Fa(zom)bie (Škoda Fabia, 1,25 milionu kilometrů) - zpět na článek

Počet komentářů: 55

  1. Mela stesti i na majitele. Nektere pozdejsi opravy byly drazsi nez zustatkova hodnota auta.

  2. Trošku jsem zmaten: Servisní historie
    Uvedeny pouze opravy závad, nikoli běžná údržba
    Kupříkladu zadní silentbloky předních ramen jsou běžná údržba?? Většinou nevydrží víc jak 50tis.km, zadní brzdy? Po 100tis prasátka zadních brzd znehodnotí vše, co je skryto pod bubnem, je to údržba? Snímače ABS? Teplotní senzory? Stahovačky oken? Pouze 1x přední ložiska? Chladiče vody?
    Škodovky opravuji spíše okrajově ale uvedené komponenty se mění jak na běžícím pásu, tady mi to rozhodně nesedí.

    1. Ad brzdy: vzadu to má kotouče.

      1. Achh, vlastně skoro RS :-)

    2. Provedl jsem to metodou copypaste z tiskové zprávy Škody.

      Škoda tam lišácky uvádí „Mimo předepsaných servisních prohlídek a tzv. spotřebních dílů (olej, filtry, komponenty brzd,
      tlumiče), seřízení geometrie a drobných servisních úkonů“, kterou jsem také nakopíroval do článku. Myslím, že silentbloky předních ramen se schovaly do „drobných servisních úkonů“), i když první nemodifikované provedení mi vydrželo na něčem podobném asi 100.000 km a náhradní z Cupry bude asi lifetime, protože na nich po dalších 53.000 km nejsou vidět praskliny. Chladiče zvládli měnit v rámci oprav po nehodách. Vzadu byly kotouče systému Lucas.

      1. Proto asi ani nepopisují výměnu předních světlometů kvůli oxidaci polykarbonátových krytů… Rekordní výměnu silentbloků jsem řešil tuším ve 38tisících. Používám ty upgradované s gumou ve tvaru X. Na PD bych tipoval též několikáté hadice stlačeného vzduchu a spousty dalšího, ne úplně ,,spotřebního materiálu,, Vačka a hydra také víc jak 500tis obvykle nevydrží, no ale to se asi tak úplně nahlas říkat nebude.
        Na jedničkové Fábii je asi nejvíc to řešení předního náboje, ložisko držené plechovým kroužkem do drážky (už mi jednou litinový okraj při demontáži praskl!) krátký drážkovaný konec poloosy jištěný plechovou matkou na jedno použití a díra na čidlo ABS, která u verzí bez ABS svádí veškerou vodu z těhlice přímo nad ložisko kola a to mu samozřejmě prospívá…

        1. No ostatně po květnu 2015 z původního motoru zůstal asi tak jen ten blok…

        2. Toľko ľudského kapitálu premrhaného na udržiavanie týchto šlendriánskych škodováckych vrážd. Dokonale ovládať každú z ~250 vecí, ktoré sa tam pravidelne vysierajú. A ešte sa vytešovať, že mám auto, ktoré vedia opraviť v každej väčšej garáži a diely za babku z vrakáča…
          Prečo radšej nejazdiť na nejakom poriadnom japonskom aute, ktoré vydrží taxikárovi v Nairobi, či Darfure, jazdiť 30 rokov a že tam nemajú mototechnu na každom rohu?

          1. Zena ma japonske auto. X-Traila s japonskym motorem. Zrovna dneska rano mi rikala, ze ji nekde vzadu neco klepe. Taxem to projel, skoukl… je fprdeli zadni leve lozisko, ktere jsem mimochodem presne pred rokem menil a daval tam Nissin. Zena zadnou dirou neprojela a to lozisko naskakalo tak cca 3000 km. A to se vyplati. Nakonec Japonec. Jeste ted mne boli ruce z toho kuchani tehlice z toho zkurveneho auta, kde clovek musi vyndat pul nadrze, aby vubec povolil stabilizatory poloos.

