Fabia v zrcadle kchatování kchostů

Featured Image

V paketu dat k Fazombii se nacházel rovněž dobový ceník Fabie z roku 2005, což mě inspirovalo k jednomu srovnání. V podstatě má ukázat, jaké jsou přínosy a ztráty z kchatování kchostů neboli nákladově-technických inovací.

Vrhneme se na to rovnou.

Statistický úřad nám říká:

Ve 4. čtvrtletí 2016 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda zaměstnanců v národním hospodářství celkem 29 320 Kč .

Fascinuje mě ten wording. „Národní hospodářství“. Co to asi je.

Stejný úřad spočítal, že v roce 2005 to bylo 18 344 Kč.

Myslím, že Fabia I a Fabia III jsou dobře srovnatelné. Obojí jsou to na svoji dobu obstojná auta, která nikoho neurazí. O Fabii II bych si to tvrdit nedovolil, protože to byla úděsná popelnice a  automobilka s tím šlápla vedle. Snahu o rehabilitaci ve formě třetí generace vítám, ale mohlo to jít ještě dál.

Začneme u sociálního modelu.

Současná nabídka Škody zahrnuje jako nejlevnější Fabii III hatchback 1.0 MPI 5° M / 44 kW ve verzi Active za ceníkových 241.900 Kč. Co do výbavy a výkonu motoru by tomu v roce 2005 odpovídala Fabia I v stupni „výbavy“ Classic s tříválcem 1.2 HTP s výkonem 40 kW za nějakých 262.900 Kč podle ceníku. Vynechal jsem modely Fabia Junior a Fabia Easy, protože zejména ten první byl pouze pro otrlé. Současná Fabia III Active má alespoň nějakou výbavu, zatímco Junior měl v palubní desce díru a nelakované nárazníky.

Na pořízení Fabie III je zapotřebí obětovat 8,25 průměrného měsíčního platu. Na pořízení Fabie I v roce 2005 to bylo 14,33 průměrného platu.

Co takhle střed nabídky?

Myslím, že Fabia I hatchback ve středním stupni výbavy Ambiente s motorem 1.4-16V 55 kW byl na svoji dobu seriózní stroj. Za nějakých 332.900 Kč vám mohl říkat pane. Dokonce jste v těch dobách dostali plnohodnotnou rezervu (kdo z nás to dneska má?), chromované vnitřní kličky, dva pytle a mlhovky. O prvcích marnotratného luxusu jako „držák na parkovací lístky“ nebo „přední světlomety výškově stavitelné“ ani nehovořím, stejně tak o otevírání nádrže z místa řidiče, což je asi nejnesmyslnější technické řešení, jaké si lze za peníze pořídit. Současná nabídka Fabie III sice také obsahuje motor s 55 kW, ale to je atmosférický tříválec na steroidech a tak raději vezmeme nejlevnější litrové TSI s 70 kW, které je jinak docela frčák. Ve stupni výbavy Ambition to bude za 297.900,- Výbava je plus mínus srovnatelná, pokud oželíme otevírání nádrže z místa řidiče, které by vám znemožnilo naplno využít simply clever škrabku. Aby to bylo zcela srovnatelné, je zapotřebí si připlatit 1.100 Kč za rezervu a hever, takže jsme někde na 300.000 Kč, ať nežeru.

Už vidím ty komentáře, že letargický 1.4-16V z řady EA111 byl solidní motor, zatímco 1.0 TSI je tříválec, hovno to vydrží atd. Víte co? Dejme tomu, že jsou mi proteď u prdele nějaké válce. To je věc automobilky, jakým způsobem z toho ten výkon doluje, zda tak činí krychlemi, válci a kolika, já ostatně taky nevím, kolik jader má procesor v mém mobilu a vědět to nechci, stačí mi, když funguje jak potřebuji a nějaká jádra ať si řeší někde v Geekostánu na diskusních fórech nebo v balírně ořechů. Taky jsou mi fuk ty kecy o spolehlivosti. To se tady děje furt, celonárodní psychóza. Když se začal vyrábět motor 1.4 TSI I. generace, v podstatě EA111 s turbem, padaly věšťby, že ojeté auto bude neprodejné kvůli potenciálně opotřebenému motoru, protože je to vyhnaný votáčkama a turbo a klika a zkáza a tak dále. Prodávají se přitom úplně normálně jako cokoli dalšího, dokonce za dobré peníze. To samé pro turbodiesely, nejlepčí je předkomůrka jako u trachtoru, a to turbo, to se bude furt srát. Škoda mluvit. Nechápu, jak nědo může odhadovat spolehlivost něčeho, co do detailu nezná a ani nikdy neviděl, takže to taky ponecháme bokem.

Na pořízení Fabie ze středu nabídky nyní potřebujeme 10,23 platu, v roce 2005 to bylo 18,14 platu.

A nyní high-end Fabie. Samozřejmě combi na naftu, sen českých rodin. A předesílám, že zde narazíme na problém.

Současná nabídka končí Fabií Combi v absolutně bling verzi Style s motorem 1.4 TDI 77kW za 427.900 Kč. Když něco takového přivezete domů, soused si půjde pro špagát. Opět zde máme paket pro výměnu píchlého kola za 1.100 Kč kvůli srovnatelnosti a dejme tomu že vozidlo bude fmetle (11.500 Kč). V roce 2005 byla špičková verze na naftu reprezentována čtyřválcem 1.9 TDI PD 74 kW, dnešní nabídce by technicky odpovídal tříválec 1.4 TDI PD 55 kW, zatímco zájemci o dieselový čtyřválec ve Fabii teď nemá Škoda co nabídnout a ten musí zalovit o segment výš. Ale to je v logice věci, posun mezi segmenty není žádná novinka. Celkem tedy 440.500 Kč za vystajlovanou Fobii III.

