům, které jsou stejně skoro stejné.

                      Tady se kdysi diskutovalo o tom, že Británie v případě tvrdého Brexitu – odchodu bez dohody – bude úplně v klidu, jenže přesně tohle by na obchod s Británií po hard Brexitu dopadlo: všechno proclívat; žádné certifikace a testování neuznávat (vzájemně); nasadit cla a úředníka na každý prd. Unie s VB sjednala dohodu, která tomuhle peklu měla zabránit – proti tomu s Tureckem máme vlastně blízké obchodní vztahy (viz existence dokladu EUR1), – ale co bude bez dohody o odchodu, to si nikdo nedokáže představit. Prostě se byznys zastaví, bude průser a dál se uvidí, ale ztráty budou nevratné (jednou z nejvíce postižených zemí budeme my)

                    6. Re: Cerny Mor
                      27.12.2018 v 21:43

                      Je to jen o vuli, jestli s UK bude snaha obchodovat, nebo ne. Samospadem zadne obstrukce nevzniknou, bud je nekdo umyslne vytvori, nebo ne. Viz treba ty vybusninarske zakony. Nas bansky zakon predelaval ing. Kysela uz kdysi davno tak, aby to vicemene odpovidalo nemeckemu standardu. Presto ale nebylo lze, abychom my jen tak vyvezli nejake vybusniny do Nemecka a opacne. Po vstupu do EU se ten nas zakon novelizoval a presto principy zustaly stejne. Pak prisla nemecka lobby, ktera potrebovala vyklidit nemecke sklady se zabavni pyrotechnikou a voila! Najednou se cesky vybusninarsky zakon upravil tak, ze si kdekdo moh’ koupit bezmala kdeco. Ovsem pozor, protoze do Ceska se drtiva vetsina veci vozila pres Hamburk, tak Nemci pri importu do EU rozhodovali (a rozhoduji) o tom, jestli to sem pusti, nebo ne, i kdyz je to blbej tranzit. Takze kdyz potrebovali delat pupinky, tak proste vyzadali tisic lejster a nez to cesky importer dodal, tak byly vanoce a mezitim trh zaplavenej nemeckejma srackama. Kontejnery uvolnene v lednu byly pak ceskym importerum uplne k hovnu. Dneska se to obchazi tak, ze se importuje pres Polsko, kde se to sice ruzne namasti, ale porad to jsou mensi svine (kupodivu), nez Germani. Takze vsichni jsme si v EU rovni, zvlaste pak nekteri.

                      Cili u te UK ocekavam totez. Pokud bude vule, najde se nejaka EURx a pofrci to na bazi trosku slozitejsich statistik a to je vsechno. Pokud vule nebude, tak to bude jak styk s Afganistanem.

                    7. No co sledujeme, tak dohoda víceméně o celní unii je připravená a mezitím by ještě bylo přechodné obdobím kdy by se skoro dva roky nedělo vůbec nic – ale problém je teď v Británii, tam se hádá hned několik skupin a jde to skrz strany.

                      Jinak co jste zmínil: naštěstí (NAŠTĚSTÍ) většina zboží patří do toho volného trhu bez možnosti jednotlivých zemí blokovat. Protože to by jinak bylo už dávno po Unii; nemělo by to smysl ani společnou myšlenku. Teď je to tak, že se u nás prodává bezpečná pyrotechnika; jinde se asi neprodává vůbec; jinde na povolení a jinde (Německo) úřady tvrdí, že to atesty má, ale neplatí :-) . Naštěstí jinak vesměs máme společný a volný trh.

                    8. Existuje nějakej ucelenej předpis, kterej stanovuje, jaký (technický) parametry/normy musí věc pro CE splňovat? Já kdysi po tom pátral, začal sem u nejvyššího – uhnijních nařízení – a našel akorát piču a hromadu žvástů. To je schválně tak zajebaný, aby se k tomu dostal jenom TÜV a pár spřátelenejch subjektů, nebo co? Kdybych od číňana nějaký lejstra nedostal, tak ani nevím, co se reálně testuje, a to je stejně zase jen obecnej plk, nevím vůbec podle čeho a jak…

                    9. Základ je tady: http://ec.europa.eu/growth/single-market/ce-marking

                      Potíž ale je, že pod jediným CE se skrývají předpisy pro asi 25 skupin výrobků, takže každá z těch skupin má logicky předpisy jiné a už z tohoto principu není úplně jednoduché určit, j která z věcí má být před uvedením na trh testována.

                    10. Nejlepsi je, zeptat se COIky, Spravy radiokomunikaci, pripadne jineho dozorciho organu, ktery pak resi excesy. Jiny postup na to neni. Napriklad kdyz dodam neco ACR, tak oni sice chteji CE v ramci EMI, ale pak si udelaji testace jeste svoje a pokud je vec ok, dostava i NATO kod, takze pak dalsi vojenska zarizeni v ramci celeho NATO mohou uz nakupovat pres tento kod bez dalsich testaci.

