Ford Fiesta ST 1.6 EcoBoost (2015) - zpět na článek

Počet komentářů: 141

  1. Je fajn vidět že hezčí pohlaví má taky rádo auta, u kterých se netřeba koukat jen na spotřebu a schopnost převézt půlku Globusu.

    1. Jak, hezčí? To je nějakej genderovej stereotyp, nebo co?

      1. Já ctím diverzitu. Rád se koukám na ženské pohlaví. Nepropadám maskulinním stereotypům.

        1. Já se dívám rád na ženský. No, na ženské pohlaví vlastně taky.

          1. Viď ? Kunda je ten největší vynález a nejsilnější stroj :-)

            1. Proti vodě utáhne tři lodě.

    2. My sme pokrokově nestereošovinotentononc a máme tovar pro všechny: https://www.stickers-cz.com/produkt/prestoze-mam-vaginu-miluju-smrad-benzinu/

  2. „po roce, to bude na věčné časy“ ..nebude 200 ..max. 250 000Km a nastane smrt motoru :-D

    1. Tadyty urban legends…

    2. No a? Při nájezdu sotva 20 tis. km/rok budou dřív po smrti plechy kolem toho motoru…
      Proč se dnes pořád řeší, kolik který motor najede, když reálně stejně po cca. 5 letech dochází k výměně auta za jiné?

      1. Jo. Taky se divím.

      2. Ekologie jásá, obchodníci taky..

      3. Protože tady v Čechách si pořád (asi většina) lidí kupuje vylítané vraky někde z Německa, které reálně těch 200 – 250 mají a chtějí, aby na tom sami dalších 200/10let nalítali, proto českou hospodu tak neskutečně dráždí, když se o nějakém autu řekne, že vydrží max. 250. = do hospodštiny přeloženo „tak toto auto si nikdy nekoupím“. Postupně takových modelů přibývá a nervozita „spodních 9 990 000“ tak roste. Jasně, kdo kupuje nové, tak to fakt nemusí řešit – 250t je pro běžný nájezd <20/rok úplně v pohodě.

        Stejná situace šla vidět, kdy se začal prodávat Kodiaq. Psali, že 80% aut má naftové motory, číst diskusi pod tím bylo také výživné, jelikož těm bystřejším právě došlo, že kodiaq pro ně zůstane jen vlhkým snem, který si nikdy nekoupí (bo DPF, trojkombinace atd…). Kupci nového to ale může být úplně u zadku, protože mu to těch 250 poslouží v pohodě.

      4. Asi ako kde. Ja uz 12 rokov deriem ceed’a. Na auto co 5 rokov nemam (mam ale nechcem dat).

      5. A pokud je zivotnost opravdu takto mizerna, nesnizuje to cenu ojetiny, tedy nezaplati to predevsim ten prvni majitel?

        1. Ne nezaplatí. Hodně lidem je fuk, co má auto za motor – rozlišovací schopnost končí u „diesel – benzín“ se zkratkou „diesel je držák a benzín tě sežere kámo“. Prostě koupí auto, jezdí (leju jen benzín a volej) a až se to pokazí, tak to dají do servisu a pokud je oprava za „raketu“, tak se někde vyblejou na internetu, že je autobazar podvedl a „měl by na to bejt hele nějakej ten jako zákon proti šmejdům v bazaru“.

  3. no, jsem moc rád, že se na trase Jilemnice-Liberec usmíváte, ale nezapomínejte, že to není uzavřená trať, že se jedná o krajinu osídlenou, silnice s úrovňovými kříženími a se spoustou stromů. aby Vám ten úsměv vydržel. jako tomu řidiči (řidičce?) v něčem podobném, co se jistě usmíval(a) včera ráno mezi Vilémovem a Mejtem, obzvlášť, když mě předjížděl(a), a musel jsem jít tvrdě na brzdy aby se stačil(a) zařadit před zatáčkou, odkud se v protisměru překvapivě a zcela nečekaně cosi objevilo.
    možná jednou vyrostete, a pro radost z ostré jízdy si pořídíte lyže, kajak nebo kolo, a nebo si tu a tam zaplatíte půlhodinku na uzavřené trati.

    1. Tenhle web má dobrou schízu, tady v tý diskusi se radí, ať lidi jezděj pomalu a vopatrně, chudáci chodci; pod motorkářským článkem si zas někdo kompenzuje tím, že Husákovym tichem taky jezdí stovkou, tak vocode a chudák bajker… :-D

      1. ještě chybí nebohé maminky s kočárky…

    2. Vono kdyby se každej staral především o sebe, bylo by o všechny postaráno.

      1. Přesně tak

  4. jak dostali 190 koni z jednasestky, to je biturbo ? vim ze z 2.0 tsi se da vydolovat klidne i 550 koni upravami, ale stejne mi to na seriovku pripada hodne.

    1. Dnešní turbomotory dokáží zajímavé věci. Třeba Peugeot 308 GTI má 1,6 a výkon 270koníků a peláší moc hezky. Jak to bude s vydrží motorů, to už je na jinou debatu, ale výkon z nich dostat umí.

      1. To dokázaly turbomotory už před třiceti lety. V group B z tahaly z 1.8 přes 500 hp. Životnost motorů byla jistě omezená, ale ještě horší to bylo s životností jezdců.

        1. Ked uz spominate technologiu pre top automobilovy sport, asi by ste mal spomenut motory v F1. 900 hp v pretekovej verzii a 1200 hp v treningovej verzii cucal Renault z 1500ccm v sezone 1986.

          1. Nj, F1. BMW M12 mělo údajně kolem 1500 hp. Problém je ten, že to tenkrát nebylo jak změřit. U těchto výkonů je to ostatně problém i dnes.

        2. Jasný při debatě o produkčních autech argumentovat závoďákem … No na to asi není co říct.

          1. A jejda, jste háklivý na Peugeot?
            Nic proti němu, jen jsem chtěl říct že přidávat výkon přeturbením motoru, na úkor životnosti není nic nového. A jsme ve vlákně které začíná „… z 2.0 tsi se da vydolovat klidne i 550 koni …“.
            Dřív se to holt používalo jen ve speciálech, kde se na životnost nehledělo, dnes to klidně nacpou do běžné produkce.

    2. Me to divne neprijde.
      Koncern ma 1.4 150HP, tak proc ne 190HP u 1.6. Ostatni automobilky budou mit obdobny pomer.

      1. Je to tak – Ford Fiesta 1,6 turbo má 134 kw, tedy 190 koní

        https://www.vybermiauto.cz/katalog/ford/801_fiesta-st

    3. 119 koni na litr vykonu se neda povazovat za neco mimoradneho.
      Honda na takova cisla dosahla s atmosferickymi motory.
      Dvojite turbo (at uz jedno dvoukomorove nebo dve mala) nema moc spolecneho s maximalnim vykonem, to se dela kvuli minimalizaci prodlevy pri seslapnuti akceleratoru.
      Naopak rekordni vykonove hodnoty jako treba 1000 koni z radoveho trilitru jsou dosahovane s jednim velikym turbem, ale to pak neni nic pro bezne jezdeni.