Ale protože jsme řekli, že na počet válců dlabeme a orientujeme se na výkon, v roce 2005 tady máme Fobii kombi ve výbavě Elegance s motorem 1.9 TDI PD 74 kW za 467.900 Kč, metalízou za 8.500 Kč, tedy dohromady 476.400 Kč.

Letos tedy nějakých 15 platů, před 12 lety 26 průměrných platů.

Současná generace Fabie III je levnější v absolutních číslech a především podstatně dostupnější, protože na ní zákazník vydělává asi o 40% kratší dobu. Za tím nepochybně stojí růst mezd a životní úrovně, ale také „nerůst“ (v reálu dokonce pokles) ceny Fabie.

Součástí srovnání nebyly různé elektronické, stabilizační, komfortní a asistenční systémy. Jsou to věci, které souvisí s rozvojem oboru a legislativy, a jejich přímé srovnání přes období 15 let by nebylo fér. Bylo by to asi stejné, jako srovnávat sto let staré letadlo se současným a tomu druhému vytýkat, že má jen jedno křídlo, zatímco to staré byl poctivý spolehlivý dvouplošník. Extrémním příkladem je GPS navigace, kterou jsme v roce 2005 mohli mít za 77 tisíc korun, zatímco dnes ji můžete mít zadarmo nebo za nějaký minimální poplatek v mobilním zařízení a nanutit ji na displej Fabie přes Mirror Link.

Je současná Fabia III v něčem technicky horší než tehdejší Fabia I? Neřekl bych. Vlastně mi přijde, že jsou tak nějak stejné. Tehdejší Fabia stála na platformě PQ24, současná na PQ25, která je ale spíš variantou PQ24 s úpravami pro 4WD, která Fabia nevyužívá. Rozdíl je nepochybně v motorech, které proměnila absurdní imisní legislativa a její protichůdné požadavky, ale protože se tomu veřejnost nepostavila a navíc ještě podporuje různá vládní a aktivistická tažení „proti automobilkám“, tak to bude muset vzít jako fakt a nějak se tomu přizpůsobit. Nepochybuji o tom, že kdyby VW směl a nemusel pak platit flotilové uhlíkové výpalné do Bruselu, tak vyrábí motor EA111 doteď z odepsaných forem a na odepsaných linkách, což by bylo ještě levnější.

Zajímavé je, že Fabia si uchovala kontinuitu v jednom ohledu. Základní modely Fabie I vypadaly jako křáp. Evidentně měly sloužit lidem, kteří chtějí jezdit a nic víc je nezajímá. Základní modely Fabie III vypadají taky tak. Pokud jste chtěli nebo chcete, aby Fabia dobře vypadala, což generace I i III umí, musíte pustit chlup a doplatit za lak, litá kola, lepší světla a různé ty lištičky, aby se z toho nakonec vytvořilo něco, co bude vypadat k světu. Podobný jev pronásleduje i Octavii, fzákladu je to peklo, ale RS myslím nikoho opticky neurazí, dokonce mi přijde svým zvláštním způsobem pohledné.

Je současná Fabia III horší z hlediska úplnosti nabídky? Nepochybně. V roce 2005 si zákazník mohl vybírat ze tří karosářských verzí (hatch, sedan, kombi), dnes jsou to dvě a proslýchá se, že pro novou Fabii na platformě MQB nebude už ani to. Dále si mohl vybírat z 8 motorizací, z toho bylo 5 benzínových a 3 vznětové. Ne všechny motory byly dostupné pro všechny výbavy, ale celkem se dalo říct, že výrobce s motory nijak zvlášť neprudil a i v základní úrovni výbavy Classic se dalo vybírat celkem z 5 různých motorizací a dvou typů převodovek (manuál, měničový automat). Pro současnou Fabii je v nabíce 6 motorizací, z toho 4 benzínové, a komu se nechce řadit manuálně, ten musí sáhnout po vyšších úrovních výbavy. Redukce počtu variant sleduje, kromě zpřehlednění nabídky v některých případech, především snížení nákladů.

Nadávání na kchatování kchostů poslouchám celkem rád. Je to proces, na který by se dalo nadávat celé hodiny v kuse. Nadávalo se na něj před lety a bude se na něj nadávat ještě za mnoho let. Jádrem argumentace je, že je to skryté vokrádání, protože lidi nedostanou za své peníze to, co dostali před lety. Otázkou je, za jaké tedy peníze. Existuje někdo, kdo by si během odborných diskusí na téma „všechno je dneska odfláknutý“ utrhl od pusy odhadem devět tisíc piv a byl v dnešní době ochoten zaplatit nějakých 520 tisíc za středně vybavenou Fabii (18 průměrných platů)? Takového magora bychom dnes asi těžko hledali.

Smyslem tohoto článku bylo upozornit, že kchatování kchostů má druhou stranu mince. Auta se díky tomu stala dostupnějšími, a to dokonce výrazně, takže na tom také také nemálo profitujeme.

 


13. 08. 2017 D-FENS


Související články:


12345 (153x známkováno, průměr: 1,27 z 5)
17 737x přečteno
Updatováno: 13.8.2017 — 23:50
D-FENS © 2017