                      Pokud jde o bezne spotrebni zbozi, tak se to obvykle napasuje na EMI (to je alfa&omega vseho) plus bezpecnost (padova, dotykova napeti, bla bla bla…).

                      Obecne – pres CE si chrani ocas dovozce/vyrobce. Takze je v jeho zajmu si vyzadat od kontrolniho organu seznam predpisu, ktere dana vec ma splnovat. Problem trosku je, ze vetsina (vlastni zkusenost) organu vi uplnou PICU, co to ma plnit, takze odpovi, ze „oni jsou kontrolni organ a nikoli informacni“, cimz se vyzuji z toho, ze nevedi, co maji vlastne odpovedet.

                      U bezneho komercniho zbozi je dobre se obratit na TÜV (v Germanii) a uplne v klidu se optat, kolik bude u nich stat testace a co vsechno testovat budou. No… pak si to treba udelat jinde. Neumim si predstavit, ze nejakej ceskej ourada pujde zpochybnit vyjadreni TÜV a jejich testacni postupy.

                      Je to boj a prodejce/vyrobce vzdy taha za kratsi konec. Kamarad v Brne ted resil problem, ze nejakej mladej sulinek si popalil ruce kapslovkou, pricemz na obalu tech kapsli chybel jakysi zcela nepodstatny udaj (tusim tam nebyl lvicek, nebo nejaka jina picovina, chyba grafiky). Prodejce (!) dostal flastr 300 kKc, dovozce totez. A kdyby to slo jeste pres dalsi dva prodejce, tak vsichni na trase dostali uplne stejnej flastr. Takhle se vydelavaji prachy. Ze byl kluk debil a hral si s kapslema v rozporu s navodem, to nikdo neresi. Podstatne je, ze „byl za ten pruser flastr“. A tak se to dela.

                    11. Re: Behemot
                      28.12.2018 v 9:44

                      Myslim, ze system CE je umyslne postaven tak, ze prohlaseni o shode vydava dovozce/vyrobce a tedy tam se lze velmi rychle, treba i liqidacne, zahojit. Nez dovozce/vyvozce prokaze, ze vlastne chybu udelala laborator, tak uplyne vody a penez…

                      Takze prase se v tom vyznej.

                      Pomerne zajimave to maji reseny USA a jejich FCC ID system. Parametry jsou vyrazne tvrdsi, neco jako francouzske EMI, pricemz na kazdem vyrobku musi byt uvedeno konkretni FCC ID cislo (neco podobneho delaji Nemci) a v navodu musi byt vyslovne uvedeno, za jakych podminek muze byt zarizeni provozovano, aby splnovalo FCC. Pokud tedy uzivatel neco udela jinak, tak je to ciste jeho problem. Diky tomu, ze se tam soudi kazdej picus kvuli susenymi psovi z mikrovlnky, tak se system postupne obratil proti spotrebitelum tak, ze uz primo z uradu je narizeno, co ma byt jak, aby to chranilo dovozce/vyrobce. FCC na to dohlizi a tim padem se nemuze stat, ze pak dovozce/vyrobce zjisti, ze ma nejakej paragraf blbe.

                      EU tohle ma sice volnejsi, ale za cenu totalni nejistoty dovozce/vyrobce bez moznosti snadne obrany.

              2. Jo, mimochodem,… zebrinak. Hovno zebrinak – louskacek a orechy!

                Kdyz zena potrebovala naloupat orechy, zkusene jsem sahnul po novem louskacku od Tefalu. Kraznej, dreveny madylka, radost pohledet. Jenze… plody naseho oresaku zrejme nejsou CE, protoze maji tvrde skorapky a behem loupani jsem jedno to madlo ulomil. Nu coz, jsem chomout. Moje mamka mela ocelovy komunisticky, takovy blbuvzdorny, umelo to jak vlasaky, tak liskace, cert vi, kde je. Vyrazil jsem do mesta a koupil jinej louskacek, tentokrat Tescoma. Super, bingo, je to doma. Jako jo, louskal. Nalouskal jsem misku, ale slo to hur… a hur… a hur… az jsem mozkovym myslenim zjistil, ze ten megasuperlouskacek ma ohnuty obe ty nozicky, protoze je to nejaka mekka ocel (sice se ohne, ale zato se nezlomi), takze na nasich hardened european walnuts se proste nastroj deformuje. Bylo to vecer, nezbylo mi, nez jit na pudu, s baterkou prevorat bedny a bedny s dedictvim a najit ten starej komunistickej louskacek. Nasel jsem, nastesti, takze nejsem za debila, co v rukach vsechno zkurvi, protoze dalsi misky jader jsem vygeneroval bez poskozeni nastroje.

