Evropa pod diktátem Adolfíny vs. cena práce - zpět na článek

Počet komentářů: 324

  1. Ty hlášky o tom, jak čínský automobilky zaplavěj Evropu svýma srovnatelnýma autama za třetinovou cenu slýcháme už minimálně 12 let, ve skutečnosti jsou to pořád úplně stejný krámy jako před 12 lety a v nejbližší době nic takovýho nehrozí. Jejich zásadní problém je, že jen kopírujou a konkurujou cenou, ne vlastním vývojem, nebo kvalitou. Pokud si to někdy uvědomí jako před 30-40 lety Japonci, tak možná, nicméně pak to zase nebudou auta za třetinovou cenu, nemluvě o tom, že cena práce v Číně už taky neni co bejvala. To „Porsche“ je už z fotek zjevně bastl, kterej by si na západě nekoupil nikdo při smyslech – možná to má pár součástek z originálu který někde cestou do Porsche „vypadly z vlaku“, ale celek je očividně něco jako auto vyrobený z nejlevnějších dílů Starline – něco může místy fungovat, ale dlouhodobě toho moc nebude a pak nezbývá než popřát hodně štěstí při využívání servisní sítě. Už jenom pohled na ty budíky jasně říká o co tady jde…

    1. ve srovnani s nasimi evropskymi kramy bych kvalitu cinanu nepodcenoval. pokud pominu fakt, ze Ochtla I social edition v benzinu mela cenu jiz od 500 tisic v tehdejsich cenach, coz by bylo dneska cca milion pri ofiko inflaci, pri neofiko jeste mnohem vice. Dneska startuje Ochtla na 350 tisic. Takze nejaky vyvoj v Evrope je, jakoze kvalita je globalni a cena je tretinova, spise jeste mensi, za coz vdecime napriklad Hnujdaji a dalsi konkurenci z dalneho vychodu, jinak by ty ceny byly asi kapku nekde jinde.
      Ja osobne to vnimam pozitivne, ze ty „asijske krapy“ i se vsim zdanenim a cenou za dopravu vychazeji tak levne, ze nase domaci primadony musely jit na tretinu ceny.
      A osobne auto od Skody bych v baraku nesnesl. Staci mi, ze mi to nuti jako sluzebaka.

      1. S tím ostatním souhlasím, ale pokud jde o tu kvalitu číňanů, tak opravdu doporučuji pár těch čínských aut projet (ideálně nějakou z těch kopií, ty bývají „to nej“ :D). Opravdu není náhodou, že je problém tady ty auta vůbec někde potkat. S jakoukoliv Octavií je to naprosto nesrovnatelné. Český zákazník dštící síru třeba na rozvody kolabující po 100tkm na jinak vcelku bezproblémovém autě by si to koupil maximálně jednou.

        1. Myslím to opravdu tak, že po 100tkm je ta čína prakticky na odpis dojetá i vybydlená a kolabují tam i věci, u kterých by to Evropan nečekal + to obvykle z pohledu koroze vypadá jako 2x starší Lada Niva. Typickej Brilliance z roku 2009 většinou trpí podobnými problémy jak Kia z roku 1995.

          1. V zasade souhlas, az na jeden faktor – cas. Pamatujes heslo ‚zlatych sedmdesatych‘ – „a nakonec Japonec“? Nebo kde jsou dneska automobilky GM, Ford, vubec se nebavim treba o Pontiac a podobnych a v cem nam to ti Amici jezdi?

            Podivej se dneska na ctyrkolky. Pred deseti lety jsi musel privezt tri, abys z toho slozil jednu funkcni. Dneska jich privezes deset a jednu mas na nd. Co bude za deset let?

            1. no ja nevim. Mel jsem treba x motorovych pil z Baumaxu a spol a bylo uplne jedno, jestli to bylo nemecke, cinske, italske, buhvi co, vsecko to bylo nahovno, at uz to byla profi rada, nebo hobby rada, nebo cokoliv certifikovaneho a ovenceneho v recenzich, skocilo to tak, ze jsem dal na radu starsich a zkusenych a koupil profi radu od STIHL (pravda, po repasi ale i tak stala trojnasobek bezne nove) a ta mi vydrzela pet let.
              Takze co se tyce evropske produkce a cinske produkce, tak az na par vlajkovych lodi s patricne osolenou cenovkou je to vsecko jedna globalni kvalita, akorat ze ta evropska globalni kvalita se vydava za neco lepsiho, nez co ve skutecnosti je.

              1. Dneska. Ja taky mam pilu ‚japonskou‘, ale udelana v Cine. Jenze toto jeste pred nejakymi 15 lety nebyla pravda.

                A stejne je to s temi auty, jen tam stojime na pocatku toho ‚kvalitativniho skoku‘. Za nejakych 20 let bude uplne prdel, co mas za nove auto, budou to vsechno stejne sracky.

                1. Přesně tak. Za čas budou čínské sračky možná i kvalitnější než jiné, protože zbytek světa tu kvalitu nakonec do těch sraček přivede dočista do čista.

                  V poslední době jako vývojář musím vyhazovat německé komponenty a výrobky. Německo se dalo čínskou cestou, ale oni katovat kosty fakt neumějí. Čína je mnohdy kvalitnější než to co chtějí dodávat Němci. A Němecům se to stalo za několik málo posledních let.

                  1. PCB delam v Cine uz 12 let. Vyrazne lepsi kvalita, nez co mi delali v Cesku a nasledne v Nemecku. Pritom Cinan mi to doda za 8 dni za mnohdy mene, nez polovicni cenu.

  2. XXE:
    To je dobré. Češi (respektive moraváci) asi nejsou tak zpitomělí jako západní evropané a došlo jim, že z tohoto oboru je nulové uplatnění. Kdo si asi tak dobrovolně zaplatí genderového specialistu? Snad jedině kdyby se manžel chtěl zbavit svojí manželky: helejte slečno genderová specialistko, když budete měsíc hustit do mojí manželky, jak je utiskovaná a diskriminovaná mnou, sexistickým machistickým šovinistou zásadně nepokládajícím záchodové prkýnko, případně jí nacpete do hlavy že žena ženě nejvíc rozumí a že na lesbickém vztahu není nic špatného, tak aby ode mě sama znechuceně odešla třeba ke kamarádce (protože na to aby si našla nějakého chlapa prostě nemá), tak vám dám 10 litrů :-)))

    Zrg1:
    Tomu procesu co se děje v Evropě, tomu přesunu úplně všech průmyslových odvětví do Číny a Koreje se říká deindustrializace. Až globalisté sloučí jižní a severní Koreu (s armádou vycepovaných otroků ochotných pracovat za půl hrsti rýže a polévku z žaludů) tak nebude potřeba žádný průmysl v evropě ani USA.
    Prostě s evropou se nepočítá, ta je určena k likvidaci pomocí džihádistických migráčků. Pro USA je nachystaný podobný scénář. Centrum světové moci je GP kompletně přesouváno do východní asie.

