Falcon Heavy, pecka nebo bublina? - zpět na článek

Počet komentářů: 177

  1. Že si tohle přečtu mezi komentáři na novinkách to bych se nijak nedivil ale že se to tu objeví jako článek? Achjo… Nejlepší je jak lidi co o tom ví úplný hovno jsou najednou odborníci prez kosmonautiku, přes ekonomiku, pres automotive,… Ale vole Pepo saturn to byla raketa už tenkrát vole vynesla náklad jak hovado tak co je na tom spicex tak svetobornyho? A Pepo elektrický auta už vymysleli před sto lety tak at se de musk zahrabat Průkopník jeden vizionarskej je ve ztrátě milion milionů a jeho zaměstnanci prej nemají ani přestávku na oběd, nemají právo ani na oběd a kdo se přesto nají už o něm nikdo nikdy neslyšel.. A ti jejich programátoři nesmí používat kalkulačky, prej musk platí jim tak at makaj že to by si mohl rovnou koupit 500 kalkulacek a nepotřeboval by ty programátory… A stejně země je placata..

    1. A co jako ? Falcon ma aktualne pocet selhani 1:20.
      V dosavadni kosmonautice teda platilo, ze pro komercni satelity se pozaduje aspon 1:100 a pokud tam maji sedet lidi, tak 1:1000.

      Na to nemusim byt zrovna raketovy inzenyr, abych videl, ze tu je neco sakra spatne.
      Mimochodem ten pomer 1:20 dosahuji i 20 let stare ruske ICBM, ktere prepracovali ukrajinci pro civilni pouziti a jejichz star je trikrat levnejsi, nez slavny Falcon.
      https://en.wikipedia.org/wiki/Dnepr_(rocket)

      Takze bud se Musk pochlapi a predvede aspon jeden bezpruserovy rok, anebo rezignuje na lety s lidskou posadkou, pricemz cela ta jeho epochalni „recyklace“ ho odsoudi do role nosice nizkonakloadovych komercnich satelitu na nizke obezne drahy, coz je ponekud rozdil proti jeho velkohubym prohlasenim, kdy dostane prvni lidi na Mars.
      Nehlede k tomu, ze mu budou konkurovat takove zeme, jako Cina, Ukrajina a spol.

      1. Aha, já myslel, že 1000 startů nemá snad ještě žádný nosič, takže lidi nelétají vůbec, nebo se jede čistě z čísel, nebo jak?

        1. ehm….. a neco jako statisticke rizeni jakosti a projekce chyby ti nic nerika ? Kurva hosi, si ze mne nedelejte prdel.
          To jsou uplne zakladni prumyslove standardy. Vemte si prvni knizku o rizeni jakosti , nastudujte si neco o odchylkach a pak me trollujte.

          1. to jsi tak hloupej nebo to jen tak děláš….inženýr nejsi to máš pravdu ale vypadá to že osmou třídu si dělal minimálně 2x … podívej se jak dlouho funguje spaceX … to že v dosavadní kosmonautice platí nějaký pravidla muže být spaceX uplně fuk protože na nějaký pravidla se muže uplně vykašlat prostě si postaví raketu a lod a řekne kdo chce letět a kdo bude chtít poletí kapišto??? a když ti jde tak o ty statistky tak při startu ani letu nezahynul žádný kosmonaut takže staticky je na tom líp než rusko nebo usa …

            1. lol :) tak ja ti to pravidlo prelozim do lidstiny.

              Drahe deti, mame na vyber dva skolni vylety.
              Jeden bude s cestovkou autobusem a ten druhy bude low cost, akorat ze pojedete za traktorem na vlecce.
              Autobus ma takovou a makovou sanci, ze se zabijeme, ale bude to stat tolik a tolik. Traktor a jeho vlecka ma podle dosavadnich experimentu pravdepodobnost, ze neprezije jeden z vas, ale zbylych 19 se vrati.

              Ale zase za tu cenu, neber to :D

              1. a proč ne ? co je na tom špatně ? nikdo nikoho nenutí každý si muže vybrat samozřejmě že ta raketa bude mít několik náročných testů zasebou ve spaceX nejsou kreténí kteří by hned do nějaký lodi strkali lidi aniž by nevěděli co to vubec umí … ale myslíš že bude spacex 10let testovat loď aby pak mohla říct jo 10let nam to líta bez problémů mužete s náma litat? Pokud bude chtít musk poslat turisty na výlet kolem měsíce a najdou se tací kteří to riziko podstoupí protože nikdo nikdy nezaručí že to přežiješ tak proč ne… pokud si budou vědomi do čeho jdou proč ne… při první misi apolla na měsíc byla šance na navrat 60% a taky letěli …

            2. Hloupě vypadáš spíš teď ty…fyzika, matematika, statistka – nějaký pravidla, zákony jsou ti fuk – tak jasně:)…až si doopravdy nastuduješ jak je to s řízením kvality a reálnou výrobou, ověřováním atd. součástí s požadovanou spolehlivostí pro obory typu kosmonautika nebo jaderný průmysl tak si můžeš přijít nasypat popel na hlavu.

              1. tak mě prosím pouč já se rad dozvím nové věci ničemu se nebráním … nebudu tvrdit že všemu rozumím protože to tak není a nikde to netvrdím … spaceX je soukromá společnost která si muže nastavit svoje standardy a svoje zákazníky s nimi seznámí … a pokud jejich největší zákazník je nasa tak asi problémy s řízením kvality a reálnou výrobou , ověřováním , součástí s požadovanou spolehlivostí pro obory kosmonautika nebo jaderný průmysl nemají … nebo jsou NASA a ostatní jejich zákaznící fakt padlí na hlavu že jim svěřují svoje satelity a peníze…..

