Holendry

Featured Image

Musím přiznat, že ohledně pakování závitů jsem nijak zásadně nepokročil. Od čtenářů D-F mi dorazilo hned několik zaručených návodů. Jejich hlavní problém spočíval v tom, že 100% fungovaly jen na jeden určitý druh spojení a při pokusu aplikovat je například na jiný materiál tio byl provar.


Relativně nejstabilnější výstup nabízí teflonová nit Tangit, protože je blbovzdorná. Občas se ale posere i Tangit. Tangit nefunguje moc dobře na spojení mosaz-mosaz, tam zase skoro 100% funguje silikonový tmel (např. Siseal), ale podmínkou jeho použití je, že a) závit musí být dotažen natvrdo b) musí se nechat ca 3-4h vytvrdit. Jinak je to na pytel.

Objevil se nový problém. Holendry na vodovodním potrubí.

Provozuji už celkem dlouho projekt náhrady lepených rozvodů vody svařovanými. Lepené dovedou praskat vlivem únavy materiálu a degradace lepených spojů.

Přišel jsem na řadu zajímavých věcí. Například v jednom místě jsem PPR na PVC napojil tak, že jsem na PVC trubku nalepil přechodku se samčím závitem. Na to jsem natočil PPR matku, od které jsem pokračoval dál PPR. Asi po roce to začalo téct. Tak jsem to rozebral, přetěsnil a za pát týdnů to teklo zase. Tak jsem se na závot blíže podíval a on byl normálně opotřebovaný, jako by ho někdo 10x rozebral a složil. Jednalo se o potrubí na teplou vodu, funguje tedy tak, že se kolem dokola zahřívá a chladne, a s tím souvisejí určité délkové změny, které způsobují namáhání závitu. Předělal jsem to tak, že na PVC straně je kovová matka a na PVC straně kovový šroub, a mírně jsem pozměnil routing tak, aby rozpínání a smršťování trubky vyvolávalo její ohyb a nikoli axiální sílu do spoje, čímž problém pominul. Koho by to napadlo.

Holendr je rozebíratelný kus na potrubí. Oficiální název je rozebíratelný spoj.

holendr_explosion

Podle názvu by mohl pocházet odněkud z Holandska, ale o tom dost pochybuju, protože tam nikdy nic použitelného nevymysleli a přicházejí odtud jen věci jako zákaz zbraní, Furby a organizovaná cyklistika. Holendr je ve srovnání s tím užitečná věc, protože umožňuje potrubí nedestruktivně rozebrat například za účelem opravy nebo úpravy, a taky vytvářet složitější zapojení, které by bez holendrů nešlo smontovat.

Hostalenové trubky jsou fajn v případě, že je člověk natahuje odněkud někam do prostoru. Pokud je ale třeba do existujícího PPR potrubí něco vestavět, už to nemá volný konec a je třeba se napojit do nějakého místa, začíná to být docela problém, kde někdy pomůže pružnost trubek a když ne, pak přijdou ke slovu právě holendry. V mém potrubí jsou celkem čtyři holendry, protože celý routing je poměrně komplikovaný.

Já jsem třeba ani nějakou dobu nevěděl, že na PPR potrubí holendry vůbec existují. Měl jsem zato, že holendr je přežitek vzhledem k tomu, že PPR potrubí lze snadno přerušit i znovu spojit. Ale pak jsem místo do obvyklého obchodu s instalačním materiálem zašel do Bauhausu a tam měli světe zboř se holendr na plastový trubky a to bylo něco jako druhý vánoce. Hned jsem je zapracoval do plánu, protože tohle bylo cool. Najednou jsem mohl dělat i věci, který mi předtím nešly.

Součástí holendru je těsnění, které se sevře mezi dvěma přírubami. Holendr je proto třeba navařit tak, aby příruby byly paralelně a na vzdálenost tloušťky těsnění od sebe. Je to tedy trochu náročnější na přesnost. Dělal jsem to třeba tak, že jsem holendr smontoval ale nedotáhl, vyměřil si druhý konec a zastřihl ho na přesnou délku, pak jsem holendr rozebral, protější konec zavařil a pokud vše dobře dopadlo, holendr se ocitl přesně v pozici, v jaké jsem ho potřeboval. Nebo jsem holendr smontoval a dotáhl, zavařil ho a napojil to někde v rohu.