                Rozhodne netvrdim, ze vsechno komunisticky a sto let stary je nejlepsi, ale muzes mit prachy a stejne v krame lepsi louskacek nekoupis. Proste ty levny sragory lidi kupovali vic, takze se prestaly vyrabet ty drazsi. Prej zakon trhu.

                A kdybys mi nahodou tvdil, ze nemam pravdu, ok. Rekni mi, kde koupim klasickou hlubokou nerezovou spidlatou polevkovou lzici, jako ja pouzivam po prababicce, nejaka predvalecna vyroba. Nezeru s tim polivku pul hodiny, pasuje mi do huby, aniz bych ji musel roztahnout do stran jako vrata, proste klasicka predvalecna lzice vejciteho tvaru. Jo, mozna to nekde koupim, ale v beznych kuchynskych potrebach ani omylem. Zebychom od druhe valky meli jiny tvar drzky? Nebo nejaka jina pozitivni evoluce?

                1. V tom spočívá děsivá evoluce kapitalizmu do korporátního fašizmu a feudalizmu kde zákazník má držet hubu a krok a brát to co je.
                  Žádný náš zázazník náš pán. Ale náš zákazník náš nevolník a vořežprut.
                  Ani za těžký prachy si kvalitu nekoupíš. Možná zlacený louskáček vykládaný diamanty a platinou za mega. Ale z té stejné hovno oceli co se ti ohne v ruce.

                2. Na vořechy jedině sikovky.

                  1. …a ty uz muzou bejt moderni, nebo radeji take sahnout po tech bolsevickych? ;-)

                    1. Ja by som skor pouzil Channellock. Tie kanaly nepreskocia tak lahko ako zubky na sikovkach.

                    2. Docela by mne zajimalo, jaka masina se na to pouziva ve fabrice. Jestli je to babosed se sikovkama a dlooouhej pas :-).

                    3. Na slupky a skořápky jedině nanoboty https://www.youtube.com/watch?v=BQdjwjieWYU

                    4. Tak důležitý asi bude, aby se neohly, a ani nepřeskočily, páč by to mohlo bolet. Esi u vybranejch zjevně něco podobnýho hrozí, tak jinej model :))

                3. to Sysop: Už Caius Sarcasmus zjistil, že trvanlivost a nezničitelnost zboží obchodům nepřeje. Tehdy šlo ovšem o menhiry („Špatné je, že takový menhir dost dlouho vydrží“)… :-)

                  1. Caius nebyl zadny blbec, jako ekonomicky poradce to byl muz na svem fleku :-)

                    Problem techto vyrobcu trosku je, ze znacky Tescoma a Tefal uz nechci v nasi domacnosti videt. I kdybych mel i hrnce vozit ze Svajcu. Vychazim z hypotezy, ze firemni filosofie se pak projevi ve vsech jejich vyrobcich srovnatelne. Nevadi mi, ze se vec posere. Vadi mi, ze se posere, kdyz ji zrovna potrebuju pouzit.

                    1. Hrnce ze Švýcarska IMHO netřeba, mě se osvědčila německá značka Woll kupovaná na tamním Amazonu.

                    2. Az pojedu do Germanie na nakupy, zcela jednoznacne se podivam i po kuchynskych potrebach. Zena beztak brble, ze nektery nadobi mame jeste po nasich matkach (to je tezky, kdyz ty komunisticky nerezovy hrnce drzi, kdezto nase posvatebni maji vypoukly trimetalovy dna, nebo urvany bodovany ucha). Takze v dohledne dobe se bude delat nejspis nova vybava. Woll neznam, podivam se, dik za tip.

                    3. Woll má sice zastoupení i u nás (Strakonice?), ale když už to má skladem, tak dráž, navíc se platí poštovné a Česká pošta to dodá dle nálady. Máma si první Woll koupila před 25 lety a po té době ten povrch (teflon či co to je) začal odpadávat.
                      Jinak nerezové hrnce, co má máma z dob minulých, tak ty rozhodně nebyly ze zemí socialistického tábora (snad nějaká Itálie, jestli si dobře vzpomínám), z domácí výroby jsme měli buď Aluspor, nebo budějovický Sfinx, kde smalt odprýskával pouhým pohledem.
                      Z Amazonu to šlo dílem z Hamburgu, dílem z Vídně a dovezli to nakonec PPL nebo inTime. (Ne, že by dodání byla extratřída, ale alespoň se to opravdu pokoušejí doručit), vždy to bylo do tří dnů od poslání z Amazonu doma. Jinak pokud zboží lifruje přímo Amazon (prodejce používá jeho logistiku), tak na českou adresu posílají zdarma vše nad 39 Eur, ač to je od různých prodejců.