          2. Piči, kadejakí Svedkovia Elonovi s podráždenými ritnými otvormi sa tu dáko premnožili :D

      2. Rád bych viděl zdroj, podle zbytku světa má totiž SpaceX jednu z nejlepších úspěšností startů vůbec.

        1. https://diit.cz/clanek/rekapitulace-kosmickych-startu-v-roce-2017-usa-rusko-evropa-dalsi 100% uspěšnost za rok 2017 … falcon 9 nejvíc startů …je vidět že firmy chtějí od spaceX vynášet satelity podle vytíženosti nestačí ani ty rakety tankovat ale to jistým lidem nevysvětlíš … nevím proč mají furt tu potřebu spaceX shazovat co jim na tom vadí ?? opravdový fandové do kosmonautiky jsou radi za nové moderní rakety , rádi slyší o nových planech a misích a rádi sledují starty raket a je jedno jestli je to rusky sojuz nebo falcon9 spaceX … tihle lidi jsou zaujatí z nějakého důvodu proti muskovi a cokoliv co udělá je shazováno , a minimálně srovnáváno s gigantickým vesmírným programem ruska a nasa a ikdyby zítra musk poslal falcon heavy na mars s 25 lidmi a oni tam za pul roku v pohodě přistáli stejně by tihle lidi měli milion řečí jak je to špatný a vlastně nedomyšlený a kdo ví co ještě … nevím nechápu to …

          1. Ty jsi zjevně konzument….prostě takový ten tlapkal mobilu, vůbec netušíš jak to funguje, ale hlavně že to vypadá dobře, má to světýlka, barvičky. Současné přistání dvou raket vypadá cool, dobře to vypadá na fejsbůčku, když to lajkuješ, takže kritika se nepřipouští – jak by to pak vypadalo, žejo.

            1. jaká kritika? kritika někoho za počítačem který píše absolutní nesmysly který se dají lehce vyvrátit??? co přesně netuším jak funguje? pouč mě prosím ..jestli k tomu nic konkrétního nemáš …

              1. Jak lehce vyvrátit? Jakože sis jako „argument“ vybral jeden rok:)? Asi bys měl přidat, že v roce 2016 z 9 pokusů byl 3 fail na přistání a jednou na startu a v letošním roce je registrován 1 fail při přistání.

                1. Měli bychom rozlišit selhání při startu (zajímá zákazníky) a při přistání (zajímá investory, zákazníkům je u rici). Navíc zrovna tahle technologie byla vyvíjená za pochodu a zdá se, že se vývoj daří. Mimochodem nedávno se měl někdo z ruského vesmírného programu nechat slyšet, že tím směrem půjdou také.

                  1. Jako vždy, např. s Buranem. Jenomže ten letěl…ehm..? Jednou? A teď rezne..a to je ta jejich savětskája nápodoba vcelku..
                    Investor? Miliony lidí, co nevěděli, co je banán či pomeranč celý rok (kubánské neberu, to nebyl pomeranč). Zákazník? Kdo? Kosygin? Politbyro? Nebo ti potenciální samovládci ze střední Afriky? May be….
                    Rus do domu, hůl do ruky. Nerad si to heslo opakuji, ale má co do sebe.

                  2. i nekdo z cinskeho vyvojoveho programu se nechal slyset, ze tim smerem pujde take.
                    Ovsem v praxi, kdy ve skladech v Rusku hnijou desitky starych mezikontinentsalnich ICBM, ktere maji stejnou spolehlivost jako slavny SPACE-X (1:20, dokonce jeste horsi, 1:12, jak tu spocital ten nebohy rusofobni a amerikofilni kokot z pomocne skolky, kteremu timto dekuji), tak ta cesta k ruske nebo cinske rakete bude HOOOOODNE dlouha.
                    Respektive nepozoruju, ze by se Rusko nebo CIna topily v nadbytku penez na kokotiny.
                    I kdyby nakrasne Muskovi hackli jeho pocitace a ukradli mu komplet dokumentaci (u Cinanu nic neobvykleho).
                    Ovsem dulezita je jina vec.
                    Zatim jedinym celosvetovym zpusobem transportu lidi je Sojuz.
                    Pokud Musk zasadne nepohne se svym vyvojem a nezamaka na spolehlivosti, kterou ma ted prinejlepsim srovnatelnou, ale spise horsi v porovnani s raketma z 60 tych let (pri vsi te technologicke, procesni, kapacitni a nevim jake prevaze docela tristni vysledek), tak pada zakladni argument, proc ty stare a funkcni technologie rusit.
                    Aneb, jak znamo, v Rusku vsjo balsoje a na vsecko je spousta casu.

      3. Ta to by mě zajímalo, kde udělali soudruzi chybu. Celkový počet startů Sojuzu je 1812 k listopadu 2017, z toho počet úspěšných 1747 (a to se tam myslím nepočítají havárie před startem). Úspěšnost 96,4%. Falcon 9 má ke konci roku 2016 úspěšnost 95,6% (jedno selhání z 23 startů, plus jedna havárie před startem, ta v mnoha grafech ale není započítávána). Např. v roce 2015 na světě proběhlo celkem 87 startů, z toho 5 neúspěšných. To nám nějak ten poměr 1:100 nevychází. A z toho Rusko mělo 3 neúspěšné starty z 27 pokusů. U Falconu 9 musíme ale brát, že je stále na začátku, až (jestli) bude létat 50 let, tak se uvidí jeho celková úspěšnost.

        Neříkám, že Musk je mesiáš, který spasí kosmonautiku. Ale argumentovat jeho úspěšností z doby, kdy teprve ladí své rakety a je, kdybych to měl přirovnat, v podstatě v batolecím věku, je dost zavádějící. Rusko a USA měly v 50 a 60tých letech úspěšnost startů pod 50%. Nejlépe to myslím hodnotí to, že postupně přebírá trh s vynášením satelitů. To jsou všechny ty společnosti tak blbé, že mu věří a dávají mu všanc své drahé zařízení? Ne, ony si prostě umí spočítat náklady na vynesení oproti riziku. A evidentně to asi nevadí ani pojišťovnám, které lety pojišťují…

        1. Psycho: vypadá to na stále častější selhání lidského faktoru a nedostatek kritického přístupu. Viz listopadové selhání (použití startovacího programu pro jiný kosmodrom) nebo před pár lety velmi drahá havárie – obráceně namontovaný snímač otáčení.

