Fishbed vs. Duha - zpět na článek

Počet komentářů: 109

  1. Je to hardcore simulator. Pro představu instruktážní videa na F15 eagle – https://www.youtube.com/watch?v=WJWWWNxl_Ng&list=PLp1TpuprL19CctWdr3uW4Y50hCuOsPmvE

    Hawk to vážně ve virtuálním světě křídel umí(a je to docela chytrej chlapík).

  2. No konečně zase jednou článek hodný tohoto serveru. Už to tu skrz ty koronakonspirace vypadalo jak někde na Aeronetu (existuje to ještě vůbec?).

  3. Technický (anebo spíš politický?) dotaz: proč vlastně armáda opustila letiště v Bechyni?
    Položené je dobře a nainvestovalo se tam dost peněz.

    1. Aby se na záložní dráze mohlo bruslit?

    2. Jenom co budu tahat z mé už stávkující paměti. Časovou posloupnost už vůbec nedávám. Mluvilo se o rušení ZVO (VZVO bylo v Táboře) a zbytečnosti letiště, které bylo umístěno s ohledem na blízkost Rakouských a Německých hranic, tedy železné opony.
      A taky v tom asi byly obecně peníze, které měly nadále směřovat AČR.
      Při velikosti ČR je logičtěji umístěna třeba Čáslav.

  4. Dovolil bych si dodat něco málo osobních zkušeností především se zmíněnými piloty. V letech 1977 až 1982 jsem pracoval na bechyňském letišti jako el.-spec. technik migů a pilotům Hlavničkovi a občas i Vítkovi (Bulharovi) vyplňoval čísla cvičení na kazety SARPPu. Naprosto tutově ve vší vážnosti a se vší odpovědností mohu potvrdit, že žádný proudový stroj nikdy nepodletěl bechyňský most. Ani Hlavnička, ani Bulhar natožpak Krýda, kterýžto operoval v Plzni. Krýdu jsem zažil létat akrobacii s MIG-21F v Bechyni při nějakém výročí a lepší ukázku ovládání jakékoliv stíhačky jsem od té doby neviděl ani s nejmodernějšími modely stíhaček. Mám za to, že Krýda nereflektoval nějakou letovou obálku. Omezován byl jen svými osobními limity, které, jak znají i sportovní piloti, vnímá receptory svého těla. Jinak Krýda sedal jednou z rozhonu (tj. z výškového, nadzvukového letu) s vysazeným motorem onoho MIGu-21F a mám za to, že sedal na záložní letiště u Blatné. Podruhé tento výkon zopakoval s Delfínem (L-29).
    Ale zpět k bechyňskému mostu. Ten je samozřejmě výzva. A v době mé přítomnosti v této lokalitě se tradovalo, že most podletěl dobrodruh s vrtulníkem. Mám dojem, že se proslýchalo i jméno toho dobrodruha, který byl samozřejmě obratem zbaven potřeby udržovat se v kondici pro létání a byl tzv. kázeňsky vyřešen. Co se týče vhodnosti použití varianty MIGu-21 asi bych preferoval Krýdův typ „F“ , protože byl aerodynamicky nejčistší a letově nejdynamičtější, pročež se v hotovosti užíval na výškové cíle. Tož tolik k Hlavničkovi, Vítkovi a Krýdovi což všechno byli skutečně páni Piloti a jejich podlétání bechyňského mostu.

    1. Co se týče vhodnosti varianty, co tohle?
      https://www.pinterest.co.kr/pin/674906694133785582/

    2. Už som sa tu „vycintal“ dosť, tak už len pár viet o Krýdovi. Keď som ja začínal službu, tak už to bol v celom vtedajšom letectve legendárny pilot po 40-ke, ktorý okrem iného dvakrát pristál s MiG 21 F bez funkčného motoru. Bežne sa o ňom vravelo ako o „malom šľachovitom mužíčkovi“ lebo bol naozaj taký. Prvé osobné stretnutie sme mali pri športovej súťaži „Najzdatnejší pilot 10.LA“ kde nás mladíkov totálne zahanbil. Urobil zhybov na hrazde, brušákov a klikov o tretinu viac než ostatní, jediné čo nevyhral boli skoky z miesta a tzv. člnkový beh 10x10m, tam víťazila mladá výbušnosť. Ale celkovo vyhral o jednu ligu. Na rehabilitáciu do Jeseníkov jazdil z Plzne na bicykli bez ohľadu na ročnú dobu a na bežkách by ho možno dnešní repre mali problém dostihnúť. Pritom bol málovravný, skôr introvert. Ako veliteľ roja a inštruktor vyžadoval od kolegov poručíkov z Plzne absolútne dokonalé znalosti a neodpustil ani prd. Asi som videl jeho ukážku pre nejakých papalášov v Bechyni tú istú ako spomína Jirka58, a musím povedať, že nič také som ani predtým, ani potom s 21F nevidel. Začínal príletom tak vo výške max. 20 m a rýchlosťou cca 1000 km/h. V správny okamih, aby to vyšlo pred tribúnou (300 m/s!) na dvakrát po 90° otočil mašinu na chrbát a odtlačil polopremet do nejakej výšky 2,5 km. Tam urobil ostrú 360° zatáčku, na hranici možností a zvratom s forsážou sa vrátil na scénu opäť až k zemi a s patričnou rýchlosťou. Nasledovali dva šikmé premety, jeden doľava, druhý doprava a potom sviečka 60° s plnými krídelkami, takže sa ten počet výkrutov ani nedal spočítať, asi takých 8-10. Z vrcholu, čo bol cca 5 km potom stiahol plyn, dal plné aerobrzdy, podvozok a po tom rachote tíško klesal v ostrej špirále, aby ukázal, že to dokáže letieť aj pomaly (teda nejakých 400 km/h) Potom všetko zavrel, dal plný kotol a urobil tzv.medzné zatáčky, až sa na hornej strane krídel tvorili kondenzačné víry. Tým končila ukážka sily a ukázal ešte aký malý okruh stačí na pristátie aj tak rýchleho lietadla. V podstate urobil menší okruh, než nás v škole učili na Delfíne, plynulo točil 3 a 4 zatáčku, podvozok, klapky a jemné dosadnutie.
      Aj ruský plukovník, čo bol hlavný papaláš, aj ostatní len uznanlivo prikyvovali, dokonca v ruštine padlo aj konštatovanie, že také niečo ani tvorcovia Mikojan-Gurjevič asi neočakávali. My obyčajní sme si sadli na kávu, pán Krýda sa považoval tiež za obyčajného, tak si sadol medzi nás, dal si kávu a bol ticho. Tak sme sa ho začali pýtať, ako je to s tým odtlačeným polpremetom, lebo v príručke bolo, že záporné násobky sú povolené len na 15 sekúnd a ten jeho polpremet trval min. 20 sec. Tak sa len usmial a povedal, že každá príručka je robená s rezervou a že mal ešte cca 5 sec. zálohy. Ale aby to stihol, tak musel tlačiť plné záporné g, spočiatku cca -6 a ako rýchlosť klesala tak cca -4, aby to stihol. Len tak na okraj poznamenal, že pri -6 je potrebné zavrieť viečka, aby vám oči nevytlačilo z hlavy. A tiež, že začínal s týmto manévrom postupne, otočenie na chrbát, odtlačenie, meranie preťaženia a času a či to vôbec pôjde dokončiť. A tiež nám prezradil, aby sme sa na každý let poriadne upli pásmi a pritiahli ich až kým to nezabolí. MiG 21 mal 6 bodové pásy ako F1 a takou ráčňou sa dali dotiahnúť až do odkrvenia nôh. No a to nám odporučil, inak vraj nezískame cit, ako to nazval „prdelní libelu“ Robil som to a vrelo odporúčam všetkým, keď už som pripútaný, tak na XX fest, nech cítim každý pohyb.
      Letu zdar!