                4. Ja si koupil (a velmi mi vyhovuje) model Classic tady:
                  https://www.toner.cz/chromniklova-ocel

                  (Neni uplne spicata, ale vejcovita a hluboka je)

              3. Baltimore a Detroit jsou, zdá se, jeden za 18 a druhej se dvěma za dvacet…opakování je matka

        2. Tak zrovna hadry se uz dnes vetsinou vyrabej mimo Cinu a hlavne je dobry si uvedomit, ze je rozdil mezi Zbozim vyrabenym v Cine a Zbozi vyrabene Cinany. Plus je dobry rozlisovat mezi Cinskou Republikou a Cinskou LIDOVOU Republikou. On ten Taiwan neni zrovna zanedbatelny vyrobce elektroniky.

          1. Jak píšu, netuším co nabídneme na oplátku, když ten zbytek výroby hodláme uregulovat k smrti. Jde o to, že se překlápíme do stavu, kdy už Čína zákadní know how nebude potřebovat.

            1. Cina neni jedinej treti svet, kde se da vyrabet, ze? Jinak si holt musime vybrat, bud cistej vzduch a prirodu a nebo neregulovanou masovou prumyslovou vyrobu. Jak vypada prumysl bez ekologickych regulaci jsem videl v Cine. Vzduch co ma nejen barvu, ale i vuni a chut je sice zajimavej zazitek, ale doma bych to teda nechtel. O rekach ve vsech barvach spektra ani nemluve.

              1. To ovšem neřeší otázku, co nabídneme na oplátku.

                1. A navíc je to nesmysl. Euroregulátoři na životní prostředí serou, těm je to jedno. Jde pouze o prachy a nikdy jim o nic jiného nešlo.

                  1. Bingo, v podstatě se na bipolární nebo multipolární svět těším.Třeba někomu na Západě konečně dojde, že sebepoškozování není úplně ideální taktika.

                2. já mám pocit, že už jen ten skanzen, najmeme figuranty jako v Krumlově a zabydlíme Prahu…a až přestane Čínu bavit nakupovat falešná Eura, bude konec. Tvrdit o někom, kdo má vlastní slušný kosmický program, že se bez nás neobejde, je dost ignorantství. A nutit např. Mgr. genderových studií, aby se naučil vyrábět a používat třeba hrábě, je marný boj.

                  1. Varující jsou spíš ty dvě letadlové lodě (a staví se další).

                  2. Pořád ještě se Mgr. genderových studií můžou uplatnit jako tanečnice u tyče v baru plném čínských turistů.

                    Když takové blbce ujede vlak a všechny pracháče a podnikatele v okolí si rozeberou její prozíravější kamarádky, zatímco ona si všechny rozumné chlapy odpudila svým feministickým vřískáním…

                    Z něčeho nájem zaplatit musí.

                    1. http://martianmagazine.com/comic/fundamental-change/
                      Tech chlapík má vůbec dobrý vtípky.

                    2. Dnes už vážně přestává veškerá legrace.
                      Slyšel jsem že už i striptérky a šlapky si přestávají vážit chlapů a místo úsměvu vás za ty prachy čeká emancipovaný škleb.

                      Když se baba ani tu hodinu nedokáže tvářit příjemně když jí platíte takové prachy, tak to už jde do tuhého.

                    3. Přitom stačí tři muslimáci s noži a mačetou a je po emancipaci, i u Skandinávek.
                      Vřele doporučuji knihy Tuvii Tenenboma, hlavně Všechny jejich lži. Nejsmutnější je skutečně ta absence humoru, vše off record, anonymně…
                      To to dopracovali.

        3. Přes všechny problémy, které jste uvedl, není životní úroveň Číny srovnatelná ani s východní Evropou, natož s US. Výroba se dá přesunout (a přesouvá) do levnějších lokalit v Asii nebo v Africe.

          1. Ono ani tak nejde o absolutni srovnani, protoze to je (az na par vylozene vyhlasenych cinskych lokalit) jasne, ze Cina v globalu je porad jeste za zapadem. Jenze… pred 25 lety byla Cina o dve stoleti zpatky. A to je problem. Protoze zatimco Cina jde kupredu kurva rychle, tak zapad zpomaluje a zpomaluje. Jednoho dne se najde prusecik.

            Klasicky imperialismus potira stredni tridu. To platilo vzdy a vsude. Takze ukazovat na to, ze „hele, ale na cinske vesnici porad chodej v blate“ je jen zastirani faktu, ze uz dneska ma Cina dolarove miliardare a celou generaci zlate mladeze. Vzhledem k tomu, ze kazdej sedmej na svete je Cinan, je to pro nas dost blby skore.

            Indie je s populaci hned za Cinou a pritom tak raketovej start nema, protoze takove investice tam zapad neudelal. Takze Indie nemela co vyuzit. Kdyby zapad nahrnul vyrobu do Indie, zrejme bychom dneska resili problem s Indii. Jenze Cinan byl vzdy pracovitejsi, nez Ind a proto to je, jak je.