          https://magazin.aktualne.cz/veda/rusky-kosmicky-program-kosmodrom-vostocnyj-druzice/r~64fd57caff6011e786cf0cc47ab5f122/

        2. nejlepsi je, jak sam rikas, ze ze zacatku meli rusove success/fail rate 50:50 , ktery tam klidne zapocitavas, ale jednim dechem tvrdis, ze Musk je v batolecim veku a ze na to mam brat ohled. Ok, tak si predstav, ze za tech 50 let trvani Sojuzu nejenze bylo prvnich 1o let batolecim vekem, protoze tehdejsi vyvoj na kreslicim prkne s logaritmickym pravitkem trval kapku dele, nez na dnesnich superpocitacich, ale taky se mezitim rozpadl SSSR, coz melo urcity dopad na personal a kvalitu atd.
          Coz ovsem neni asi chyba designu Sojuzu, ze.
          Bych chtel videt, jak by Musk a jeho design fungoval za situace, ze by konecne zkrachovaly USA, s Mexicanama na lince, z dvacet let starych zasob a jestli by to porad by to vychazelo lepe, nez ty jeho high tech hokus pokusy s recyklovanyma soucastkama, ktere zatim pro jistotu prakticky nerecykluje.

          Proste se s tim smir, ze recyklace soucastek do raket se drive nebo pozdeji ukaze jako slepa vyvojova vetev, protoze ta opevovana „uspora“, ktera „umozni lidem litat na Mars“ ve skutecnosti dopadne tak, ze bude prinejlepsim schopny rozstrkat 10 lehkych satelitu na nizke obezne draze za stejne prachy, jako Indi anebo Cinani, pri o neco horsi spolehlivosti, nez Indi nebo Cinani, kterou ovsem nahradi PR kecy a nelpkjou made in USA. Coz je de-facto hlavni vytka, kterou mam k Muskovi a jeho kolotoci.

          1. Tak si to zrekapitulujeme:
            – SpaceX má už teď skoro stejnou pravděpodobnost úspěšného startu jako Sojuz po desítkách let vylepšování
            – Rusové měli v roce 2015 3 neúspěšné starty z 27 (různé typy raket)
            – Sojuz 2, který měl první let v roce 2004, má za sebou 68 startů, z toho 2 neúspěšné plně a 3 částečně, viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Sojuz_2. Falcon 9 má dosud za sebou 49 startů, z toho 2 neúspěšné plně a 2 částečně, viz http://www.elonx.cz/statistiky-a-rekordy/. Ano, Rusové mají o necelé procento lepší úspěšnost v dobově srovnatelných raketách.

            Nemá smysl ale diskutovat dál, vy máte na očích rudé brýle a jakmile vidíte cokoliv z USA, tak kopete. Já si uvědomuji, že Musk má mraky špatných vlastností a peníze investorů umí pálit opravdu ukázkově. A Rusové umí krásná technická řešení a improvizovat. Ale nebudu je ani jednoho nekriticky soudit, protože je mi to putna a zajímají mě jen fakta. A v těch jsou aktuálně srovnatelní, případně Musk i lepší (např. v ceně za vynesení jednoho kilogramu).

            1. Při těch hodnotách ovšem SpaceX pořád vynáší o třetinu až polovinu levněj. Jasně tak vítězí na celé čáře, což je vidět i na zájmu zákazníků.

      4. Všechno na Mars…:-) Vizionářská píseň.

        https://www.youtube.com/watch?v=rmgp64uCQcs

  2. Pokud to tahá nahoru přistávací hardware + palivo na návrat, potom jde o to, zda to spolu s tím na rozdíl od raketoplánů ustojí náklady na znovupřipravení ke startu. Vzhledem k tomu, že raketoplán byl řádově složitější, je to možné. Konečně nic jim nebrání s tím přestat přistávat, nedávno pokud vím jeden falcon nesl těžší náklad a tak se stupeň prostě zahodil (a zřejmě to i tak něco hodilo, když ten kšeft brali), navíc takové kombinace by klidně byly možné u olétaných stupňů.

    Ohledně spolehlivosti bych radil podívat se na předcházejcí projekty, například známou ohňostrojovou raketu Ariane (selhání dříve okolo 10%), z balistických například na trpělivost nutnou k tomu, aby se dočkali odpalu Bulavy, který neskončí havárií, Protony také mají nějaké havárie za sebou a to nedávno, nebo na první nosiče vůbec (to bývalo na rampách veselo jak na střelnici). O N1 ani nemluvit.

    Já jim prostě držím palce a to blbnutí s kabrioletem je prostě určeno pro jinou cílovou skupinu, ale mě neuráží.

    1. OMG. Samozrejme, ze pokud chces dostat tezsi naklad na vysokou obeznou drahu, tak u Muskovy kokotiny MUSIS prvni stupen zahodit (to je jejich „expandable“ konfigurace btw), protoze to palivo, ktere vozis normalne zbuhdarma na navrat te nemsyslne prazdne hlinikove becky, ktere se rika prvni stupen, potrebujes na dosazeni vetsi vysky pro vyneseni satelitu, tudiz ho vyplacas jeste cestou nahoru, takze ti logicky nezbyde na navrat.

      Proc o tom sahodlouze konspirujes, tahloe featura je popsanba na Muskove ofiko webu.
      http://space.skyrocket.de/doc_lau_det/falcon-9_v1-2_ex.htm

    2. Pokud správně chápu celej ten jejich finanční model, tak oni mají jakousi cenu za start a donedávna byla recyklace prvních stupňů „bonus“ a víceméně šlo o testy technologie. Teď už to vychytali (za poslední dobu má Falcon 9 úspěšnost přistání 100%) a chovají se tak, že start Funglovky stojí „plnou“ cenu a pokud to zákazník dovolí, dostane recyklovanku a slevu. Recyklované stupně se taky snaží používat na mise, kde se tahá těžkej náklad a tudíž dochází k jejich zničení.

      Další věc je, co ty rakety vydrží. Ty současný verze (dvojka a trojka) Falconu mají tak 2-3 starty prakticky, ale u pětky se chce dostat ke dvěma desítkám startů a kupodivu (přes kecy pana ZGR) motory nejsou nejslabší článek, spíš to nevydrží nosná struktura.