            Tenhle srac, jak pujde z baraku, uz nechci videt. Problem ovsem je, ze ve stejne kategorii uz dnes pomalu nelze narazit na „auto“. Cim dal tim vetsi sracky. Posledni Jeep vypada spis jako Dacia a jeste se dela v Italii. Atd.

            1. V těch Naoribi a podobně ale jezděj většinou jednoduchý auta, případně pak různý tyhlety Hiluxy. Ty konfekční SUV sračky co se prodávají tady tam nikoho ani nenapadne si vůbec prohlídnout.

              Snad ještě některý použitelný SUV jsou v Severní Americe, na druhé straně by si taky průměrnej místní vohnout myslel, že to je autobus a ne osobák. Většina ostatních aut z této pseudokategorie je hnůj. Ostatně, viz https://www.dailymotion.com/video/x257ssx

              1. V Nairobi som išiel pred pár rokmi corollou, ktorú mal môj otec v ’94. Prestala sa robiť v ’96. Presne to isté auto čo v EU, bolo za 20 rokov v Nairobi a vyzeralo úplne OK.

                1. Protoze Japonska auta z poloviny devadesatych let preziji vsechno. Sam jsem mel a bylo to nejspolehlivejsi, co jsem kdy videl.

            2. Chapu spravne, ze jste do celkem stareho auta dal neorigo dil, ten nic nevydrzel a kram je auto jako takove…? Krome smuly na kus (3k km da i Strachlajn) se taky mohlo stat, že je problem jinde (a lozisko jen vnejsim projevem).

              Tim nerikam, ze x-trail nemuze by kram, nemam a ani nechci s takovym autem mit zadne zkusenosti. Nicmene treba Toyoty nebo Hondy v benzinu jsou skutecne spolehlive az se tomu nechce verit (v porovnani s tim, co tady ctu na uplne vse ostatni).

              1. Chapes to spatne, protoze Nissin je zrovna na vyssi cenove hladine, nez nejaky Strachlajn a tusim i SKF bylo levnejsi. Krome toho, tlemic je novy a poloosa take. Takze snad stari karoserie ma vliv na lozisko? Byl jsi nekdy v zahranici? Pokud ano, tak se okolo sebe podivej. Auta stara i 30 let a vice, lestenky, bez problemu jezdi. Lozisko je spotrebni dil a nenapada mne souvislost se starim zbytku auta.

                Pokud jde o origo dil, pak doporucuji u tohoto auta napriklad intercooler. Origo stoji 18 tKc, zacne chcat zhruba behem 2-3 mesicu provozu, protoze je konstrukcne blbe udelanej a urvou se mu zebra. Naopak polsky aftermarket stoji 5 tKc a vydrzi do smrti vozidla.

                Podvozek X-Trailu stoji za hovno jako celek. Uz z vyroby. Hnissan uz nikdy vice.

                Mel jsem RAVku, pred mnoha lety, super kara. Bohuzel zena chtela neco delsiho. Ne mezi nohy, ale na kocarek a dva retrievery. Chyba, velka chyba. Od te doby ale nenasla nic poradneho, takze zatim porad jezdi s touto srackou. A bude hur, takze zrejme budu muset sehnat nejakou „ulozenku“ tak 15 let starou a malo skakanou, bohuzel pickup neprosel, coz velky 4×4 dost profiltrovalo.

                1. Jak jsem napsal, nejsem žádný odborník na X-trail, ale jestli je nebo není Nissin dražší než strachlajn nebo SKF nebylo předmětem mého dotazu. Osobně s Nissinem problém nemám, ale pro každé auto existují součástky, které je prostě lepší brát origo. V tomto směru je pak jedno, jestli je druhovýroba jedna dražší než jiná.

                  V zahraničí jsem velmi často, že kde-co jezdí může být dáno také tím, že to servisují z origo dílů ;-) (to fakt nešlo odolat)

                  Pokud jde o intercooler, věřím, ale nevidím přímou souvislost s ložiskem (a obecně to považuji na naprostou výjimku, potvrzující pravidlo, osobně jsem se s podobným problémem setkal jen jednou u Mazdy (chladič) a to ještě jen pro poněkud specifickou situaci – sportovní využití).

