Gun safety…

Featured Image

Sice jsem střelecký zelenáč, mám ZP jen pár let a nastřílel jsem sotva pár stovek nábojů, malorážky nepočítaje, ale přesto, nebo možná právě proto se Vám pokusím přiblížit to, co se rozumí pod pojmem bezpečná manipulace se zbraní…

K sepsání níže uvedeného mne přimělo především několik událostí poslední doby a jejich absolutně zhovadilá publikace a také, v neposlední řadě, reakce v diskusích na příslušných novinových serverech.Jeden příklad za všechny.

V článku se dozvíme mimo jiné to, že řadový policista (který prošel psychotesty) se choval nějak divně, jeho sousedé na to (kupodivu) nijak zvlášť nereagovali a jednoho krásného večera došlo k tomu, k čemu zákonitě dojít muselo. Nebudu spekulovat a tak prostě přejdu k nejsvatější verzi, tzn., že při neopatrné manipulaci došlo k náhodnému výstřelu.

Palná zbraň je konstruována tak, aby nedocházelo k náhodným výstřelům, ale pouze k takovým, které jsou iniciovány spoušťovým ústrojím dané zbraně. Pak by se nejednalo o zbraň, ale o permanentně sám o sobě nebezpečný předmět každému, kdo se nachází v její blízkosti a ačkoli se nám kdosi snaží tvrdit opak, není tomu tak. Dá se říci, že až na statistické výjimky, k náhodným výstřelům nedochází. Buď někdo tu spoušť zmáčkne, nebo ne… tolik k náhodnému výstřelu a nyní k neopatrné manipulaci. Se zbraní nabitou, manipuluje někdo, v přítomnosti cizích osob jinde, než na střelnici a jinak, než bezpečně, jen pokud je absolutní debil. Jistě, existují výjimky, kdy jde například o ochranu zdraví a života a majetku.

K tomu, aby došlo k náhodnému výstřelu při neopatrné manipulaci, tedy může dojít pouze a jedině za předpokladu, že osoba, která je s danou zbraní v kontaktu je buď zcela nepoučená, nebo úplně blbá. Eventualitu jedna, lze u držitele zbrojního průkazu a navíc policisty vyloučit… druhé nelze vyloučit u nikoho, byť se jedná o policistu, ačkoli by tomu mělo přijímací řízení a samotná služba zabránit.

Navíc, na to, aby při takové činnosti byl zraněn, či dokonce zabit člověk, či ohrožen něčí majetek, musí dojít k porušení mnoha, ne-li úplně všech bezpečnostních pravidel, které se běžně používají, napříč celým světem, jen s drobnými, často čistě formulačními, rozdíly. Pojďme si je tedy zkusit projít. Prosím kolegy střelce, aby měli trpělivost a nenechali se unést nuancemi ve formulacích a výkladu jednotlivých pravidel. V případě, že k tomu budete mít co věcného dodat, učiňte tak v diskusi.

Takže hurá do toho.

1. Zbraň je vždy nabitá/Ke zbrani přistupujte tak, jako by byla nabitá.

Ve zkratce, ať už kdokoli, střelec, či jen náhodný chodec, narazí kdekoli na jakoukoli zbraň, měl by jí považovat za nabitou (náboj v komoře) a odjištěnou.

HINT pro nestřelce: Pokud někde venku v přírodě, mezi auty a popelnicemi, narazíte-li na něco, co vypadá jako zbraň, tak na to prostě nesahejte a volejte policii. Za blbce nebudete, když to bude airsoftová zbraň, policie je to od toho, aby se tím zabývala.
 

2. Nikdy nesahejte na spoušť, pokud nemíříte na cíl.

Na spoušť se prostě nešahá. Máte-li už v ruce zbraň, vždy ji uchopte tak, aby Váš ukazováček, či jiný prst byl bez kontaktu se spouští.  Ukazováček držte napřímený, položený na lučík (to co chrání spoušť), rám zbraně, nebo ho prostě držet napřímený v prostoru.

HINT pro nestřelce: Ve filmech vidíte často hrdiny, kteří jak uchopí zbraň, tak už šátrají po spoušti. Je to špatně a patří to k jedněm z nejviditelnějších rozlišovacích znaků mezi střelci a rádoby-střelci.

POZN: toto pravidlo má výjimku samozřejmě při čistění zbraní (a následné zkoušce funkčnosti) a například tzv. suchém nácviku spouštění. Obě tyto činnosti se ovšem odehrávají zásadně za absence munice a v zásadě pouze za přítomnosti čistící/sušící osoby, která dodržuje další pravidla bezpečnosti, například ty, které jí neumožňují mířit na jakoukoli část vlastního těla, viz níže.