Tak jsem tedy holendry nainstaloval. Tři se mi podařilo nainstalovat jak z učebnice, jeden byl trochu nakřivo, ale nechal jsem to. Jakmile je holendr navařený, už ho nejde znova uříznout a použít a tak jsem to risknul. Předělat to můžu vždycky.

Zajímavá věc byla, že jsem měl holendry koupené ve stejném obchodě ve stejném regále ve stejný den, ale přesto se lišily. Jeden měl kovové díly vyrobené jako odlitek a těsnění z umělé hmoty (B), zatímco další tři byly obráběné a těsnění bylo z fíbru.

Holendry byly tedy instalovány, potrubí natlakováno a nic neteklo, včetně odfláknutého holendru a tak jsem si řekl cool. Perfektní práce. Začínám mít praxi.

Mezitím vám povím story o pračce za 15 litrů. Stála na počátku úprav rozvodů vody. Pračka začala dělat fleky na prádle. Byly to černé fleky a nešly ničím vyčistit. Mně to bylo prdel, protože často nosím tmavé oblečení a tak si klidně flekuj. Žena to těžce nesla a dcera Jája už vůbec. Seznam zničeného oblečení narůstal a odnášely to nejoblíbenější kousky. Příčina se hledala všude možně, třeba v mých montérkách. Máme ještě jednu pračku, takže moje montérky se praly tam. Nic platný. Zavolali jsme experta. Ten zkontroloval pračku a poradil nám, abychom nepoužívali tekuté prací prášky a prali na vyšší teplotu. Jinak byl expert chytrej jak rádio, furt říkal věci typu „lidi jsou z těch reklam úplně zblbllí“, tak jsem mu dal pětikilo a ukázal mu, kde jsou dveře. K flekatému oblečení od té doby přibylo ještě vyšisované a sražené oblečení. Experta už jsem nevolal a pračku jsem rozebral na sračku. V prostoru mezi bubnem byla zapomenutá Jáji ponožtička. Usoudili jsme, že se bordel akumuloval v ní. Do pračky jsem nalil litr Sava a nechal jí proběhnout na vyvářecí program. Nějakou dobu byl klid, pak to začalo zase dělat fleky. Už nás to nebavilo. Pračku jsem popadl a vyvezl do sběrného dvora (byla asi dva roky stará), abych koupil novou pračku AEG za 15k. To vše s tím výsledkem, aby za pár týdnů začala dělat fleky. Nový prvek do hry vnesl můj švagr, který pronesl něco v tom duchu, zda jsem si jistý, že se mi do vody nedostává nějaký bordel zvenčí. To byl první zásah do vodovodního rozvodu – nainstaloval jsem tam filtr. Tím dnem flekatění skončilo. Jedna filtrační vložka vydrží asi čtvrt roku, poté je zanesená rzí z potrubí. Ta v pračce reagovala s pracím prostředkem za vzniku černého bordelu.

Druhý den jsem se zrovna chystal jít celebrovat diverzitu a napadlo mě ještě zaběhnout do sklepa, zda tam něco neteče, třeba hrdlo u vodoměru, fitinky u filtrů nebo holendry. No a co se nestalo. Dva holendry kapaly.

To je kurva deal. Já se chystám jít celebrovat diverzitu a musím se srát s holendrama. Protože jsem už věděl, že voda není jen tak, měl jsem nakoupené náhradní fíbrová bezazbestová těsnění, tak jsem je tam nandal. Na vyjmutých těsněních nebylo nic zvláštního. Vyřešil jsem to. Hurá.

To samé další den. Opět jsem se chystal jít celebrovat diverzitu, zaběhl jsem do sklepa. Kapal další holendr. Jedinej kterej těsnil byl ten křivej s atypickým holendrem a plastovým těsněním.

holendry

 

Odolal jsem pokušení holendry vyřezat a nahradit je křivejma. I když znám dost lidí, co by právě tohle udělali. Proč? Protože jsou to kokoti.

Po kontrole dosedacích ploch jsem vyměnil jsem těsnění stejně jako předtím.

