Fejeton, který by nenapsal Čapek - zpět na článek

komentářů 127

 1. Ještě mě v noci napadl jeden fejeton: „Proč ženský klín ve stoje vypadá zepředu jak písmeno Y ? Protože jinak by vypadala stejně jako prdel.“

  1. No, nechci vam do toho kecat, ale v pripade, ze nemate doma nejakou specialni verzi abecedy, tak by si s tim vase pani mela zajit k lekari, on totiz zdravy zensky klin zadnou znamou verzi pismene Y pripominat nema.

   Ale fejeton by to mohl byt zajimavy, to ano.

   1. Ale kdepak, ženský klín má samozřejmě tvar písmene Y. Vy ale zřejmě píšete o p*či. ;-)

    1. No ja se na to specialne jeste koukal do takovych tech kratkych naucnych poradu, jak jejich plny internet a ten klin mi v zadnem pripade neprisel jako pismeno Y. Leda, ze by si dotycna vzala nekolik vrstev silonek, dala nohy k sobe, stahla svaly, jako kdyby se mela co chvili pocurat, tak pak mozna, pod urcitym uhlem, by se onen tvar v kline rysoval.

     Pica je neco jineho, ta vypada takhle https://en.wikipedia.org/wiki/Věra_Jourová#/media/File:Věra_Jourová.jpg

     1. Máte asi nějaký špatný Internet, stran těch naučných pořadů. Zkuste hledat písmenka třeba tady nebo tady.

      1. Tak pokud se bavime o umelecke stylizaci, tak jiste, ze tam by se neco najit dalo, ovsem takto ztvarnene (ztvarnena) bohyne lasky jednak zaujimaji (zaujima) postoj „ja uz to neudrzim“ a druhak maji (ma) od umelce trochu upravenou anatomii. Pokud bychom podobna umelecka dila meli brat jako realitu, pak by me trochu desilo pomysleni, ze bud Laokoon mel pres tri metry na vysku, nebo se mu jeho potomstvo trochu srazilo pri prani. https://en.wikipedia.org/wiki/Laocoön#/media/File:Laocoon_Pio-Clementino_Inv1059-1064-1067.jpg

       Pokud tedy zminujeme venuse, pak ano, Y bych tam nasel http://www.bradshawfoundation.com/malta/photographs/venus-of-malta.jpg , ovsem i kdyz zde se nejedna o deformaci klina, dotycne bych skrze jeji BMI 30 doporucoval navstevu odborneho lekare, ci v jejim pripade spise mistniho samana.

 2. Skvělý, jako vždycky :)

 3. Zjevně nikdo nepochopil záměry Ministerstva pro výchovu nezletilých negramotů, které potichu přes 20 let ovládají náměstci a vysocí úředníci. Ministři se tam střídají tak rychle, že na průběh zrovna probíhající mentální genocidy českého národa nemají skoro žádný vliv.
  Recept na výrobu tupého poslušného národa je následující:

  1)necháme děti ve škole dělat co je napadne, matlat po smartfounu, poslouchat muziku, v rohu šikanovat slabšího spolužáka, atd. Do dalšího ročníku je necháme projít, když úspěšně dokážou jednou větou popsat, o čem je daný předmět (např. v biologii se učíme o rostlinkách a zvířátkáach, v zeměpisu o mapách a zemích).
  Výsledkem je po 9 letech unuděný debil, který ani SMSku nenapíše bez 7 gramatických chyb. Zároveň se nenaučil učit, protože chtít to po něm je týrání nezletilých. Když pak vystuduje střední, tak jsou jeho schopnosti a znalosti na úrovni socialistického 15letého absolventa základky. Z vysoké po 5 letech pak odchází takoví horší gymnazisté.

  I přes výše uvedený postup někteří stále vykazují známky myšlení a jsou ještě pořád uplatnitelní na trhu práce aspoň jako podržtašky. A to je nežádoucí, protože k úspěšnému rozvrácení společnosti je potřeba dostatečná masa tupých mladých a dravých negramotů.
  Klasická metoda ovládání společnosti: poštvat mladé proti starým, chudé proti bohatým, postižené proti zdravým, devianty proti normálním, pravičáky proti levičákům, atd.