3. Miřte pouze na to, co chcete zničit/ Nikdy nemiřte na nic a nikoho, koho nechcete zničit.

Se zbraní se míří zásadně vždy pouze na cíl, tedy na střelnici do prostoru, kde jsou terče, v životě pak na špatňáky, jinak se vždy míří pouze do tzv. bezpečného prostoru. Bezpečný prostor je takový, kde by při dopadu střely, při případném výstřelu, nedošlo ke zranění, či újmě na majetku, či tyto materiální škody byly minimální. Tedy se jedná zejména o vyzděné rohy místností, a zem (hlínu).

HINT pro nestřelce: tady jde přesně o to, že se zbraní by se nikdy nemělo blbnout a nemířit na nikoho, ani když by byla zbraň tisíckrát vybitá. Tohle je kámen úrazu všech “oslavových“ tragedií. Uvidíte-li někoho šermovat zbraní, zavolejte policii.

POZN: existuje skupina lidí, kteří po sobě střílí zcela dobrovolně, jsou to airsofťáci a paintballisté. Těm to prosím zkuste odpustit.

Tyto tři pravidla jsou naprosto nejdůležitější. Když by se jimi všichni střelci řídili, nemohlo by dojít nikdy k náhodnému výstřelu a když by k nějakému nechtěnému výstřelu došlo, nemohlo by dojít ke zranění. Pamatujte, že zbraně samy o sobě, nebezpečné nejsou, jsou jako auta. Ten, kdo je potencionálně nebezpečný je vždy ten, kdo drží volant, nebo má prst na spoušti.

Nemějte tedy prosím za zlé majitelům aut, když se mezi nimi najde magor a o totéž prosím pro majitele legálně držených zbraní.

Pravidel pro manipulaci se zbraněmi je samozřejmě mnohem víc, ale tyto tři považuji za naprosto nejdůležitější. Až tedy příště uslyšíte o nějakých náhodných výstřelech a neopatrných manipulacích, budete vědět, že ten, kdo chyboval, nebyl výrobce zbraně, prodejce, zákonodárce, nebo evropský komisař, ale pouze ten, kdo držel v ruce zbraň.

Pokud by měl někdo zájem, je tu ještě pár pravidel ve zkratce:

4. Nikdy nemiřte na žádnou část svého těla, trasu pohybu zbraně volte tak, aby její hlaveň vždy mířila do bezpečných prostor.

K tomuto pravidlu se váže taková malá, mnemotechnická pomůcka, která říká střelci něco v tom smyslu, aby si představil, že z jeho zbraně svítí smrtící laserový paprsek v ose její hlavně a vše živé, co zasáhne, to zničí.

5. Vždy přemýšlejte o tom, co se nachází před terčem, v jeho bezprostředním okolí a také o tom, co je za ním.

Je to prosté, střela z palné zbraně má vcelku vysokou energii na to, aby případně prošla zamýšleným cílem a zabíjela, či zraňovala objekty v okolí.

POZN: ano, tušíte správně, existují i střely, které se v cíli zastaví, a jsou vůči němu účinnější a ano, stejné střely se i podstatně méně odrážejí a jsou tedy pro praktické použití vhodnější. Kdo s nimi má ovšem problém? Tušíte správně, zákonodárci, kteří mají často k dispozici ochranku, která je placená za to, aby za ně položila život.

6. Nikdy nenechávejte zbraň bez dozoru. Zbraň patří do pouzdra, do ruky, nebo do trezoru…

7. Používejte při střelbě ohranné pomůcky. Filmy jsou plné výstřelů velkých pistolí, dávek automatických pušek a brokovnic v malých uzavřených prostorách. V reálném životě je to o dost menší sranda, kdo má rád svůj sluch a zrak, používá “hluchátka“ a ochranné brýle.

8. Nikdy, NIKDY nepoužívejte zbraň pod vlivem alkoholu, či jiných omamných látek. V případě, že berete léky ovlivňující váš mentální stav, či schopnost soustředit se, nebo tomu nedovoluje Váš aktuální zdravotní stav, zbraň nepoužívejte.

9. Při čištění zbraně nikdy nemanipulujte s živou municí.

10. Zbraň není svéprávná a odpovědná, Vy ano!

Příště si rozebereme trochu terminologie, bude-li zájem…


11.05.2011 Muad-dib (mail)

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
83x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017