Hlas pro ODS je hlas pro levicovou stranu

Featured Image

Tento článek je reakcí na článek pana Klusáčka. Nejsem člen/registrovaný příznivec Svobodných a reagovat budu z pozice pravicového voliče/libertariána, který by se jednou rád dočkal uskutečnění alespoň části svých představ o světě a přemýšlí nad tím, jestli si nějaká strana zaslouží jeho hlas.

Celkově na mne onen článek působí dojmem, že autorem je spíše Bohuslav Sobotka, než (byť i jen samozvaný) pravičák. Tolik omlouvání činnosti státu jsem už dlouho neviděl a nechápu, proč něco takového vyšlo na serveru s názvem Pravý břeh. Snad to má sloužit jako odstrašující případ.

Už na začátku je de facto snaha obhájit státní úřady (byť jakž takž nepřímo), napadením seznamu úřadů na zrušení z programu Svobodných. Klusáček se zde snaží nepřesvědčivě ukázat, že odůvodněním zrušení úřadů se nikdo moc neráčil zabývat. Hmm. Tak pokud si vzpomínám, byla snad u každého úřadu na stránce Svobodných, či na nechtenasbyt.cz stručná poznámka týkající se blahodárné činnosti daného úřadu a odůvodnění proč i zbytek lidstva dokáže vykonávat práci byrokratických nadlidí. Samozřejmě, informace mohly být delší. Já sám bych si rád početl o heroických výkonech daných úřadů, ale už jsem zaznamenal i kritiku přílišné délky programu Svobodných. Zřejmě je to věc programového vkusu každého z nás a tudíž neutrální záležitost.
Pro srovnání, program ODS se s nějakými detaily moc nepárá. Pod hesly typu ,,Posílíme konkureční prostředí na železnici“ či ,,Méně času na úřadech a více na podnikání“ žádná opatření či čísla nehledejte. Autoři zřejmě doufali, že obecně znějící pohádkou  ,,snížíme počet výkazů a výrazně je zjednodušíme“ si na svou stranu získají pravicové voliče. Já si naopak myslím, že tímto útokem na jejich inteligenci jich spíš nemálo ztratí. Takové neurčitě znějící blábolení tvoří osmdesát procent programu. Sem tam je to proloženo budovatelskými žvásty o ,,potravinové soběstačnosti“, líbivým heslem z brožurek ČSSD „první práce, první byt“, slibem uplácení vybraných skupin obyvatelstva na úkor jiných (např. dotování exportérů z daní přes Czechtrade či Českou exportní banku – úřady, které chtějí Svobodní zrušit) nebo chlubením se prasárnami jako je program Nová zelená úsporám. A v těch nemnoha případech, kdy je nějaký ten návrh vznesen, máme tu pochybnou čest nahlédnout do mentality lidí, kteří nedokážou uvažovat jinak, než v intencích „pohybuji se až tam, kam mi můj páníček Stát povolí vodítko“. Státní maturita musí být „přehledná, stabilní a rozumná“, ale být prostě musí. Přes to nejede vlak. Financování sportu musí být čisté jako slovo boží, ale názor, že sport a spousta jiných věcí je zcela soukromou, osobní záležitostí a tudíž není nutné do toho tahat stát, je v ODS zřejmě něčím neslýchaným. Prostě ČSSDb, která zásadně odporuje tomu, aby lidé nosili povinně rudé trenýrky a místo toho chce, aby povinně nosili trenýrky modré.

Návrh na sloučení ministerstev dopravy a průmyslu a obchodu bez jediného slova o rušení agendy. Jo, to se toho ušetří. A nejspíš kvůli tomu vznikne i ministerstvo administrativní koordinace, že?  Ten program je pletením gordických uzlíčků, které se dají tak snadno rozetnout, aniž by bylo třeba hned rušit ten jejich milovaný stát. Ano, čtete správně. Milovaný stát. ODS už dávno rezignovala na své klasicko-liberální kořeny. Stát už není nutným zlem. Je zbožňovanou entitou poskytující bezpočet teplých místeček. Mimo jiné proto se v ODS nezmohli ani na ten seznam úřadů na zrušení vytvořený „podle telefonního seznamu“.
 
No, zpět ke Klusáčkovu veledílu. Po latentním vyznání lásky k byrokracii to autor zřejmě chtěl dát vyžrat Svobodným a libertariánům vůbec. Na jakém tématu tak zaválet? Daně? Tam bychom skončili jako sedláci u Chlumce. Rádiové spektrum? Jo, to vypadá jako něco, kde se dá státní řádění dále omlouvat! Zřejmě z příručky „Poskokem Státu snadno a rychle“ sesmolil katastrofální situaci tržního selhání. Hmm. Anebo to bylo jinak? Třeba jsou takové rádiové vlny vzácným zdrojem, který si lze přivlastnit a tím pádem lze i vynucovat dodržování vlastnických práv, jež se jich týkají? (Pokud vás ráčí toto téma podrobněji zajímat, doporučuji navštívit mises.org). Nebylo to v těch dvacátých letech třeba tak, že šlo o typickou tragédii obecní pastviny? Nebyla snad nemalá část frekvencí znárodněna a zbytek podléhal licencím? Nebylo volání po zásahu státu podobné volání bank po vzniku centrální banky, která by nadále rozšířila a upevnila jejich privilegia? Možná, ale přemýšlet bolí, tak radši zavoláme na pomoc násilnou ruku Státu. Nevědomost není sama o sobě hříchem. Já taky neznám spoustu věcí, třeba jak probíhá výroba Babišových koblih. V tom případě ovšem o daném tématu mlčím, abych ze sebe nedělal Klusáčka, používajícího svou nevědomost jako trumf.