    Jen ten zatracený Putler jim v tom pořád překáží. A to natolik, že jim zlikvidoval hedvábnou stezku a příslušné státy kterých se to týká, převedl na svoji stranu, protože jim nabídl mnohem lepší podmínky spolupráce, než mohli nabídnout bezohlední nafoukaní Číňani (=američani na druhou s přídavkem asiatské krutosti). Mám na mysli zejnéna mocenský formát Astany, zastřešující turkické národy (btw. slyšeli jste někdy něco o formátu Astany v jakémkoliv českém rádiu, televizi nebo tisku?).
    O tom, kam všude teď rusko dodalo S400, a tím na sebe mocensky a strategicky navázalo příslušné státy, se snad ani nemusím zmiňovat.

    1. Sjednoceni Severni a Jizni Koreje neni mozne, protoze Kim si to predstavuje asi tak, ze bude sefovat vzniklemu sjednoceni :D.
      Ale co ted nafderovku probiha je pokus o bilateralni dohodu mezi obema Korejemi BEZ USA, protoze jihokorejci snad konecne pochopili, ze vojenska agrese USA vuci v SK by jim mohla citelne rozhodit sandal (pamatujete tu epochalni rec Trumpa v OSN, jak je treba humanitarne vyhubit vsecky severokorejce do posledniho, protoze se tam porusuji lidska prava ??????)
      A predstava jaderne valky tricet kilaku od Soulu uz patrne otevrela sikme oci i nejzarytejsim usofilum v Jizni Koreji.

      Zatim to vidim tak, ze prizdisracska jizni korea se neodvazi porusovat ekonomicke sankce vyhlasene USA a zacit zamestnavat severokorejce, byt v symbolickem meritku.
      Ale je to jen otazka casu, kdy vysirani USA vuci SK prekroci posledni meze a jihokorejci a japonci agresivni poliktiku USA odsoudi a dohodnou se radsi s Kimem, protoze , nezlobte se na me, ze dvou silencu Trump – Kim je Kim mnohonasobne mensi silenec.
      A mirovy proces muze hnedle zprostredkovat CIna a Rusko, proti kterym jsou USA TAAAAAAKHLE malicke.

      1. Sice chapu,ze je lepsi vychazet magorem,kterej na mne doflusne,nez s magorem, co hulaka skrze ocean,ale zeby Japonci proste s diky vykopali Amiky ze sveho uzemi? Tak z pohadek uz jsem odrostl.

        1. Cela zastrasovaci sila USA dostava posledni dobou vazne trhliny, neni to jen tradicne nedobytny Afghanistan, ale kdyz uz i takovi Turci donuti USA k „taktickemu ustupu“ v Afrinu v Syrii a kdyz se jim vysmivaji loseri typu Duterteho z Filipin, tak nikdy nerikej nikdy.
          Myslim ze USA uz vice podobnych porazek ala Syrie nemusi unest.

          Proti hovori tradicne vzajemne nasponovane vztahy mezi Japonskem CInou Korejemi a Ruskem. Kazdopadne vsechny tyto zeme maji spolecne ekonomicke zajmy, zatimco USA maji jediny zajem, rozmrdavat to tam sankcemi a stavet vojenske zakladny. Podle mne neudrzitelna pozice.

          1. Neumim si predstavit, ze USA odnekud odejdou jako Rusaci z CSFR. To spis uverim na Elvise.

            1. Dva příklady:
              1. Korea, 1950. Na konci června měla U.S. Army pod 38. rovnoběžkou pár set posledních úředníků, kteří předávali vybudovaná zařízení legitimní vládě země a do září se měli přesunout na Okinawu. SSSR svá vojska sice stáhla za řeku Tuman, ale tak nějak beze zbraní, že prý logistické problémy (trať Rason-Vladivostok byla plně funkční), takže když Kim Ir-Sen poslal 25.6. zatknout Li Syn-mana, tak té policejní eskortě dělalo doprovod nějakých 150 vozidel T34.
              2. Vietnam, 1973. Na základě Pařížských dohod se USA stáhly do konce března 1973 z Vietnamu. Saigon jim to dodnes nezapomněl.

              1. Sýrie, 2018: USA se stále ne a ne stáhnout ze Sýrie, a dokonce si tam chtějí nechat americkou základnu. A to přesto, že je tam oficiální vláda Sýrie nechce a vyzýva je, aby si sbalili fidlátka a vypadli.

                1. Počúvajte, Kefalín, čo si predstavujete pod takým oficiálna vláda?
                  V Sýrii není žádná vláda od roku 1963, kdy tam proběhl vojenský převrat, natož oficiální.
                  To i Pinochet měl silnější mandát, než diktátor Asad.

                  1. no asi tak…

                  2. Počúvajte, pán major, čo si predstavuje pod takým pojmom „silnější mandát“?

                    Oficiálně třeba Krym podléhá ukrajinské vládě.

                    USA například naprosto neuznává českou vládu, a přímo z pozice americké ambasády opakovaně organizovala protesty proti českému demokraticky zvolenému prezidentu, někdy i dalším. Chápu plně princip, že USA si (ne)uznává co chce na základě svého uvážení. Proto je všude legálně, a co je legální určuje USA.