      1. Krýda ještě před pár lety chodil do škol vyprávět dětem o MiGu, o letcích z okolí za války, knipl z 21ky nechal kolovat. Písmák v místní díře s 40ti obyvateli. :)

      2. Cintejte dál, to se čte parádně. A zvažte knížku, fakt. Klobouček.

        1. No hej, nebo alespoň nějaký tučnější článek!!!

  5. Stunt des Jahrhunderts – Pilot steuerte seinen B47 Atombomber unter eine Brücke durch
    https://www.stern.de/digital/technik/b-47-atombomber–pilot-john-lappo-macht-damit-den-stunt-des-jahrhunderts-8788646.html
    via @sternde

  6. Mírně off topic,dnes (12.5.2020) to reprizovali na Český rozhlas plus
    https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/plus/38/2020-05-12

    Životní příběh pilota Karla Fencla, který létal na prvních armádních stíhačkách v 50. letech. S kniplem se rozloučil v novém tisíciletí. Sloužil v Libyii a Ghaně. Na čem se v Československu létalo po 2. světové válce? Připravila Kateřina Havlíková. (25.11. 2017)

  7. Nedávno jsem na modelfóru objevil zajímavě a nápaditě postavený model MiGu-21 od Eduardu (který je zmíněn v článku): https://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=6&t=133930
    Fanoušky Fishbedu upozorňuji, že po rozkliknutí mohou být poněkud smutní…

  8. Dobrý deň všetkým,
    kontakt na túto stránku a daný problém mi prišiel od viacerých bývalých kolegov, pretože bez nejakého vychvaľovania sa, ma väčšinou považovali za odborníka na navigačné výpočty. Nie, že by neexistovali lepší, ale už ako študent strojníckej priemyslovky a potom VVLŠ som zopár súťaží v práci s logaritmickým počítadlom vyhral a dodnes to začínajúcich pilotov už ako koníček učím.
    Ale k veci. Podletieť oblúkový (teraz vraj dúhový, ale to je úplne mimo, lebo dúha je opticky daný kruhový výsek a nosný oblúk mostu v Bechyni je perfektne spočítaná parabola) most v Bechyni je veľmi rozšírená legenda, o ktorej som počul snáď už prvý večer v pivárni v r. 1980, keď som ako stíhací pilot k danému útvaru nastúpil službu. Slúžil som tam s krátkymi prestávkami 10 rokov, chodil s deťmi na prechádzky, cez leto kondične plával hore-dole Lužnicou a môžem povedať, že to tam dobre poznám. Na MiG 21 som tam nalietal cca 1600 hodín, než som sa po rozdelení vrátil na Slovensko.
    Samozrejme, ako mladému poručíkovi, ešte plnému znalostí, mi spolu s kolegami nedalo, aby sme takú možnosť ako podletenie mostu tryskáčom aspoň nespočítali. Ten podlet so Šmolíkom 328 sa dá akceptovať, však to malo rýchlosť ako rozdráždená Oktávka a tým pádom kopu času na korekcie.
    Ale to je letecký stredovek, keď sa za bežný spôsob navigácie považovalo preletieť okolo železničnej stanice a prečítať jej názov. Fungovalo to, ak nebol pozorovateľ blbec a ohlásil, že po prelete prečítal „Východ“ alebo „1. Nástupište“
    Do úvahy je potrebné vziať aj fakt, že Bechyňské letisko vzniklo, ak sa nemýlim až v r. 1953, teda už v tryskáčovej ére. A tryskáče majú skvelé výkony vo veľkých rýchlostiach, ale biedne v malých, resp. let malými rýchlosťami je veľmi obtiažny. A ak sa chceme baviť o podletení Bechyňského mosta tryskovým MiG 21 tak musíme vziať do úvahy reálnu fyziku. Tie komentáre o guliach ako grapefruity, mizernom výhľade, primitívnej avionike, o.k. beriem ako spestrenie textu. Ja osobne mám gule len ako pomaranče :-), na cieľ som väčšinou videl a ostatné mi bolo ukradnuté a avionika bola aká bola. Ani na druhej strane nemali v tej dobe Samsung 5G. Málo sa vie, ale už MiG 21 z r, 1958 mal ABS, výkonnú klímu a takú reguláciu motoru, že pilot mohol robiť vlastne všetko, čo potreboval, automatika to ustrážila. Len z prevádzkových dôvodov a šetrenia životnosti boli nejaké časové a teplotné obmedzenia, ale ak išlo o život tak sa dalo plynom robiť z dorazu na doraz. Ani tá približovacia rýchlosť cca 360 km/h nebola taká strašná, je to prosto zvyk, ale čas na zívanie tam nebol. A keď sa nasadil správny uhol klesania tak cca 4 km pred prahom, chytil správny smer, tak sa pristávalo ako s každým iným lietadlom, dokonca tam bolo cítiť aj prízemný efekt. Ale to zvládal každý radový pilot, prosto to išlo, aj bez grapefruitov:-)
    Ale k tomu podletu. Táto legenda ma zaujala a začal som počítať, či je to vôbec fyzicky možné. MiG 21 mal síce, ako píše autor hore, len pahýle krídel, ktoré možno vznikli tak, že syn obkreslil pohodený trojuholník. No, aj to môže byť, ale školské trojuholníky s uhlom 60° sa bežne nepovaľujú. Chcem tým len povedať, že vývoj frontového stíhača kat. M 2 neprebiehal na jednej rysovacej doske.
    Pre praktické lety v malých výškach sme ctili jednoduchý vzorec max. násobok je (IAS:100)-2. Tzn že napr pre IAS 800 km/h bol N max 6 g. To už bolo na hranici trasenia, stále to letelo, ale bolo potrebné veľmi pozorne sledovať rýchlosť. No a na základe týchto faktov, sme skúšali počítať, či sa také niečo ako podlet Bechyňského mosta dá s MiG 21 fyzicky uskutočniť.
    Každý si dnes vie na Google map nájsť, že ako tak rovný úsek Lužnice je od NE dlhý cca 450 m a opačne SW cca 330 m. Pri optimálnej rýchlosti pre takéto manévre v malej výške cca 600 km/h to dáva čas 45 sec. z NE a 33 sec. zo SW. To všetko platí pre rýchlosť 600 km/h, pri ktorej je medzný násobok 4g, zdôrazňujem na hranici trasenia pred pádom. Takýto násobok a rýchlosť zodpovedá náklonu 75°, čo je vcelku dosť. Každý stupeň odchýlky + znamená buď pád alebo – náraz do steny kaňonu. Polomer zákruty pri takýchto parametroch je 2,9 km, teda ak sa chcete presne trafiť do toho údolia, tak musíte začať dosť ostrú zákrutu už 3 km pred finálnym kurzom. Viem si predstaviť, že keby to bola nejaká dôležitá úloha, s časom na výpočty, nácviky, pozemným zabezpečením atď. že by sa to dalo s prijateľným rizikom realizovať. Ale načo?
    Na tie komentáre, kto bol aký frajer a ako to dokázal poviem len jedno. Dobrý pilot lieta do dôchodku, skvelý pilot do smrti. Osobne som poznal všetkých menovaných, čo vraj…ale absolútne mi to k nim nesedí. Všetci to boli majstri pilotáže, ale hlúposti nerobili. Tak ako ani Hamilton so svojou F1 nedokáže zabočiť do kolmej 4 m širokej uličky v rýchlosti 200 km/h, tak niektoré veci prosto nejdú.
    Letu zdar a bezpečnosti zvlášť :-)
    P.Kandráč

