Fishbed vs. Duha - zpět na článek

komentářů 109

Přidat komentář
 1. Viděl sem u Náměšti podletět Mig pod vedením vysokého napětí.

  1. Já ne. Nefetuji.

   1. L29 tesne ponad strechy na sidlisku som videl. Mi24 v drotoch VVN tiez, praskari droty VN preskakovali bezne, zeby sa nenasiel jeden co by to skusil s MIGom?

 2. V Bechyni jsem sloužil 89-90 jako značkař na VS a „všichni věděli“, že Hlavnička podletěl most. Tradovalo se to tam po generace záklaďáků a potvrzovali to i lampasáci, ale důkaz jsem o tom žádný neviděl. Hlavnička byl tenkrát už velitel divize, ale občas si bral službu řídícího na věži a párkrát jsem s ním sloužil. A pokaždé jsem od něj dostal takovou čočku kvůli ustrojení, že se ho na něco ptát, bylo to poslední, co by mě napadlo :). Když bylo o víkendu hezké počasí, tak si vzal L-29 a jen tak se proletěl, případně si obletět kámoše na jiných letištích. Každý tenkrát k němu vzhlížel a měl naprosto privilegované postavení. Každopádně bych se hádal o tom, že to měl udělat s MIG-21, jsem přesvědčený, že se tenkrát mluvilo o devatenácce. A že piloti neradi létali s jednadvacítkou… co si pamatuju, tak naopak říkali, že je to ještě pořád letadlo, ale třiadvacítka (ty v Bechyni nebyly), že je cihla s motorem.

 3. Mal som v plane ist dnes po dlhej prestavke lietat a beha mi mraz po chrbte pri predstave robit priblizenie pri rychlosti 340km/h… Mojich 100km/h na finale mi pripada ako kozmicka rychlost nehovoriac o tom, ze z tej kabiny aj volaco vidim a keby mi ten 70k motorcek vysadi tak to este stale poleti a doleti na drahu. Tych grapefruitov museli mat viacej ako dva, boli to ini chlapi.

 4. Super článek, takový mám nejradši tady. :) To video z té airshow a hlavně to přistání, ten pán to fakt hodně uměl. Věřil bych, že někdo takovej mohl i ten most nějak a s něčím podletět. Ale občas je fajn si něčím nebýt jistej a prostě si moct dovolit trošku fantazírovat a nevědět. :)

  1. Krýďák byl Línskej. Traduje se, že doplachtil jednou do Líní a jednou do Hořovic po záletu. Já to znam tak, že ten Bechyňskej most je jeho dílo.

   O mnohem uvěřitělnějš vypadají historky jak po narození syna blbnul s MiGem nad stodskou porodnicí, nebo jak při hotovsti hrál fotbal a tak při poplachu vlítnul do letadla v teplákach.

   Těžko odlišit co je latina a co pravda, ostatně to ani nemá smyl dělat, ty historky jsou hezký jak jsou.

   1. Ale můžeme se ho na ten bechyňskej most zeptat.

    1. Tak to pak dej vědět :)
     Já sem ujetej třeba na tenhle zvuk – https://www.youtube.com/watch?v=H_ARSE8jEHQ

     A mimochodem tohle jsou taky fajn storky a pěkný čtení…
     https://www.planes.cz/cs/article/100135/cechoviny-22
     http://www.planes.cz/cs/article/100381/cechoviny-63

     1. No nevím, od druhý světový to s letectvem jde s kopce… Vrtule je vrtule.

      1. Z kopce to jde od konce první světový. Uzavřený vytápěný kabiny, kyslíkové masky, termosky s kafem, svačinky, stavitelný úhly vrtule, žádnej chronickej průjem z ricinovýho oleje odstříkávajícího z rotačních motorů, letecký kanony, padáky, vysílačky, záchranný čluny… Za první války už jen vlízt do toho křápu byl hrdinskej kousek.