      1. No jo, ale Hondě to bylo k ničemu, protože začínala jet až na 5000/min. když už byli všichni dávno pryč.
        Vysoký max. výkon astmatika je Vám k ničemu, když při 4000/min. máte o 50 koní míň, než všichni okolo.
        Proto i třeba Porsche 997 sice na rally krásně zní, ale blbě jede a lepší časy jedou i turboauta s polovičním max. výkonem za pětinovou cenu.
        Naštěstí současný Type-R už je mimo starou astmatickou honďáckou tradici, takže všechno dobře dopadlo.

        1. Ale no tak, integrale, nie je to trochu pod vašu úroveň? Je nejaký problém držať tú pomyselnú hondu celý čas v pásme 5000-8000 RPM? Teda z výnimkou nejaký ukrutných spomaľovákov, kedy už aj jednotka spadne pod 5000. Pri 12 valcoch Vám atmo plnenie tiež tak veľmi vadí? Toto vlákno je o atmo plnení všeobecne, nie iba o štvorvalcoch.

          1. Pathy – přesně tak. Zrovna od fanouška italských aut bych tohle teda nečekal…

          2. Není to pod moji úroveň. Zhruba od poloviny osmdesátých let minulého století nechápu, proč ještě někdo ty astmatiky vůbec dělá. Do nástupu přímého vstřiku bych ještě uznal, že to byla jednoduchost a cena klasického mpi motoru, která současně s jeho v podstatě téměř „nezničitelností“ byla z ekonomického hlediska natolik zajímavá, že část uživatelů obětovala nevýhody NA plnění právě těmto ekonomickým výhodám. To se u levného spotřebního auta pochopit dalo poměrně snadno.
            Ale promiňte, stavět SPORTOVNÍ auta bez přeplňování už zhruba 35 let nedává nejmenší smysl! Proč budu neustále hlídat otáčky, řadit každou sekundu (tedy přerušovat výkon od motoru ke kolům) a řešit, zda je poloměr zatáčky dostatečný na dvojí, nebo je nutné již trojí podřazení, když za prakticky stejný peníz nemusím řešit vůbec nic z toho? Vždyť například ty V-TEC motory od Hondy byly výrobně dražší než obdobné turbomotory, ale měřit se s nimi rozhodně nikdy nemohly. Jaký smysl má taková činnost?
            A po nástupu přímého vstřikování vylezly ceny NA motorů na takovou úroveň, že nemají výhodu prakticky vůbec žádnou. Naopak ceny turbodmychadel (pravda, částečně i jejich životnost a obnovitelnost) nám díky dětské práci kdesi v Mexiku klesly natolik, že můžeme turbodmychadlo počítat pomalu jako spotřební díl. Ano, můžu mít (resp. mám) etický problém s tou dětskou prací…
            Podle mého názoru nemá NA plnění motoru v současné době žádný smysl. Proč mám mít v autě obrovský V12 motor s odpory a transversálním momentem jako hrom, když stejné vlastnosti mohu získat z malého a levnějšího čtyřválce? Jasně, N/A dvanáctiválec má okouzlující zvuk a při dostatečně nízkém momentu setvačnosti je to jeho štěkání skutečně okouzlující, ale z hlediska užitku moc přínos nemá. Pokud to tedy není V12 se čtyřmi turbodmychadly, jako tomu bylo u Bugatti EB110…
            Zlobte se na mne jak chcete, ale NA plnění motoru v současné době považuji za zpátečnictví, ignorantství a naprostou hloupost.

            1. Určitě máš právo na svůj názor a já od tebe pamatuji několik skvělých článků tady, takže je mi jasné, že máš auta hodně rád (namátkou o Quattru, Lancii). Pro mě prostě atmosferické točivé motory mají své kouzlo. V motorsportu už asi opravdu dneska nemají šanci, pokud to je volné a není to svázáno regulemi, což dneska už skoro neexistuje(volná soutěž třeba v motorech, aerodynamice atd.). Ale na normální ježdění? Třeba taková GTV s 3.0. V6 je opravdu silný a příjemný motor na ježdění a v podstatě nezničitelný. A takových motorů bývalo mnohem víc.

              1. GTV 3.0 V6 24v je sice docela fajn, má tuhou kastli, fantastický podvozek, výborné brzdy… ale Coupé Turbo, ať již 16v nebo 20v, je i přes mnohem horší kastli a nesrovnatelně horší podvozek (u 16v ještě horší brzdy) prostě reálně rychlejší auto. Jen díky motoru, auto jako takové je to mnohem horší. A pokud vezmu 3.2 V6, tak jsme zhruba nastejno s tím, že přemapováním ŘJ toho Coupé se zase dostávám tam, kam ta 3.2 prostě nestačí… Je mi líto, ale platí, co jsem napsal. N/A plnění už prostě nemá smysl, a to byl ten Busso šestiválec klasický nepřímovstřikový mpi motor, takže ještě ta lepší varianta (i když v současné době i ten přímý vstřik už docela funguje).
                A ty restikce, ty jsou v motorsportu zejména u turbomotorů, jimž FIA úmyslně, ale pochopitelně, snižuje výkon, a to poměrně drasticky (vždyť prví 1.6 WRC měla co dělat, aby se vůbec vyškrábala do kopce a třeba ve srovnání s áčky z 90. let to bylo strašně trapné) různými restriktory omezujícími přísun vzduchu, paliva a podobně. Přitom v běžném provozu se můžeme setkat s týmiž motory odladěnými i na dvojnásobné výkony. Naštěstí poslední generace širokých WRC už je na tom mnohem líp.

                1. Reálně rychlejší to možná je, to hodně záleží na rukách taky, ale sehnat dneska kupé s použitelným motorem je v podstatě nemožné. Stejně starou alfu, která bude dobře jezdit, seženeš bez problémů.

                  1. Prakticky vzato má pravdu. A to jsem ctitel atma. Mám ve 156 Busso swaplý na 3.0 a jede to krásně, ale pokud se s tím člověk chce projet tak oproti 1.8 se s tou váhou člověk přece jen trošku pere.
                    Ale na běžnou jízdu bych neměnil…
                    BTW: no možná měnil, na poměrně „rozumnou“ cenu se dostaly F456 :))

                2. Co se tyka restriktoru – docela by me zajimalo, jake by byly nasledky, kryby byl redtriktor jedinym omezujicim pravidlem – samozrejme nejaka vyspelejsi verze, ktera by umela aktivne ridit mnozstvi nasavaneho vzduchu. Vzhledem k tomu, ze prisun vzduchu je asi nejvyznamejsi prvek, ktery urcuje vykon motoru, bylo by zajimave sledovat, jak si ruzne koncepce a paliva poradi s jeho nedostatkem

            2. Integrale: odpověděl jste si sám. Tak, jako jsem si manželku neměřil metrem, tak jsem ani nejezdil s B16A2 (VTEC, nikoliv V-TEC, vypadáte jako ignorant, když ani nevíte, jak napsat to, co nejspíš právě kvůli té ignoraci nemáte rád) kvůli tomu, jestli má „z hlediska užitku přínos“, ale právě kvůli okouzlujícímu zvuku a projevu nad 6000 otáček. Ze stejného důvodu mám atmo V6 a budete se asi strašně divit, protože přece těch 320 koní dnes umí i turbený čtyřválec, ale ten je nebetyčně nudný a ani ty nejlepší nenabídnou to, co ocením já: zvuk, reakci na plyn a projev motoru daný gradací výkonu a krouťáku, nikoliv jeho úpadkem.

