Firemní zklamání 1: Alza - zpět na článek

komentářů 104

Přidat komentář
 1. S alzou sem měl podobně dlouhou historii a prostě ten web byl kvalitní (a pořád je) a logistika super.
  Začali mě srát nedávno:
  – Pokus zavést poplatky za osobní výdej
  – Pokus zavést poplatky za „dopravu do jiné prodejny“, když centrální sklad přestěhovali někam k dálnici (takže se vozí všechno a i ta ryhlost vzala za své)
  – Neustálé pokusy prodávat nesmyslné pojištění.

  Konečný jihad sem na ně vyhlásil po dvou akcích:
  – Pokus prodat za prachy prodlouženou záruku u spotřebiče, kde jí výrobce dával zadarmo (a maskovali to jako „poplatek za registraci“)
  – Zkrácení záruční doby, pokud se nakupuje na IČ.

  Chodím tam už jen velmi výjimečně, protože všechno má svoje meze a ty už překročili.
  Bohužel CZC stojí úplně za vyliž a ten mironet… střídavě oblačno.

  1. Poslední cca 2 roky nakupuju v Softcom. Ceny mnohdy lepší než v Alza/CZC a vstřícný personál (alespoň v Brně).

  2. Poplatek za osobní odběr už funguje, tuším 45 Kč a když zaplatíte online, tak minus 30 Kč.

   1. Fakt? To sou teda mrdky. Posledně jsem to zaregistroval, to už je nějakej pátek a šel sem na konkrétní nákup jinam. Pak sem to zkusil asi za měsíc a bylo to ok.
    Ale jak říkám – hřebík nedůvěry zamlátili tím prodejem bezplatné prodloužené záruky – od té doby od nich nechci nic mimo to konkrétní zboží. Pak dovozem protáhli logistiku, že to zboží bylo až za 6 hodin, když šlo všechno dobře, což je posunulo na normální obchody (rychlost vydání byla jejich strašlivá výhoda) a tím,že začali krátit záruku pro ičaře/firmy se dostali mezi relativně nevýhodný mrdky (stejná cena, horší kvalita). Jestli ještě nasadili poplatek za osobní vyzvednutí, tak už jim na to dlabu úplně, no. Navíc organizací výdeje už je částečně dohnala konkurence (pokud to není od mall – tedy i to CZC – kde je bordel konstantně snad 20let co je znám a nevypadá, že by se to někdy zlepšilo). Ale jak říkám, tak 4 roky zpět sem jim docela dost fandil, protože to dělali dobře (a holt to někde skřípalo, ale kde ne – to je pochopitelné). Teď už nasrat, protože se snaží dělat jasná šméčka. Škoda jich.

    1. Teď se snaží dělat šméčka? Vy jste dobrej komik.

     Zkuste si počíst jak probíhají ty jejich slevový akce.

     1. A? To že je někde nálepka „sleva 800 procent“ už mě asi tak 20 let netankuje, protože mám net a za 5 sekund zjistím, kolik to stojí u konkurence. Co s tím máš za problém? Dělá to kdekdo, tak proč by mě to mělo tankovat? Ať si k tomu dávaj graffiti na regál nebo web jaký chtějí.

      1. Zdražení o 700 % (klidně rozložený záměrně do delšího času), aby pak mohli zlevnit o 800 %, je celkem ukázkovej podvod a jelikož je to opakovaný a ve skupině, dotyční už měli sedět. Pokud to dělají všichni, tak měli sedět všichni. Ale to víme, že zákony platí jenom pro vohnouty a páni korporáti si můžou dělat co se jim zlíbí…

       Předpokládám, že ze všech těch heurék apod. zmizeli v prvé řadě proto, že tam měli časovou evidenci ceny a bylo to tam vidět, tak odstřižením se zničili další důkazní materiál do budoucna a zabalili to do nějakejch keců.