    1. pkandrac: Dobrý pilot lieta do dôchodku, skvelý pilot do smrti.

      Nad tím jsem se musel zamyslet. Dá se to totiž vyložit dvěma způsoby, ono dost pilotů mělo fatální nehodu, takže vlastně do smrti létali. Ale toho důchodu se nedožili. Ten druhý výklad je, že skvělý pilot létá až do své přirozené smrti. A teď si vyber.

      1. Ono je to to prve. Dobry pilot by sa o podobny manever nepokusal. To chce skveleho pilota.
        Podobne klise existuje aj v anglictine. There ale old pilots and bold pilots, but no old bold pilots.

        1. Ale bold neznamená skvělý, koukám do překladače a je to spíš statečný nebo smělý.

      2. asi som to nie celkom dobre formuloval. Tá anglická verzia je výstižnejšia a aj sa trochu rýmuje, old – bold. Od mlada, keď som začínal v 15 rokoch na legendárnom Blaníku mi skúsení inštruktori vtĺkali do hlavy, že najhoršie čo ma môže za letu postretnúť je „dobrý nápad“ niečo si dokázať, niekomu sa predviesť, alebo ako to vraveli iní, poslúchnuť toho neviditeľného čertíka čo sedí na ľavom pleci a našepkáva „kašli na pravidlá, nie si žiadne béčko, dáš to a všetci budú len zízať“ Vzal som si to k srdcu a radšej som počúval toho imaginárneho anjelika na pravom pleci, ktorý našepkával pravý opak, „rob to čo máš, rob to dôkladne a presne a všetko, čo sa dá, si vopred spočítaj“. Vyplatilo sa mi to, aj napriek zopár vážnym technickým problémom som sa vždy z lietania vrátil a už roky poberám zaslúžený dôchodok. Bohužiaľ už aktívne nelietam, lebo zrak a cukrovka, čo by sa síce dalo s určitými pravidlami zvládnuť, však vodičák mám bez problémov. Ale hlavne ma to na tých pomalých „papierákoch“ už nebaví. Nie, že by to bolo niečo podradné, lebo kým na MiGoch sme mali stále málo rýchlosti a hlavne paliva, tak na týchto inak pekných a príjemných lietadielkach mi chýba poriadny výkon, aby sa človek dostal včas do bezpečnej výšky, keby niečo. Keď som na 21-čke nechtiac vlietol do mraku, búrky, alebo sa niečo iné priplietlo, tak som prehrabol rošt a za pár sekúnd bol 1 km nad Mt. Blancom a v celej Európe nie je nič vyššie čo sa dá trafiť.
        Ale už len ako koníček, za peniaze, čo mi pokryjú tak benzín, chodím učiť mladých kadetov základy navigácie a medzitým im vtĺkam do hláv to o tom čertíkovi a anjelikovi :-) Tiež im stále zdôrazňujem, že lietanie nie je ľuďom prirodzené, milióny rokov evolúcie nám dali veľa schopností, ale lietanie je hlavne o kvalite a sile rozumu a vedomostí, nie o sile svalov, hlasu alebo úderu. Dúfam, že sa z toho aspoň niečo ujme.
        A keď som sa už tak rozpísal, tak tá spomínaná „súťaž o najmenší zbytok paliva po pristátí“ je úplná kravina. Dnes to môžem aj napísať, že to oficiálne publikoval vtedajší náč. štábu 10 leteckej armády, gen. Sochor, ktorý bol vedúci vyšetrovania. To, že kpt. „Karči“ Procházka urobil nepochopiteľné rozhodnutia a to palivo mu naozaj 1 km pred dráhou došlo je fakt. Letel tzv. kombinovanú úlohu, teda viacero cvičení ako akrobaciu, prepad vzdušného cieľa, simulovaná streľba na pozemný cieľ, ale bola to bežná prax, takých úloh sa plnilo desiatky denne. A nikomu pri tom palivo nedošlo, aj keď na rozdávanie ho veľa nebolo :-) Zopár technických podrobností. MiG 21 MF nemal nejaký klasický plavákový ukazovateľ zbytku paliva ako napr. L-29 Delfín, lebo mal celkom 7 nádrží, kde sa palivo komplikovane prečerpávalo, aby sa udržalo ťažisko lietadla v danom rozsahu. Okrem toho mohol mať podvesené a naplnené, alebo prázdne prídavné nádrže až 3x 490 l, alebo veľmi vzácne aj 2x 490l + 1x800l pod trupom. Pre kontrolu spotreby bol na palube tzv. prietokomer, ktorý sa podľa naplnenia palivom nastavil na počiatočný stav a potom podľa prietoku odpočítaval koľko je ešte k dispozícii. Ako pomocná kontrola slúžili svetelné kontrolky vyčerpania jednotlivých skupín nádrží. Toto bolo životne dôležité, tak to piloti sledovali a ak sa vyskytol nejaký rozdiel, tak sa to riešilo ako zvláštny prípad za letu. Dodnes si pamätám, že na MiG 21F sa mala 1.sk. nádrží rozsvietiť pri zbytku 1350+/-