              Turbo patří do SUV nebo MPV, to jsou užitková auta, která nikdo netočí a kde je „krouťák dole“ to hlavní, co uživatel potřebuje. Ale v autě, které mě má bavit? Sedněte si někdy do Caymana 3.4 a pak do toho Vašeho turba – je úplně jedno, že to turbo je rychlejší a silnější, 3.4 atmo je i dnes o míle lepší pocitově, tedy pro mě. Klidně si lepší reakci na plyn a absenci turbolagu říkejte „zpátečnictví a hloupost“, pro mě jste hlupák Vy, protože nejste schopný akceptovat názor jiného na to, co je prioritou. V principu se nelišíte od jakýchkoliv jiných dobroserů, kteří také ví lepe než já, že bych měl do práce jezdit na kole, vítat migranty a žrát kořínky a podobné debility a že tak nečiním už 30 let je z jejich pohledu projev „zpátečnictví, ignorantství a naprosté hlouposti“. Já holt radši svíčkovou než tofu, i když je to možná energeticky nastejno a z „hlediska užitku svíčková přínos nemá“. Z Vašeho užitku. Ne z mého, tak se do něj neserte.

              PS: apriori proti turbu nejsem ani ve sportovních autech, STi nebo GT-R si bez něj neumím představit. Nicméně nepíšu, že je to projev ignorantství, zpátečnictví nebo hlouposti, to je tak ten hlavní rozdíl mezi námi.

              1. Vaše subjektivní pocity neumím a nehodlám hodnotit, jsou ryze Vaše a samozřejmě máte právo si myslet a kupovat, co chcete. Nikde jsem nepsal, že musíte kupovat, co chci já. Klidně si kupte žebřiňák nebo parní stroj, proti gustu žádný dišputát. On i ten parní stroj má svoje kouzlo…
                Jen mi na tom vadí to popírání fyzikálních faktů. Klidně si jezděte s atmosférickými motory, nikde nepíšu, že Vám mám potřebu to zakazovat nebo přikazovat něco jiného, to je Vaše autosugesce, jen píšu prostý fyzikální fakt, že stejný motor s přeplňováním bude vždy výkonnější, protože bude mít menší odpory a vyšší hltnost. Nevidím na fyzikálním faktu nic dobroserského, to je výkřik zcela zoufalého tonoucího se. A že považuji výrobu motorů s vyššími odpory, nižší hltností a výkonem – a to vše za obdobnou cenu – za hloupost? Ano, to je pravda.
                Vy si myslíte, že jsem hlupák, já si myslím, že jste hlupák, tak jsme si kvit. Kde je problém?
                Klidně se do mých názorů serte jak libo, to je přece princip diskuse, ne?

                1. Integrale: tak jistě. Nemusíte být vegan, jen nebýt veganem je projevem zpátečnických hlupců. Neříkám, že nemáte jíst maso.

                  Nemusíte vítat uprchlíky, jen pokud tak nečiníte, je to nejspíš projev hlouposti a ignorantství. A tak dále. Já Vám nic nenutím. Jako sluníčkáři a podobná pakáž.

            3. Když třeba vezmu svou MR2, tak s 2.0i je výkonem dnes horší než většina rodinných aut. Proč jsem si nepořídil 3.0 turbo? Protože bych se zabil. Atmosféry jsou zábavné a ten výkon je pro většinu z nás – zvláště na běžných silnicích – větší, než dokážeme zkrotit.

              Ač je to smutné, ze stejného důvodu dneska téměř každý kouká na elektriku a elektroniku na palubě a zda jeho společenský status bude oteklými tvary karoserie řádně prokázán, aniž by řešil motor, převodovku, podvozek, brzdy. Už jsou tak dobré, že jsou pro něho za horizontem, kam ještě dohlédne. Podobně se to před pár lety stalo třeba i s procesory, výkon začal být pro většinu z nás tak dostatečný, že jsme začali u ntb řešit výdrž baterie a studený efekt. Prostě pokrok nezastavíš.

              Proto taky debata atmo/turbo je o houně Kdo chce jezdit hezky a zábavně, koupí si vyšlechtěné atmo. Honitelé vteřin turbo. A pro masy, které donedávna vzývaly krouťák TDI, je dnes pod kapotou malá benzínová sračka, která splní regulatorní kejkle. Za pár let se rozšíří nějaká kombinace atmo Atkinsona a elektromotoru, třeba se vrátí i Wankel, a pak prý nastane doba baterková (tajně doufám, že spíš přijde průlom v kondenzátorech).

        2. a koho zajímá rally?
          997 CS má na brzdě srovnatelné výsledky jako M3 F80, soudobá auta, podobné ceny.
          Problém starých Hond je tam, kde je problém Subara BRZ. Dva litr prostě nejsou objem na atmosférické plnění :) Teda, i ten slavný N/A R6 od BMW nakonec dostane naklepáno od lehce čiplé O3RS, ale za jakou cenu…

          1. Tak Vy možná auto používáte na brzdě, ale já s ním jezdím v reálných podmínkách, které jsou té rally často dost podobné. Také se často rozjíždím, brzdím, zatáčím, a to na dírách, záplatách, horizontech, na mokru, nepořádku… A překvapivě mám velmi podobnou zkušenost, jaká odpovídá těm výsledkům v rally. Pravda, značná část rychlých aut se tam bohužel nemůže účastnit, což je dáno politikou FIA pro mne dost nepochopitelnou, ale kdo z nás může rozumět úřadu, že? Takže díky tomu tam třeba i30N/R nebo Focus RS prostě neuvidíte. Vámi uváděná auta jsou zajímavá na okruhu, to ano, ale tam si je jednou- dvakrát za rok rád půjčím a s radostí je zase vrátím pro následnou péči do rukou někoho jiného. Ale nějaká magečísla na brzdě mě fakt nezajímají, maximálně tak průběh výkonu pro optimální namapování ŘJ.
            A přesně jak píšete „i ten slavný N/A R6 od BMW nakonec dostane naklepáno od lehce čiplé O3RS“, a to je ta Octavia karoserií či podvozkem dost mizerné auto… jen tu poznámku „ale za jakou cenu“ vůbec nechápu, ta škodovka je přeci ještě k tomu levnější?

            1. „výsledkem na brzdě“ jsem myslel průběh výkonu/krouťáku. 997 CS má prakticky v celém spektru více než dostatečný krouťák. M3 F80 taky. Právě protože má skoro čtyřlitr a ne nějakou petflašku, to prostě není objem, kde atmosférické plnění stačí.
              Za jakou cenu? Ostrá jízda po dálnici s O3RS TSI je 17+ litrů. Technická trať ještě šílenější čísta. Tomu se N/A R6 ani nepřiblíží. A právě protože jezdím v reálném provozu, potřebuju být rychle v cíli, nikoliv pouze rychle jezdit. Stát co 300km u pumpy je dost napiču.

