Fixed: „Autonomní řízení I: Tested on real people“ - zpět na článek

Počet komentářů: 241

  1. To sis dovolil hodne :-)
    Btw souhlas s drtivou vetsinou z toho, co pises…
    Dekuji.
    (Ja vim, to jsem si dovolil hodne…)

    1. A co takhle sloucit dva clanky do jednoho, to asi pak domaci tezko vydycha: http://ekonomika.idnes.cz/vlaky-bez-strojvedouciho-0yn-/eko-doprava.aspx?c=A170104_153842_eko-doprava_suj
      Uz se tesim na ‚field report‘! ;-)

  2. Úvod:

    Rozhodně se nestane, že by si stát něco vyřizoval s právním oddělením automobilky, protože za právní následky provozu autonomního vozidla dál ponese odpovědnost páníček. Žádná země na této planetě momentálně nepředpokládá v rodící se legislativě jiný model, prostě úředníci chtějí mít dál někoho na popotahování. Páníček si následně může v civilním sporu něco vymáhat po automobilce. Ani to s tou elektřinou nebude úplně easy, současný systém spotřebních daní je oblíbeným zdrojem fiskálu a ten si nenechá jen tak sebrat, nehledě na to, že skrz ně může řídit mobilitu obyvatelstva. Tohle bude ještě boj, úplně vidím, jak stát donutí distributory elektřiny prodávat „autoelektřinu“ v jiném režimu a uživatele elektromobilů bude pod sankcí obligovat kupovat jen „autoelektřinu“.

    Odstavec 1:

    Vozidlo ujelo podle toho, co jsem změřil v Google maps, 265 m. Těch 100 m ujelo po silnici, pak vyjelo ze silnice, projelo plotem a zastavilo se o telefonní sloup. Odhad čtvrt míle publikoval p. Baressi, řidič kamionu, včetně hrajícího přehávače s Harrym Potterem. Zda jelo vozidlo po srážce pod plynem ukáže vyšetřování, domnívám se, že ano.

    Odstavec 2:

    NEJDE srovávat gmail s autem. Chyba v Beta Gmailu bude mít maximálně za následek, že někomu nepřijde mail. Chyba v beta Autopilotu může mít za následek nečí smrt. Navrhování aut, letadel a dalších podobných strojů není kreativní proces, jak ukazují v bedně, ale podléhá nějakým standardům, za jejich nedodržení se chodí do basy a pro firmu bývá likvidační ještě dřív, než padne rozsudek. Autorovi bych ve volných chvílích doporučil seznámit se s ISO 26262 a různými kategoriemi ASIL včetně toho konstruktu, co se za tím skrývá, aby pochopil, co ve skutečnosti vede k tomu, že se každý den doveze domů ve zdraví.

    Odstavec 3:

    Jsem nepochopil, ale generelně opět ISO 26262 ASIL D, je jedno, jak se tomu říká, prostě to může někoho zabít. Například všechny relevantní prvky jako kamery, senzory apod. musejí být redundantní, to Tesla začala dodělávat asi před dvěma měsíci. Srovnání s léky je plně na místě, nidko nemůže uvést na trh nějaké pilule a vyvinit se nějakou větou dole v příbalovém letáku, že jedním z vedlejších účinků je smrt.

    Odstavec 4:

    Tak to prostě je, kdo jde do inovace, musí počítat s rizikem a umět ho řídit, což Tesla nezvládá. Nevím, co autor ví nebo neví o navrhování a testování bezpečnostně kritických systémů, ale celý tento přístup nasvědčuje, že Tesla nemá žádný plán a provozuje nějaký iterativní proces podle aktuálních výsledků testování na lidech.

    Odstavec 5:

    I spalovací motory mají omezený maximální výkon na určitý čas. Problémy při náběhu výroby jsou normální a má je každý. To je asi tak mediálně zajímavé, jako měsíc stará předpověd počasí.

    1. Když Vás tu vidím…
      Právě jsem objevil a přečetl Kurasův článek, který by si myslím zasloužil odkaz na hlavní straně. Pokud souhlasíte, můžete ho tam dát? Díky.
      http://blog.aktualne.cz/blogy/benjamin-kuras.php?itemid=28614

    2. Ad odstavec 3: Jen bych mírně upřesnil přirovnání. Léků, kde je jako možný vedlejší účinek uvedena smrt je docela dost – a nejedná se o smrt při předávkování.

    3. „Srovnání s léky je plně na místě, nidko nemůže uvést na trh nějaké pilule a vyvinit se nějakou
      větou dole v příbalovém letáku, že jedním z vedlejších účinků je smrt.“

      Zustanme prosim u automobilu. Jinak by vyrobce Avandie nemel $6 miliardovy Damokluv mec nad sebou za skoro 100,000 infarktu a jinych poruch srdce, vcetne nekolika ‚smrtaku‘.
      https://www.drugwatch.com/avandia/

      Avsak…cetba ve volnocase a informace timto ctenim nabyte, by mohla vznest trochu svetla,
      kam se AV (Automated Vehicles) snazi dostat – bez roadmap ani krok!
      https://www.transportation.gov/AV/federal-automated-vehicles-policy-september-2016
      Konecne se dostavam k otazce:
      Byl TESLA Auto Pilat Autopilot kteryzto pan Joshua Brown mel zapnuty (tesne predtim nez zaklepal na nebeskou branu)
      klasifikovan jako SAE Level 5?

      1. AV urovne s obrazky: https://www.wired.com/2016/08/self-driving-car-levels-sae-nhtsa/
        Pozor: Tesla’s talking about improving its Level 2 cars. (TESLA mluvi o zdokonaleni svych aut s Level 2)

    4. Úvod
      Doporučil bych shlédnout to video od pana Seby schované pod solárními panely. Jste ve smýšlení o autonomních vozidlech stejně pozadu jako legislativci. První DARPA challenge byla v roce 2004 a první Google auto vyjelo v roce 2009. Evropský parlament požádal komisi o nějaký nástřel legslativy loni nebo před loni (docela se divím, že to proběhlo před prvním komerčně dostupným nebeta produktem). Je potřeba pochopit, že s autonomií postrádá smysl vlastnit auto a platit za dobu, kdy stojí, nebo jej půjčovat a strachovat se, jak se vrátí. Vše bude patřit velkým společnostem s právním oddělením. Myslím si, že to budou automobilky nebo jejich dceřiné společnosti. Třeba projekt DriveNow od BMW a Sixt je takový pokus BMW si nenechat případně ujet vlak, ač je to zatím obyčejná půjčovna. Tesla to zatím plánuje nechat na zákaznících, nemají úplně cashflow, aby mohli vyrábět auta pro sebe… A daně samozřejmě budou, spadá to pod „zkazí pro všechny“ a „ztrátu bude muset někdo zaplatit“.

      Odstavec 1
      Já čerpal ze zprávy od NTSB. Schováno pod „Víme“

      Odstavec 2, 3 a 4
      Autopilot není pojmenování systému autonomního řízení ale asistenčního systému. Řidič má přednost, kontrolu a povinnost řídit. Je to jako u letadla. Redundancí je tu řidič, auto opravdu po zapnutí neoznamuje, že Vás vzbudí v cíli, ale že máte mít ruce na volantu a dávat pozor. Doporučuji shlédnout ty články a videa, co vohnouti vymýšlí s asistenčními systémy jiných automobilek (třeba ta plechovka přiizolepovaná k volantu, aby simulovala váhu ruky). S novým Passatem můžete koupit nějaký adaptivní tempomat s udržením v jízdním pruhu (a už se našel vohnout točící za jízdy ze sedadla spolujezdce prázdné sedadlo řidiče, na dálnici), ale auto nedostává updaty, a proto to není beta, ale funkčně omezený produkt, ovšem s Teslou dostanete možnosti updatu omezeného systému na o něco méně omezený (stále jen asistenční) a je z toho beta – pochopil jsem Vaši logiku? A co se týče té bezpečnostní relevance, zatím Tesle nebyla udělena jediná pokuta a neprohrála jediný spor se zákazníkem, že by autopilot zasáhl do řízení, když neměl a způsobil nehodu. Zatím vždy jen nezasáhl, když měl a vohnout za volantem neřídil. Asi dodržují nějaké iso nebo jen nejsou blázni, za které je máte. Data Tesly ukazují, že se její auta v nehodách (airbag deployment) vyskytují méně často, než je průměr – já vím, statistická kouzla (průměrný řidič Tesly je někdo jiný, než průměrný řidič atd.), ale stejné vzorky mít nebudeme… A srovnání s léky na místě není, dělám do zdravotnictví a Vy budete problémový pacient, který si myslí, že reverzní inženýrství biologických systémů je na stejném levelu jako inženýrství v automotive.

      Odstavec 5
      Až na to, že u P100D to omezení není a především neinformovali. A ano problémy při náběhu jsou, ale nikdo není taková slibotechna jako Tesla. A pravdivé zprávy o věcech běžných jsou nuda obecně. Těžko něco nafouknout, když tomu čtenář rozumí…

  3. Solární cosi, checht. Myslim že nacpat to na každej čtvereční metr povrchu republiky by asi dost dobře nemuselo stačit k nabíjení aut, který jsou v provozu už dneska, při jejich náhradě akumulátorovejma hračkama. Nemluvě o tom, že finančně je lepší se provrtat o dalších pět kilometrů hlouběj a začít těžit ropu tady, než si stavět soukromou solární farmu pro auto. Ale tak sněte dál.

    1. To mohu plně potvrdit. Ač majitel poměrně předimenzovaných střech i akumulace, co stíhá i teď v lednu neodebrat jedinou Wh ze sítě, nemohl bych si dovolit dobíjet tím elektromobil. Ve slunečném létě určitě, ale celoročně nikoliv, ani omylem.
      Jednak jsem s tím při výpočtu kapacity akumulace vůbec nepočítal /ani mi elektromobilita nepřišla na mysl/ a jednak plné nabití elektromobilu každý druhý den by vyžadovalo úplně jiné plochy a jiné akumulace, tak finančně náročné, že si to nemůže dovolit prakticky nikdo. Teoreticky asi ano – majitel rozsáhlých a nevyužitých ploch či pozemků, prakticky nevyčerpatelného konta k pořízení kvalitních panelů i akumulace, které ale i tak budou vyžadovat další investice v podobě servisu. Šlo by o poměrně rozsáhlou soustavu, na kterou už Vám nebude stačit žebřík, multimetr s příslušenstvím /proudový ss bočník a proudové měřicí trafo/ a tester vnitřního odporu.
      Obávám se, že dojde na Dfensova slova – totiž že elektřina, určená k dobíjení vozidel bude ve zvláštním režimu cenovém i časovém. Vzhledem k současnému stavu a dimenzování rozvodné sítě půjde tuto otázku odložit o nejméně 10 let, ale spíše déle. Ani elektrárny, rozvodny, transformovny, bloková trafa, rozvodné sítě, ale i ty krátké domovní přípojky a domovní jištění nn nejsou ani omylem připraveny na malou, např. 10% elektromobilitu.
      Má slova by potvrdil pokus, při němž by bylo třeba požádat Vladimira o úplné uzavření přívodů plynu do ČR a zároveň by bylo nutno na nulu vyčerpat všecky zásobníky, prostě aby nikde nezůstal ani kubík plynu – a to přímo teď, v lednu, při -10°C venku.
      Přihlouplé poznámky o dřevě okolo chalupy a kousek za chalupou si prosím nechte od cesty.
      Rád bych viděl celé městské aglomerace tahat dříví a uhlí do paneláků a bytovek, případně ze zablendovaných panelákových oken koukat kouřovody kamen.
      Do nejpozději dvou dnů, než by vychladly paneláky, lidi oprášili a zprovoznili staré olejáky, konvektory a nakoupili nové by byla kompletně celá síť, včetně rekonstruovaných postižena obrovským množstvím poruch a výpadků jištění, do čtyř dnů by síť zcela zkolabovala.

      1. Panelak vychladnout?
        To si moji sousede co vubec netopi vubec nedokazi predstavit…
        Domnivaji se, ze 12cm polystyrenu a levne plastove okna udelaly z naseho panelaku pasivni dum.
        Eskymaky co tu budou tvrdit, ze 18 stupnu celsia je tak akorat srdecne zdravim.

        1. Ja mam barak velice poctive zateplenej a na jizni strane obrovska francouzska okna. Pokud vyjde v zime slunce, netopime vubec a naopak pri 24 °C vetrame, dokud se to da (nez curaci okolo zacnou hulit).

          Pokud je ale trochu pod mrakem, uz je potreba alespon temperovat solarem. Dnes bylo venku v noci -10, pres den okolo -5 a topilo se aspon krbem, par polinek. Ale uplne zadara to nejde ani omylem.

          Bydleni v panelaku mam take za sebou, dokonce ve trech v ruznych fazich zatepleni a kdyby zdechlo dalkove topeni, tak nastane doba ledova behem jednoho dne. Onen znamy socizlismus s vytapenim sousedu je sice vymrd, ale zase soucasna metoda placeni bez ohledu na obyvani je vymrd take. Jsem rad, ze jsem se prazdneho bytu zbavil. Platit za sluzbu, kterou nechci a nepotrebuji je uchylarna.

      2. Trošku se mi nezdá některá tvrzení, anžto FV elektrárnu taktéž provozuji.

        Předně, připustíme li že má elektromobil spotřebu 15kW(se značnou rezervou) na 100 km a průměrný člověk najede v režimu do práce a z ní a nějaké to okolitní cestování kolem těch 100km denně, pak jsem schopen uživit e auto minimálně po polovinu roku vcelku úspěšně s 5kWp instalací, což není zas tak až neobvyklá výbava.
        Naopak se mi nezdá tvrzení „Ač majitel poměrně předimenzovaných střech i akumulace, co stíhá i teď v lednu neodebrat jedinou Wh ze sítě“. Je škoda, že jste neuvedl „výrobní“ plochu. Dle mých propočtů a vlastní skutečnosti se varianta „stíhá i teď v lednu“ nedá realizovat s přijatelnou finanční náročností.
        V každém případě se chlubte.

        1. To povídejte mamince :-)
          S 5 kWp 15 kWh nabíjíte v ideálních podmínkách 3,5 hodiny, v praxi mnohem déle protože maximum to vyrábí když jste v práci, tedy nemůžete stihnout jet ráno do práce a pak večer doma po 16 hod nabít.
          Méně pravděpodobné varianty jako použití alespoň 10 kWh akumulátoru, práce nočního hlídače a držení dvou elektromobilů neuvažuji.

          1. Pokud vyjedete za rozbřesku a přijedete za tmy, pak je vám jakákoli velikost pole k ničemu. V letních měsících lze dost vyrobit ráno i odpoledne. S trochou nadsázky, se to vcelku dá pohodlně provozovat. Ten problém je zbytek (1/3) roku a s tím již jaksi nic a nikdo neudělá nic se sebevětší instalací. Když je týden pod mrakem za krátkého dne s nízkým sluncem jde jen o stovky wathodin výroby a tudíž nepoužitelné. Výrobci elektřiny by asi byli vcelku neradi takto dodávat, a určitě budou nerovnoměrnost v odběru v průběhu roku trestat. Dokud nebude uspokojivě dořešena akumulace na zimu, a zatím nic nenaznačuje na nějaký akumulační zázrak, bude spoléhání se v severní části Evropy na fotovoltaiku jen nesoudnost v očekávání.

        2. Zapomínáte na ztráty, v reálu jste na 20+ kWh. A teď v zimě to bude mnohem horší, normální člověk si v autě chce i zatopit. Takže 25-30 kWh.

    2. Doporučuji to video od pana Seby pod solárními panely. Cena soláru, baterie a instalace se ve vhodných oblastech do 10 let dostane pod cenu přenosu, severní země budou následovat o něco později. Na některých ostrovech je to levnější již teď, třeba Ta’u v Americké Samoi.

      1. ROFLMAO

        vlhký sny nějakýho tragéda co si snaží udělat malej kšeftík, jsou to blbý žvásty, akumulátory jsou vyráběny už asi století a nezdá se mi, že by z ničeho nic měla jejich výroba stát desetinu, atd.

        1. V USA si „vypustili“ jeden zásobník plynu a Tesla z toho vytěžila kontrakt na baterky http://arstechnica.com/business/2016/09/socal-utility-will-buy-80mwh-of-battery-storage-from-tesla-after-methane-leak/. V Austrálii jdou její Powerwall baterie na dračku, protože tam mají elektřinu drahou a nespolehlivou a slunka dost. A baterie se za těch posledních 100 let zlepšily dost, akorát to nejde tak rychle jako u počítačových čipů. Ale 5% ročně je 63% za 10 let – 2012 P85, 2016 P100D (4,1% ročně).
          https://forums.tesla.com/forum/forums/elon-musk-average-we-expect-increase-pack-capacity-roughly-5-year-thats-very. A kdo by si v budoucnu kupoval obyčejnou střechu? https://electrek.co/2016/11/17/tesla-solar-roof-cost-less-than-regular-roof-even-before-energy-production-elon-musk/

          1. „A baterie se za těch posledních 100 let zlepšily dost, akorát to nejde tak rychle jako u počítačových čipů.“
            Usmevne prirovnani. :-)

      2. Doporučuji nezaměňovat hlasy v hlavě s realitou.

        Cena FV panelů poroste v korelaci s rostoucí cenou uhlí a pracovní síly v Číně.
        Cena Lithia roste již nyní.
        Na akumulátorech se maká 100 let a víc a žádný mega pokrok se dosud nekonal a ani není na obzoru.

