Hmyz 2019 a jeho entomolog - zpět na článek

komentářů 146

Přidat komentář
 1. Eště že tady ten stád máme, ne? Převážná většina to tak chce, tak je to tak správně.

  1. Hlavně ho musela nějaká kunda naprášit. Anebo to byla nějaká přemotivovaná úřední píča, nějaký ochranářský Javert.

   1. Velmi pravděpodobně ho naprášilo Aukro. S OČTŘ (a finanční správou) tento web spolupracuje velmi čile.

    1. Prodávat i kupovat něco na Aukru je samo o sobě provinění (a trest zároveň) :-)

    2. Je velice zajímavé, že Aukro má zřejmě po ruce dost odborníků na entomologii. Už nevidí, či spíše nechce vidět, že mezi přebytky materiálu různých kutilů se po tisících nabízejí kradené věci z výroby čehokoliv – od nástrojů a brusiva ze strojařiny až po integrované obvody. Je tam často vidět, že to bylo šlohnutý už z přípravnýho procesu výroby – naohýbaný či zakrácený součástky a v původních pytlích, nebo původních pásech od dodavatelů.
     Aukro je jedna velká šedá a nezdaněná ekonomika, vydělává na tom jenom portál sám.
     Tohle s tím hmyzem už asi bylo i pro Aukro hodně ošajstlich, anebo spíš někdo poslal kopii udání i na fízlárnu a SZ.

     1. Že je to šedá ekonomika by mi nevadilo, protože při tom co se tady děje, ji považuju za naprosto legitimní odboj. Ale že je Aukro spolkem konfidentů, udavačů, kolaborantů, piškuntálů a kunďavů, to mi vadí značně. A proto ten protál ignoruju.

      1. Ko-za: To není Aukrem, to je v lidech, jak jste si to vychovali, takový to máte – konfindenti, udavači, kolaboranti, piškuntáti a kunďavové, moc hezká společnost :o).

       1. Takova nehezka slovicka. Proc nestaci rict „Cesi maji hluboke tradice“?

        1. :oD, myslíte, hluboké tradice prasáren?

         1. To nezni moc slunickove. Mozna i proto hodne slunickaru neji veprove, aby slovo postupne zmizelo ze slovniku. Slovo „sojárna“ se zatim neujalo.

          1. Tak to nebudu sluníčkovej, protože já jím všechno, co mně chutná, co mně nechutná, to nejím.

          2. Nebojte, ono vam to chutnat bude muset ;-)

          3. Hlad je nejlepší kuchař, síla přežití, to je člověku vrozené úplně stejně jako intelekt, víte, jak to bylo, když se zřítilo to letadlo do té nehostinné mrazivé oblasti, a aby ti lidé přežili, stali se kanibaly, porcovali ty mrtvé spolucestující a přežili. Nikdy neříkej nikdy :oD

          4. Jako test viry slunickarovy by takoveto adrenalinove vylety mely byt povinne v ramci jejich mafie. Sezeres blizniho = nejsi slunickar. Zemres mimo kruh duvery. Nesezeres = zemres ihned.

           Vidim to celkem pozitivne.

          5. Většinou Ti, kteří hlasitě křičí _nikdy bych nesežral bližního svého – žerou jako první :o).

          6. Re: ex.lex
           11.12.2019 v 20:21

           Bezpochyby. Byl by to de facto takovy politicky workshop.

      2. Skoro eště horší je, že deset let v kuse dělají takový vylepšení, že to tam de jenom do piče a lidí neustále ubejvá (jen občas šlápnou vedle a udělají něco, co to fakt vylepší; jinak sou to samý píčoviny k hovnu, zatímco věci co lidi žádají dekádu, na to furt mrdají). Jak to před dvěma a půl lety vylepšili úplně nejvíc, tak vod té doby uteklo 2/3 nakupujících.

   2. Pochopitelně to bylo na bonz. Vzhledem k tomu, že jsem na entoforu a dotyčného znám, vím také, kdo bonzoval. Jinak to zabavení krabic byla pěkná prasárna, vůbec se neřešilo, že třeba B. unicornis, které nasbíral Doc. Čepelák, jsou sběry staré přes 60 let.

    1. Deka už byla, nebo teprv bude?

     1. No zatím nebyla, ale entofórum vychcípalo, většina zajímavých broukologů si zrušila registraci a smazala všechno, co za 10 let publikovali.

      1. Možná že právě tohle bylo účelem, a brzy se dozvíme „qui bono“

 2. Proste zijeme v urednickem feudalismu. Smutne, ale fakt. Co je horsi, ze se to bude zhorsovat a to nezvratne az do doby, nez to rupne. Pak to ale fakt nebude pekne.

  Obvykla perioda je u nas dvacet let a osmicka. 2038?

  1. No v situaci stoprocentní prošmírovanosti už nic prasknout nemusí. „Protistátní“ živel bude eliminován ještě před tím, než si vůbec uvědomí, že by se mohl postavit do čela nějaké rebélie. Chvilkařům sice dovolí svolat se přes FB, ale skutečným rebelům by to nedovolili.
   Ostatně všechny ty připrchlíky sem tahají, aby šla bezpečnostní situace do řiti a nevolníci moc nereptali, až jim nastřelí čipy jak psovi

   1. monday: chvilkaři jsou užiteční idioti. To není žádný odboj lidí dole (rebelie), to je organizovaná akce těch nahoře, kteří zrovna nejsou u lizu tak, jak by chtěli. Nikdo jim nic nedovolil, jen je povolal jako kompars.

    1. Tak to já nijak nezpochybňuji, proto taky píšu, že skutečný rebely by rychle ustřihli. Ostatně Minářova žádost o místo placeného užitečného idiota ještě na Youtube visí.

     1. monday: Ehmm, skuteční rebelové by se taky nesvolávali přes FB, že?