            1. To s tím průsečíkem není tak jisté. Jiné země si tím samým vývojem už prošly, včetně kopírování – Japonsko, Korea, … a jsou konkurencí US ale na určitém levelu už to jde pomaleji. Teď je to Čína, Vietnam, Bangladéš, a částečně Afrika.
              Co se týká Indie, není to jen investicema, máme tam několik vývojových center a co produkují, je velmi … specifické :-) Prostě jiná company culture a engineering culture. (mám na mysli vývoj SW).

              1. Byt konkurence je dost obtizne kdyz obrazne i skutecne receno mas v zemi americkou vojenskou zakladnu zakladnu. Drtivou vetsinu zemi je zatim schopen zapad v cele s USA rozdrtit ci udrzet na uzde bud ekonomicky nebo vojensky. Japonsko v necem konkuruje americanum a takhle to ma mozna vice zemi, ale vzdy pouze v nejake parcialni zalezitosti. Cina tyto vlastnosti kumuluje od velikosti naroda, pres armadu, ekonomiku. V Cine jiz nelze provest barevnou revoluci, nelze tam poslat armadu a dost tezko jim budes konkurovat vyrobnimi naklady, atd.. Ano, Cina ma stale dost negativ a vnitrnich omezeni, ale jak se rika, kdo chvili stal, stoji opodal. Tak trochu mi prijde, ze zatimco zapad projida to, co minule generaci nekam dotahly a utapi se v levicackych uchylarnach tak Cina proste dre. Mozna Cina na neco dojede, ale po dlouhe dobe si myslim, ze ma potencial zapad skutecne ohrozit.

            2. Sysope, potvrzení k těm miliardářům:
              Byl jsem na večeři s Jugend, z pobočky, jež vyrábí roboty pro neinvazivní operace.
              Ale! Primář u nich na klinice v Reichu, si prý o jeden kus žádá z finančních důvodů rok dopředu.
              Do Číny jde ovšem bedna s 26 roboty za bambilióny – a honem, honem prý pro horních 260 miliónů.
              Až jsou kolegové nasraní, že pro kompletaci nedodáme včas mechanické komponenty.

          2. Jak pravil jeden Ghanský podnikatel:“Rozhodně zaměstnávám přednostně Číňany. Místní lidé jsou nespolehliví.“

  6. Jde pouze o prachy.
    Amíkům hoří koudel pod prdelí, tak kopou na všechny strany.
    Šmírují přece úplně všichni, tak koho tím chtějí oblbnout.
    A nejvíce právě naši velcí zámořští bratři.
    Pro mě bylo příjemným překvapením, že lidi to berou s velkou rezervou a nevěří oficiálním prohlášením.
    Možná už procitají?

    1. Je tu dost lidí, co jsou zvyklí z éry reálnýho socialismu brát noviny jako zdroj humoru a papír na poodpal, ti jsou vycvičení nevěřit.

      1. To sice ano, jenže když si se lživými novinami zatopíte, tak se stejně pravdy nedoberete. Pokud tedy neumíte věštit z kamen jako ten chalupník v Cimrmanech (myslím Posel z Liptákova)

  7. Je to ještě trochu jinak, Huawei donáší tak jako všichni, ale na čínskou stranu. Google a Apple a 100 % všech firem z USA ze zákona musí donášet americké vládě, to je všechno v cajku a když to stejné dělá Huawei pro čínskou vládu, tak je to špatně.

    Zapadá to do koncepce America First, kdy vláda USA torpéduje výběrová řízení po celé EU a snaží se protlačit své výrobky a služby. Není to jenom 4G a 5G telefonie, ale i jaderná energie, zkapalněný plyn a mnoho dalšího.

    1. Nicmene, spravedlnost a pravda jeste nikoho na svete neudelaly bohatym… takze jedeme lajnu zapadu. Bombardujeme Srby, strilime Afgance, dodavame zbrane syrskym teroristum, pliveme na Cinany za to stejne, co delaji USA. Jsme soucasti rozvinuteho zapadu :-) Holt, do ruky, ktera te krmi, se nekouse.

      1. My jsme bombardovali Srby? Kdy se to stalo? Jinak on ten zapad je pro nas jedina slusna volba. Rusko neni schopny ani poradnr uzivit vlastni lidi, navzdory neskutecnymu prirodnimi bohatstvi, současná Cina a zluta asie je nam kulturne nesmirne cizi a navic doat odpudiva totalita a afrika a latinska amerika je chudej zebrakov s mizernejma vyhlidkama. Proste jsme soucasti zapadniho sveta, s tim nic nenadelame.

        1. Zemanuv podpis byl tehdy souhlasem s ukoncenim 2000 zivotu.

          1. Souhlasil s preletem. Na bombardovani se nas nikdo neptal.

            1. Údajně šlo o souhlas s přelety a „postranními škodami“.
              Ministerský předseda podepsal rozhodnutí vlády – tehdy se hlasovalo.
              Tak to alespoň publikoval tehdejší ministr zdravotnictví.