       1. Pokud tě cedulka „sleva“ tak láká, je to tvůj problém. Pokud chci kupovat něco s cenou nezanedbatelnou. Kouknu na web, za kolik se to prodává a pak u nějakýho eshopu (jedno kterýho, není to jen u alzáka) buď beru, nebo jim na to seru. Cedulek se slevou tam můžou mít klidně 20. Ať si dělají co chtějí.
        Se divím, že tě netankuje spíš to, za kolik se tu prodávají komponenty třeba k arduinu – to co se na aliexpresu dá sehnat za $1 v kusovce (ano, zanedbávám dopravu, kterou sponzoruje šťědrý číňan) se tu prodává za 2 kila a víc. Za to by měli sedět :)

        1. Mě to je osobně úplně jedno, nový věci nakupuju minimálně a to po dobrým zvážení poměru cena/výkon. Spíš se pozastavuju nad předpokladem, že když zelená pyzda dělá jedno šméčko za druhým, tak je to jako nějaká solidní a přívětivá firma? Jako, WTF?

         Že začali obcházet distributory a tahají si vlastní kontejnery je veřejný tajemství už dekádu, a že sou přitom dražší než většina ostatních snad každej vidí.

         Nicméně zrovna u těch věcí za dolar je to poněkud vachrlatý, často to kvalitativně není moc velká hitparáda. A hlavně na alíkovi je to samej kšefťák, kterej to bere z jednoho zdroje stejně jako 10000 dalších, takže tam máš 10000× tu samou věc za různý ceny a nulovou alternativu, a pokud je to shit, tak si celkem v prdeli. Liší se jen cenou, i ty nabídky jim snad někdo dělá centrálně dyž vypadají všechny skoro stejně. Aby ses tam ale dozvěděl nějaký důležitý technický informace…

         1. Pro mě je důležitej poměr cena výkon u mého nákupu. A ten byl za mě dobrý. Jestli obešli distributory nebo ne, to není můj problém. Každej se snaží vydělat jak to jde. Jestli jsou nebo nejsou dražší si porovnám a podle toho se zařídím, obvykle byli dolní polovina a u těch levnějších to vyrovnala doprava, protože byli z nějaký prdele. Ale uznávám, jsou to moje zkušenosti a nenakupoval sem tam nikdy denně, takže o nějaký objektivnosti nelačním. Slevy a marketing jsou mi kradené.
          No, co se týká kvality – to je to – jsou to přesně ty stejný komponenty, co sem někdo přitáhne v kontejneru a prodává za 400 násobek nákupky. Naštěstí už to gme má konkurenci v podobě různejch eshopů :)
          Když nedá aliexpress, můžeš mrknout na alibabu, nebo se přímo dohoukat do tý fabriky. Vždy je potřeba zvážit, co od toho čekáš. Pokud je to věc na hraní doma, pak to nezkoumám. Pokud chci udělat nějakej „průmysl“, je třeba hledat jinak. Klidně taky v číně, ale už to není za dolar :) Čína má tu výhodu, že dodá jak levné šmuky, tak velmi kvalitní věci, hlasuje se peněženkou. A ano, přeprodejci, to je peklo.

       2. Jasně že zmizeli hlavně kvůli historii ceny. Ona by pak ČOIka měla dost lehkou práci je buzerovat za fake slevový akce. Ty jejich bláboly o nezávislosti si můžou strčit kamsi, googlu, televizi, novinám a dalším existencím cpou hromady za reklamu, ale heureka má bejt „nezávislá“ (což v rámci možností je, placený políčko nad ostatníma rozezná i negramot a koukne se níž).

   2. Poplatky za dopravu na pobočku jsou u Alzy už pěknou dobu, minimálně 5+ let bych tipnul… :-D

 2. Jo. A opravdové martyrium nastává, když se něco logisticky nepovede a je třeba to dát do pořádku i účetně. Zažil jsem nekonečný kolotoč chybných dobropisů a ještě chybnějších dobropisů dobropisů, přičemž celou dobu šlo asi o čtyři padesát. Nejhorší na tom je, že na druhé straně není fixní kontakt a pokaždé to řeší někdo jiný, protože takový je Prozeß.

 3. Jenom technická pane domácí->
  Pokud se prvně vypíčujete na nerda, že Vám radil s velikostí disku, protože kurva nejste debil a víte co chcete, bylo by poté záhodno nepíčovat na obsluhu, že vám ke kávovaru nezkoušela nacpat i kafe a adorovat nějakýho přeprodejce dílů, že vám cpe i komplement, protože, dle vaší logiky, přece máte jasno v tom, jestli ho chcete nebo nechcete a kdybyste ho chtěl, tak ho asi rovnou objednáte žejo.