  2) takže je potřeba udělat druhý krok, kdy těm zoufalým pologramotům znemožníme dokončit střední školu tím, že dáme povinnou maturitu z náročného abstraktního předmětu u kterého když jen malou část nepochopím, tak se to se mnou veze a už to nemám šanci dohnat (na rozdíl od zeměpisu, dějepisu, kde věci tak nenavazují na sebe a když něco přeskočím, tak maturitu stále udělám).
  Mluvím o matematice která je navíc v praxi zbytečná a nepotřebná až na pár věcí jako násobilka, procenta a trojčlenka (s tím si 90% lidí vystačí po celý život). Šprtání abstraktních definic a počítání abstraktních úloh na maturitu, to by byla konečná pro 30% studentů i před 20 lety. DNes to vidím tak na 80%.

  Tím pádem tu máme masu nepoužitelných nedostudovaných frustrovaných mladých. Bez možnosti jakékoliv práce a bez budoucnosti, naštvaných, depresivních, zoufalých a agresivních, vše svádějící na své udřené rodiče.
  Jestli nevěříte, zjistěte si kolik dnes propadá žáků a kolik jich proléza se čtverkami. Dříve propadali 1-2 chuligáni ze třídy, dnes je na propadnutí klidně 9 dětí, kterým většinou nakonec z milosti dají za 4, aby na sebe příliš neupozorňovali ministerstvo. A to ještě nebyla povinná maturita z matiky.

  Neradostné informace naleznete třeba zde:
  http://www.eduin.cz/
  Zároveň Ministerstvo pro mentální genocidu začalo odmítat veškeré žádosti o vznik soukromých škol (kromě elitních škol oligarchů), začali komplikovat domácí vzdělávání a zevedli povinný rok školky, aby proces bebilizace národa nebyl nijak ohrožen.

  Toto přísloví je známé už od antiky: jestli chceš porazit nepřítele, tak vychovej jeho děti. A o to jde, pro ty nahoře jsme jen 10milionů nepřátel které je potřeba ovládnout a porazit.

 4. V původním článku se ovšem teše i do toho, že koncept „útvarů“ je ve zkoušené formě zastaralý, s čímž souhlasím: spousta slohových útvarů ztratila za ty roky opodstatnění, jiné zase získaly na důležitosti, a určitě by si zasloužily zkoušené útvary revizi a úpravy.

  Do jisté míry je totiž problém v tom, že můžete napsat slušnou práci – ale někdo usoudí že „jemu to přišlo spíš jako vypravování“ a šup, máte smůlu.

  1. „Pěkný“ článek. Pokud budou ataky proti legálním zbraním v této kvalitě i nadále bude ještě dobře. Ostatně čtenáři to autorovi dávají v komentářích pěkně zbaštit.

   1. Nepodceňoval bych to, viděl jste někdy Burešovy výsledky a prognózy? Jinak ano, co hospodářky napíšou, to mě tak z 60% naštve.

  2. Standardni vyblitek ceskeho presstituta. Nejake grafy (beze zdroje), k tomu „jedna pani povidala“ a je z toho blaboleni na celou stranku. Sef radostne pomlaskava, vyplata bude.

   To nema s novinarinou nic spolecneho.

   Ale koho to dnes zajima, ze? Ma snad dneska spekacek neco spolecneho se spekackem pred 100 lety? Uz ani to strivko ne.

 5. Celkem souhlasím kromě hodnocení toho Čapka, protože Čapek byl naopak naprosto geniální spisovatel s nadčasovým nadhledem na věc platným dodnes prakticky ve všem, co napsal. Třeba dnes je toho Válka s mloky poměrně dobrým příkladem. A zdaleka není sama.
  Skoro mám pocit, jakoby si tady většina lidí spletla Čapka s Haškem. ;-)

  1. Jo, a také se rozhodně nedá popřít velice silný morální náboj, který Čapkova díla obsahují, a ze kterých se toho dá poměrně dost načerpat. Tady se dá uvést například Krakatit, Matka, Proč nejsem komunistou, nebo Bílá nemoc. Ale je to součástí prakticky každého jeho díla, vztah úrovně morálky a zodpovědnosti.