              1. Ano, byla to tehdy Zemanova vlada (p.s. ja ho za presidenta volil. 2x).

              2. Taky jsme byli členy NATO pár týdnů a nechtěli jsme hned být za potížistu.

                1. Jiste, jak slechetne.

              3. Postranní škody kde, u nás?
                Pamatuju si jak jsem tehdy místo romantického pozorování hvězd sledoval celou noc přelety plně naložených humanitárních bombardérů nad Brnem.

                Stačí kdyby jediný spadl a bylo by veselo. Ale pro ně jsme byli stejná verbež jako ty co bombardovali, takže se s vyhýbáním velkým městům vůbec nenamáhali.

                1. Nastesti ta americka navigace od posledni valky trochu pokrocila, plus Zbrojovka byla uz tou dobou bankrot, takze brnensky Luftschutz moh’ klidne spat…

            2. No, je fakt, ze kdyz nekam leti bombarder NATO, tak zrejme jde o charterovy let vojaku na dovolenou na Jadran.

        2. Btw, ja jsem v tomto smeru take zchladl a nenadavam na zapad po strance toho, ze dela, co dela, protoze my se z toho take mame dobre. Jen mi vadi to pokrytectvi. Jo, umoznili jsme vyvrazdit Srby v Kosovu, aby tam vzniklo vojensko-fetacke doupe, prezident je byvaly general UCK, ktery osobne dohlizel na provadeni genocidy Srbu. Ale je to nas tym, takze to trpime. Tohle by mi stacilo, kdybych slysel z oficialnich mist, napriklad.

        3. Shane, já jsem taky byl pro Západ, jenže Západ Churchilla, Eisenhowera či Reagana. Než tenhle negersko-muslimácko-feministicko-buzerantský bordel, to už raději Putin. Neopustil jsem Západ, Západ opustil mne.

          1. Jenze v tom Rusku je to jeste horsi a navic dost mizerna zivotni uroven. Navic se Rusove jeste nepoucili, ze kdyz budou problem ignorovat a delat ze neni, tak problem nejenze nezmizi, ale nakonec jim bouchne do ksichtu. Takhle tam maj 20 procent muslimsky populace, epidemii HIV srovnatelnou s tretim svetem, lokalni znecisteni na urovni Hirosimy hodinu po bombardovani, porodnost ruske populace horsi na zapade, dobu doziti jak v Africe, ale misto reseni strkaj hlavu do pisku.

            1. A hrajou si na velmoc…
              To jsou paradoxy. Nejde mi na rozum, proč společnost, jejíž mainstream je mnohem konzervativnější a více nacionalistický než náš, má o tolik horší výsledky.

              1. Zas je dobrý přece jen brát v potaz, že Rusko bylo zoufale pozadu pořád. Dohánělo za Kateřiny Veliké, dohánělo za Lenina, dohánělo za Stalina. Ne že by tomu komouši pomohli, to vůbec, dneska sice mají elektrifikovaný i prdele na dálným východě, ale stálo to pár milionů mrtvejch na hladomoru, když prodali svoje obilí na západ.

                Jo, byl to bordel, co chci ale říct je, že to bylo zoufale zaostalý, má prostě jinou startovní čáru…s ohledem na to si nemyslím, že takhle relativním pohledem to je taková tragédie. Jasně, furt jsou 20 let pozadu, ale už ne půl století jako dřív…myslím, že to pomalu stahují…

                1. Co taková jižní Korea? Agrární země zpustošená válkou, a kam se za sedmdesát let dokázali dostat. A nejenom čistě materiálně, minimálně kinematografie je pojem. Rusové mají tak akorát Mášu a medvěda.

                  1. Korejská kinematografie je známá, pokud vím, romantickejma filmama. A i já znám tak jeden, možná dva, tak zas takovej pojem to není.

                    Pokud vím, do Koreji podobně jako do Japonska dost investovaly západní mocnosti. Svaz všechny vyfakoval jakej je sám mocnost a všem jim ukáže :D

                    1. Tak jedním z nejznámějších korejských režisérů je Kim Ki Duk a jeho tvorba opravdu nejsou romantické filmy.
                      Jinak -překvapivě – do Koreje investovalo především Japonsko (a to překvapivě ještě před tím, než obě země obnovily diplomatické styky), západní země zpočátku moc ne – KLDR jako výrazně vyspělejší část země prostě byla vnímána jako velké bezpečnostní riziko. USA a Evropa spíš poskytovaly peníze na humanitární pomoc a také univerzitní stipendia Korejcům, kteří byli zpět domů lákáni velmi zajímavými posty.
                      Západní firmy se o Koreu začaly zajímat až v 80. letech a pak po rozpadu korejských čebolů po asijské krizi 1997, nicméně ani poté ty investice mnoho nenesly. Z obchodu Walmart, Carrefour vycouvaly úplně, drží se Tesco (Homeplus jako společná síť se Samsungem) a Costco, v automotive se snaží držet GMC a Renault a tím výčet zahraničních investicí v Korejské republice vlastně končí.