  Tipl bych si, že motivace nerdíka k prodeji většího disku nebo jiného procesu byla stejná, jakou má prodavač o 20 let později s těma matičkama. Bude na tom větší vejvar.
  A ikdyby to bylo obyčejný nerdovství a vlastní omezenost, něco jako když vám v salonu Škody cpou TDI místo TSI, protože to je pro vás dobře pane, tak v tu chvíli o tom vy, jako zákazník, nemáte jak vědět ;)

  Ale jinak dobrý.

  1. ha, ještě jsem se zapomněl. I to pojištění je kurva stejnej produkt jako ty matičky…

  2. Upřímně, to s tím kafem mě napadlo úplně stejně. Tak buď prostě chci, aby mi prodejce něco vnucoval, nebo ne. Já třeba ne, protože ano, já vím nejlépe, co potřebuji. A když chci ke kávovaru kafe, tak si ho k němu rovnou objednám.

  3. Řekl bych, že je to dost o způsobu a situaci, na publikovaných příkladech je patrné, že na disk pan domácí nezapomněl, na matičky ano. Pokud bych evidentně nakupoval komponenty na počítač a prodavač mě upozornil, že mě tam schází sata kšandy nebo že k mnou vybranému zdroji a počtu zařízení potřebuji rozdvojku, tak by mě tím neiritoval. I když bych ty komponenty měl, kvitoval bych to jako starost o zákazníka s povděkem.

  4. Jo, tak tohle jsem si řikal taky. Ono je poslední dobou vidět, jak pan domácí je schopen pičovat klidně i v jednom článku na dva zcela protichůdný vzorce chování. Přednasrali jste mě sterilní prodejnou, takže jste všichni kokoti. Kdyby mu to kafe nabídli, tak jsou stejný jak kdysi czc s diskem, protože přeci neni debil a ví že do kávovaru to kafe patří.
   Mimochodem alza mě sere vrcholně, ale czc neni často o nic lepší, je to jako vždy a všude o lidech. Co čekat, když nejsou a na funkci předavače klávesnic nikdo inteligentní osobu se slušným vystupováním nenajde a hlavně nezaplatí. V czc u nás jsem byl v poslední době dvakrát a pokaždý se chovali zcela jinak. Jednou pohodář, kterej mi dokonce začal v době čekání vykládat, že kdybych danej produkt kupoval příště, ať si počkám na akci u výrobce a nekupuju to u nich, že to vyjde levnějc (pro zaměstnavatele horor, pro zákazníka neocenitelná služba). Podruhý jsem šel vracet settop box koupenej pro máti, od kterýho jsem čekal větší plynulost a že ho snad zvládne ovládat. Po hodině instalace jsem to vzdal a objednal normální bez kravin navíc. Na prodejně si sednu na volnou „židli“, čekám, prodavač čumí kolegovi do monitoru. Pozdravím, prodavač ani neotočí hlavu a zahuhlá něco ve smyslu „to snad nejdřív musim dodělat“. Po chvíli čekání se milostivě otočí, požádám ho o vrácení. Vezme si krabici a plácne „a mam si to jako poslat na interku?“ Upozorňuju, že netuším co to je. Přiblblej úsměv jako kdybych byl totální idiot, že neznám jejich argot a firemní procesy. „No jestli si to mam poslat na interní reklamaci, funguje to nebo to jen nechcete?“ Říkám že funguje, ale ne podle mých představ, od zařízení s androidem bych čekal aspoň trochu funkčnosti androidu a ne debilní nadstavbu výrobce znemožňující normální ovládání, ale je to asi vlastnost, ne vada. „No jo, to tu máme pořád, vy si kupujete něco s čim neumíte zacházet a pak se divíte“. Kdybych chtěl nakoupit, v tuhle chvíli bych byl pryč, touha dostat zpátky peníze byla ale silnější. Objednávku na jinej settopbox jsem rovnou zrušil a šel ho koupit do datartu, sice dráž, ale bez rizika bavit se dál s idiotem. V alze mám několik stejných zkušeností a několik pozitivních, a teď si vyber..Mironet, Sunnysoft atd., všechno je 30+ min. zajížďka, to už dám radši alze 15kč za vyzvednutí.