                    (Nejen) USA se za pomoci podpory a školení teroristických skupin, jako je Islámský stát, pokusili rozcupovat Blízký Východ. Kdyby se do toho nedostalo Rusko, tak se jim to povede. Sýrie je de facto stabilizovaná, a USA na Blízkém Východě už nechce skoro nikdo jiný než Kurdové (a pár dalších). Připomíná mi to trochu „Jistě pane ministře“. Jako kdyby USA řeklo – „Kdyby to nechali na nás, tak by to opravdu nebylo možné. Asad by svou pozici neuhájil.“

                    Zkrátka díky tomu, že Západ má dvojí, spíše trojí metr – platí oficiálně to, co je de facto ne de jure. A to co je schopno své status quo uhájit. A Asad je momentálně schopen s pomocí oficiálně pozvaných Rusů uhájit svou pozici sakra lépe než cokoli jiného. Dokonce i proti USA, proti Ozraeli, proti Saudské Arábii, Turecku, apod. V regionu teď velí Rusko, nikoli USA – prostě si Rusové nechtěli nechat udělat chaos za humny.

                    1. Místo nějakého zdůvodnění nebo odpovědi na moji výtku – ruské kydy. Měl byste mít nick třeba Nicky, to je bližší Nikolaji a anglický král tak říkal svému ruskému bratranci. Ale John? Z Pítěru? Fuj. Ignore.

                2. Oficiální vláda Syrie? Tvl co bereš?

                  1. CHápu, že adjektivum „oficiální“ Západ poněkud zerodoval.

            2. Tak třeba Uzbeci vypakovali v roce 2005 základnu USAAF po 13 letech působení. Spojenec jim tam údajně chtěl rozjet „Barevnou revoluci“, nechyběly samozřejmě OSF, NED, atd.

      2. Ta představa, kdo by měl šéfovat sjednocené Koreji, ta se v KLDR dědí již třetí generaci, to není nic nového. Problém je, že KLDR měla poslední reálnou šanci na sjednocení pod svým vedením někdy na konci 70. let 20 st.
        To, co zásadně ovlivňuje dění v Koreji je, kolik rýže má KLDR na skladě. Tady platí nepřímá úměra (loňská úroda byla nejspíš velmi bídná). Druhým faktorem jsou statisíce Číňanů v Seoulu a po celé zemi, což jsou velmi účinné lidské štíty.
        BTW, Jihokorejské firmy zaměstnávaly v Kaesongu občany KLDR ještě dlouho poté, co sankce platily a tamní produkce se běžně prodávala ve velkých řetězcích typu Emart nebo Homeplus (mimochodem, v tom má podíl Tesco) a jediným důsledkem sankcí bylo, že zboží z KLDR mělo zemi původu vyznačenu i latinkou.
        ČLR s Ruskem jsou součástí mírových rozhovorů již od dob Kim Ir Sena, ale pro ČLR je dosud velmi výhodné držet Koreu rozdělenou (byť KLDR dělá, co může, aby to Číňany přestalo bavit).

  3. zrg1:
    To je zase ten váš Pax americana, podle kterého vám poslední rok předpovědi systematicky nevychází.
    Amerika končí. Definitivně a ve všech ohledech. A globalisté předávají vládu do rukou Číny. Trump snížil rozpočet na zahraniční politiku, zatémco Čína jej zvedla o 50% a to hovoří samo za sebe. Trump je hrobařem USA, dosazeným za tím účelem GP.

    Jižní korea má asi tolik suverenity a nezávislosti jako Merkelistán nebo Japonsko. Tedy vůbec žádnou. O tom co se tam bude dít rozhoduje výhradně GP. A ten pečlivě šlechtil severní koreu, pomocí totalitního experimentu, aby dostal nového člověka budoucnosti pro svoje účely: vycepovaného otroka s nulovou svobodnou vůlí, absolutně poslušného, ochotného se udřít k smrti za půl hrsti rýže.
    Tyhle poznatky ze severní koreje pak hodlel aplikovat na zbytky lidstva zredukovaného na těch 5-10% současného stavu. Nějaký Kim je jen bezvýznamná loutka, podobně jako třeba Obama nebo Bush.

    1. Celá chyba vzniká v tom, že jako subjekt berete „USA“. Ve skutečnosti prostě existuje poměrně malá skupina lidí, kteří zneužívali USA a její možnsoti pro své zájmy. Drtivá většina občanů USA z toho měla kulové. Tato skupina lidí prostě svůj zájem prosadila jako zájem USA – těm hloupějším „vysvětlila“ skrze média a užitečné idioty, že je to i jejich zájem, ačkoli pravda byla často opačná.

      Tato malá skupina lidí ráda opustí USA a najdou si klidně útočiště někde jinde. Nemají s tím nejmenší problém. Když to půjde s USA do tuhého, jako krysy první opustí loď.

      Zájmové skupiny tak úplně nesedí se státy. Tato malá, ale mocná skupina lidí bude klidně škodit pod jakoukoli falešnou vlajkou. Dokonce si myslím, že jednou z hlavních starostí Ruska i Číny je vykopat vlivy této skupiny ven. EU už vlivu této skupiny podlehla, což je jeden z důvodů bláznivého chování EU.

      Sloučení Severní a Jižní Koreje je už fakticky nemožné. Rozdělení trvalo příliš příliš dlouho na to, aby to chtěla především Jižní Korea. Jihokorejci vědí, že by sjednocenou Koreu museli dotovat ze svého blahobytu.

  4. Zajímalo by mě, proč zrovna tenhle Váš článek ratingove balancuje pouze na 2.3, vždyť tam jako kopete do EU tak do babiše, tak se tam píše o autíčkách (akorát na pistolky a jebání do policajtů jste zapomněl) tak kde je problém? Mrknu do příspěvku a už to vidím :-D Obvyklá klaka, mozkový trust DFENS kliky mi to objasnil. Tyhle články, které jsou o něčem jiném, než je tady obvyklé, mají hlavu a patu a stručně vystihují to co chtěl autor sdělit, tady neuspějí vážený autore, to buďte úplně vklidu, zato „furdokolapíčoviny“ že někoho zkásli protože jel jak hovado přes dědinu na letních gumách (a ještě si to natočil a dal YT) a druhý trouba ho za to obhajuje, nebo že někdo už půl roku jezdí v nějaké ojetině z „Áčeke“ a cítí neodbytný pocit se s tím podělit s ostatními ojetinovými sociály, ty tady jsou pomalu do záporných čísel :-D tak snad už pochopíte pane autore, co znamená „brečet na špatném hrobě“ a „hazení perel sviním“ :-D

    1. je to den stare a ma to 110x hodnoceni… takze nekdo ma zrejme nutkavou potrebu hodnotit opakovane.
      Ode mne to ma jedenkrat za dve a to ne kvuli tematu, ale kvuli rozvlekle forme a dost naivni otazce hned v uvodu (opravdu je treba se ptat, kdo stoji za zakazem zarovek a kdyz uz si tuto otazku kladu, neodpovedet, ze za tim jsou GE, Osram, Philips a Sylvania ??).

