Film: Torque – ohnivá kola

Featured Image

Když mi známý dával do ruky DVD s nápisem „Torque – Ohnivá kola “ a řekl mi, že je to novej vole biják vod toho režizéra, co uďál rychle a zbjesyle, akorát vo motorkách, mé srdce zaplesalo. Sice to byl blábol, protože FnF natočil Rob Cohen a FnF2 John Singleton, ale každopádně to slibovalo úchvatnou podívanou.

Jedná se o první celovečerní snímek Josepha Kahna, který je znám zatím režií videoklipů hudebních pophvězd (Ice Cube, Eminem, E. Iglesias, Destiny´s Child, ale i U2 nebo Mobyho) a stylem videoklipu je koneckonců film i natočen. Děj by se dal shrnout do tří vět, ale o ten tu vůbec nejde. Jedná se o lajfstajlový magazín na pomezí Matrixu a Bolka a Lolka na cestách, podobně jako FnF vynikající především svérázným pojetím fyzikálních zákonů, ale to až později. Je to prostě velehustý dílko, takže hurá na to.

Už úvodní scéna nenechá nikoho na pochybách, vo co tu gou. Dvě hustohustě votuzený a nadupaný káry (žlutá a červená) si dávají drag na prašné kalifornské cestě. Při 140 Mph samozřejmě přijdou na řadu i kouzelná tlačítka na volantu (odborníci vědí, že je to NOS, vole) a votunidla se řítí pouští rychlostí 160 Mph a na střídačku se předjíždějí, jako když vožrala šoupe nohama po ledě. V tu chvíli nastupuje náš hlavní hrdina – Ford (protože má jediný krátké a snadno zapamatovatelné jméno, nebudu mu jako ostatním dávat přezdívku). Vypadá, jak ten lojza z reklamy na vriglyspermintgam, má nejhustějc upravenou motorku a červenou kombinézu s velkým nápisem „Carpe Diem“ doplněnou o vkusné nálepky šampion, HJC, šnot a podobně… Přiřítí se na mašině za obě káry a musí hustě brzdit. Chvíli jede nasraně v závěsu, pak podřadí a po zadním kole se prožene mezi oběma piloty. Při průjezdu způsobí tlakovou vlnu, která odhodí obě votuzidla do smyku a ty po cca 10 metrech zastaví (ze 160 Mph). Na konci rovinky ještě Ford roztočí směrový ukazatel na křižovatce, aby byl výsledný dojem dokonalý.

Ford si dává pauzu u benzínky, když konečně dorazí machři vod tuningu. Určitě nečtou LordaMorda, protože vůbec nedbají základních pravidel imičmejkingu. Jeden vypadá jak totální socka od popelnic v kulichu (v kalifornii v létě) a druhej je na první pohled absolutní buran někde vod krav. Duc duc taky nikde, prostě lůzeři. Nedivte se, že jim Ford oběma rozmlátí tlamy. Pak dorazí jeho kámoši, na které čekal.

Jsou dva – Pingpong (šikmookej s divným jménem) a Debil (fakt plácá celej film jen samý kraviny). Tito dva jsou pro další děj filmu takřka nepotřební, pouze pocmrdují Fordovi a kryjou mu six. No a když se tak pěkně potkali, tak si samozřejmě musí zazávodit. Motorky mažou kýčovitou scenérií v sérii zatáček, až na odpočívadle narazí na místní hustohustej motorgang (negrtlupa * na mašinách) a při průjezdu okolo shodí jejího člena Bubáka Juniora (mladší brácha šéfa bandy Bubáka, velenegra s pittbullem) tlakovou vlnou z mašiny, na které si podřimuje. Sekáči (tak se jmenuje Bubákův gang) je doženou a Bubák junior chce dát Debilovi po tlamě. Bubák boss to zatrhne, ale chce po Debilovi mašinu. Vzhledem k příjezdu policie se všichni rozejdou.

A vzápětí se sejdou na srazu. Základními činnostmi jsou pak: pití piva, tůrování mašin, vočumování prdelek a hospodský bitky. Zatímco se Pingpong a Debil oddávají těmto kratochvílím, vyráží Ford za svou ex do jejího strýtšopu s motodoplňkama. Říkejme jí Nikita (je strašně drsná a pořád mává nějakým kvérem jak extatickej gangsta rapper při dlouhý větě). Nějak se nepohodnou (je nakrklá, že zdrhnul do Thajska bez ní), ale to je vedlejší. Na scénu totiž nastupuje to nejhorší zlo na zemi. Gang kapitána Kotlety a jeho poskoků. Jsou to drsný hoši a všichni maj velečopry a velekotlety a velekérky. Kotletova přítelkyně Blbka pak ještě sbírku velepírsingů, velenožů a velepistolí.