      1. Ale jděte. Popište mi, jak by se dnes početně zajímavá skupina rebelů dala dohromady bez těhletěch internetů? Dnes neprojedete město, natož republiku, bez toho, aby Vás zaregistrovaly spousty kamer.
       Doba kdy bude možné držet plebs v naprosté poslušnosti bez nutnosti udržet si náklonost statisíců příslušníků silových složek se rychle blíží

       1. To víte, že jo, já Vám to popíšu, dám Vám návod a Vy mě udáte, že Vás navádím k tajný revoltě, nic nebude :o).

        1. Co bych Vás udával. Vy to sem napíšete, Big Brother si přečte, kde geniální ex.lex objevil díru v Matrixu, tak jí zaplácne a je to vyřešený. Za pár let už ani nebude potřebovat žádný silový složky. Vyhodnotí Vás jako nespolehlivýho nevolníka a algoritmy Vám škrtnou příděly tepla a granulí. A kdybyste byl fakt ostrej hoch, co přežije v zemjance o kořínkách, tak dron dostane souřadnice a provede předčasnou euthanázii.Ale myslím, že ani to ne, ty dva kusy v republice nechá rebelovat ze cvičných důvodů, aby věděl, že vše šlape jak má.

         1. :oD, geniální rebelové rebelovat můžou, protože jsou většinou jinak neškodní. Takže ano, ze cvičných důvodů. Ale stejně neprozradím, co kdybych náhodou přešel od teorie k praxi, musím mít výhodu překvapení.. ;o)

          1. No to se dost ohrožujete. Big Brother teď ví, že má proti sobě nebezpečně geniálního protivníka a namele vás do prémiových granulí čistě preventivně.

          2. Ale nesemele, jedna vlaštovka jaro nedělá.

         2. To funguje na slušný lidi, co si nezahalují hubu.

          Miliony čmoudů a jinejch zlodějů a lupičů a podobné svoloče si dělá co chce, protože si stačí vzít kapucku nebo čepičku a ty tisíce kamer jsou úplně k hovnu. Statistika zločinnosti klesá, protože to lidi už ani nehlásí, protože ví, že si s nima opicajti stejně jen vytřou prdel, ne proto, že by snad nedejbože fakt rostla objasněnost (která je taky pěkně vomrdaná, takový to že chytnou jednoho somráka a přišijou mu dalších 40 krádeží, to je už veřejný tajemství).

          1. Přesně tak!

       2. Je celkem směšné, že by to v pohodě šlo nějakým analogovým komunikačním prostředkem, klidně i simplexním :D Ty už dneska nikoho nezajímají a skoro nikdo je nepoužívá. Doplněné čistě analogovým šifrováním, jako to uměli třeba vojáci na AM i FM mezi 70. a 80. léty. Ruský utajovač UT-3 byl čistě analogová záležitost.

        1. No tak za předpokladu, že se dotyčný nikdy neprojevoval na internetech a nikdo z dané skupiny také ne, tak je možné, že by chvíli dokázali být neodhalení a dokázali by zapálit pár stohů. To je zhruba tak všechno.
         Je jen otázka, jestli se Big Brother v budoucnu bude srát s nějakejma kamerama a rozpoznáváním obličejů, nebo našim potomkům nastřelí zítra čipy jako dnes našim čoklům.
         Doba, kdy veškerý pohyb bude monitorován ať už tak, či tak, se rychle blíží a bez volného pohybu se žádná rebélie konat nebude. A jak by řekla správná ovce, poctivý člověk nemá co skrývat a je mu jedno, že BB ví, kde ses dneska potuloval a kdo tam byl s Tebou.

         1. Spíše než „nastřelování čipů“ se vývoj ubírá k systémům WAAS – to je „božské oko“, které současně sleduje území 8x8km2 či více najednou v takovém rozlišení, že umí identifikovat jedince.

          A nahrává to, takže lze zpětně kohokoli kdekoli dohledat, přetočit dozadu odkud přišel a s kým se setkal, a potom zase přetočit dopředu a zjistit kde jsou všichni dnes a sebrat je:
          https://krabice.wordpress.com/2017/04/30/dohledovy-kapitalismus-cast-treti-od-bozskeho-oka-na-obloze-k-zakazum-nenechat-se-smirovat/

          Ve válečných zónách tohleto sedí na stacionárních vzducholodích, do měst se to potichu instaluje – v Praze už v naprosté tichosti máme první. A narozdíl od čipování to nevyvolá žádnou obrannou reakci veřejnosti, protože jsou to „jen kamery“ a detailům průměrný IQ100 nerozumí.

          1. Jan Mrcasik:
           „…8x8km2…“
           – – –
           Kolik to mělo bejt?
           8 km čtverečních, nebo 64…?

           A kdeže to v Praze stojí?
           (…ty stacionární vzducholodě necháme hajat, moc silná fantazie…)

          2. Ehm, moc si nedovedu představit, jak by něco z bodu A sledovala městskou zástavbu 8 x 8 km. Příliš mnoho stínů. Leda by to bylo opravdu vysoko (kilometry) a aerostat by asi pozornosti neuniknul (a navíc zrovna ve městě by to bylo nuto doplnit řadou dalších bodů, neboť příliš mnoho se toho odehrává pod střechou).)