  5. No to mě nadzvedlo nejvíc – ostatně není to jen napříč jedním článkem, ale občas i více různými články (i když ne vždy je to pan domácí). Vypovídá to něco o tom, jak snadno lze pod dojmem vlastní neomylnosti ztratit i poslední zbytky integrity názoru…

  6. Hmm, ale co kritizujete není prostě totéž.
   Jak to chápu já, tak DF kritizuje že mu někdo vymlouval nákup něčeho co si po zralé úvaze vybral (disk, procesor, atd.) a navíc za doprovodu blbých keců mu nutí něco co si nevybral.
   To druhé, tedy že mu nenabídli k vybranému produktu logicky patřící zboží jež také prodávají, předpokládám nevtíravě a zdvořile je opravdu něco jiného, ač Vám a dalším přizvukovačům se to tak nejeví.

   To první se může jevit jako neomalenost, dělání ze zákaznika blbce. To druhé jako minimálně obchodní neobratnost, spíše však nezájem či lemplovství podavače, tedy nikolivěk prodavače.

 4. Czc.cz v Hradci Králové se před 2 lety přestěhoval na místo, kde to mám dál, nejde tam zaparkovat, a v roce 2018 měli polední pauzu. čímž jsem šel tehdy zcela zbytečně.
  (předtím pobočka blíž, šlo zaparkovat přímo před prodejnou).
  Druhý pokus návstěva pobočky na novém místě v roce 2018 postěžování prodavači, že předtím to bylo lepší z těchto důvodů a : bud mě nechápal, nebo jsem minorita, nebo byl sám ze situace neštastný a že za to nemůže.

  1. Taky jsem nepochopil logiku přestěhování se do místa, kde nejbližší parkovací místo (placený) je 200 m od pobočky. Asi mají zákazníků, kteří si jedou pro věci přímo do kvelbu autem, minimum.

  2. Jn v HK je ta pobočka na blbém místě, nicméně 50m vedle je obchoďák, kde se parkovat dá ;-)
   A před tou pobočkou se taky většinou na 5min na chodníku taky zaparkovat dá… jsou tam myslím tak 2-3 místa, někdy jsou ovšem obsazená no.
   Ono totiž myslím CZC většinu poboček neprovozuje sám, ale jsou to smluvní partneři.

 5. dodatek: v obou případech vyzvednutí objednávky s nebo bez placení 60 – 90 sekund. :-) prima.

 6. Jo přesně stejný počátky měla TS Bohemia a myslím že nabrala i stejných konců. Přestal jsem ji navštěvovat někdy před deseti lety, to byli ve stádiu payboxů… dnes tam prodávají i bicykly, Alza mě zase vyběhla v hledání rybářských prutů…
  Myslím, že největší přešlap zmíněných podniků je právě ztráta specializace, krátkodobě jim všehochuť sice přinese větší zisk, ale s úpadkem do tuctovosti je dříve nebo později někdo převálcuje.
  BTW: z mého džezvového období natřikrát vzkypělé kávy si pamatuji, že (nemletá) Jihlavanka Standard Směs, byla jedna z nejlepších běžně dostupných káv.

  1. Ja jsem s TSB skoncoval uz v okamziku, kdy znicili (koupili) Alfa Computers. A u Zeleneho Zmrda neco koupim tak 1x za 3 roky, kdyz to opravdu nikde jinde v CR neni. Jinak kombinuji CZC, SoftCOM a Mironet, podle aktualni situace.

   1. Ano také, ale nejčastěji jak pracovně tak soukromě u ATC. K emzákovi mě naštěstí nic nedohnalo…

   2. Taky jsem přešel od Alfa Computers k SoftCom. Jaké máte zkušenosti s Mironet?

 7. Kávovar, Krups, kafe, z Alzy, aha, tak jo. Šmekt vírklich gůd.

 8. D-fens objevil Ameriku.
  Ad Baumax: nyní je to snad ještě víc dražší a děsnější krám,než kdy byl. A to to mají Poláci. Kéž by tak místo Baumaxu byla Castorama a Jula.

 9. Z který dekády ten článek je? Napsat, že jsem zhruba před rokem objevil CZC… To je tedy přehled.

Napsat komentář

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!