        1. +1 díky za hezké psaní….

        2. nejako som sa rozkecal :-) Takže na F to bolo 1350+/- 150 l a to už bol tak čas na dokončenie úlohy a kľudný návrat. Na 21 MF, ak mala podvesené 4 rakety bol stanovený max. zbytok na pristátie 500 l, kvôli podvozku a brzdám. Samozrejme sa dalo sadnúť aj s vyššou hmotnosťou, MiGy boli robustné, ale musel sa potom skontrolovať podvozok na trhliny, čo zabralo tak pol dňa. No a gen. Sochor si nechal predložiť knihy plnenia od cisternárov a „objavil“, že občas sa naplnilo toľko, že lietadlo doletelo len na výpary. Vysvetliť mu fakt, že ak mašina pristála s raketami a zbytkom podľa predpisu, napr. 480 l ale na ďalší let jej naplnili aj prídavnú nádrž 490 l, tak to samozrejme nemohlo generálovi dôjsť. Teda myslím, že mu to došlo, ale v tej dobe nebolo zvykom, aby generál priznal omyl. Tak sa do papierov dostala tá legenda o „súťaži“ Navyše, neskoršie skúmania ukázali, že pri plnení nádrží „po špunty“ ako bola bežná prax, dosť záleží aj na sklone stojánky a či sa s lietadlom počas plnenia trochu pokýve (shake before use:-) aby sa uvoľnili vzduchové vankúše. Rozdiely činili aj vyše 100 l.
          To, že Karči po splnení všetkých úloh, poslednej fotostreľby na okruhu letiska, letel kamsi 20 km na východ od Pardubíc, aby urobil prístrojové priblíženie z priamky, nikdy nepochopím. Asi bolo to šeptanie čertíka silnejšie než inokedy. No, ale nakoniec to dopadlo vcelku dobre, nikto nebol ani zranený. Ale niektoré legendy sa držia ako lajno na podrážke.

          1. Koncem ledna mě osud zase jednou zavál na letiště v Košicích. V zimě je letecké muzeum samozřejmě zavřené, ale stejně jsem odbočil, že se kouknu aspoň skrz plot, co je tam nového. Zaujala mě část trupu a křídla L-39 v barvách Bielych Albatrosov opřená o vrata jednoho z hangárů. Z čísla zbyla na příslušné straně jen 0, ale pak jsem se dověděl, že by to mohla být 0745, kterou chce muzeum zrenovovat. To by byl taky pěkný příběh a se šťastným koncem, ne? Co se konkrétně stalo, kam přesně dopadla ta druhá mašina, no a to přistání byl taky slušný výkon, kýlovka vypadala jako papír od sekaný…

            V každém případě děkuju D-Fensovi za nastolení zajímavého tématu a hlavně Vám za příspěvky v diskuzi.

    2. @pkandrac
      Vďaka a nech Vám to lieta do smrti. ;-)
      @ostatní diskutéři a pan domácí
      kvůli takovým perlám by byla škoda diskuse odjebať odtiaľto
      A osobní poznámka, párkrát jsem pobýval v Bechyni kousek od mostu u řeky.
      Představa jak se za pozdního bolševika prožene pod mostem MiG-21 a vše se ututlá je poněkud utopická.

      1. Ono by to asi způsobilo mj. i vytlučení oken, ne? Když by se taková uřvaná kráva prohnala poměrně těsně kolem baráků.

        Vyrůstal jsem kousek od Čáslavi, Migy tam lítaly často a i když poměrně vysoko, nebylo v tu chvíli skoro slyšet vlastního slova.

        Představa, že to pilot střihne pod mostem a pak dá plnej knedlík, aby to vybral a neskončil v řece nebo v zemi a místní sklenáři si to nebudou pamatovat…?

        1. Mimochodem, tohle byla oblíbená zábava izraelských pilotů v šedesátých letech – prohnat se nadzvukovou rychlostí nad Káhirou. Než Sověti nainstalovali své protiletadlové rakety.

          1. Buzzing.

          2. BTW přesně kvůli tomu měly concordy zakázano létat nadzvukovou rychlostí nad obydlenou oblastí, resp. naopak mohli nadzvukové létat snad jen nad mořem. Sonický třesk vytloukal okna (a asi i ušní bubínky).

