Ford Fiesta ST 1.6 EcoBoost (2015)

Featured Image

Koupilo si jí moje dítě a na mne zbyla asi před rokem, protože jeho preference jsou nyní jinde. Nejdřív jsem si říkala, že si jí nechám tak rok, ale nyní, po roce, to bude na věčné časy. V Top Gearu o ní prohlásili, že je to auto, které vám vykouzlí úsměv na tváři – měli na 100% pravdu.

Ford Fiesta ST je auto, jehož užitná hodnota se limitně blíží nule a jezdit s ní po Praze je utrpení, protože podvozek… Auto je reálně pro dva lidi, přestože v techničáku je zapsán počet osob vyšší, ale auto je třídveřové, vzadu je málo místa a blbě se tam leze. Jenže já v ní většinou jezdím sama a víc jak dvě místa nepotřebujeme. Není to ani auto pro „drahou polovičku“, moje snacha s ní odmítla jezdit s tím, že jí připadá „divoká“. Narvat dozadu děti bude taky problém.

Motor je přeplňovaný zážehový čtyřválec o objemu 1.6 EcoBoost s výkonem 190 koní a točivým momentem 240Nm. Zrychlení za 6,9 s je dostatečné, maximálku výrobce uvádí 220 km/h, ale jede to o něco víc. Nicméně maximálka není až tak důležitá, jako reakce na sešlápnutí plynového pedálu, která je skvělá. Spotřebu mám kolem 7,7 – 7,8 litrů/100 km, ale věřím tomu, že někdo normální by jezdil i za méně. Jenže já jsem za volantem celkem dynamická, mám těžkou nohu na plynu a spotřeba je mi u zadku. Převodovka je šestistupňová, řazení krátké a přesné, řadící páka padne do ruky. Podvozek je tvrdej, ale skvělej, s běžnou Fiestou nemá nic moc společného (jiné tlumiče, jiné pružiny, jiná konstrukce těhlic na přední nápravě, snížené těžiště auta…). Výsledek je, že auto sedí v zatáčkách jako přibité. Řekla bych, že podvozek je na STéčku tvůbec to nejlepší. Naše Fiesta je vylepšena samosvorem, což její jízdní vlastnosti ještě posunulo. Řízení je přesné s dobrou odezvou a stejně jako brzdy a podvozek bylo naladěno pro sportovní jízdu. Auto je navíc vybaveno systémem eTVC (systém přesměrování točivého momentu), který funguje a neruší.

Na léto máme 17-ti palcová kola s pneu Bridgestone Potenza (205/40), na zimu Fiestu přezouváme na šestnáctky. Co ve Fordu nedomysleli je, že při defektu pneu nelze nasadit rezervu na přední kolo, protože je malá, takže musíte sundat zadní, dát ho dopředu a rezervu nasadit na zadek… Je to dáno tím, že přední brzdy jsou o 2 cm větší než zadní. Taky mě vysloveně štvou čidla tlaku v pneumatikách, protože hlásí toliko pokles, ale už nezobrazují, které kolo to je. Takže obíháte auto jako idiot a přeměřujete všechna.

Palubka se Fordu designově příliš nepovedla a odkládacích míst také není mnoho, větší než půllitrovou láhev s pitím nikam nedáte. Sedačky RECARO jsou pohodlné a mají dobré tvarování a boční vedení. Celý interiér je laděný do červeno-šedo-černé a nelze si objednat žádnou jinou barvu, takže se vyplatí mít i auto červené nebo černé, pokud majitel chce, aby to nějak vypadalo. Efektní jsou hliníkové pedály, červeně podsvícený interiér a prahové lišty – protože jsem auto nekupovala, nevím, zda to není příplatková výbava. Volant je kožený s červeným prošíváním a emblémem ST – do ruky padne výborně. Celkově je třeba konstatovat, že řidič i spolujezdec mají dostatek prostoru a pohodlí. Vidět je z auta dobře, ale hůř se s tím couvá – tedy těm, co neumí couvat na zrcátka, protože výhled zadním oknem není nic moc. Do zavazadlového prostoru lze dát jeden kufr normální velikosti – což je tak maximum. Golfový hole se mi tam nevejdou, to musím sklopit zadní sedadla, ale stalo se mi to jen jednou, když zrovna nebylo k dispozici jiné auto.

Ovládání rádia, palubního počítače apod. je intuitivní, rozuměj – netřeba číst návod.

Fiesta má najeto 70 tis. km a neopravovali jsme na ní zatím nic. Je ale pravdou, že se k ní chováme slušně, tankujeme 98 a více oktanový benzín, jezdíme s ní do autorizovaného servisu na pravidelné prohlídky a olej měníme po 10 tis. km. A taky dodržujeme zásadu, že první a poslední kilometry jezdíme zvolna – motor je nejdříve třeba ohřát a turbo je třeba nechat zchladit…

Přidanou hodnotou auta, a přiznávám, že mne to baví, je jeho nenápadnost. Ty písmena ST spousta lidí přehlédne nebo neví, co znamenají, takže mají potřebu se honit. Kupodivu je to vždycky chlap a téměř vždycky má nějakej čoudomet z Boleslavi. Když ho předjedu, nabyde dojmu, že si to prostě nemůže nechat líbit a zpětné zrcátko se pak stává zdrojem nevyčerpatelné zábavy – jaké psí kusy jsou schopni vymyslet jen proto, aby dojeli či předjeli prťavýho Forda, je často k neuvěření a někdy i o jejich zdraví. Myslela jsem si, že je irituje ženská za volantem, ale to jsem si fandila – moje dítě i můj přítel udělali opakovaně tu samou zkušenost.

Ten, kdo rád řídí, jistě Fiestě odpustí všehny její drobné neduhy v okamžiku, kdy vezme volant do ruky a šlápne na plyn. Dá se s ní jezdit po dálnici dvěstě, ale ještě lepší je s ní řezat zatáčky na okresce. Třeba trasa Jilemnice – Liberec je vysloveně radost. Celkově bych to shrnula tak, že Fiesta ST je parádní hračka, kterou je radost řídit. A budete se u toho usmívat…


14.10.2018 Louise


Související články:


12345 (143x hodnoceno, průměr: 1,54 z 5)
16 301x přečteno
Updatováno: 14.10.2018 — 23:02

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!