Gilets jaunes - zpět na článek

Počet komentářů: 280

  1. Bohužel Francie se hroutí do kolapsu. A stačí jedna velká ekonomická recese a tato země se ekonomicky a sociálně zhroutí a začne občanská válka.
    Jakákoliv snaha o reformu skončí masivními protesty, takže demokratickým spůsobem ji není možné reformovat.

    http://www.epshark.cz/clanek/1367/situace-ve-francii-je-bezvychodna

    1. Takhle se právě manipuluje s davem. Troubové na náměstích si myslí že bojují za světlejší zítřky a přitom pracují na likvidaci státu i sebe.
      Asi jako nevychovaní rozmazlení puberťáci co ze msty a vzteku propíchají tátovi pneumatiky a pak se strašně diví že je nemá kdo odvést do školy a musí šlapat několik kilometrů pěšky.

      Taky je všeobecně známo, že když se lidi srotí v dav, tak jejich inteligence kolektivně klesne pod úroveň debility, až k funkci prodloužené míchy.

  2. Francouz a stávka, to jde ruku v ruce jak Laurel a Hardy, či Marx s Engelsem.
    Francouzovi přijde stávka, masový protest či zapálené sousedovo auto jako vcelku běžný komunikační nástroj. Všichni mluví o tom, že Macron padne – proboha proč? Macron drží hubu a čeká, až to vyvane. A ono to vyvane. Maximálně se holt navýšení o chvilku odloží a zavede se milionářská daň plus zdvihne minimální mzda. To zase vzbudí v těch levicových mrdkách to jejich prasečí radost, stát se nažere a lid začne Macrona pomalu, ale jistě znova milovat. A on si pozve tři až čtyři GILFs a bude mejdan.
    C’est la vie.

  3. Tohle nedopadne dobre, kolega co jezdi mezi F a D mi rikal, ze neco podobnyho se zacina formovat i v D a ma to asi potencial prerust do podstatne casti Evropy. K tomu nespokojenost bulharu a rumunu s pracovnima podminkama v EU, ja osobne se docela obavam, ze pristi rok bude jeste veselo.

    1. „Davam bolsevikovi rok. Maximalne dva.“

      …a furt nic.

      Kdyz nad tim tak premyslim a vzpominam, tak vlastne ta ruzna „…obavam se, ze pristi rok…“ posloucham celej zivot a nic se nedeje. Jen temata se meni. A kdyz uz prisel kotrmelec v ’89, tak ho bezni lidi necekali.

      1. To:Sysop:
        Ja to taky posloucham celej zivot, a taky se pokladam na otazku kdy uz to bude tak spatny, ze vezmeme do ruky ty vidle a udelame si „fselidovy poradek“ tam nahore a ono porad nic..
        Mne se na ty obrazky z FR kouka dobre. Taky se spousta veci povida, potom se to nedeje. Bude to stejny problem jako se vsim. Nikomu se nechce to organizovat, protoze s jednotlivcem si system umi excelentne poradit a urcite by padnul i nejakwj ten exemplarni trest..

    2. Tak bodejť by čekali. Běžný občan nelozil ani v tom lednu 1989 na demonstrace, měl jako obvykle svých starostí dost. Ve srovnání s dneškem to byly jen směšný starosti, ale kde vzít trubky na plot a pletivo okolo chalupy, to tehdy byly taky starosti.
      A běžnýmu občanovi hlavně nechodily denně svodky z X. správy..

  4. Já pořád hledám, kdo tam rabuje ty obchody. Na celé věci jsou ještě dvě zajímavosti. První – ve Francii se pálí auta naprosto tradičně po tisícovkách, demonstruje se tam pořád, viz aerolinky, přistěhovalci jsou věčně nespokojení a dělají v ulicích bordel. Ale žluté vesty jsou skoro všechno běloši. Bílí lidé vyšli na jeden týden do ulic a celá francouzská ekonomika se začla hroutit. Média informují o 40 procentním poklesu tržeb napříč odvětvími. No a za druhé, neexistují žádná videa toho údajného rabování. Jestli ono to nebude tím, že ti lidé, kteří protestují, nejsou ti stejní, co rabují.

    1. Já k tomu dodám něco na odlehčení – vždycky, když letopočet končil osmičkou, vždycky byl nějaký obrprůser nebo globální změna. Namátkou – 1918, 1938, 1948, 1968, 1988 (89), takže v roce 2018 nebo 2019 se dá taky něco čekat :D.

      1. Velmi dobrý postřeh :) My to nějak prošvejkujem jako vždy, ale třeba dostane ekoloby trošku za uši. Moc tomu ale nevěřím. Oni sice francouzi platěj velký a nesmyslný daně z aut, ale maj to dostatečně bohatě kompenzováno platem, sociálními výhodami a dalšími věcmi. Auto tam má fakt kurva každej a půlka k tomu ještě motorku či skůtr.

    2. Na každé takové akci je kromě lidí, co za něco demonstrují ještě parta profíků a operativců, co to řídí, pak parta debilů, co se rádi perou s fízlama a parta provokatérů, co se chce poprat s demonstrujícími. A k tomu třeba normální zloději, co využívají situace.

    3. Vcera jsem koukal na nejakej bulvarni slint, kde se Murphy rozplyval nad svym desatym oddenkem a prislo mi zvlastni, ze ackoli ve svych filmech ma suverenne nejvic cerno, ve srovnani s jinymi filmy z Holyhoudu, tak ale jeho manzelky jsou bledsi a bledsi. Jeden by skoro rekl, ze neco jineho rika verejne a neco jineho dela.

      1. Tak půlku rolí hraje on sám, tak bodejť by tam neměl černo :)
        Jinak mezi černochama samozřejmě platí že čim světlejší tim lepší. Ostatně nejen černoši, Asiati a Indové to maj taky. V Asii běžně prodávaj i opalovací krémy s bělícím účinkem. To jen Evropani v posledních padesáti a něco letech propadli touze bejt co nejvíc opálený. Předtím i v Evropě byla bílá kůže znakem vyššího postavení, protože to znamenalo, že dotyčnej nemusí bejt celej den na slunci a dřít jak barevnej. A protže nobilita byla tak světlá že jí prosvítaly modrý žíly, tak se říkalo, že šlechta má modrou krev.

        1. Jak se tomu rasismu mezi černými říká? Kolorismus?

        2. Ten opalovak s belicim ucinkem jsem nedavno pouzil a a uplne nadherne jsem se opalil :D

        3. No jo, lenze casy sa zmenili. Byt rovnomerne opaleny znamena ze clovek sa moze vyvalovat na slnku mieto toho aby mukloval vo vyrobnej hale ci kancelarii. A byt opaleny uprostred zimy ked su vsetci bieli to este zvyrazni.

          1. …taky to může znamenat, že dotyčný pracuje jako asfaltér

    4. Nabízí se paralela s demonstracemi úplně obyčejných lidí třeba v Německu, v Chemnitz. Tam se na to bohužel nabalily „zájmové skupinky“ různých ultras, které původní, skutečné rozhořčení obyčejných lidí /z vraždění Němců čmoudama/ poslaly do kopru.
      V Německu to bylo typicky německy spořádané a poklidné, jak se na Němce sluší a patří. Bílí Francouzi jsou holt horkokrevnější a je to tam víceméně tradicí, proto i všecky vnější efekty jsou jiné.
      Že si ve Francii na Žluté vesty nabalí taky různé ultras party, se dalo čekat. Ne, nemyslím si, že by obchody rabovali bílí Francouzi z pracující střední třídy. Rabují tradičně čmoudi.

      1. rabuje spodina, bez ohledu na barvu. Před lety v Londýně rabovali bílí i tmaví rukou nerozdílnou. Tenkrát za to dostal flastr i ten bezkrkej bezmóza co hrál v Harry Potterovi Crabbeho (nebo Goyla)

    5. Na rabovani a veskerym vandalismu tohohle druhu na demonstracich sou ultralevicovy skupinky, ktery se dtto prizivej na kazdy demonstraci – at uz to sou jakkykoli odbory, gilets jaunes nebo treba naka agitka za palestinu. Slozeni je vesmes bily – od mladeze z mensich mest, pres vecny studenty, veskery netahla az i po radoby pracujici. Prikladem treba pred 2 lety masivnich protestu mladejch levicovejch netahel a napadena posadka policejniho auta https://www.youtube.com/watch?v=DFA48LNJKjM … hlavnim akterem byl jakejsi mladej informatik (kterej se mj. hajil tim, ze je obeti „profesionalniho vyhoreni“ a ze jednal ve zkratu)
      Z rad pristehovalcu je na tehlech akcich mizivy procento, jejich ucast je vetsinova v pripade jakejchkoli beznejch metropolitnich oslav jako je silvestr, svatek hudby anebo to musi bejt opravdu naka cilena akce jako zabitej cernoch pri zatykani ci nakej ten protiizraelskej riot.