        2. Jojo, sedávali jsme u vody v písníku na Červeném kopci a dívali se, jak pilot opustil dráhu, postavil letadlo na ocas a zmizel…
          Klenby v maštali děda podepřel trámy v době, kdy neplatila omezení pro přechod do nadzvukové rychlosti.

        3. no k vysypaniu okenných tabúľ je potrebné dosiahnuť určitú hodnotu tlakového skoku, čo bežne sluchom vnímame ako výbuch. Musí to mať nejakú tlakovú amplitúdu a tiež strmosť nábehu toho tlaku. Záleží tiež na rozmeroch a hrúbke sklenej výplne a tiež na uhle, pod ktorým tlaková vlna pôsobí. MiGy 21 nemali povolené prekročiť rýchlosť zvuku v malých výškach, kvôli dynamickému tlaku, pevnosti a tuhosti konštrukcie. Pre stúpavý let to bolo až nad výšku 11 km, v horizonte 12 km a pri klesaní 13 km. Pri plnení bojovej úlohy to bolo povolené bez obmedzení, rozhodoval dynamický tlak daný indikovanou rýchlosťou (IAS) 1200 km/h, čo zodpovedalo výške cca 5 km, podľa teploty a hustoty atmosféry. Pokiaľ si spomínam, tak za dlhé roky prevádzky sa podarilo „vyskliť“ len raz hlavnú triedu v Ml. Boleslavi, keď pilot vo výcviku nezvládol pilotáž a bojoval o život. Mašinka mala zrejme pevnostné rezervy, lebo podľa záznamníku bolo všetko prekročené, ale vydržala. Vysypali sa hlavne veľké výkladné sklá, bežné domáce okná väčšinou vydržali. Ale psychologický účinok bol pôsobivý, bolo to začiatkom 60-tych rokov a mnoho ľudí utekalo do krytov, lebo si mysleli, že III. svetová práve začala. Ešte je mi známy prípad jedného pilota z Náměšte n/Osl. na Su-7, ktorý pri návrate „pozdravil“ svoju frajerku nízkym preletom tesne podzvukom, ale stačilo to na to, aby im spadla stodola. Asi už nebola v plnej kondícii :-)
          Sťažnosti na hluk a sonické tresky (sonic boom) boli bežnou agendou. Dosť veľa „vyčuránkov“ len číhalo na príležitosť a potom od poisťovní žiadali horibilné sumy za barabizne, ktoré kúpili za pár šupov a tvrdili, že tá plesnivá strecha spadla kvôli vojakom. My sme potom museli dokazovať dodržanie parametrov a pod. čo bolo na 99% akceptované. V polovici 80-tych rokov sa však rozumne nočné lety nadzvukom napr. nad Brnom obmedzili len do 22:00.
          Keď boli zavedené Su-22, ktoré mohli lietať nadzvukom aj v minimálnej výške, tak sa skúšalo, či by sa takto nedalo odmínovať ľahké protipechotné míny, alebo naopak, paralyzovať pozemné vojská sonickým rázom. Robili sa prelety až max. IAS 1300 km/h, ale nefungovalo ani jedno, ani druhé. Na míny to bolo málo, aby vybuchli a pozemáci boli síce šokovaní, ale po pár sekundách boli opäť bojaschopní. Ako tu bolo spomenuté, tzv. buzzing, teda prelety vysokou rýchlosťou v malej výške, špeciálne nad hustou zástavbou, má silný psychologický efekt hlavne na civilné obyvateľstvo, deti sú v strese, dospelí vidia, kto má nadvládu vo vzduchu. Dnes sa to považuje za nehumánne a za vojnový zločin. Ale ako povedal Napoleon: “ V ozajstnej vojne a v láske je povolené všetko“

          1. nejvěčí sranda je jak stíhačka letí nadzvukovou rychlostí tak to zezemě chviličku dělá iluzi žeje uplně potichoučku i když jeto přesně navopak :O :O :D :D

            nóó a pak se čumilové najednou dostanou do tý tlakový brázdy nebo jakse tomu řiká a celej svět je najednou naruby :D :D :D :D videjko

            1. je to úplne jednoduchá fyzika. Najlepšia analógia je rybár na brehu rieky a rýchly motorový čln. Rybár vidí čln (rýchlosť svetla), môže ho aj počuť (rýchlosť zvuku), ale vodná vlna, ktorú čln tvorí je kdesi ďaleko vzadu (lebo je xx krát nižšia). Čln prefrčí, ale vodná vlna ním spôsobená dorazí k brehu a spláchne rybára až po určitej dobe. Jediný rozdiel je, že tú vodnú vlnu vidíme, ale tú tlakovú atmosférickú nie. Preto sa lietadlo letiace rýchlosťou blízkou rýchlosti zvuku javí ako nečujné a potom sa zrazu prejaví ako explózia.

              1. Mohu mít dotaz? Máte nějaké bližší informace o haváriích na tomto webu, resp. znal jste někoho, kdo se tím zabýval? Koneckonců jste insider, to se čte lépe než suchá oficiální zpráva.