                  Když je RAVka malá, proč ne třeba LC? S benzínem to sice nebude jezdit za 8-10, ale nemám dojem, že by tě to zruinovalo, předpokládám, že manželka nedá 100k ročně, aby to nějak zatěžovalo rozpočet. Nebo (pokud manželka nejezdí jako drak) Hondu CR-V. 4×4 sice není permanentní, ale kamarád už s tím tahal ze sněhu Pathfinder a s benzínovým 2.0 je to nesmrtelné. Kufr (na mě) obrovský (i kamarád to má kvůli psu).

                  PS: vidím, žes přešel na tykání, nabídku coby (téměř jistě) mladší přijímám.

                2. Pokud odchazeji casto loziska, je neco pohnuteho s napravou. Pak na lozisko pusobi i jine nez projektovane sily a jde velice rychle do perdele.
                  Oprava je prakticky nemozna, muzelo by se zjistit, co je v naprave hnute a opravit to – nevyplati se.

                3. Tu by som sa chcel opýtať, že o ktorý X-Trail sa jedná ale tipujem to na T30-tku s 2,2 turbodízlom 100kW, lebo ak mi je dobre známe tak jeho následovník T31 má 2,0 turbodízel s vyšším výkonom a to už je nejaký francúzko-japonský mišmaš.
                  Tú T30-tku sme mali vo firme dokiaľ nám ju ožrala nerozbil na totálku – naše auto bolo zaparkované a on nám ho posunul asi o 1,5 metra dozadu (stalo sa to asi týždeň pred vianocami). To auto malo okolo 140000 nabehané a jediné čo bolo treba urobiť bolo tesnenie pravej poloosi na prednom diferáku. Inak na diaľnice super vozenie.
                  Jazdím teraz dosť aj na T31-tke a tá ma okolo 330 000 km a boli tam menené komponenty podvozkové aj vpredu aj vzadu (ložiská, ramená atď.) a zatiaľ to furt ide ozaj dobre. Ale jazdí to dosť veľa dlhé trasy takže motor nieje tak namáhaný studeným štartom či zlým dochladzovaním.
                  Inak som riešil tiež dilemu aké druhé auto do rodiny aby som bol pojazdný ja aj manželka (Nissan PickUp D22 je ešte furt nepojazdný) tak som to vyriešil amerikou – Chevrolet Tahoe 5,7 V8 r.v. asi 1999 s teoretickými 137 000 kilometrami. Chcel som auto kde sa zbalíme celá rodina a ostane ešte priestor v kufri nad zaťahovacou roletkou.

                  1. To SatanOkkY: Jo, je to 2.2 dCi T30, udajne posledni sikmooky motor, co se tam daval. Lozisko jsem si tentokrat prelisoval sam, mam i pochybnosti, jestli ten minuly expert na tehlice si blbe nepodlozil lozisko pri lisovani naboje. Jinak mi neni jasne, proc by melo lozisko tak rychle odejit. Jeste zkusim premerit geometrii te zadni napravy, jde stelovat, tak snad se to nepohlo.

                    To fatdwi: tykani na konferach je samozrejmost. Jediny, komu vykam, je JJ, protoze to tak vyzaduje. Ja od doby, co jsem vlezl na prvni BBS v 80. letech jsem tykal, bylo mi tykano a vidim to jako samozrejmost. Nemyslim, ze by na Internetu to melo byt jinak, pokud to nektery diskuter vylozene nevyzaduje.

                  2. Btw, Tahoe je super na rodinne presuny, podobne to mam ja s Mountaineerem. Ale zena chce neco mensiho, ale vice terenniho. Hodne lita po lese, sbira bylinky a dostupnost nekterych luk je dost mizerna. Jak je na Sumave nekde pekna louka u cesty, uz prochazeji bylinky travicim traktem mistnich krav, koni, ovci a koz. Takze zena musi na ruzne meze a male loucky uprostred lesu. Uz jsem ji i navrhoval Patriota, ale to neproslo :-)

                    1. A co crossku? :D

                    2. Bába kořenářka na krosce… Tady se člověk pobaví!
                      (já vím, že ještě není bába, ale jednou taky bude)