Kotleta má velkej problém. Ford mu totiž stopil motorky, v jejichž nádržích jsou drogy a Kotleta je samozřejmě chce. To už jsme v půlce filmu a konečně se dostáváme k zápletce. Forda honí Kotleta kvůli fetu za mega $, policie kvůli dealerství, který na něj hodil Kotleta a jde po něm i Bubák, protože ho sere a Juniorovi dluží Debil mašinu. Kotletova gangu se zbaví Nikita pomocí tiskového mluvčího od Pietra Beretty. Celá situace na srazu se ještě zahušťuje neshodou mezi Bubákem a Kotletou kvůli kšeftu s drogama (Bubák nechce s tim bílym šmejdem obchodovat).

Ford s Nikitou se uchýlí do ústraní a vedou plky o minulosti. To ale v dané chvíli není nejdůležitější. V místním klubu totiž Kotletova tlupa vyvolá bitku a na záchodě zamordujou Bubáka Juniora. Uškrtí ho řetězem z motorky (fatální chyba, tenhle řetěz totiž přeštípnul Kotletovi Debil zatímco se kočkovali s Fordem a Nikitou a je to důležitý důkazní materiál). Vraždu pochopitelně hodí na Forda (pomocí falešného svědectví od Blbky), takže o důvod víc, proč ho sejmout.

A v tuhle chvíli nastupuje na scénu agent Grínpís (vypadá jako zmuchlanej aktivista) a agentka Dredová. Přihasí si to v černém Hummru a zajistí svědectví proti Fordovi.

Všichni honí Forda a jen Nikita, Debil a Pingpong vědí, že je nevinný. Zapeklitá situace – s tím by si nevěděl rady ani Přemek s kozlíkem šikulou. Po další honičce volá Ford Grínpísovi a snaží se mu vysvětlit situaci. Grínpís mu nevěří. Ford & spol. se vydají do LA pro motorky s fetem aby se náš hrdina mohl očistit.

Po cestě na ně ovšem číhají Sekáči v čele s nasraným Bubákem. Následuje honička v nepřehledném pouštním terénu a silniční speciály rázem mění coby transformers na endura a supercrossy a s elegancí klokana Skippyho skáčou přes muldy a kmeny stromů hlava nehlava. Na řadu přijde i kopání do hlav nehlav za jízdy a nějaká ta střelba (nikdo z kladných hrdinů nebyl při natáčení zraněn). Nakonec se pochopitelně zúží celá legrace na osobní souboj Forda a Bubáka. Při honičce podél železniční trati se náhle v cestě uprostřed pouště objeví ledabyle pohozený pásový nakladač a přichází jeden z nejúchvatnějších okamžiků filmu. Oba bajkeři totiž po nájezdu na tento nakladač vyskočí na střechu okolo náhodně jedoucího vlaku. Nejdřív se prohánějí na motorkách na jeho střeše, pak ovšem Ford usoudí, že je to nuda, smykem seskočí mezi vagóny a jede vnitřkem. Bubák jede vrchem a skrz střechu se ho snaží zastřelit (nikdo z cestujících opět nebyl zraněn). Ve finále Ford vyskočí dveřmi ven, předjede vlak a vjede na koleje před lokomotivu (tenhle manévr jsem se snažil marně pochopit a nepodařilo se mi to – pokud máte někdo hint, napište, já si myslím, že chtěl bejt jenom kchůl, ale to je má domněnka). Bubák se samozřejmě nenechá zahanbit a seskočí za ním, ale ouha ! Neměl love na nový gumy, takže ojetý protektor píchnul o kamínek mezi pražci. Lehnul jak děvka po šichtě a motorka ho přimáčkla na koleje. Vypadá to fakt blbě – v následujících okamžicích:

a) Bubáka i s mašinou rozšmelcuje vlaková souprava 2. třídy a Ford bude mít o nepřítele méně
b) Bubáka i s mašinou unese UFO
c) Ford ho zachrání (bez mašiny)

C je správně !!! Hurá !!! Vyhráváte dnešní díl naší soutěže a končíte se skóre –137 000.- Kč, které jste povinen do osmi dnů uhradit na účet naší televize, jinak se vystavujete trestnímu….

Zpět. Ford ani nepočká na poděkování a bez rozloučení zdrhá. Hulvát. Guth Jarkovský by zaplakal. Ale Bubákovi to vrtá v tykvi. Nicméně chce pořád Forda chytit – chytit, už ne zabít, aby se dozvěděl, jak se to sakra má s tou vraždou Juniora.

No, parta je zase happy a pohromadě i s Debilem a Pingpongem vyráží do LA. Ale silnice jsou uzavřený. Sakra. Další rébus, to je horší jak na stínadlech. Náhodně pohozený kamion u cesty se jeví jako dobré řešení. Uštípnout zámek, naložit mašiny a tradá do města andělů. Jako na mrchu se ještě ke všemu na návěsu povaluje okruhový speciál pro závody Nascars. Jak jistě bystrý čtenář dedukuje, bude se hodit. Jistě nebude překvapení, když vám prozradím, že jedna z policejních hlídek kamion zastaví (teorie pravděpodobnosti je svinstvo) a hoši musí ven. Ford s Nikitou osedlají Nascar, Debil s Pingpongem na mašinách. Nascar je opět na bázi technologie transformers, protože po skoku z návěsu má totálně rozmašírovanej nárazník, ale než dopadne na zem, nanoroboti celý rozbitý předek opraví a nic nebrání honičce tentokráte v kulturním prostředí dálnice na předměstí LA.