                http://www.leteckabadatelna.cz/havarie-a-sestrely/podle-data/?phase=3

                1. Ako vojak som začal lietať až v r. 1977 a na bojových až od r. 1980, takže tie staršie neviem komentovať. Dosť veľa tých incidentov z rokov aktívnej služby si pamätám, ale väčšina bola vyšetrená dôkladne, a nevybočovala zo štatistiky, väčšinou išlo o ľudský faktor, resp. o súhru viacerých menších pochybení, ktoré sa stretli v kritickom momente.
                  Môžem ale spomenúť jednu perličku z neobjasnenej katastrofy MiG 21F v r. 1989, pplk. Žídek. Slúžil som vtedy v Pardubiciach a išlo teda o „našu“ mašinu. Deň pred katastrofou som dostal úlohu preletieť do Kbel inú F-ku, ktorá potrebovala plánovanú opravu a vrátiť sa s už opravenou 1107. Bola to bežná prax, počasie v pohode, a aj keď som do Kbel letel prvý raz, tak som to mini (pre MiG) v pomerne hustej zástavbe našiel, dokonca ani nešiel žiadny vláčik po trati, ktorá na NE križuje pristávaciu os a vlaky mali prednosť, takže som v pohode pristál a zaroloval k hangáru. Pokyny k rolovaniu mi ukazovala nejaká staršia dáma (po česky bába), ktorá dovtedy zametala okolo hangáru, ale metlu odložila a ukazovala mi rukami správne podľa predpisu. Asi nejaká združená funkcia :-) Potom aj pristavila rebrík, ale zaisťovadlá do katapultážnej sedačky už nedala, len mi povedala, aby som vyčkal, že technici sa za chvíľku vrátia z obedu. Naozaj, za minútku prišli, zaistili, mohol som vystúpiť a zaujímať sa o prevzatie 1107. Sadol som si v takej malej „kukani“, z obeda prišiel aj pplk. Žídek, urobil kávu a dali sme reč. Poznal som ho len z videnia, ale bol príjemný, taký pohoďák aj keď mi povedal nepríjemnú vec, že dnes domov s 1107 neodletím, lebo prvý zálet nebol o.k. Niečo na ARU (avtomat regulirovki upravlenia) sa mu nepáčilo. Všetky rýchle lietadlá majú tzv. nepriame riadenie, lebo nie je v ľudských silách a schopnostiach zvládnuť to len rukami a nohami. Teda majú rôzne posilňovače, meniteľné prevody alebo naopak umelé záťaže. ARU na MiGu bol mechanizmus, ktorý menil prevodový pomer medzi kniplom a výškovým kormidlom, podľa dynamického tlaku v pomere až 2:1. V hustom vzduchu a veľkej rýchlosti bolo riadenie „jemné“, t.j. max. výchylka výškového kormidla bola +14°, čo mohlo dať aj 12 G, v riedkom vzduchu v stratosfére bola výchylka až +28° a to aj pri dvojnásobnej rýchlosti dalo max. 2G. Kým to fungovalo, tak si to pilot veľmi nevšimol, aj keď sa to pred vzletom kontrolovalo, či je riadenie prestavené na tzv. „veľké rameno“ teda na malé dynamické tlaky, inak by sa vzlet nemusel podariť. To len na stručné vysvetlenie, celá problematika je na malý doktorát :-)
                  Tak som vypil kávu, a začal zariaďovať návrat domov do Pardubíc. Láďa síce vravel, že opakovaný zálet urobí na druhý deň, hneď ako technici všetko preveria a že môžem prespať na ubytovni, ale zo skúsenosti som vedel, že v letectve nie všetko funguje podľa predpokladov, technické komplikácie, počasie a pod. tak som nakoniec vytelefonoval, že mi z Pardubíc pošlú auto a pre mašinu prídem až to bude tutovka. Auto prišlo, komfortný UAZ 469, a večer som bol doma. No a na druhý deň prišla „šifrovka“ o katastrofe. Keď sme boli zoznámení s predbežnými výsledkami tak som nášmu „bezpečákovi“ hovoril o tom ARU, on to aj poslal vyššie, ale vzhľadom k tomu, že sa dohromady nič skúmateľné nenašlo, kontrola ARU pred opakovaným záletom bola podľa technikov o.k. tak ostala bezprostredná príčina neobjasnená. Prasknutie kabíny a dekompresiu zažil pilot Hrivna (alebo Grivna, v každom prípade prezývaný Cecuš :-) zvládol to a dostal za to aj medailu. Nejaké zranenie prasknutými kusmi plexi sa mi nezdá, v stratosfére je v kabíne pretlak cca 300 hPa (0,3 atm) voči okoliu, takže črepiny sa rozletia skôr smerom von, aj keď vylúčiť nejaký zblúdilý kus sa nedá. To tvrdenie, o sklíčkach prístrojov sa mi zdá len ako nejaká špekulácia, modernejšie „urban legend“. Prakticky všetky prístroje už aj na tých veteránoch boli s diaľkovým elektrickým prenosom a nebol žiadny dôvod na ich hermetizáciu voči kabíne. Priame vzdušné tlaky viedli len k výškomeru, rýchlomeru a variometru ale končili v tlakomerných krabiciach, aneroidoch a zvyšok prístroja bol ventilovaný do okolitej atmosféry (lebo v kabíne bol pretlak a tak by ukazovali hlúposti). Takže to kľudne mohol byť infarkt, lebo ten v praxi vyzerá inak, ako keď ho hrá p. Haničinec, že sa dusí, atď. Láďa na to nevyzeral, ale videl som ako pri rekreačnom tenise sa jeden úplne zdravý chlapík zohol pre loptičky, spadol, mysleli sme, že špásuje a až nám došlo že nie, tak bolo po ňom. No a to ARU mi tiež stále vŕta hlavou. Ak sa ARU pri zvyšovaní rýchlosti v malej výške neprestaví, tak je riadenie príliš citlivé a nedá sa to riadiť. Taký prípad sa stal už na MiG 19 počas leteckej prehliadky nad Prahou, keď vtedajší kpt. Doležal (Kormidlo) mal predviesť max. rýchlosť a strmú sviečku. ARU sa mu neprestavilo úplne ako malo, tak predviedol taký prechod do sviečky, že po pristátí išiel MiG 19 do šrotu. Ukazovateľ G, čo má stupnicu do 12 bol na doraz a krídla, s pôvodným záporným sklonom boli ohnuté dohora. No, ruské mašiny boli vždy robustné:-)
                  Ak sa však ARU neprestavilo na „veľké rameno“ vo veľkej výške, tak by to mohlo spôsobiť, že aj na plné pritiahnutie knipla (kormidlo +14°) mohol sotva udržať horizontálny let G=1. Akýkoľvek aj malý náklon mohol spôsobiť prechod do klesania a hlavne pocit, že lietadlo je neovládateľné, lebo mám pritiahnuté na doraz a stále klesám. Ale Láďa bol sakra skúsený zalietavač, aby to nerozpoznal, neprepol na ovládanie ARU ručne, atď. na to boli postupy. Tak sa najviac prikláňam k tomu infarktu. Takže som mal svojim spôsobom šťastie, lebo keby nebol robil druhý zálet pplk. Žídek, asi by som mašinku podľa plánu preletel domov a ďalší deň robil zálet u útvaru ja a ktovie ako by to dopadlo. On bol továrenský zalietavač, ja som bol útvarový pre F-ky. (Nie, že by som bol nejaký geniálny pilot, ale starším pánom sa už veľmi nechcelo súkať do pretlakového odevu a prilby, celý let zapisovať parametre a preverovať hranice limitov. Tak môj záujem bol vítaný a bol som zaškolený, o.i. aj legendami ako Hlavnička a Krýda a robil kontrolné zálety po malých aj veľkých údržbách.)
                  Mimochodom, aj na základe tejto neobjasnenej katastrofy, aj na na základe množiacich sa prasklín na nosnom poťahu krídel, mali 21F čoskoro zakázané nadzvukové lety. Mal som tú príležitosť/česť, letieť posledný nadzvukový let na F-ke, ako cvičný cieľ, deň pred zákazom. Neviem to teraz nájsť v zápisníku, ale to tesne pred rozpustením pardubického pluku, teda na jar r. 89.