          3. Pořád ještě existuje několik pásem, ve kterých se speciálními metodami /analogově pochopitelně/ dá bezproblémově duplexně komunikovat, protože ani profesionální skenery ji nezachytí. Resp. zachytí jen potlačenou nosnou a směs podivného škrčení a škvrkání, který subjektivně i objektivně nemá žádný „systém“ a jsou k němu zapotřebí klíče, pochopitelně.
           Vše běží čistě analogově, digitály nezarušitelně a v pásmu, ve kterém se modulace dobře šíří zejména v noci.
           Podle potřeby a při rozšíření lze tímto způsobem přenášet buď statické obrázky se 425 řádky, což není tak úplně špatné, anebo 300-řádkové video s 50 půlsnímky, tedy rozkladem 25Hz.
           Pokud je tu ještě někdo OK či OL, tak bude dobře vědět, o čem píšu.
           Nebyl by větší problém zadat výrobu podobných zařízení, resp. jen dílčích komponentů v Číně a to tak, aby vůbec nebylo identifikovatelné, k čemu to má později sloužit.
           Dokonce i potřebné antény lze konspirovat do podoby něčeho úplně jiného.
           Nevyžaduje to velké příkony, systém je i přes analog poměrně účinný /teoreticky až 78%, na analog výborný/ a k jeho výrobě je zapotřebí jen velmi málo speciálnějších komponentů.
           Zbytek je běžně používaný materiál, který Vám prodá každý Číňan za babku, když toho vezmete víc.
           Českoslovenští amatéři, které situace na trhu a odposlechová služba ČRK naučila plésti z hoven biče a práskat s nimi až za Atlantik, vyvinula už v na přelomu 70. a 80.let takto systém, co umožnil bez problému komunikovat s jinými kontinenty, aniž by si toho vždy ostražitý bolševik vůbec všiml.
           Nechci tu psát bližší podrobnosti, něco z toho jsem už ostatně naznačil v předchozím „špalku“ ohledně druhů použité modulace a jeho úprav.
           Sponzora by to chtělo, nemusí být ani příliš bohatý.

          4. Analogový scrambler, nebo nějaká složitější vyfikundace?
           Btw. současný kapitalistický bolševik má úplně jiné možnosti než měl ten socialistický, minimálně co se týče počítačové analýzy jakýchkoliv informací v reálném čase.
           Dost silně pochybuju, že by to uniklo pozornosti, kdyby na jedné frekvenci něco neustále podivně škrčelo a škvrkalo.
           A anténu můžete maskovat jak chcete, podle vysílání si vás zaměří nesrovnatelně snáze než dříve.

           Nejsem radioamatér a detailně se v tom nevyznám, ale tohle mi připadá docela logické.

        2. Takže až budete romanticky, někde u lesíka šoustat školačku, tak Vám určitě nebude vadit vrčení dronu nad hlavou, že ne? :D

         1. To je ale zakázané, takové drony. ;-)

     2. monday: mě to vyznělo, že chvilkaře taky považujete za rebelii, jen ne dost „skutečnou“. Přitom je to jen divadlo a naopak FB je pro kompars ideální platforma, protože se seznamy dají vč. aktuálních dat ukládat, třídit a v budoucnu případně opět použít. Užiteční idioti se hodí vždycky a proč hledat nové, když už se nám sami přihlásili.

      Jinak nejsme ve sporu.

      1. Ale prd, dnes můžete rebelovat na veřejným místě jedině tak, že to předem nahlásíte, můžete rebelovat proti čemu chcete – třeba proti prdu souseda, ale holt to musíte nahlásit na patřičné ouřady a pak si rebelujte jak chcete. Když by se sešli jako neohlášená rebelie a dělali skutečný bordel, tak je rozeženou než bys řekl „fatdwi“ :o). Tyhle pokojný demonstračky svolávaný přes sociál portál jsou roztomilý, já nechápu, co Vám na nich vadí.

 3. A co je teda pointa? Někdo si nezkontroloval aktuální legislativu a pokusil se prodat hmyz, který se nesmí sbírat a prodávat, navíc přes Aukro. Jeho blbost. A dál?

  Nejspíš to nahlásili Aukro. Taky celníci on-line bazary a aukce sledují, třeba kvůli prodeji nezdaněného alkoholu.

  1. Jde o hodně, kobliho. Mizerný PaCh sbírá čárky za nesmysly. Nikomu a ničemu nevznikla škoda, přesto pán, nadšenec do hmyzu, je vyšetřován, dehonestován a možná přijde o část cenné sbírky, kterou nasbíral možná již za krále klacka. Přijde ti to ok, že nějaký pazdrát v uniformě toto udělá?
   Pointa je možná právě v tom, že ti to nepřijde divné. A takových je…

 4. Pan entomolog by si měl přečíst toto, co sem dám, pokud nic z toho neporušil, není důvod ho šikanovat. https://www.entospol.cz/informace-o-povoleni-ke-sberu/

  1. Nojo,je to i o tom, co si člověk nechá líbit. Když mu tam naběhnou ouřadi a orgáni a on se z toho posere, místo aby hned zašel za právníkem a dožadoval se náhrady, tak to dopadá, jak to dopadá.
   Žít si ve svém uzavřeném podívínském světě sběratele a ignorovat, že se v reálu stáváme policejním státem, to se nevyplácí. Pak jednoho dne přijde probuzení do reality.

   1. kaBrnak: Člověče, Vy jste furt nasranej, to je šílený :o), jestli něco porušil, tak mu tam prostě naběhli, Vy si pořád myslíte, že oni nabíhají jen na samé „nevinné“ lidi, tak se to vyšetří a když nic neudělal protizákonnýho, tak mu ty sbírky zase vrátí.

    1. Nj, zaběhnout za právníkem. Ale není lepší chtít, aby se stát nechoval tak, že každou chvíli musím běžet za právníkem a tu žalovat úřad, tu policii, … :-) ?

     1. pzkudk: Já sice o právníkovi nepsal ani slovo, ale když už jste to nakousl, asi za právníkem byl, jinak by ten dopis nebyl tak frustrovanej, právník mu asi neřekl nic pozitivního, kdyby byl entomolog nevinnej, nepsal by ten entomolog amatér takový dopis, nýbrž by si pískal a na cajti a úředníky dělal dlouhý nos :o).

    2. Neexistuje člověk nevinný. Pokud to tak náhodou vypadá, nejde o nevinu, ale odfláknutou práci vyšetřovatele! (připisováno Felixi Džeržinskému, citováno z paměti)

     1. Aneb zdravý pacient je špatně vyšetřený pacient.

    3. Policajtskej mozeček zase jednou zaplavuje virtuální svět svými bullshity.

     1. Ko-za: Vy jste taky furt nasranej, jak se s sebou můžete žít? :o) Kdo nepíská Vaší nótu je zaručeně policajt, to je mentalita dost mizerná, proto jste furt nasranej :o).