  5. O „spontánnosti“ demonstrací, které spíš připomínají začátek občanské války, výstižně hovoří tento článek:
    https://blisty.cz/art/93670-barbarske-nasili-v-parizi-nebylo-protestem-bylo-to-povstani.html

  6. Projet „moji“ trasu bylo ted mnohem prijemnejsi nez pri oslavach mistru světa ve fotbale. To bylo leckde o hubu. Na kruhacich stredni vek i trida a relativne v pohode. Bordel delaji skupinky mladych kluku, jednoduse, protoze jsou nevychovany.

  7. Musím uznat že D-fens dal dokupy zas jednou výživný článek.
    Tady ani nejde o to kdo režíruje jakou demonstraci a koho má k jakým korytům vynést.
    Tady jde o to jestli celé to uskupení zvané EU, potažmo celá Evropa tak jak je vedena
    – má naději na nějakou budoucnost.
    Čím dál mi tenhle systém jak bych to slušně řekl – likvidace – příjde jako jeden sešup po šikmé dráze
    do žumpy podobné na Ukrajině. Jenže tohle se ve větším měřítku nedá ustát.
    Jak dlouho je to všecko vůbec ještě udržitelné?
    Existuje nějaký stav nasycení, naakumulovaní poruch systému až to skutečně rupne.
    Ale na to POTOM bych se netěšil.
    Zatím se máme relativně dobře, není stanné právo, není mobilizace, není totální devalvace peněz
    , městy netáhnou hordy žoldáků, máme co žrát a z kohoutku teče voda k pití.
    Vždycky to tak nebývalo a je otázka jak dlouho ta RELATIVNÍ POHODA bude.
    Přičemž historie nás opakovaně učí, jakmile se to rozesere, je pro ty zmrdy
    nahoře jediným řešením rozesrání ještě větší – válka.
    Nelíbí se mi to.
    Jestli není nejvyšší čas dívat se po relokaci do Chile nebo Uruguaye.
    Evropa dycky požrala sebe samu až na kost.
    A začíná tu být těsno..

  8. Pamatujete na film „Něžné kuře“, tu postavu bývalého profesora filozofie, co kdykoliv to šlo, demonstroval (Phillipe Noiret)? Aj se nechal demonstrativně zavřít do antonu? Stejné týpky najdete v knížkách nejmenovaného angličana, co si chtěl a otevřel čajovnu v Paříži – názvem se to jmenovalo jako něco o šlápnutí do extrementu (už zase šlapu do do ….) – vy víte. Ten už tehdy identifikoval u frantíků čilou náklonnost k demonstrování a stávkování za cokoliv. Např. vč. číšníků proti zaměstnávání studentů na brigády či dokonce porno herců za zákaz porna v televizi. Úvaha pana domácího je dobrá, jen jenom jestli těm zdaněným frantíkům dobře rozumí. Oni jsou na vysoká zdanění zvyklí, byl to opravdu ten impuls, do D-FENS uvádí, nebo se jenom spojilo předměstí (kde to je na denním pořádku, poněvadž negři) s centrem?

  9. Jinak vcera jsem mel tu cest mluvit s nekolika Francouzi a Francouzkami cca meho veku (25) a myslim, ze pohroma je i tady. Nevim nakolik je zbytek fr. mladeze na podobne vlne, ale tohle byl primo vykvet eurohujerskeho milenialne socialistickeho vymasteni. Nad probihajicimi demonstracemi mavli rukou a debata se stocila na zakaz koureni. Ja sam jsem zastance mozna nejakeho kompromisu, ale ne totalniho banu. Vsichni, ac az na jednoho kuraci, byli naprosto bezmyslenkovite pro, a argumentovali prevazne tim, ze to chrani zdravi, atd. Na moje argumenty o svobode podnikani, a o tom jestli jim neprijde divne ze v pripade kuraku je stat chrani pred jimi samymi se mi dostalo jen tazavych pohledu. Proste je to pro tebe spatny, stat to zakazal a to je dobre. Negativa ktere to prinese ignorujeme.
    Dale jsme presli na inkluzi: Takze jako podle tebe postizeny jsou neco min nez zdravi? Ne ale proc bu postup uceni, vyklad uciva mel zaviset na tom nejslabsim zaku s hodne podprumernym IQ? Takze si myslis ze proste jsi neco vic, kdyz jsi zdravej.

    Musel jsem to vzdat, ale jedna vec me opravdu zarazila, a to neschopnost byt jen vyslechnout a pochopit cizi odlisny nazor, a hlavne naprosto neuveritelna mira sebevedomi a presvedceni o sve pravde. A to od lidi, jejichz znalosti treba co se tyce Evropy nebo EU byly hodne slabe. Czechoslovakii pochopim u sedmdesatniku, ale vazne kurva ne u lidi, kteri se v r. 1993 narodili. Vrchol byl, kdyz se me snazili presvedcit, ze kdyz cestuji z Francie do Svycarska, ze musi platit poplatek za vstup, protoze CH neni v EU. Slova jako dalnicni znamka nebo Schengen jim nerikala absolutne nic.
    Nevim jestli je takova vetsina francouzskych mladych, ale jestli toto jsou nasledovnici zlutych vest, tak je to teda solidne posichrovane…

    1. Ve vší úctě k Tvému věku, v pětadvaceti je spousta lidí blbejch a nebyl jsem o moc jinej. Řekl bych, že mezi 18-30 lety lidé tíhnou k levicové revoltě. 30-55 pak pravicová svoboda a minimum státu, popřípadě levice u méně schopných s pocitem, že se o ně musí někdo postarat. No, a 55+ zase začíná tíhnout k levici, jak sil ubývá a na důchod nasušeno není zas tolik.

      1. Jasne, to beru, ale me spis dostala ta mira oddanosti nebo nekritickeho spolehani se na stat, unii atd., tedy spis naprosty opak revolty. U nas tohle u stejne starych lidi proste neni.

        1. montagna: Francouzi sice na pohled vypadají dost podobně jako my, ale mentální rozdíl je vcelku velký. Na dokreslení stačí rozkliknout jakoukoliv diskusi, kde se řeší svoboda zaměstnání. Naprosto běžně z Francouzů padají nehorázné sračky o tom, že je v pořádku, že podnikatel zkrachuje a zaměstnanci mají odstupné, protože „jinak by si mohl každý vyhazovat koho by chtěl a jak by chtěl“. Že to absolutně v daném kontextu nedává smysl oni nevidí. Vůbec konceptu nějaké svobody nerozumí, je v nich snad geneticky zakódováno, že zaměstnanec je na furt a je povinností ostatních se o něj starat a běda, jak se někomu nelíbí, že nemá výsledky, fláká se apod. To je plná huba toho, že by ho hned někdo vyhazoval podle xichtu.

        2. Ovcovitost až stádnost u pětadvacetiletých?
          To nechápu taky. Levice, revolta, hipsteři, auta fuj, planeta huj – to všechno bych pochopil. By mě zajímalo, jestli ještě někde frčí Che Guevara.

        3. montagna:
          Kolega pracoval půl roku společně s francouzským týmem (programátoři, grafici do 30ti let).
          Od té doby říká, že nechápe proč se tak užitečné věci říká zrovna francouzský klíč…

          1. Jelikoz je to zarizeni urcene k biti Francouzu a opravovani jejich vozidel :D

      2. Mají to takhle naboucháno do hlav ze škol. Učitelé dnes dělají jen to, co musí a jen do výše jejich platů. Učitelé, co by s citem a přitom pravdivě a poutavě uměli vysvětlit, oč tady opravdu kráčí, už dneska nejsou, bohužel.

