Famózní úspěch klimatických spratků - zpět na článek

komentářů 603

Přidat komentář
 1. IMHO strasak sucha se nekomu velmi hodi. Ne ze by nebyl problem sucha realny. Ale misto toho aby se prestala betonovat a zhutnovat puda, tak se budou stavet prehrady? Zadrzovat vodu v krajine tak, ze postavime prehrady? Takze voda bude v prehradach, tudiz se majiteli prehrady pak bude za tu vodu platit. Byl bych radsi kdyby voda zustala v krajine. A tim myslim v lesich, v podzemi atp.

  1. Tak to abyste vzal kýbl a šel ji roznášet… ;-)

  2. To přece mohou třeba zemědělci stavět zásaky kolem svých polí nebo na loukách, ne? Naprší, voda steče do zásaku, vytvoří tam tůňku, která se pak postupně vsakuje do země. Já jsem loni něco takového v malém zkusil doma na zahradě a zřejmě to fungovalo, tráva pak během veder vydržela svěží déle než jinde v okolí. Ale chce to údržbu takového zásaku, jinak se zanese a přestane plnit svou funkci. Velikost, resp. kapacita zásaku také hraje roli.
   Ale nevím, nejsem hydrolog ani geolog, jen jsem si tak hrál.

   1. Žádné záseky, ale zasakovací travní pásy nebo pásy z jiných protierozních plodin. (plus remízky, biokoridory, zasakovací vodoteče,…)

    Už 25 let tu existuje celý obor s názvem Pozemkové úpravy, který tyhle věci řeší komplexně. Ale zemědělci i ministerstvo na to co, halík?
    Serou z vysoka. Protože to stojí prachy a nikdo vám za to nestrčí všimné, na rozdíl od firem amerického agrobyznysu.
    A tak se dál sází řepka do udusaného půdního betonu a pak se brečí, že výnosy jsou rok od roku horší a že se to musí víc hnojit, a že pod kopcem mají všichni studny s nepitnou vodou s roundupem, pesticidy a dusičnany.

   2. Btw. co je to zásak? Ten pojem neznám. Jen ty vsakovací pásy. Smysl těch tůněk je asi jiný, aby zachytily to co se nestačí vsáknout. Takový mikro-poldr. Nebo se pletu a unikla mi nějaká novinka z oboru?

    1. Zásak je nejspíš můj terminus technikus, u mne to byla v podstatě díra do země, vyvrtaná ručním vrtákem do půdy. Tu jsem nahoře rozšířil do takové nálevky a svedl do ní okap ze střechy dřevníku. Po dešti se ta díra naplnila vodou a ta se postupně zasakovala do půdy. No a ve vedrech se kolem toho místa trávník držel svěží podstatně delší dobu, i když okolo už usychal. Takže nějaký pozitivní efekt to mělo.
     Ale používají se takové děrované a vyztužené barely nebo přímo nádrže, které se zakopou metr a půl pod zem, do nich se svede okap a tak se voda těma dírama ve stěnách zasakuje. Tohle je už profi řešení a taky tomu říkali zásaky.

     1. vítejte mezi zelenými

      1. Už aj ja zo SK som postrehol, že v Brne hovoria „zasakovat“, kým všade inde sa normálne hovorí vsakovat.

   3. Nejsou to hento tydlety rygóly kolem silnic už tak asi 80 let? :D A přesně tak, sere se na ně dycky 30 let, až dokud to není úplně plný a po silnicích netečou během slejváků řeky.

  3. mozna pro zacatek by i ty skromnejsi cile jako par prehrad melo smysl, byt to financne asi bude drazsi nez udelat ty upravy v krajine (brani neco naridit vlastnikum pudy v CR provest pozadovane upravy ?). Letos jsme meli na horach 3 orliky vody ve snehu ktere jsme nechali odtect do ciziny .. nevazime si vody …

   1. Brání. To, že vlastníci půdy „vůbec nejsou v konfliktu zájmů“. Zejména Babišové a Tomanové.

    Kapři si rybník nevypustí a budou drancovat a drancovat, a pak se přesunou zase o stát dál…

   2. A tak jistě, většina přehrad má ohromnou funkci v tom, že když se tam strčí MVE (není podmínka, ale má to pak eště víc funkcí), tak pod přehradou je stálej průtok vody celej rok. I taková Jihlava dávno před stavbou VD Dalešice bývala v létě hodně suchá, protože to prostě je takovej suchej kraj. Teď je tam minimální hladina furt stejná a navíc je ta voda i chladnější když jde z velké hloubky Mohelna. A takle to funguje na většině řek s přehradou.