  2. Koukal jsme ale nějak jsme z toho nepochopil co s těmi starými vzorky – tehdy přece o chráněný hmyz nešlo?

   1. to pzkudk: Mluví se o šedesát let starých exemplářích… Jenže třeba u motýlů – Otakárek fenyklový, Otakárek ovocný, Jasoň dymnivkový, Jasoň červenooký – zcela jistě chráněné druhy už počátkem osmdesátých let, a pro sbírkové účely se odchytávat nesměly už tehdy (přičemž zákon bude staršího data). A to bude hnedle čtyřicet let, ono to utíká. U nočních motýlů (lyšajů) ten výčet bude možná ještě delší.
    U střevlíků nevím, některé poddruhy (nebo jak se to přesně kastuje, nejsem žádný přírodovědec…) tou dobou byly zřejmě chráněné také (nepřekvapilo by mě to).
    Netvrdím, že něco odchyceného v době ochrany je ve sbírce, ale šedesát let není v tomhle žádná prehistorie.

    1. Chráněný druhy tu byly vždycky, akorát se to rozrůstá ta chráněná fauna a flora, protože člověk je totální likvidátor, kterého nic nepředčí.

    2. Jen pro forma, oba otakárci jsou v Čr chránění, ale dnes naprosto bežní, v létě mi létají po zahradě oba druhy denně, u Prahy. Lišaj je chráněný jen jeden, tuším pupalkový. Za komančů byli v ČSSR chráněni všichni střevlíci r. Carabus a krajníci r. Calosoma. Dnes je to zredukováno na pár druhů. Jasoň červenooký v ČR zcela vyhynul, poslední lokalita byl Kotouč u Štramberka, jediný lom. Byl tam reintrodukován ze Slovenska, takže tam snad zase žije, ale geneticky je to nepůvodní populace.

     1. Otto: Vždyť říkám, pokud se ničím neprovinil, dostane sbírky zpátky. Já nevím, co tam všechno měl, prostě to zkontrolují, my to tady těžko můžeme posuzovat.

      1. Dostane? A v jakém stavu? A proč mů vůbec fízl kontrolovat nějaké soukromé sbírky hmyzu?

       1. Protože, když Vy budete mít doma nelegálně držené zbraně jako amatér zbrojař a někdo Vás napráší, tak tam naběhnou taky. Takže, když amatéra entomologa někdo naprášil, tak šli zkontrolovat, zda tam nemá takový hmyz, který je třeba nelegálně odchycen, zda se s ním nekšeftuje apod.

       2. Mě fakt udivuje, že Vy se pořád divíte. Když můžou policisté naběhnout do bytu na udání, že z bytu se šíří smrad, protože tam lidi ve svým soukromí kouří (ježiš, voni kouří cigarety a někomu to jde až do jeho bytu, tak je udal!) tak proč by nemohli naběhnout na nějaký brouky? Vždyť ti lidé si ten fašismus vytváří sami!

   2. to pzkudk: Rok 1992 prostě v tomhle nemusí být žádný rok 0.

    1. Aha, tak vzhledem k tomu, co píše dole podotek o CITES, je tenhle můj výplod zjevně nepodstatný. :-)

  3. exlex: Píšete o něčem, o čem víte velmi málo, resp. vůbec nic.

   1. Otto: Ten odkaz je nepravdivý? Tak nás poučte, kde udělali soudruzi v odkazu „entospol“ chybu.

    1. Odkaz na povolení ke sběru vůbec nijak nesouvisí s případem v článku. Tam se jednalo čistě o bonz. Dotyčnému byly zabaveny krabice s brouky, pokud se v nich nacházel nějaký druh, v ČR chráněný zákonem. Nikdo neřešil, že ony sbírkové kusy byly často velmi staré, popř. šlo o brouky sice u nás zákonem chráněné, ale sbírané mimo ČR. Samostatná kapitola je pak vyčíslení „hodnoty“. Fízlové použili slovenské (!) tabulky, neb v ČR žádné nemáme. Na Slovensku mají „Hejslováci“ každý chráněný druh pevně oceněný, kategorie „druh národného významu,“ „druh európského významu“ a ty ceny v EUR jsou naprosto absurdní. Jo a ještě podotek, kromě jasoně červenookého není žádný druh hmyzu žijící v ČR chráněn CITES.

     1. Tímhle nelze operovat, že je něco hodně staré, pokud se jedná o přírodní druhy, dokud to někdo (odborník!) skutečně nepotvrdí či nevyvrátí, oni ten hmyz prostě prolustrujou, pokud je tam hmyz, který není chráněný či-li nebyl sbírán v době, kdy byl zákonem chráněný, není důvod, proč by mu ty sbírky neměli zase vrátit. To, že ho někdo udal, by Vás nemělo překvapovat, to se děje už od (ne)paměti lidstva. Pokud má svědomí čisté ten amatér entomolog a je nevinný, tak se to prokáže.

      1. Zaprvé je problém v tom, že těžko poznají, jestli to bylo chyceno před rakouskou čárou nebo za, pokud je třeba v Rakousku odchyt povolen. Zadruhé si osobně myslím, že nelze poznat, jestli je exemplář starý 50 nebo 55 let. Zatřetí si mohla policie vzít odborníka s sebou a učinit expertízu na místě, případně pokud je to možné, vyžádat si jednotlivosti. Vůbec nebylo nutno zabavit tisíce exemplářů sprostého podezřelého. Začtvrté, tohle chování osobně považuju za velice sprostou urážku poškozeného. Ten má zjevně dlouhou historii v oboru, je známý v oboru, a oni po něm vystartují jak kdyby měl ty boxy plné heroinu, prostě jak to mají fízlové ve zvyku.
       P.S.: Osobně bych ty sysle a motýle sbíral spíš foťákem. Když se to umí, jsou z toho krásný výstupy i pro laika. Zdravím Dana Bártu!

       1. Prosím Vás, axiomisti dokážou poznat fosilii miliardy let starou a nebudou umět poznat, kolik let je broukům a motýlům z nějaké sbírky? Co to na nás zkoušíte, vy šibale? ;o)

        1. Nevím, kdo to jsou axiomisti, ale řeč je doufám o analýze bez poškození vzorku.

        2. …s přesností na 1 měsíc.