            2. Rus je predevsim linej. Ale jinak, prumerny mesto v evropske casti Ruska (ne ten slimacky jih, nebo derevne za Uralem) je jako treba nas Chomutov.

              Podle mne alfa a omega je, jestl bychom meli na vyber. Neco jako nekonecne diskuse o rijnu ’38, nez si Vlk dal praci, sesumiroval analyzy a fakta a jasne vyslo, ze proste rozumnejsi moznost jsme nemeli.

              My jsme vlezli do jine EU, nez ve ktere jsme dnes a take jsme horovali pro jiny zapad v roce ’89, nez v jakem jsme dnes. Jenze… meli jsme tehdy moznost vstoupit do jineho zapadu? Nebo do zadneho? Vychod tehdy nabizel jen to, z ceho jsme celi stastni vypadli s minimalnima ztratama.

              Domnivam se, ze lepsi moznost jsme za stavajicich podminek a se stavajicim narodem… nemeli. Jina vec ovsem je, jestli v nejakem budoucnu nebudeme mit moznost zmenit kone, pokud se lepsi najde.

              1. Možná bychom se měli přestat hystericky přesvědčovat o tom, že jsme Západ. Jsme střed, dědicové Svaté říše římské, máme svojí historickou zkušenost, jiné geografické limity…

                Já jsem v referendu taky hlasoval pro, jako stvrzení konce komunistického experimentu. Ale někde v podvědomí jsem tušil, že to není dobře, že bychom měli počkat a nevstupovat jako postkomunistický chudobinec, ale jako přiměřeně bohatá a sebevědomá země. V tuhle chvíli mi nejrozumnější připadá spolupráce v rámci V4 + přibrat Rakousko, Slovinsko, Bavorsko, Sasko (no a máme Říši zpátky pohromadě).

                1. Tady bude trosku stret zajmu, protoze kdyz s Bavorama kecam u piva, tak oni zase naopak tu risi s Ceskem videj tak nejak v hranicich roku 1940 :-).

                  1. Včetně Pruska? Ty prý zase tolik rádi nemají.

                    1. Nein nein, nur Deutschland und Böhmen. Vielleicht die Mähren auch dazu, kommt ja noch in Frage.

                    2. Btw, zajimavej postreh byl, kdyz se hovor v bavorske palusi odvijel timto zpusobem:

                      – jsem se pristehoval do Böhmerwaldu, mam to k vam ted kousek
                      – jo, takze ses s celou rodinou ted v Nemecku, jo?
                      – ne, myslim Böhmerwald z ceske strany
                      – aha. Ale to je prece wurst…

      2. Sysop: Rozvinutý Západ již dávno přestal existovat, státy PIIGS skončily, Británie, Německo, Francie jsou vyřízené, USA mele z posledního. Je čas přijmout fakt, že rozvinutý svět se nyní přesouvá do Číny a podle toho včas převléci kabáty.

        1. Problem ovsem je, ze Cina je pro nas daleko, pro Cinu jsme zcela nezajimavy flusanec a pokud by se slozilo nemecke hospodarstvi, tak uz nemame Cine ani cim zaplatit.

          1. Sysop: Budeme se muset nějak zařídit, protože německé hospodářství se složí do deseti let, jelikož nařízení o konci benzínové a naftové trakce a rozhodnutí o zavedení přídělového hospodářství pro elektřinu.

            1. Tak pokud to narizeni bude plneno stejne jako to, ktere prohlasilo, ze kazda vesnice v EU musi do roku 2012 mit COV, tak jsem docela klidnej ;-)

              1. Lisabonská strategie, lol.

    2. Jó? Jadernou energetiku? A to jako kde? Ostatně, nevim co je na tom špatnýho, významnější dodavatelé reaktorů po světě jsou všehovšudy tři, strašný překvápko, že dávají svoje nabídky do výběrek, žejo :D

      1. Behemot: Neznáte mapu, USA dlouhodobě tlačí na vyřazení Číny a Ruska ze hry „z bezpečnostních důvodů“, prostě nám to naservírovali že buď Westinghouse nebo nikdo.

        1. Westinghouse je v prdeli, byla to mimochodem většinově zahraniční firma (ve vlastnictví Toshiby), teď to koupila nějaká finanční skupina a bude mít co s tím dělat. Ten zbytek Westinghouse bude rád, že bude rád, že dostaví nynější projekty (dvě-tři elektrárny na tom že DOMÁCÍM AMERICKÝM TRHU pravděpodobně nikdy nedostaví a eště je budou čekat potenciální arbitráže investorů) a udrží v chodu jakž-takž funkční divize (výroba a přepracování paliva, řídicí systémy apod.).