    I ta přehrada sama o sobě má samozřejmě velkej odpar a zvyšuje vlhkost v okolí a byť je to jinej biotop než ten, co tam mohl být dřív, je to furt dost unikátní přírodní biotop pro spoustu různejch živočichů a rostlin.

  4. Acada: Když bude chybět černozem, tak ani zadržování vody v krajině neznamená lepší úrodu či více zeleně. Vodu mít budou, ale bude jim chybět úrodná zem.

   1. Je mi jasne ze tenhle problem ma milion promennych. Jen se mi zda, ze na „udrzime vodu v krajine“ se jde ponekud spatne.

 2. Zas taková zima snad není, někde mezi 15 – 20 stupni, to je tak na mikinu a kalhoty.
  Po těch 30+ z minulých let je to ovšem bezva.

 3. Problém je, že Zemědělství drží už 40 let nomenklatura rodu rudých Tomanů & spřátelených kolchozbaronů.

  Pro ty jsou „obnovení mezí“, „demeliorizace“, „orba po vrstevnicích“, „remízky“ nebo „hlubocekořenící plodiny“ sprostá slova, protože znemožňují pěstovat biopalivovou řepku a kukuřici po obrovských rozlohách na prasáka.

  A protože po katastrofě z roku 2017 nemohou tvrdit, že sucho problém není, ale zároveň nemohou připustit, že za problémy se zasakováním vody (která namísto toho udělá bleskovou povodeň) můžou oni, musí odvést pozornost k zástupným pseudořešením typu „přehrady“.

 4. Tak tohle je příspěvek jak od Rádia Jerevan nebo od Mladýho Křiváka Klause.
  Sluší za to uvést na pravou míru.

  1) Rajčata se ven (kromě skleníku) mají sázet vždy po zmrzlejch, což je půlka května. Mrazy touto dobou chodí pravidelně a nedávno mráz spáli na Mělnicku většinu květů vinné révy.
  2) Voda v záhonu v díře pro okurku je blbost; asi půjde o debilní nezrytej záhon, který nepropouští vodu.
  3) Sucho kromě povrchové vrstvy trvá a ve studních se hladina snižuje; má totiž setrvačnost rok i více a loni bylo extrémní sucho.
  4) Hrozící povodně: za půl dne v Jizerkách napršelo kolem 60 mm srážek. Lesy, 30 let obnovované po totální bolševické kalamitě (to je to, co kůrovec Babiš poslední roky provádí s poli a lesy), sice zadrží leccos, ale kdyby se hrozící srážky až 80 – 100 mm přesunuly od Polských Jeseníků nad Jizerky a spadly tam, tak máme rok 2010 nebo 1997 zas – během jednoho dvou dnů. S tím nikdo nic nenadělá, jde jen o rychlost srážek a nasycení půdy vodou a rychlost vsakování.

  Jinak jsem rád, že Strana Nezávislosti tyhle problémy vyřeší a bude konečně líp. Hlavně, když vypadneme z EU a ty deště sem už nepustíme (nebo jim poručíme, že mají spadnout tady a jinde ne) a podzemní sucho si taky vyřešíme líp, zejména jako v případě polského dolu Turow, který hrozí zničit podzemní vodní zdroje na Frýdlantsku. Taťka Putin nám pomůže proti proradným Polákům; případně nám pošle levnou kvalitní ropu, jako před pár týdny.

  1. Co by to bylo za diskuzi kdyby se v ní alespoň jednou neobjevil Putin.
   2) manželka není tak blbá jako ten starej osel a tu okruku ví kam sází, protože okurka miluje vodu. Taky jsme hledali místo na zahradě pro okurky a všude se jí nedařilo, až zbyl takový poslední kout, říkáme se tam to neporoste, tam je sucho. A nakonec se ukázalo že tam bylo tolik vody, že jsem měl tolik okurek, že jsem poslední žral ještě v listopadu.

   3) má to setrvačnost 60let a bude se hladina neustále snižovat, až tady bude poušť. Potkalo to Egypťany, potká to i nás.

