Horst a Pépi testují: Filtr K&N

Featured Image

– Horste!

– Pépi! Ukaž, co máš!

– Horste, dnes tu budeme mít báječný vzduchový filtr od firmy K&N až z Ameriky. Tyto filtry jsou podle tvrzení výrobce nejlepší filtry na světě a vydrží milión mil.

– Snad jim to nežereš, Pépi. Už jsi někdy slyšel, že by nějaký výrobce tvrdil, že jeho výrobek je globální sračka? A ohledně toho miliónu mil, ta tvoje kára se bude stejně už brzo houpat na magnetu. Jak jsi k tomu přišel, Pépi?

– To je prosté. Chtěl jsem udělat experiment a přesvědčit se, zda jsou filtry K&N skutečně tak super. Taky mě napadlo, že by se na tom dalo něco ušetřit, Horste. Já měním vzduchový filtr vždy s výměnou oleje. A slušný filtr pro moji španělskou Fabii stojí kolem čtyř stovek. To znamená, že ročně utratím něco mezi čtyřmi a osmi stovkami za filtry. To mi připadlo dost. Tak jsem se začal shánět, zda pro moji španělskou Fabii existuje obnovitelný filtr a skončil jsem zase u filtru K&N, protože nic jiného na trhu není.

– Zde ti musím oponovat, Pépi. Výrobce předepisuje výměnu vložky vzduchového filtru po 60.000 km.

– Výrobce ať mi skočí na kládu. Já měním vložku vzduchového filtru spolu s olejem a tak to taky zůstane.

– Ale výrobce má experty a ti stanovili…

– Já ti něco povím, Horste. Prodej aut soukromým osobám je sice fajn, ale prodávat auta firmám je lepší. V každé firmě, která má nějaká auta, existuje osoba zvaný flýt menežr. Ten počítá, kolik ho bude stát provoz flotily, když si koupí auta nějaké značky. Pro flýta je nejlepší zpráva, že náplň oleje je doživotní a žádný filtr se nemění. Jenže to zatím nejde tak na hulváta napsat – i když řada firemních vozidel v tomto režimu jezdí – a tak se alespoň uměle prodlužují intervaly výměny. Podíval ses do toho manuálu ordentlich? Tam dole stojí malým písmem, tím samým fontem, co s ním píšeme smlouvy, že podle okolností je třeba různé intervaly zkrátit.

– Stejně tak ty filtry. Můžeš přece koupit nějaké levnější.

– To můžu, ale nechci. Součástky od Strachlajnu si dávej do toho tvýho Mercedesu, co se na něm po dvou letech dělají pupeny od koroze.

– Dobře, už mlčím. Pověz mi tedy něco o tom filtru.

– Vložka filtru K&N je skutečně navržena tak, aby se nemusela po použití zahodit, ale dá se vyprat a použít znovu. Jako bonus prý přináší zvýšení výkonu, protože má lepší propustnost. Namontuje se namísto stávající vložky, se kterou je 100% záměnná a není třeba nic upravovat, takže ji tam namontuje i takový přihřátý neměcký nemehlo jako ty.

– Kde se taková věc kupuje?

– To bylo docela zajímavé. Samozřejmě je možné objednat ji v e-shopu za cenu kolem 1000 Kč. Jenže mně se plnou cenu platit nechtělo a využil jsem proto kontaktu na jednoho známého, který se pohybuje v rallyesportu a také má pod palcem několik těchto e-shopů. Ten mi poslal kontakt na jeden z nich s tím, že mu dal pokyny a vložka dorazí po odeslání objednávky za nákupní cenu. Tím by cena klesla na nějakých 800 Kč. Jenže zvolený e-shop asi provozovali nějaký travičkáři. Nejdřív dorazila jiná vložka a pak zase nedorazila jiná část zboží z objednávky, tak jsem se na ně vydlábnul a objednal to z prvního e-shopu, co mi přišel pod ruku. Pak už to bylo OK.

– Jaké byly první dojmy, Pépi?

– Výrobek je skutečně precizně proveden. Vnějšek vložky tvoří obruba z masivního polyuretanu (nikoli PUR pěny jako u jednorázových filtrů) a v něm je zalitá vicevrstvá bavlněná tkanina, která je vyztužena dvojicí mřížek z hliníku. Mřížky samy jsou něčím nalakované. Celková plocha filtru bude odpovídat lepšímu jednorázovému filtru. Filtr dorazí naimpregnovaný…

– Naimpregnovaný?