      Mimochodem Hevík byl kompletně recyklát, postraníky byly upravený dvojky a centrál vzali starou jedničku a kompletně jí přestavěli.

      Pokud jde o srovnání se starým Saturnem – pořád ještě je to nejsilnější raketa ever, ale jednak byl uplně jinde cenově (šlo o extrémně drahej kousek) a jednak tam opravdu jelo všechno „na krev“. Falcon má v řadě míst obrovský rezervy (koneckonců díky těm může přistát).

      Mimochodem SpaceX tvrdí, že se mu v budoucnu vyplatí poslat náklad, u kterýho by museli „vyhodit“ Falcona 9 (kvůli hmotnosti), Heavíkem a ten kompletně „zrecyklovat“. I když i tak počítám, že nakonec skončí u modelu, kdy primárně budou „zahazovat“ stupně na konci životnosti a nový rakety použijou na starty s opětovným přistáním.

      1. je to presne naopak drahy kokotko. Stare rakety byly nesmirne „predimenzovane“, protoze si mohly dovolit ten luxus netahat navratove palivo a tudiz mohli posilit svou nosnou strukturu a udelat vsechny soucastky ponekud tezsi.

        Naopak Falcon je uplne na krev, vyzkouseli snad vsechny state of the art technologie, jak dosahnout co nejvetsiho vykonu v co nejmensi hmotnosti a pokud stoji vsichni bohove pri nich, tak jim to nevybuchne.
        A samozrejme, vyhoda tohodle syste,u se nejkvice projevi jen pri urcitych typech misi. Jako napriklad rozstrkat deset lehkych (600 kg) satelitu na nizke obezne draze jednou raketou.

        Ano, tam to prinasi usporu.

        Ovsem kdyz potrebujes dostat tezky naklad (>5 tun) na vysokou orbitu, tak Mistrovi nestaci palivo na navrat cela ta jeho kokotina se chova jako jednorazova raketa, akorat ze predrazena, protoze cela ta slavna navratova technologie jen pridavba hmotnost a prodrazuje vyrobu.

        A pak je tu samozrejme aspekt, ze normalni jednorazova raketa ma urcitou rizenou vyrobni historii, zatimco u te recyklovane vis uplne hovno, co se stalo v dobe od startu az do pristani.
        Mala napoveda. Vibrace, teplotni soky, pretizeni, zmeny tlaku, mikrometeority , navrat do atmosfery, pristani.

        Kazda ta vec muze zpusobit na jedne jedine soucastce z milionu nejakou skrytou vadu, ktera pri recyklaci unikne kontrole a zpusobi v nasledujicim startu kriticke selhani.

        Ze Musk rika, ze pouzije nejaky stupen 50x je mi uplne u prdele. Zatim pouzije kazdy desaty 2x a pada mu to i tak. Na kezy co dokaze je Musk pasak. Co treba dokaze s elektromobilama a jejich baterkama a co dokaze s opotrebenymi soucastkami v rakete mi prijde jak z jednoho soudku.

        1. ano proto v roce 2017 při nich stáli všichni bohové a nic jim nevybouchlo…. když mistr vynášel 5tun na oběžnou drahu palivo mu na přistání stačilo a skoro to vyšlo raketa dopadla na přistavací rampu na moři …. už se tolikrát psalo o tom že záchrana prvního stupně se prostě finančně vyplatí ale ně jsou furt lidi kteří ví mnohem lépe než ti inženíři že se to prostě nevyplatí franto to se nemuže vyplatit….
          Představte si, že by vám letělo 6 milionů dolarů vzduchem a chystalo se zřítit do oceánu. Pokusili byste se je zachránit? Ano, ano, pokusili“ – Elon Musk. (zachrana aerodynamického krytu)
          Ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell tuto středu médiím prozradila, že náročné inspekce, testování, údržba a příprava prvního stupně na jeho druhou misi stála méně než polovina jeho výrobní ceny.( to bylo poprvé co jejich první stupen přistál)
          stejně tak se muže skrytá vada objevit na uplně nový raketě , a platí že u recyklovaný rakety si sakra dají záležet na kontrole je to totiž jejich byznys a kdyby jim to bouchalo tak s nima nikdo už litat nebude …

          a další tvoje lež že mu to padá … za rok 2017 18 startů 15 přistání u 3 se o to nepokusili …

          1. Já ten hejt od ZGR tak nějak nechápu. SpaceX má celej minuej rok perfektní, dařej se jim i záchrany raket s velmi těžkým nákladem (hned první let nesl devět a půl tuny těžký Iridium). U ztrátovejch misí si daj práci a neinstalujou některý komponenty, aby ušetřili (hmotnost i cenu).

            Jenže mistr naprosto nechápe, že u věci, která má vydržet jeden start a pak spokojeně shoří jsou trochu jiný nároky na konstrukci než u něčeho, co musí to samý vydržet pětkrát a myslí si, ajk byly starý verky předimenzovaný (nebyly, třebas Saturn šel s druhým stupněm hmotnostně i výkonově tvrdě na krev, protože první už byl ve výrobě a apollo s lunárem těžklo, tak se někde muselo ušetřit).

            Mimochodem – v něděli měl startovar Sojuz s Progressem na ISS a na poslední chvíli zrušili start.

            1. Saturn V isiel na krev? Zaujimave, ako potom mohli posledne Apollo vypravy 15-17 (J missions), ktore boli o tri tony tazsie (kedze obsahovali lunarny rover a pod.) ako Apollo 11 startovat na tom poddimenzovanom Saturne?

              Saturn V mal dostatocne rezervy (ked vypadol stredny motor 2. stupna pri Apollo 13, tak sa nic nedialo, iba ostatne styri horeli dlhsie a treti stupen dorovnal vypadok rychlosti)..

