Film: Proč?

Featured Image

Nedávno jsem na doporučení skoukla film Proč? a řekla jsem si, že tenhle filmový počin určitě zaslouží víc, než svých pár zmínek na ultras webech a celých 251 komentářů na CSFD.cz.

Pro naší generaci uvedu pár doplňujících odrhaných vět o ději. Celý film je inspirován skutečnou událostí, která se roku 1985 odehrála v rychlíku Hron* vezoucím opilé vlajkonoše Sparty na utkání s Bánskou. Děj zachycuje osud jedné party chuligánů, kteří zničí dva z vozů vlaku Hron. Určitě stojí za zmínku hvězdné obsazení rolí. Velký podíl na tvorbě nese Radek John, zbývá snad jen dodat, že kdyby u psaní předloh zůstal, jistě by udělal líp (příznivci prominou).

Film je zajímavě natočený, nejedná se o klasickou retrospektivu jakou známe, i když by se to mohlo po prvních pár minutách zdát. Bez bližšího seznámení s hlavními postavami jsme strženi do hlavního děje, který začíná soudním líčením**. Celý film je proložen anketou obyčejných lidí s názorem na chuligánství. Názory prostého lidu na řádění fotbalových fanoušků jsou silně nadčasové, a daly by se bezpochyby použít i na dnešní omladinu. Nechybí ani vyjádření tehdejšího vedení Sparty. Osobně na mě nejvíce z názorů zapůsobila slova hráče, který na stadionu ukazuje na hřiště, výborně natočený záběr ukazující na to, jak je člověk oproti ochozům malej.

Co mě na filmu velice zaujalo, byla jeho syrovost. Až na jedinou scénu koncem filmu nebyl použit snad ani mililitr kečupu. Přestože film není (jak jinak) 3D, měla jsem chvílema pocit, že v Hronu sedím. Nutno taky podotknout, že přestože jistě v době natáčení existovalo dost způsobů jak diváka oblafnout střihem či trikem, cesta se opravdu natáčela za jízdy***. Průvody vlajkonošů městem se také netočily v ateliéru.

Mezi dech beroucí a jednoznačně  nejkontroverznější scénu filmu patří incident s průvodčí****, kdy se jí banda fanoušků snaží vyhodit za jízdy oknem. Tento part je snad nejhrůznější, trvá poměrně dlouho a je (na můj fkus) až moc vypovídající. Též točeno živě. Obávala jsem se, že ji opravdu z toho vlaku vyhodí. I když scénka následující, té předcházející trochu ubírá na celé vážnosti.

Když se vrátím k tomu hvězdnému obsazení, hlavní roli hraje Langmajer, svou roli zahrál jistě dobře, určitě hlavně co se týče nekorunovaného vůdce celé chuli-group ultras. Z vedlejších rolí ještě zmíním Daniela Landu, i když jsem přesvědčená, že nic nehrál. Jeho role byla jistě mnohem košatější než Langošovo, přestože mu nehrozil žádný trest, byl on jediným, který nabádá ostatní členy, aby drželi basu. Naprosto bez motivu s houbičkou na telefonním sluchátku vyhrožuje ženským členům. Při psaní těchto řádku mi v uších zní „Ty svině, jestli něco práskneš…. jediný jméno… tak tě podříznu“ neméně krásně nehraje i scénu kdy jde s bubnem do kupé za řevu „let´s go Sparta let´s go“. **** Neméně dobrý herecký výkon podala i u nás moc neznámá herečka Milka Zimková, jakožto průvodčí vlaku. Role to byla jistě nelehká, hrát někoho, koho mají vlajkonoši stále na mušce. Navíc je velice zajímavý charakter, který se projeví až skoro na samém konci filmu, kdy otevírá dveře spojující další vagon, aby si mohla chuligánka močící na podestu vagonu dojít ulevit. Samozřejmě ultraska její nabídku nevyužije a průvodčí je ještě počastovaná pár urážkama jako úrok za dobrej skutek.

Ve filmu můžeme slyšet skandování hesel Liverpool a Brusel. Tímto si mladí chuligáni zpříjemňovali ničení vybavení Hronu, nutno ještě podotknout, že v Bruselu došlo při finále fotbalového Poháru mistrů největší fotbalové tragedii v historii. Stály proti sobě celky Turín a Liverpool. Při bitvě mezi fanoušky bylo 39 obětí a více jak stovky zraněných. Tragedie v Bruselu předcházela jen o několik dní ničení Hronu.

Přestože kritika tvrdí, že jde o klasickou komunistickou propagandu, nenacházím ve filmu nic spojovaného se Stranou. Myslím, že kritici vidí jen chlupatce na zdi. Navíc si nemyslím, že s velkolepým nástupem naší Demos Kratein by chuligáni, výrtžnici a svoloč jim podobná , zcela vymizela. Naopak. Dneska jsme zvyklí z krimi zpráv na ledacos, netrpělivě hltáme každé slovo, co nám muž s pohledem chřestýše servíruje na náš screen. A díky cestě domů či koordinacích v prasečí ohradě zjišťujeme, že jediná společenská hrozba je sexuálně-zvířecí pud Čenskýho, krerej ho uspokojuje na můví stár of soap operas Daně Morávkové.

* vlak Hron, rychlík (R649) Praha Zvolen, pojmenovaný dle slovenské řeky. Pro zajímavost uvádím odkaz na řazení z roku konání se události. Dnes (Ex531) Hron jezdí trať Bratislava – Bánská.

** Rozsudek nad Vandaly – dobová reportáž

*** Natáčelo se na zkušebním okruhu železnice nedaleko Cerhenic. Zkušební okruh je cca 13 km dlouhý.

****
Dle dostupných zpráv utrpěla průvodčí vážné zranění s trvalými následky, poté již jako průvodčí NIKDY nepracovala.

***** Sestřih videí s Landou z Filmu proč je možno shlédnout zde


03.02.2012 Vandalka120
 

12345 (3x hodnoceno, průměr: 2,33 z 5)
1 361x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!