                  1. +1 díky :) Napište někdy článek, nebo nejlépe seriál článků, psát umíte a je co číst :) hezký večer..

                  2. Kloubouček…a kávu k tomu. Vás ta kniha nemine. Bych to sepísal.

            2. muj oblíbenej průlet je tady s tou mrškou velkou :)
              https://www.youtube.com/watch?v=z-MHEiOUK6c

                  1. Díky – tohle mi zlepšilo ráno. Super.

        4. @mjfox
          todleto testovali v mythbusterech nóó a nakonec se jim jakoby podařilo vytlouct vokno videjko a jakože to teda možný je :O ;D a práci by neměli nejenom skláři ale i zámečníci. umělecký skláři by ale jako měli smůůlu :O ;D leda byse ty skleničky zavřeli do nějaký skříně nebo skleníku co by chvilku udržel rozdíl tlaků si myslim ;D
          za kvalitu sorry lepší videjko z yt zmizlo :/ :/

    3. +1 dík

  9. Jelikoz jsem se neskutecne nudil, tak jsem si to precetl, nemaje prazadnou zalibu v muzealnich strojich z prvni studene valky.
    Vicemene jen proto, ze na YouTube jsou videa od znameho kritika F35, nejakeho typka jmenem Pierre Sprey ,ktery se udajne podilel na konstrukci f-15, f-16 a a-10.
    Onen Pierre Sprey mimo jine tvrdi, ze F35 je totalne napicu coby multirole fighter a jeho schopnost vzdusne podpory oznacuje jako „laughable“.
    Tvrdi o F35, ze je na to prilis rychly, zere prilis mnoho paliva, unese prilis malo vyzbroje a nevydrzi nad bojistem dele nez 30 minut, nemuze klesat tesne nad teren, jednak kvuli nulovemu pancerovani a choulostive konstrukci, ale zejmena kvuli naprosto tragicke manevrovatelnosti, ktera o to vice vynikne v nizkych rychlostech… Kdyz jsem tak cetl ten DFENSi clanecek o MIG21 a diskusi, tak mi zablikalo cervene svetylko a jal jsem se to googlit.

    Podle DFENSe MIG 21 ze sedmdesatych let nezvladne priblizeni k mostu. Podle google mel – o kurva – plosne zatizeni 250-320 kg/ m², dle mnozstvi paliva, bez vyzbroje.
    Googlnu si f35, jo, pokrok holt nezastavis, 380-446 kg/ m² bez vyzbroje.
    Cili pokud jde o manevrovatelnost, tak F35 byl uplne stejne tragicky, ne li horsi, jak muzealni MIG21, s jednim jedinym rozdilem,
    ze MIG21 nebyl nikdy zamyslen jako stroj pro plneni vzdusne podpory a take to neni aktualne nejmodernejsi letoun ve vyzbroji NATO,
    ktery ma zcela vazne podle predstav Pentagonu nahradit A-10 a ono to asi tak i skonci. :)
    Cimz se dostavam k pointe, ze v USA tak dlouho vylepsovali a zdrzovali a menili F35, az to nakonec budou nuceni cele zahodit a okopirovat neco rychle od Cinanu nebo od Rusu, pokud teda budou chtit mit v letectvu konkurenceschopne stihace.
    Zatim tuto roli plni posledni modernizace stroju z osmdesatych let minuleho stoleti, ale ty uz jsou na limitu moznosti.
    Tak si jen rikam, kde asi udelali inzenyri z USA chybu, kdyz projektovali multirole fighter f35.


    1. ┏━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━┓
      ┃ Upozornění pro čtenáře ┃
      ┗━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━┛

      Předchozí příspěvek napsal konspirační teoretik věřící v chemtrails, globální spiknutí Sorose a přicházející apokalypsu; usvědčený z nepravdivých predikcí o „milionu mrtvých v Itálii“ r.2020 a „válce s Íránem“ r.2019; a nadávající všem, kteří nesouhlasí s jeho fantaziemi.

      Na server přišel relativně nedávno a zneužil situace, kdy bylo zrušeno moderování diskusí.

      Neberte prosím jeho texty jako reprezentativní pro články nebo diskuse na serveru D-FENS a nereagujte na něj.

    2. koukam, ideopolicie je opet aktivni.
      tady je nejaky backgroud. Ono to toiz ve svetle faktu vypada,
      ze f35 nikdy nebyl ve skutecnosti myslen jako multirole fighter
      a uz vubec ne jako letadlo pro vzdusnou podporu.
      Spise ho udelali jako strategicky nosic small yield nuklearnich zbrani,
      ktere bude moct pouzit tak jako tak jen Izrael a USA a cele NATO se na to melo slozit a prispet.
      https://www.youtube.com/watch?v=Y8VjDrxzYB0
      Smula je, ze informace se o tom neskutecne spatne shaneji a uz vybec neni jiste,
      co bylo driv, jestli slepice (zpackany F35), nebo vejce (low yield nuclear weapons).


      1. ┏━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━┓
        ┃ Upozornění pro čtenáře ┃
        ┗━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━┛

        Předchozí příspěvek napsal konspirační teoretik věřící v chemtrails, globální spiknutí Sorose a přicházející apokalypsu; usvědčený z nepravdivých predikcí o „milionu mrtvých v Itálii“ r.2020 a „válce s Íránem“ r.2019; a nadávající všem, kteří nesouhlasí s jeho fantaziemi.