  2. s čapkem mám problém. tedy s jeho „velkými“ knihami, jsou takové trošku za vlasy přitažené tou angažovaností (jeho vlastními slovy – jsou to pazourkové sekyrky vyráběné nikoli jako předměty denní potřeby, ale jako artefakty nedozírné historické ceny). čapek je však naprosto zásadní autor některých drobných věcí, kde na malém prostoru říká víc než píše a nic navíc – některé z kapitol Božích muk by snesly srovnání možná až se Salingerem.

 6. K clanku jen dve pripominky.
  Zaprve, uz za totace nas souska ucitelka pripravovala, ze maturitni pisemka bude prokazovat v podstate 3 veci v nasledujicim poradi dulezitosti:

  1. Stylistika a forma.
  2. Gramatika.
  3. Originalita a obsahove zpracovani tematu

  Pricemz nas vyslovne varovala, abychom nevymysleli picoviny a nepokouseli se napsat maturitni pisemku originalnim stylem, treba jako navod k obsluze domaciho spotrebice ve versich.

  Takze nevim, co se divite, takhle to u maturit je odjakziva.

  P.S> „Experti“ pravem pokladaji maturitu za neprimerene tezkou. Kdyz si clovek vezme, jake vykony podavaji babisovy devky a presstituti obecne, tak pro ne by maturita z CJ mela vypadat nasledovne:

  1. Vyslechnout sefa a pochopit politicke zadani
  2. Nalistovat Reuters, the NYT, BBC nebo cokoliv krutoprisne odsouhlaseneho Sorosem,
  vyhledat clanek pouzitelny pro CR
  3. Prohnat to google translatorem
  4. Doplnit nejakymi „fakty“ vycucanymi z prstu, aby to spravne vydesilo ceskeho hejla
  5. Hodit to nejakemu decku ze zvlastni ZS, aby tomu provedlo gramaticke a stylisticke korektury, protoze takovymi prkotinami se spravny presstitut nezabyva.
  6. Nasledne odeslat jeste Kocabovi, Conkove Balogovi a spol. k politickemu schvsaleni z pozice nedotknutelnych mensin a hotovo.

 7. Já bych na ně tak přísný nebyl.

  1) Jak již bylo zmíněno, CERMAT hodnotí jako banda debilů, v minulosti s tím byly problémy, kdy se i učitelé pozastavovali nad hodnocením některých prací. Samozřejmě mohli již odstranit nedostatk.
  2) Autor je vypsaný. Většina studentů vypsaná není. Každej holt nebude spisovatelem, ať chce, nebo nechce. Většina populace je literárně neplodná.
  3) Autor má za sebou určité zkušnosti a píše v nestresovém prostředí. Ona maturitní zkouška není jednoduchá věc, jsou v tom nervy a maturanti bývají lidé mladí, nezkušení a nervózní. Vzhledem k tomu, že většina jich je literárně spíše neschopná(jinak bychom tu měli více světových autorů, ne? :)), je to nezáviděníhodná kombinace

  A asi bych i mohl pokračovat, jen se mi už nechce. IMO kombinace těchto 3 bodů činí z fejetonu obtížný úkon. Samozřejmě zhodnotit jej tak, že Čapek by s tím měl problém, to je hovadina. Ač vím o Čapkovi hovno, tak pokud by měl stejnou přípravu jako maturanti, tak by s tím problém neměl. Ten člověk měl talent, měl zkušenosti, psal pravidelně. Napsal by to dost možná i rychleji než DF.

 8. Mě to pro Dfense píšícího bezmála 20 let připadá všechno jako piss off kejk. Zvlášť poté co sepsal legendární Protestní pochod přihřátých na P.
  Chtělo by to nějak zkomplikovat, takhle je to příliš snadné, na většinu maturitních témat lze poměrně lehce napasovat něco ze zde již roky propíraných témat.

  Co takhle zkombinovat 2 témata dohromady, třeba ty těžší: Žena zkoušená osudem + Zahájení vodácké sezóny. Nebo české národní obrození ale jen na P nebo jiné písmeno :)
  Možná že i ze samotného národního obrození by se dalo vyždímat něco hodně originálního.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017