   4) Nejen Babiš, co pro to udělal Kalousek? Sralbotka? Gross ? Paroubek? Havel? NIIIIICCCCC

 5. Zde jste Dfensi kapku přestřelil. Myslím, že to je docela demagogický článek. Škoda že jste ho nepsal v dubnu, kdy v době typického aprílového počasí (běžný normál) byly prakticky 3 týdny letní počasí a ani kapka deště a ani mráček. Globální oteplování se zjevně děje nehledě na činnost člověka a s tím souvisejí globální klimatické změny. Nicméně, jak jsme všichni dávali ve škole pozor. Vody bude vždy dost, jen hott bude padat jindy a na jiných místech, než byli zvyklí naši předkové. A je fakt, že s tím žádný ministr neudělá naprosto nic i kdyby se denně modlil k Babišovi.

  1. Myslim že to byl poněkud cíl, naznačit, že to není zrovna tak moc globální problém jako spíš velkej lokální problém – akorát že těch lokalit je fakt hodně, protože se takle blbě hospodaří v půlce Evropy, že.

   Každopádně gréta s větrníkama, slunečníkama ani měsíčníka a jinejma emisníma limitama a jinejma píčovinama, co na to nemají žádnej vliv, s tím neudělá vůbec nic. Je to naprosto stupidní snaha vytahat z lidí bezcílně prachy s tím, že se to jako hrozně řeší.

 6. Trump Blames „Phony Investigations“ For Infrastructure Impasse After Pelosi Accuses Of Coverup ..

  Sice offtopic, ale tohle eskalovalo příliš rychle.

  Jak jsem psal ke Zbránkovi, minulý týden proběhl false-flag s cílem ospravedlnit roky plánovanou válku proti Iránu.
  Já vím, já jsem konspirátor a vy jste letadla a já se opírám o samé nedůvěryhodné zdroje, například o Pentagon a jeho studie, že války je optimální začínat v květnu, protože to je dlouhodobě vyzkoušené optimální období na začátek válek.

  Hlavní featura této plánované války, která pravděpodobně všem unikla, je, že Irán vyvíjí jaderné zbraně (říkají stejné zdroje, které rozšířily Steele Dossier) a důkaz byl proveden Netanyahuovou prezentací údajných fotografií údajných iránských jaderných zbraní, stejně jako Saddamovy WMD byly podpořeny Powelovým máváním anthraxem v OSN (tzv. důkazová metoda máváním).

  Ono by to bylo celé docela směšné, ale když bombardujete jaderná zařízení, uvolňuje se radioaktivita. Jako ve Fukušimě. Nebo Hirošimě.
  A radioaktivita má tu úžasnou vlastnost, že nemá na prdeli trenky s vlaječkou, takže nelze vystopovat, jestli je to radioaktivita iránská, nebo americká.
  Když to domyslíte ještě kousek dál, tak vás může napadnout ohavná myšlenka, že USA mohou úplně v klidu v Iránu bombardovat cokoliv taktickými jadernými bombami a pak tvrdit, že jejich zásah byl na milimetry přesný a úspěšně zničil iránské jaderné zařízení a ta uvolněná radioaktivita je důkaz, že Netanyahu měl pravdu ve své důkayové metodě máváním a Irán celou dobu porušoval dohodu o źastavení vývoje jaderných zbraní výměnou za zrušení sankcí.
  Ještěže na to hrdiné USA přišly a ten plán zastavily preemptive útokem.

  A pak do toho vstoupil Trump a řekl, že Irán se bombardovat nebude.

  Jenže pomalu končí květen a tím i optimální čas na zahájení války. Takže demokraté okamžitě začali tlačit na bleskový impeachment Trumpa.
  Zajímavé je, že tolik netlačili, když si vzal za poradce Ginu Haspel, Eliotta Abramse, Mike Pompea a Johna Boltona.
  Nebudu vám popisovat, kdo ti lidé jsou, vygooglete si to sami.
  Prostě konspirace, kam oko dohlédne.

  1. nebude válka s Iránem, radioaktivní ropa je bezcenná.