        1. V 90% jsou na zakladkach ucitelky, ktere od 23 let, kdy nastoupili do prace nedelali nic jiného. Toci se v kruhu detskych problémů a sve aprobace. Takovy člověk nemuze predat diteti zadny poradny zaklad kritickeho mysleni, protoze zadny nemá. Moje zkušenost, jednu mam doma a ma kamaradky.

          1. Nooo, krome tohoto je tu jeste jeden problem. Zakladem kritickeho mysleni je prece pochybovani o zdrojich a overovani informaci. A kolik ucitelu tim v dnesni dobe projde? Takovy ty vtipny obrazky poznamek ze skol, kdy ucitel tresta zaka za to, ze jej opravuje, to neni vymysl, ty se opravdu deji. A skola(ucitel) si tyto vychovne prostredky obhajuji tim, ze sice ano, uvedena informace byla spatna, ale zak ma ucitele respektovat a verit mu a vehementne netrvat na tom, ze predava spatne informace. A ja si fakt nemyslim, ze vetsina ucitelu chce kriticky myslici zaky. Malokdo chce mit svou praci tezsi :)

          2. @donovanstangiano:

            Zajímal by mne váš názor, jak řešit situaci, že školství zoufale potřebuje mladé a nové učitele, a přitom jakmile se učitelování mají pořádně věnovat, musí potom řadu let učit a vyzrát, a co potom? Mají odejít ze školství někam jinam? A na jakou práci, když mají pedagogické vzdělání a pedagogickou praxi. Mají jít dělat do skladu nebo pokladní? Skutečně by mne to zajímalo, jak dostat mladé lidi do školství a přitom jim nedat záruku, že tam vydrží skutečně dlouhodobě a ve středním věku budou must odejít jinam. Co si o tom myslíte?

            1. Proc sklad nebo pokladni? Kvalitni manager muze byt klidne i ucitel, kor pokud mel praxi treba tridniho. Byvali vojaci s velitelskou praxi jsou nekterymi firmami skoro loveni na obecnejsi managerske pozice.

              Nemluve o tom, ze ucitel by mel byt clovek, ktery zvlada mluvit pred lidmi, zvlada vysvetlovani, zvlada vyplnovani nesmyslnych lejster a zvlada gramaticka pravidla Cestiny. Takze tito mohou byt vybornymi lidmi pro uredni kontakt. No a treba chemikar by nemel mit problem se uplatnit v praxi pri praci s chemii. Telocvikar muze bejt osobni trener.

              Samozrejme tu narazime na problem toho, zda-li je ve skolstvi takova kvalita, aby tito mohli prejit do realneho pracovniho pomeru, protoze to, co jsem napsal, rozhodne neplati o vsech ucitelich :)

              1. Takže tím říkáme, že je potřeba, aby kvalitní učitelé nejpozději třeba po 15letech praxe (bude jim tak necelých čtyřicet) odešli ze školství za lepším.

                Přitom kdo poznal kvalitní učitele, tak ti nejlepší často byli spíše staršího věku, s hromadou zkušeností a nadhledem. Tak nevim.

                Dcera má na základce v osmé třídě pravého Američana, co se za českou manželkou přistěhoval z Masachussets, povoláním kuchař, na škole učí napůl angličtinu a vaření :-). Je jasný, že vaření nebo rodilý mluvčí je něco jiného než fyzika, ale dokud se školství nenaučí držet ty nejlepší učitele, tak nic nečekejme.

                Mimochodem si myslím, že české společnosti s jejími mindráky a komplexy a závistí mnohem více vyhovuje to, že učitelé mají nízké platy, aspoň se jim může furt nadávat a povyšovat se na ně. Představte si, kdyby učitelé měli víc než kdejakej Lojza; to by si Lojza nakonec připadal jako méněcennej a nadávat by mohl jen sám sobě.

                1. Cerny Mor: Když už nemáš argument, vynadej Čechům do mindráků, komplexů a závisti. To pomáhá. Kreténi jako „Cerny Mor“ se pak cítí jako lepšolidi, a ne jako ten plebs.

            2. @cerny mor:
              Ja nejsem odbornik, ale pro zacatek by stacilo zrušit mnohdy nesmyslne pozdavky na pedagogicke vzdelani. Proc napr. ucitel zemepisu a fyziky musi delat zkousku z piana? Proc musi mit ucitel dilen ped.minimum. Prioc neni reditel skoly manager, ktery si svobodne vybere sve lidi, atd. A samozrejme finance.
              Same otázky. (Prominte pisu z mobilu)

              1. @donovanstangiano : o povinné zkoušce z hudebního nástroje pro učitele technických předmětů druhého stupně jsem neslyšel (ale nevím na 100%). S těmi nesmyslnými požadavky na vzdělání souhlasím.

                A finance: to je docela velký problém. Naprostou většinu základních škol zřizují obce, které často do škol dávají z rozpočtu velké peníze na investice a opravy. Ovšem platy jsou tabulkové. Věřím tomu, že kdyby nebyly, tak by se leckde začaly měnit směrem nahoru, jenže by to znamenalo, že bohatší lokality by rychle přetáhly lepší učitele z chudších lokalit a začarovaný kruh chudoby a špatného vzdělání by se ještě prohloubil. V chudém pohraničí by pak nezůstal učit asi vůbec nikdo. (Nemluvím o atypických případech jako je Modrava na Šumavě).

              2. Já jsem byl dost dlouhou dobu v USA. USA opravdu chápe všechno přes dolary – a prostě ví, že když něco chce, musí umět zaplatit.

                A přesto tam školy stojí totálně za hovno (a to je ještě hodně slabé slovo), my tu máme školy 100 x lepší – a to jsme si je stačili už dost zdestruovat.

                Obávám se, že případné samotné dolarové vycpávky – i do platů učitelů – nic nevyřeší. Vůbec nic. Výsledek bude jen ten, že budemem mít dražší učitele, a ještě horší školy než dnes, a žáky/studenty, kteří budou ještě blbejší než z dnešních škol.