       1. Pravda je, že dřevěné dvouplošníky s otevřenou kabinou měly své kouzlo. Takový Fiat CR 32, to bylo éro.

        1. V Kosiciach este maju Kukuruznika, sice vyrobeneho po vojne ale ide z toho strach len ked sa na to clovek pozera na zemi. Motorcek jak do kosacky, nahodit pekne na ruku, rychlost ziadna, same lanko, platno a podobne.

 5. Pilot Š328 který „Duhu“ podlétl, četař Josef Bláha (*12.12.1914), odešel z ČSR koncem července 1939 do Polska. Přes Francii a severní Afriku se až v roce 1942 dostal do Británie, 7.7.1942 nastoupil k 313. stíhací peruti na stroj Spitfire Mk.Vb v hodnosti F/Sgt. Koncem října byl vyznamenán leteckou medailí RAF (AFM).
  Zahynul 15.1.1943, když jako doprovod bombardérů mířících na Bordeaux se se strojem označení EP449 při otáčení zpět srazil s jiným Spitfirem Mk.Vb (AR546 pilotovaným F/O Bedřichem Krátkorukým). Bláha se zřítil do moře hned, Krátkoruký se ještě snažil doletět s poškozeným letadlem, ale na dohled od pobřeží ostrova Portland mu vysadil motor a musel přistát na hladinu. Záchranná akce však byla neúspěšná a tělo ani jednoho z pilotů se nikdy nenašlo.

 6. Jenom si dovolím upřesnit,mostu se nejen přezdívá Bechyňská Duha… on se oficiálně jmenuje Duhový most.

 7. takovej pan pilot by jakože dóóóst riskoval že skončí pod mostem nebože skončí pod mostem :O :O :D :D :D :D
  jinak todleto vypadá jako něco pro petra janečka a jeho černou sanitku hele. nepsal von vo tom stíhačkovým mostě už třeba jako?? :O :O

 8. Bod 3, Proti – Extrémní škody.
  Připomněl bych panu domácímu leteckou nehodu MIG-21MF v Pardubicích, který pilotoval kpt. Procházka. Je to nehoda, kdy pilot před přistáním akrobacií spotřeboval palivo. Je to zřejmě ta soutěž, kterou D-Fens vzpomíná v druhé půlce článku.
  Řekl bych, že ke koulím jako grapfruity bude patřit i snížený pud sebezáchovy a naopak ochota riskovat. Nechat se „vyhecovat“ k průletu pod mostem mi nepřijde jako nemožné.

  http://www.leteckabadatelna.cz/havarie-a-sestrely/detail/779/

  1. Jo to je zajímavý čtení taky. Někde jsem vyštrachal, že měla 21 kolem 2300 l nádrž, ty pozdější verze 2600. Zajímalo by mě, jak dlouho to vlastně dokázalo zůstat ve vzduchu, v případě nějakých forsáží to musela bejt chvilinka. O spotřebě ruské techniky té doby si vážně iluze nedělám.

   1. Boží čtení. Asi nejvíc mne rozsekal Gejza se Štefanem…
    http://www.leteckabadatelna.cz/havarie-a-sestrely/detail/489/

    1. No tak díky, prolejzam to s mapou už asi 2 hodiny :-D

     1. Já vůl to prošťáral už skoro celý….
      Akorát mi tam chybí František Lelák…

      1. Musím se přiznat, že sem nad tím strávil moc příjemné asi 3 – 4 hodiny. Nelituju ani minuty. Prostě tenhle článek byl pro mě tady velkým a příjemným osvěžením. No a bude líp, moje starogardovský baníkovský fotbalový kolena to říkaj :-)

       1. No to já taky. Prolejzám to ještě teď. :-)

    2. To byli ozajstní tatranští orli ten Gejza & Štefan :-D

  2. Takže při vysokém výkonu bez forsáže cca 40 min? (3933 kg/h při max výkonu)?

   1. Tak nějak. Kromě toho hřbetní nádrž byla u některých variant zmenšená z 300 l na 60 l, aby se udělalo místo pro ruskou avioniku, to je pak třeba odečíst.