              1. a to je EA888 velmi usporný motor. Takové 2.5T v posledním STI umí průměr na celou nádrž ke 30 na požádání. Toho s podobně výkonným N/A prostě nedosáhnete. Ale samo, to N/A bude muset být v Porsche a bude stát trojnásobek STI.
                A nepopírám, že 997 by přímém srovnání, navíc v provozu a s nedokonalým řidičem za volantem (podřazovat 2-1 v každé prudší zatáčce je u atmosféry holt třeba a málokdo to umí nebo rád dělá) na F80 asi ztrácela. Nicméně i tak má více než dostatečný výkon na agresivní pohyb v provozu. A agresivním myslím agresivní, nikoliv 150 dálnice a 120 okresky, což pod pojmem „agresivní“ prezentují hovinky.cz

                1. Za 30 litrov na stovku jazdí známy s Mustangom GT500 na ktorom má vraj zvýšený výkon na 700 koní. Ale tých 30-sať mu to žere keď sa naháňa AMG-čkami, M-kami, R8-čkami či 911-tkami po BRD+DDR diaľniciach. Inak pri svižnej jazde vraj je to za 20 litrov na sto kilometrov.

                  1. SatanOkkY: moc tomu nevěřím. Při normální jízdě bych čekal míň (pokud u něj normální není hromada města), při rychlé naopak o dost víc (podobně silné GT-R žralo při ostré jízdě spíš 40-50, na okruhu klidně 70).

                    Ale pochopitelně vždy záleží na podmínkách a čemu kdo říká „normální provoz“ a „naháňačka“. Třeba i jen 340 hp auta (370Z, TT RS) jezdí na okruhu cca za 40.

                    1. Pri normálnej rovnomernej jízde mu to ide za nejakých 15 l na 100 km. Ale keď využije potenciál motora a kompresora tak stojí čo 200 kilometrov a tankuje. ale zas je to super kára – dal sa mi previezť a skoro som si cvrkol do textilu od radosti.

                    2. A hlavně dálnice a cihla zdaleka neukáže strop spotřeby…

        3. Integrale: fanatismus není dobrý. Hondě je ten výkon dobrý třeba k tomu, že s ní můžete krásně předjet a dokonce ani nejsou „všichni pryč“ ve chvíli, kdy se už jedete. Život není jen o sprintech, na okruhu otáčky pod 5000 nejdou (abych byl přesný, v mnoha případech nejdou ani pod 6000).

          Plus pochopitelně odezva na plyn atd. Nový tajpár je rychlý, ale nuda, zvlášť při té okruhové jízdě, kdy člověk po odřazení spadne do oblasti, kdy jde krouťák valem do kytek. Ano, je to rychlé, ale já mám radši atmosféru a její projev (a to i na okruhu, nejsou všechny závody o tom, že Vás poseká turbo, protože do takové kategorie s atmo nelezu).

          1. Když mám mezi 2500– 5000/min. o 50 koní, tedy cca čtvrtiny maxima, víc, tak tomu se u Vás říká fanatismus? Tak pardon, to jsem nevěděl… Já jsem nikdy neviděl Hondu předjíždět, takže se o tom s Vámi nemohu přít, ale evidentně sám víte, že mám pravdu, když píšete „Ano, je to rychlé, ale já mám radši atmosféru a její projev (a to i na okruhu, nejsou všechny závody o tom, že Vás poseká turbo, protože do takové kategorie s atmo nelezu).“
            Takže fakt je přeplňování, tedy snižování negativní práce pístového motoru, fanatismus?

            1. Integrale: jo tak, mezi 2500 a 5000… Jo jo, zlatej dýzl, ten tam toho má tolik, že je projevem ignorace a hlupství vůbec vyrábět něco benzínového.

              Fanatismus je odsuzování jednoho přístupu k věci bez jakýchkoliv znalostí nebo vzatí do úvahy více faktorů. Že je „Hondě něco na nic“, protože ostatní jsou dávno pryč, to je právě ten fanatismus. Já Alfu předjíždět viděl, byla na fakt rychlé odtahovce.

              1. „jo tak, mezi 2500 a 5000… Jo jo, zlatej dýzl, ten tam toho má tolik, že je projevem ignorace a hlupství vůbec vyrábět něco benzínového.“

                Opět zcela bezmyšlenkovitý štěk. Diesel vůbec ne, a turbodiesel s tak širokým pásmem vysokého výkonu je spíš výjimka. Využitelné pásmo otáček turbodieselů bývá menší. Všechno je to v tom přeplňování, tedy znovu: jde o snížení ztrát motoru a jeho vyšší hltnost (vyšší objem vzduchu či směsi ve válci), tím pádem vyšší efektivní tlak na píst, a tím pádem vyšší odvedená práce. Práce za čas je pak výkon. To je důvod, proč pístový turbomotor má vyšší výkon při nižší měrné spotřebě paliva než obdobný atmosféricky plněný motor. A je zcela lhostejné, zda bude mít 2 nebo 16 válců, zda bude vznětový či zážehový a zda bude mít V-TEC nebo VTEC. Ano, odmítat za podobnou cenu vyšší výkon při nižší měrné spotřebě paliva mi připadá opravdu nelogické, ale nezakazuji Vám to. Jen se nad tím podivuji a pokouším se vysvětlit, proč to nefunguje. S nějakými sluníčkáři, vegany, svíčkovou a podobnými nesmysly, které tu neustále retardovaně omíláte dokola jak zaseklá gramodeska, to samozřejmě nemá nic společného. Je to prostá fyzika: více odvedené práce při nižších ztrátách.

                1. Integrale: plácáte neustále to stejné – něco, o čem se s Vámi nikdo nepře. Tímto bych tyhle dva monology, kdy neumíte nebo odmítáte připustit jiný než svůj názor ani nedokážete pochopit co Vám píšu zakončil.

                2. Akorát ste zapomněl na legislatívu, takže velkooobjemovej atmosférickej motor na plyn – jako že jdou (většinou) předělat mnohem snáz, levněji a spolehlivěji – pak v rámci daňového zvýhodnění může jezdit furt levněj a hlavně má co? No má správný emise a zelený nálepky :D

                  1. a nemůžeš s tim do podzemka a půlka kufru v prdeli. Dost drahá úspora.

                    1. Jak kde a kufr ne nutně. A slušný auto s tak velkým motorem má i v kufru místa dost.

                  2. Levněji… to je relativní, stejně tak ale můžeme říci i dráž… je to podle úhlu pohledu. Směrná sotřeba toho LPG nebo CNG je většinou u těchto motorů dokonce vyšší, než spotřeba benzinu. A obvakle potřebujete stejně benzinový proboz na jejich nastartvání v zimě atd.
                    Že daňová správa státu na jedno palivo uvaluje prakticky 100% daň, zatímco na druhé, přitom obdobné, nikoli, je záležitost politická a nikoli technická.
                    Stačí rozhodnutí úřadu a může být jízda na LPG nebo CNC mnohem dražší, ale přitom technicky se nezmění vůbec nic.

                    1. spotreba na lpg byva vyssi cca o 10%.

                      Emise oxidů dusíku (NOx) a oxidu uhličitého (CO2) jsou oproti benzínu nižší cca o 20 %. Podíl nespálených uhlovodíků (HxCy) ve výfukových plynech je zhruba poloviční, emise oxidu uhlenatého (CO) a prašných částic jsou u LPG prakticky nulové.

                      http://www.vitejtenazemi.cz/cenia/index.php?p=zkapalneny_ropny_plyn_(lpg)&site=doprava

                    2. po kterych dilcich emisich nyni EU ale vubec ve svete se ted nejvic jde ? oxid uhelnaty nebo uhlicity nebo oboje nebo neco jineho ?