    2. Uznávám, že autor článku se snažil přemýšlet. A jeho úvaha, jakkoli zmateně podaná, měla větší hlavu a patu, než řada jiných článků psaných jako podle kopíráku jen různými autory.

  5. OT: SK JK konference prinesla vysledek v podobe prohlaseni, ze severokorejsky rezim netrva na vlastnictvi jadernych zbrani v pripade, ze bude zarucena jeho bezpecnost.
    Coz povazuju sice za krasne, ale jaksi mi tam chybi, jak si severokorejsky rezim predstavuje bezpecnostni zaruky a jak by probehlo pripadne jaderne odzbrojeni. Dalsi jednani ma byt v dubnu.

    1. Treba si chteji domluvit mac ve fotbale…

      1. Třeba. Nebo některé Korei teče do bot. Otázkou je, jestli to bude ta jižní, co úpí pod tlakem velkého žida a amerických kapitalistů, nebo ta severní, kde lidi žijí v komunistickém blahobytu a ráji.

        1. TO se dozvime, az ted scuk udelaji a vyplave to nahoru. Kimova jesitnost nedovoli verejny ustupek zadara. A ze by na nej nekdo efektivne zatlacil? Kdo? Rusko? Cina? Zbytek neberu.

          Nebudu predjimat, sam jsem zvedav.

      2. Spise to vidim jako win win win reseni, kdy rusko-cinsky navrh na double freeze (US prestanou delat manevry a Kim testovat rakety) musely samozrejme USA odmitnout, protoze by ztratili tvar, nacez s odstupem par mesicu na to de-facto pristoupi, ale uz to nebudou prezentovat jako rusko-cinsky navrh, ale jako fenomenalni uspech Trumpovy velkohube a nasilnicke politiky, pricemz ciste prakticky ani pro Cinu a Rusko neni prijatelne, aby Severni Korea zustala clenem nuklearniho klubu. Coz asi Kim a jeho lid obreci, protoze se tam se svymi jadernymi bombami holedbali na kazdem rohu, nicmene takove cinske sankce na dovoz vseho jsou prece jen horsi alternativa, nez zit bez jadernych bomb. Bezpecnost NK rezimu bude tak jako tak muset zastitit Cina, jinak tam USA udelaji do roka Majdan ala Libye nebo Irak. Jeste bych nevyloucil moznost, ze Kim taha celou mezinarodni komunitu za nos a ze v nejake uzasne jeskyni ma dost uschovanych nosicu a bomb, na ktere Zapad a jeho jaderni experti nikdy v zivote neprijdou a tim padem si muze dovolit obetovat infrastrukturu na vyrobu stepneho materialu a nosicu.
        Anebo proste jen potrebuje ziskat cas a ty rozhovory nakonec nedotahne do konce.
        Variant je proste prilis mnoho.

  6. zrg1:
    Výše jsem to popsal. Severní korea moc dobře ví, že GP jednak dělá z Číny světového hegemona, takže se Korea může schovat pod jeho křídla a pak GP skrze Trumpa likviduje USA, které jsou jediným skutečným nebezpečím pro koreu. Tohle se v zákulisí ví. Oficiální prohlášení jsou jen pro blbečky, aby byli udržovaní v nevědomosti.
    Ty důležité informace se dozvíte jen mezi řádky. A ty nejdůležitější vám nikdo nikde nezveřejní.

    Viz nová čínská ústava. Ve všech médiích pro blbečky opakovali zprávu, že čínský prezident si splnil havlův sen. Tedy, že tam bude nafurt.
    Ale nikde se neuvedlo to nejdůležitější, z novelizované čínské ústavy. A to že se čína sama ustavuje hegemonem nad celým lidstvem. Tedy jediná velmoc vládnoucí celému světu. Hprší peklo než pax americana i s těmi šílenými neocony. A tenhle „detail“ vám jaksi v televizi zapomněli sdělit.

    1. Pokud je to tak, tak globální vláda Číny by byla asi 1000 x horší než globální vláda USA.

      1. Ja to vidim tak, ze USA maji neustale projektovat sve zajmy a pokud by dobyli celou planetu Zemi, nezbyde jim nic jineho, nez zacit projektovat svoji dejinnou ulohu do sousednich galaxii.
        Takze Americany principialne nebrat.
        Rusove mi naproti tomu prijdou jako ospali ozrali medvedi zalezli v brlohu, kteri se nehnou, ani dokud do nich stouchate klackem, dokud jim nekdo brloh nezapali, vodku nevychlasta a k hlave neprilozi revolver. To se pak naserou a povetsinou se nezastavi drive, nez dojdou az do Berlina.
        Cinani naproti tomu zatim zijou s miskou ryze a sni svuj sen, ze jednou bude kazdy z nich miliardar jako Jack Ma, pro kteryzto sen jsou schopni jako robotci makat dnem i noci bez prestavky. Jejich hlavnim dobyvacnym nastrojem jsou obchod, investice do infrastruktury, do technologii a hromadeni surovinovych zdroju.

        Secteno podtrzeno, vsechny tri pristupy jsou pro nas pomerne spatne, jak delat podrztasku USA (z toho koukaji akorat problemy a nekonecne zahranicni mise ala Afghanistan), tak Rusku (z toho kouka leda tak dlouhodoba stagnace, pokud se teda nesoustredime na tech par oboru, ktere v Rusku frci, coz je mozna tak tezarstvi, zbrojni prumysl a vesmirne technologie) a tahnout to z Cinou znamena makat do upadu u linky a lezt na kolenou pred cinskymi sefy (ne nepodobne pomerum v Hnujdaji).

        Optimalni varianta by samozrejme kopat sami na sebe, brat suroviny z Ruska, kseftovat s Cinou a mjit armadu, ktera by odradila bukanyry (nejen) z USA.

        Ovsem, nelejme si cisteho vina, 30 let os plysaku jsme teto vizi nebyli nikdy vice vzdaleni, nez jsme ted.