    1. Ok díky za potvrzení mých domněnek. Prosím klidně pište další takové články :-)

 9. Kdo by si chtěl podobné skopičinky zkusit a má doma páku a aspoň trochu železo aby to rozjel, tak teď mají v Eagle dynamics akci až do 19. května. Všechny moduly se slevou 50% a k vyzkoušení zdarma. I ten Mig-21
  https://www.youtube.com/watch?v=-yp-phGY1Vw

  1. Je to hardcore simulator. Pro představu instruktážní videa na F15 eagle – https://www.youtube.com/watch?v=WJWWWNxl_Ng&list=PLp1TpuprL19CctWdr3uW4Y50hCuOsPmvE

   Hawk to vážně ve virtuálním světě křídel umí(a je to docela chytrej chlapík).

  2. Se slevou, jo?
   Já znal takovej, kterej opravdu naučil, nic neodpustil, a žádná sleva, bo žádný prachy.
   Stačily 4 ks DD disket, spouštěl se tzv. „bez systému“.
   Při chybě žádný nablble efektní třísky, jen strohá hláška, jejíž odklepnutí a pokračování bylo možné, jen když nešlo o příliš velké kiksy.

   Jet Pilot, by Vulcan S.L.

   1. hele toje vono?? :O :O :O :O
    takový takovýýýý prostý no :D

    1. Jo, takový úplně na nic, hovno bomba grafika, žádný porádný ohnivý koule po výbuchu, žádný třísky, nikde hustý intro, nesbíraj se bodíky.
     A samozřejmě totál hovno zábava, bo nesbíráš metály, nehraje hudba a nemůžeš si vůbec navolit skladbu.
     Nuda, jenom blbej analogovej joystick s kolečkem poťáku na tah, využitý všechny klávesy, nutnost přepínačema ladit rádio, TACAN, žádat o radarovej sestup v mlze (spodní základna třeba 20 stop) a tak.
     Nic pro hustý týpky, sračka s instalačkou na 4 ks DD disket a spouštění bez systému (NÉÉ, TO PŘECE NEEEEJDEEE…!).

     Překládal jsem k tomu manuál (ten velkej, né ten rychlocint, co je někde kolem tvýho odkazu).
     V úkolech jsem se dostal k nočnímu stíhání, v mlze jsem měl dost velký potíže a samozřejmě jsem se nedostal na všechny kvalifikace.

     Kurva, asi ten manuál najdu, nějak mi to po letech vrtá palicí…

     :D

     1. náhodou hudba hraje :O ;D ale toje taky asi tak jediný co na tý hře funguje :D seto hnedka zasekne na takový tmavě modrý vobrazovce a hraje jenom nějaká hudba :D :D ‚diskety‘ sem tam nastrkala všecky čtyry i po jedný tak nevim. jiný starý pixelartový hry mi v tom fungujou :/ :/romky mam vocaď hele a emulátor fs-uae hele

      1. Emulace nefunguje, nelze ani nahrát jednotlivé disky.
       Původně jsem JET PILOT hrál na A1200…

       1. sem se dostala k nějakýmu černobílýmu vobrázku stíhačky ale nic to nedělá vubec to nereaguje na vstup z klávesnice nebo myšky nóóó a prostě nevim jak dál asi toje prostě jetý :/ :/ se asi bude nutný podivat po jiným emulátoru nebo romkách :/ :/
        popišu jak sem to jako dělala pro ten fs-uae emulátor a kam sem se jako dostala. z každýho z těch zipů se musí vybalit *.adf soubor ato je ta disketa. v launcheru se tam musej nastrkat v tabu s disketou na vobrázku do virtuálních disketovejch mechanik. musí se ale taky eště nahoře vodfajfkovat checkbox u počtu jednotek nóó a povolit ty čtyry najednou. noa nakonec pustit. chvilku emulátor jakoby chroupe a pak se mi vobjěvila tamta modrá vobrazovka s hudbou. sem to nechala běžet asi 10 minut jestli seto třeba jakože nějak nenačítá ale nic. se zní dá dostat kliknutím levým tlačítkem. se pak voběvil nějakej souborovej system nóó a tam šlo rozklikávat ty jednotlivý diskety a v jedničce byl nějakej spuštěč tý hry. zase to chvilku chroupalo a pak se voběvil ten černobílej vobrázek. nóó a tam sem skončila :D
        amigy sem v tom emulátoru zkusila všecky vod tý 500 až po nějakou 4000 s jakože dost podobným výsledkem :/ :/
        todleto s těma disketama jako musela bejt děsně hrozná doba si myslim. mam k tomu internet a všecko a stejně jako nevim jak to zapnout :D :D ;D