        1. Tesla si panely bude vyrábět v USA https://www.tesla.com/blog/tesla-and-panasonic-will-begin-manufacturing-solar-cells-modules-in-buffalo-ny, asi jsou konkurenceschopní navzdory levné síle v Číně. Lithia je v baterkách docela málo https://www.researchgate.net/deref/http%3A%2F%2Fgreet.es.anl.gov%2Ffiles%2Flib-lca dle strany 21 to dělá 243g v 210kg baterce. Při ceně 7475 USD za tunu https://www.metalary.com/lithium-price/ to dělá 1,82 USD na tento battery pack s dojezdem 160km, takže u Tesly asi 5,45 USD. Ztrojnásobení ceny znamená 11 USD nárůst u vozidla za 150k USD. I kdyby Tesla z důvodu odlišné chemie jejich baterek používala 5x nebo 10x tolik lithia, tak ji to nepoloží. Žádný mega pokrok není potřeba, stačí se po malých krůčcích dostat ke konkurenční ceně i na těch nejobtížnějších trzích…

          1. Vějičky na hejly slibotechny Muska mě dočista nezajímají :-) Nic nenasvědčuje tomu, že výroba FV panelů v USA dopadne jinak než megaprůser Solyndra.

            Uhličitan lithný vhodný pro LiON zdražil již na pětinásobek za posledních pár let a růst je setrvalý.

            1. Výroba panelů v USA si z nějakého megaprůseru asi nic nedělá. http://news.energysage.com/where-solar-panels-are-manufactured/

              1. Výroba FV panelů v USA prakticky neexistuje, všechno je to import z Asie, ty hlavo :-)

                1. Člověk dodá článek s tabulkou s kolonkou „Solar Panels Manufactured in“ kde se objevuje U.S., což dle Vás asi znamená United Shanghai? A lidi v Panasonic jsou všichni idioti, že nalijou 250M USD do továrny v U.S.

                  1. Aby to nebylo jak v EUSR. Přidá se šroubek, přebalí krabice a voila, made in eu.

                  2. Idioti samozřejmě nejsou, FV články, hliníkové konzole, krycí sklo a další komponenty vyrobí v Číně s použitím tamní levné energie a levné práce a v USA pouze panely kompletují do zákaznických sestav. Také na to mnohdy dostanou daňové úlevy / dotace, je rozdíl ve clech na komplet panel a na komponenty pro panel.

                    1. Umět anglicky a číst by prospělo. „Tesla and Panasonic Will Begin Manufacturing Solar Cells and Modules in Buffalo, NY“

                    2. Sliby co bude mě nezajímají. Až tam skutečně bude fabrika produkovat přímo FV články, tak dej vědět.

                    3. Kecy mě nezajímají, až budete mít pro svá tvrzení data, dejte vědět.

                    4. V USA se nic nevyrábí, a proto potřebují místní výrobci ochranu cly až 239% ROFL
                      https://www.bloomberg.com/news/articles/2015-07-09/u-s-imposes-dumping-duties-on-imports-of-chinese-solar-goods

                    5. Re: Tohares
                      3.1.2017 v 18:05

                      Ale to funguje jinak. Kdyz si Panasonic od svoji DCERINKY priveze panely, pak samozrejme clo neplati. Kdyz ale Mr. Somebody koupi nekde na Alibabe panely, pak je samozrejme vycli v plne parade. Neni to ochrana U.S. trhu, ale U.S. trhovcu.

                      Vyjimkou je treba ocel a jine produkty tezkeho prumyslu.

                    6. „tariffs on imports of solar cells from China“ chápu to úplně jinak.
                      Ano v USA se oproti Číně vyrábí opravdu málo. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_photovoltaics_companies#2011_global_top_ten_solar_cell_manufacturers_by_capacity
                      Nicméně s pokračující robotizací budou stále více konkurenceschopnější. Při opravdové velkovýrobě se začínají ceny výroby blížit ceně vstupních materiálů a energie. https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-04-14/first-solar-making-panels-more-cheaply-than-china-s-top-supplier
                      Čína nespí, ale taky nemůže všechno dotovat donekonečna.

                    7. Re: Tohares
                      3.1.2017 v 18:43

                      „Čína nespí, ale taky nemůže všechno dotovat donekonečna“

                      Jo, to mi pripomelo oblibeny vyrok maklere, kdyz cena cukru na prelomu tisicileti byla docela vysoko. „prece to nemuze rust donekonecna“. Hm. A dalsi dny to slo stale nahoru… Od te doby jsem na duveru ve veskere tyto typy vyroku velmi opatrny.

                    8. Tohares: Energeticky náročné výroby, jako výroba křemíku a hliníku, se do západních zemí nevrátí už nikdy, protože ekologické předpisy, ekoteroristi a vysoké ceny elektřiny. Jedním z důvodů jsou právě tvoje oblíbené FVE a VTE, které zásadně zdražily elektřinu.

                  3. Nase firma od Panasonic leta brala zdroje a nektere polovodice. Vse chodilo primo z fabriky, z HK. Pote, co qalita zacala jit do prdele, presedlali jsme na jine „vyrobce“. Docela by mne preqapilo, kdyby ausgerechnet panely delali v U.S., kdyz krystaly tahaji ve fabrice v HK. Nechapu, kde je efekt, vyrobit desticky v HK a pak se s tim crcat pres Atlantik, aby se to v U.S. smontovalo, kdyz i Mexikan vyjde draz, nez Cinan. Fakt nechapu.

                    1. Hlavne nechapu, kdo prisel s tou PICOVINOU, ze FV panel nejak resi problem elektromobilu.
                      Mozna nekde v Nevadske pousti by to mohlo fungovat, kdyby si tam clovek vysazel tak hektar fotovoltaiky, coz udela rocne tak 250 MWh, coz prevodem na vyhrevnost nafty predstavuje tak plus minus autobus 400 plnych nadrzi, coz by tak mohlo stacit na provoz rodinnych elektromobilu za predpokladu, ze se nic nepotento.
                      V nasich podminkach by ty hektary musely byt tri a jeste by tam musela byt baterkarna jako krava, protoze holt u nas klidne treba tyden chcije v kuse a jezdit se musi.
                      Ted mi ukazte barak, ktery ma na zahumenku misto na hektar FV farmy. Kokotina.

                    2. Ja nevim, ja delam do fcel, ale jeste mam v zive pameti, jak kamarad, bydlici v Saqicich nadaval, ze zamlada, nez udelali Novomlynska jezera, u nich v dedine uplne jinak prselo a ted pomalu aby ten vincek jezdil zalejvat obden.

                      Nejsou nahodou ty superekoFV elektrarny tak nejak zasahem do teplotnich pomeru v dane lokalite? Jasne, na hektar sere pes, ale pokud by to melo zasobovat par superauticek, tak uz jsme v jinych cislech. Takze budeme mit superekoauta za cenu doby ledove. A to se vyplati.

                    3. Hektar fv udělá v okolí Liberce s těmito panely postavenými kolmo vzhůru http://www.freecleansolar.com/375W-solar-panel-XL-LG375N2W-G4-NeON2-72-cell-p/lg375n2w-g4.htm dle dat za rok 2014 zhruba 2 GWh https://www.renewables.ninja/. 250 MWh je při průměrné spotřebě 250 Wh/km 1000000 km, slovy milion kilometrů, což při průměrném nájezdu 15000 km ročně na auto stačí pro cca 67 aut. A teď mi ukažte, který barák potřebuje živit 533 aut. Ačkoli je pravda, že jsem zanedbal, že v zimě svítí méně, nejnižší denní hodnota byla 190 kWh 22.12.2014, kterou předcházelo 1097 kWh a následovalo 472 kWh. K čemu tedy bude rodině hektar panelů, když spotřebují průměrně jen 10 kWh denně na provoz auta? 10x menší je stále moc, za to 100x menší (10*10m) s panely nakloněnými na jih v úhlu 35° by už stačit možná mohlo, dodáme-li řekněme 42 kWh baterku do sklepa. Při ceně 5500 USD za 14 kWh baterii s inverterem, obměnou po 12,5 letech, 53 panelech LG (1,9m2) za 510 USD se zárukou 25 let na snížení účinnosti ne pod 80%, nám dělá 2,6 Kč na kWh bez daně a práce. 1136200 Kč hned, 429000 Kč nové baterie za 12 let (ty ovšem značně zlevní). Pořád to není dokonale konkurenční, ale píčovina to rozhodně není.

                    4. Vy ste fakt zralej na léčebnu. Ale zas z toho začíná být dobrá groteska, asi to zatím nebudeme řešit ignore chlívkem, ještě bude sranda.

                    5. Re: Tohares
                      3.1.2017 v 19:17

                      Ja ani tak neresim ekonomiku, protoze je to povetsinou presne pocitani s nepresnymi cisly, ale spis jsem spekuloval nad faktem, ze ta „ukradena“ energie proste chybi v krajine. Pokud se bavime o hektaru na 50 aut, pak je to zanedbatelne.

                    6. On by dostatek energie (zdaleka nejen) na tyhle legrácky asi zajistit šel; ovšem nikoli tou nesmyslnou pitomou fotovoltaikou, která kurví krajinu nebývalým způsobem, ale spíše nějak takto.

                      Akorát že to je v současnosti politicky nekorektní a tedy demokraticky patrně neakceptovatelné…

                    7. Re: Sysop
                      3.1.2017 19:28

                      hektar na 500 aut, trochu se tam zamotalo těch 250 MWh od zrg1… Ale přes léto 1000 a v zimě 100…

                    8. Hektar FVE v Liberci nestačí ani pro jeden elektromobil. Jak je to možné ? Elektromobily je třeba nabíjet i v noci a především v zimě.

                      Samozřejmě jde elektřinu uschovávat do akumulátorů, ze kterých by se mohl nabíjet elektromobil, ale pohybujeme se řádově 0,5 – 1,0 – 1,5 MWh akumulátor pro pouhý jeden elektromobil.

                    9. Re: neuromancer
                      3.1.2017 19:36
                      Na 1,5 MWh ujede elektromobil při spotřebě 250 Wh/km 6000 km. Proč by to někdo takto předimenzoval? I kdyby chtěl mít jistou dobití 500 km denně, stačí 150 kWh akupack.

                    10. Toares: Protože jsi FVE elektrárnu v životě neviděl, natož že by jsi ji provozoval a tvoje znalosti o FVE jsou celkově nulové. V zimě v ČR je FVE doslova k prdu a kdybys chtěl nabíjet elektromobil pomocí FVE, tak musíš mít přídavnou baterku jako kráva, odhadem 1 MWh a víc, kterou nabiješ v době kdy FVE něco dává.

                      Argumentem, že elektřinu z FVE vyrobenou v létě si „uschováš“ do elektrické sítě a v zimě si ji z elektrické sítě zase „vybereš“, se nezdržuj.

                    11. tak samozrejme Tohares a spol zjevne nema technicke mysleni a naopak ma takove to slunickove ruzove mysleni, ze proste okolni realita neexistuje.
                      Pro neho je fotovoltaika modla s takovym a makovym tabulkovym vykonem, je pokazde nakolmo, misto vedle mista, v dobe plneho slunecniho svitu ve 12 hodin o letnim slunovratu, takhle vyrobena elektrika vznika pokazde maximalne 50 metru od garaze, kde se skladuje v dokonalem kapacitoru a v aute, plne nabitem za jakychkoliv jizdnich rezuimu je k dispozici po cely rok a pak mu vyjdou kokotiny jako 500 aut na hektar FV a hrozne se divi, ze v realu zasranych a degradujicich FV panelu, prenosovych soustav se ztratovosti, rychlonabijecek s dalsi mega ztratovosti, degradujicich a samovybijejicich se akumulatoru a celkove neucinnosti cehokoliv, kde se pracuje s proudy stovek amper, tech aut neni 500, jak si mylne predstavuje, ale treba dve nebo tri, a to jeste na te Nevade, kde slunko pere 360 dni v roce. U nas to bude s bidou jedno, protoze holt musim mit ten zdroj naddimenzovany, jinak se v zime nehnu z mista. Anebo rezignuju na decentralizovane FV nabijecky na auta a muzu jit cestou toho, ze postavim 3 nove temeliny plus 50 novych precerpavacich elektraren, protoze atomova elektrarna nejde regulovat z minuty na minutu a vyplaznu cca 100 miliard do brutalne dimenzovane prenosove soustavy, ktera bude dostupna v kazdych prdelocvicich a pak si muzeme realne jezdit po CR elektromobily a nemit u kazde garaze hektar fotovoltaik.
                      Co usetrim na prideminzovanych FV,m to utratim na predimenzovane rozvodove soustave a regulacnich kapacitach a jsme porad ve stejne ekonomicke pici, jako jsme byli predtim.

                    12. Re: zrg1
                      3.1.2017 v 20:54
                      Za to Vám technická argumentace skutečně jde :-D Jedno vycucané číslo za druhým, nepochopení podhodnocení účinnosti panelů jejich neoptimálním umístěním, absolutní ignorace toho, že výpočet probíhal s daty osvitu pro Liberec v roce 2014 atd. Kdybych to bral s Vašimi bláboly o tom, jak jsem to počítal, tak dospěji možná k 5000 aut na hektar (10k v létě, 1k v zimě) ROFL

                    13. no hlavne tobe jde zanedavani takovych elementarnich faktu, ze v zime ty moulo vyleze slunko nad horizont v devet rano a ve 3 odpoledne uz zase zaleze.
                      To mas sest hodin a v prave poledne epochalnich 18 stupnu nad obzorem ty mamlase.

                      http://ukazy.astro.cz/gal/sun_elev.pdf

                      coz i pri tve kokotske „fotovoltaice nakolmo“ znamena, ze pokud si nehodlas postavit 80metrovou vez na tom hektarovem pozemku a tu podle rocniho obdobi naklapet, tak ti stejne v lednu pojede i ta nataceci FV tak na 20% vykonu a to jeste jen s bidou 6 hodin za den.

                      A to nemluvim o tom, ze rano, misto abys skrabal celni okno u auta, budes skrabat jeste jeden hektar FV od snehu. Ale jinak klidne pokracuj, velmi rad se obohatim myslenkovymi perlami FV salonnich teoretiku.

                    14. Nerušte idealistovi jeho vlhké sny svými technikáliemi, pane kolego!

                    15. Re: zrg1
                      4.1.2017 v 9:34

                      Ta 2000 kWp elektrárna, kterou jsme si z těch panelů LG vyskládali na ten hektar, by měla z dat pro rok 2014 nejnižší produkci 5666 kWh za týden (3 hodiny optimálního svitu), což dělá 3238 km denně. 20% po 6 hodinách denně, je 16800 kWh/týden, což dělá 9600 km denně, této hodnoty ta „moje“ hypotetická elektrárna dosahuje v lednu, listopadu a prosinci 2014 dvakrát. Vaše Naklápěcí elektrárna na 80m sloupu je skutečně efektivnější, než mnou uvažovaná ;-) Gratuluji

                    16. Tohares: 3 hodiny denně jsou zase další vlhký sen, v ČR je z FVE přes zimu drahá střešní krytina. FVE v podmínkách ČR vyrábí přes zimu průměrně méně než 1 hodinu, Slunce dopadá v nevhodném úhlu a prochází přes tlustší vrstvu atmosféry.

                    17. Re: neuromancer
                      4.1.2017 v 16:25

                      Čísla jsou pro většinu populace těžká, já vím. Jedná se o 3 hodiny za týden, nikoli den. Aneb 2000 kW po dobu jedné hodiny je kolik? ;-)
                      Vlhké noční můry o fotovoltaice současné i budoucí máte na základě zkušeností z minulosti akorát Vy, zrg1 a další. Vizte komentář od servisdok z 2.1.2017 v 13:47, který je se svou střešní krytinou asi spokojený.

                    18. Tohares: 3 hodiny za týden budiž, kromě toho že v zimě je naprosto obvyklá situace, že svítí 3 dny po sobě 3×3 hodiny a pak 11 dní nic, z hlediska elektromobility je to tedy naprosto k ničemu.
                      S FVE jsou v ČR spokojeni pouze ti, co jsou zapojeni do systému výpalného OZE a dotací na FVE. Malé procento neelektrifikovaných chatařů, kde FVE skutečně má smysl, neuvažuji.

                    19. Re: neuromancer
                      4.1.2017 v 17:27

                      Servisdok napsal, že teď v lednu neodebere ze sítě ani watt, takže si ty fabulace o panelech z roku 2010 a OZE výpalném nechte někam jinam. Bavíme se o dnešních technologiích a cenách. A solární panely pochopitelně fungují i pod mrakem. https://solarpowerrocks.com/solar-basics/how-do-solar-panels-work-in-cloudy-weather/

                    20. Tohares: Nevím co má doma Servisdok, obvyklá instalace FVE na rodinném domě má 2,6-5,2 kWp a je tak zcela marné se vůbec bavit o nějakém neodebírání z elektrické sítě v Lednu.
                      Finančně se to bez dotací a výpalného OZE vyplatit nemůže, to si jistě zvládneš vypočítat sám.
                      Pro úplnost uvádím, že byly časy kdy za 1 kWh bylo výpalné OZE 13 Kč, takže to mělo smysl, ale ty časy jsou dávno pryč.

                    21. Re: neuromancer
                      4.1.2017 v 18:45

                      Servisdok si doma určitě postavil nerentabilní hovadinu, aby se tu se mnou pak hádal, jak to ve velkém prostě nemůže fungovat… Spočítal jsem to o pár příspěvků výše a cena byla 2,6 Kč/kWh bez daně, cla a práce/materiálu (uchycení, propojení), a to včetně baterie (s 10 let zárukou) a její kompletní výměny po 12 letech ve stejné ceně!. Vše pro 25 let provozu (záruka LG na panely). Kolikrát Vám mám zopakovat, že nějaké ceny z 2010, kdy solární panely byly 6x dražší a baterii pro tyto zmrdiprojekty tvořila rozvodná síť, mě nezajímají.