        1. Proboha Cinu nebrat!!!

          American k nam ma blizko, Rus k nam ma blizko, i ten prasivej Ind k nam ma blizko. Ale Cine je Evropa uplne u prdele. Vedle CIny o nas jevi US naprosto epicky zajem!!

          Idealni – pro nas v Evrope – svetovi vladci jsou US, Rusko, Indie, Cina. Cinu v roli hegemona a svetoveho vladce fakt nechces a to, ze si myslis to, co si myslis, svedci o neznalosti CIny. Proc se je asi snazime premenit na zapad? ,-) THink abotu that.

          1. Nikde nepisu nic suproveho o CIne. Pod Cinanama budeme montovat stejne, jako ted montujeme pro Nemce, ale za desetkrat mensi platy a desetkrat intenzivneji, jinymi slovy podle jejich norem.
            Co se tyce Indu, mate asi dost naivni predstavy, jak tam funguje nebo nefunguje kastovni system.
            Reknete Indovi, ze neco zkurvil a uvidite, co se stane. Zaprve se nic nezlepsi, protoze on to neveme jako svoji chybu, ale jako ze Siva si nepral, aby to dopadlo dobre, a kdyz budete trvat na tom, ze je dotycny ind neschopne hovado a neco se douci, tak se povetsinou akorat urazi.
            Pokud uz potrebujete nekoho jako cizinec zprcat, musite na to oklikou pres mistniho indickeho managera z te spravne kasty. Celkova prace s Indama je totalne nahovno…

            1. I já bych bral raději Indy než Číňany.

    2. Pokud tomu tak je, tak problém začne, pokud to začne Čína skutečně prosazovat. Prohlásit se hegemonem může každý. Také si to zkusím… dvakát jsem se prohlásil a vono nic.

      A i kdyby USA byly tisíckrát mimo, tak jsou tu Rusko a Indie. Předpokládám, že ani jeden z nich nechce být pod nadvládou Číny. Nad to Rusko – alespoň to tu čtu pořád dokola – má nejmodernější výzbroj a vyspělou průmyslovou základnu. Indii tu nikdo moc nehodnotí, ale když nic jiného, má rakety s jadernými hlavicemi a doletem do Číny. Mimochodem dělení světa mezi tyhle tři, to bylo tuším v Křižníku Thor, ne?

      1. No… byly tam nepříliš úspěšné pokusy leckoho zabránit Číně rozdělit celou Zemi sobě. Končí to nadějí, že se jí totéž nepodaří s vesmírem. Pokračování bych si přečtl s velkou chutí, leč — nakolik mi je aspoň známo — neexistuje a těžko kdy bude.

      2. Prohlásit se hegemonem může každý, stačí jen mít sílu to prosadit a hrát významnou světovou roli. Každý hegemon samozřejmě nebude postupovat stejně jako USA, to jest zanášet choas a destrukci (dále jen „demokracii“ a „lidská práva“) všude, kde se našel stát, který se vzmohl a mohl by ohrozit tím pádem USA. Každý hegemon má svůj modus operandi, jak svou moc projevovat – a liší se od jiných hegemonů.

        Nejpravděpodobnější je, že Čína, Rusko a Indie budou spolupracovat – nějakým způsobem, spíše než se vzájemně drtit. Minimálně si uvědomují, že pokud se budou vzájemně drtit a ukazovat si kdo ho má většího – tak platí přísloví „dva se perou, třetí se směje“, a je jasné, kdo bude ten třetí.

        1. Vsechny tri tyto zeme maji neco spolecneho – technologicky nerovnomerne vyspele, pricemz Indie s Cinou maji hladovych krku jako much na hnojniku. Bezpochyby budou delit loviste ryb po cele Zemi, postupne i dalsi potravinove a energeticke zdroje. V tomto Rusove tahaji za kratsi konec, protoze jich je temer radove mene. Tak to alespon dohaneji tim, ze jsou (zatim) technologicky vyspelejsi. Jestli tuto symbiozu lze nazvat spolupraci,… mozna zatim jo. Nez se tahle ‚spoluprace‘ posere, to muze trvat jednu generaci.

          Otazkou ovsem pro nas je, jestli tolik casu ma zapadni Evropa, pripadne USA.

          1. Indy nebrat. I kdyby technologicky pokrocili, o cemz silne pochybuju, tak jejich nabozenske a kastovni predstavy z predminuleho tisicileti je do budoucna nikdy nepostavi do role hegemona. Jsou to akorat globalni paraziti, blechy v kozichu a notoricka netahla.
            Jestli jim neco nejde uprit, tak to je obchodni talent a vychcanost, ale to maji Cinani taky, kteri narozdil od Indu nemohou byt uplni blbci, uz jen proto, ze abyste si v cinstine precetli noviny, musite umet nejakych 3000 znaku.
            Naproti tomu tusim ctvrtina Indu dodnes ani nema doklady (neni to povinne a maji aspon 10 ruznych druhu..) a negramotnych a bezdaku tam bude tez slusne procento. Kolik jich zije nekde ve slumech ve vlastnich vykalech by se jeden nedopocital.
            jak rikam, Indii nebrat.

            1. lol, tak dokonce to je jeste vice / . In India almost 25-30 % ID documents are fake yet many people do not have documentary proof of their identity.

            2. Na druhé straně jsem přesvědčen, že jednoduchý zápis znaků je to, co uvolnilo chytrým lidem v Evropě hlavy a umožnil jim tvořit. Každý Číňan je v první řadě humanitní vzdělanec, protože se musí učit složitý systém čínského písma, než pokročí dále.

              Systém písmen je geniální a navzdory jednoduchosti umí vyjádřit písemně mnohem více než čínské znaky. Zatímco Čechy může klidně vytvořit různými shluky písmem milión slov, a každý je bude umět přečíst, čínština musí vytvářet nové složité znaky pro každé slovo – a ta nová slova ani rodilý Číňan nepřečte. Proto Číňané mají omezený počet slov – zvyšování počtu slov/znaků čínštině je problém s exponenciálním zvyšováním složitosti.

              Stejně tak rozumná gramatika evropských jazyků (vynechme germánské, které mají gramatiku víceméně až moc chudou) je geniální. Perfektní výsledek co se týká poměru výkon/jednoduchost.

              Myslím, že to je problém USA i Číňanů. Potřebují si zaplácat mozek baziliardou věcí potřebných k běžnému životu, které jsou zbytečně složitě vymyšleny. A pak není moc čas ani kapacita k tomu rozvíjet to příliš dále.