        Na server přišel relativně nedávno a zneužil situace, kdy bylo zrušeno moderování diskusí.

        Neberte prosím jeho texty jako reprezentativní pro články nebo diskuse na serveru D-FENS a nereagujte na něj.

    3. Napriek varovaniam, že si konšpiračný teoretik atď. tak to risknem a budem reagovať :-) Už to, že poznáš pojem plošné zaťaženie, ťa posúva v stupnici tých čo rozumejú fyzikálnej podstate lietania dosť vysoko.
      Snaha vytvoriť Multirole Fighter je stará už viac ako 100 rokov. Prvé stíhačky, fighters, vznikli ako obrana pred bombardérmi a vzducholoďami za I. svet. vojny. Čoskoro sa zistilo, že ak nie sú nálety, tak môžu efektívne páliť z guľometov a zhadzovať bomby (spočiatku skôr bombičky cca 2 kg alebo ručné granáty) aj na pozemné ciele. Ich malá nosnosť bola kompenzovaná obratnosťou, rýchlosťou a po vynáleze strmhlavého bombardovania dosahovali aj oveľa vyššiu presnosť zásahu než klasické bombardéry z horizontálneho letu. Ale vtedajšia technológia veľmi neumožnila spojiť tieto roly v jednom type. Vznikali tak ťažké „stíhačky“ alebo ľahké „bombardéry“ ako Ju 87 Stuka, Il 2/10 Šturmovik, Hawker Tempest a pod. V prúdovej ére sa výkony a nosnosti zvýšili, ale základný problém pretrvával a to, že pre zásah proti pozemnému cieľu bolo potrebné ísť hodne blízko k cieľu a tým sa vystaviť paľbe protivníka. Za taký typický príklad sa uvádza, že dvojmachový F-105 Thunderchief útočil na vietnamskú základňu, v podstate bambusovú dedinu, a bol zostrelený jednou dávkou z guľometu, ktorá „sadla“. Pritom celá základňa nemala ani zlomok ceny a bojovej hodnoty toho lietadla. Analýzy ukázali, že aj použitie F-4 Phantom bolo neefektívne. Ten dokázal uniesť vyše 7 ton protizemnej munície (dvakrát viac než stredný bombardér za II. sv. vojny, napr. Wellington) ale jeho obratnosť s takým nákladom bola biedna. Takže stačilo, že boli zistené vietnamské MiGy a náklad bômb bol odhodený niekam do džungle, aby mohol F-4 viesť vzdušný boj. Riešilo sa to rôznym stíhacím doprovodom, rušením radarov, modifikáciou krídel a pod. ale ozajstným riešením boli až tzv. stand-off protipozemné zbrane.
      To, že už nová kategória „taktický stíhač“ nemusí ísť blízko k cieľu, ale z odstupu „odpáli a zabudne“ výrazne zmenilo taktiku, čo sa ukázalo už v r. 91 vo vojne v Zálive. Tonáž zhodených bômb a rakiet bola zlomkom vietnamských ale účinok bol rádovo vyšší, za cca 5 dní boli Iráčania bez letectva, bez spojenia a bez infraštruktúry.
      Pokiaľ ide o plošné zaťaženie F-35 a porovnávanie s inými, tak by som bol opatrný. MiG 21 aj s tými pahýľmi krídel mal max. tých 320 kg/m2, ale nemal žiadnu mechanizáciu krídla, teda okrem pristávacích klapiek. Taký F-4F mal až 450 kg/m2, ale sklopné nábežné hrany a v ostrých zatáčkach by 21-čku vytočil. Takým naozaj extrémom bol F-104 Starfighter, ktorý mal až 650 kg/m2, ale opäť plnú mechanizáciu, sklopné nábežné hrany, klapky a to robí veľký rozdiel. Osobne som to zažil, keď som sa zviezol na Su-25UB a skúšal som urobiť zopár základných akrobatických prvkov. Rovno to letelo krásne, autopilot tlmil, tak som to rozbehol a skúsil premet z horizontu. No hrozné „kopyto“, vôbec sa to nechcelo vyrušiť z horizontálneho letu, horko-ťažko som to dostal hore v polohe na chrbte a to mi už inštruktor povedal, nech dole nejdem, a dokončím to ako prekrut. Potom mi pobavene vysvetlil, že Su-25 má sklopné nábežné hrany kombinované so slotmi a prepínač je na plynovej páke. Bol tam, poloha PK – MK, čo znamenalo preľotnoje krylo a manevrujuščeje krylo, teda krídlo pre úsporný prelet a pre manévre. Tak som prepol na MK a z „kopyta“ sa odrazu stal veľmi živý akrobat, ktorý by vďaka motorom a MK v pohode „vytočil“ aj L-39.
      Nie som obhajca F-35, naopak, považujem to tiež za premrhané peniaze. Ten dôraz na stealth je veľmi drahý a ak má protivníkova obrana správne frekvenčne štruktúrované rádiolokačné pole, tak ho skôr alebo neskôr zistí, fyzika nepustí. F-35 sa od začiatku koncipoval pre stand-off protizemné zbrane a ako stealth pre opozitných stíhačov.
      Moja skúsenosť z domácej dielničky mi ukazuje, že rôzne mnohoúčelové nástroje a nástavce síce fungujú, ale kvalitné jednoúčelové nástroje sú lepšie. :-)

      1. Hezká akademická debata, podle mě :) Ale rád se nechám poučit. K čemu bude stíhačka/letadlo, která sestřeluje letadlo či pozemní cíl na cca 50 – 80 km + řešit manévrovatelnost s plnou náloží? No bez špičkového radaru, avioniky a perfektních raket mu to bude celkem k ničemu. Su-35, což je tak aktuálně jedinej „vyspělej“ ruskej letoun proti americké produkci má ty čísla ještě mnohem horší. Okolo 440 – 600. No ale tak proto mu tady občas nadáváme do konspirátorů :)

        Nicméně o tohle vlastně ani nešlo. Chtěl sem se podělit o jedno fakt pěkný video, teda když dovedeme opustit svět trysek….

        Hezkou noc :)

        https://www.youtube.com/watch?v=6dwgLvGs6uE

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017