                    22. Tohares: Budeš štěstím bez sebe, když se s FVE+Akumulátor dostaneš pod 10 Kč / 1 kWh, při započítání všech nákladů. Tímto diskuzi o FVE končím, nemá smysl dále pokračovat.

                    23. Re: neuromancer
                      4.1.2017 v 22:56

                      Jen dodatek: Uplne jsi vynechal zasazeni do EUsocialistickeho ramce. Je fuk, ze cele je to nesmysl, je to neekonomicke a zivota neschopne.

                      – EU naridi, ze je treba dat „zelenou baterkoautum“,takze na to budou dotace a naopak fujfujauta budou patricne popotahovana na STK

                      – EU naridi, ze vsechny dobijeci stanice dostanou dotaci, na kterou dosahne ciste nahodou jen par prvnich informovanych

                      – bezny ovcan pak bude formou dane… pardon… „prispevku na obnovitelne zdroje“ platit neco, co je dneska schovane v poplatcich za MB dat, za programem CT, za povodnemi, za… atd. Takze se veskere vydaje spojene s timto cirkusem presunou do kapes temer pul miliardy lidi a to se vyplati!

                      I kdyby jeden kilometr provozu baterkoauta mel vyjit 100x draze, nez soucasne auto se spalovacim motorem, taxe to proste prosadi, i kdyby to melo zachranit jediny lidsky kocarek.

                    24. ad: Hektar fv udělá v okolí Liberce s těmito panely postavenými kolmo vzhůru

                      No jistěéé! Všechno zasrat (krajinu, reliéf), všechno zaplevelit a zničit. Co takhle místo „kolmo vzhůru“, zpátky na zem?

                    25. ad: Pořád to není dokonale konkurenční, ale píčovina to rozhodně není.

                      Dochází Vám vůbec, že ne všechno lze „přepočítavat“? Lhostejno zda na „MWh“, „kWh“, „USD“, „bez daně“, atd.? Už Vám alespoň trochu a náznakem dochází, co to je píčovina?

                    26. tak jiste. Kdyz prepoctu nasich 10 milionu obyvatel cenou 3 pridavnych temelinu, to je v cenach roku 2000 cca 300miliard, pak tech velmi krotkym odhadem 100 miliard do prenosove soustavy a dejme tomu 150 miliard do nezbytnych PVE (to by bylo revu od ekologistu, by the way), tak jsem minimalne na 550 miliardach Kc , ale vzhledem k tomu, ze jsem realista a ziju v realne CR, kde se kazdy rozpocet presvihne 5nasobne, tak to mame spise 2.5 bilionu Kc, jinymi slovy ve strizlivem odhadu 55 milionu na obyvatele, ale realne spise 250 milionu na obyvatele, abychom mohli zahodit fosilni auta a vsecko prevest na elektromobily.

                      K tomu zadratovanou krajinu a reky prospikovane novymi prehradami, kde hladina kolisa o pet metru nahorui dolu ve dne v noci.
                      Ted jeste cekam, ze prikluse nejaka katerina Biomasa a najde mi tam chybu. :p

                      Jo a nezapomente na vlastni cenu elektromobilu kolem 3milionu za kus, ale to se v tech 55ti milionech pocatecnich investic do nezbytne infrastruktury uz celkem ztrati.

                    27. sakra, radova chyba, 55-250 tisic Kc na obyvatele , jsem uz fakt prepracovanej…

                    28. 55-250 tis.Kč na obyvatele?
                      Tedy asi 1800 až 8 300 Kč na obyvatele ročně?
                      Tedy 150 až 692 Kč měsíčně?

                    29. Re: zrg1
                      3.1.2017 v 21:48

                      Když si můžeme dovolit srandu s absolutně předraženou a neefektivní fotovoltaikou postavenou v 2005-2013 za zhruba 1T Kč (za 20 let).
                      http://www.penize.cz/nakupy/275131-jak-to-bylo-a-je-s-fotovoltaikou-v-cesku
                      Cena soláru spadla mezi 2010-2016 asi o 80%, místo 30%, jak si malovala vláda, a proto se nám taky roztrhl pytel s těmi ohavnostmi na polích.
                      https://understandsolar.com/cost-of-solar/
                      Ještě uvidíme, jak se jim povede s tím daněním výnosů a zda se zmenší ten bilionový tunel :-D http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/ruzne/2010110703/skandal-cez-skupuje-krachujici-fotovoltaicke-elektrarny#.WG0SyFPhDtQ
                      Hezky to s lidmi sehráli, to se musí nechat…

                    30. Re: Honza777
                      3.1.2017 v 20:08
                      Vy asi budete jeden z těch, co si pořídí neomezený tarif, protože ne všechno lze přepočítat a člověk přece volat musí :-P.
                      Naopak, přepočítat se dá snad všechno krom vztahů mezi lidmi. I když i tohle si jedna paní spočítala. https://www.ted.com/talks/amy_webb_how_i_hacked_online_dating
                      ;-)

                    31. No, asi ta dovozní cla a jinej socialismus. Se dovezou díly, na který zatím clo néjni, přidá pár šroubů, krabice made in US a je to doma. Šak jak sem psal někde vokolo, v EUSR už je to standard.

  4. Již první odstavce tohoto díla vyvolaly dojem, že autorem je apologeta elektrohybnosti. A ejhle, blíže ke konci – spalovák. Je to tam.

    1. Ano, dnes elektromobily dávají smysl jen v ojedinělých případech (bohužel většinou podporovaných dotacemi), ale věřím, že do 10 let se to začne lámat. A stejně je jedno kdy, prostě to přijde. Můžete s tím nesouhlasit, smát se tomu, nadávat, tvrdošíjně kupovat spalováky i v době, kdy většina bude auto nevlastnit, ale objednávat mobilem, a stejně to nezastavíte…

      1. Dejte si mokrej hadr na palici a zalezte.

        Elektromobily existují jen o málo kratší dobu, než komerční akumulátory. Že by dodnes zaznamenaly nějaký zářivý úspechy jsem si nevšiml a žádná revoluce se nikde nečeká, když nepřišla sto let…occamova břitva.

        1. Tesla Model 3 má cca 400k předobjednávek, což se ještě žádné automobilce v historii nepovedlo. Docela dobrý výkon na auto, co je na dvě věci a v základu bude stát kolem mega v plné palbě kolem tří. https://electrek.co/2016/08/05/tesla-model-3-reservations-400000-cash-flow-customer-deposits/
          VW plánuje http://www.autoexpress.co.uk/volkswagen/93120/vws-strategy-2025-plan-over-30-electric-cars-planned-for-next-10-years
          Audi investuje do mrtvého trhu bez budoucnosti https://electrek.co/2016/10/18/new-ultra-fast-charging-350-kw-stations-evs-europe-audi-bmw/
          Protože revoluce probíhá pozvolna a předem všem oznamuje, že bude probíhat…

          1. Je to marný, je to marný, je to marný.

            1. 1+
              Marnost nad marnost, vše je marnost (Vanitas vanitatum et omnia vanitas) Bible, Kazatel; Salamoun
              ;-)
              „Tesla Model 3 má cca 400k předobjednávek, což se ještě žádné automobilce v historii nepovedlo.“
              Ten pocet pred-objednavek je 373,000. (http://www.autoblog.com/2016/05/19/tesla-model-3-pre-orders-lower-report/)
              Ale to je detail, jakmile do vyrobniho procesu vstoupi statistika velkoseriove vyroby,
              ten ethusiasmus se ochladi.
              Detroit vyrabi auta 100 let, a stale zakopavaji o tkanicky svych rozvazanych bot.
              Treba air-bags, GM ignition key, atd. A to vse i bez autopilota.
              Nicmene…cely clanek i komentare prave tisknu, a pak tech par stranek strcim
              do konzervy od kosteleckych parku, zaliju voskem a zakopu ji na zahrade jako casovou kapsuli.
              Nebude tam dlouho.
              „In April, Musk said he wants to produce half a million cars a year by 2020. Then in May, he said he’d get there by 2018
              https://www.wired.com/2016/12/2017-will-year-tesla-reigns-supreme-finally-flops/

              1. Reagovat argumentem s článkem o 3 měsíce starším… A logická reakce na vysokou poptávku jako nějaký projev bláznovství?

                1. Jake 3 mesice?
                  Vzdyt jste ten clanek psal 1.1.2017 (predevcirem)!?
                  Vy jste cerpal z neaktualizovanych zdroju, ja jsem cetl o korigovanych predobjednavkach uz vloni.
                  Proste se vam to nehodilo do argumentace, vidte?

                  „A logická reakce na vysokou poptávku jako nějaký projev bláznovství? „
                  Vysokou poptavku?
                  To je vtip?
                  Tech 400k aut je 5-ti kvartalova produkce aut v Nosovicich -> 5. (slove: páté) nejvetsi svetove automobilky.
                  Svetovy prodej aut (and light trucks) = 17.6 millionu.
                  Asi jste fanda i do homeopatie?

                  1. Tak ještě jednou https://electrek.co/2016/08/05/tesla-model-3-reservations-400000-cash-flow-customer-deposits/ pro někoho, kdo diskuzi nečte pozorně ani, když je upozorněn.
                    Ano, vysokou vzhledem k aktuálním prodejům EV a tomu, že očekávali max 100k. http://www.greencarreports.com/news/1101883_who-sold-the-most-plug-in-electric-cars-in-2015-its-not-tesla-or-nissan
                    Jj, homeopatii žeru společně se šarlatánstvím a okultními vědami obecně (ironie)

          2. „Protože revoluce probíhá pozvolna a předem všem oznamuje, že bude probíhat… “
            Mylite se…evoluce probiha pomalu.
            Jo, jedno pismenko sem, tam….

            1. Když někdo nechápe nadsázku či ironii a kontext komentáře a odpovědi…

              1. Ted mi to doslo az s tou vasi napovedou!
                Hahaha! ;-)
                Zajimave jak vsichni ti ‚evangeliste‘ (a Elon je ten nejvetsi) radi pouzivaji nadsazky a ironie.
                Ja zase uprednostnuji fakta, realitu a skepticismus.
                Ja su z Missouri – „The Show-me State“, ye’know? http://www.plateshack.com/y2k/Missouri/mo2011-2.jpg
                ;-)

        2. „….žádná revoluce se nikde nečeká, když nepřišla sto let … occamova břitva. “
          Souhlas.
          A pak jeste ta druha britva – Hanlon’s razor -> Nehledejte zlý úmysl tam, kde je dostatečným vysvětlením hloupost.
          Amen.

          1. ne že bych se chtěl bít za elektroauta, to chraň pánbů, ale to s tou revolucí a Occamem je poměrně blbost. Princip parního stroje byl znám stovky let (a i ho sem tam někdo vyrobil) než přišli Watt a Stephenson a Trevithick a s nima revoluce. Elektřina dtto. od doby co si Alessandro Volta hrál se žabíma stehýnkama do první elektrifikace byla taky dlouhá cesta.

            1. hele, a nebo střelnej prach. Do evropy se dostal někdy ve 13. století. K prvním pořádnejm palnejm zbraním to trvalo dobrejch 400 let. Ke kovovejm nábojnicím něco přes 600 let.
              A rakety? Dobrejch 1000 let od pouťovejch legrácek k něčemu co nebylo víc nebezpečný obsluze než nepříteli

              1. Číňani používali střelnej prach pro zbraně dávno, nebyly to jenom legrácky jako ohňostroje.

                1. O míře „legráckovistosti“ nebo o poměru nebezpečí obsluze/nepříteli lze dlouze diskutovat, nicméně faktem je, že palné zbraně skutečně na Východě nevyvinuli — měli jen ty rakety (jako zbraně).

                  1. Záleží co máte jako definici palné zbraně. Ale něco jako obdoba poznějších kanónů, byť to vrhalo třeba šípy, tam měli dávno. Tuhle jsem zahlíd dokument podle kterýho vyráběli i obdoby min a jinejch bomb. Poměrně dlouho (staletí) válčili o dominanci nad velkými řekami a při zteči těch plovoucích pevností sehrál prach svou roli.

                  2. Kdysi jsme někde četl o mongolských dělech s koženou hlavní. Pokusil jsem se to ověřit na netu ověřit, ale našel jsem, že „děl“ je mongolský oblek, tak jstli nešlo o tuto záměnu.

                    1. To je jedna možnost :)

                      Jinak ale měli asi nějaké ty vodicí trubky pro ty rachejtle — z hlavy si sice nevybavuji konkrétní příklad, ale je to dost logické a natolik jednoduché, že by bylo divné, aby to nevymysleli :)

            2. Od Voltova sloupu (1800) k mlunobusu Hippolita Romanova (1899) opravdu uplynulo skoro sto let (odhlédněmež od toho, že se stehýnky mladých žab si hrál Luigi Galvani ještě třicet let před Voltou). Křižík postavil mlunomobil v roce 1895, Kamil Jenatzy v roce 1899. Ale od té doby nic… ano, máme lepší baterky s vyššími proudy, frekvenční měniče, motory s neodymovými magnety, ale oproti Romanovově mlunobusu se dojezd zvětšil jen desetkrát a to šlechtic a inženýr vezl na bortu 17 cestujících a kočího mlunobusu.

            3. Ne ze bych chtel pridavat vice slov do jinak neplodne diskuse o EV…
              ale, v tomto kontextu jak jsem Occam razor tady bral ja – It is vain to do with more what can be done with fewer
              (je zbytecne pracovat s vetsim mnozstvim, kdyz postaci mene) – jinymi slovy: V jednoduchosti je sila, KISS (keep it simple, stupid).
              Coz AV (Autonomous Vehicle) urcite neni. Je to scam (CZ asi podvod?).

              1. Tak. A hlavně rychlost poznání je dneska trochu někde jinde a s ohledem na to, jak jsme i v teoretické fyzice daleko, už dneska umímě celkem slušně odhadnout, co se dá v budoucnu novýho čekat a co ne. Tehdá bylo poznání světa ještě celkem v základech a tak se z dnešního pohledu jednoduchý věci skutečně mohly stát převratnejma. Tohle už máme dávno za sebou. V oblasti trakčních akumulátorů už není kam jít, čili vlhký sny o solárních megafarmách zůstanou vlhkými sny. Bude to drahý, bude to velký a bude to mít relativně omezenou životnost.

                V oblasti malejch akumulátorů taky nevidím žádnej příslib, bude tam nějaká kombinace drahýho, velkýho objemu/hmotnosti a blbé životnosti.

                1. A hlavně rychlost poznání je dneska trochu někde jinde a s ohledem na to, jak jsme i v teoretické fyzice daleko, už dneska umímě celkem slušně odhadnout, co se dá v budoucnu novýho čekat a co ne. Tehdá bylo poznání světa ještě celkem v základech a tak se z dnešního pohledu jednoduchý věci skutečně mohly stát převratnejma.

                  Úplně vidím, jak přesně a doslova toto píše nějaký vědec druhé poloviny XIX. století v úvodu své knihy, kde se zabývá svými zaostalými předchůdci :D

                  A on sám, píše to, by si patrně živě představil Newtona, kterak jen mírně vybranějším jazykem říká totéž o (pseudo)vědě aristotelské.

                  A vůbec tak :)

      2. Přijít nemá co, trakční akumulátory a trakční elektromotory jsou známy 100 let a víc.

        Samozřejmě nelze vyloučit převratný fyzikální objev, ale dosud tomu nic nenasvědčuje.

        Nelze vyloučit masivní dotace elektromobilů jako v Norsku, pak samozřejmě může nastat situace, že bude zdánlivě výhodnější provozovat elektromobil.

      3. Nezačne, dobrý muži, nezačne. Mlunohyby prostě (za aktuálního stavu poznání) narážejí na bariéru nízké energetické hustoty akumulátorů v kombinaci se síti nepřátelským režimem rychlonabíjení tam, kde je za pomoci obezliček možné. Nedávno jsem si to cvičně spočítal v Horních Počernicích u MOLu na konci D10. Při cca šesti stovkách odbavených aut denně a osmi stáních by i výměnný způsob akupacků vyžadoval instalovaný příkon kolem 60 MW na průběžné dobíjení. To je, pro zajímavost, výkon jednoho soustrojí elektrárny Lipno I nebo jedenapůlnásobek výkonu celého vodního díla Kamýk. Akumulátorový mlunohyb je zoufale neefektivní a sto osmdesát let vývoje mlunohybů tomu dává za pravdu. Cestou ven je přede vším hybridní pohon – ať už na bázi palivových článků nebo jaderných technologií.

        1. Efektivita je naopak na vysoké úrovni, protože se elektrony získávají a posílají do auta mnohem efektivnější cestou, než ropné pole->těžba->transport->rafinace->transport->tankování, pokud se bavíme o spotřebě energie na kilometr. Spalování momentálně vede, ale cena energie z chemických vazeb nemůže moc klesat. http://graphics.wsj.com/oil-barrel-breakdown/ Solární panely a baterie naopak místo pro zlepšení mají na několik desetiletí jisté. Cena, při které se elektrická varianta vyplatí i finančně je pochopitelně spočítána a na některých trzích pro některé lidi už tato situace nastala. Zákaznická základna se bude už jen rozšiřovat.
          Palivové články jsou pro využití v autech slepá cesta, což dojde každému, kdo si uvědomí energetickou efektivitu cesty elektrolýza vody, skladování vodíku, čerpání vodíku, spalování vodíku a zváží problémy s vodíkem jako takovým.
          A ten nedostatek elektřiny je úsměvný, protože nikdo nedokáže vyrobit elektrická auta v tempu, kterému by nestíhali poskytovatelé elektřiny. Například Tesla plánuje 1M aut ročně do 2020, což si myslím nestihne, ale i tak to je pouze 1% trhu.
          Jaderné technologie se používají jen v megaprojektech nebo armádě a komerčně minireaktor například pro malé město ještě nikdo nedodal (ale prý se na tom pracuje). Jaderku nikdo bez vládní garance ceny výkupu elektřiny na alespoň 20 let nepostaví a pak ji postaví za 20 let. Tohle by v situaci s občasnými zápornými cenami na trhu slíbil jen blázen nebo uplacený.