         1. Zajisté, takže s přesností na 1 měsíc? No tak, to se nemá pan entomolog čeho bát, ne?

          1. Já se ptám, jestli znáte analýzu stáří biologického vzorku bez jeho narušení s přesností aspoň 1 měsíc? Odkažte prosím.

          2. Tak když dokážou vědci z archeologických nálezů určit stáří fosilií, tak proč by nedokázal odborník určit stáří těch brouků?

          3. „…analýzou poločasu rozpadu radioaktivního izotopu uhlíku v blátě z podrážek Cimrmanových bot bylo zjištěno, že Cimrman přišel do Liptákova v listopadu roku 1912 – plusmínus dvěstě let.“

           Jinak: pokud by brouci byli fosilisovaní, dalo by se přesně určit, zda jsou stáří permského, nebo ordovického. Tolik k smyslu vaší otázky.

           https://necyklopedie.org/wiki/Soubor:Prav%C4%8Dela_v_jantaru.jpg

          4. To si děláte srandu? :-P
           Doufám…

          5. Radiokarbonová metoda je destruktivní a pro určení stáří do 100-200 let zcela nepoužitelná. Proto se vás ptám, vy šibale…

          6. Pokud jsme na tom ve vědě tak špatně, že nedokážeme určit stáří nějakých brouků z nepříliš staré sbírky, tak se Vám omlouvám, že jsem to navrhl.

 5. Co čekat od státu, kde k vám může naběhnout komando kvůli tomu že si jako oko v hlavě schraňujete 3 rtuťové teploměry, protože se vám stalo, že u vašeho dítěte rudého horečkou vám EU-certified bezrtuťový teploměr naměřil 36,9.

  Podobný zajímavý případ z českého blbákova se stal, když v rámci nákazy v drůbežárně úředně nařídili vymlátit všechny chovy kuřat a kachen na okrese. A zahrnuli do toho i chovatele výstavních holoubů za miliony, který sbíral ceny na soutěžích. Nevím jestli se ten starý pán nakonec i neoběsil.

  1. kaBrnak: Nejen furt nasranej, ale nic mu nefunguje jak má :o) Ostatním teploměry fungují, ale kabrňákovi prostě zase ne :o). Holubi roznášejí pěkný sračky.

   1. ex.lex:
    Jenže to celé není o teploměrech, hmyzu apod. Je to tom, že jsou kriminalizovány běžné lidské činnosti! Chodíte na borůvky? Sbíráte houby? Co takhle kytičku lučního kvítí pro manželku? Tak si počkejte, třeba vás za to za pár let zavřou. Nebo alespoň obviní. To bude radosti…

    1. Proč bych měl trhat na louce, která ani není moje, luční květy, mám se chovat barbarsky jenom proto, že to děláte třeba Vy? Když chci kytku, koupím ji v obchodě, nebo mi soused natrhá ze své zahrádky, kytky jsme trhali jako děti, ne jako dospělí.

     1. Utrhnout si luční kvítí (myšleno to, které není zákonem chráněné) a to klidně i na cizí louce* za nějaké obzvláštní barbarství nepovažuji.

      *Pokud bych nebyl seznánem s tím, že si to majitel výslovně nepřeje.

      1. Vy nemáte, na cizí louce, která vám neříká „pane“, trhat vůbec nic, ani šťovík. Všichni se tu zaříkáváte neustále odpovědností, pořád byste někoho peskovali a sami nemáte odpovědnost, ani čest, ani dobré vychování.

       1. trollíte

        1. Otto: Takže když napíšu, že na cizím pozemku nemáte krást ani šťovík, tak trollím? Co Vy jste za charakter, čoveče?

         1. Co je „cizí pozemek“? Třeba louka, patřící státu? To s tím šťovíkem myslíte fakt vážně? Co třeba začít perzekuovat houbaře, ten les jim přeci také neříká pane.

          1. Sbirani hub je upraveno zvlastnim zakonem. Zato trhani bylin ne. A neni pravda, ze kde neni plot, je mozne vlezt a trhat, co mne napadne.

           To je takovy obecny zlozvyk luftaku, ze mi jezdi na motorkach po loukach, zerou kdejake ovoce a kdyz jsem tuhle sekl travu, tak mi dokonce nejaka baba se psem, jdouce po mem pozemku, suverenne rekla, at s tou kosou uhnu, aby mohla projit. Ani mne nehlo a tak mela pindy.

          2. Máte na mysli lesní zákon? Ad pozemek, pokud je to Váš soukromý pozemek, pak máte jistě pravdu.

          3. Re: Otto
           11.12.2019 v 20:52

           Ano, hovorim o pozemcich, ktere mam ve vyhradnim vlastnictvi. Presto ale i k tem statnim (tech, pravda, neni mnoho) se chovam jako k cizim.

           Celkem bezny fenomen tady na Sumave je kombinace luftak+krava. Tim nemyslim manzelsky par, ale luftaka, kterej jezdi, kde ho napadne a k tomu stada krav, ktere sezerou absolutne vsechny byliny i houby. Takze na louce zustane tak maximalne vojteska, hromady hoven a koleje od motorovych vozidel.

          4. Sysop: pak je to jasné, taky mám nějaké pozemky. Oplocené, takže je zřejmé, že jsou soukromé. Je mi fuk, když tam někdo bloumá… dokud mi tam nezačne kopat apod. Ad Šumava, nemám zkušenosti. Pokud jde o lesní zákon, ten upravuje vstup do lesa a činnosti s tí spojené vč. sběru hub a lesních plodů. V ČR ten zákon nijak restriktivní není…

          5. Ad Sysop:
           Na motorce nejezdím. A když jedu s Nivou někam mimo asfaltky, tak se snažím držet lesních a polních cest nebo alespoň vyjetých kolejí.
           Když potřebuju přejít louku nebo les, tak prostě jdu, pokud je tam cesta, je to lepší i z toho důvodu, že se mi snadněji jde, pokud není, tak holt jdu. (Výjimkou je, pokud je tam cedule „Soukromý pozemek vstup zakázán“, to zvolím jinou cestu.)
           A kytku si prostě utrhnu, pokud k tomu mám dobrý důvod. Ať se z toho ex.lex třeba posere. Ty jeho výkřiky o plundrování přírody mi přijdou podobné, jako když nějací dva právníci navrhovali, že kočky mají být venku jen na vodítku a odvolávali se na evropskou legislativu o ochraně ptactva.