                    3. Teoreticky by mohli na LPG uvaliť daň ako na benzín, ale prakticky to asi nehrozí, kedže s LPG sa bežne varí a kúri, tak po uvalení dane by sme tu mali späť divoké 90-te roky s ich ľahkými vykurovacími olejmi.
                      Skor si myslím, že dan na LPG nehrozí a zároveň je to jeho najväčšia výhoda. Nejde o cenu, ale o to, že aktívne prispievam k tomu, aby som štátu zaplatil čo najmenej.

                    4. to je zajimavy postreh, imho lide co jezdi na lpg by si to po zdrazeni lpg ne pro vareni a topeni predelali aby stacilo strcit PB lahev na vareni (topeni)

                    5. Takato situacia uz existuje. Ono sice ta spotrebna dan na LPG pre pohon aut je zhruba stvrtinova v porovnani s beznymi autopalivami, ale je tam. Je to 3933* Kc/tonu. LPG na kurenie spotrebnou danou zatazeny nie je. To zodpoveda zhruba 2 Kc/l. Predpokladam ze to je pod hranicou pri ktorej by ludia co maju doma nadrz na vykurovaci LPG zacali spekulovat nad plniacou hadicou pre auto.

                      * Sadzbu spotrebnej dane mam odtialto:
                      https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/resources/documents/taxation/excise_duties/energy_products/rates/excise_duties-part_ii_energy_products_en.pdf
                      Pokial tieto sadzby uz neplatia alebo som sa nejakym inym sposobom pomylil, prosim opravte ma.

                    6. Wildcat – mam tomu rozumet tak, ze momentalne je cena lpg pro vareni (topeni) cca o 2 Kc/l levnejsi nez lpg pro jizdu automobilem ? Ono jezdeni na PB lahev ma u nas docela tradici. V zacatcich nez byly schvalene hromadne prestavby byla nejspis individualni prestavba draha tak lidi vyresili problem koupi PB lahve a hadice (melo to v zacatcich za nasledek i par pozaru (nebo dokonce explozi ?) nejspis kvuli uniku plynu a nejak to chytlo, dnesni lpg nadrze musi splnovat mnohem narocnejsi parametry a zivotnost maji jen 10 let pak se musi vymenit)

                    7. Teoreticky by to malo tak byt a LPG na kurenie by mal byt o tie 2 Kc/l lacnejsi. Podobna je situacia aj na SK. Palivovy LPG je zatazeny spotrebnou danou 182 euro/t, palivovy ma dan nulovu. Ale ked si ludia nechaju naplnit flasu, ide to z toho isteho stojana ako do nadrze auta. Neviem ci ta cerpacka ma nejaky system ktory tu dan nerata alebo ci ludia ten rozdiel v cene jednoducho ignoruju. Na 10 kg flasu to robi rozdiel 2.18 euro ked k tomu priratame DPH.
                      Co je zaujimave, auta jazdiace na LPG sa najdu aj u nas. Pritom dan paliva je ovela nizsia – 10c/l federalna, 14c/l provincna, nezverejnena uhlikova dan a na to cele 13% dan z obratu. Najviac ma bavi ked vidim policajne auta jazdiace na LPG – statny urad nechce platit dan uvalenu na palivo statom. Ironicke, ze?
                      Co sa tyka tych flasiek v aute, pochadzam z vychodu a u nas sa vyskytovalo vela „flasovych“ systemov dovezenych z Ukrajiny. No po niekolkych vybuchoch ked bol cely dom zrovnany so zemou postupne zmizli.

                    8. Wildcat = nechtel byste casem bud napsat clanek nebo aspon post treba do tohoto threadu ohledne realii (zejm. ekonomickych) jak je to v Kanade ? vim ze ted je tam legalizovana marihuana ale co jsem cetl legalni oficilani ceny jsou o 50-75% vyssi nez na cernem trhu takze uzivatele zustanou u svych dealeru. Muzete treba navazat na muj post :
                      nemyslim si, ja bych treba do USA nechtel (do jinych zemi ano) z nekolika duvodu – skolne na vysokych skolach (v poslednich desetiletich astronomicky roste i kdyz plat absolventu tomu neodpovida) ktera cloveka hodne zadluzi jeste nez zacal vydelavat a splaci to podstatnou cast produktivniho veku, zdravotnictvi (o tom byla rec), absence statniho duchodoveho systemu, celkove nezajem o chude kterych je vetsina, at se kazdy snazi jak umi nebo chcipne, pokud vim nejvoc se tam cpou hispanci ktery zaplnujou ty nejmene kvalifikovana povolani, vetsinou nacerno, jinak ten cely jejich slavny system se driv nebo pozdeji musi totalne rozlozit protoze je zalozen na neuveritelnem zadluzeni (vlastne vsechno je na dluh), v pomeru statni dluh/hdp jsme na tom oproti USA jeste vyrazne lepe, nema Fed ktery by v dobe recese natisknul 4 biliony usd a vrhnul do aktiv bank(likvidita) event. vymenou za junk cenne papiry (ty „zajistene“hypoteky s ratingem AAA)

                      a pripadne uvest srovnani nebo i neco doplnit co se obvykle u nas nepise a vseobecne se nevi a pritom je to zajimave z pohledu zivota spise chudsiho obcana Kanady

                      mne je Kanada narozdil od USA mnohem vic sympaticka (predpokladam ze i mnohem mensi problem s kriminalitou a gangy ve velkych mestech kde je zase nejvic pracovnich prilezitosti) ale mnoho o Kanade nevim

                    9. Realita je taka, ze som parkrat skusil nieco napisat. A nikdy to nemalo hlavu ani patu. Tak aspon skusim zopar odpovedi a kludne sa pytajte na detaily.
                      Univerzity: Tiez zdrazeli. Nemam presne udaje, no prirodne vedy na nasej miestnej univerzite (Western University, London, ON) stoja cca 7.5k/rok. Ine programy su drahsie – napr. technika stoji od 12k CAD za rok hore.
                      Zdravotnictvo: Kombinacia statneho poistenia a samoplatby/sukromeho poistenia. Vsetko co dostane pacient v nemocnici je kryte statnym poistenim. To je vo vacsine provincii obsiahnute v dani, aj ked nejake zdravotnicke odvody sa platia. Ontario ma zdravotnu dan v rozsahu platenu zamestnancom od 0 (pod 20k prijmu rocne) az 900 CAD (nad 200k prijmu rocne). Zamestnavatel plati za zamestnanca od 1.98% (pod 200k rocne) az po 1.95% (nad 400k rocne). Hradena je aj primarna starostlivost. Lieky nie su hradene (hradene za osoby pod 25 rokov veku a nad 65 rokov veku), dentalna starostlivost takisto nie. Zdrvotnicke sluzby nie su najlepsie, ale ked ste na tom naozaj zle, je o vas postarane dobre.
                      Na dlh je vsetko aj tu. Malokto si kupi nove auto v hotovosti a na domy si beru aj velmi dobre zarabajuci ludia hypoteku. Ta je, mimochodom, nizsia ako najomne na byt zrovnatelnej plochy.
                      Dane: Dane z prijmu vyssie ako v USA. Danovy system je progresivny so sadzbou 57% na prijem od 107k rocne. Dan z obratu sa pohybuje medzi 5% (Alberta) az 15% (Nova Scotia, Newfoundland). Zakladne potraviny maju sadzbu 0% vo vsetkych provinciach. Naopak, vsetky provincie maju vysoke spotrebne dane na chlast a cigarety. Spotrebna dan na marihuanu je 10%.
                      Kriminalita: Uplne bezkonkurencne najnizsia v celej Severnej Amerike. Ono sa sice najdu miesta ktore su na tom dobre aj v USA ci Mexiku (taky Cancun ma nizsiu kriminalitu ako London, ON), ale vo vseobecnosti tu nenajdete no-go zony. Takisto gangy su mensi problem ako inych krajinach naokolo. Pocet vrazd na 100k obyvatelov je zrovnatelny s Europou (aj ked vyssi ako v CR). Odhadujem ze majetkova kriminalita je nizsia – nad nasimi zamkami a vchodovymi dverami by sa slovensky vlamac rehotal tyzden. Nehovoriac o tom ze dvere na domoch vacsinou zamykaju len imigranti. Takisto je este stale bezne ze na vidieku v zime clovek necha pred obchodom nastartovane auto a ked sa k nemu vrati, auto je tam…
                      Kedze toto je Dfens, spomeniem aj zbrane: Povolenie sa vyzaduje na vsetko okrem vzduchoviek. Clovek bez zaznamu v registri by nemal mat problem povolenie, ziskat. Ludia drzia prevazne dlhe na lov a na sportovu strelbu. Drzat kratku je tiez bezne, no nosit kratku nie je povolene.