Teď jen krátký prostřih na scénku s teplákovým rádobymotorkářem v teniskách a se slípkou, kterej dostane po čuni od Kotlety, když si ho chce vyfotit a který se se svými poskoky taktéž přesouvá do LA. A to už se můžeme vrátit k dálniční honičce.

Osoby a obsazení: Ford + Nikita v Nascaru, Debil + Pingpong na mašinách, Bubák and da gang feat. lotta negro coccottes – taky na mašinách, Grínpís + Dredová v Hummru, teplákovej debil v Porsche (náhodná oběť) a 263 neznámých obyvatel LA a okolí. Honička je mazec, odnese to několik mnoho aut včetně Porsche, na kterém přistane kretén Grínpís s Hummrem a jediným světlým okamžikem je přesedlání Forda z Nascaru na mašinu místo Debila. Tím se pochopitelně celá honička opět zúží na souboj Ford vs. Bubák. Dopadne to nerozhodně a tak Ford povídá: „…pojďte, děti, budeme kamarádi….“. A tak se i stane. Oba se přesunou do skladiště, kde jsou inkriminované motorky s fetem a hodí info Grínpísovi, ať si přijede Kotletu zatknout.

Velké finále. Tady by to chtělo skoro situační náčrtek, protože situace se stane poněkud nepřehlednou, ale lepší je to vidět. Na místě se nachází úplně všichni výše jmenovaní + motorky s fetem (v těch jsou ještě nálože – sichr je sichr) a jako bonbonek jakási záhadná supermotorka Milennium (0-200Mph pod 10 s). Nebudu zbytečně zabíhat do detailů – strhne se mela, všichni se mlátí se všema, z Grínpíse se vyklube svině, která jede s Kotletou v drogách, odstřelí Dredovou, ta vstane z mrtvých, zavolá posily a vyhodí Grínpíse do luftu pomocí nálože v motorce. Zbytek, co přežil, zdrhá a Ford pronásleduje Kotletu, aby judgement day došel naplnění. Nikita volí paralelu v podobě pronásledování Blbky. Vcelku bez větších potíží ji za chvíli sejme, takže zpět k hlavním událostem.

Začíná poslední honička ve zběsilém tempu. Kotleta má v čopru NOS, takže si to docela metelí, ale Ford osedlá Milennium a maže za ním. Když projede kolem řady zaparkovaných aut, tlaková vlna vyrazí všechna okna, takovej je to fofr. Chvíli tak brázdí za plného provozu ulice, sem tam se z dlouhé chvíle kopou do hlav a poštěkají na sebe ´38. Závěrem tohoto cirkusového výstupu je Fordovo salto nazad s dopadem do telemarku na Kotletovu tykev. Kotleta is dead, Ford si oklepe prach s kombinézy, přiskočí k Nikitě na mašinu a mizí i s partou v západu slunce do Mexika. Bubákovi hoši vysypou všechno Dredový, takže hrdina je očištěn a všichni jsou happy. Dobro zvítězilo, zlo bylo potrestáno. Tádydádydáááá to je konec….

* Toto názvosloví nemá nic společného s rasismem – negři se tam normálně mezi sebou oslovují „negře“.

A pár perliček na závěr.

Best of cintáty:

„Jaktože auta řídí samý sráči….?“ – Ford po bitce s votunerama
„Celej život jedu na plnej plyn…“ – Ford po honičce #1 s Bubákem
„Radši bejt rychlej než neviditelnej“ – Ford před cestou do LA
„Chci jeho hlavu v Dodgově misce do západu slunce“ – Bubák po vraždě juniora
„Já věděl, že po mně jedeš“ – Debil na Forda při výměně motorky za auto za jízdy
„Neprůstřelná vesta, debile !“ – Dredová před odpálením nálože pod Grínpísem

Best of klišé:

– všichni kromě klaďasů nosí něco na kebuli. Kulichy, bejsbolky, šátky, kusy kůže. Kdo má něco na tykvi, je gauner
– při střelbě zezadu do člověka na motorce je nejpravděpodobnější místo zásahu přední brzdový kotouč
– při 160Mph je nuda, takže se doporučuje kozáček na sedle motocyklu
– při honičkách je před překážkou vždycky něco šikovně v cestě, po čem se dá překážka přeskočit
– motocykly jsou standartně vybaveny alespoň jedním motorem F414-GE-400, takže při překročení rychlosti zvuku logicky dochází k supersonickému třesku, který demoluje okolí

Závěrem je ovšem nutno i pochválit a to za zvukovou stránku filmu, která má spád a dává akčním scénám šťávu, kde se objeví například Jane´s Addiction, Pennywise, Nickelback, Kid Rock a také kapela z mých nejoblíbenějších – Monster Magnet, která se představí live na pódiu při scéně rvačky v klubu a tak se rozloučím slovy frontmana Dava Wyndorfa :

”Děkujeme gaunerům za další zkurvenej večer !!!!”

12345 (4x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
471x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:08

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!