                    3. Si delate prdel, ale jezdila docela slusne na XT, jenze to bylo jeste pred jejim 4. krizkem. Vcera trhala kontryhel a bylo toho tolik, ze nevim, kam by to na te krosce dala. Mozna nusi na zada, pres to plachtu,… asi by to pak vypadalo nejak takhle: https://www.youtube.com/watch?v=TzyCvRCJRnk

                    4. Kůň, naprosto ideální. Nebo, pokud z nějakého důvodu nepřipadá v úvahu, pak čtyřkolka.

                    5. Re: ocs
                      21.8.2017 v 23:43

                      Zena prohlasila, ze kun je zvire uplne nahovno, protoze se nedoji. A ctyrkolky zase nemam rad ja, protoze sdruzuje nevyhody auta a motocyklu. Zmokne se na tom jako na motorce, nalozi se na to jen o malo vic, nez na motorku, ale je to jen o neco uzsi nez auto a v terenu se to taky tak chova. Jeden soused ten kram koupil pubertalnimu synovi, toho to po mesici prestalo bavit, protoze drivi stejne taha s traktorem, na enduru se vyblbne vic a pokud jede pro divocaka, bere GAZ. Takze ten kram sel zase z baraku.

                      Asi zenu naucim jezdit s mym UAZem a bude pokoj. Se mnou v tom jezdi, tak co. A holt dolu do civilizace si koupi neco kulturnejsiho. Kdyby se dal sehnat LR v benzinu a s uzaverkama, asi by sla do toho. Ale mam ten dojem, ze je to vsechno v dehtu.

                    6. ocs:
                      kůň je dnes naprosto k houvu pokud to není opravdu pracovní vercajk na alespoň 5 dní v týdnu (typicky svážení dřeva v lese kam se ničím jiným nedá dostat)
                      Žere totiž immervehre 24/7/365 + další servisní náklady, které spolehlivě předčí údržbu a provoz čehokoli, co jej dokáže z valné části spolehlivě nahradit ..

                    7. To s tím pěchuje půdu na izolaci nebo co? :D

                    8. Šak co, těžký to není, pytel bylinek.

                      Má to určitě lepší prostupnost než jakýkoli auto a když to nebude hrotit, nemá důvod se vybourat. Nakonec ji to ježdění chytne víc jak ty bylinky :D

                    9. No tu ma napadá Mitsubishi Pajero Pinin (ale asi nie benzín GDI), Mitsubishi Pajero SWB (3 dverák) ale tu asi len diesel (neviem či som videl na inzeráte nejaký benzín v rozumnom ročníku), alebo Suzuki Jimnny (tu zase len 1,3 benzín) alebo malú Toyotu Land Cruiser, alebo krátkeho 90″ Defendera od LandRovera (ale tu benzín asi len s veľmi veľmi veľkým šťastím).
                      No inak k tej kroske – jazdil resp. jazdí sa aj sidecar cross tak to by po určitej prerábke mohla byť dobrá voľba, alebo teda potom Ural so sidecar-om a poháňaným tretím kolesom na sidecar-e…….

            3. To nie je dobrý príklad. Ložiská sú asi nejaké alchýmia. Tiež mi mechanik vymenil ložisko (známy, ktorý mi robí poctivo). Išlo krásne, ale po 1000 km bolo totálne v keli. Ešte raz vymenil to isté (na moje auto sa okrem originálu dá zohnať iba jedna náhrada) a už to ide super vyše rok. Asi pri tom lisovaní sa to nie vždy podarí nalisovať krásne čisto a na pohľad sa to nedá zistiť.

  3. Redaktor Vaculík ze Světa motorů přišel na to, že motor někdo ve 250.000 km (!) dokonce „čipnul“, a to zhruba na úroveň modelu RS. K tomu se přidává, že větší vůle znamenají vyšší výkon. Fabie jede, jako by ji tlačili všichni čerti, s moderními utlumenými diesely to nejde vůbec srovnat.

    Tomu se nelze divit, protože i motor je po téměř kompletní GO. Takže suma sumárum. Nová převodovka, motor po GO a číplé, tak to není překvapující.