                    10. diky moc

                      ad dentalna starostlivost takisto nie. – lze se na to pripojistit nebo je to soucasti pojisteni placeneho zamestnavatelem nebo holt kazdy plati full cash ?

                      ad Lieky nie su hradene (hradene za osoby pod 25 rokov veku a nad 65 rokov veku) – rozumim tomu spravne ze pro lidi pod 25 let a nad 65 let je to plne hrazene ?

                      ad zbrane – neni potreba zadny kurs jako v CR ale staci predlozit doklad totoznosti ?

                      jinak co pisete se mi moc libi a je to mnohem lepsi nez usa pro chudsiho obyvatele

                    11. ad dentalna starostlivost: Ano. Komercne pripoistenie ponuka viacero poistovni a je to aj obvykla sucast firemnych pripoisteni. Kryju vacsinu toho co nie je kryte stanym poistenim
                      ad lieky: Ano, za lieky sa plati vo veku 25-65.
                      Zbrane: Na povolenie je potrebna skuska. Kurz, podobne ako pri vodicaku, nie je povinny.
                      Dochodok: Je kombinovany. Statny existuje, ale vela to nie je. Kazdy kto moze ma aj firemny dochodok ci ine uspory. Ja prave riesim problem ze co s firemnym dochodkom potom ako ma vykopli z korporatu
                      Situaciu s invalidnymi dochodkami nepoznam. Viem len tolko ze su.
                      Bankroty FO su mozne, ale detaily nepoznam. Takisto nepoznam detaily okolo vymahania dlhov a exekucie majetku.

                    12. → Na dlh je vsetko aj tu

                      Hmm, takže ve finále taky sračky a hovna. „Svobodný občan“ a dluh. Šílená, smrtelná kombinace a také absúúúrdné..:-)Kdo v týhle hře tahá za delší provaz, dlužník nebo věřitel, musí bejt každýmu kdo všech 5P pohromadě jasný.

                    13. Nejako sa doom a gloom nekona. Ludia ziju v pohode. Prezradim Vam tajomstvo: Ono sa da presne spocitat ze kolko si toho clovek moze dovolit aj na dlh. Samozrejme, k neprijemnym nehodam dojst moze, ale akosi to take caste nebyva. Mimochodom, najdu sa tu aj taki co neuznavaju dlhy. Napriklad mennoniti alebo amishi. Dokonca neuznavaju ani poistenie, vratane zdravotneho.

                    14. → Prezradim Vam tajomstvo: Ono sa da presne spocitat ze kolko si toho clovek moze dovolit aj na dlh.

                      Taky vám prozradím tajemství, resp. „tajemství pravdy“, který zní: dluh zůstává za všech okolností dluhem, i kdyby se celej svět na hlavu stavěl. Tečka!

                    15. → Mimochodom, najdu sa tu aj taki co neuznavaju dlhy. Napriklad mennoniti alebo amishi. Dokonca neuznavaju ani poistenie, vratane zdravotneho.

                      Hmm, třeba jenom nechtějí být otroky, a neměl bych jim to za zlé. A jestli je tam nazýváte – mennoniti alebo amishi – je celkem šumak fuk a hovno zle. Nevím, ale ovce, který se nechaj stříhat, to asi nebudou.

                    16. No, asi ti amishi a mennoniti pochopili, že ty jejich vlády už v podstatě vládnou na cizím území, které už té vládě ani těm občanům nepatří.

                    17. Oni sa tak nazyvaju. Su to take divne krestanske sekty. Amishi su konzervativnejsi, neuznavaju moderne technologie. Na cestach ich bezne vidite na konskych povozoch. Mennoniti su progresivna vetva tej istej sekty. Ti uz pouzivaju auta a moderne naradie. Zivia sa farmarcenim a remeslami – napriklad vyrobou nabytku. A preco nie su ovce co sa nenechaju strihat? Preto ze sa rozhodli ze v spitali miesto karty poistenca polozia na drevo 20 litrov za nieco tak banalne ako porod? OK, ich porody nebyvaju banalne ale aj tak…

                    18. No, kdyby to záleželo na mně, tak mobil by letěl z okna okamžitě, protože aby mě neustále obtěžoval nějaký prťavý technologický skřet a vyžadoval po mně neustálou pozornost, terorizoval mě, abych byl 24 hodin na příjmu – nasrat, vypnout, nejsem v dosahu :oD. Takže sekta nesekta, v tomhle je úplně chápu. A to farmaření a řemesla chápu taky, protože oni budou soběstační až přijde den D hodina H, na rozdíl od všech, co jsou závislý na těch všech technologiích, které si nás v podstatě úplně zotročily, i když se člověk v civilizaci tváří, že je nad nimi pánem, leda hovno.

                    19. To ze budu samostatni im trt pomoze. Medzi technologiami co neuznavaju su aj palne zbrane. A tych je medzi tymi co technologie uznavaju vyse 20 milionov. A ked pojde o zranicu, ta povestna kanadska slusnost pojde velmi rychlo z okna.

                    20. Tak to mají dost blbý, že nemají zbraně, protože to by měli mít, s vidlemi proti palným zbraním to by dokázal snad zvládnout leda vojevůdce Žižka. Jak půjde o žranici, o přežití, tak půjde korektnost a slušnost celého světa rychle z okna.

                    21. → To ze budu samostatni im trt pomoze.

                      Jak to víte? Třeba už jen ten pocit, svědomí a vědomí samostatnosti a „neprodejnosti“ stojí přece za to. Stejně jako za to žít.

                    22. → Su to take divne krestanske sekty.

                      Jasně, rozumím..:-) Kdo nejde s námi (s ovcemi, se stádem), je „divnej“ a jde proti nám. Takže stejný jako u nás…-)) Ale děkuji za info a potvrzení toho, že dneska už vlastně není kam utýct.

                    23. Honza777 19.10.2018 v 20:51
                      Jasně, rozumím..:-) Kdo nejde s námi (s ovcemi, se stádem), je „divnej“ a jde proti nám. Takže stejný jako u nás…-)) Ale děkuji za info a potvrzení toho, že dneska už vlastně není kam utýct.