          3. Moje učitelka, se kterou jsem prošel 1. stupeň tehdy uspořádané ZŠ, měla v době mého nástupu do 1.třídy okolo 45 let. Opravdu zkušená, s přirozeným respektem, životem a praxí otřískaná ženská /nastupovala někdy ve 20/.
            Stejně tak třídní učitelé, ale i jednotliví vyučující předmětů na 2. stupni. Nic pod 40 let tam vůbec nebylo, nejmladší byl jeden učitel hudebky a tělocvikář, těsně nad 40. Zažil jsem v 8. třídě snad jen 2-3 mladé praktikantky, ze kterých jsme pochopitelně měli srandu. Všichni ti učitelé byli lidé, pro které to ještě bylo posláním, ne povoláním podobně, jako pro většinu tehdejších lékařů. Obě ty profese tehdy dělaly, co mohly a uměly.
            U těch učitelů se situace dramaticky změnila, bohužel k horšímu – podfinancováním a současným prudkým růstem životních nákladů. I za „mých časů“ učitelé sice nevydělávali bůhvíkolik, ale – učitelské rodiny měly běžně auta, chaty, chalupy, měly své vlastní bydlení, většinově vychovávaly dvě děti a životní náklady prostě tehdy nebyly takové. Učitelé měli i tehdy jisté výhody /mladí učitelé měli např. přednost s přidělením státním bydlením, bezúročné půjčky od státu, mateřské, FKSP apod./ a dovolené měli jen měsíc, ne dva jako dneska.
            Ten druhý měsíc dělali na kabinetech, na opravách pomůcek apod., sám jsem mému oblíbenému fyzikáři o posledních prázdninách v 9.třídě pomáhal s opravami lab. měřáků, šňůr, demonstraček apod.
            A co hlavně:
            Ti lidé-učitelé, bez výjimky pohlaví, byli tehdy velmi respektovaní a rodiči bez výjimek uznávané autority!! Neexistovalo jakékoli zpochybňování rozhodnutí učitele, ať už šlo o klasifikaci čehokoliv či snad poznámku. Pokud jsme nějakou přinesli, automaticky to znamenalo, že jsme nepochybně zasloužili. Často jsme to schytali i doma, že učitele nasíráme. Když už učitel nevyřešil věc sám, třeba několika po tlamě, face to face na chodbě, nebo jiným alternativním trestem – a považoval za nutné o našem chování informovat rodiče, tak to už bylo něco!
            Špatná známka neznamenala nic víc, než signál pro rodiče, že jsem prostě neuměl to, co jsem měl umět a hotovo-nediskutovalo se! Natož aby klasifikaci někdo z rodičů a ještě k tomu před dětmi zpochybňoval, jako se to děje dneska.. Ano, stávalo se i to, že si některý kantor, vždy se slabším sebevědomím, na některého dacana „zasedl“. Pokud to překročilo míru, která se projevila prudce zhoršenými známkami od dotyčného učitele a předmětu, přestože děcko po přezkoušení doma látku umělo, řešilo se to vždy a pouze s dotyčným učitelem.
            Ale NIKDY za účasti toho děcka, nebo nedejbože jeho vtažením do řešení, případně zbytečných dalších lidí.
            My často ani nevěděli, že se ve škole něco takového řešilo, nebo jsme se to dověděli až s velkým zpožděním.
            Jakou asi autoritu mohla mít v roce 1998 28-letá kantorka, které se žák v diskusi u dějepisu slušně optá „Pančelko, co se v ČSSR vlastně stalo před těma 30 lety, v tom roce 1968, jak o tom naši mluví“ – a učitelka začne neurčitě blekotat o nějaké kontrarevoluci? Přesně tohle provedla mladá učitelka mé druhé dceři.
            Já jí to doma pravdivě i srozumitelně vysvětlil, jak se věci měly. Holka si to takto donesla do školy /v učebnici nebyla o 1968 ani zmínka!/ a v diskusi hodiny dějepisu, když na to znovu přišla řeč, to přetlumočila. A co myslíte? Byla z toho sáhodlouhá poznámka v žákajdě s vyzněním, že holka zpochybňuje vědomosti učitele. Přes osobní dopis, který holka nečetla, jsem paní učitelku slušně požádal, ať se to tedy v rámci příprav dějepisu doučí správně, ať to děti učí správně a všecko bude v pořádku, pokud tedy má rodina se školou zdárně spolupracovat.
            I za mé školní docházky, nebo obou dcerek, byly tohle skutečně ojedinělé excesy, tak běžně, jako dneska se to rozhodně nestávalo. Starší, zkušení učitelé byli na všelijaké zvědavosti dobře vybavení vědomostmi.
            Moje dějepisářka uměla i kritický rok 1948 vysvětlit tak, že ti bystřejší si mezi řádky přečetli, že to ve skutečnosti nebylo tak, jak se to musíme učit. Podala to tak umně, že ani jí, ani nám nehrozil žádný malér a všichni měli, co chtěli vědět.
            V současnu ale pozoruju s nelibostí, že přirozená autorita učitelů je dnes na nule, jsou velmi pozadu s moderními komunikačními technologiemi a někteří nedokáží ani využívat interaktivní tabule s laptopem, protože je to prý složité, náročné a zdlouhavé na přípravu..Popravdě, docela se hrozím toho, až poslední vnučka půjde do školy. Její maminka je podobného ražení, jako já, je to moje dcera :D, takže v současném školství bude možno očekávat jisté problémy..Bude nezbytně třeba holce vysvětlit, že učitel se má respektovat za každých okolností, třebaže jiní žáci nedělají totéž a případné nesrovnalosti se dořeší doma.

            1. Proč vysvětlovat dětem, že mají respektovat někoho, kdo si respekt nezaslouží a kým třeba sám pohrdám a dítě je ve škole proto, že kdybych ho tam nedal, tak mi ho vezmou?
              Upřímnější je asi vysvětlit, že dostali 9 let natvrdo, že mají poslouchat bachaře, jinak je zavřou do mnohem horšího zařízení a ještě se neuvidí s tátou a mámou? A že je občas nějaký bachař naučí i něco užitečného.

              1. Ada: Pokud má rodič názor, že škola je trest a nic jiného – pak děti samozřejmě tuto ideu převezmou. Pak i kdyby byla škola a učitelé sebelepší, tak je to k ničemu – blbec je v tomto případě rodič.

            2. To ne, do takového extrému to snad nebude nutné zahánět. Já sám, jakkoli milující dědek, se do toho pochopitelně montovat nebudu moci a ani nechci. Holka je moudrá a určitě to zvládne.
              Třeba i případný přechod na jinou školu, pokud se to ukáže nutným z toho důvodu, že na stávající učí opravdu špatně, diletanti a „dělníci“ učitelské profese.
              Snad to zjistíme brzy, nebo budeme mít štěstí. Ono vytrhávat děcko ze stávajícího kolektivu a zasazovat do cizího je velmi nemoudré. I přesto, že to v budoucnu pro to děcko bude znamenat nespornou výhodu, tak aktuálně to ale dítě vůbec neocení, bude to vnímat spíš jako křivdu, vyloučení z většiny, co já vím..
              Také stres z přijetí do případného nového kolektivu děcku zrovna nepřidá. Sám se pamatuju dobře, jaká je to psychická zátěž – to když jsem na SŠ, kvůli specializaci, musel druhou půlku třeťáku a čtvrťák i s maturitou absolvovat na úplně jiné škole, v úplně jiné partě, co už byla sžitá. Naštěstí mě přijala, neboť jim z toho plynuly velké benefity – ze znalostí a zkušeností, které jsem nezávisle na první střední škole už měl.
              Vypracovával jsem tak vlastně ne jednu, ale rovnou šest maturitních prací teoreticky, fyzicky čtyři práce a na dalších dvou převážně :D Orlí 11 :D
              Ano, na to dnešní rodiče serou a děcko tak ve velkém městě vystřídá v krajním případě i tři ZŠ. Já to vnímám jako osobní katastrofu hlavně pro to dítě, jakkoli mohou být jeho rodiče vedeni poctivou snahou o co nejlepší učitelský sbor.

              1. Jak kdy. V prvních třídách základní školy je to víceméně jedno – děti si jedou individuálně samy za sebe. Sem tam si oblíbí jednoho kamaráda, ale školní kolektiv je jim u zadele.

                Vůbec tyto úvahy vycházejí z toho, že děti jsou menší kopií dospělých, a to ony nejsou.

                Například si ještě dospělí myslí, že žáci se nemají biflovat, ale učit názorně. Jenže dítě na 1. stupni ZŠ se buflovat chce a baví ho to. Je to skoro nejvyšší stupeň jeho činnosti. Protože abstraktní myšlení a morální myšlení se vyvine až později – což většina dospělých nepochopí a nevcítí se do toho.

        2. servisdok: není poptávka. Kolik rodičů chce, aby se děti učily o dluhové pasti, finanční gramotnosti, podstatě demokracie, daní…? Jako že by úřednici co si na Vánoce kupuje telku na splátky přišlo dítě domů a zeptalo se, proč maminka nepracuje poctivě a místo toho žije z nakradených peněz a jestli neví, že si nemá kupovat něco, na co nemá? To by byl řev, co že to ta škola dětem cpe do hlavy.

          1. On už jednou řev byl, když se někdo (liberální institut nebo něco podobného) spojil s nějakou velkou bankou a chtěli zavádět na školách finanční gramotnost. To si tam budou dělat reklamu a budou je tam učit o těch hnusných penězích, pomoc, fuj, nezavádět…

            1. Já bych taky řval, kdyby mé dítě chtěla učit finanční gramotnosti banka. Nebo by mu chtěl vymývat mozek nějaký neoliberál či anarchokapista, ať už z liberálního institutu nebo odjinud.

              Protože fanatici, ať už z levého či pravého politického/názorového spektra, to je to nejhorší co může jakékoli děti potkat.

          2. rodice by to chtit meli, a nejen tohle ale vse uzitecne pro prakticky zivot (ja bych apeloval hlavne na jazykovou vybavenost a zaklady prace s PC), samozrejme ze to ma smysl asi az od 2. stupne ZS az se deti nauci zlomky, procenta a pujde jim vysvetlit slozene uroceni atd … mimochodem ten apel na kriticke mysleni bych uplatnil i na zdejsim webu, stejne tak lze predpokladat ze zhruba kazdy desaty ctenar ci pisatel zde je v exekuci

            ale vysvetlovat ze normalni je nedluzit a kdyz dluzit tak splatit vcetne toho ze pujcka (uver) byva urocena jde samozrejme i drive

            1. trevor12: rodiče by taky měli chtít méně státu a více svobody. Co „by měl“ kdo chtít je sice hezké, ale lepší je vnímat to, co kdo skutečně dělá.