– Ano, Horste. Aby filtr řádně fungoval, musí se nastříkat k tomu určeným olejem. Tento olej má červenou barvu, aby bylo poznat, že je filtr napuštěný  po celé ploše. To také znamená, že k úspěšnému provozování filtru je třeba mít tuto impregnaci. Tedy, zpět k tématu, do auta jsem ho zamontoval zcela bez problému.

– No a jak probíhá čištění filtru? To musí být pořádnej vopruz.

– Ano, to je vopruz. Filtr je zapotřebí vymýt k tomu určeným čističem a vodou. Protože jsem k tomu určený čistič neměl, umyl jsem ho v dřezu jarem na nádobí, když Trudi nebyla doma. Pak je třeba nechat ho uschnout a zde se dostáváme k prvnímu problému. Kdybych ho nevyfoukal tlakovým vzduchem, schnul by při pokojové teplotě minimálně den a během tohoto dne by s autem nešlo jezdit. Následně, když je filtr suchý, je třeba jej napustit olejem. Udělal jsem to tak, že jsem nalil olej z flašky do rozprašovače a filtr důkladně postříkal tak, aby byl po celé ploše červený.

– Pépi, říkáš tady speciální čistič, impregnace a tak dál. To ekonomiku celého záměru kazí, nicht wahr?

– Ano, a to je ten druhý problém. Ohledně čističe jsem si už poradil. Pokud jde o impregnaci, vzal jsem olej ve flašce, protože je ho tam asi 250 ml a to vystačí určitě na nějakých 5 aplikací. Je také možné koupit si sprej, kde je oleje méně za více peněz. Třetí možností je originál olej nahradit nějakým řídkým olejem, například motorovým olejem smíchaným s benzínem, přičemž tohle jsem ještě nezkoušel a je to jen můj názor, ale nenapadá mě nic, co by hovořilo proti tomu. I přesto, že je třeba mít čistič a filtr, vychází obnovitelný filtr ekonomicky příznivě.

– Pépi, a co ste stane s tím olejem, který je ve filtru poté, co se namontuje do auta?

– No, Horste, tohle je třetí problém. Celej trik je v tom, nastříkat to tak akorát. Při první výměně jsem to evidentně přehnal a asi minutu se z auta hulilo jako kdyby to byl dvoutakt. Při druhé výměně už to bylo úplně bez čoudíků. Část oleje zůstane v bavlněné tkanině, ale část ho motor nasaje. Nemyslím, že by to za běžných okolností něčemu vadilo, ale na emise bych hned po čištění filtru raději nejezdil. Mimoto vidím problém u vozidel s měřičem hmotnostního toku vzduchu, lidově váhou vzduchu. Senzoru ve váze vzduchu vadí olej. Původně se myslelo, že ten senzor je prostě šmejd, ale pak se ukázalo, že je ničí olej prolínající z turba nebo odvětrání klikové skříně. A tohle bude ten samý případ. Olej z filtru bude ulpívat na tom zahřívaném elementu, brzy se na něj nalepí různé nečistoty a měřící prvek se spálí nebo posílá dál kraviny. Pro auta s váhou vzduchu tedy není podle mého názoru filtr vhodný.

– A teď mi Pépi řekni, jak je to s tím výkonem. Všichni na to beztak čekají.

– Horste, musím tě v tomto ohledu trochu zklamat. Nemám po ruce žádná exaktní data týkající se výkonu, protože bych musel nechat motor odbrzdit a na to ti krajcvajc. Výkon jsem neřešil. Jestli ale chceš nějaké subjektivní postřehy, tak se určitě zlepšila reakce na plyn. Auto jde bez problému vytočit k omezovači a než zasáhne omezovač, táhne hezky plynule. Jestli je tam nějaký nárůst výkonu, tak nastává v těch nejvyšších otáčkách. Na webu K&N jsem nenašel nic, co by ukazovalo na to, že filtry způsobují nárůst výkonu, ačkoli například graf ukazující průběh výkonu před a po bych chápal jako samozřejmý. Pro ně by jistě nebyl problém odbrzdit si různá auta s různým motorem. Web K&N je vůbec na tvrdá fakta chudý, také jsem nenašel ISO 5011 test, který definuje metody testování filtrů za stanovených podmínek. Mimoto mám dojem, že na celém webu K&N jsou úmyslně vkládány pozitivní komentáře. Celé to na mně působí velmi amatérským dojmem a vyvolává to polished fart alert. Tohle je čtvrtý, podstatný, ale nikoli zásadní problém.

