Hmyz 2019 a jeho entomolog

Featured Image

Tento článek má pouze informativní charakter o tom jak se sběr populace hmyzu ubírala od roku 19xx. A hlavně o problémech entomologů.

Hmyz jsem začal pozorovat jako malý kluk. Víc jsem se s ním zaobíral asi od roku 1994. To jsem začal sbírat motýly a brouky.

Hmyzu tenkrát bylo, co vám budu povídat a i sběratelské podmínky byly příznivé, ale co se teď děje. Hmyz v poslední době ubývá, na to jsme byli upozorněni, ale já to pozoruji jako bývalý entomolog už dávno. Sice se nepoužívá DDT, ale jiné látky se chovají stejně, nedokáží zabít jeden druh, nýbrž zabijí vše. Tak se třeba chová Roundup.

Předem bych upozornil o čem vlastně entomologie je. Je to především o tom, že poznáváme co v našich biotopech žije. Bez našich dat by byly úřady a instituce studené. Existují spousty druhů brouků, motýlů a jiných blanokřídlých, rovnokřídlých, much, chvostoskoků, blech atp, které jsou závislé na prostředí, kde žijí. A jedině zprávami od nás entomologů se zjišťuje, co kde žije. Entomolog tím, že sbírá, nenaruší či zcela nevyhubí populaci v biotopu. To je mýtus. Hmyz vyhubíte pouze tím, že zabijete biotop. Přes to vlak nejede. Entomolog prostě nemůže vysbírat všechny jedince tak, aby je ohrozil  (pokud není idiot – sám například vytrhá kytky, kterých je pár na louce s návazností na jediný druh hmyzu o který mu jde).

Důvod proč vlastně píšu tento slint je mail, který mě poslal kamarád entomolog. Předkládám v původním znění.

 

Proti uřadům nemáme šanci, vím to z vlastní zkušenosti, teď napíšu o něčem co se mi stalo a proto jsem se rozhodl ukončit entomologickou činnost a sbírku zlikvidovat momentálně jsem v takové depresi že uvažuji o jediné variantě (vše spálím , nechci aby ji někdo měl je to 50 let práce a finančních prostředků) nikdo si ji nezaslouží, nechci to prodat, peníze jsou v této situaci nepodstatné.

Podotýkám že ve sbírce jsou historicky cenné kusy ,typový materiál ale fakt mi to je teď jedno.

Důvod, před rokem jsem dal na Aukro přebytky rodu Carabus (nesbíral jsem je ale vzal jsem vše z nabídky (množstevní a velkou část jsem dal do sbírky vyměnil, rozdal) upřesňuji že se nejednalo o Carabuse sp/ssp. žijící na našem území. Po roce 24.4. v 7,00 hodin ráno ke mě přišla policie v doprovodu pracovníků ochrany přírody (celkem 7 lidí). Výsledek: zabaveno 4600 ks (30 krabic 30×23,10 krabic 40×30) proč takové množství, důvod je jednoduchý, krabice kde byl druh ze seznamu byla vzata celá .(např. krabice Boubelasmus unicornis (4 ex, Čepelák/Trenčín) V krabici celkem 82 ks této skupiny)

Odhadnutá cena odvezeného materialu policejním orgánem 2 000 000 (podle cen na internetu eBay). Po prohlednutí materialu specialistou a pravděpodobné zabavení druhů ze seznamu bude prý material vrácen. Podotýkam že druhy ze seznamu jsem měl ve sbírce léta a jedna se v některých případech o velmi staré kusy ze starých sbírek a mnohdy nepocházejících z našeho území.

Omlouvám se členům fóra ale dlouho jsem váhal zda to napsat, entomologie byla můj život a nemohu se s tím smířit.

V dřívějších dobách cca do roku 2006 – 2008, než se začal hrotit CITES (viz např. zde) jste jako entomolog přijel na lokalitu a v podstatě jste mohl sbírat jak chtěl a co chtěl. Netýkalo se to jen České a Slovenské republiky, ale celého světa. V těchto dobách také bylo popsáno mnoho nových druhů, které lidské oko nepoznalo. Češi a Slováci patřili vždy mezi celosvětovou špičku v entomologii, než je zastínily jiné národy, které určují druhy výhradně pomocí DNA. Tím nechci říci, že by u nás stále nebyly kapacity par excellence.

Rozdíl je v tom, že když jdete studovat entomologii třeba do USA máte vybavenou laborku takovými přístroji, až nám katedry nabízející studium v ČR hýkají závistí, jistě je to o penězích. To by ale nebyli Češi. Z hovna vykřešou kuličku, tým entomologů z Českých Budějovic za sebou mají nemalý úspěch z celého světa. Zkrátka disponujeme mnoha odborníky i když zájem mladých o entomologii ubývá.

Nyní k problému kriminalizace viz výše. ČR samozřejmě CITES ctí, ale v podstatě si ho ještě zpřísnilo.

Nebohý entomolog se chtěl zbavit přebytečných kusů ve sbírce, které nasbíral, nebo dostal (o tom i píše) bůhvíkdy, než se vůbec začalo šlapat po sběračích hmyzu. Výsledkem je šikana jak jinak než státní správy. Přijde vám normální, že člověk, který se poctivě zaobírá studiem hmyzu sic na amatérské úrovni, ale s odbornými znalostmi bude takto šikanován? To se vážně ty šrouby tak utahují, že už ani amatérští přírodovědci nemají prostor zbavit se kusů o které nemají zájem, aby se mohli věnovat studiu a sběru (k tomu potřebujete nemálo financí) ?

Nechci vědět co by stalo, kdyby všichni entomologové amatéři nabídli své sbírky na aukčních portálech. Dle cen na Ebay jsem v tom asi za hodně (a ostatní ještě více). Každopádně to mistr přestřelil, mohl to prodat jinak. Třeba na černotu, kontaktů měl jistě dost. To ale nemění nic na faktu, jak je to zvrácené.

Na závěr:

Bez podpory amatérských entomologů by tady v Čechách bylo entomologické skoro vakuum. A to nijak nesnižuji počiny profíků. Mnoho nových druhů pro svět nese jméno po českých amatérských, ale i profesiálních entomologů.


07.12.2019 Jizik

12345 (212x známkováno, průměr: 1,24 z 5)
12 359x přečteno
Updatováno: 7.12.2019 — 23:15
D-FENS © 2017