          1. Navrhujete tedy u každého mlunozřídla vybudovat pětatřicetikilovoltovou rozvodnu? Víte, dovolím si vás dovzdělat – ten problém není ve vyrobené energii na generátorových šínách, ten problém je v dopravě stovek ampér na posledních tisíci metrech z distribuční sítě k mlunohybu.

            1. https://www.tesla.com/supercharger V Norsku mají jeden s 20 stojany, což dělá 10x145kW 1,45MW, asi lepší rozhodná síť http://www.teslarati.com/norway-home-worlds-largest-tesla-supercharger-station/. Ano, nestíhají je budovat v tempu přání jejich zákazníků, ale něco mi říká, že problém bude cash a byrokracie, nikoli nedostatek drátů a rozvoden.

              1. A soudruzi z Norska!
                Prodavaji ropu druhym, a z penez takto utrzenych financuji EV vlhke sny.
                To urcite nebude tak fungovat nafurt: http://tinyurl.com/zov9qvs

                Ten norsky ropa->EV model urcite bude prenosny i do clenskych zemi EU, vidte?
                Nehlede na to, ze norove kradou ceskym matkam decka. ;-)

              2. Přesně naopak. Keš i byrokracie jsou problémy snadno řešitelné, na rozdíl od dostatečného množství dostatečně kapacitních krmítek žíznivých jícnů mlunochodů. Mnmochodem, těch 145kW znamená pro napětí akupacku 96V nějakých zanedbatelných 1510 ampér.
                [Pro běžné domácí sváření je postačující stoampérový invertor]
                No, a u toho jedenapůlkiloampérového šlahounu bude (při odporu celé hadice VELMI idealizovaných 10 mOhm) výkonová ztráta skoro 23kW.
                [To je plusmínus příkon, potřebny pro vytápění menší vilky]
                Plus nějaké ty ztráty v přechodových odporech zásuvky a tak… Počítám, že celá ta mlunopumpa svítí do okolí zmařeným výkonem čtvrt megawattu.

              3. Oh, pardon, nečtu pečlivě – nikoliv deset, ale dvacet stojanů. Takže téměř tři MW příkonu a půl mega do luftu.

                1. Ja bych nebyl takovy pesimista, podnikavi Polaci u tech stojanu budou mit skleniky na rajcata a papriky.

                2. Čtete pečlivě, ale myslíte si, že jsem udělal chybu. Jeden 145kW charger je sdílený pro dva stojany, protože Tesly stejně zatím zvládají špičkově kolem 110kW. Ale mají tam i nějaká CHAdeMO a CCS combo 2. Napětí plně nabité baterie je v Tesle 400V, Porsche mluví o 800V pro jejich Mission E. S tím odhadem jste se asi seknul https://teslamotorsclub.com/tmc/threads/supercharging-efficiency.40454/

                  1. Ou, chybička se vloudí. Tak jen 250A. To už se dá při troše inženýrského umu uchladit. Je ovšem zajímavé, jak u Teslů tají, jakže to ten čtyřsetvoltový pack balancují a jestli ho doopravdy ládují enbloc.

                    1. Něco si asi pro sebe nechat musejí, když už své patenty vydali jako opensource. https://www.tesla.com/blog/all-our-patent-are-belong-you

              4. 1,45 MW je problém technický, při současném stavu elektrizační sítě není možné tyto hračky mít na každém rohu.
                Supercharger 30 kW v každém rodinném domku je přímo sci-fi a pouhé pomalé osmihodinové nabíjení 4 kW ve statisícovém a milionovém počtu je průšvih.

                1. Kolikrát ještě budu muset napsat, že elektromobily budou auta na fosilní paliva vytlačovat dalších 20-40 let? A to se bavíme o prodeji, ne o provozu, tam to bude trvat ještě minimálně o 15 let déle. Za tu dobu se síť připraví. Už dnes existuje tarif pro elektromobily a s jeho změnami mohou energetické společnosti sledovat a optimalizovat využití. Vážně nebude problém 101. elektromobilistovi v dané vesnici nezvětšit jistič, dokud se neposílí přenosová síť. Solár a vítr v Německu znamenal mnohem větší a rychlejší nápor než kdy budou znamenat elektromobily-zatím (ťuk ťuk) bez blackoutu.

                  1. „Se“ to nepřipraví :-) Elektromobilita znamená minimálně ztrojnásobit vedení do každé vesnice, včetně nových VVN linek, vyvlastňování pozemků, rozšíření rozvoden a mnoho stamiliard, to je politická sebevražda a nikomu se do toho nebude chtít.

                    Mimo to, škody způsobené na síti a zdrojích ekoteroristy v celé EU v posledních 30-ti letech budeme sanovat dalších 30-50 let, budeme draze bojovat o zachování současného stavu, na rozvoj pro elektromobilitu nebude ani pomyšlení.

                    Sazba D27d je druh dotace na nalákání hejlů, bude velmi brzy zrušen, podobně jako byly zrušeny výhodné sazby pro hejly na přímotopy a tepelná čerpadla.

                    Solár a vítr v Německu ukázal, že Němci jsou naprosto neschopní řešit významné problémy v přenosové síti způsobené právě slunečníky a větrníky.

                    1. Vyvlastňoval byste možná Vy. Já to vidím na solár pro každou střechu a baterku do každé domácnosti (nadsázka, ale princip platí). Inteligentní řízení sítě s využitím baterek jako buffer. Decentralizovaná síť zdrojů. Vše se už v malém děje dnes, vizte https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_Storage_as_a_Service_(ESaaS). Vzhledem k složitosti a nákladům na výrobu aut pochybuji, že by automotive předběhlo energy. A už si to konečně přestaňte představovat jako skokově neuskutečnitelný projekt s dnešními technologiemi. Vývoj je exponenciální, nikoli lineární. 2005-2015 proběhla například v mobilech taková revoluce, že se z toho někteří velcí hráči nevzpamatovali (Nokia), jiní s tím bojují (Microsoft) a jiní na tom vydělali miliardy (Google, Apple). AirBnB a Uber byly v roce 2005 takové utopie, jako se tu dnes vyjadřujete o autonomních vozidlech. Na začátku 20. století nikdo nedokázal pochopit, proč by lidi měli přestat jezdit na koních. V 70. letech nikdo nechápal, na co by mohl být člověku počítač doma, natož v kapse. A země třetího světa přeskakují stavbu pozemních telefonních linek a jdou rovnou bezdrátově. A mohl bych pokračovat…

                    2. Ještě jednou: pokud byste to nechal na trhu a na nezávislém technologickém vývoji, financovaném ze soukromých peněz a pro vidinu možného budoucího zisku (nebo i čistě jen z nadšeného mecenášství), mohlo by to fungovat velmi dobře.

                      V současné Evropě nicméně je nutno minulou větu psát v kondicionálu. Šance nechat to na trhu je, žel, vinou současného systému dost mizivá; spíše se pravdě podobá, že se to pokusí státy (a nadstát z Brusele) nadirigovat z moci úřední v rámci další socialistické pětiletky. A to nemůže fungovat z principu věci vůbec; k nějakému tomu vyvlastňování by to vést mohlo; k rozumně funkčnímu systému zcela jistě nikoli.

                    3. Nebude to černé, ale šedé. Progres to pouze zpomalí ;-) (teda doufám…)

                    4. Jojo vyvoj mobilnich telefounu jde tak milovymi kroky, ze uz se zakaznici ani k malemu dotykaci nedostanou.
                      Jabko 5 SE je pro moji zenu porad velke a nic mensiho neni.
                      A staricka xperia uz se louci…
                      Odolny nenutne zmrdfoun rozumnych rozmeru s wifi pro bratra se taky nepodarilo.
                      Velke vecko s tlacitky a aspon 3.5palcovym displejem pro matku aby tam slo posilat momentky vnoucat taky nic.
                      Zda se, ze nase rodina jsou netypicti zakaznici.
                      Hothatch max. 10 let stary na cesty do prace aby clovek taky pohledal.
                      Zejmena kdyz chce 5 dveri.
                      Pevna linka do horske samoty uz je zavedena leta, ale internet je za petikilo, vzduchem od mistnich za 300, ale kvalita kolisava…
                      Nejsem si jist zda nejen stat, ale i trh vi co lidi opravdu chteji…
                      Ale treba se mylim a opravdu jsme s par znamymi jedini co si nedokazi vybrat.
                      Takze ja si solary a baterky a vodni elektrarnu dokazi predstavit, jeden byvaly mlyn v Bechyni disponujici touto kombinaci znam duverne, ale bez dotaci by to tak zajimave nebylo.
                      I tim elektromobilem bych tech 20+20 do prace zvladl, ale to by musel stat treba e-Golf tak o kilo vic oproti benzinu.
                      Coz zatim nestoji…
                      A hlavne z 6.patra panelaku ho napajet nebudu…

                    5. Njn, prostě si počkáte na autonomii nebo 100kWh+ baterky se schopností nabíjet rychlostí 700kW+. A obojí bude, možná za více než 20 let, ale bude. Do té doby alespoň nezatížíte elektrickou síť ;-), aby neuromancerovi a Tomovi nezhaslo.

                    6. Chachá, ten byl dobrej.

                    7. Blackberry Torch 9810?

                    8. Solár na každé střeše: V ČR neřeší vůbec nic, akorát způsobuje problémy.
                      Inteligentní řízení sítě: V ČR dávno máme, pod názvem HDO.
                      Decentralizované zdroje: Prudké zdražení elektřiny a nákladů na distribuci, je rozdíl provozovat 4x 500 MW a 1000x 2 MW.
                      Srovnání počítačů a baterií: Demagogický blud
                      Co bude za 20 let neví vůbec nikdo.

                    9. Co bude nevím, ale co nebude určitě – tendleten bordel se do té doby dvakrát rozpadne.

                      Jinak, http://hwworld.cz/images/Rusko_vstupuje_do_EU.png :D

                  2. Toharesi, jste naprosto mimo mísu a jen tu papouškujete něco, co Vám v přijatelné a stravitelné podobě naservírovala média.
                    Totálně ignorujete odborná vyjádření lidí, jako je neuromancer a Torm – tedy lidí přímo z oboru zvaného elektroenergetika – jak se dnes moderně píše – insiderů.
                    Minimálně oba tito pánové + mnozí další včetně mne, mají Ohmův zákon ve stejném, či vedlejším oboru jako svůj denní chléb a zdroj obživy, chcete-li.
                    A Vy se je tu pokoušíte přesvědčovat zkopírovanými odkazy na předem předžvýkané nesmysly, jejichž původní autoři – včetně Vás – ani nezvládají aritmetiku základní školy?
                    Nemáte ani tušení, jaký příkon přenáší jen jediná, tzv. městská bloková přípojka 22kV, co vše musí zvládat už teď a co by takové přípojky musely zvládat po těch Vašich 15 letech.
                    Pro Vaši informaci to napíši tedy jako pro laika – bloková přípojka, nejčastěji s napětím 22kV, jsou ty tři směšné dráty na vyšších stožárech do špičky, vyšších, než jsou obvyklé stožáry nízkého napětí v ulicích a co obvykle vedou do některé městské části přes pole, podél silnic i křížem, ale vždy do vzdálenosti maximálně 30km od nejbližší blokové transformovny a rozvodny – to kvůli ztrátám. Na delší linky a přenášené výkony se už musí použít napětí vyšší.
                    Do těchto blokových přípojek /často i do větší vesnice jen dvě či tři/ se neinvestovalo minimálně 20-30 let a jediné, co mělo nějaké investice, byly blokové transformátory 22kV/400/230V, tedy vn/nn. Často jen kvůli tomu, že starý transformátor sice pořád ještě vyhovoval výkonem /oni ti komunisti to měli slušně předimenzováno/, ale bohužel neměl tolik potřebné odbočky, aby šel přepojit na novou normu nízkého napětí 400V/230V namísto staré normy 380/220V. Ony i tak dávaly ty transformátory víc kvůli vyrovnání slušných ztrát na vedení nn, ale pro vyrovnání ztrát při nové normě už nestačily odbočkami.
                    Už teď blokové transformátory přenášejí výkony od nejmenších cca 63kVA pro menší ulici až do 630kVA i více pro celou čtvrť, často jsou na jedné delší lince spojeny i dva paralelně – jeden na začátku a druhý na konci – primárně pro omezení úbytků-ztrát na vedení, sekundárně pro zvětšení rezervovaných příkonů.
                    A teď si představte, že tohle všechno /třeba 30 blokových přípojek do jednoho jediného města okolo 30.000 obyvatel/ by bylo potřeba kompletně zrušit, naházet do šrotu, nainstalovat kompletně nové a festovně dimenzované přívodní linky s napětím nejméně 110kV, kompletní nové dvou- až třístupňové transformovny, rozvodny a další příslušenství.
                    Proč?
                    Protože tou Vaší elektromobilitou, co bude za Vašich 15 let bezproblémově dostupná a napojitelná kdekoliv, stoupne potřebný a kdykoli odebratelný příkon na jednom bývalém odběrném bodu 22kV až třicetinásobně.
                    Zatím se bavíme o třiceti blokových přípojkách jednoho města s cca 30.000 obyvateli a investicích v řádech stovek miliard českých korun.
                    Jedno město, třicet přípojek 22kV. Bydlím v malém městečku s asi 5.500 stálých obyvatel a pokud jsem dobře počítal, tak blokových přípojek je tu viditelných 11 a to jistě nevím o těch, do kterých je 22kV přivedeno zemními kabely – nevím tedy ani, kde je blokové trafo vn/nn a nemohl jsem je započítat.
                    Nemáte chlape ani ponětí, co by ta bláznivá Muskovina všecko obnášela ausgerechnet pro ČR.

                    1. Tomas Marny.

                      Fandove aut na baterky proste si nejak nepripousteji fakt, ze privezt nekam cisternu benzinu je porad technicky jednodussi, nez tam pritahnout eqivalentni mnozstvi elektricke energie. A zatim to tak jeste dlouho bude. Ono nejde jen o supravodice, ale take o ty brutalni magneticke indukce okolo vysokoproudovych vedeni a dalsi taskarice.

                      Pokud si takovy faro poridi par nadsencu, tak dobry. Ale jinak? Uz dneska CEZ breci, ze potrebuje zvysit poplatky za jistice, protoze jde o „garantovane pripojky“. Jo. A jak to bude, kdyz pul dediny si pripoji svoje faro zasuvky hned po navratu z tancovacky a druhej den to treba neudela, protoze se dedina sebere a pujde na fotbal pesky? Proti tomu je mracek prechazejici pres FVE jen srandovni epizoda o vykyvu na rozvodne siti.

                    2. K 30.9.2015 bylo v ČR 5110452 osobních vozidel, pokud ročně ujedou v průměru 15k km při spotřebě 250 Wh/km, dělá to 24 TWh elektřiny při ztrátách 10% při přenosu a 10% při nabíjení. To je nárůst o 28% oproti výrobě v roce 2014. Pokud bude 15 let trvat, než se začne prodávat 100% elektřina, bude dalších 16 let trvat, než se vozový park promění na 100% elektrický. Ani já na takovou rychlost nevěřím, pokud… (to necháme na jindy). Takže 30% za 30 let je hrozný problém? Jakou životnost mají ty stožáry, trafa a transformátory?
                      Prostějov měl k roku 2012 44330 obyvatel a spotřebu elektrické energie 232581 MWh. Při 22165 (1 na 2 občany) vozidlech spotřeba vzroste o 45%. To má daleko k 30násobku. Ale chápu, že lokálně to může být z dnešního pohledu problém. Nelze prostě na sídlišti postavit dostatečné množství přípojek pro auta všech lidí. Ale zapojte autonomii (včetně nabíjení), nabíjecí místa někde jinde, solární panely, baterie, inteligentní řízení přenosové sítě a doomsaying Vám přestane tak krásně vycházet, jako kdybyste importoval těch 20k elektrik do Prostějova zítra. Práce s tím bude dost, ale ne nad hlavu.

                      http://www.auto.cz/cesi-rocne-ujedou-deset-az-dvacet-tisic-kilometru-77823
                      http://www.autosap.cz/zakladni-prehledy-a-udaje/slozeni-vozoveho-parku-v-cr/
                      https://cs.wikipedia.org/wiki/Energetika_v_%C4%8Cesku
                      https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&ved=0ahUKEwipv9OD1KbRAhWUd1AKHd_eCu4QFghIMAc&url=http%3A%2F%2Fwww.prostejov.eu%2Ffilemanager%2Ffiles%2Ffile.php%3Ffile%3D194752&usg=AFQjCNFKPX64bscNmdCKrkOu6cNQeVs-qg&sig2=hGz0yqWR4Uy8luuLYji9lw

                    3. ad: Práce s tím bude dost, ale ne nad hlavu.

                      Cosi „nesdělitelného“ (intiuce) mi říká, že u toho – díky Bohu! – už nebudu.