              Já si třeba myslím, že pokud jde o dluhy, je to hlavně věc rodičů. A protože největší vliv má chování, nikoliv kecání, tak to primárně předpokládá, že ty dluhy nesekají rodiče. Dítě vnímá daleko víc co rodič dělá než co říká, zvlášť pokud jsou tyto dvě věci v rozporu. Vykládat dítěti, že nemá dlužit, když je doma co chvíle týpek z Providentu a hovadiny na splátky, to moc účinek mít nebude.

              1. fatdwi = vzhledem k tomu ze v mnoha rodinach tomu tak neni, tak kdo jiny nez autorita ze skoly by se mel snazit ovlivnit nespravne zazite vzorce chovani z domova ? to ostatne plati treba i o cikanech co povazuji za spravne a nespravne atd ..

                1. trevor12: jenže o takovou autoritu právě žádný z těchto rodičů nestojí a budou první řvát, že je ve škole učí blbosti. Jinak škola není převýchovný ústav a byl bych velmi opatrný s tím ji do této role pasovat. Mohlo by se taky stát, že by ta převýchova probíhala směrem od rozumných věcí k levičáctví a víře. Jde jen o to, co si autorita zmyslí, že je žádoucí a co je závadné.

                2. trevor12:
                  Ruku na srdce – vy jste věřil víc učiteli než rodině? Já naštěstí vyrostl v době, kdy bylo jasně definované, že doma je doma a mimo domov se nesmí kdeco říkat, naopak se spousta věcí dělat musí. Tedy vzorců chování nebo nějakých morálních hodnot jsem si ze školy neodnesl ani co by se za nehet vešlo, a k tomu dočasnou ztrátu chuti po vědění, odpor k autoritě a jiné poznatky.

                  1. samozrejme take na mne mela nejvetsi vliv rodina a vzorce chovani matky a otce (imprinting ?) a take jsem vyrustal v dobe kdy se neco jineho rikalo doma a neco jineho venku resp. neco jineho si clovek myslel a neco jineho rikal. Preklenout toto by nejspis znamenalo ze ucitel bude hodne charismaticka osobnost a prevezme roli vzoru pro dite, tezko uskutecnitelne. Skola na mne nejspis moc vliv nemela, dokonce ani „parta“ byt u spoluzaku je to sporne, ti nejaky vliv meli. Co mne spis mrzi ze zpusob vyuky na ZS a Gymplu co jsem poznal bylo nabiflovat se cisla, data …a dostat jednicku. Nikdo mi nevysvetlil (v mem nynejsim veku nejvic lituji v matice fyzice chemii) proc neco je jak je, jak to vzniklo, jake to pozadi, jake tehdejsi problemy to resilo, k cemu mi to prakticky v zivote muze byt uzitecne atd.. ale jen ze „takhle a takhle pomoci tohoto vzorecku ktery se naucis to spocitas. Zkratka uplne chybely souvislosti, zaklady (koreny) na kterych lze stavet. Treba si pamatuju kdyz nas v 8. tride ucitelka ucila sinus, kosinus … – absolutne bez vysvetleni podstaty, jen vzorecky jak se to spocita. Na Gymplu absolutne to same v matice, jen se nabiflovat vzorce, dela se to takhle a takhle ale bez vysvetleni podstaty, principu, ucelu, vyuziti v praxi. Proto jsem skoncil u limity funkce a dal se nedostal (byt bych treba nyni chtel umet diferencialni rovnice, derivovat, integrovat ale zpusobem ze chapu podstatu)

                  2. Na 2. stupni základní školy děti nejvíce věří vrstevníkům. A vrstevníci, to je v podstatě dav, průměr a mainstream. Když se obecně skupina puberťáků bude přeprogramovávat médii, učiteli, atd. – tak postupně to bude mít vliv i na žáky.

          3. Mnoooo, tak vono uceni dane = kradez neni zrovna objektivni, ze jo. A odpoved na otazku, proc si neco kupuje na splatky misto aby setrili – to by dospelej clovek nemel mit problem vysvetlit.

            Financni gramotnost nemuze vysvetlit nekdo, jehoz hlavnim benefitem v praci je fakt, ze se ze statniho sektoru nevyhazuje a tim padem financni instituce maji benevolentnejsi podminky pro statni zamestnance :) Navic jak chces vysvetlovat financni gramotnsot zakum, kteri maji problem chapat procenta a uroky v 9. tride. A to bylo za nas 2 dekady zpatky, jak to asi vypada dnes :) Bylo nas ve tride 18 a z toho 2(slovy DVA) chapali procenta a operace s nimi a operace nad nimi. A fakt to nebylo kvalitou ucitelskeho sboru, ti lide tu abstrakci proste nedali(napr. vsichni ve tride byli schopni spocitat 1/4 z x, ale uz byl problem spocitat 25 % z x, bud to sakra dobre hrali, nebo proste byli blbi).

            Co se demokracie tyka, za nas byla v antice celkem obstojne vynechana na ZS(a to se antice venovalo dost casu) i na gymplu(a tam se antice take venovalo dost casu). Az kdyz nam zmenili ucitelku na Zaklady spolecenskych ved, tak ta se anticke filozofii a demokracii venovala celkem obstojne(i kdyz z rychliku, protoze 4. rocnik(technicky oktava)). (nebo jsem to pokazde uspesne prospal)

            1. tak pokud nezvladnou procenta na ZS tak holt az pozdeji nebo jim to vysvetlovat „obrazkama“ kolacovymi grafy nebo pres mnoziny, to by mohli pochopit aspon princip

              1. IMO vetsina lidi vi, ze na splatky zaplati vice, ale malokdo chape o kolik. Nebo se proste nezajimaji. Sakra – Homecredit(nebo jak to instituce) mela primo kalkulacku splatek na strankach. A poctivou, opravdu to ukazalo to, jak moc clovek preplati. A stejne si lidi pujcovali, nekterym to proste nevysvetlis, museli by mit penize v matraci misto v bance. Protoze takhle jim to strhne „jen“ cislo na papirku, misto aby jim to brali z ruky. Coz je taky jedna z prvnich lekci v US, kdyz maji lide problem s kreditkami a splatkami. Zadne placeni kartou – vsechno platte hotove, pak uvidite, jak vam ty penize realne mizi.

                1. deacon: To je proto, že většina zákazníků těchto firem uvažuje stylem: 100 000 Kč nikdy nedám dohromady, ale 1 980 Kč měsíčně ano, takže je to velmi výhodné. Variantu dávat si 1 980 Kč měsíčně do kasičky po určitou dobu, s tím že ušetří asi 20 000 Kč rovnou zavrhují slovy „Tolik peněz nikdy dohromady nedám“ :-)

                  1. ono u tech veci na dluh je jeste jeden problem – kdyz si dopreju vec na uver jiz nyni, uzivam napr. byt v dobe kdy jej nejvice potrebuji jako mlady s detmi, kdybych odkladal spotrebu a setril si do kasicky, tak zacnu bydlet az treba v 50 kdy uz tak velky byt nepotrebuji, ceny nemovitosti v case nejspis budou stale stoupat, pripravim se o danovy odocet uroku z hypoteky atd … ten zadrhel s tim uzivam jiz nyni versus sporim az nasetrim a pak teprve zacnu uzivat je proste problem a kazdy si jej musi vyresit sam

                    nic neni cernobile

                    1. trevor12: To máte pravdu, pokud jde o věc nezbytnou jako třeba bydlení nebo dojíždění do práce autem, pak se hypotéka nebo úvěr vyplatí.

                    2. jak – vidite ja bych to treba omezil jen na to bydleni (a uz vubec nic jineho, ja si zaplatil bydleni cash tak jsem ani hypoteku nepotreboval), pokud jde o auto radeji bych 5 let jezdil starym strepem a pak teprve si koupil nejake zanovni

                      kazdy ma jine preference

                    3. Jenze kdyz ti strep nepusti do do vetsich mest, tak jsi se strepem v prdeli jak Bata s drevakama, ze. Nebo kdyz ti strep zdanej silenou taxou. Protoze prece chudi lidi nemaji co jezdit autem!