          6. Otto: Co Vy máte za mentalitu? Takže, když je to státní, tak to plundruju? Kdyby si každý trhal a lovil co chtěl, tak to můžeme rovnou zabalit, představte si osm miliard lidí, že si loví, trhají a plundrují co chtějí. Vy se mně snad zdáte. A kdybyste na mém pozemku utrhl byť sedmikrásku, poženu Vás holí – nejen že kradete, ale ještě plundrujete přírodu. Jděte do krámu a tam si kytku kupte, anebo si ji vypěstujte na svém pozemku.

          7. Tak ona jedna kytka nehraje roli. Navic rozumnej hospodar ma sena sklizeny, takze tu kytku stejne neni z ceho natrhat. Zejmena tech sedmikrasek je jako nasrano, protoze jsou nizky a krava je na jazyk nenamota. Horsi spis je to jezdeni. Ja sam jsem fanda do bydliku, ale uz jsem vyhazoval dva bydlikare z moji louky. Kdyz jsem nekde v zahranici, zazvonim u baraku a slusne se zeptam, jestli to muzu nekde pichnout pres noc. Zatim mi vzdy rekli, ze neni problem. Rekl bych to stejny. Ale nahnusno nekomu zaparkovat na pozemku a nejlepe tam jeste vylejt chemickej hajzl, to je na rozbiti drzky.

          8. Sysope, jak nehraje jedna kytka roli? Jde o princip, přece! Když si tohle řekne osm miliard lidí, nebude už žádná kytka. Pak se nedivte, že si řekne politik, jedna miliarda sem, druhá tam.

          9. ex.lex: nejmenujete se Radek?

          10. Cas od casu se chytnu se zenou. Obvykle v situaci, kdy ona neco zkurvi, nebo vyhodi. Nebyva to casto, ale jeji argumentace „…tady se vyhazely miliony a ty se muzes posrat pro par hrebiku“ mne vzdy dostane.

          11. :oD, jenomže nepotřebný hřebík nepotřebuje biotop, víte? Je to jen lidský odpad, kterýho je už taky moc.

          12. Ad ex.lex:
           Kdeže se nachází nějaká Vaše louka?

          13. V Kanadě.

          14. Ad ex.lex:
           Kecy.

          15. Sysop: podobná zkušenost, když jezdíme na výpravy, prostě se, pokud je koho, slušně optám, zda si tam můžu postavit stan (zítra vypadnu) a problém nebyl nikdy.

          16. Tak tak. Vlidne slovo zelezna vrata otevira.

           Jsou pak ale pripady, jako treba muj nalitej kamarad, se kterymi je domluva veskrze spatna. Byli jsme na vandru, zdrzeli se v nadrazni hopsode a nasli jsme v noci za vesnici jakousi peknou loucku, nikde nikdo, tak ze tam prespime. Jeste mu rikam „hele, nedelej bordel, cert vi, kde to jsme, at na s nekdo nezmrda. Zadnej vohen a ano hned vypadneme“.

           Rano za rozbresku u nas stal trakturek, pred kamaradovym spacakem hulakal jakejsi nasranej typek a ukazoval zhruba doprostred fotbalovyho hriste, ktery mel prave sekat na odpoledni zapas, pricemz nekde v dalce bylo videt hovno, od nej odmotana rolicka sracaku, ktera koncila u kamaradova spacaku.

          17. :-) taky jsem měl svérázné kamarády. Jinak stále vzpomínám na dobu, kdy jsme jezdili vodu a zapíchli to přesně tam, kde se nám zachtělo, postavili stany, udělali oheň, pojedli, popili, další den všechno uklidili a jelo se dál. Naposledy asi 1999, pokud se nepletu.

          18. Ja jsem jezdil vodu pred 1/4 stoletim dost intenzivne. Pojezdil jsem v Cesku kdeco, neco malo i ve Slovinsku. Pak ale zacali na vodu jezdit mastnaci, co ani netusi, kterym koncem to jede dopredu a ti mne tak otravili, ze jsem skoro deset let na vode nebyl. Letos v lete jsem jel s rodinou, potomstvo se do toho zamilovalo, takze tak nejak… dobry… rekl bych. Ale uz to neni, co to bejvalo. I ja sam namisto jizdy vlakem a smykani kanoe jsem si privezl prdel az pred pujcovnu, sjel vodu po sterilnich jezech a pak se nechal hodit busem pujcovny zase k autu.

          19. To máme podobně, sjezdil jsem kdysi kde co, vč „potoků“ nebo Lužnice od státní hranice (těch pár km do Suchdola nám zabralo dva dny a 500 přetahování kmenů), Vltavu až do Phy apod. … ale naposledy jsem byl na kánoi 2005, Sázava. Přestalo mě to bavit. Nicméně plánuju nějaký sjezd kvůli dceři (10)… spíš asi víkendovku.

          20. ex.lex člověče co to blábolíte o mentalitě? Kde jsem psal něco o plundrování? Ad lovení, ano mj. jsem rybář-pstruhař a zákon mi umožňuje vstupovat i na soukromé pobřežní pozemky. To je také špatně? Jasně, pokud na pozemku potkám nějakého člověka, který s tím nesouhlasí (stalo se), pokusím se mu to vysvětlit po dobrém, ostatně si to může přečíst v ryb. řádu, který mám u sebe. Většinou problém nebyl. Pokud je to evidentní blb, jdu mu z cesty, nechci si kazit den. Také se stalo. Takže dle Vaší logiky: chci rybu – mám jít do krámu a koupit si pangase. Chci hřiby, mám jít do krámu a koupit si žampiony. Chci si natrhat kytku vlčích máků na Babišově poli…. a nyní babo raď!