                    4. To neres…proste to nejde, protoze to nejde. Coz je dukaz, ze to nejde.
                      Mimochodem mam takovou teorii o tom, ze drive to meli vynalezci o hodne jednodussi – pocet lidi, kterym jim rikal, ze „to nejde“ byl daleko mensi nez dnes. A jelikoz casto vubec nevedeli, ze to nejde, tak to nakonec vynalezli.
                      Dneska kazdej druhej vi, ze to nejde a neni mu lito energie to vsem sdelovat a ma k tomu dost moznosti :-)

                      Ostatne, byly doby, kdy bylo jasne, ze neni mozne, aby vlaky jezdily rychleji, nez par desitek km/hod, protoze kdyby jely rychleji, tak jim to z vagonu vysaje vzduch a cestujici se udusi. No a dneska se toho az tak moc nezmenilo…

                    5. Ale houby s hovnem.
                      Letajici auta nam uz slibujou od Flinstonu, lednicka co si objednava sama pivo se taky nekona,
                      Linux co ovladne desktop se jeste po 25 letech nedostavil, Clean Diesel byl $16 miliardovy pruser….staci?
                      OK. Ale mame Angry Birds a Pokemon Go!
                      A par cypovinek co nam tu cinan tlaci aby jeste na necem vydelal, nez zkrachuje.
                      ;-)

                    6. Re: Tohares
                      3.1.2017 v 20:13

                      To je presne ten typ vypoctu, kdy ja mam grilovane kure a ty mas krajic chleba. Statisticky ale mame kazdy pul kurete a pul krajice chleba.

                      Narust spotreby energie v prumeru nemusi byt markantni, ale auto nenabijis cely den. A podstatne jsou prave ty spicky. Uz dneska, kdyz budes zalohovat barak treba elektrocentralou, tak pokud budes vychazet z prumerne spotreby, pak ti staci maly blafatko 1 kVA. Nojo, ale to bys nemohl chtit treba prat a zehlit soucasne a na cirkularku rovnou zapomen. No tak jo, tak poridis 5 kVA centralu, abys mohl provozovat cirkularku a k tomu ti jely aspon lednice, holt prat a zehlit bude zena, kdyz nerezes drevo. Jenze zjistis, ze v noci, kdy zere anorat lednice, mas klidovou spotrebu benzinu vetsi, nez melo to maly blafatko pri plnym zatizeni. A jsi zase v perdeli.

                      Ja to vidim tak, ze nektere spotreby energie poklesnou. Ja doma prakticky vsechna svetla prevadim na LED, protoze na rozdil od zarivek mi to nesezere vlasy a dneska uz je vyzarovaci spektrum LED slusne spojite. Pritom prikon je temer desetkrat mensi. Z toho plyne, ze celkova uspora baraku o neco poklesne. O kolik nevim a nejak merit se mi to nechce. Tenhle trend asi bude hodne v mode. U ostatnich spotrebicu uz tak optimisticky nejsem, protoze treba to, co vysaju s 2 kW vysavacem za hodinu, to budu sudlit s 1 kW dve hodiny a vice, takze tak EU-ekouspora asi zase tak zajimava nebude. Prani uz je dneska velmi efektivni, zehleni asi nikdo nepredela, bo teplo proste musi bejt a co dal? Vareni na indukcce uz se asi taky moc nevylepsi, mozna jeste televize, ev. PC. Ale zase pribyva elektrickych picovin, takze tam se to kompenzuje.

                      V globalu, pokud to spoctu, tak prumerna spotreba el. energie urcite vzroste a problemem nabijeni aut bude predevsim okamzity prikon a stabilizace rozvodne site. To se pouhou statistikou ojebat neda. To ukaze az praxe.

                      Ja jsem zazil v Cine, jake to bylo, kdyz byla elektrina na pridel. A myslim si, ze neco podobneho pak bude i tady. Proste od osmi do desiti nabiji jedna rada domu, od dvanacti do dvou dalsi rada… kdo nema auto na baterky ma stejne smulu, atd.

                    7. Re: Sysop
                      3.1.2017 v 20:57
                      S kuřetem máte pravdu jen na půl, protože pro 2M lidí to funguje jinak, než pro 2.
                      Například někdo bude nabíjet v práci, protože to bude patřit k zaměstnaneckým benefitům, jako třeba služební auto, nebo bude bydlet v paneláku, ale elektriku si koupí, protože ví, že v práci se připojit může. A už se nám to ředí. Pak zavedeme inteligentní jističe, které budou dobíjení spouštět podle potřeb sítě. Při dostatečně nízké ceně baterií si ji pořídí každý, aby bral elektřinu levně, když ji nepotřebuje a čerpal z baterky, když jo atd.
                      V Číně to řídí asi dost centrálně a užívají si benefity takového řešení… :-D

                    8. ad: A už se nám to ředí.

                      Přísně vzato a v intencích uvedeného, s Vámi bych teda chtěl mít děti… Ani omylem!

                    9. Re: Tohares
                      3.1.2017 v 21:19

                      Hele, ted zrovna jsem v baraku u jednoho malomesta, periferie, cca 1500 obyvatel. Troufam si tvrdit, ze 8 z 10 lidi prijede domu mezi 16. a 18. hodinou, pricemz v tomto malomeste neni ani kde zaparkovat, natoz tam udelat nejake pripojky. Krome toho pamatkari rvou, i kdyz se jen rozeberou nejake kostky a opravuji inzenyrske site. Tady se to teda zrovna moc nenaredi. Do toho bych rad vedel, kolipa bude stat onen „inteligentni“ jistic. Muzu rict, ze nejakou sragoru s polovodicema jako hlavni jistic si muze dat jen debil. Ja mam doma 4 svodice a taky jako JEDINEJ jsem doposud prezil 3 velke bourky, kdy sousede pak druhej den vynaseli televize, nabijecky k telefonum, notebooky a dalsi harampadi. Ona praxe a teorie jsou dve ruzne veci. Na papire je vsechno ruzovy.

                      Napriklad takova vec – mam dvoupodlazni dum a nemam bleskosvod. Pri kolaudaci jsem se vymluvil, ukazal nachystany material v garazi a proslo to. Paxem material odvezl, bo bleskosvod proste a jednoduse nechci. Soused vpravo a soused vleho maji samozrejme vse podle forschriftu. Vysledek je, ze do souseda vlevo mrda diky bleskosvodu celkem pravidelne a jeho satelitni prijimac uz ani neupgraduje, protoze ho kupuje co chvila novy. Atd.

                    10. Re: Sysop
                      3.1.2017 v 21:37
                      Nabijí v práci, nabijí v obchoďáku, nabijí na nabíječce jako na benzínce (bavíme se o situaci za 30+ let, kdy dobíjení bude řádově kratší). Část si hodí soláry na střechu, baterie do sklepa. S jističi to bude asi jako s inteligentními spotřebiči http://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/49-podminky-pro-dodavku-elektriny-konecnym-zakaznikum-kategorie-d-ze-siti-nizkeho-napeti. A ten, co se do žádné kolonky nevejde, objedná autonomní taxi, dojde na autonomní bus, nebo sedne do svého spalovacího auta, které si z důvodu svojí specifické situace pořídil. Se včerejším přístupem k zítřejšímu problému to prostě nevychází. Navíc se nám může rozjet ta miniuranová či thoriová ekonomika nebo nějaká jiná šílenost, která na rozdíl od soláru a baterií dnes nemá náznaky komerčního použití a těžko se s ní kalkuluje na 30 let dopředu…

                    11. Pred 30 lety si lide mysleli, ze v roce 2000 budeme vsichni letat. Myslim si, ze nemuzeme dnes tusit, co bude za 30 let. Kdyz vynecham ruzne apokalypticke scenare, tak se docela dobre muze stat, ze fura lidi bude pracovat doma a do zadne prace dojizdet vubec nebude. Prenos dat je celkem sranda, ale prenos energie uz ne. Ale zase muzeme mit uplne jiny system ziskavani energie maleho vykonu. Proc vlastne vubec nabijet nejake baterie? Atd.

                    12. Bych dodal, že si to mysleli – a nelítá nikdo a lítací auta se krom prototypů nikdy nikam nedostala. Pořád lidi jezdí v autě nebo sockou, pořád žijí v malejch bytech který splácí celej život. Krom trochu lepší elektroniky se nic zásadně nezměnilo. Papírová životní úroveň měřená počtem telefonů možná vzrostla, v reálu to vlivem socanů je stále horší (zbídačená střední třída a stále chudší chudí).

                      Nevim co by se mělo změnit za dalších třicet let, do výzkumu materiálů apod. se rvou nemalý prachy a nic úchvatnýho z toho zatím není a nebude. V poslední době naopak stále víc proudí prachy do zelenejch a podobnejch píčovin a centrálního řízení pětiletek na nesmyslný kraviny, takže vývoj i životní úroveň upadá. Za třicet let je pravděpodobnější, že Evropa bude zbídačená na sračku, než že budem tak bohatí, že bude moct obrovsky plýtvat zdrojema na nějaký elektrohračky. Ano, tak to je, obrovský plýtvání zdrojema. Přesnej opak efektivity, kterou potřebujeme, abychom nehráli ve všem osmnáctý housle. Potřebujeme kvalitní jednoduchý výrobky s dlouhou životností. Místo toho to jsou stále větší přetechnizovaný složitý sračky a ze všeho se stává spotřební zboží, který ovšem – krom nějakejch aut (a to je hromada fabrik ještě jenom místní pobočka, takže prachy proudí jinam) – tady ani nikdo nevyrábí. Tak ještě začít dělat i spotřební baráky a bude to komplet.

                    13. Re: Behemot
                      4.1.2017 v 0:04

                      V automatizaci jsme se za tech 30 let docela posunuli, co se vypocetniho vykonu tyce. Ale kybernetika zustala temer tam, kde byla, protoze mechanika proste ma stale stejne moznosti.

                      Osobne si myslim, ze za tech dalsich 30 let se proste bud najde zpusob komprese ciste energie a ne jeji premena na chemickou (neco jako Teslovy kondenzatory pro akumulace blesku) a nebo uplne jiny zdroj energie bez nejakeho predchoziho ladovani. Ono tech 30 let utece jako voda, ale urcite sance v tom vidim.

                      Auto na baterky je nahovno.

                    14. Automatizace jo, ale…co to reálnýmu člověku přineslo? No ve výsledku docela hovno. Sem tam něco, ale většinu práce doma stejně musí zastat sám, různý ty předražený jabkový bezdrátový nesmysly po celým bytě na dálkáč z patlofonu jsou dobrý tak pro metrobuzny v různejch těch Prahách v nájmu. Normální člověk to neřeší, protože krom machrování před jinejma metrobuznama to moc dobrý není. Něco ve fabrikách, ale to běžnýho člověka moc nezajímá. Možná se lehce zvedla dostupnost různejch věcí, protože se to bouchá levněj, ale na západě si střední třída před 30 lety mohla koupit taky docela co chtěla, protože na to měla. A naopak jde prudce dolů kvalita, tak musíš kupovat víc i kdybys nechtěl. Že má každej komp doma, vr práci, všude a v kapse telefon, no, má se proto líp? Nevim, přijde mi, že dřív moh člověk zajistit základní věci, tj. střechu nad hlavou a takový i bez toho, aby se na padesát let zadlužil a udělal ze sebe ovci. Že se trochu rozšířila elektronika je hezký, ale z toho se nikdo nenažere, ani ho to nezahřeje a neschová se tam před deštěm.

                      Člověk by si řekl doprava a dopravní systémy, ale poslední roky to zelení kripli zneužívají proti lidem, tak to je spíš za trest. Ani nemluvím o šmírování na každým rohu. I díky tomu to je stále víc pozadu za nárůstem intenzity, na kterou už to nestíhá reagovat.

                      Na Star-Trek obávám se moc nevěřím.

                    15. V panelákové garsonce home automation opravdu moc nevyužiješ. Ale když máš obývák o skoro 50 metrech čtverečných s 16 LEDkovými svítidly, tak se nějaké inteligentnější ovládání hodí. Je tu dost lidí, kteří to u nás viděli v praxi… Kromě toho je to fajn například při řízení vytápění, ventilace*, ohřevu TUV, různých protizámrzových bazmegů – my jsme jen tímhle dokázali stáhnout spotřebu elektřiny z roku na rok o ca 35 %.

                      Ad „předražený jabkový bezdrátový nesmysly“ – Apple tuším žádné věci pro automatisaci domácnosti nevyrábí. Ale to, co vyrábí, v drtivé většině případů prostě funguje – resp. funguje asi tak 10 x méně špatně než alternativy. A to je to, za co se platí. V práci, kde jsem za to placen, se milerád budu patlat v Androidu, J2EE. Ale doma chci klid a tak mi tam tyhle věci prostě nesmějí.
                      ___
                      * Třeba zrovna teď tu mám rozpracovanou ventilační rekuperační jednotku do škol, která funguje zcela autonomně – bere do úvahy obsah CO2 ve vzduchu, rozvrh hodin (preferuje větrání o přestávkách), má to vstup na mikrofon takže umí rozlišovat co se ve třídě děje a podle toho si dovolí či nedovolí dělat větší kravál vyšším výkonem ventilátoru a tak.

                    16. Jabko přímo ne – ale existuje kvantum pidifirmiček co si bouchaj HW a SW na tydle nesmysly na koleně. Je to drahý a to je tak všechno, kromě hipsterskýho zvedání ega to je k hovnu. Pořádnej systém řízení vytápění apod. o kterým mluvíš je trochu někde jinde než tyhle předražený hračky.

                      A hlavně to je běžnej pokrok, není to nic převratnýho. Rozhodně to není nějaká vesmírná technika, kterou nám tady kolegové předestírají že za dalších 30 let budem určitě mít. A pořád si to nemůže dovolit každej, předpokládám si uvědomuješ, že ve střední třídě krom Tebe poslední dobou moc lidí není. Rozhodně ne v tomto státě. Stále víc rodin žije v kutích o celkové rozloze srovnatelné s tím vaším obývákem, takže celkově mi ten pokrok tak skvělej teda nepřijde…

                    17. Behemote, nechte na hlavě:-), některý ty „bezdrátový sračky“ jsou celkem užitečný. Já třeba, protože když už jsem na gauči, tak línej jako prase vstávat a tak mám dvě volný tlačítka na dálkáči naučený na vypínač-stmívač hlavního světla v obýváku.
                      Ale je to klasický IR a nezasírám zbytečně své okolí wattama vf výkonu na gigahertzech.
                      Pár takových vychytávek už dávno po kvartýru mám, ale vysloveně jen pro zpříjemnění života – žádný „trendy“ či módní věci – jen čistě funkční.
                      Dnes je bezdrátová kdejaká píčovina a vede to k čemu? Že je životní prostředí tak zamrdaný naprosto zbytečnou, neefektivní a i škodlivou vf energií, že harmonický a zákmity některých z nich už pomalu likvidujou analogový FM rozhlasový pásmo, co bylo ještě donedávna právě díky FM modulaci považovaný za nejodolnější rušení a to i impulsnímu /při dostatečné intenzitě vf pole z FM vysílače/.
                      Bezdrátový zvonky často zvoní i o pět baráků či pater dál a „nikdo neví jak je to možný – určitě nás ale napíchli táto!“ – ve výsledku tyhle píčoviny lidi spíš stresujou.
                      Taky chci jednoduchý, spolehlivý a trvanlivý výrobek. Ve svém oboru si leccos udělám sám k obrazu svému, ale malé, jednoduché, nepřetechnizované espresso už nezvládnu.
                      Oni by totiž skláři neměli co žrát, víme?

                    18. No jak řikám, normální věci jo. Tohle o čem mluvím jsou ty hypsterský věci na BT nebo wifině aby si mohli připadat důležitě že maj v jabkofonu dálkový ovládání pomalu i od prkýnka na hajzlu. Do té doby než se jim to vybije, nebo jim to někdo nenahackuje, že…

                      Věci jako rolety nebo stmívač světel na DO šlo udělat i v 80. letech, dneska je to jenom o něco menší a levnější, ale převrat v tom není. Zapojení na Ethernet je ve výsledku spíš k zlosti, než že by to mělo reálnej přínos…naopak to člověku vnucují pomalu i v krabici od bot. Pak je problém koupit normální televizu co nemá rozlišení miliarda (v době, kdy kanálů na prstech jedné ruky snad začíná vysílat ve FullHD, po dekádě digitálního vysílání) a jakýsi androidí šmejd v sobě, což je akorát další poruchovej nesmysl.

                    19. @Behemot 4.1.17 v 0:04
                      „Bych dodal, že si to mysleli – a nelítá nikdo a lítací auta se krom prototypů nikdy nikam nedostala.“

                      Staci jeden den napsat ‚litaci auta‘, a hle … nasledujici den je tu:
                      http://vesselnews.io/israels-flying-car-drone-moves-closer-delivery/
                      Tento model stoji $14 milionu a zachrani zivot(y).
                      http://www.reuters.com/article/us-israel-flyingcar-idUSKBN14N190

                      Disclaimer:
                      There is still plenty of work required before the autonomous vehicle hits the market.
                      (skepticky preklad: Jeste je treba na tom zamakat, nez si autonomni vozidlo zakaznik vlozi do nakupniho kosiku v e-shopu)

                    20. Lítací auta jsou nesmysl z jedinného důvodu. Pokud dojde při provozu na silnici k sebemenší kolizi – ťuknutí do blatníku, nárazníku, nebo třeba i střet s cyklistou nebo chodcem bez zranění při skoro nulové rychlosti – tak jenom šílenec by v tom jel na start a odstartoval. Přece jenom na letadla jsou kladeny jiny bezpečnostní standardy než na auta a to s čím může auto bez problémů pokračovat v cestě po silnici může být auto-letadlo ve vzduchu fatální problém.