                      To je vas nazor. Ja zas hovorim ze divny je ten kto si nevie predstavi zivot bez imaginarneho kamarata na nebicku. Ale je mi to v podstate jedno – pokial mi to nasilim nevnucuje.

                      A co by nebolo kde ujst – Amish paradise caka.

                      https://www.youtube.com/watch?v=lOfZLb33uCg

                    24. → To je vas nazor.

                      Omyl. To je holý fakt. Rozlišujte, důsledně rozlišujte, prosím.

                    25. Honza777 19.10.2018 v 21:01
                      Omyl. To je holý fakt. Rozlišujte, důsledně rozlišujte, prosím.

                      To ze povysite svoj nazor na fakt ho este faktom naozaj nerobi

                    26. → To ze povysite svoj nazor na fakt ho este faktom naozaj nerobi

                      Ale já jsem nic takovýho neudělal. Kdybyste byl jenom trochu pozorný, viděl byste to taky. Jak říkám: rozlišujte, důsledně rozlišujte, prosím. O ničem jiném roz-um, neboli „um rozlišovat“, není. Až tak je to jedoduchý. A názor? Co to je vůbec? Názor má každej, kdo má do prdele díru. Názory? Názory mě nezajímaj. Fakta!, což je ovšem a dozajiste jinej levl. To dá roz-um.

                    27. Hele, Vy máte taky imaginární kamarády, máte technologie, mobil, pc – to vše jsou imaginární kámoši, jste na nich závislej úplně stejně, dokonce mnohem více, než ten „sektář“ na své víře v nějakýho „Boha“, pro Vás je „Bohem“ počítač, nebo mobil, kreditka, navigace, nebo powerbanka apod. Jste na tom v podstatě hůř než ten „sektář“, protože on má větší šanci přežít, ovšem Vy bez toho svýho technologickýho „Boha“ budete úplně v hajzlu, vždyť Vy pak ani nedojedete autem na konec ulice bez navigace, nebo si ani nevyberete prachy na živobytí, když Vám klekne systém :oD

                    28. → ex.lex 19.10.2018 v 21:04

                      No jo, ale vykládejte to slepcům. Lhostejno zda těm místním, nebo těm zpoza oceánu. Marnost nad marnost…

                    29. ex.lex 19.10.2018 v 21:04

                      Omyl. Vsetko co ste vymenoval je len naradie ktore vyuzivam lebo zijem kde zijem. A kym tu zvatlame o kokotinach som spracoval odhad ceny DGM 04 na ktorom som pracoval vcera a poslal som ho zakaznikovi…
                      Az pride cas, na toto vsetko sa vyseriem a moje naradie bude cln a harpuna. Ale tam este, bohuzial, nie som.

                    30. No vidíte, bez emailu a pc byste vyřešil a poslal leda hovno zákazníkovi :oD, tak neremcejte, že nejste závislý, celý systém je na technologiích závislý. Když Vám klekne systém, nevyřídíte už ani prd. Budete čumět do tmavýho monitoru, to je ten Váš „Bůh“, on je závislý na nějaké energii, která ho drží při životě, zrovna tak jako Vy.

                    31. → ex.lex 19.10.2018 v 21:19

                      :-)))) to je masakr…:-)) A masakr tuplem, když evidentně slepýmu říkáte: „no vidíte“..:-)))

                    32. ex.lex 19.10.2018 v 21:19

                      A teraz ste sa trafil. Nie sice umyselne, ale aj slepe kura obcas najde zrno. Ono bez modernych technologii by som uz bol nejaky ten rok na nespravnej strane travnika. Takze ano, technologia by sa dala nazvat mojim bohom.

                    33. Hehehe, bez svého „Boha“ byste nebyl na trávníku vůbec.

                    34. trevor12: Celý svět žije na dluh. VB žije na dluh už od roku 1694, tenkrát si vláda vypůjčila 1,2 mil. liber, USA žijí taky na dluh dokonce už od svého vzniku, taky všechny rozvojové země žijí na dluh, proto Marx tvrdil, že kapitalismus v sobě nese skryté, nepřekonatelné vady, a měl recht, můžou se někteří vztekat a nadávat na Marxe, ale on to přesně popsal. Prostě dokud lidé budou žít za peníze a peníze budou platidlo, bankéři budou vydělávat a vlády se budou zadlužovat. Otázka je, až úplně zmizí keš prachy a budou jen debetní a kreditní karty, to bude znamenat, že celá planeta už je rozparcelovaná, že někomu patří, ta ekonomika dostane jinou podobu a směr, pak už to nebude o penězích, ale o životním prostoru, čisté vodě a o zdrojích. To bude teprve turbulentní doba.

                    35. Vzal jste mi to takříkajíc z huby. Ovšem díky za to.
                      Nalajnováno je notně a jenom idioti si můžou „myslet“, že život na dluh je životem.

                    36. Dluh je dluh, to prostě neokecá ani stokrát renomovaný ekonom. Státní dluh je prostě suma, kterou dluží vláda svým občanům a zahraničním věřitelům, to platí pro všechny vlády na světě, co jsou zadlužené. Pak máte i nedobytné dluhy, to je taky masakr, to jsou dluhy, který věřitel už nikdy neuvidí, uhrazení pohledávky si tak leda můžete přát, protože světové banky poskytly v 80. letech půjčky, respektive značné finanční částky rozvojovým zemím (Mexiko, Brazílie apod.) a tyhle země nebyly schopny platit ani úroky z těch úvěrů, natož aby je splatily. Vemte si jen krizi v roce 1923, katastrofální inflace takových rozměrů, že hodnota marky se úplně zhroutila a bankovky se staly přes noc bezcennými papírky na utírání prdele. Kdo Vám zaručí, že nový restart nebude probíhat takovým stylem, protože bankovka má nějakou cenu jen do té doby, dokud tu cena, (ten kurz), je respektována na světovém trhu.

                    37. jinak jeste by mne zajimala podpora lidi ve stari zda v Kanade je nejaky statni duchodovy system nebo je kazdy odkazan sam na sebe co si naspori na stari a jak je to s nasimi invalidnimi duchody, zda tam nejaka podpora pro takove lidi s postizenim je a da se z ni vyzit, obecne nejaka stani socialni podpora (davky) ze ktere lze vyzit ?

                      jak je to v Kanade s exekucemi zejm. nemovitosti a bankroty FO ?

                      tedy pokud mate informace

                    38. Sorry jako, ale ptáte se jak magor, mimoň. Možná k vám ještě nedoputovalo jedno trpké, ale navýsost pravdivé rčení, které praví, že „když zasedá Parlament, nikdo si nemůže být jistý majetkem, ctí ani životem“.

        4. A sakra, to se z nevinne poznamky strhla velka slovni potycka.

          Neslo mi vubec o srovnavani vyhod atmosferickych a preplnovanych motoru. Ona ta tociva atmosfera ma neco do sebe treba prave na okruhu, ale rozhodne souhlasim ze na bezne jezdeni je turbo vhodnejsi.
          Slo mi o to ze 120 koni na litr je pro turbomotor velice lehce dosazitelne a jako argument jsem uvedl ze takova hodnota jde dosahnout i bez turba.