                    4. trevor12: Myslel jsem to tak, že žádné auto ve vlastnictví nemáte a vezmete si úvěr, samozřejmě souhlas.

                    5. No tak ono stačí vzít v potaz, že dokud nenašetřím na byt, tak musím někde bydlet a nájemní bydlení taky něco stojí, takže k cílové částce musím započítat i to, co za tu dobu zacáluju na nájmu. Takže hypotéka ve finále vyjde levnějc, pokud teda nebudu bydlet od padesáti v cimře u rodičů nebo v zahradní chatce na nářadí.
                      Tady je jedinej problém rozumně odhadnout výši hypotéky, abych nešel na krev.
                      Jinak se koupě na splátky za určitých podmínek vyplatí

                    6. tam je prave ten problem ze 20 (30 ) let je dlouha doba, jasne v 25 si kazdy pripada zdravy, jenze co kdyz prijde ztrata lukrativniho povolani, hosp. krize, chronicka nemoc, invalidita atd … je potreba mit minimalne nejake uspory na prechodnou dobu

                      osobne by mne zajimalo jestli nekdo z prispevovatelu zde zazil v okruhu svych pribuznych a znamych ze pojistovna (napr. zivotni) doplatila (treba i velky) zbytek hypoteky, v praxi bylo zaplaceno pojistovnou dle pojisteni proti neschopnosti splacet, ja nikoho takoveho neznam …

                    7. úspory na přechodnou dobu je ale dobrý mít hypotéka nehypotéka. Ani v nájmu tě nenechaj bydlet zadarmo jen proto, protože momentálně nemáš na zaplacení a i banky obvykle přistoupěj na nějaký splátkový kalendář.
                      Jinak pokud bych měl kalkulovat s tím, že se v nejbližších dvaceti letech zkriplím natolik, že nebudu schopen pracovat, tak s takovým uvažováním je asi nejlepší zůstat žít v celibátu ve svém dětském pokojíku u rodičů.

                    8. Z najmu te vyhodi z ciziho do ciziho(a horsiho). Z hypo te vyhodi z TVEHO do ciziho. Coz je ten zasadni pruser. Za predpokladu, ze k tomu vyhozeni dojde a ze to nebude rovnou pod most.

            2. Jestli někdo v deváté třídě nechápe procenta, pak netuším na co do té školy vůbec chodí. Už mohl být pár let někde u pásu v pracovním procesu a nemarnit čas sezením ve škole.
              Daně = krádež je taková hezká zkratka. Mohli by pak pokračovat výkladem o Machiavelliho „Účel světí prostředky“. A protože to děti neumíme nebo nechceme vymyslet lépe, pak všechny dobré věci začneme tím, že na tatínka zaklekne berňák a sebere mu půlku příjmů. A z nich pak zaplatí tuhle školu ve které musíte povinně sedět a mě, který vám to říkám a paní úřednici, co tatínkovi posílá pokuty z úsekovek, když spěcháte ze školy na plavání a pana strážníka, co vám dává před plavečákem lístečky za stěrač. To by byl trhák :-)

              1. Ada: Daně jsou různého druhu, nejsou všechny krádež, například výběr daní na placení armády, policie, hasiči, atd. Ale samozřejmě daně mohou být i krádež, například daň z převodu nemovitosti je neoddiskutovatelná krádež, rovněž daň dědická je také krádež.

                1. ja byt ucitel tak bych se asi drzel https://cs.wikipedia.org/wiki/Da%C5%88, vysvetlil jim rozdil dan poplatek

                  ale to neznamena ze bych detem nerekl, ze nazor NEKTERYCH lidi na (nektere) dane je ze je to (statem ..) legalizovana (zakonem) kradez z mych penez, ze z jednou zdanenych penez (mzda) platim dalsi dane kdyz kupuji napr. benzin do auta nebo potraviny v obchode atd.. ale asi bych na ZS nezabihal treba do principu DPH, jen vysvetlil zaklady

                  1. Hlavně pak musí učitel opatrně našlapovat okolo definic až dojde na výklad o mafii a poplatcích za ochranu :-) To by mohl zvednout ručičku a zeptat se v čem je rozdíl a učitel by musel mektat něco o společenské smlouvě, volbách a podobných sračkách a to nejde vysvětlit často ani dospělým.

                    1. Tak by učitel dětem ukázal pohled z okna. Ukázal by jim chodníky, silnice, posekané trávníky, nemocnici – pak tu školu, ve které žáci sedí. A řekl jim, že toto je za společné peníze – daně. Mafie je pouze okrade a nic pro lidi nepostaví.

                      Žádný problém pro vysvětlení.

                  2. Trevore12, máte děti?

                    1. nemam, ale mam 2 netere (dvojcata) a synovce

                    2. Nic zlého Vám pochopitelně nepřeju, ale jestli tento server i já ještě budeme existovat, tak se zlomyslně těším na ten mazec a hukot, až Vaše vlastní nastoupí do školy :D

                2. Každá daň je krádež, jen některé jsou pro různě velké skupiny lidí ospravedlnitelné svým určením. Většina lidí se shodne na tom, že je v pořádku pod pohrůžkou násilí vybírat peníze na armádu, která nás má chránit. Mnohem menší skupina pak bude trvat na tom, že je ospravedlnitelné aby z daní krmili správního úředníka, nebo solárního barona.

                  Tedy přesněji je to spíš loupež.

                  Loupež je trestný čin (zvlášť závažný zločin), kterým pachatel usiluje o získání cizí věci násilím či pohrůžkou okamžitého vykonání násilí.

                  Jako test navrhuju alespoň některou daň jeden rok nezaplatit a koukat co se bude dít.

                  1. Ada: V demokracii o daních rozhoduje démos jako nadpoloviční většina, menšina se musí podřídit, ale pouze ve věcech obecní povahy, jako je právě armáda, policie, hasiči a pod. Také je to třeba daň zdravotní pod názvem zdravotní pojištění, které musí platit úplně každý. Krádež/loupež jsou právě až adresné daně jako třeba daň z převodu nemovitostí, které jsou určeny k okrádání zájmových skupin obyvatelstva, dále solidární daň a mnoho dalších.

                    1. dan z prevodu nemovitosti by mela byt zrusena, ta je opravdu nemoralni, za co ? staci ze musim platit poplatek na katastru

                      na hrane je treba dan z vlastnictvi nemovitosti tj. vlastne dan z bohatstvi (dnes uz spise milionarska davka)

                    2. Pěkné sviňárny jsou i všelijaké ty darovací daně. Chudáci lidi, co nevědí, jak je obejít.

                    3. Všechno se to vybírá úplně stejně a pod stejnou sankcí. Nevidím důvod proč se podřizovat nějakému virtuálnímu démosu.
                      Ještě bych to považoval za ospravedlnitelné u věcí, kde nejde snadno vyloučit ze spotřeby – tzn armáda. Ale ty zbylé složky už takovou povahu nemají – proč bych měl platit zdravotní daň? Tak jí platit nebudu a budu odkázán na nestátní zařízení nebo budu platit keš nebo se pojistím komerčně. neplatíš, nekonzumuješ. Stát vlastně říká, že mě pro mé dobro radši zavře do krimu než aby mě nechal bez doktora.

                    4. Ada: Démos není virtuální, jsou to fyzičtí občané státu. Pokud se Vám něco nelíbí založte politickou stranu a kandidujte do Poslanecké Sněmovny s volebním programem třeba na zrušení systému veřejného zdravotního pojištění.

                    5. Žádný démos tady nevládne, jen se jím kdekdo kryje, vládnou různé dočasné ad hoc většiny nebo aktivní motivované menšiny a spolky. Trest smrti démos chce, ale nemáme ho. Inkluzi démos nechce, ale máme ji atd.
                      Krom toho těžko se z vraždy nebo loupeže stane něco jiného, jen proto, že pro to nějaký démos zvedne ruku. Demokracie mi přijde fajn jen za předpokladu, že hlasují ti, kteří to hlasování akceptují. Tzn nějaké bytové družstvo.
                      Z téhle logiky Židé v Německu de facto spáchali sebevraždu, protože ve volbách 1933 mohli normálně volit a lid si zvolil jak si zvolil a demokraticky zvolená vláda a státní správa pracovali dál podle schválených zákonů. Čili je vlastně nikdo nezabil, byla to vůle démosu, tedy i jich samých.