              Je to stejné, jako k rozvoji matematiky bylo potřeba vyhodit římské číslice a nahodit efektivnější a rozumnější zápis.

              1. Technická – čínské písmo není zdaleka tak složité, jak se jeví Evropanům. Mluvím o čínských slovech, nikoliv přepisovaných názvech (kdy se čínské znaky nepoužívají ve svém významu, ale ve svém zvuku). Konečně, i Korejci se svým Hangulem a Japonci se svoji katakanou a hiraganou stále používají čínské znaky, neboť to zjednodušuje a zkracuje psaný text.

                1. kazdy sel jinou cestou, japonci sice vysli z cinstiny a zjednodusovali, ale skoncili u trech abeced, dvojiho abecedniho razeni, dvojiho cislovani, ctyr stupnu zdvorilosti, kazdy znak lze cist dvema, trema zpusoby a kombinace znaku muze mit pro bezneho smrtelnika zcela nelogicky vyznam, casto miva dvojity vyznam a nekdy i zamerny a to nemluvim o tom milionu vyjimek z vyjimek a nekolika narecich… proste nejkomplikovanejsi zalezitost na svete, kam se hrabe cestina :)

                  1. Budiž, váš názor. Dalšího hrachu netřeba.

                    1. lol. tomu se rika umet presvedcit. Ano, souhlas potud, ze Kanji neni tak slozite, jak to na prvni pohled vypada, ale porad je rozdil mezi 26 znaky mezinarodni abecedy a cca 50.000 znaky kanji, z nichz naproste minimum je cca 4000, ovsem aspon trochu vzdelany clovek musi umet nasobek, rekneme aspon 10.000.
                      Pricemz ackoliv tyto znaky nejsou naprosto chaoticky rozsypany caj a maji urcity system, odvozeny reknem z 200 radikalu, z nichz nektere jsou docela easy, ale nektere uz samy o sobe maji vice jak deset tahu a to se z nich jeste odvozuje dalsich x komplikovanejsich tvaru, ktere mohou, ale take nemusi mit podobny vyznam, tak to zase tak jednoduche nebude, ze…

                    2. Já ale nikoho nepřesvědčuji, jen jsem vznesl technickou poznámku. Tečka.

                2. Japonci obdivovali Čínu a považovali sebe za malý a nehodný národ. Tak přebírali bez rozmyslu vše čínské, aby byli stejně velicí jako ta obdivovaná Čína. I jejich znaky, kterými si vše zkomplikovali. Co jsem slyšel, tak dodnes se jezdí studovat staré čísnké zvyky do Japonska, ne do Číny.

                  Systém „1 slovo = 1 glyf“ (Čína) je určitě kratší na papíře než „1 slovo = shluk glyfů“ (Evropa). Nicméně se jedná spíše o z nouze ctnost. Ostatně tímto systémem písma začínala civilizace jako první fází písma. Teprve později začalo být písmo v souladu se zvukem – a ukrutně se to zjednodušilo.

                  Určitě mají čínské i jiné znaky vnitřní logiky, která to velice zjendodušuje. Já je číst neumím, a tudíž nemůžu hodnotit.

                  Evropané také kromě lepšího písma (matematická funkce lepší = poměr vyjadřovací_schopnost/jednoduchost) vymysleli schopnější gramatiku, ze které vyházeli obludné množství kudrlinek, zdvořilostních zesložiťovačů, a dalších ukrutností.

                  Vypozoroval jsem, že když Asiat se naučí evropský jazyk, nechce se vracet do svého. Děti Vietnamců nechtějí mluvit Vietnamsky. Řada Indů neumí svůj jazyk, jen angličtinu. V Brazílii mluví raději španělsky než domorodými jazyky.

                  Obrovská vyjadřovací schopnost a přitom jednoduchost evropských jazyků je zkrátka ohromující a geniální. Mnoho českých dětí se naučí psát ještě před školou – to je v čínštině, japonštině, apod. prakticky skoro nemožné.

                  Čína měla v historii obrovský náskok a rozvoj. A pak upadla do rozvojové země. Evropa ji předběhla. Jejich vznešené a složité věci včetně písma a jazyka zkrátka sebralo tolik kapacity, že na víc už nezbylo.

                  Mimochodem, kolik má Čína filozofů. Kromě Konfucia a pár drobných? Nula nula nic. V čínském jazyce prostě je všechno vyplýtváno na základ, ale další vyjadřovací schopnosti potřebné na vyšší filozofii a další prostě už není. Určitě je v čínštině ale krásná poezie, to jsem přesvědčen.

                  1. V Brazílii mluvěj španělsky? Kapitán Pedro Álvares Cabral rotuje v hrobě.

                    1. Tak voproti domordštině třeba fakt radšej mluví i tou španělštinou :D

            3. Zajed do Asie aspon na rok, rozloz to mezi CInu a Indii. Pak pochopis, ze Indie >Cina, pokud se bavime o roli svetoveho vladce. Je to smutne.

          2. S technologickou vyspělostí a luxusem jde vždy ruku v ruce vymírání obyvatel. Stačí prostá emancipace žen, které mají najednou možnost kariéry a uplatnění se – a počet obyvatel jede dolů jak sjezd z Kilimandžára.

            Evropané i Rusové dokáží improvizovat a vymýšlet a poradit si v neobvyklých situacích. To Američané (nemyslím ukradené mozky imigrantů z jiných zemí zakotvivších v USA a placených v dolarech) nedokáží, a Číňané to dokáží ještě méně – umí spíše stereotypii než cokoli jiného. Indie je v tom mezi, velice velice chytrý národ, ale nepoznal jsem ho zcela.

            Američané i Číňané dokáží vzít hotové, kopírovat a katovat kosty. Ne ale kreativně vymýšlet.

            Když jsem byl v USA, pochopil jsem náturu USA. Oni jsou zastaralí zpátečníci. Co jednou vymyslí, jakkoli blbě, už to nemění, pokud to nějak funguje. Změna prostě stojí nějaké centy – a tedy je to zbytečný náklad. Jsou v tom tak zpátečničtí, že nejsou sto zavést ani metrický systém, který věci sakra zjednodušuje. Dokonce ani ti Rusové neměří dnes ve verstách a sázích, ale kdyby to byli Američané, tak dodnes mají. Jestli jde o to něco zkomplikovat, v tom je USA skvělé. Průměry drátů měří v pochybných AWG, atd. Američané nejsou sto provést efektivně skutečnou změnu, namísto toho postupují stylem, že ty zastaralé věci natlačí všem ostatním, ať je to imperiální systém jednotek nebo cokoli jiného.