Zásadní otázka a pátý problém je filtrační účinnost filtru. Informace na internetu se v tomto ohledu dost odlišují a někdy jsou vysloveně protichůdné, ale je třeba vzít jako fakt, že účinnost filtru je horší, jinak by jeho průtočnost nebyla nižší. Korelace mezi filtrační účinností a průtočností je známý fakt i u jiných filtrů. Horste, do prašného prostředí tento filtr neber.

– To je sice zajímavé, Pépi, ale očekával bych nějakou teorii, proč by takový filtr měl vůbec výkon přidávat. Každý imbecil, který doma v garáži u míchá prací prášek v kýblu, dovede natočit hezký videoklip s vědátorskými manekýny a holkama v brýlích a bílých pláštích, jak v švýcarském institutu zkoumají flekatý spoďáry. Tak zpívej.

– Prvotní úvaha by velela, že tím filtrem projde víc vzduchu. Přesněji řečeno, hmotnostní tok vzduchu filtrem je vyšší než v případě papírového filtru. Ale k čemu by to mělo být? Ono totiž obecně neplatí, že více vzduchu znamená víc výkonu, jak například K&N na svém webu tvrdí. Za filtrem je u zážehového motoru zařazena škrtící klapka a ta slouží k regulaci průtoku vzduchu. Určující pro průtok vzduchu potrubím je neujžší místo a pokud nejsou u VW ožralí nebo totálně pitomí, tak je tím nejužším místem právě škrtící klapka. Dovedu si představit jen jeden zcela specifický případ, kdy lze z většího průtoku profitovat – při plném plynu, kdy je škrtící klapka naplno otevřená. Tím se restrikce přesune do dalšího nejužšího místa a tím už asi filtr bude. To víceméně koresponduje s lepším chováním při plném plynu. Za všech ostatních situací je docela jedno, zda je za škrtící klapkou něco průtočnějšího – dokud to nebude méně průtočné než škrtící klapka. Co podle mne hraje větší roli, je tlaková ztráta na filtru. Všichni si dovedeme představit vysavač s plným pytlíkem. Vzniká tam situace, že pytlík je vlastně filtr a zanáší se, protože chceme. Když je zcela zanesený, vysavač není s to generovat na konci hadice podtlak k nasátí dalšího smetí ani kdyby si prdel roztrh, protože filtr způsobuje už tak velkou tlakovou ztrátu, že to nestačí na luxování. Energii na „protáhnutí“ vzduchu skrz filtr získáváme opět v motoru – spalováním paliva v tom válci nebo v těch válcích, které mají právě pracovní cyklus. Pokud se podaří tuto tlakovou ztrátu snížit, je možné více energie převést na kola. Z tohoto důvodu by filtr mohl kromě nárůstu výkonu způsobovat snížení čerpacích ztrát a tím menší spotřebu paliva. Teoreticky. Ale ten vliv nebude nijak veký.
 
– A tvé finální slovo, Pépi?

– Experiment to byl zajímavý, ale znovu bych to nedělal. Z mého pohledu je nejhorší ten voser s tím pokaždý – vymejt, usušit, nastříkat. Počkám teda, až se ten bembek amortizuje a pak tam dám zase papírovou vložku. Připouštím, že pro někoho může být dodatečný benefit, že má v autě něco „performance“ a funguje to jako psychoware. takže se s tebou bude do krve hádat, že to fakt jede o hodně lepší než předtím. Bavlněné filtry nejsou ostatně žádná novinka, byl to předchůdce dnešních filtrů papírových, a K&N jen vložili starý princip do nového designu. Takže finální verdikt zní – na mimoňský války a jiný akty kolektivní samohany OK, ale jinak dost bída.


30.12.2013 D-FENS

 
 
 

12345 (23x známkováno, průměr: 2,70 z 5)
2 933x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017