FSM 3.x.: Afterword

Featured Image

Vážení čtenáři, dílem 3.6 byla dokončen update série FSM týkající se dopravních přestupků. Zanedlouho se ještě k dopravní legislativě vrátím a to speciálně k správnímu deliktu fyzické osoby, tedy tzv. „receptu na osobu blízkou“. Mám totiž problém, a ten problém vám níže popíšu.

Staré díly FSM najdete zde, zde a zde.

V nové sérii FSM jsem se pokusil zohlednit vše, co vím o přestupkových věcech a dá se to publikovat bez následných škod. Někdy také operujeme v šedé zóně a šedá zóna tam zohledněna není. Přináším tedy laický pohled na celou záležitost, který bude jistě vhodným způsobem rozšiřován v diskusích, za což konstruktivním a zkušeným diskutujícím předem děkuji (hnidopichy a provokátery posílám současně tímto explicitně do prdele). Já jsem si s tím zatím vždy vystačil, přičemž moje úspěšnost ve správních řízeních je kolem 60%. Je to tím, že řadu případů jsem dostal v pokročilém stádiu a nedalo se s nimi moc nadělat.

Ale sám jsem neplatil žádnou pokutu a nemám žádné trestné body, a to jezdím jak mi zobák narost průměrně 5000 km za měsíc. Když to vezmete správně do ruky hned od počátku, šance na úspěch je velká.

Dnešním dnem také uzavíráme poradnu. Stávalo se v minulosti, že mi čtenáři D-FENSe posílali k posouzení svoje dopravní věci, a já je řešil tak rychle, jak to jen šlo, a to ve svém volném čase a zdarma. Bohužel se přitom ukázalo, že jen asi polovina zájemců o poradnu byla ochotna komunikovat obousměrně, tzn. ochotně přijímali rady a nechali si koncipovat dokumenty, ale na druhé straně nebyli ochotni sdílet usnesení a rozhodnutí správních orgánů, a to jak v případě úspěchu či neúspěchu. Takové dokumenty jsou přitom pro mě klíčové a poskytují zpětnou vazbu k použité argumentaci. Bez toho nemohu pomoci dalším. Těm zbývajícím klientům v poradně děkuji za příkladnou spolupráci. Když jsme to vyhráli, měli jsme radost a když ne, měli ji jiní, protože získané poznatky jsem zužitkoval v jiných případech.

Vím, že někteří čternáři D-F se hájí v dopravních věcech velmi dobře a úspěšně a i oni byli natolik seriózní, že neváhali svoje zkušenosti sepsat do mailu a podělit se s ostatními, aby tím učinili jejich budoucí kroky efektivnější.

Dál asi čtvrtina klientů poradny, bez ohledu na to, zda byli či nebyli ochotní sdílet, prohrála svoji kauzu proto, že byli lajdáci. Ano, skoro všichni, kteří „to nedali“, to nedali proto, že se na něco důležitého vykašlali. Nechali úřad rozhodnout bez nich, mysleli, že to nějak vyhnije, nechali zaprotokolovat něco, co znělo skoro stejně, ale nakonec to dávalo jiný smysl, dokonce nechali proběhnout lhůtu na příkazu. Hlavní a nejefektivnější FSM zásada, tedy taková, která plošně ovlivní nejvíce případů, by tak zněla: „Neserte na to!“

Organizace poskytující pomoc nebo poradenství v přestupkových věcech:
 

Approved Bez referencí
Resenipokut.cz 
Obrana řidiče 
Neplattepokuty.cz 
Apropo 
Spravnirizeni.eu
Přestupky v dopravě 
Dopravní právo 
 

 

Poradna tedy končí. Nyní nasměruji své působení jiným směrem.

Neustále jsem se vracel k myšlence kolegy Smrtihlava. Viděl jsem, jak s každým tuctem správních řízení, ať již jsem byl konzultant, zmocněnec nebo ho ty buzny vedly proti mně, roste můj skill level. Ano, uspokojovalo mě to, protože už mi stačilo si to jen zběžně pročíst příkaz a viděl jsem, kde správní úřad vysloveně vaří z vody a tahá to až paty, aby vybral prachy na pokutách. Přišel jsem na to, že některé správní orgány jsou velmi precizní a svým způsobem dokonce i spravedlivé, pokud lze v dopravních věcech takový pojem používat. Každopádně jsem z nich neměl špatný pocit, ani když se to vyvíjelo píčou ke zdi. Jindy jsou to paka fízlovský vyjebaný a diletanti až hrůza, že dostali přes pařát, bylo jedině dobře a měl jsem zase dobrý pocit. Měl jsem z toho všeho dobrý pocit každý den. Bavilo mě to ještě více než moje občanské povolání, co si skrz něj vydělávám na benzín a náboje.

S pozitivní motivací  jsem pak vyhrál kdeco, když ne, tak jsem se poučil a trochu jsem strategii upravil. A tak jsem byl zpátky u toho, co popsal Smrtihlav zde. On tam mimojiné navrhuje sdílet informace. Na konci pokládá provokativní otázku, zda by se toho někdo chopil.

Za rok a půl se toho nikdo nechopil.

Takže to asi ve skutečnosti nikoho nesere.

Jistě nelze vinit Smrtihlava z toho, že to neudělal sám. Smrtihlav je pracovně velmi exponovaný člověk, jeho práci dělá v ČR jen několik pečlivě vybraných jedinců. OK, zpátky k věci. Diskuse na D-F je plná rozumbradů, kteří denně vyplodí několik komentářů o tom, co „by se všechno mělo“, a ani oni se toho nechytli. Vynikající nápad tedy zapadl a to je každopádně škoda.

Také jsem viděl ten téměř zásadní strategický handicap, kdy řidiči sice bojují, ale jako by začínali každý znova od začátku, zatímco správní orgány vlivem své periodické praxe a také kvůli vzájemné spolupráci svoji činnost neustále zdokonalují a utěsňují různé škvírky, kterými jim teklo do lodi.

Usoudil jsem, že se toho chopím sám. Situace, která vznikne po 19.1.2013, bude vhodnou příležitostí. Proč, napíšu později. Myšlenka je taková: Vytvoříme internetové fórum, na kterém budou k nalezení významné rozsudky a rozhodnutí v anonymizované formě, pokud možno s krátkým vysvětlujícím komentářem.

Druhá věc, na kterou se hodlám soustředit, je problematika tzv. správního deliktu fyzické osoby, což je nám předkládáno jako opatření na „problém osoby blízké“. Vůbec se mi nelíbí, jak jsme si téměř bez odporu nechali zpoplatnit ústavní právo. Opět stejná situace, keců mraky a skutek utek. Mým cílem je dostat tyhle sračky k ústavnímu soudu.  „Osoba vzdálená“ je sice fajn, ale principiální zlo vyžaduje principálně zničit. Nechť tedy soud aprobuje, zda neplnění nesplnitelné povinnosti je trestné. Je to nejednoduchá a drahá záležitost, závislá na volbě vhodné kauzy a myslím, že to zaměstná více lidí. Tak jako tak, budu potřebovat vaši spolupráci.

Nový rok, nová bitva!


06.01.2013 D-FENS

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
523x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:54
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!