  3. Nedá mi to nevyjádřit se k tomu videu hašení krabice se stovkami kilogramů s vodou reagujícího lithia hořícího velmi vysokou teplotou, tedy Tesly. Pokud si dobře vzpomínám, tak to, že se hořící lehké kovy hořčíkem počínaje a sodíkem konče, zásadně nemají hasit vodou, se za socializmu učilo už v chemii na základce, možná že i dřív v rámci nějaké té branné výchovy.
    Zápalné hořčíkové bomby se měly případně zasypávat pískem, později k tomu sloužily speciální hasící hmoty.

    Takže když vám vzplane Tesla, tak je nejlepší co nejrychleji objednat tatrovku s pískem, případně cisternu s kapalným dusíkem.
    Nechápu proč na to ti rakouští hasiči lili vodu a divili se proč to tak čoudí a prská místo aby se to hasilo.

    1. Lithium není v bateriích ve formě čistého kovu, ale ve formě lithné soli. By tam mohlo hořet je možná to rozpouštědlo, což je organika, ale to je benzín taky, že. Navíc ta organika by teoreticky mohla být nehořlavá, pančto například organické sloučeniny s halogeny jsou mnohdy nehořlavé.
      Tatrovku s pískem i cisternu s kapalným dusíkem nechte klidně spát. A kapalným dusíkem toho moc neuhasíte….:)
      …to je zase diskuse.

      1. A hasiči, co hasí hořící auto vodou? To s snad hasí pěnou, už kvůli tomu benzínu, ne?

        1. V Policskych strojirnach jednou delali ordnung ve skladech a meli tam furu ruznych zbytku zabavne pyrotechniky, chemikalii na jejich vyrobu a tak. I padl napad, ze by se na tom mohlo udelat pozarni cviceni. Zapalili hromadu a hasili,… hasili… hasili…. a paxe na to vysrali. To melo v sobe tolik kysliku a takovou teplotu, ze nicim, co meli k dispozici, to proste neslo. Zli jazykove pak meli zcela laicke dotazy, k cemu ze pak ta fabricka zasahova jednotka vlastne je, holt to je tak, kdyz tazatel necemu nerozumi.

          1. To, že to neuhasili bych jim nevyčítal, přírodní zákony těžko oblafnout a leckteré směsi vesele hoří i pod vodou.
            Pokud bych něco kritizoval, tak že se tam podobné věci skladují pohromadě. Protože když už to blafne, tak je hlavní starostí hasičů evakuace osob a hlídání, aby se to nerozšířilo. Jinak, takové video jako s tou baterií jsem kdysi viděl s pánví s olejem na smažení, který chytil. V takovém případě se to musí něčím přikrýt. NESMÍ se na to lít voda, protože v ten moment to lítá to všude jak napalm. No a voda je to první, co hospodyni napadne, bohužel… Ale hasiče by to napadnout nemělo. Auta se hasí pěnou, jednak proto co jsem uvedl a dále proto, že benzín plave.

  4. Mě to tedy přijde tak trochu jako variace na klasický český IT outsourcing. Hoši, kteří ví a s mluví spolu založí firmu a už to jede. Naprosto zjevné je totiž to, že tahle firma musí mít přístup k výsledkům práce NASA a také si nedělám iluze, že jen tak někde v USA „vyrobí“ tolik zkušených odborných zaměstnanců, aby to vše zduplikovali. Miliardy dolarů na dotacích, kontrakty za miliardy dolarů pro SpaceX od NASA a armády. I jen přístup k penězům značí, že tohle bude pračka na státní dotace. To jen těm, kteří tady dělají z Muska génia a poloboha.

  5. Tahle diskuse je o ničem. Ale fakt o ničem. Na podnikání EM nemá skoro nikdo neutrální názor. Existují dva tábory jeden ho nekriticky podporuje a druhý ho hyperkriticky odsuzuje. Skoro by se dalo říct, že každá s těch skupin se už s takovým názorem narodila.
    Zatím co dřív se rakety stavěly v rámci řekněme základního státem financovaného agenturního výzkumu, který je z podstaty krátkodobě málo efektivní tak nyní se s využitím informací takto nabytých začíná stavět něco založeného na economy of scale.
    Je to jako srovnávat druhou generaci Applů s EINAC, URALEM nebo MINSKem. Co je na tom k názorově vyhraněné diskusi, Bůh suď.

    1. Fialovy Krokodyl: Máme objektivní fakta, Musk již byl usvědčen ze lži. Konkrétně že standardní články 18650 v Tesle vydrží 6 nebo 8 nebo snad 10 let.

      1. OK
        Mluvím o raketách.
        Jinak, co se mého nepříliš vyvinutého zájmu o „problematiku EM“ týče – PayPal OK, spaceX ano.

        Protěžovaná cesta vývoje automobilového průmyslu směrem k depersonalizaci auta (to není ani tak EM, jako spíš Google), metodou řídíme za Tebe, myslíme za tebe, opovaž se mne rozebrat to smí jen ten kdo má Zertificat, mne tak zásadně nevyhovuje že Tesla pro v mém osobním namespace spadá do této kategorie, aniž bych moc přemýšlel o výkonu baterií, jako jednotlivosti. Asi už jsem moc starý, abych měl auto za elektrický autonomní dálkově řízený taxík.

        1. Jen doufám, že obslužné rutiny píšou v C nebo Rustu a ne třeba v Javě (pomalý rozjezd na křižovatce), nebo v Haskellu (usoudil jsem, že tam nepotřebuješ jet, ergo nikam nejedu)…:-)))

      2. Hm, asi budu muset brknout Muskovi a brat ty burty 18650 od nej. Davame to do MIL-SPEC aplikaci a klienti je meni cca do dvou let, ostatne proto jsou v soklu.