                    21. Re: zdesu
                      4.1.2017 v 11:41

                      No,ale praxe veli neco jineho. Litaci auta se daji lidem do rezimu testovani, pricemz veskere zisky pujdou za vyrobcem a zodpovednost za ridicem. A je po problemu…

                    22. Jo, tak to bylo před pěti lety, a před tím před pěti lety, a před tím před pěti lety zrovna tak, atd.

                    23. Ale jo, jeden slušně lítací prototyp, co fungoval přece vyrobil Fantomas a valila mu ta upravená déeska slušně – a určitě i lacino, žádnej hydrazin, nebo takový sračky – určitě vodík, nebo upravený hnědý uhlí, co mělo lepší vlastnosti a víc energie, než třeba tuhý raketový paliva:-)
                      Co my víme, co bude za těch 30+ let. Mrzí mě a zároveň těší, že se toho při svém věku bezpečně nedožiju. Mrzí, protože bych to chtěl vidět.
                      Zároveň i těší, že se nedožiju. Protože to zároveň nechci vidět, tu sešněrovanou a zglajchšaltovanou čirou hrůzu. Stačí mi úplně, co mi ty vládnoucí parchanti udělali z mého světa, ve kterým mi bylo skoro až do konce 20.století celkem dobře, co mi všechno udělali, sebevědomě to prohlašujíce za „nevyhnutelný pokrok“ od mých šťastných telecích pubertálních let, co udělali se světem zhruba od roku 1998 až doteď. A nekdy z toho jde až hrůza. Takže to radši nechcu vidět, i kdyby se nakrásně a zároveň věk postupně prodlužoval třeba na průměrných 100let, samozřejmě s mozkem aspoň na vyšší volnoběh a semtam čtyrka a 7000/min. :-)
                      Třeba se potom tady z toho poserte – mě ale můj vyšší věk opravňuje tvrdit, že nikdy nic nebylo tak, jak se to vypočítalo, namalovalo, naplánovalo, nafinancovalo – a nakonec ve výsledku bylo cosi tak jiného, že byli všichni zklamaní.
                      Pro příklad nemusím chodit až tak daleko – je to zrovna ten konec 20. století.
                      To bylo kurva plánů!

                    24. „..zároveň nechci vidět, tu sešněrovanou a zglajchšaltovanou čirou hrůzu..
                      …Mrzí, protože bych to chtěl vidět…..
                      Pro příklad nemusím chodit až tak daleko – je to zrovna ten konec 20. století.
                      To bylo kurva plánů! „

                      AMEN! Taky mam takove podobne – ani ne tak pocity – ale spis predtuchy….kdybych si mohl vybrat,
                      asi bych se na planetku koukal z povrchu Mesice.

                    25. Zajímalo by mě, co může o řád zkrátit tu dobu nabíjení.
                      Dobu nabíjení by snížilo zmenšení kapacity akumulátorů díky snížení spotřeby. Ale snížit spotřebu o řád není možné ani teoreticky.

                      Čili kapacita akumulátorů neklesne, to spíš naopak bude muset růst.
                      Tím se dostáváme k tomu, že při nabíjení je nutné ty kWh do akumulátoru nějak přenést- když se o řád zkrátí čas, musí se o řád zvýšit výkon.
                      Jednak je otázka, jak by se ten výkon přenášel aniž by to celé shořelo, jednak jestli se tu zmiňovaly špičky v síti jako problém, tak s tímhle to bude o řád horší.

                    26. Výkon se při nabíjení může přenášet nějakým supravodičem nebo i jen řádně dimensovanou proudovou kolejnicí. V autě to samozřejmě nepřipadá do úvahy, ale pokud by se používal systém výměnných akumulátorů a nabíjecí zařízení bylo stacionární, tak by to šlo. Problém je samozřejmě to, jak donutit akumulátor k tak rychlému přijímání energie.

                      Problém s celkovým zatížením sítě vidím jako daleko závažnější.

                    27. a co treba elementarni problem, ze pokud nabijis akumulator, tak tam musis rvat elektrinu pod podstatne vetsim napetim, nez je nominalni napeti toho akumulatoru ?

                      a samozrejme, cim rychleji nabijis, tim vetsi rozdil nabijeciho a nominalniho napeti musis pouzit a tim vetsi teplene ztraty dosahnes ? Uz jsi treba nekdy rychlonabijel RC elektru na profi pocitacem rizene nabijecce s balancerem z autobaterie ? Pokud ne, tak te mohu s klidem upozornit, ze ctyrikrat, petkrat nabit RC auticko znamena pro jistotu zaparkovat velke auto na kopci, jinak uz nenastartujes…. Ztraty 90% budou tak plus minus realita.

                    28. Horší než samotná velikost ztrát je to, že lithium velicedobře hoří, ten vodík z toho elektrolytu když se rozkládá taky dobře hoří, a tak se to musí udržovat za všech okolností chladný.

                      Sny o pětiminutovým nabíjení tady mistrů jsou jenom dalším z mnoha dílků jejich fantasmagorie, protože značnej problém je úplně v každým jednom kroku toho jejich snu. A proto je třeba zahodit fungující věci (tzn. auta se spalovacím motorem) a začít dělat neefektivní šmejd…

                    29. Nedavno jsem sem hazel odkaz na nejakou – dokonce ceskou – firmu, co tyhle problem docela vyresila. Ty baterky jsou vyrazne odolnejsi, nezahrivaji se tolik, elektrody se teplem nedeformuji a jako bonus do toho muzes mlatit palici,vrtat vrtackou a podobne a nic se nestane, zadny vybuch neneastane.
                      Pravda, porad tu jeste je ten problem s kapacitou, ktera se nezvetsila dostatecne na to, aby to bylo naprosto idealni, ale I tak pokrok VELMI znacny…

                    30. Dej už taky pokoj kurvadrát. Až to koupim na krámě v tužce za 50 korun, tak řekni, do té doby radši pomlč.

                      Sem relativně mladej a tady těch úchvatnejch elektrolytů sem vidět po novinách apod. už tucet. Do produkce se dostaly možná tři a mimo LFP po tom neštěkne pes.

                    31. Re: zrg1
                      4.1.2017 v 9:51

                      Ale notak… zadne „podstatne vyssi“ napeti se nekona. Ony plati zakony soudruhu Ohma a Kirchoffa. Paklize odpor privodniho vedeni je minimalni, k cemu by to podstatne vyssi napeti melo byt?

                    32. Sysope, je třeba vytvořit napěťový spád, aby do velmi nízkého vnitřního odporu akumulátoru šel „vtlačit“ požadovaný proud. Pokud by byl spád minimální či žádný, jsou napětí vyrovnána a proud poteče jen vyrovnávací, daný např. vnitřním odporem alternátoru a akumulátoru, například. To se stane, když se posere napěťový régl přímo v alternátoru a nebudí jej natolik, aby ten spád vznikl. Pak sice s běžícím motorem krmíš spotřebiče, ale bez nejméně toho dvouvoltového spádu /12V<14,2V/ do akumulátoru nedostaneš ani hovno. Ten se spíš bude při volnoběhu a nízkých otáčkách ještě vybíjet – protože je posraný régl a drží výstup třeba na 12,3V. Ve vyšších obrátkách stíhá alt všecko krmit, ale při nízkých a beze spádu už bereš z aku, který není dobíjen pomocí toho napěťového spádu při vyrobeném přebytku ve vysokých otáčkách.
                      Ten napěťový spád navíc u sofistikovaných akumulátorů, ale i u toho blbého Pb musí být mírně proměnný, protože nabíjením se mění /klesá/ vnitřní odpor článku. Opravdu chytré nabíječky i debily to samozřejmě průběžně měří a upravují podle charakteristiky, druhu a kapacity článku.
                      Ale ten napěťový spád tam být nutně musí a supravodivost je zde k ničemu, eliminuje jen ztráty na kabelech, ale účinnost článku tím nezmění.

                    33. Tohle jsem počítal v jiném vlákně, ale s dovolením se o výsledek podělím i zde:
                      Dal jsem si tu práci a koukal jsem v Počernicích na konci D10 na ctvrkot u MOLu. V průměru je odbaveno pět aut za minutu, což je přes sedm tisíc aut za den. Je mi jasné, že analýzu trochu kazí prodejna a záchody, proto budu brát těch aut jen 4800. Na jedno stání je to tedy 480 aut denně, odkud vyplývá, že výměna akubloku nemůže trvat déle, než 3 minuty, pokud se mi na pumpě nemají začít hromadit auta. Jdeme dál. Předpokládejme, že dobíjení jednoho akubloku na supervýkonných nabíječkách uvnitř infrastruktury pumpy trvá dvě hodiny. Pumpa za hodinu obslouží 300 vozidel, s jistým zjednodušením tedy budu (diskrétně, ve skutečnosti je proces rozestřen v čase té hodiny) co hodinu potřebovat 300 mabitých akupacků a co hodinu mi 300 vybitých baterek přibude. Potřebuju tedy cca šest stovek nabíjecích stendů (a 100 kW každý), což mi dává pouhých 60 MW příkonu. Na chvíli zanedbáme provozní skládek baterek (aby je manipulátory ukládaly a braly na/z definovaných pozic) a budeme počítat jen s těmi šesti stovkami packů. Akupack Tesly váží 600 kg, což je celkem v pohodě, bavíme se o skladované a manipulované hmotnosti 360 tun. Objem akupacku vezměme pro jednoduchost kubický metr, což je osmimetrová krychle jen na akupacky, naskládané bez mezer. Pokud ovšem zohledníme i samotná nabíjecí pracoviště, dopravní profily, dráhy robotických manipulátorů a další, vyjdou čísla mnohem méně optomistická. Ergo, pumpa na akupacku bude vypadat jako menší fabrika, s vlastní rozvodnou, trojsměnně pracujícím obslužným personálem, dílenským a opravárenským zázemím :)

                    34. Ty vole, jako benefit, že budu moct nabíjet a jezdit, jo! Jinak budu šmajdat pěšky, co? Světlý zítřky kdy je na auto (nabíječku) pořadník, žejo? A nějaký zasraný že prej „inteligentní“ dobíjení sítě autem a nazpátek nebo jak si to vy magoři představujete a podobnej shit…seš fakt kokot, nebo ho jenom hraješ? To je výhoda že až budu potřebovat, tak to nepojede?

                      Když se teď seberu, tak jenom obuju boty, bundu a můžu odjet kamkoli do dvou minut i s cestou. Hned bez nějakejch sraček. Právě teď nemám natankováno, ale řekněme že dotankuju po cestě což je sranda na pět minut a pak si můžu dojet na jeden zátah do Brna a zpátky (a eště si můžu v kufru vézt dalších 70 litrů benzínu navíc).

                      Nebo ty tvoje výpočty ty vole, přes mega za nějaký sračky, který rozhodně nevydrží 12,5 roku v tahu (vím jak je to poruchový a co to dělá, prodávám to), rozhodně to nebude stát už pozejtří desetinu (nebude to stát míň nikdy, koukám do ceníku distributora a rozdíl mezi kusem, paletou a kontejnerem je v podstatě několik procent, tak to kurva konečně pochop, hňupe) a to eště za 12,5 roku dalšího půl mega? Tě pustili v porodnici na palici? Za takový prachy koupím slušnou ojetinu a ten zbytek neprojezdím na benzínu ani za dvacet let při spotřebě 12/100. A to je jenom nějaká píčovina na nabíjení, to nemluvim vo tom, že auto bude potřebovat retrofit za dvacet let asi čtyřikrát. A už sem řikal že teď dojedu na jednu nádrž na otočku do Brna a zpátky? To si budu za sebou táhnout třítunovej vozejček pro extended run, žejo? Nebo jak vymysleli ti tvoji soudruzi, tak elektrocentrálu a nádrž s benzínem, to je ten pokrok! Co na tom, že teď už to mám přímo pod kapotou, a to už nějakej ten pátek…

                      Tý vole tak todle už né, padej do ignoru. Mladej socialista byl skoro každej, ale ty seš über debil. Jestli ti sleze z mozku ta zelená plíseň, tak mi pak napiš, do té doby to vzdávám, sorry. Potapetovanej celej web těmadle sračkama je na mě takle večer moc.

                    35. Re: Behemot
                      3.1.2017 v 23:39

                      Kolikrát jsem tady psal, že elektromobil je dneska pouze pro úzkou skupinu lidí, často dotovanou? Komu by sakra mohlo vadit „palivo“ v práci „zdarma“? Tesla dává záruku na baterky v autech 8 let a Powerwall 10 let, asi je to banda idiotů a měli by se od Vás něco přiučit. Trochu jste opomněl, že celý zbytek baráku na to poběží taky… Zelenou plíseň mají na mozku dotační šílenci, já se klidně vsadím, že se to prosadí i v té poslední prdeli na planetě, bez dotací, a nakonec se to bude ještě danit, aby se nástup zpomalil. Právě teď nemáte natankováno, ale – právě teď můj kůň není ustrojený a odpočatý, ale… (debata někdy po roce 1900 mezi obhájci automobilu a koní)
                      OK. Kolik jste ochoten vsadit? To srovnávání včerejška se zítřkem mě už unavuje.
                      První autonomní auto v komerčním provozu – do 2020 – 1000 Kč, do 2025 – 5000 Kč.
                      Diskuze o tom, zda má vůbec smysl zvažovat střechu bez soláru u nových budov – do 2025 – 1000 Kč, do 2030 – 5000 Kč.
                      Více prodaných elektromobilů celosvětově než se spalovacími motory – do 2030 – 500 Kč, do 2035 – 5000 Kč.
                      Komentáře o tom, že mladí nechtějí a neumějí řídit – do 2030 – 1000 Kč, do 2035 – 5000 Kč. Uložíme to do nějakého nízkorizikového fondu nebo dluhopisů a vítěz bere vše… Klidně se s Vámi někde u notáře sejdu :-P

                    36. Tohares: Tesla dává „záruku“ 8 let tak, že od zákazníků vybere vyšší kupní cenu a spekuluje na to, že se s Teslama moc NEJEZDÍ a akumulátor se neopotřebovává. Kdo jezdí moc, Tesla mu koupí nový akumulátor z peněz vybraných ve vyšší kupní ceně. Záruka tak v žádném případě nekoresponduje s fyzickým stavem akumulátoru.

                      Jak víme, tak v některých Teslách jsou velmi dobře známé články 18650, které při denním používání vydrží 2 max 3 roky. Stejné články jsou v noteboocích, můžeš se osobně přesvědčit.

                    37. Ne že bych celkově nesouhlasil, ale zrovna velikost i tvar těch jednotlivýh článků jsou zcela irelevantní. 18650 může být kvalitní článek, stejně jako šmejd.

                    38. V noteboocích jsem doposud neviděl nic jinýho než Samsung, Panasonic, Sanyo. Máš dojem, že se dá pořídit ještě něco kvalitnějšího?

                    39. Re: neuromancer
                      4.1.2017 v 8:36

                      S těmi auty se nejezdí, a proto těch prodaných 188000 (-22200 za poslední kvartál) aut https://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_Motors najelo za 6 měsíců před prvním říjnem 1,609G km https://electrek.co/2016/10/01/teslas-global-fleet-just-reached-3-billion-electric-miles-driven/, což je 9704 km na auto. Tedy 19408 km za rok a to jsem zanedbal, že 39k aut bylo dodáno v průběhu těch 6 měsíců.

                    40. Tohares: Průměr nelze aplikovat, z hlediska amortizace akumulátoru nelze říct že každé jednotlivé vozidlo najelo 9704 km. Tak jak to chodí, někdo najede 3000 km za rok, jiný 150 000 km za rok. A proto se to vyplácí, akumulátor se mění jen té skupině co jezdí hodně.

                      Mimochodem, pročpak nikde není PR článek o počtu vyměněných akumulátorů v záruce? Odpovím si sám, protože cokoliv spojeného s reálnou životností akumulátoru je elektromobilní tabu :-)

                    41. Re: neuromancer
                      4.1.2017 v 18:08

                      LOL, elektromobilní tabu, a proto https://survey.pluginamerica.org/model-s/charts.php.
                      Než se začnete smát těm procentům u baterií, je potřeba vědět, že většina byla vyměněna kvůli vadnému spínači. Nicméně zákazník jezdí a Tesla není ve ztrátě kvůli zárukám, ale investicím.

                    42. Tohares: Takže počítat kilometry všech vozů v provozu umějí a sečíst počet záručních výměn dost drahých věcí v hodnotě 12 000 USD neumějí? :-) Odpovím si sám, moc dobře znají počty, ale je to tabu.

                      Uvedený graf je sice staticky nevalidní, ale i tak je jasný trend, že po třech letech je problém s akumulátorem, zřejmě pokud se s autem pravidelně jezdí. Povídačky o vadném vypínači ignoruji.

                    43. Tohares:
                      Solární panely: Neřeší pro elektromobilitu vůbec nic.
                      Baterie: Tak drahé že jsou pro energetiku zcela nepoužitelné.
                      Inteligentní řízení sítě: Již dávno existuje.

                      Vedení do tvého Prostějova se musí +- ztrojnásobit, protože většina lidí nabíjí v jeden čas v noci, nikoliv jak si představuješ ideálně rozprostřeně po celý den. To je řešitelné, ale nákladné.

                    44. a jeste jedna drobnost k Tesle a jejimu „fenomenalnimu“ uspechu.
                      Musk je typicky knize Potemkin, vybrat dotace, povozit celebrity ve zlatem kocare, naslibovat hory doly, ceho dosahne do roku 2020, ale nic konkretniho za nim neni. Jenom ztraty a nesplnene sliby. V roce 2016 neplnil plan vyroby a nejhorsi vysledek mel v kvartale4.