    Osobně nechápu pobláznění tímhle konkrétním kusem. Čistě ekonomicky jeho provoz už dávno nedával smysl. Pokud by se stejným způsobem sypaly peníze do jíného auta, tak to najede taky…

  4. Když jsme tak u té spolehlivosti vozů… za poslední rok mne zarazily dva momenty. Zaprvé, dvě vážné závady na novém Jaguaru XE (zvláštnosti u toho auta by vydaly na článek, každopádně to ale dopadlo dobře), ale také katastrofální výsledky u vozu, který se mi jinak vzhledově strašně líbil, Alfa Romeo Giulia, která, pokud lze článkům věřit, není fakt nic moc.

    http://www.autoforum.cz/zajimavosti/sen-o-velkem-navratu-se-rozplyva-alfy-giulia-selhavaji-v-testech-jedna-za-druhou/

    Otázka zní – proč? Jde o kachnu či přehánění, nebo je to opravdu takový fail? Pokud ano, jak se něco takového vůbec stane u projektu s takovou cenovkou?

    1. No v článku jsou zamíchány i testy předprodukčních aut, ale tak je to technika navíc pro Alfu po dlouhé době zadokolka na nové platformě pro velkosériovku, je pravděpodobné že tam nějaké SW bugy budou, to vyřeší svolávačka a přehrání SW. Nebude to úplně triviální zohlednit v SW všechny situace co uživatel spáchá, důležitý je aby se na to taloši nevykašlali. Jinak mě linkovaný článek přijde trochu jako sebrané spisy a JPP, při troše úsilí vyšátráte na každou značku něco, třeba samovolné vznícení zaparkovaných BMW a že by i Mercedes?

  5. Jeden kmet, jenž mi kdysi servisoval mého Fiata 125p měl totožný vůz a na něm najeto 980 000 km, vezmeme-li v potaz, že se jednalo o polský automobil s italskými kořeny z roku 1972, tedy vrcholu socialismu v lidově demokratickém polsku, je to jen důkaz, že kilometry o kvalitě auta nic nevypovídají. To auto mělo původní karoserii (tehdy 35 let starou, bez koroze) i blok motoru, téměř původní výfuk (domácí výroba z nerezu v roce 1973), dědek byl mechanik/kovář staré školy a všechno pečlivě udržoval, auto jezdilo jak víno a bylo 100 % spolehlivé.

    Tedy klíčový je hlavně servis a zacházení s vozem.

    Troufám si tvrdit, že i ekonomicky narozdíl od této fabie mělo pro něj smysl nadále vůz držet při životě, protože nová spojka stála 800 Kč, GO přední nápravy vyšla tak na 1000 Kč, na dvoře měl z vraků nekonečnou zásobu drobných součástek zadarmo atd.

  6. Docela tomu věřím.
    Moje služební Fabie (benzin 1,4 16V) má víceméně v plném zdraví 11 let a 400 tis. km.

  7. Více, méně se přikláním k názoru, že za takových podmínek by to přežila absolutní většina aut. Některé určitě s menšími náklady. Před několika roky jsem se setkal s člověkem, jméno neuvedu, který koupil již letitou Octavii I řady, dovezenou původně z D. Měla na tachometru kolem 360 t. km. Servisní knihu a v ní záznam, že při stavu tachometru 272 t. km byl vyměněn hnací agregát. Za jaký se tam nepsalo. Asi byl z Polska. Později při servisu se seznámil s jakýmsi šťouralem, ke kterému měl hodně blízko, ten mu zjistil, že auto překročilo milionovou hranici někdy po 12 létech provozu už v Německu. Nadšení prudce opadlo. Takže šel bazarníkovi točit péra. Jak to dopadlo nevím.

  8. To je hezký článek. Ráda jsem si to přečetla, i když autům vůbec nerozumím.
    Líbí se mi už ta filosofie majitelů, že se něco hned nevyhodí, když už je to starší, ale že se někdo o svoje věci stará a udržuje je v pořádku.

    1. Ano, tento konkrétní výrobek je velmi vhodný pro osoby s rozvinutým pečovatelským pudem:-)

      1. To nevím. Ale nemyslím si, že je to otázka tohoto konkrétního výrobku.
        Spíš bych se nedivila, kdyby ten, kdo se o to auto staral, měl podobný vztah i k ostatním svým věcem.