        1. osobne mi prijde jako hodne blby napad nalozit elektromobil baterkama, ktere hori timto zpusobem

          https://www.youtube.com/watch?v=EseOhC8n7ro

          1. …jsou si fakt lidi jisty, ze vedi, na co ta superraketa presne leti? Bych se nedivil, kdyby to byla zasterka pro recyklaci reklamovanych 18650…

            1. :)
              toz pokud budeme verit panu Vizionari, tak to je kerosen a kapalny kyslik, pricemz ten kapalny kyslik sypou do nadrzi semo tamo v kostkach a pak to semo tamo bouchne jeste na tesotvaci stolici…

              Musj argued that the supercooled liquid oxygen that SpaceX uses as propellant actually became so cold that it turned into a solid. And that’s not supposed to happen.
              This solid oxygen may have had a bad reaction with another piece of hardware — one of the vehicle’s liquid helium pressure vessels. Three of these vessels sit inside the upper oxygen tank that holds the supercooled liquid oxygen propellant. They’re responsible for filling and pressurizing the empty space that’s left when the propellant leaves the tank. The vessels are also over wrapped with a carbon fiber composite material. The solid oxygen that formed could have ignited with the carbon, causing the explosion that destroyed the rocket.

          2. A co teprve naložit normální auto benzínem?! Nebo nedej bože HOŘLAVÝM plynem. To by se mělo všechno zakázat!

            1. normalni auto nalozene benzinem je proti Li Ion uplne v pohode, aspon jsem nikdy neslysel, ze by benzin samovolne vzplanul, pokud ho do nadrze budes tankovat vetsim tempem, nez 1 plna nadrz za 10 hodin.
              U elektromobilu prekrocis nabijeci/vybijeci proudy a jsi v PICI.

              Taky jsem neslysel, ze kdyz ti benzin pretece hrdlo nadrze, tak vybuchnes. U elektromobilu prekrocis kapacitu a jsi v PICI.

              A v neposledni rade, benzin sam o sobe nehori, potrebuje k tomu kyslik, ktere si musi vzit z okoli.
              Li Ion baterka pri sebemensim vnitrnim poruseni exploduje sama od sebe, protoze uz v sobe obsahuje veskere potrebne chemikalie, ktere oddeluje neco tak „odolneho“, jako plastikova folie na zabaleni potravin.

              Takze pokud chces dobrou anbalogii mezi LiIon baterkou a benzinovou nadrzi, tak bych to prirovnal k benzinove nadrzi tvorene polyethylenovymi sacky s benzinem prolozene polyethylenovymi sacky s kapalnym kyslikem.

    2. Naprosty souhlas. Respektive se nejedna o zadnou diskuzi, ale o omilani nejakych zbesilych utrzkovitych informaci z mainstreamu.
      Pokud se mame bavit o faktech, bavme se o faktech.
      Fakt cislo jedna : navratovy prvni stupen znamena obetovat 30% nosnosti, ktera by byla jinak pouzitelna pro uzitecny naklad, stoji to za to (ano – ne)
      Fakt cislo dve : recyklace = pouzivat opotrebene soucastky, nikdy nicemu neprospeje, zejmena ne technice, kde se hraje o kazdy gram a vse je spocitano a optimalizovano s minimem rezervy. Takze by bylo fajn pozjistovat, jake jsou skutecne naklady u noveho dilu a jake naklady u recyklovaneho, kde mame navic naklady na demontaz, na repasi a na mnohem narocnejsi kontrolu kvality, protoze uz to ma neco za sebou, tim padem principialne tam lze cekat mnohem vice problemu. O cemz se asi nepobavime, diky Muskovu kreativnimu ucetnictvi, kdy vybleje na jednu stranu cenu za start na 90 milionu, na druhou stranu mu nedela problam uskvarit satelit za sto milionu a umyt si nad tim ruce (pripad Amose9) anebo uskvarit satelit za miliardu (Zuma), u kterem se ani nevi, jestli ten satelit neni jen statni tunel jak ucetne ciste zadotovat Northrop.
      Takze se o tom bavit nemuzeme, protoze k tomu nejsou zadne relevantni informace, coz je koneckoncu v totalitach jako USA obvykly postup.

      1. Dobrý den,

        Děkuji za Vaše komentáře (i většině diskutujících). Článek neměl být vědeckým výkladem ale jen pochybností, která měla vyprovokovat debatu věci znalejších.

        Zajímal by mne Váš názor na (opakované) přistání Američanů na Měsíci. Tvrzení, že v té době to nebylo technicky možné.

        Pokud se Číňané i Rusové usmívají pod fousy, když je řeč o Měsíci a Američenech, přece jen to něco naznačuje. Stejně jako nešťastné „zmizení“ záznamů z přistání (https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/372796-rusko-chce-prosetrit-pristani-americanu-na-mesici.html)

        Děkuji.

        1. Aha.
          No tak zrg1 Vám to jistě rád objasní jak to bylo, já nemám chuť a čas…

          1. Šak by si to v tý jedný místnosti mohli vysvětlit napřímo, proč to tahaj přes web?

        2. Jojo aha, jako Kozoroh 1. No a že se nechal Elvis Presley zmrazit do kapalného dusíku, aby ho rozmrazili v roce 2050, to je také předpokládám pravda…

          1. Píčovina, Elvis se vrátil na svou domovskou planetu.

            1. Kdepak, nechal se zmrazit tři roky před svou údajnou smrtí a v posledním období za něj zaskakoval jeho dvojník, vlastně dvojče, které bylo učitelem základní školy v Memphisu. Nahrávky za poslední tři roky se „nešťastnou náhodou“ ztratily, aby nebylo možno rozpoznat hlas na zvukové analýze. A zvukař, který je mixoval se pak „nešťastnou náhodou“ utopil na dovolené na Kubě a jeho tělo se nikdy nenašlo. ;-)

  6. Tohle by byla bída i na komentář v diskusi, natož na článek. Jaká je jako jeho informační hodnota? Chce nám autor ukázat, jaký je to žlučovitý dědek? Nebo je to nějaká parodie na malou českou závist?

  7. Zkapalněný plyn LNG je palivem budoucnosti:

    http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/12118-unik-ohniva-past-plyn-cina

    tvrdí Společnost přátel žehu

    1. To je zajímavé… byl-li to zkapalněný zemní plyn, tak tedy v zásadě methan. Methan je lehčí než vzduch, zvláště v létě, což tam podle všeho bylo.
      tedy by měl uletět nahoru a ne se plazit podél silnice v kapsách.
      Na rozdíl od propanu, případně butanu, nebo směsi, která se drží při zemi. Tohle jasně vypadá na tu druhou variantu.
      takže kaBrnak má dnes z chemie už podruhé za pět… hochu hochu, takhle si tu známku neopravíte…:-) A Společnost přátel žehu to také nezachrání.