   1. kez by to bylo tak jednoduche. Kdyz v Jugosce hazeli ochuzenym uranem a pouzivali clusterove bomby, byl to tehdy neuveritelny sok. Dneska ochuzeny uran a clusterove bomby nikoho neprekvapi.
    kdyz v Iraku hazeli bily fosfor, byl to sok, bily fosfor uz dnes nikoho neprekvapi.
    kdyz v Lybii zkouseli protibunkrove JASSM odpalovane ze strategickych bombarderu a nasledne Kaddafiho vozili mrtveho vystaveneho v mrazaku,
    jako poutovou atrakci, byl to sok. Strategicke bombardery a nechutne valecne zlociny jako prostredek regime change uz dnes nikoho neprekvapi
    kdyz v Syrii rok co rok zinscenovali utok chemickymi zbranemi proti hercum, vcetne deti a tocili to v primem prenosu, uz to byla nuda.
    kdyz v Iranu v predvecer (nuklearni?) valky kvuli Trumpovi zadna valka ani nezacala, lidi si toho ani nevsimli.
    Protoze jsou uplne otupeli a uvareni, jako zaby.
    A ted si lide nevsimaji, jak v USA spesne odvolavaji Trumpa.
    Myslim, ze jsme se dostli do slepe ulicky. Mozna uz zitra nebude Mayova premierkou, trhy zareaguji, neco se muze zlomit a jim zoufale dochazi cas
    a prostredky kupovat si budoucnost na dluh.
    A oni to samozrejme vedi a zacinaji byt hystericti a vsehoschopni.
    :(

    1. kéžby, Mayová je nastrčená loutka. BREXIT nebude…

  2. Po týdnech, kdy se v USA mluvilo o nespecifikovaných íránských hrozbách, kvůli kterým USA navyšovaly svou vojenskou přítomnost v oblasti, úřadující šéf Pentagonu Shanahan konstatuje, že nespecifikované americké akce Írán zastrašily, že prý už dál (nespecifikovaně) nehrozí… Shanahan také nic nespecifikuje, jen tvrdí, že se žádný íránský útok na Američany nekonal, a což prý značí, že íránské spiknutí je „zastaveno“ a Írán si svou agresi „musel rozmyslet“, i když nějaké hrozby prý přece jen přetrvávají… čili, USA již hlásí vítězství v neexistující válce…

   1. No asi tak nějak. Na bláboly o taktickejch atomovkách nemá smysl reagovat, nikdo si nevšimne výbuchů o síle 10+ kt a toho bordelu co to vrhne do atmosféry, ehm trolol.

    Každopádně Irán svůj program zatím na základě pár rezolucí a hlavně dohody a ruskejch investic v oblasti energetiky ukončil. Což samozřejmě nijak nebrání vývoji civilních zbraní, od stíhaček přes ponorky po raketový nosiče a podzemní bunkry na stovky mobilních nosičů, co budou schopný v případě úderu vyjet z podzemí a vrhnout kde co na všechny strany do vzdálenosti až kolem 2000 km (podle dotyčnejch střel).

    1. Eh, konvenčních, ne civilních :D

    2. Severní Korea zbrojí, Irán zbrojí, Číná zbrojí, Rusko zbrojí…. Tak nějak to vypadá že jen ta USA je jen pořád nepochopená s tou demokracií a pravdou a láskou.

   2. Mno, kriticky se nad tim zamysleme.
    Na arabskem poloostrove je rozmisteno 100.000 US vojclu.
    V Perskem zalivu parkuji 2 formace letadlovych lodi a 2 raketove krizniky
    V oblasti jsou strategicke bombardery.
    Ja teda vim, Americani jsou cool borci, ale ciste z logistickeho pohledu na vec,
    dostat tam veskery vojensky material, lidi, proviant, to chce uz docela dobry logisticky plan,
    odkdy tak asi museli vedet, ze Iranci chystaji nejakou nespecifikovanou hrozbu zrovna na 13. kvetna 2019, kdy se odehral ten false flag na saudskoarabske tankery ?
    Pul roku dopredu ? Tak to smekam nad kvalitami jejich rozvedky.
    Ale podle mne to bylo trosku jinak, proste tam nalezli a cekali jako slepice na flus,
    az se Iran dopusti nejake chyby, aby ji mohli vyuzit na rozpoutani valky.
    A kdyz se Iran odmitl jakekoliv chyby dopustit, tak zkusili tu nejpitomejsi provokaci a ono by to I vyslo, kdyby Trump
    utok neodpiskal. A dokonce se I vi, proc ho odpiskal, protoze Putin s Jinpingem dali jasne prohlaseni, ze v pripade napadeni Iranu ze strany USA ho budou branit.