        1. měl podobný vztah i k ostatním svým věcem.
          Ano, ten vztah používat věci k činnostem, ke kterým nejsou určené, bude u daného člověka asi i v jíných částech života.

          Najetí přes mega km s Fabií a placení jejich oprav má ekvivalent v dnešní době asi v situaci,že si koupíte nepříliš odolné body, budete v nich pravidelně absolvovat trasu Praha-Plzeň pěšky a stále u nich měnit podrážky místo toho, abyste jela odpovídajícím přepravním prostředkem.

          1. Děláte, jako byste to platil ze svého.
            Když si někdo chce chodit trasu Praha-Plzeň pěšky a bos, je to jeho věc. A třeba mne bude zajímat víc než někdo, kdo to sviští v nejnovějším BMW. Jsou prostě lidé, kteří jdou vlastní cestou. Možná v tom vidí nějaký smysl.
            Ono i chování majitele této Fabie mělo pro něj nějaký smysl. A podívejte, na konci měl něco, co nikdo jiný nemá: obyčejnou Fabii, která budí zájem, píšou se o ní články a vedou diskuse. Takže vlastně neobyčejnou:-)

    2. Druhá strana mince je, že to byla hodně nákladná kratochvíle.
      Čili na to udržování starého auta v provozu se v podstatě vyplýtvala spousta zdrojů, které se koupením novějšího auta daly ušetřit.

      1. Stojí-li mě koupení nového auta podstatně více, než vyplýtvám udržováním starého, kolik tedy ušetřím?

        1. To záleží na ceně vašeho času a nervů. U lidí, jejich čas je velice levný nebo dokonce má nulovou hodnotu samozřejmě koupí nového neušetří nic a naopak prodělají. Pokud je cena vašeho času vysoká, tak srát se se starý krámem nemá smysl.

          1. Nějak jsem pochopil, že jim to dělal autorizovanej servis. Tak s čím přesně se ten týpek co s tím jezdil, sral? Care to elaborate?

        2. Dá se odpovědět ze dvou úhlů:

          1. Dejme tomu nutné opravy na další rok provozu vyjdou na 60 000, bez nich je auto prodejné za 10 000, s nimi za 30 000.
          Když se na opravu vykašlete a vrazíte 70 000 do jiného auta (např. auto za 50 + servis za 20), které pak bude mít hodnotu alespoň 30 000, jste v plusu.

          2. Ty varianty přece nejsou koupit a nekoupit nové auto; Alternativy jsou koupit nové auto hned a koupit nové auto později.
          Nové auto stálo ~450 000, čili zkrátit vlastnictví o třetinu by vyšlo na méně než 150 000 (protože by to staré auto nejspíš prodali dráž), přičemž podle toho seznamu oprav udržování starého auta v provozu během té poslední třetiny nejspíš vyšlo na víc než 150 000.

  9. To auto má na tachometru milion km taky proto, že mělo po celou dobu jednoho majitele. A ten neměl důvod to stočit na míň. Zatímco když auto za život majitele 5x změní a každej tomu 100 tisíc sundá, protože „jinak by se to neprodalo“…

    Takových aut s najetým milionem km je asi docela dost, akorát že podle tachometru mají jen 350 tisíc. A poslední majitel si chrochtá blahem, že ty TDIčka jsou držáky.

    1. Těžko si umím představit, že by auto prodělalo 5 prodejů, tj. 6 majitelů, a před každým prodejem bylo stočené.

      Stočení by se vyplatilo tomu prvnímu, možná druhému, výjimečně snad třetímu, dál těžko.
      Proč by někdo stáčel starou Fabii z 500 000 na 400 000, když obojí prodá zhruba za stejné peníze?

      1. Protože ta s 400 000 se prodá, zatímco ta s 500 000 tam zůstane stát. Stáčej se i starý křápy, nevím proč, snad ze sportu. Slyšel jsem o člověku, co prodával svoje bávo a stočil ho asi z 500 na 350. Dostal za něj asi 80 tisíc nebo tak nějak.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017