  8. K tomu přistání američanů na Měsíci – pokud by bylo nahrané, jakým způsobem vysvětlit existenci koutových laserových odražečů? První měření s jejich použitím bylo realizováno jedenáct dní po uváděném přistání Orla…

    1. ja bych se v tom radeji moc nestaral, ale podle me prvni mise Apollo na Mesici byla asi tak realna, jakoze sestry Williamsovy maji chromozomy XX anebo ze F35 je combat ready zbranovy system.
      Ver, cemu chces :D

      1. Mám ten dojem, že existují nějaké nedávné fotky míst přistání z Měsíční orbity, ale nevím, jestli nejsou také od NASA. Takže prakticky nevěřící Tomášové musí počkat na nějaké nezávislé přistání v blízkosti (otázka je, kdo komu bude ochoten v takovém případě přiznat nezávislost – vždyť vyjádření „nic tu není“ stejně jako „je to tady“ mohou být účelová).

        Jinak jen pro úplnnost – ty další mise Apollo už u Vás vzbuzují méně pochybností nebo přesně ty stejné?

        1. Jsou od NASA – LRO.

        2. …stěže vzbuzují. On považuje NASA za chiméru pro trouby, v podstatě cirkus, kde jsou budovy postavené naoko, asi jako westernové městečko a rakety jsou z překližky, natřené nekvalitní barvou. Samotné starty jsou pak laserová vizualizace a přenosy z oběžné dráhy jsou shoty, vytvořené na PS2, které pro oblbovaný mainstream hrají frajeři z Langley.
          To vše za účelem podojení rozpočtů a rozpoutání třetí světové.
          A je pravidelně fascinován, jak jim to všichni žerou. Tedy všichni ti, co si nevidí na špičku nosu.

          1. Všichni z mainstreamu?
            Já bych měl strach vůbec vycházet ven, používat mobil natož PC bo všude číhá CIA, NSA…

            1. Já myslím, že strach z NSA je typickou ukázkou narcismu. Já věřím, že číhají, ale ne na mě. A možná ani na Vás. A třeba… pozor… je pro ně malá šajba i zgr1.

              1. To nebude narcismus. To bude spíš snaha zvednout si sebevědomí. Pro některý lidi je prostě těžký si přiznat, že jsou takový loseři, že se o ně ani NSA nezajímá.

                1. To není spravedlivé. Dělá pro to, co může. A ono nic. Na tomhle světě už není žádný zastání, jsem největší hater Izraele, USA, Sorose, neziskovek, Západu obecně, USA nebyly na měsíci… to Rusko, balšójo, ti kašlou na měsíc, ti byli i na týdnu i na roku – ti poslali psa, opici, druhou opici (Těreškovová) a vůbec, jsem největší lover Vladimira, RF, Číny (prej zase pošlou psa – plosím 34 Kung-Pao, míň osolit, nahoře upéct)…a oni nic!!!! Tohle teda ale už opravdu hraničí!
                  Pošlu to (po)uličnímu výboru….pak se NSA ozve.
                  Stejně ho nejvíc sere, že amíci vyzvedli ty správný mozky. Halt německá práce :)….

                  1. No, ona jim řada mozků šla naproti. Do Ruské okupační zóny dobrovolně mířili tak pacienti psychiatrických léčeben ve slabších chvílích.

                    1. A Dean Reed. Ale i ten si radši nechal americký občanství.

                    2. Ono, zpět k tématu, i z hnoje vzejde růže….jenže po smrti Koroljova už zbyl jen ten hnůj, byrokracie, vzájemné ústrky, povyšování aparátčíků místo znalců, podceňování rizik za cenu stranických úspěchů a obecně a vše, co může zhatit projekt. Kdežto v USA šlo o prachy, tak se tak na to nějak dbalo, žáno…neříkám, že úplně čistě, ale o 1000 % efektivněji, než v zrg1 vlasti…..vono usmažit fenku a posadit to na Měsíc, to je rozdíl.

          2. Kurva, tak to by som sa rad pozrel ze ako vlastne generovali ten zvuk ked Atlantis akoze vzlietal pocas STS 132 :-)

            1. Soustava Bang & Olufsen, zesilovač „jakokráva“ k tomu sofistikovaná sada syntetizující potřebné vstupy (valcha & plech & litinová vana). Brnkačka pro hrdlořezy z volstrýtu. Není nic, co by se za mrzký dolar nedalo pořídit :).

              1. Tak to teda bola nejaka zostava :-). Ten hluk doslova triasol kostami, mal som obavy ze mi vytrasie plomby zo zubov.

                1. Už i Vy jste v komparsu té taškařice a tvrdíte, že jste nějaký start viděl? Stejně jako desetitisíce jiných najatých „svědků“? Jasně, všichni chodí do továren a říkají jim, že montují díly pro kosmický průmysl, ale ve skutečnosti jsou to pračky, ledničky a pár rozstřikovačů chetrajls. Dokonce z letadel rozsypali šrot a řekli „Colubia“, přestože raketoplány nikdy neexistovaly a existovat nebudou, už z toho důvodu, že v US fabrikách se léta nic nevyrábí a všichni fasují dolary za nic (a přestože jsou bezcenné, tak si za ně jako voli něco kupují u nýmadnů, kteří jsou za dolary něco ochodnit prodat).
                  Vzpamatujete se a řeknětě na rovinu – za bezcenné dolary tady píšu, že jsem viděl start, ale ve skutečnosti je tam močál, aligátoři a pár maket pro Ruské družice. Ty totiž existují, takže Rusové nemusí na rozdíl do US instalovat pozemní stanice a tvrdit, že mají GPS, Iridium atd.
                  Tak buťe chlap a přiznejte se. Co by Vám mohli udělat – nic jim nefunguje, jsou naprosto neschopní a mlátí prknem do vody v central parku, aby vrazi z Vostrýtu věděli, že je čas přestat obchodovat bezcenné akci za bezcenné dolary a šli si dát gáblík. No tak, přiznejte se… :-)

                  1. No ale pochopte predsa, nemozem sa priznat. Co by mi potom Soros povedal ked ma za to pisalkovanie plati? :-)
                    No ale tolko mi snad odpusti ked napisem ze tam tie mociare a aligatory naozaj su.