                    6. Ada: Mýlíte se, démos chce tzv. socialismus s lidskou tváří, všechno ostatní je mu u prdele, jako třeba trest smrti nebo inkluze a podle toho vypadají i výsledky voleb.

                      Také se mýlíte v tom, že demokracie má rozhodovat o úplně všech věcech, jako třeba vyvraždění obyvatel. Demokracie se týká v zásadě jen věcí obecních od slova obec, zásahy do soukromí jsou přípustné jen velmi ojedinělých případech, neplést s diktaturou většiny.

                    7. jak:
                      To ale potvrzuje, co říkám, že vládnou různé motivované menšiny, lid nic nechce a ani nevládne.

                      Demokracie se bohužel netýká jen obecních věcí, demokracie mi určuje i velmi osobní věci a to s rostoucí tendencí. Když to odmává 101 zmrdů na Malé Straně a vytisknout to na papír, tak to platí.
                      Je hezké odlišovat demokracii od diktatury většiny, ale jak to v praxi poznáme? V čem žijeme dnes? Už nám krom tisíce dalších věcí postupně omezili i právo nevypovídat a domovní svobodu – o retroaktivitě zákonů ani nemluvě.

                    8. Ada: Napsal jsem jasně co lid chce a politická garnitura tomu dobře odpovídá.

                      U nás v ČR demokracie skončila již před mnoha lety (pokud vůbec někdy byla), typickým a snadno pochopitelným příkladem toho co do demokracie nepatří je zákaz kouření v soukromé restauraci.

                    9. jak:
                      Tak to jsme zajedno, já už se lekl, že když mluvíte o té bájné fungující demokracii, že máte na mysli naši zemi.

                    10. Ada: Tím se dostáváme k tomu, že demokracii jsme mít mohli, mezi lety 1993 a 1997 jsme k tomu měli dost našlápnuto, ale lid demokracii odmítnul, lid chce umírněnou totalitu s televizními seriály, bůčkem a Argusem.

                    11. jak:
                      Ono je to v praxi jedno, nevím o žádné demokratické zemi na světě, kde by tento systém postupně nezdegeneroval do regulace úplně všeho. Demokracie nebo diktatura většiny je jen slovíčkaření. Demokracie směřuje z podstaty k socialismu. S dobře napsanou ústavou, fungujícími institucemi a silnou občanskou společností to jen trvá o něco málo dýl (USA,Švýcarsko), ale může to vzít i velmi rychlý spád (Velká Británie). Po soudruhama zinscenované změně režimu nelze čekat stejné výsledky jako od americké revoluce nebo povstání kantonů, ale nakonec se sejdeme ve stejných sračkách.

                    12. Ada: Pokazilo se to se všeobecným volebním právem, v kolébce demokracie mělo volební právo jen asi 20 % osob. Ostatně do dvaceti let po zavedení všeobecného volebního práva vznikly socialistické nebo národně-sociální strany a do dalších dvaceti let natrvalo ovládly víc než třetinu politického spektra.

                    13. jak:
                      Celý ten princip je vadný. Jakmile je umožněno, že zvedáním ruky lze sáhnout jinému bez souhlasu na majetek, je vymalováno. Koneckonců Sokrates to prokoukl v době, kdy to byla cool novinka a Bastiatův Zákon to formuloval pro moderní západní demokracii. Čím víc lidí může hlasovat, tím je sešup horší, ale směr do sraček to má vždycky.

                    14. Ada: Pro tyto a další důvody jsme zřídili Senát a Ústavní Soud, ale ani to nepomohlo.

                      Z Vašeho názoru logicky vyplývá, že když se okruh voličů zmenší, potom dojde ke zpomalení zhoršování, na čemž se shodneme.

                    15. Ohledně zdravotní pojistky jsi na něco zapomněl, řeknu ti, jak to chodí v USA:

                      … nebo tě soukromá pojišťovna odmítne pojistit, protože jsi příliš velké riziko. Pak platíš vše keš.

                      Pokud jsi byl na drahé operaci, následně ti komerční pojišťovna ukončí tvou pojistnou smlouvu. Dál už všechno platíš keš.

                      Pokud potřebuješ operaci nebo léčbu, rozhoduje pojišťovna, jestli ti jí zaplatí nebo odmítne. Je to podobné jako u nás, kde třeba havarijní pojišťovna se snaží seč může odmítnout plnění.

                      Prostě všechno má své plusy a mínusy. Jen s tím, že kvůli soukromým pojišťovnám je všechna zdravotní péče v USA násobně dražší i pro ty co chtějí platit keš. Pojišťovna sama zhamtne půlku peněz ve zdravotnictví a odkloní je k sobě.

                  2. Problem ovsem je, ze stat definuje to pravo, kterym definujes loupez :D Krome toho – tohle chce slusny vyklad a je tam velka moznost na pruser, protoze je to obrovsky minovy pole :) Do toho zadny soudny ucitel nepujde :)

                    1. deacon: Je to naopak velice jednoduché. Když nebudou daně, tak loupež neexistuje. Každý bude mít jen to co si ubrání. Aničku cestou do školy prostě mohou zastřelit nebo znásilnit nebo jí uříznout ruku, pokud jí neochrání rodiče – protože nebude policie, soudy, atd. A i když půjde do školy s rodičem, tak jí zastřelí třeba kamarádku, která tu ochranu mít nebude.

                      Já bych neměl problém celé daně a krádež vysvětlit jako učitel (kterým nejsem) ani dítěti od Ada.

                  3. daň samozřejmě není krádež a není to ani loupež. ale pasuje na to § 175 Vydírání: Kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl….
                    čili nemlich jako u mafie z bijáku. nekrade a neloupí, o loupežné vraždě nemluvě, ale mírně nabízí, co se stane když a co se nestane když. udržuje pořádek, lidi se nebojí na ulici, nikdo nekrade, postará se o vdovy a siroty, trestá lupiče a vrahy, chrání před ostatními mafiemi.

                    1. jenze k tomu je potreba dodat $ 13 odst . 1 tr. zak. Trestným činem je PROTIPRAVNI čin, který trestní zákon označuje za trestný a který vykazuje znaky uvedené v takovém zákoně.

                      danove zakony – lex specialis derogat lex generalis

                      jinak ja osobne i s ohledem na naklady spojene s vyberem (pocet zamestnancu co se tomu musi venovat) bych ponechal jen spotrebni dane, dph a „dane“- pojistne na soc. zabezp. pojistne na zdrav. poj., i kdyby se musely trosku zvysit kvuli event. vypadkum prijmu na strane statu

                    2. samozřejmě. jsem jen diletantský právní kutil, a tedy jsem vzal jeden jediný paragraf a vytrhl ho z kontextu (to holt technici kutící právo dělají).

                      ohledně názoru na daně jsem s Vámi zajedno. ještě bych si tedy pohrál s daní státní/místní. nicméně nehrozí, že by nás někdo poslouchal a bral vážně.

                    3. primárně mi tedy šlo o to, že když už daň označujeme za trestný čin, tak bychom si jej měli vybrat poněkud pečlivěji.

                    4. trevor12:
                      Pokud jeden subjekt definuje právo a sám pro sebe dělá vyjímku, pak je to stejné i s mafií. Ta také potrestá každého, kdo v její jurisdikci bude vybírat výpalné a sama ho vybírat bude.

                      Jinými slovy se to dá shrnout do: Stát říká, že co dělá stát je povolené a když to dělá někdo jiný je to protiprávní.
                      Mafie říká, že co dělá mafie je dovolené a když to dělá někdo jiný je to proti jejich kodexu.

                3. V Česku se dědická daň neplatí.

            3. deacon: s těmi úvěry to máme holt každý jinak. Jediné, na co jsem měl kdy úvěr, bylo bydlení. Na co nemám, to nekupuju, easy. Úvěr bych si ještě dovedl představit na podnikání čistě kvůli páce, ale to je tak vše. Úvěr na spotřebák si dle mého berou jen méně schopní a na zbytečnosti a dovolenou už jen totální tragédi.