          21. „Chci si natrhat kytku vlčích máků na Babišově poli….“
           Kdybyste chtěl kytku řepky, tak bych to chápal. Ale vlčí máky?

          22. No Babiš má i Penam, chleba z řepky neupečete.

          23. Pekař sice nejsem, ale domnívám se, že chleba neupečete ani z vlčího máku.

           Fskutečnosťy vím, že vlčí máky rostou na okrajích spousty polí. Takže tyhle kraviny píšu jen, aby řeč nestála.

          24. Nu, vlčí mák, chrpa, zemědým apod jsou stále ještě časté plevele v obilí :-). Aspoň tady u nás.

          25. Kdysi jsme měl invazi vlčích máků na pozemu svého domu, když jsem stavěl.. tisíce kytek

          26. Vy jste rybář a povolení-zákon Vám umožňuje vstupovat na cizí soukromé pozemky? No, tak to už nemám slov :o). Plundruje pstruhy, kterých je čím dále méně a ještě si může štrádovat na soukromých pozemcích. To je zákon panečku a Vy si stěžujete na zákony? Buďte rád, že já nejsem zákonodárce.

          27. § 11 odstavec 8 zákona č. 99/2004 Sb.
           Uživatel rybářského revíru, rybářský hospodář a jeho zástupce, držitel povolenky k lovu a rybářská stráž mohou při výkonu rybářského práva vstupovat na pobřežní pozemky, pokud na ně není vstup zakázán z důvodu obecného zájmu; jsou však povinni nahradit škodu, kterou při tom způsobí.

           Trollíš, ex-lexi. Plácáč píčoviny o plundrování pstruhů. Tímto končím s krmením trotla.

          28. Rozumíte tomu, co jsem napsal?

          29. Já jsem jednou pochcal na soukromém pozemku pampelišku. Strašnej zločin. Chcát na obecní cestu jsem nechtěl, tak jsem skáknul do křoví. Já vím, ex.lex by to vydržel dalších 5 hodin k tomu určenému místu… Tak a čekám policejní komando na udání:-))

          30. Tohle zlehčování ničemu nepomáhá, jenom to vypovídá o Vaší mentalitě, nic víc.

          31. Ex-lexi, co jsem si z výše uvedené diskuze vzal – ty jsi řádný zmrd a víc bych to hovínko neroztíral. Tohle snad ani není možný.

          32. misaka: Vy mě taky..

          33. To je vážná věc. Řešíte tu utrženou pampelišku na soukromém pozemku jako hrozné zlo. Tady jde ale o toxický odpad, vypuštěný na cizí pozemek!

          34. Hanes: Jestli to nebude tím, že utrženou pampeliškou to začíná………… a končí to toxickým odpadem na cizím pozemku..

   2. …a lihové zdravotnické teploměry sice ukazují (v tom s vámi souhlasím), ale NEDAJÍ SE SKLEPAT!!!! Takže jsou na hovno.

    1. Ale jo, jako indikatory jsou samozrejme dobry. Nejaka kapalina tam teplotou nejak rozpina svuj objem. Pripadne digitalni teplomer nejak ukazuje nejaka cisilka. Ale jako teploMER od slova merit se povetsinou pouzivat nedaji. Uplne staci vzit vodu bazalni teploty do jednoho hrnku a vsechny ty teplotni indikatory do ni nahazet. Pak lze udelat hitparadu, kde rozdil mezi obema extremy jsou klidne dva stupne.

     Lekari uz to ale vyresili – hrde reknou, ze mereni teploty je orientacni :-), protoze beztak kazde telo reaguje jinak… a je po prdeli.

     Ja osobne mam doma nekolik rtutovych teplomeru, nejake jeste z meho detstvi, nejake z vojenskych lekarnicek a nejake jsem dokoupil v tom prokletem Rusku.

    2. Přesné. Naštěstí jsem si ty klasické Hg sehnal z Ukrajiny a Chorvatska.

  2. Kam naběhlo komando kvůli Hg teploměrům? Mám je pro jistotu schovat za trám nebo co s nima?

   1. prodej je na aukru. Teď jich tam je asi šest, otevřeně deklarovanejch jako rtuťové. A tak je to u kabrňáka se všim.

    1. Na Aukru koupis klidne nekolik deka rtuti. Staci se poohlednout po starych vybojkach… v takove 3,5 kW je slusna varka.

 6. CITES je tu od 90. let. Existovalo přechodné období, kdy bylo možné sbírkové předměty pouhou deklarací legalizovat. Vědí to kaktusáři, akvaristi i chovatelé ptáků a hadů.

  1. to podotek
   Tak jistě, váš výrok asi není nepravdivý.
   Nicméně kdysi platila zásada, že žádné zákonné ustanovení nesmí být retroaktivní. Tedyže když něco mám a legálně jsem to nabyl, nikdo mne nemůže nutit do žádné dodatečné legalizace. Co bylo v legální dříve, musí být (bez dalších podmínek) legální i nadále.
   Proto nevidím nic špatného na flintě za trámem na půdě po pradědovi, když byla legální za 1. republiky … a řada dalších myslitelných příkladů.
   Mimochodem, kdybych ji tam (tu flintu) hypoteticky našel, hádejte třikrát, zda ji půjdu odevzdat, až zase bude při příležitosti příští změny Zákona o zbraních a střelivu vyhlášena velkodušná „zbraňová amnestie“.

   1. „kdysi platila zásada, že žádné zákonné ustanovení nesmí být retroaktivní“
    Kdy a kde, prosím? Jako tím myslím doopravdy…

   2. Taková zásada, běda!, nikdy a nikde neplatila:)

 7. Žijeme v prefizlovanom štáte, všade sami fizli a udávači, sociálni pracovníci, kolaboranti, začína to už v materských školách, učiteľky sú na to vyškolené, stačí iba podozrenie a zavolajú na vás úradníkov, je to bohužiaľ tak. Ak si niekto myslí, že jemu sa nič nemôže stať, je na omyle.