                    1. Ale no tak, pusťte alespoň kapku, však nemusí pršet….že vono to je jinak? Prostě kulisa a celý ten dav nahlas přeříkával „rebarbora, rebarbora, rebarbora, rebarbora“…ale bylo Vás tolik, že to dělalo kravál..no tak, buďte chlap a přiznejte barvu…nebojte, v případě zadržení bude „borovičkaboarding“….kolikrát chcete…

        3. Menší LEV, neb studio v poušti doznalo jistých vylepšení stejně jako hollywoodské triky.
          No co měli dělat, když svět oblafli 12.4.1961 Sověti s magnetofonovým páskem a šimpanzem ve skafandru.
          A ten chudák nejfotogeničtější fakepilot CCCP JAG pak slávu utápěl ve vodce, jak je v kraji zvykem, až ho museli sestřelit když letěl na výlet v Migu 15 UTI.
          Anebo mu tam zrádci z pražské jarní kavárny v 68 dali bombu a když se to Brežněv dozvěděl tak k nám poslal vojsko.
          No mě by ty pičoviny taky šly, zkusím to psát na notebooku a najít někoho kdo mi za to bude platit.
          Stačí mi 1Kč za slovo, 2000 slov denně sesmolím…
          Ne jako Vaculík jen jednou.
          A ani mi to nemusí vnuknout Drahoš jako v 67 jeho kolega Wichterle.

          1. LWG automatická oprava na LEV je ale vtipná…

            1. Nemám tyhle automaty moc rád. Nedávno mi žena napsala, že chce „potěšit hadici“ a že už jede domů. Ukázalo se, že byla v Mountfieldu na čumendu (praskl nám pojízdný vozík na hadici) a chtěl „pořešit hadici“. Na zahradní techniku jsem fakt cestou domu nemyslel.

            2. Co je LWG? Me Google vyhodil „Leather Working Group“, ale nejak mi to nedava smysl :)

              1. No vidíte, a já jsem se snažil (a konečně dokázal) dekódovat zrg1: je to звездный российский герой номер один.
                …on se tak Sergej vidí, no..
                ..ale ta kůže u LWG, šak je právník – není to Lawyer Without Guarantee? Jakože se předem chrání před přešlapem soudce. Nebo povzdychnutí Lawyers Were Great..ze dne, kdy prvně shlédl film Causa Wardových a slíbil si pod peřinou, že se na ta práva fakticky dá..nebo vzpomínání na doby na fakultě, možná tužba z mládí Love Will Gorgeous – si s tím můžete hrát donekonečna. Ale leckteří jsou oříšek, třeba Sysop, to bych musel hodně zapojit fantazii. Panelákový pičus či Skřet jsou návodná, nicméně nemusí být řekněme odpovídající.
                To já když si svou přezdívku zadám do Googlu, tak vyjde nějaká kreslená figurka z japonských anime, akorát tak dobrá pro onanisty z předměstí Tokia…

  9. Dneska už na DF může psát každý cokoliv. I článek s informační hodnotou komentáře na Facebooku je podle všeho OK. Kde začít. Tak třeba:

    1. srovnávat Falcon Heavy se Saturnem lze jen povrchně. Cenově i technologicky je FH někde naprosto jinde.
    2. je pravda, že Tesla je ztrátová. Ale z nedbalosti nebo záměrně zanedbáváte fakt, že Tesla udala směr celého automobilového průmyslu na další roky. Tvrdit, že jde o letadlo je nepodložené nálepkování. Krom toho SpaceX se úspěšným vypuštěním FH stal životaschopným obchodním modelem. To ale není důležité, že?
    3. tvrzení o Muskových manažerských schopnostech máte odkud přesně? A je to důležité? Jobs byl nenáviděný manažer a on se tomu otevřeně smál. Zkuste si o něm přečíst.
    4. Celý Váš slint nemá hlavu ani patu krom toho, že jste si chtěl uplivnout na Muska. No, snad to má nějakou hodnotu pro Vás samotného, ale Muskovi a vlastně všem, kterým svým úspěchem udělal ničím nezkalenou radost, je to fakt u zádě.

    Čest. ;)

    1. „Tesla udala směr celého automobilového průmyslu na další roky“.
      Souhlas.
      Bohuzel.
      Od aut, ktera pozadoval trh, k dotovanym a regulovanym nesmyslum, ktere jsou v praxi limitne pouzitelne, ale spise nepouzitelne a jejich hlavni smysl je natisknout je do katalogu a mlatit lidem do hlav, ze tudy vede cesta do budoucna. Tem, co se nechteji podridit se vyda stempl, ze neplnuji ekolimity a nazdar.
      Asi podobna story jako zakazovani zarovek, staveni fotovoltaik a import migrantu z Afriky do Evropy.
      Nic z toho v praxi neprineslo nic jineho, nez bidu a utrpeni a ekonomicky upadek, ale to nase vladare v Bruselu vubec nezajima.
      Cest.

    2. Rusworm: Tesla udala směr celého automobilového průmyslu a to dotace vrchem spodem zleva zprava. Prakticky bude trh s automobily nahrazen centrálním plánovitým hospodářstvím, tak jako se stalo na trhu s elektřinou.

      1. Bude a co jako? Vyjdete do ulic a pověsíte Makrelu se Shultzem? Ne, sedíte na prdeli a čumíte.
        A teď to začne, a proč já, proč se nezvedneš ty, každej by se měl zvednout sám… Já se třeba zvedám tak že chcí být nezávislý na systému, nebo alespoň úplně minimálně. Až budu natolik zabezpčečený, že mi to nebude vadit půjdu zlikvidovat Makrelu, Shultze i KimKong čuna.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017