            Získání technologického náskoku je ta nejjednodušší věc na světě. Stačí podpořit vzdělání, chytré lidi a udělat vstřícnou politiku pro mozky celého světa. A je to tam do prá desetiletí.

            Ztracení náskoku je ještě jednodušší. Nechte rozhodovat neziskovkové aktivisty a byrokraty. Ať rozhoduje gender a rasa žadatele spíše než schopnosti – kvóty. Pak je třeba na univerzitách učit spíše politiku, z matematiky udělal probělošský rasismus. Nechat si zemi rozesrat feministkami, černochy, muslimy, kýmkoli jiným. Nechat si odsát prachy do zahraničí skrze přeměny zemi na montovnu, protože kde nejsou prachy musí i nadaný člověk makat na pásu, jinak umírá hlady (to je historická zkušenosti Indie, kterous e snaží překonat).

            Rusové a Indové kompatibilní jsou. Rusové a Číňané málo, a jsem moc zvědav, jak to spolu skoulí. Ale myslím, že budou muset nějaké řešení najít.

            1. Ty vole, a už jste těm vesničanům zavedli elektriku, jak jim to sliboval Lenin?

              1. Takže cyklista do ignore. Vyrobil dva příspěvky a „cyklista“ dokázal zázrak. Kromě materiálu pro psychiatra o své osobě cyklista vygeneroval nula bitů informací.

                1. No a zavedli jste jim teda tu elektriku?

                  1. Tak elektriku všude ne, ale sověty ano…
                    https://ziegler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=592691

                  2. Jasně, že jí tam nezavedli. Kdykoliv se potká přání těchto prokomoušskejch kryplů s realitou, je to tvrdej pád na držku.

                    1. Hosi reknete mi,ale uprimne,jakpak byste toto resili vy?Domnivate se,ze rozebranim Ruska na prvocinitele by se to vyresilo?

                      Oni ti bezni muzici jsou blbi a lini podobne,jako Cikani u nas.A kdyz neumime donutit par set tisic Cikanu makat a zit v lepsich socialnich podminkach,jak byste to udelali s nekolika miliony Rusu?

                      Prijde mi to jako ukazovani prstem na to,ze „heeele,tamhle ziji hur,nez my tady v Praze“,coz je bezpochyby pravda,ale co dal?Reseni? Zeby treba prodali pudu pod prdeli tak,jako to udelal Porosenko Donbasanum?A jak presne by si byvali Donbasane pomohli krome toho,ze je odtud chteli odstehovat?

                      Ja se casto bavim s Rusy a oni sami se deli na kasty,jen to neni tak okate,jako treba v Indii.Moskvan je proste jina liga,nez muzik z nejake derevne 200 km od Moskvy.

                      Kapitalismus sere na nejake socialy.S velkou pompou se obcas udela nejaka sbirka a pokud se nerozkrade,dostane se potrebnym.Super.A tohle jde udelat v meritku nekolika desitek milionu potrebnych?

                      A hlavne – myslite si,ze ti,co v tech prdelich v drevenych barabiznach ziji,ze maji na to,zit lip?On totiz kdo ma,tak odtud jde za lepsim,treba aspon do mesta.Jenze fura tech lidi proste nechce makat vic,to radeji budou cekat,co pro ne stat udela.

                      Putin nema sanci toto vyresit v horizontu sveho volebniho mandatu,to ani omylem.A ze RF problemy v tomto smeru ma,to on aspon otevrene priznava na rozdil od bolsanu,kteri vam nejen nedovolili tam fotit,ale ani tam jet.Kdo to pamatuje,tak vi,ze se musela nahlasit trasa,kudy se v Rusku pojede a to musel tovarisc v departmente odsouhlasit. Vetsinou to rovnou zakazal, v lepsim pripade vzal karandas a namaloval do mapy uplne jinou trasu, obvykle zcela mimo derevne.

                      My se tady mame hovno zle. I ta nejmensi prdel u nas je na tom lip, nez prumerne mestecko v Rusku. Presto ale je to vec Rusu, co si s tim udelaji, nebo neudelaji.

                    2. Nijak, protože jak píšeš, my se tu máme naprosto super. I včetně naší zahraniční orientace atd. Jak by tomu pomohlo, když se USA zhroutí a my se dostaneme do područí ruska/číny/anyway? Podle mě by jsme se líp než teď asi neměli. Tak proč po tom někteří pořád tak touží? …

                    3. Re: shifty
                      7.3.2018 v 11:42

                      Kdo touzi po podruci Ruska, skutecne ‚podruci‘, je vul.

                      Z teorie, ze jsme schopni existovat nezavisle, uz jsem vyrostl.

                      Kdyz ale srovnavam, kdo za poslednich, rekneme, 100 let, nas drancoval nejvice, vychazi mi z toho Nemecko. Bolsani samozrejme byli svinstvo, o tom zadna, zpomalili nas kurva hodne, ale zase v nekterych vecech nas nechali dychat. Rusove bez bolsanu nas maji pomerne dost v pazi. U Nemcu bez nacku si tim nejsem tak uplne jistej.

                      Je vic,nez jasne, ze jsme malej flusanec,kterej s nekym spolupracovat musi. Ja osobne bych byl spis pro pakt formatu V4, byt Madari jsou nacionaliste jako krava a Psonci jsou prodejne kurvy. Jejich ambice po rozemleti Ceska jsou podle mne mnohem mensi, nez co nam dela zbytek EU.

                      Rusko je dobrej obchodni partner. A mame ho kousek od tela, za mne dobry.

                      Co se Ciny tyce, ta to tady skoupi do 100 let bez ohledu na to, jestli my budeme horovat pro USA, EU nebo RF. Cina ma jen svoje zajmy a je jedno, jestli ji do prdele lezeme, nebo ne.