    2. Taky je sakra rozdíl mít 25 let teď a být pětadvacetiletý před 30 lety či dříve.
      Tehdy vážně byly úplně jiný starosti, je to s dneškem naprosto nesrovnatelný.
      Tedy, odmyslel bych asi období 18-21, max. 22, kdy byla velká většina zdravých chlapů s úplným SŠ vzděláním v ZVS. Takže většina dospělých mužů tedy před 30 lety a dříve fakticky nezačínala s nějakou větší odpovědností na 18 jako dnes. Fakticky začínali někdy až ve 21-22 letech, kdy už byli určitý odpovědnosti za sebe i ostatní naučený ze ZVS.
      To byl prostě úplně jinej svět, sotva byl člověk „plnoletý“, šup s ním na dva roky třeba mezi 50 úplně cizích lidí.

    3. Tahle stadni vymastenost je zpusobena 2 faktory:
      1) Dlouholeta a propracovana medialni masaz jak ze strany fr. TV, tak ted i internetu a socialniho inzenyrstvi (neni treba dlouho hledat proc Macron vyhral).
      2) Vlastni nazor je z hlediska kolektivniho souziti dost riskantni zalezitost. Francouzskou spolecnosti panuje smer zvanej „pensée unique“ (jednotne mysleni), coz je smesici neomarxistickejch hodnot a vetsinovejch „progresivnich“ nazoru. Kdo mysli jinak, je ze spolecnosti vyloucenej a v tuplem akademickym svete, tam je za to defakto totalne odepsanej a na socialnich sitich ho vsichni tak roznesou, ze si to muze jit rovnou hodit.

      1. Macron vyhrál? Piču vyhrál, bylo 55:45, s LePenovou. Vyhral tak tak, stejně jak Zeman nad Švancebergrem. To není žádná výhra. Výhra by byla kdyby měl 95%… Tohle bylo pár ulitých hlasů správným směrem ohnutých.

        1. Houby, Zeman řádně vyhrál, žádný ohnutý hlasy. Jak se ti výsledek demokratických voleb nelíbí, hned bys ho zpochyňoval, co? Sluníčkáři zasranej.

          1. shane: dá-li se tomu celkově říkat „řádně“, ale holt jiný než současný marketingový způsob voleb nemáme.

            Nicméně souhlas, ten stejný křik zazníval od antibrexiťáků, taky měli dojem, že prohráli podvodem, bylo to o pár hlasů a ty byly jen ulítlý a ohnutý, jasná věc.

            Současně kdyby Zeman dostal 95%, stejně to bude fejk, protože tolik lidí by ho přece nikdy nevolilo:-) Smířit se s výsledkem je pro lidi natolik těžké, že jsou schopní vymýšlet neskutečně debilní teorie na obhájení svého pohledu na věc a než uznat porážku, raději budou vypadat jako kreténi.

            1. Putin mel jeden cas 86% podporu a cela Evropa pela unisono, ze je to cely fixl, protoze nezavisli novinari v Rusku to rikali.

              Lidem se nezavdecis, at je ta cifra jaka chce. A mezi nama – lepsi volebni system, ktery by navic lidi akceptovali, stejne nemame. Jestli to jednou prevedou na nejaky online system, tak ja budu prvni, kdo to bude bojkotovat. Cim min fizlovani, tim vetsi volnost.

        2. Ano, Macron si to svym zpusobem „vymackal“ https://www.youtube.com/watch?v=ZnhnXPnfh98

          Problem je uplne stejnej jako vsude jinde, dokud se neobjevi silnej lidr kterej by byl konkurenci, tak to dopadne stejne. MLP je hysterka ktera si ziskala hlasy u stejne hysterickejch levicaku hlavne z venkova a pro plno z nich to byla trpka volba. Jinymi slovy kdyby misto ni za Front National kandidoval nakej dvoumetrovej chlap s autoritou, kterej se nenecha rozhodit/vyprovokovat v kazdy debate, pravdepodobne by tech 55% mel on.

          Ono mj. FN ma s pravici malo spolecnyho, tahle strana je programove na cesky pomery neco mezi CSSD a KSCM s czexitem mezi prvnima bodama.
          FN sla do kopru hned po tech prezidentskych volbach, ted si mozna nazene diky gilets jaunes zase naky hlasy v evropskejch volbach, nicmene do budoucna nemaj moc nadeje.
          Jedinou nadeji pro zklamany patrioty podle me bude Marion Maréchal (neter Marine) ktera odchod z FN ohlasila jako prvni. Stahla se systematicky z politiky a jen tise komentuje (mj. ucastnila se poslednich protestu taky). Jezdi po cizine (narozdil od MLP ovlada reci), po univerzitach, ma vrely vztahy s Izrelem, ve statech mezi katolickejma konzervativcema. Otevrela si skolu a najizdi si tise pravdepodobne podobnej marketing jako vnoucek z Elysée. Narozdil od nynejsich volicu FN kde vekovej prumer je spis 35 az smrt, Marion chce oslovit hlavne mladsi volice s pravicovejsim programem na podporu ekonomiky, vzdelani, podnikani a soucasne i zemedelstvi. Tam figurovala behem aktivniho clenstvi v FN.

    4. montagna: Není se čemu divit, když jsou Francouzi silní levičáci odjakživa a cpou jim do hlavy tu jejich rovnost a multikulti tam jede celá desetiletí. Celé to prostředí je ujeté. Prostě jsou zvyklí na daleko větší regulace tak jim zákaz kouření nepřijde tolik dramatický.
      Zkus si třeba v Paříži najít podnájem. To je jak když žádáš o hypotéku. Doložit příjmy za poslední rok, doložit že máš práci, že tvůj plat je min trojnásobek nájmu, kauce čtyřnásobek nájmu. Předpokládám, že je to kvůli tomu, že vyrazit někoho z nájmu je legálně téměř nemožné.

      1. Jojo. V takové té rubrice Češi v zahraničí jsem četl, že v Paříži je to Hlava XXII. Aby vás zaměstnali, musíte mít doklad o bydlení, ale aby vás ubytovali, musíte mít doklad o zaměstnání. Musíte mít příbuzné nebo kamarády, kteří vás k sobě nechají přihlásit.

        1. To bude ten duvod, proc chudaci cernosi tam bydlej ve stanech a jsou bez prace. Jasny.

          1. Vtomhle článku sice je většina dobře ověřitelných fakt, ale také je tam zamícháno několik spíše spekulativních záležitostí /zdráhám se použít výraz lží/, které jdou ověřit jen těžko, nemáte-li zrovna přístup k výzkumům.
            Za mě – dovezená pracovní síla byla určena pro pole s bavlnou. Mělo to tak zůstat a dnes by nebyl problém. Kdekoliv na světě, kam si je kolonizátoři /třeba i v dobré víře/ přitáhli.
            Francie budiž toho důkazem. Typickou Francouzku a Francouze si já představuju úplně jinak. Do roku asi 1965 tomu tak bylo, pracovní síly z kolonií se do galského genofondu ještě nemíchaly a bylo to dobrý.
            Na záběry a fotky z dnešních francouzských ulic se dívám úplně nevěřícně, uvidět mezi nimi něco typicky galského je věda a chce to lupu.

      2. Kdysi jsem nekde videl srovnani fotek francouzskeho fotbaloveho narodaku z 60. let a pak ze soucasnosti. Bylo to velmi poucne.

        1. Jo, negři jsou lepší sportovci než bílý :)

          1. On fotbal zrovna není supersofistikovaná činnost.

      3. No je videt, ze indoktrinace slape. Z jinak normalnich pohodovych dvacatniku se lusknutim prstu stanou nepricetni bojovnici za tu jedinou spravnou pravdu. I kdyby to melo zachranit jeden lidsky zivot.

        1. Jo, ale kdyby bojovali za ten názor co máš ty, tak by to hned byli správní chlapíci co si nenechaj propagandou vymejt hlavu,co?

          1. Hezká definice fanatismu: když se zdvojnásobí úsilí a vytratí se cíl. Obávám se, že mlaďoši k tomu mají větší sklon než čtyřicátníci v rachotě s rodinou a děckama za zadkem.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017