                      Ale vis jak, slibem, kolik ma predobjednavek na model X nikoho neurazis. To ale porad neodpare tech 2800 aut, ktere mel v Q4 vyrobit a nevyrobil.

                      P.S> na osmeho ledna ma startovat dalsi Falcon, po tom epochalnim vybuchu na statickych zkouskach, kde v „ramci uspor“ vybuchla nejen raketa, ale i naklad telekomunikacnich satelitu.

                      Uz se tesim, s jakym zlepsovakem a setrenim nakladu prikluse Musk tentokrat.
                      A cim nas opet ten „superspolehlivy“ Falcon prekvapi.
                      *******************************************************

                      Another quarter, another disappointing delivery announcement from Tesla, which moments ago reported that for the fourth quarter and full year, had delivered 22,200 and 76,230 vehicles, well short of Wall Street estimates of 25,000 for the quarter and shy of the full year goal of 80,000.

                2. Všechno je řešitelné. Protože rozvodná síť to nezvládne, je třeba řešit dobíjení místním zdrojem.
                  Takže v dalším dotačním období to vidím na dotace na generátorovou jednotku s parním strojem na hnědé uhlí (protože spalovací motor je fuj) na dobíjení baterek elektromobilů. Může se to jmenovat třeba Hnědá úsporám.

                  1. jojo, presne. jak rikam ja, kupte si pozemek na Nevadske pousti, vyserte se na sezonnost (jaro leto podzim zima, prsi neprsi atd), postavte si hektar fotovoltaiky, ktera vam rocne vybleje 400 nadrzi nafty v elektrickem ekvivalentu, kupte si dve Muskoviny (redeji tri, protoze maji porad nejake technicke trable)… http://www.wreckedexotics.com/does-tesla-have-an-unintended-acceleration-problem-0011872
                    https://teslamotorsclub.com/tmc/attachments/potential-tesla-x-issues_web-2-pdf.168870/

                    a muzete mit jednu nahradni, jednu dobijet real time a jednou jezdit. Muzete srat na prenosovou soustavu, na skladovani elektriky v bateriich a mate slusnou sanci, ze budete na par let sobestacni, co se spotreby elektriny tyce.

                    Bohuzel, my v CR jaksi nemuzeme spolehat, ze tu pro kazdeho ovcana budeme moct postavit 1ha fotovoltaik na pousti, takze si nemuzeme dovolit ten luxus predimenzovat FV zdroje na nezbytny nasobek kapacity, aby i v nejnepriznivejsim scenari (v zime), kdy slunce nesviti, ale spotreba elektriny naopak kulminuje, jsme jeste meli na zbytne kokotiny typu elektromobil, protoze Makrele se sadlem na mozku to pripada jako bezva prumyslove odvetvi na odklaneni dotaci.
                    Zapomente uz jednou konecne na pouzitelnost elektromobilu v praxi. Jako auticko pod vanocni stromecek pro desetileteho kluka dobrty. Jinak uplne k hovnu. Ani by si ty kokotske elektromobily nedokazaly zajistit distribuci baterek samy pro sebe. Dovedes si vubec predstavit kamion, co by co pul dne musel zastavit a nechat si poslat dalsi nakladak jen pro vymenu svych vybitych baterek a zamestnal pritom pet servisnich techniku, anebo by cekal 3dny na dobiti v nejake rozvodovne o velikosti pulky Temelina, s neustalym rizikem, ze jeden z tech tisici kamionu zacne horet a cela ta miliardova nadhera pujde do PICE ???

          2. “ Tohle by v situaci s občasnými zápornými cenami na trhu slíbil jen blázen nebo uplacený.“
            Momentalne, v absolutne pokrivenem trhu vladnimi dotacemi pro vyrobu a nakup EV, vy mluvite o blaznech a korupci?
            Uooooaaaaahhhh!
            Ja vam preji toto – at nekdo revolucne pres noc objevi a uvede vyroby do tydne akumulator o velikosti 10-ti litroveho kyble
            maximalne 20 kg tezkeho, ktery bude mit kapacitu tech ~7,000 Li-on 18650 clanku co ma TESLA dneska (o vaze 600 kg?).
            A sazim se, ze az se rocne proda 17.6 milionu techto EV, to bude teprve fofr v tech elektrarnach!
            A nejen tam.
            Hlavne ty solary v noci, tem porucime at jedou na 200%.
            (vaffanculo!! … jsem se probudil, cely zpoceny, s pravou rukou v nocniku) ;-)
            So long, my friend.

            1. Trh je pokřivený, ale antijaderně (ne úplně právem). To nic nemění na těch bláznech. Protože uplacený může křivit trh, ale křivit jej jiným směrem, tedy bojovat proti jiným úplatkům? Nevím, nevím.
              Nikdo nemusí nic přes noc objevovat, protože to, co mají, se prodává docela dobře a to, co budou mít, se bude prodávat lépe… No jo, pán objevil Ameriku, náklady na solár se počítají i s baterií, a přece se prodávají, vizte ten ostrov Ta’u.
              A pak bychom mohli rozebrat dotace do průmyslu okolo fosilních paliv https://en.m.wikipedia.org/wiki/Energy_subsidies

            2. Hlavne ty solary v noci, tem porucime at jedou na 200%.
              Ve Španělích (tuším) jsou na to mistři, tam vymysleli obnovitelný perpetuum mobile. Stačí přihodit halogenku na panýlek a motor na vrtuli a toto valí, těch peněz!

          3. Efektivita elektromobility je obdobná jako pálit ropné produkty přímo v autě, to proto že elektřina se z velké části získává pálením uhlí a marněním elektřiny v několikeré přeměně.

            Solární panely jsou známé 50 let a potenciál ke zlepšení již je velmi malý, pokud nenastane nějaký zásadní fyzikální objev.

            Budoucnost má umělá syntéza benzínu a obdobných uhlovodíků, náklady na palivo budou vyšší než dnes, na druhou stranu menší než amortizace akumulátoru v elektromobilu.

            1. A čísla by nebyla? http://www.hybrid.cz/pocitame-je-z-hlediska-emisi-vyhodnejsi-spalovaci-auto-nebo-elektromobil
              Palivo nikdo bez dotací nevyráběl ani, když byla ropa za 135USD za barel. D-FENS Vám určitě osvětlí, jak ekologická a ekonomická jsou biopaliva, akorát agent Bureš a EU si to nenechají nikým kazit. A u přímé syntézy bude podobný problém jako u vodíku. Navíc pořád zanedbáváme rozdíl mezi lokálními emisemi a celkovými.

              1. Číslo je kolem 125-150 g CO2/km a je to srovnatelné s běžnými auty.
                Demagogický slint, započítávající rafinerii a úmyslně ignorující ekologické neštěstí výrobu několika metrákového akumulátoru pro elektromobil, ignoruji.

                1. Já vím, s tím čtením máte problém – „Přibližně 1,9 tuny CO2 je vyprodukováno při těžbě a zpracování materiálu baterií, 1,5 tuny CO2 je vyprodukováno při výrobě samotných baterií. Celkem má elektrický Focus o 2,8 tuny CO2 vyšší emise z výroby, protože něco se ušetřilo na součástkách, které v elektrickém modelu nejsou. To je ideální začátek technického výpočtu.“ A dohledat si něco na googlu taky neumíte, nevadí, udělám to za Vás.
                  https://www.tesla.com/en_EU/blog/teslas-closed-loop-battery-recycling-program?redirect=no
                  http://www.businessinsider.com/facts-about-the-tesla-gigafactory-2016-6/#everything-will-be-recycled-7

                  1. K článku už jsem se vyjádřil.
                    Akumulátor o hmotnosti 275 kg má výrobní náročnost kolem 6 tun CO2, náročnost likvidace 300 kg CO2, při nadhodnocené životnosti akumulátoru v elektromobilu 1000x 100 km to dělá kolem 65 gramů na 100 km, zásadní emisní úspora se tak nekoná.
                    Promo a PR články nečtu.

                    1. Bez zdroje, ale nevadí. Je potřeba si uvědomit, že emise aut se měří v hodnotách na kilometr ne 100 km. 65g na 100km je ve skutečnosti 0,65g na km.

                    2. Teď jsem se chytl v chybě já, neva. Ale zdroj bych chtěl…

                    3. A pak můžeme akupack ještě použít jako domácí záložní zdroj…

          4. „elektrony získávají a posílají do auta mnohem efektivnější cestou, než ropné pole->těžba->transport->rafinace->transport->tankování, pokud se bavíme o spotřebě energie na kilometr.“

            No, nevím, nejlíp to bude vidět když elektrárna bude plynová: Spálením plynu se ohřeje pára, ta roztočí turbínu, ta vyrobí elektřinu, která projde skrz přenosovou soustavu k nabíječce, ta ji s nějakou ztrátou dostane do akumulátoru, který pak pohání elektromotor a ten pohání auto.

            Druhá varianta je ten plyn spálit rovnou v tom motoru.

            Co se týká nabíjení aut ze solárních panelů, to nepůjde bez pokroku na poli akumulátorů (protože solární panely dodávají elektřinu jen když svítí slunce), ostatně stejně jako sám rozvoj elektromobilů.

            A dokonce i podle Tesly žádná aktuálně zkoumaná technologie v blízké době takový pokrok nepřinese.

            Ani ten přístup často používaný orgány EU, že když to aktuálně není technicky možné, naplánujeme to na za 20 let a ono se to nějak vyřeší (a když ne, v té době už to dávno bude problém někoho jiného), mi taky nepřipadá úplně správný.

            1. Já bych to s dovolením vylepšil elektrárnou s agregáty poháněnými mazutem, třeba Vojany. Tam je celý cyklus ještě zábavnější. Hle:
              Ropné pole->těžba->transport->rafinace->transport->tankování->přečerpávání+předehřev->spalování->ohřev páry->roztočení turbíny->vybuzení turbogenerátoru a produkce výkonu na hladině 22kV->transformace na hladinu 110kV->přenos vedením vvn->transformace na hladinu 35kV->přenos na distribuční bod->transformace na hladinu 0.4kV->usměrnění pro mlunozřídlo->nabití akumulátorů mlunohybu a ohřev okolí proudy řádu stovek ampér->frekvenční měnič->rouztočení elektromotoru mlunohybu. Dál už je to stejné, jako u spalovacího motoru, jen převodovka a rozvodovka s diferenciálem chybí. Jejich hmotnost nahrazují akumulátory.

              1. Jejich hmotnost dalece překonávají. Můj litinovej motor má 80 kg, převodovka s drobnostma bude kdyby 50. Akumulátory mívají několik stovek kilo.

                1. Ja teda nevim, ale zacina mi z toho celeho nejlip vychazet auto na drevoplyn…

                  1. Proč ne rovnou na svítiplyn :D

                    1. Svítiplyn se dodával ve flaškách. Ale do dřevogenerátoru nasypeš směs špalíčků měkkého a tvrdého dřeva, zapneš větrák, rozfajruješ, vypneš větrák a pak už jen jedeš, občas dosýpaje dřevo a trouse horký popel. Akorát je oser celý ten cukrovar večer vyplachovat a pucovat.

                    2. Náklaďáky Praga ve verzi RN-G a ještě pár nějakých zahraničních, co měly na korbě v koutě generátor na dřevoplyn ještě pamatuju, origoš škodovácké Sentinely také, i to jejich zdaleka slyšitelné pšoukání a prdění. Nebylo to nijak rychlé, ale vyjelo to snad všude.
                      Všecko to jezdilo, uvezlo to tuny a tuny, naprosto primitivní a na tu dobu i spolehlivá technika. Nikomu smrad, čmoud, pára a syčení s prděním nevadily – tenkrát, stejně jako nikomu nevadily parní lokomotivy. Pokud se tam všecko mazalo a dolévalo jak mělo a nesrali na to, jezdilo to furt. Dva ty Sentinele drželi v chodu až někdy do pětašedesátého, bych tak tipoval.
                      Pár jsem jich jako děcko ještě jezdit na vlastní vyvalené oči viděl, Uhelné sklady s nima rozvážely dříví a uhlí po okolí – měli palivo nejspíš jako spotřebák, možná jako provozní deputát na rozvoz či tak něco.

                    3. technicka – sentinel byla anglicka licence, ne origos skodovka.

                    4. mimochodem, on ten sentinel byl celkem coudiva a smradlava lokomotiva, ale ty posledni modely parnich osobnich aut nekdy z pulky dvacatych let byly krasny a elegantni stroje a roztopit je trvalo jen par minut. akorat benzinaky uz byly levnejsi a jednodussi

                    5. Dneska by to byl asi problem projit STK. ;-)
                      Tady to Pepik neubrzdil: http://www.sentinel.cz/files/Sentinel_crash01.jpg
                      Ale urcite by to bylo zajimavejsi jet timto Sentinelem nez se divat na DVD s Harry Potter v TESLAmobilu.
                      http://www.sentinel.cz/html/sentinely_ve_fotografii.htm

                    6. Což ovšem spíše dokládá naprostou absurditu a totální nesmyslnost STK, než cokoli jiného.

              2. “ jen převodovka a rozvodovka s diferenciálem chybí“

                Nechyba. Prevodovka je sice jednostupnova, cize je lahsia ako viacstupnove prevodovky pouzivane so spalovacimi motormi, ale je tam. Rozvodovka a dif tam musi byt. Model S pouziva bezne otvoreny(e) diferencial(y), co je pre vozidlo v tejto cenovej hladine dost mizerne. Aj z toho vidno ze pre aky trh bolo urcene.

          5. Teorie s efektivitou je dost na vodě. Jakkoli totiž můžete řešit jak moc efektivní je celý proces až po samotný pohyb, pořád je tu jeden podstatný faktor – a to je způsob uchování energie. A ten je u elektromobilu tristní, protože zatím co se spalovacím motorem jste někde na 25 kg / 500 km, u elektromobilu se dostáváte k číslům jako 400 kg/500 km, a to vám efektivně omezuje dojezd – protože když zdvojnásobíte množství benzínu, jste o 25 kg těžší a dojedete dvakrát dál. U elektromobilu vám ale přibude další půl tuny, protože hmotnost roste s dojezdem daleko rychleji – a už ji nelze zanedbat.

            Paradoxně k tomu co tvrdíte se pak může prosadit vodík, který sice kombinuje nevýhody benzínu a elektřiny dohromady – získává se z zemního plynu, je ho potřeba dovážet na čerpačky úplně stejně jako benzín, nebo se získá elektrolýzou což je zoufale energeticky nevýhodné, ale alespoň nepotřebujete kalkulovat s téměř metrákem hmotnosti na 100 km dojezd.

  5. Tak jsem si myslel, že si počtu, ale po úvodu už jsem to jen tak prolétl, protože máme 2. ledna a už tu jsou 2 aspiranti na vtip roku. První to, že by za provoz nesla odpovědnost automobilka, chacha, kdyz ne řidič, tak vlastník. No a druhý to o těch taxících a daních. Daní se to, čeho je velká spotřeba a není to jídlo, ale i na to dojde.

    1. Jedlo sa samozrejme dani DPH.
      Žiadne zložité spotrebné dane na elektromobilitu nie sú potrebné. Stačí mýto podľa najazdených km cez GPS kravičky, ako to majú kamióny. Že to budú mat aj osobaky, je iba otázka času. Času preto, aby sa ten salám postupne najkrajal až k tomu. Predsa len je to vec, kedy by už aj bežne ovce mohli príliš bečať.

      1. K čemu krabička?
        Na Slovensku již nemají dálniční samolepky, ne?

        1. Krabička k tomu, aby sa calovalo podľa najazdených km a nie paušálne na cely rok, ako je tomu teraz, nálepka-nenalepka. Samozrejme mame nálepky, ale elektronické.

          1. Podle najetých km snad lze calovať i na záladě identifikace RZ – již teď se rozlišuje dálniční známka podle předplaceného období, ne?
            Na Slovensko jsem nekupoval celoroční známku ani v samolepicí vaianě.

      2. Re: Pathy 14:54

        Jistě, že se jídlo daní, stejně jak ta elektřina o které psal autor článku. Ale ani jedno se zatím nedaní tak brutálně jako benzín, nebo třeba cigára. Kdyby se na elektřinu jezdilo jak dnes na benzín, tak by se ta elektřina i tak danila.

        1. Elektřina je kurevsky zdaněná už teď platbou za jistič a OZ.

    2. Ano a vlastníkem bude automobilka, nebo její dceřiná společnost (nebo jiný subjekt s právním oddělením). Auta 90% času stojí, 9% jedou a 1% jedou a hledají parkovací místo. Nikdo tohle podstupovat nebude, pokud bude mít pohodlnější a především levnější variantu. Danit se pochopitelně bude a hodně, spadá to pod „zkazí pro všechny“ a „ztrátu bude muset někdo zaplatit“.

      1. Ne. Vaše varianta je naprosto neakceptovatelná, protože by v jejím rámci bylo příliš snadné sledovat (a případně omezovat) kdo kdy kam jede.

        1. Plus to, že já třeba mám v autě mrak věcí, které nechci vykládat vždy,když přijedu např. ke kanclu nebo ke klientovi, nechávám si v nich věci na převlečení a jídlo na zpáteční cestu pod horami, atd., atp. Nutnost auto vždy vykydat, neboť pro mě odpoledne přijede jiné (nebo tímto bude jezdit někdo jiný).

