Hledá se užitkový kchár

Featured Image

Jak už nadpis napovídá, hledá se nějaká dodáfka. Je tomu poměrně nedávno, co jsme ve firmě přišli o krapet sešlý Opel Vivaro – 1.9dti, 74kw, 6 stup. Převodovka, cca 102kkm, van, 2 sedadla, minimální výbava.

Inu stalo se tomu, že na okresce, kde je 90, ale vzhledem k tomu, že jde o rovný, přehledný úsek, zde často padají i lecjaké rychlostní rekordy a není žádný důvod držet se s rychlostí dole. Jakýsi kdosi foktáfce se rozhodl, že na poslední chvíli hodí blinkr, zabrzdí a začne zatáčet. Za sebou dvě dodáfky, proč to nezkusit, že? Osud tomu dal, že řidič Ducata přede mnou to tak nějak ubrzdil, nicméně já, domnívající se, že pouze zpomaluje kvůli následujícímu úseku, kde je krátce 70 a následně 50 – kvůli křižovatce, jsem nesešlápl pedál brzdy ze začátku dostatečně a o nějakých dvacet metrů dál už bylo pozdě a já se dalších x metrů příjemně sklouzl do nákladového prostoru zmíněného Ducata. Výsledek byl zničený zadek Ducata a totálka na Vivaru díky utrženému závěsu motoru.

Trochu nám to ve firmě zkomplikovalo život, protože zboží nám teď vozí dopravci, kteří si ho většinou vozí, jak jim to vyhovuje a práce, která mohla být už hotová, tak stojí. Vzhledem k tomu, že se očekává na příští rok nějaká ta recese a dost možná nepříjemný propad, tak je teď právě něco takového to poslední, co firma potřebuje a nějaké větší investice do vozidla není zrovna žádoucí. Nicméně i přesto nám vozidlo poměrně ulehčuje denní provoz ve firmě a umožňuje nám většinu práce udělat už dopoledne. Tedy v tuto chvíli vyhledáváme vhodné nabídky na ideální dodáfku pro naše potřeby.

Atributy by měly být následující:
– nejlépe nové auto, skladové, předváděcí, za určitých okolností možná i referenční
– ideálně dvoupaletová nízká verze (obyčejně jsou značené L1H1), větší není potřeba
– provoz cca 50/50 dálnice / město, ideálně tedy silnější motor a 6 stup. převodovka
– dostupný a rychlý servis, co nejkvalitnější

Z nabídek, kterými jsme se zatím probrali vyplývá následující:
– Z trojice Ducato/Boxer/Jumper je Jumper nejlevnější, ale také nejméně vybavený, nejslabší servis a asi i největší šunt, přestože výroba je stejná. Boxer má nejzajímavější servisní podmínky a výbavu, ale prodejci se zdráhají nabídnout dobrou cenu. Ducato má nejzajímavější základní výbavu a výkon, ale vyšší pořizovací náklady. Z této trojice se také nejméně prodávají verze L1H1 a proto prodejci nenabízejí moc zajímavé ceny.
– Dvojice Traffic/Vivaro se prakticky neliší a to v ničem, kromě znaku na kapotě. Cena základní verze v poměru k tomu co nabízí se mi zdá v porovnání s ostatními modely v segmentu přetažená o nějakých 30 kilokorun. U dvojice Master/Movano je to podobné. O verzích od Nissanu se nezmiňuji, Nissan nyní vyrábí vlastní modely.
Nissan NV 200 má sice zajímavé recenze a velmi zajímavou cenu, nicméně zdá se mi poměrně dost malý a se svým malým motorem nevhodný na nahánění času na dálnici. Nízká spotřeba při provozu, který jsem uvedl, imho zas tak nízká nezůstane.
Nissan NV 400 zatím není v prodeji, ale pokud by nabídl tak zajímavou cenu, jako NV 200, dalo by se o něm uvažovat
Jumpy/Expert/Scudo se prodávají tak málo, že žádný prodejce nenabídne lepší cenu, než za jakou se dá pořídit i např. základní Jumper/Boxer
Hyundai H1 sice je v tuto chvíli nabízen se zajímavými slevami, ale s těmito vozy nemám absolutně žádnou zkušenost a v praxi o nich nikdo nic neví
VolksWagen Transporter je skoro samostatná kapitola. VW se nyní snaží vyprodat starší skladové vozy a jde poměrně hodně dolů, nicméně pod nějaký 370 kilokorun bez daně se za základní verzi s relativně slabým motorem (a imho nijak zvlášť úsporným) stejně nedostane. Nicméně nabízí jakýsi punc kvality a dlouhé životnosti, včetně sice drahého, ale poměrně důvěryhodného a kvalitního servisu. Auto by teoreticky nemělo s životností klesnout pod 15 let, alespoň dle slov prodejců, ačkoli na nové motory nikdo chválu nepěje.
 
A teď baby raďte! Které auto se po započtení servisu, problémů a životnosti vyplatí nejlépe? Které je nejvhodnější pro typ jízdy, kdy na dálnici se hlavně hraje o čas a je třeba aby auto i krapet „jelo“? Podotýkám, že náklad není nijak těžký váhově, spíš objemově velký. Dosažené reálné spotřeby a celkové náklady? Zajímá mě cokoliv, co nám pomůže nejlépe vybrat auto z té dnešní moderní nabídky!
 


21.11.2011 Ligiera

12345 (1x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
278x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017