        1. GT:

         Dík, zkusím.
         Na A1200 se diskety nainstalovaly na HDD, pak jsem to spouštěl vždy příkazem bez systému. Let s F-104 nebo BAE F.2 vyžadoval správné postupy, jinak černá obrazovka a na ní číslo hlášky, např. „chyba 71 – spálení brzd“ apod.

        2. GT:
         Tak jsem to poránu nějak pobouchal, nacpal tam ROM pro A4000.
         Před chvílí jsem seděl v BAE F.6, ale necitlivý pohyb kniplem způsobil chybu 23, příliš ostrý obrat. A z okna hlášky jsem se nedostal, tak uvidím dál…

         1. a instalovals to teda na hdd nebo si jako jel jenom z těch disket?? :O :O

          1. GT:
           Jako z těch disket 1.- 4.adf, dal jsem je do těch jednotek DF0 – DF3.
           Už jsem to měl dopoledne několikrát spuštěný a letěl jsem, ale je tam tam ten průšvih, že jsem měl knipl na myši. Analogový joystick tu nemám. Nelze ovládat spínače na palubce.

           Kdysi na A1200 jsem měl analogáč jako knipl, myš sloužila pro ovládání kokpitu…

  3. no já kdysi hrál falcona 4.0 (kterej je prej považovanej za duchovního předchůdce tady tohoto), a tyhle simulátory jsou docela peklo. „páka“ se kterou se to dá rozumně ovládat určitě není páka za 1255.90,- a ještě bych někde určitě našel rozložení klávesnice, kde každá klávesa kromě modifikátorů má minimálně 5 funkcí. A když toto člověk vstřebá, zjistí, že je stejně furt mrtvej a jsou před ním dosti tlusté bichle teorie, aby zjistil, jak správně manévrovat atd. Zde jsem vzdal a tuto „hru“ opustil :)

   1. „…určitě není páka za 1255.90,- …“
    – a co by to tedy mělo bejt…?

    1. Hardcore piloti to pokud vím hráli s pákou od Thrustmasteru + hotasem + pedálama :)

     1. Dá se s čímkoli co má analogové ovládání plynu. U moderních letadel směrovka většinou nebývá potřeba, u druhoválečných naopak je potřeba hodně.
      Do začátku stačí bohatě tento. Má plyn i směrovku.
      https://www.czc.cz/thrustmaster-t-flight-hotas-x-pc-ps3/85430/produkt

      1. Nemůžu sloužit se zkušenostmi z leteckých simulátorů. Ale můžu sloužit se zkušenostmi z race simulátorů. Tam jsou volanty do 2K na odzkoušení, jestli mě to bude i dál bavit a hrozí i nebezpečí, že levný volant i odradí (je to něco jako učit se hrát na mizerné španěle za pár babek se zkurveným dohmatem). Na slušné ježdění už se pořizuje alespoň G27. Rozdíl obrovský.
       Nevěřím, že by to u leteckých simulátorů bylo jinak.

       1. yellec:
        „…Dá se s čímkoli co má analogové ovládání plynu…“
        – a proto mi na JET PILOT stačil analogový joystick s tahem na potenciometru…

Napsat komentář

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!