    Jo a jeste pro toho mamlasa tam dole pode mnou. Takticke nuklearni zbrane se delaji bezne of 10t TNT a ty soucasne, w76-2 ktere US priznaly, maji 5kT, nikoliv „desitky“.
    Predstav si (ciste hypoteticky a konspirativne) 10t TNT nuklearni naloz na protibunkrove JASSM, ktera se probije 20 metru pod zem, hluboko do utrob zelezobetonoveho bunkru a odpali se uvnitr zpozdenym zapalem. Jakpak to asi udela viditelny vybuch na povrchu ?
    No, asi to bude pekna racha, ale zase ne tak velka, aby se to nedalo povazovat za vybuch klasicke naloze, ktera zasahla neco vybusneho uvnitr. A samozrejme I radioaktivniho, ale o tom prece celou dobu melou, ne ? O udajnem iranskem jadernem programu. To je prece hlavni duvod, proc to tam chteji rozbombardovat.

    1. Kriticky jsem se nad vaším rozborem zamyslel, ale na horkou válku USA proti Íránu nevěřím. Aspoň ta nynější krize k válce nepovede. Zvýšená „panika“ je aktuálně jen výsledkem synergie izraelského premiéra Netanjahua, který už v roce 1993 poprvé oznámil, že „Írán bude do tří let mít jadernou bombu“, a od té doby tuto mantru pravidelně recykluje, i když izraelské tajné služby tvrdí opak, a Trumpova poradce Johna „Bomb the Iran“ Boltona. Izrael nyní dodal zpravodajské informace o íránské hrozbě proti USA, na jejichž základě Bolton rozhýbal propagandistickou mašinérii, a když Trump pochopil, že ho ti dva zatahují do války, tak Boltona zchladil a Netanjahu se pro jistotu proměnil v protiválečného aktivistu… Do toho se ozval zřejmě šílený Mike Pompeo, který zkouší šíitský (sic!) Írán spojit se sunnitskou (sic!) Al Kajdou…

     Afghánistán přitom může posloužit jako memento a příklad toho, jak je americká armáda s to bojovat (a vítězit) s ideově pevnou gerilou navíc v podmínkách osmdesátimilionového státu hrdých Peršanů. Shanahan nicméně oznámil, že Pentagon chce po Trumpovi vyslat na Blízký východ právě kvůli nespecifikované „íránské hrozbě“ 10 tisíc vojáků, ale není vůbec jasné, kde by tito vojáci měli skončit. Pentagon přitom ani nevysvětluje, k čemu že tam kamsi ti dodateční vojáci mají být vysláni, nejspíš proto, že by se to veřejnosti asi hodně složitě vysvětlovalo…

     Irák se přitom na iránské kampani explicitně odmítl podílet a útok z jeho území Američanům nechce umožnit. Existuje několik zemí perského zálivu, které vyjádřily ochotu poskytnout své území, ale račte se podívat na mapu… Navíc tlak, který Washington na Írán vyvíjí, jej víc a víc zatlačí do náručí Číny a Ruska. Američanům se nedaří zhoufovat ani obvyklou Naťáckou „koalici ochotných“. Ta válka, která ani nezačala, už skončila, protože pro USA v ní není vítězná varianta. A Trump to těsně před zahájením volební kampaně ví dvojnásob.

     Mezinárodní politika je hra s absencí pravidel, kde styl zápasu určuje ten, kdo má delší klacek. Jako nejpravděpodobnější mi připadá scénář, kdy po výhrůžkách a předvádění svalů dojde na vyjednávání. Ostatně sám Trump se nechal slyšet, že na něj v Teheránu mají telefon. Takže zřejmě (marně) očekává, že mu Rúhání časem zavolá. Jenže se načeká, protože Rúháního aktuálně peskuje ajatolláh Chameneí za to, že se vůbec pokoušel s tím proradným Západem na čemsi dohadovat… A má recht – pacta sunt servanda. Ale třeba dojde na vaše slova…