          Blábolení nějakejch politiků k ničemu není, tydlety rychokvašený „prodeje“ bývají v nejlepším případě volný smlouvy o smlouvě budoucí. V reálu když někdo chce něco postavit, tak si vytvoří poptávku, tam se přihlásí tak v průměru dva dodavatelé podle toho, jakej je to kontinent a následně se to posuzuje z hlediska zadavatele, dál z hlediska dozorovýho orgánu (vnistrostátní/mezinárodní dohled) a až pak to posuzují vlády. A to z větší části většinou eště proto, že investor je (polo)stádní firma.

            1. No tak bankrot vyhlásil a o ochranu před investory požádal tak jako že docela jako nedávno…

              1. Nebo teda, přesněj řečeno, věřiteli :)

            2. Pořád jsem nepochopil, co znamená ten „politický vliv Ruska“. To jako budeme mít povinnou ruštinu, povinnou literaturu plnou ruských klasiků, nebudeme smět jezdit VW nebo renaulty? Jak nás ohrožuje to, že pro nás nějaká firma postaví elektrárnu, kterou budeme provozovat plně ve vlastní režii a paliva si můžeme nakoupit na 50 let?
              Jak v 17. století strašit čarodějnicemi, ve třicátých letech židy, v sedmdesátých letech imperialisty a reakcionáři.

              1. No ohrozuje nas to samozrejme tim, ze o tom nemohou rozhodovat Americane. Je to stejny model, jako NorthStream2.

    1. A tady máte názornej příklad, co je Bába doopravdy zač. Ani to tak dlouho netrvalo:
      https://www.novinky.cz/domaci/492869-babis-mluvil-s-cinskym-velvyslancem-kvuli-huawei-byl-vyzvan-k-naprave-chyb.html

      1. Kroutí se jak žížala na háčku. Nějak jsem nepochopil, co vlastně v tomhle případě chce.

  8. OMG, t je ale snuska blabolu.

    Realita je krapet jinde.
    Na nejake mobily sere pes, odhalit odesilani informaci z mobilu je trivialni zalezitost, to chytne kazdy SIEM po ceste.
    Problem je Hujahej v 5G telefonnich sitich a datovych centrech. Tam uz se daji delat onacejsi veci, backdoory obfuskovat treba port knockingem.

    Nas vrchni zradce se oststne cini, nove datacentrum CEZu je od Huawei, prislo to tochnikum befelem primo od Benese, bez diskuse.
    Kdyz totiz Bures projevil zajem nazrat se na CEZu, Benes polibil prsten hlavniho zmrda, podporil Zemana ve volbach. Na oplatku dostal Bures pres prsty, hlavni zmrd jej podpori pouze, pokud necha CEZ a Benese napokoji.
    A naoplatku pro hlavniho zmrda dostal Hujahej zakazku na CEZ datacentrum, coz se mu hodi hlavne pro reference v budoucnu.

    Je to smutny pohled na Burese a Zemana, ty spiny by prodali vlastni matky.

    1. Jo, souhlas.
      Priznam se, ze je mi az blbe z toho, jak kazdej vsemu rozumi, a pritom vubec nevi, o cem mluvi :-(
      Nejaky telefony…Pokud maj nejaci lide (ci nedej boze politici) dojem, ze kdyz jako vyhodej Huawei telefon a budou posilat holuby, tak tim nejak zasadne zlepsej bezpecnost, tak si jen muzu tukat na celo :-(
      Problem je v HW pro infrastrukturu. Neni to tak davno, co se ukazalo, ze nejaci cinsti vyrobci modifikovali primo HW pro servery a instalovali tam nejake „spionazni cipy“. Napriklad do konektoru sitove karty, ale nejen tam, byly i nejake pripady, kdy proste na te „zakladni desce“ byl nejakej cip navic.
      Coz je neco, co je OPRAVDU dulezite / nebezpecne.
      Telefony / postovni holuby odposlouchavat je druha liga. Mozna spise tak pata liga.
      Monitorovat / mozna I umet pozmenovat provoz na paterni siti – TO je prvni liga.

      S Huawei se to ma tak – oni jsou opravdu spicka v oboru. Na jejich HW jede mraky mobilnich operatoru z celeho sveta. Pokud by to bylo tak, ze HW pro pater mobilniho volani by byla napadena, je to problem jak svine. Na druhou stranu – pokud se zatim nekdy neco objevilo, byl to VZDY nekdo jiny, nez Huawei. Coz muze byt nahoda – na druhou stranu, kdyz je nekdo dobrej a pouzivanej, tak je zaroven hodne kontrolovanej (a ted myslim „uzivatelsky“, nikoliv regulacema/zakonama). V HW od Huawei se pokouselo najit nejake diry uz mnoho a mnoho lidi/organizaci a jeste se to nikomu nepovedlo.
      Takze jsou bud tak dobri, a nebo tam fakt nic doposud nebylo :-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017