Film: Studený jako kámen (1991)

Featured Image

Klasické akční béčko z devadesátých let trochu jiným pohledem dneška.*)

Jako každý slušný člověk, jsem i já obětí dennodenní šikany motorkářského gangu. Každá cesta pro mléko do Lidlu je bojem o přežití, kdy motorizovaní desperáti šmejdí vozíky mezi regály a navyklé pirátské praktiky ze silnice aplikují do prostředí tržní ekonomiky. Naštěstí nám režisér Craig R. Baxley (Teror, Temný anděl) ukazuje, jak se s tím vypořádat.

Pokud máte ve svém okolí genderově a rasově nevyvážený gang, který dělá strýt byznys, dýluje héro, pase děvky a navrch nejezdí na bicyklech, ale motocyklech, je potřeba jej nechat vyhnít zevnitř. Asi jako když červotoč prožere stropní trám tak, až se zhroutí. Nejprve je potřeba do trámu instalovat červotoče. V tomto případě je červotočem chrabrý policista Joe Huff (Brian Bosworth) a trámem výše zmíněný nevyvážený gang nazvaný Bratrstvo. Bratrstvo operuje v americkém Mississippi a je natolik nekorektní, že nejen není vegetariánským klubem, ale ani nemá ve vedení buzny. Navrch ženské tam klidně ukazují kozy a nejsou to chlupaté militantní feministky. Další aktivity jednostopého družstva zahrnují občas vraždu, nějakou tu destrukci a obvyklé chlastací manévry. Čili spousta důvodů, proč chudáky volnomyšlenkáře poslat buď do penálu, nebo do tepláků.

Nutno poznamenat, že Joe nešel soudruhům z Bratrstva vynadat dobrovolně, nýbrž k tomu byl lehce popostrčen vydíráním nenechavými skauty z FBI. Svým budoucím nadřízeným v gangu se Joe Huff na pohovoru představí jako John Stone, aby měl dostatečné krytí.

Pohovorem je míněno pěstní bitka, motocyklový závod HEADtoHEAD, kde záleží na tom, kdo víc vykloubí zápěstí a na konec možnost opíchat bossovu samici ve své dodávce. To ale Joe nechce, řka „dámy by se neměly jen tak odkládat“. Bikerská zmalovaná kurva, která má najeto několik set tisíc km je skutečně dáma, že nejen oko z té krásy vlhne.

Kromě jiného jména obstarává Huffovi krytí i příšerná odbarvená deka až po ramena, čelisti jako Tyranosaurus a výraz „právě jsem zabil osm lidí“. Jako bývalý profesionální hráč NFL je Bosworth fyzicky solidně vybaven a hraje jako prkno. To se prostě pozná vhodná průprava. Jeho protivník, ďábelský Chains Cooper (Lance Henriksen) je naproti tomu tahoun a role chief executive officera týmu Bratrstvo mu sedne. Za zmínku stojí i William Forsythe, který je v pozici second senior managera bukvagangu a hraje jako o život. O ten nakonec i přijde (ve filmu).

Takže máme červotoče, trám, a chybí už jen červotočice, která by se dala oklátit a použít jako svědek u soudu. I ta se samozřejmě mezi vychlastanými motodiverzanty najde (Arabella Holzbog). Shodou okolností je to sice ona štětka, kterou předtím morálně uvědomělý policista vykopl ze své káry, ale to policistovi nebrání ji využívat pro své pletichaření. Jako první krok k získání důvěry učiní John Stone to, že paštice vysolí pět set babek, o které jí připravilo nepřátelské kravatové crew. Tím si zajistil trochu té lásky, pochopení a nový šuk. Zpočátku odmítnutý šuk je zapomenut. Takže i svědek by byl, teď je načase ty pupkaté máničky nachytat při nějaké škodlivé činnosti, jako je prodej fetu. Iniciativní Huff objedná z e-shopu FBI náklaďák pítůpí** za dvě mega a narafičí s hodnými hochy léčku. Jenže nepočítal s tím, že roštěnka, kterou si vyhlédl na potopení Bratrstva, to rozkecá a tím zvrátí celý brilantní podnik do sraček. Vděčnými kámoši z Bratrstva je poté po zásluze odměněna kulkou do té své vyfetované makovice. Kdyby držela basu s Joem, maximálně by si v base poseděla a za 14 dní relaxačního pobytu by mohla jít znovu šlapat bulvár. Vše samozřejmě nakonec dobře dopadne, Joe všechny zmlátí, postřílí a přitom zařve jen asi 50-60 civilů.

Jak bylo naznačeno, s originalitou děje se režisér Baxley moc nepáral a podobně liknavý postup přenesl i do ostatních věcí. Například, když si Joe Huff dává přes držku s jiným nařvancem, střídavě si svléká a navléká během bitky rukavice, ačkoli to pravděpodobně nebyl úmysl. V jednom prostřihu tvrďácké bezprsťáky má a v dalším ne. Toho se chopil i rebel Forsythe a při jízdě na votuněném harleyi si stejným způsobem hraje se šátkem omotaným kolem lebky. V tom už zřejmě úmysl byl, aby ukázal, že i pupkatý počmáraný motocyklista má solidárního ducha se svým kolegou a není problém uprostřed akční scény měnit vizáž.

Veškeré dění na obrazovce je provázeno rockovou hudbou, alespoň tady měl někdo šťastnou ruku a kapely Doobie Brothers či Elaine’s Treehouse celkem sedí k charakteru béčkového díla. Divocí křupani se prohánějí na svých pekelných strojích, dělají bordel, dávají si přes držku a na závěr Joe Huff vyskočí z helikoptéry, aby neposlušné drny z Bratrstva pořádně srovnal. Na to, že se proletí 50 metrů volným pádem a cestou probourá skleněný strop, je až podivuhodně čilý. Léta otloukání v NFL se Bosworthovi vyplatila. Největším pozitivem filmu je, že se nesnaží o kdovíjaké morální poselství, hluboký děj a podobné sračky. Je to klasický, ba přímo nejklasičtější zástupce béček z devadesátých let, kdy výbuch byl výbuch a ne digitální nic a členové gangu nejsou doplněni na zelené pozadí, jak tomu bývá dnes zvykem. Režisér skutečně musel sehnat partu pyrotechniků a dost početné stádo vidláků na harleyích a kočírovat je jak bača ovce, aby jeli tam, kam chce on a ne kam je táhne pivní pud.

Z dnešního pohledu neoriginální dutá slátanina, ale svým způsobem koukatelná a zábavná.

Korunu tomu nasadil Marek Vašut, který daboval hlavní postavu. To se prostě musí slyšet a vidět.


31.08.2016 RaZZoR

*psáno záměrně D-FENS stylem. Nebijte mě.

**p2p, meth, metamfetamin, lidově crank


Související články:


12345 (46x hodnoceno, průměr: 1,70 z 5)
8 345x přečteno
Updatováno: 31.8.2016 — 22:37
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!