  1. DavidV:
   „… kolaboranti, začína to už v materských školách, …“
   – – –
   Ano, a tohle vše tady nezapomeň připomenout za několik let, až bude do prezidentských voleb v ČR kandidovat osoba, která je vzorový příklad – donedávna byl šéfem TOP09…!

   :OD

 8. Souhlasím s předřečníkem (DavidV), že žijeme v profízlovaném zkurveném státě. Lidi se dělí na ty, co měli štěstí a ještě se s tím nesetkali, a na ty, kteří už zkušenost mají. (Zatím jich asi není dost, aby se lid nasral).

  Je mi hrozně líto pána z příběhu, snad se mu podaří většinu svých zabavených sbírek zachránit. Jak píše Otto, bylo-li to na udání a je-li udavač znám, měl by být navždy v odborných kruzích znemožněn, případně inzultován. Pro ostatní nechť je to jasné varování, ať nesvěřují internetu, co mají doma.

  Není to ojedinělý případ. Nechci jitřit staré rány, ale jistý bývalý děkan LF UP Olomouc byl před lety také na Novém Zealandu na orchideje s kolegou a kamarádem z PřF. Stalo se, že v jejich zavazadle omylem skončila jedna chráněná bylinka a přišlo na ně udání. Bylo sice cílené na kolegu z PřF, ale odnesl to ten druhý. Pánové zaplatili mastnou pokutu, nicméně to tím neskončilo. Víme, že princip jednoho trestu v postmoderní společnosti už dávno neplatí, takže děkana LF pak u nás vláčeli tiskem a nakonec ho to stálo místo. Jméno neuvádím, pamětníci vědí a google by dohledal. (Mmch, pokutu 100 Kčs za krádež květin v parku jsem kdys na VB zaplatil i já, a nepovažuji se pro to za vyvrhele. Ta dáma dodnes neví, že dostala jednu z nejdražších kytek ve svém životě, ehm na tehdejší cenové poměry :)

  A pokud jde o děti a sociálno, je to ještě horší. Mohou poreferovat příběh, který se stal sice matce, ale vyprávěl mi ho otec, ještě pěnící vztekem. Mají 4 děti, jedno je postižené. Matka s dětmi na vycházce, chtěla jim koupit zmrzlinu. U stánku koupila všem 4 dětem zmrzlinu, předala 4 kornouty. Než zaplatila a uložila vrácené drobné, 3 děti spokojeně lízaly, kdežto čtvrté (postižený chlapec) mezitím utekl. Zoufalá matka ho hledala, a když nebyl v dohledu, volala na MěP. Nakonec chlapec v pořádku došel domů a „nalezen“ byl u domovních dveří. Jeden by řekl, happy-end.
  Leč tím to neskončilo, následovala dohra na sociálce. Nepříjemná soudružka Zubatá s nimi jednala ve smyslu „vy jste nemožní rodiče, vy se o děti nestaráte, budete-li mít ještě jeden zápis, tak vám je budeme muset odebrat“. Otec se tam s ní pohádal, odmítl podepsat její výmysly, které napsala do zápisu, ohlídal si protokolaci, aby to ustáli a na sociální soudružku ni stěžoval. Ale přestože je to jinak velice hodný, slušný a klidný člověk, tak ještě po měsíci se třásl vztekem, když mi to vyprávěl.

  Jo jo, hlídejte si děcka …
  Dcera (17) nemá explicitně zakázaný alkohol, ale důrazně má zakázano, aby ji někde odhalili policajti pod vlivem. Kamarádka kupovala manželovi alkoholtester, protože slyšela, že i ústní voda může udělat pozitivní dechovou zkoušku. A byla děsně udivená mým komentářem, že to je výsledek policejního státu: o sobotní půlnoci nadále jezdí třípromiloví jezdci, zatímco slušný člověk se bojí použít ústní vodu. Po tomto lapidárním shrnutí situace na mě koukala, jako tele na nové vrata.

 9. Vazeny entomologu, prosim zvazte (pokud penize nechcete), ze v CR existuje spousta biologicky orientovanych kolektivu, od mistnich ochrancu prirody, pres skoly a musea az po na statu uplne nezavisle spolky… Nebo sbirku aspon pred likvidaci zdigitalizovat, vyfotit jednoho brouka po druhem a zverejnit pod svobodnou licenci, aby ti brouci nezahynuli nadarmo.

  „proto jsem se rozhodl ukončit entomologickou činnost a sbírku zlikvidovat momentálně jsem v takové depresi že uvažuji o jediné variantě (vše spálím , nechci aby ji někdo měl je to 50 let práce a finančních prostředků) nikdo si ji nezaslouží, nechci to prodat, peníze jsou v této situaci nepodstatné.,,

  Jinak je to jen klasicke socanske: kdyz nemuzu mit ja, at nema nikdo. Jaky stat, takove obcanstvo.

  1. Proč? Je to jeho, může si s tím dělat, co chce. On nemá povinnost to někomu prodat a usoudil, že toho nikdo není hoden.

   1. Souhlasím.
    Pokud můžete něco beztrestně zničit, ověřujete tím, že to patří/patřilo skutečně pouze Vám. Tahle žijí lidé třeba v iluzi, že jim patří byt. Zkuste si ho zbořit. U domu dtto.

   2. Žádný skutečný vášnivý entomolog by nezničil vzácnou sbírku i kdyby byl v bůhví jak velké depresi.

    1. Vášeň je zrovna stav, který může ujet úplně do iracionálna… kolik už bylo zamordováno vášnivě milovaných? ;-)

     1. Tak to znáte nějaký pošahaný sběratele – že Vy jste se díval na film – Sběratel kostí :o)

   3. Samozrejme, ze si s tim muze delat co chce. Zda se, ze nekteri nevidi rozdil mezi „prosim zvazte X“ a „musite/nesmite X“.

Napsat komentář

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!