Poznámka k Státnímu fondu rozvoje bydlení ve smyslu, že rozděluje i tzv. evropské dotace, tudíž Svobodní museli tento skvělý fakt nějak přehlédnout, jinak by jej nemohli chtít zrušit, nám jen dokresluje rámec Klusáčkova omezeného uvažování.

Korunu tomu nasazuje zmínkou o obligátním Somálsku. Je pravda, že někdo prosazuje pravicovou politiku z hlediska přirozených práv, zatímco jiný dává přednost utilitaristickému pohledu. Ale aby člen strany, která halasně vytrubuje do světa svou náležitost k pravici utilitaristicky obhajoval zásahy státu? To je docela silný kafe. I kdybychom teď jen na okamžik připustili ten nesmyslný předpoklad, že volání do všech sítí s jednou SIM kartou dokáže zařídit jen stát, tak samozřejmě nějaká otázka ve stylu ,,Bez státu by lidé potřebovali tři telefony, ale je kvůli tomu správné jednat s lidmi jako s chovným dobytkem?“ se vůbec nekoná.

To však není ani zdaleka vše. Autor pokračuje v krasojízdě a za drzého obviňování Svobodných z neznalosti nám předvádí vlastní orgie omezenosti. Například takové telefonování do brazilské Amazonie považuje pan Klusáček za takový organizační div světa, který zvládne jen, waitforit, nějaký další úřad, jenž jak nás poučili pánové Mises či Hayek, má jen ty nejvhodnější nástroje a pobídky pro takové konání.  Doslova: ,,Představa, že trh “nějak určí”, jakou bude mít předvolbu třeba Brazílie, je skutečně těžko skousnutelná“. Pro pana Klusáčka nepochybně. Ten se nejspíš třásl před nastávajícím koncem světa, když se rušila Státní plánovací komise. Kdo teď určí kolik rohlíků se má péct!? Kam je rozvážet!? Jaké mají mít zakřivení!?

Komentář k představě Svobodných o zdravotnictví (,která má stále k čistě tržnímu zdravotnictví daleko) je jak vystřižený z Rudého práva v článku o Američanech umírajících na chodníku. Co k takové hovadině napsat? Řešení místo strašení je už asi minulostí.

Na konci článku tvrdí autor, že program Svobodných nedovoluje kompromisy. Zde je asi problém v tom, co si takový odéesák představuje pod slovem kompromis. Podle jednání z nedávné minulosti to zřejmě znamená volnou ruku pro kohokoliv (třeba Kalouska či Bártu), který bude ochoten uplácat vládu a na další čtyři roky tak zajistit kamarádům fleka. Hlavně to nějak doklepat do důchodu.

Svobodní před volbami jasně uvedli, že jsou ochotni dát důvěru vládě (třeba ODS), výměnou za splnění několika málo bodů, tvořících páteř programu Svobodných. Dalo se očekávat, že tento postoj trvání na pár programových principech bude pro bezobratlé ódéesáky naprosto nepochopitelný. Btw. Jedním z bodů bylo vyhlášení referenda o vystoupení z EU, nikoliv ultimátní požadavek na podání žádosti o vystoupení…

Celkově můžeme postoje pana Klusáčka hodnotit jako typické pro názorovou sračkovitost ODS. Nepochybuji, že by mne dotyčný označil za fundamentalistu, protože se nehodlám paktovat se stranou, která veškeré ideje vyhodí jen, aby už už byla v parlamentu.  Žádám případné voliče ODS, kteří stále ještě doufají v nějakou obrodu ODS, aby tu mrtvolu v pokročilém stádiu hniloby už konečně zakopali tři metry hluboko. Nepochybuji o tom, že i pár členů by šlo stále ještě označit za pravičáky. Ovšem ti ztratili drajv a vidět jsou jen na lokální úrovni. Pro ty ještě je šance angažovat se v pravicové politice, ale je potřeba aby opustili stranu, která je již pokročile eurohujersky sociálnědemokratická. Svobodní teď představují jeden z mála záchvěvů pravice v této zemi. Radost z toho nemám a kdyby se ODS držela svých principů, tak Svobodní vůbec nemuseli vznikat. Takhle ovšem nezbývá než doufat, že ODS skončí tu hru na pravici a zabalí to. Ti, kteří stojí o pravicovou politiku zde mají možnost takovou stranu volit. Takoví jako Klusáček mohou tak akorát naklusat do řad ČSSD, uvázat si slušivou oranžovou šálu a klidně se ucházet o předsednictví oranžové partaje. S takovými názory by to neměl být problém.
 


18.11.2013 Postrach Socanů
 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
109x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017