          Je zvláštní, že většina nadšenců do sdílených vozů si parametr omezení kdo kam může jet, vůbec neuvědomuje. Jsou přesvědčeni o tom, že ta auta je bez problémů poslechnou. Myšlenka, že např. auta s dětmi na palubě pojednou v 19:30 automaticky domů nebo určité kategorie osob nebudou moci zastavit v nějaké vzdálenosti od hospody, nebo určité osoby v určité vzdálenosti od sebe, atd., jim nepřišly na mysl. Plus pochopitelně „krásná“ myšlenka, že nepohodlné je možno na jejich účet odvést někam do paďous, umožnit vysednutí, ale už ne přivolání jakéhokoliv jiného auta. Atžd.

          1. Co bordel v aute… a treba takove viry? Bakterie? Japa se nekdo srovna s tim, ze pred nim v tom jel fetak, kterej si poradne vyrajbloval ten vred na penisu a pak to rozmatlal po kdejakym cudliku? Projde ta kara totalni desinfekci? Jak? Supneme tam UV lampu a budeme doufat, ze to prosviti, kam ma? A nebo rovnou nejaky gama-zaric? Hmmm… dekuji, nemam zajem.

            1. Fetak? Staci naznak rymy. A co vsi, tem je uv u prdele.

            2. Pán nemá zájem… děkujeme za vyjádření, tak se to prostě bude muset nařídit.

            3. To je strasny no. To mas jak s taxikama. Taky v tom jezdej kdejaci fetaci a kdovi, co tam na sedackach delaj…ja si myslim, ze kdo jezdi taxikem, je jasnej sebevrah.
              Aneb http://stoky.urza.cz/index.php?action=showdrop&DID=38

              1. Taxikáři si taky znečistit auto hned tak nenechají. Proč? No protože na něj mají odpovědnost, což je úhelnej kámen toho, o čem je řeč. Nepochopils. Zase.

                1. Obávam sa, že nepochopils vy pane. Si ten clanok od urzy prečítajte. Dnes si nevieme predstaviť, ako by to mohlo fungovať, ale stačí nechať trh aby to vyriešil a určite to pôjde, pokial to bude dávať ekonomicky zmysel. V prípade autonómnych aút to zmysel dávať bude.

                  1. „Článek“ jsem opravdu nečetl, protože pokud jsem kdy přečetl jeden, četl jsem už všechny. Mimo to Lojzúf pokus s taxikářem byl mimo nezávisle na tom, na co Lojza odkazoval. Nicméně jsem tak na Vaše doporučení učinil, odkazovaný si přečetl (co kdyby), a… dlužíte mi minutu života. Urza v něm řeší problémy, který v reálnym světě nevznikly v první řadě a přichází s odpovědí, že trh na ně najde řešení sám a lepší. To je vskutku geniální scheisse a nedivim se, že s nim přiběhl zrovna Lojza. Nic, no, já osobně se radějc držim v mantinelech fungování reálnýho světa a když vidim, jaký řešení trh nalezl v případě např. kouření v hospodách nebo hygieny na záchodech tamtéž, tak si s díky ponechám automobil vlastní, náklady nenáklady, ekologie neekologie.

          2. Snížíte-li cenu „taxi“, naroste počet zákazníků. Odstranění řidiče významně sníží cenu a nárůst zákazníků zvýší vytíženost, což znovu sníží cenu. Nikdo netvrdí, že nebudou lidi vlastnit auta, jen budou postupně ubývat. Pár lidí na světě taky vlastní soukromá letadla a bylo by jich více, kdyby rozdíl mezi vlastnictvím a letenkou nebyl tak gigantický. Já znám zase lidi, co mají řidičák a nemají auto a když jej potřebují, tak si jej půjčí. A znám i lidi, co nemají ani řidičák a když potřebují, tak seženou auto i s řidičem. Jsou jich mraky a spočítali si, že se jim vlastnictví auta nevyplatí, nebo na něj nemají, a tato skupina se jednoduše zvětší, bude-li k dispozici levné „taxi“.

            1. Nepochybně. Ovšem zde jsou obavy, že namísto toho, aby se jaksi volným vývojem na svobodném trhu „snižovala cena taxi k nule“ se věrchuška pokusí v socialisticky plánovaném hospodářství „zvyšovat náklady na vlastní automobil někam blízko k bizjetu“. Tedy ve skutečnosti už se tak dávno děje :(

      2. To je nesmysl, takovej vlhkej sen levicovejch utopistu, takove Neznalkovo Slunecni mesto. Tech duvodu je hromada, jeden napsal oc. Nebudu je vypisovat, nicmene sdileni aut by bylo mozne jiz pres sto let, kdyby o to mel nekdo zajem. Ale jen tak pro zamysleni: Muj dum travi osamocen cca 50% casu, chata tak 95%, naprosta vetsina veci krome postele, hajzlu, pocitace a mobilu kolem 99,9% a nehodlam se s nikym delit ani o jednu a obzvlast ne o auto, motorku, barak, psa apod atd. Zenu pujcim jeji kamaradce na pokec, jinak take ne.

          1. Tak nektere veci tam byly fajn, treba strelnice v autobusech. Zajimave bylo, ze lidi byli hrozny ovce, to by v utopii bejt nemelo, Neznalek mel zluty gate a vsichni je pak taky chteli, pak videli z osla pankace a ze spousty pak pankaci byli taky.

        1. Sdílení samozřejmě funguje tam, kde se na něm strany svobodně dohodnou. Třeba já osobně nemám rád plýtvání, takže jsem rád pokud náš dům může v době naší nepřítomnosti posloužit kamarádům či příbuzným, kteří si udělají výlet do NL a nemusí utrácet za hotely, když náš Jeep místo stání na dvoře letního sídla v době naší nepřítomnosti poslouží někomu, kdo má zrovna auto v servisu atd.

          Podle všeho docela dobře funguje i „komerční sdílení“ typu Airbnb.

          Klíč je v té dobrovolnosti – o manželku bych se rozhodně dělit nechtěl, ale docela věřím tomu, že například takový Urza by raději sdílel ženu než svoji Alfu ;-)

          1. To je bezpochyby pravda. Jen musime doufat, ze uplne stejne to vidi i verchuska. Napriklad po zkusenosti s placenim CT mam trosku obavy, abych neprispival na sdilena auta, i kdyz je nechci.
            Islamistum se vycita placeni bezvercu, ale u nas je to zcela zakonny stav.

  6. Tesla – neTesla. Jenom mi nejde do hlavy, proč si tyto auta už objednalo tolik lidí. Dokonce i u nás. Čekací doba se podobá virtuální realitě. Asi 18 měsíců. Dokonce jsem četl, že jeden člověk si může objednat pouze 2 auta. Dostanu vůbec za tu dobu vůbec auto, které jsem si objednal, když tam běží změny jak na běžícím pásu, zejména co se týká HW a SW vybavení? Je vidět, že trh v tomto případě rozhoduje nějak jinak.

    1. To bude podobné, jako potřeba vlastnit nejnovější model předraženého a obtížně používatelného výrobku té firmy s ohryzkem v logu. Asi to nějak souvisí s touhou části mužů – kteří nikdy nedrželi v ruce žádný nástroj – vypadat jako dřevorubci, aby se líbili jiným dřevorubcům.

  7. „za vohnouty, kteří nechápou, že, dokud sedí za volantem, mají řídit, je asi tak mimo jako kritizovat, že Dräger není povinnou součástí výbavy auta”

    Potom je tam ovšem jistý konflikt v používané terminologii, protože pokud to má být takto, pak ono zařízení rozhodně nelze nazývat autonomním – což je právě to „jádro pudla”, kolem kterého se to celé od začátku točí a zač je Tesla kritizována. On ve skutečnosti po autonomním řízení téměř nikdo ani netouží, snad kromě pár odtrženců od reality snících si své vlhké sny, ke kterým se ale bohužel řadí i část zelených a část politických pomatenců. Ostatní lidé mají dost soudnosti na to, aby si rozmysleli svěřovat své životy nějaké tupé krabici, která ještě dlouho (ne-li navždy) tupou zůstane.

    1. Po autonomním řízení touží mezinárodní dopravci. Řidiči musí mít ze zákona nějaké takové ty věci. Robot nemusí mít nic(zatím). Minimálně jako doplnění řidiče v době jeho přestávek(třeba).

      1. To je ovšem vina debilního zákona, nikoli vina mezinárodních dopravců :(

        1. No i bez debilního zákona neobejdete fyziologické limity člověka. Ten i přes jakékoliv podpůrné prostředky nevydrží řízení kamionu v módu 24×7 déle jak 24×3, možná 24×4 :-). A pak si bude muset dát pauzu o trochu dost delší než těch dnešních několik hodin. Zatímco autonomní kamion ideálně kombinovaný s autonomní vykládkou/nakládkou nemá problém držet 24×7 neomezeně.
          A narovinu, já bych teda uvítal možnost naskočit u baráku jedenáct večer do auta a v šest ráno se probudit na konci alpského údolí svěží na výstup. Dnes to musíme řešit jedním nebo dvěma, kteří to vezmou na sebe, neboť další možnosti jako je hromadná doprava nebo zaplacený řidič mají jisté neakceptovatelné nevýhody. A i na kratší hlavně dálniční trasy se rád zbavím nutnosti řídit….

          1. Kdo bude zodpovedny za kolize? Vzhledem k tomu, jak funguje soucasny imperialisticky model, tak se vam snadno muze stat, ze sice v jedenact nastoupite do vozu, ale ve ctyri rano vas probudi velka rana v sest uz jste v alpskem lochu s obvinenim ze zabiti nejakych dvou lidi kdesi v nejakem aute kdesi.

            1. To se neví. Je to primární problém robotických autíček. Stačí se podívat na průsery, které s tím měl/má třeba Google :) Problém je, že jak nějaká země něco zavede, ostatní to převezmou. Proto by se o tom měla vést kvalitní diskuse. Což bude problém, protože je nutné přijmout fakt, že ten robot někoho zabije.

              1. Re: deacon
                3.1.2017 v 11:50

                Ja si koupim kybl popcornu, velkou Colu, hodim nohy na stul a jsem zvedav, jaxe nam ten system odkope. Pokud totiz jde o narizovani, tak tam clovek nema zadnou hodnotu a vladne tvrdy kolektivismus. Jakmile ale jednotlivec jinemu jednotlivci zkrivi vlas, v tu ranu jsou zde ty nevycislitelne hodnoty a vzduchem letaji leta za katrem.

          2. Zaplacený řidič má naopak samé výhody — ještě se Vám postará o batohy. Přijde daleko levněji, než robot. A v neposlední řadě, levičáci a jejich užiteční idioti nebudou moci řvát, že je ukrutná nezaměstnanost.

            1. Levicaci udelaji Urad pro dohled nad autonomnimi vozidly, pricemz kazdy kraj bude mit vlastni budovu, v ni krome standardnich uredniku jeste budou i kontrolni organy techto uredniku, kontrolni organy kontrolnich organu a nad tim vsim jeste budou viset odbory, aby se nekdo nepredrel.

              Ja bych se nezamestnanosti nebal.

    2. Autopilot není systém autonomního řízení, ale asistenční. Je to jako v letadle. Autonomii si většina lidí, kteří alespoň jednou stáli v koloně nebo vylezli z auta po 12 hodinách vyřízení a nepoužitelní, přeje.

      1. A mýlíte se i zde. Železný Váňa je systém autonomního řízení se vším všudy. Věřte mi, že je schopen zcela bez zásahu posádky kompenzovat výchylky ve všech třech osách a ještě u toho udržovat zadanou rychlost a výšku. A to už poměrně dlouho, udržet kurs a podélnou stabilitu uměl už Sperryho automat někdy v roce 1912. Plně autonomní přelet Atlantiku proběhnul v roce 1947.

        1. Jj, a proto ty aerolinky zaměstnávají tolik pilotů, asi byste jim měl jít poradit. Znám pilota, co litá 737 a opravdu při letu nemůže spát. To letadlo asi mebude z roku 1946…

          1. Nemohu se ubránit dojmu, že funkční dovednost pochopení psaného sdělení vás minula širokým obloukem, se znechuceným odplivnutím. Zmińoval jsem se snad někde o náhradě pilotů Železným Váňou? Odpovím si sám. Nezmiňoval. Pouze jsem uvedl na pravou míru vaše – dle všecho z palce vysosané – tvrzení.

            1. Zmínil jsem se snad o Železném Váňovi? Nezmínil. Autopilot nefunguje v režimu plné autonomie v žádném komerčním letadle, stejně jako autopilot v Tesle. Obávám se, že pochopení textu dělá problém Vám. O Železném Váňovi se na googlu dočtete leda v souvislosti s Velkou Pardubickou, ale k autonomnímu letu najdete třeba toto http://www.theatlantic.com/technology/archive/2016/03/has-the-self-flying-plane-arrived/472005/

              1. Tak to se optejte onoho vašeho pilota sedmtřisedmičky, jak říkají elektronice, schované za šesti displeji panelu MCP :)

                1. No nikdy si nestěžoval, že letadlo většinu času neřídí autopilot ale počítač na základě údajů vložených pilotem skrze MCP. A v odkazovaném článku pilot hovoří o „autopilots and flight-management systems“

          2. Aerolinky zaměstnávají piloty proto, že když se něco posere, může za to člověk. Zodpovědnost za let v případě plné autonomie by byla ošidná, protože věci se kazí a mívají poruchy. (zjednodušeně a kurevsky zkráceně)

            1. Aerolinky na nějakého viníka serou, jde jim o prachy. Když jim dodáte systém, který bude statisticky levnější než pilot, tedy suma odškodnění<suma platů pilotů+odškodné se slevou, tak se jej pokusí nasadit. Veřejnost ale pravděpodobně prosadí, ať se to nasadí až ve chvíli, kdy autonomní bude bezpečnější než autopilot+pilot.

              1. No to teda ne, panáčku, přečti si, jaký zkurvený problémy měl/má Google s tím jejich roboautíčkem. A to se bavíme o jedné z nejbohatších firem v oboru. Vono to totiž tak jednoduchý není. A to se bavíme o zkurveným relativně malým autě.

                Celou dobu tady reaguješ jako člověk, který vidí jen to svoje a odmítá vidět druhou stranu. Já to beru, dělal jsem to občas taky, když jsem byl mladej a blbej a přesvědčenej o vlastní nekonečný pravdě.

                Takže, seru na tebe, jdu domů.

                1. Letadla nemusí řešit nějaké značky, chodce, přednosti, nesjízdné vozovky, blbce co zaparkují v levém pruhu, navíc létají v koridorech aby se s ničím dalším nepotkaly.

                  Řízení auta je řádově náročnější, jediná nevýhoda je vnímání veřejností – v silniční dopravě se sice zabije řádově víc lidí, ale zabijí se „jednotlivci“. Letadlo řachne jednou za čas, průměrně je obětí na časovou jednotku míň, ale člověk tak nějak dramaticky vidí že „proboha jich bylo 100“.

                2. A odkazy by nebyly? Co já vím tak od roku 2009 Google auto způsobilo 1, slovy jednu, nehodu. Účastnilo se asi dalších 10?, ale vždy jako oběť. http://www.theverge.com/2016/2/29/11134344/google-self-driving-car-crash-report
                  Google utrácí možná už miliardy dolarů na vývoji a nezdá se, že by si řekli: „Nejde to, balíme“

  8. divně nastavený software, kdy nemůžete aktivovat alespoň tempomat, pokud nefunguje radar

    Jen pro info, úplně stejně se mi chová můj Mercedes. Taky mě to štve, ale IMHO je to proto, že řidič je na aktivní tempomat v daném voze zvyklý a mohl by celkem snadno zapomenout, že teď zrovna je tempomat pasivní – a to už by mohlo být pozdě…

  9. Lithiové baterie jsou určitý bezpečnostní problém. Ale výrazně menší než benzínové nádrže z křehkého plastu – ugrilování za živa velmi pravděpodobné.
    Český vohnout se bojí i LPG „protože plynová bomba woe“ která je vyrobená z tlustého plechu a pro případ požáru má bezpečnostní ventil.

    Škoda že internet a dfensův web nebyli už před 300 lety. Asi bychom se dočetli o nebezpečném vynálezu Prokopa Diviše kvůli kterému krávám kysne mléko už ve vemeni a slepice přestávají nést :))

    1. Souhlas, kdyby ten plast byl křehkej, tak by to byl skuutečně průser. Naštěstí výrobci vaši idiocii nesdílí.

      Na druhé straně případy katastrofálního zahoření lithia v kapse a následný vážný popáleniny jsou na denním pořádku. Zatím jsem neslyšel o případech, kdy samo od sebe začalo hořet auto na benzín. Elektrohračky to čeká, s ohledem na to, že těch článků má několik tisíc každý…

    2. Já bych tak odhadem řekl, že právě naopak — nebezpečí benzinové nádrže (jakkoli nezanedbatelné) je podle mne (mj. právě díky stovce let vývoje) podstatně nižší, než risiko, jež přináší velká lithiová baterie. Nemluvě ani o tom, že polohospodářské stroje (jež v současnosti žel často vídáme i na silnicích) jezdí na naftu, a zde je risiko požádu v zásadě nulové, akorát je to halt svinstvo, no.

    3. Jednou věcí je auto ještě nové (zánovní) a druhou věcí je už to jeté a provozně ne moc udržované. U té baterie bude větším problémem její vysoká kapacita, zkrat kabelů v případě nehody, která se nedá simulovat, jak to v životě bývá, přehřátí kontaktů v případě zanedbaných kontrol. U toho LPG také ten, ne zrovna moc publikovaný tanec kolem zkorodovaných nádrží a právě těch korozí nefunkčních bezpečnostních ventilů? Nic se nedá vyvinout tak, aby to poskytovalo absolutní bezpečnost.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017