          Mimochodem prave tech 120k/l se jevi jako dobry pomer pro minimalizaci prodlevy turba. Treba Golf R taha z dvoulitru 292 koni (146 k/l) a ta prodleva uz mi tam pripadala otravna.

    4. Když si zaplatíte, můžete mít z tý 1.6 EcoBoost třeba 350 koní. Je to jen o penězích.

    5. No, 250Nm neni malo a pokud to dokaze turbo ufoukat i ve vyssich otackach, neni to takovy problem.

  5. Pěkný testík, výstižný, chválím.

  6. S tim předjížděním potvrzuji, že je to autem.
    Že by někdo nějak reagoval na to, když ho predjedu Focusem nebo Octavii, to se stává velmi velmi zřídka. Ale co jsou někteří řidiči schopni dělat, když je predjedu Citigockem. To je až absurdně nepochopitelné. Krom snahy to okamžitě vrátit bych vyzdvihl borecka, kterej diky tomu právě asi ztratil respekt te pichny co seděla vedle něj, se na mě nalepil a zuřivě mne vyblikaval. To mu vydrželo cca 5km…😂

    1. Ano. Moje mamka jezdí se skoroveteránem P106. Ale v té myšce je 1,6 motor (atmosférický samozřejmě). Neustále se na ni někdo lepí. A když do toho přesednu (lépe řečeno obléknu si to na sebe) z Jeepa, tak ataky malých pindíků zažívám také…

    2. Copak tady v CR, ale v Polsku mel jeden postavenyho malucha, kterym ostatni vytacel. Podvozek samovyroba a vzadu atmosferickej sestivalec, ktery koncil az u operadel prednich sedadel.

    3. Moje máma mívala kdysi růžovou fiestu a taky si s tím chuděra zažívala. Sranda byla, když sem jel s ní a nebo když sem si to pujčil, přece jen na mých 100 kg se debílkové tvářili úplně jinak. Tohle fakt nikdy nepochopím, nicméně se dá konstatovat, že to fakt dělají lidi, co mají místo auta nástavec na péro… Já sem s holkama a růžovou fiestou tenkrát problémy neměl :P

    4. Dnes sem se pobavil. Praha, semafor. Zelená. Stihla projet přede mnou asi 4 auta. To poslední už fest na oranžovou. Já už to ani nezkoušel, protože bylo jasné, že bych jel na červenou.
      Je to tam mírně z kopce (sjezd z JS na Běchovice – odbočování doleva na centrum), tak jsme jen pustil brzdu, že sjedu ke světlům.
      Pán zamnou to nevydržel, otůroval svůj sen českých rodin z Boleslavi a zprava mě objel pře splnou. S další zelenou jsme spolu pokračovali dál, takže si tím hodně pomohl.

  7. 7,8 l / 100km po praze? Možná tak po okruhu, jinak ti to nežeru, Roomster 1,4 měl v praze spotřebu 10/100

    1. Tady je řeč o autech ;)

    2. Já mám s motorem 2.2i spotřebu po Praze klidně i 7,5l/100. Menšího koníka musíš řezat víc aby běžel, než silný kůň kterého pošimráš a kluše volně.

      1. neuč orla lítat, můj japonský dvoulitr to dává za 6,6…

        1. Vždyť já bych atmosférickou benzínovou Mazdu 6 chtěl!

        2. Můj japonský dvoulitr jezdí za 6,6 jen v ideálních podmínkách. Po Praze (myslím přes křižovatky a semafory) tak za 8-9. Ovšem na jedničku v koloně nebo dvoukilometrových trasách klidně za 13.

    3. 1. dlouhodobá průměrná spotřeba je 7,7-7,8 litru – ať dělám, co dělám
      2. nikdy jsem nepsala, že jezdím čistou Prahu – mám to tak 30/70

    4. Coby ne? Se skorofunglovkou spacebackem (čtyřválec 1.2 TSI 81kW EA211) jezdím v městském provozu za 6 litrů.

      1. Praha… s ix20 Hnůjdej za 7,4, s Hondou FR-V za 8,5. Mluvím o špičkách.

  8. Ja som onoho casu (cca v dobe vyroby tohto kusu) absolvoval skusobnu jazdu s Fiestou s tym litrom (900vkou?) EcoBoostom (ak sa nemylim, tym najslabsim). Bolo to iba asi 30 km viac menej po meste, takze ten podvozok posudit neviem. Celkovo mi ale prislo, ze ten motor je na tom s agilitou pri dvoch ludoch v pohode.

    Vadili mi na tom aute ale dve veci. Zaprve mizerny vyhlad dozadu. Cuvat na spetaky sa da, ale cokolvek vzadu za kufrom vidno nie je. Ale to by sa dalo prekusnut, pretoze to zas o tolko horsie od sudobych aut nie je.

    Co mi ale vadilo extremne bol prejav posilovaca riadenia. Rozumny odpor volantu sa dostavil niekde medzi 10-25km/h. Potom volant uplne zmakkol a neposkytoval absolutne ziadnu odozvu. Prekvapeny som ale ostal vtedy, ked sa volant pri jazde rovno cca od 40tky „zamykal“ v stredovej polohe. Bolo to asi uplne vypnutie posilovaca, alebo nejaka ficura podporujuca stabilnu jazdu rovno, ale posobilo to krajne neprijemne, pretoze volant bolo treba zo stredovej polohy vytlacat.

    1. To, co popisujete, je dneska celkem běžné. Jak problematický výhled dozadu, který se obvykle kompenzuje různými couvacími asistenty s kamerami a podobně (je vždycky vtipné, jak majitelé starších aut nedokáží pochopit, k čemu je v autě couvací kamera, když stačí otočit hlavu :-), tak i preference středové polohy volantu (opět se pro drobné výchylky řeší asistencí pro jízdu v pruhu, kdy čerpadlo samo srovná onu nulovou polohu podle jízdích pruhů). Ono pro toho, kdo se řízení moc nevěnuje nebo jej řízení spíš obtěžuje jako nutnost přemístit se z bodu A do bodu B, je to velmi přínosné.
      Není to nějaký problém Fordu, ale všeobecný trend. Naštěstí automobilky obvykle nabízejí i různé GT modely, které jsou naopak orientovány na aktivní řidiče, jako právě třeba ta Fiesta ST nebo Focus ST či dokonce RS.

      1. Ano to s tym vyhladom sa sklonuje v podstate uz dlhe roky a beriem to ako fakt. v M-B A classe cca podobneho roku som sa citil ako v tanku. Hrube stlpiky plynulo prechadzajuce v kapotu budili dojem velkej masivnosti a slusne kazili vyhlad aj dopredu. Tam som ale zostal neprijemne prekvapeny z urovne aerodynamickeho hluku.

        Bohuzial (ci nastastie?) som ziadne ine podobne nove auto nesoferoval, takze tento trend zamykania volantu mi nie je znamy. Spokojny majitel Fiesty si na to ale nestazuje.

  9. Tohle je clanek jak z reklamy na skodovku, simply clever. A ja jsem ultra idiot a tak kontroluju vsech 5 kol manometrem a predni dokonce hloubkoměrem. Mimo to kontroluju stav pneu a disku jako takovych. Dokonce pred delsi trasou upravuju tlak v pneu podle predpokladane zateze a rychlosti. Kdybych nebyl idiot, koupim si tyhle simply clever fíčury a nemusim ani vylejzat z auta.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017