Do samé o den později. Tentokrát tekly ty dva holendry, co jsem přetěsnil dva dny předtím. Ve slavení diverzity jsem nabíral zpoždění, ale moje praxe ve vypouštění vody a rozebírání holendrů rostla.

Opraveno.

Že nevíte, co se stalo další den.

Pořád kolem dokola.

Přemýšlel jsem, co s těmi holendry může být. Napadla mě teorie, že holendry znetěsňují délkové rozměry potrubí případně jeho ohýbání, tak jsem před a za holendr umístil držák. Nezměnilo to vůbec nic, jen to vypadalo hnusně. Holendr vydržel opět těsný jen 48 hodin.

Taky jsem se ptal lidí, co by mohli mít nějakou praxi s vodoinstalacemi. Odpovědi:

– na fíbr se vyser, dej tam gumu

– v žádným případě to nedávej na gumu

– já si vyříz takový jako kroužky z gumový zástěrky od přívěsu

– to musíš pořádně dorvat

– moc jsi to dorval

– holendry jsou na píču, to musíš dát natvrdo

– že se do takovejch věcí sereš

Na holendrech samotných nebylo nic nápadného a dosedací plochy byly OK.

Další úvaha směřovala k těsnění. V zásobách jsem našel těsnění z PUR (E) a fouknul ho tam místo fíbrového. Počínaje tím dnem přestal tento holendr téct. Ve hře zbyly už jen dva tekoucí holendry, protože ten křivě namontovaný bez problému těsnil celou dobu.

Vyrazil jsem do obchodní sítě. PUR těsnění nikde neměli. Najezdil jsem asi 50 km a pyču. Zato jsem měl fíbrová těsnění žlutá (D), fíbrová těsnění modrá a černá (C). Černá těsnění vypadala hitech, protože měla na čelních plochách nalepenou nějakou folii, která byla kluzná. Prahnul jsem po PUR nebo gumovém těsnění, prostě z něčeho elastického, ale nemohl jsem na ně nikde narazit.

Žlutá a modrá těsnění začínala téct po 48 hodinách. O něco lépe performovalo těsnění černé, které také začalo téct, ale ne kapkami. Spoj byl vlhký, ale odpařování kapaliny bylo stejně rychlé jako její prolínání, takže se netvořila kapka. To mě přivedlo na myšlenku, že by to mohlo celé nastávat nějak takto. Dotažením holendru se těsnění „protočí“, protože se obě příruby proti sobě mírně plasticky pohnou. Tím se těsnění rozruší a netěsní. Namazal jsem proto dosedací plochy žlutého fíbrového těsnění silikonovou vazelínou. Po 48 hodinách ale už zase kapal. Přesto to byla indicie.

Pak se poštěstilo tam, kde jsem nic pozitivního nečekal – v Globusu. Někde mezi regálem s nápoji a s knihami měli těsnění z něčeho jako pěnová guma (A). Mělo to bílou barvu a nebudilo to moc důvěry. Kdysi jsem tato těsnění už na vodu používal a nebylo to nic moc. Nicméně nainstaloval jsem ho do jednoho z tekoucích holendrů a tím dnem přestal holendr kapat.

Zbýval poslední holendr. V jednom z obchodů s vodoinstalacemi jsem narazil na těsnění do kovových holendrů. Tak jsem je koupil. Jsou z černé gumy. Gumové těsnění (F) se ocitlo v posledním holendru, čímž problém vymizel.

Jasná páka. Myslím, že ta ekologická supercool bezazbestová těsnění jsou ve skutečnosti propustná, protože jsou porézní. Problém není v holendru ani v interface holendru a těsnění, problém je těsnění samotné, které postupně prosákne vodou a ta začne za dva dny prolínat závitem holendru ven. Těsnění jsou z nějakých slisovaných vláken. Možná by to dala v kovovém holendru, který po dotažení vytvoří dostatečnou sílu na jejich stlačení. V plastovém holendru je to ale mission impossible.

Hrál jsem si s tím asi deset dnů.

No ale jinak je prima, že máme takový skvělý moderní ekologický materiály, který zlepšují kvalitu našeho života, takže máme čas na jiný věci.

 


31.07.2016 D-FENS

12345 (160x hodnoceno, průměr: 1,08 z 5)
16 586x přečteno
Updatováno: 31.7.2016 — 22:46
D-FENS © 2017