     1. PRO VALKU:
      -Doktrina USA nove umoznuje prvotni uder jadernymi zbranemi proti nejaderne zemi (tedy i Iranu)
      -USA vyvijeji takticke jaderne naloze, ktere lze pouzit ke „cost effective war“ (volne Trumpovymi vlastnimi slovy)
      -Trump se nikdy netajil chuti zacit novou valku (viz projev v OSN, kde vyhrozoval vyhubenim lidu Severni Koreje)
      -Je treba vyzkouset nove zbrane (a za kazdou cenu rehabilitovat vysmivany F35)
      -USA utrpely porazku v Syrii a Afghanistanu a reputace USA jako jedine globalni supervelmoci je otresena
      -Izrael povazuje Iran vyzbrojeny jadernymi zbranemi za neprijatelny
      -Globalni ekonomika je v recesi a Trumpovy obchodni valky s Cinou se vymykaji kontrole,
      valka je perfektnim resenim krize

      PROTI VALCE:
      -Trump nechce prozatim rozpoutat globalni konfrontaci s Ruskem a Cinou, protoze by ji nevyhral (hypersonicke zbrane cini celou koncepci US armady zastaralou)
      -Rusko zmenilo v reakci na USA svou doktrinu a na jakykoliv jaderny uder proti sobe nebo svemu spojenci, lhostejno, zda taktickymi, nebo strategickymi
      zbranemi, si vyhradilo pravo na STRATEGICKY PROTIUDER, ktery by byl za soucasne situace nebranitelny, a to pro libovolne misto na planete
      -Iran je na valku relativne dobre pripraven, lepe nez Irak
      -Americane nebudou mit prevahu ve vzduchu, pokud se do valky zapoji Rusko
      -Obyvatelstvo Iranu nema sympatie ke zmene rezimu, coz dokazaly neuspesne pokusy o barevne revoluce
      -Iranska armada ma zkusenosti s konvencnim bojem ze Syrie, Jemenu atd. a hrozi riziko, ze se na jeji stranu pride Irak
      -USA nemohou prilis spolehat na pomoc svych spojencu, napriklad Saudske Arabie, kdyz tato pres obrovske vydaje na zbrojeni nebyla schopna potlacit ani povstani v Jemenu a jeji proxy utrpely zdrcujici porazku v Syrii.

      Konecna bilance.
      Trump chape zavaznost situace a nehodla vyvolat WW3.
      Ovsem jeho poradci dosazeni Deep State, Netanyahu, Demokrate, novinari a mainstream udelaji vse mozne, aby valku v Iranu vyvolali i s rizikem rychle eskalace k WW3.
      Na jejich zdravy usudek a pud sebezachovy nelze prilis spolehat, nebot jsou to jeden vedle druheho psychopati, senilni trosky, fanatici a blazni.
      Na nejake vetsi protivalecne demonstrace v USA take nelze spolehat, nebot lide jsou unaveni neustalymi protichudnymi informacemi a lety balancovani na hrane, takze tematu nevenuji prakticky zadnou pozornost.

      1. zrg1: A co program SDI?

 7. DFens opět výstižně a skvěle :-)

  To prostě nevymyslíš. Napadlo by ještě před pár lety někoho, že poněkud retardované dítě, které nevypadá ani na svých 16 „založí“ nebezpečnou sektu, která dostane přístup do médií?
  Západ je opravdu v prdeli.
  Kdosi pro ně a hlavně jejich loutkovodiče vymyslel pojmenování Greténi a také pojem greténismus.

  Jestli civilizace přežije, jednou to bude v učebnicích dějepisu.

 8. S D-FENSEM většinou souhlasím, ale tehle článek mi přijde jako opravdu hloupý blábol.

  Působí to trochu stylem: Média varují, že u nás stárne vozový park => tak já začnu argumentovat tím, že je to kravina, mám přece v garáži nový Mercedes…

  V případě globálního oteplování nebo klimatických změn se přece nedá argumentovat tím, že někde zrovna padá sníh, jde o globální sumu vývoje teplot a celkový vývoj klimatu…

  Globální oteplování se taky neprojevuje pouze tím, že by bylo pořád více teplo, ale že dochází v počasí k větším extrémum – nárazově může být větší teplo/sucho, ale naopak i zima/mokro (povodně), hurikány atd.

  1. „Média varují, že u nás stárne vozový park“
   Před stárnutím vozového parku je potřeba nějak zásadně varovat?

  2. Dfens si spíš dělá srandu z té hysterie a zneužívání dětí k totalitním politickým cílům.
   Nikde nevidím, že by popíral možnost existence teplotních cyklů apod.
   To jen vy polemizujete s něčím, co neřekl. Je to pro různé aktivisty typické. Možná k nim patříte?

Napsat komentář

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!