                    4. Dobrej obchodní partner?
                      Obchod s Ruskem dělá 4% našeho zahraničního obchodu. Postaví rusové 10x víc fabrik, aby začali něco pořádně kupovat a vynahradili to nenáviděné Německo?
                      A pokud platí. Rusko je v páté (z osmi) nejrizikovější skupině dělení zemí OECD podle spolehlivosti placení. A pokud si dobře vzpomínám, tak ta necelá dvacetina našeho obchodu dělá třetinu problematických plateb. Tož tak vypadá obchod s tím fantastickým Ruskem.

                    5. I ta Jižní Korea a Tchajwan jsou většími a důležitějšími obchodnímu partnery ČR než Čína a Rusko.
                      Ani před sankcema náš obchod s Ruskem za moc nestál a bralo se to jako riziková oblast.

                    6. Re: cyklista
                      7.3.2018 v 13:59

                      Ja Rusku nedavam zadna superlativa. Dokud je mozne resit obchod zapoctem, je to taky cesta. Kdyby nas export o dalsi 4 % vzrostl (kamkoli), taky by to bylo poznat. Je samozrejme, ze jako kolonie Nemecka jde drtiva vetsina obchodu prave tam. To ja vubec nechci srovnavat. Muzeme to srovnavat treba s exportem do USA, ktere maji 3x vetsi trh a ktere nam dodavaji rozhodne vice produktu, nez Rusko. Jenze fakt je ten, ze do USA se vyvazi jen o cca 1/3 vice, nez do Ruska. Tak je asi neco spatne, ne?

                    7. Sysop: Nevím, nejspíš to bude tím, že trh V USA je vysoce konkurenční, takže se tam levná Čína uplatní a my už tolik ne. Co je ale podle mě zásadní, že ten obchod je pro nás trvale přebytkový a Američani celkem spolehlivě platí.
                      Není problém zvýšit vývoz o 4%. Kamkoliv. Ale teď na rozdíl od socialismu firmy potřebují za zboží i zaplatit a to už problém bývá.
                      Něco jako zápočet fungovalo za socialismu. SSSR nám dodával ropu a náš stát platil podnikům za dodávky. Nemám vůbec představu, jak to chodilo konkrétně a o kolik to ty obchody prodražovalo, což komanči nejspíš neřešili, byli rádi, že dostali aspoň něco a stejně nám na závěr SSSR zůstal dlužen.

                    8. Za posledních 100 let tu jednoznačně nejhorší škody na ekonomice, hospodářství, ale i na lidech samotných udělalo největší škodu 40 let komunismu. To je pro mě bez debat. Z celkového historického hlediska by to mohlo být jinak.

                    9. -sakra ten edit-

                    10. O tom sporu vůbec není; ale při plném vědomí toho faktu je vhodné nezapomínat ani na sice relativně menší, ale přesto dost grandiosní škody, jichž se na všem zmíněném dopustili před necelými sto lety demokraté.

                      Ono, víme, první velké znárodňování nebylo ani v roce 1948 za Klémy, jak si myslí spousta lidí; ani v roce 1945 za Beneše, jak si myslí ti mírně vzdělanější, ale v roce 1919 za Masaříka.

                    11. „Za posledních 100 let tu jednoznačně nejhorší škody na ekonomice, hospodářství, ale i na lidech samotných udělalo největší škodu 40 let komunismu.“

                      A komunismus je zase důsledek Německa a Němců.

                      1) Rozšíření a vznik komunistické/socialistické soustavy států je přímým důsledkem 2. světové války, neboli nacistických Němců.

                      2) Marx, Engels byli Němci. Záklandí komunistické bible byly první napsány Němci a v němčině. Komunisté navíc navazovali na filozofii Němce Hegela.

                      3) Lenin dostal na uspořádání bolševické revoluce 20 miliónů marek. Zdůrazňuji MAREK, nikoli rublů. Takže zase jsme ve stejném státě.

                      Jinak řečeno, opět se vracíme k tomu, že největší škody působí Německo.

                    12. Tvl, ti už jsou dávno mrtví. Dnešní komunisti a fanatičtí obdivovatelé Ruska a Číny přece tu demenci nemají povinně?

                    13. Re: shifty
                      7.3.2018 v 14:07

                      Ale to jo,mozna jsme mohli byt nekde jinde, kdybychom nepustili komary v ’46 k moci. Mozna. Protoze demarkacni lajna a volby jsou prece jen dve ruzne veci. Take muzeme byt nasrani na nase obrozence, protoze kdyby ti sulini radeji dosahli federace v ramci Rakous, mohli jsme se mit lepe uz o ctyricet let drive. Atd., atp.

                      Zejmena pak cela ta ideologie Rusaku Marxe s Engelsem, zejo.

                      Me osobne sere nalepkovani. American = imperialista. Nemec = nacek. Rus = bolsevik. Jenom my, Cesi, nejsme ani kolaboranti, ani komari, ani zlodeji,…

                    14. Sysop 8.3.2018 v 11:36
                      Troufám si tvrdit, že rozhodující na poválečném vývoji Československa byla právě výhra komunistů ve volbách 1946. Košický vládní program vnímám jako prolog, Únor’48 jako velké finále. Jaltu, demarkační linie v Evropě jistě byly faktory vlivné, nikoliv rozhodující.
                      Příkladem budiž Rakousko, kde v prvních poválečných volbách (listopad 1945, k volbám připuštěny 4 strany stejně jako u nás) dostali komunisté lehce nad 5%. A to si troufám tvrdit, výchozí pozice Rakouska byla horší (minimálně hrozil „německý“ scénář rozdělení země).
                      Jinak nemyslím si, že by se v českých zemích za vlády FJI žilo nějak špatně, rozpad Monarchie vnímám jako zásadní průšvih 20. století.

                    15. A to Rakousko na tom bylo podstatně hůř než my, v podstatě poraženecký stát, v roce 47 jsme jim posílali sbírky jídla a oblečení, když někoho porazili v hokeji. Rudou armádu se jim podařilo vypakovat až v roce 1955, teprve pak se jim začalo dařit lépe, to my jsme za sebou měli už sedm let světlých zítřků a jeden bankrot v roce 1953. A v roce 1989 životní úroveň nesrovnatelná.

                    16. Re: cyklista
                      8.3.2018 v 13:00

                      Spekulace: myslis, ze kdyby u nas komari nevyhrali, ze bychom Rusaky vypakovali a drzeli krok s NSR? Nejak si to neumim predstavit, byli jsme Ceskoslovensko, klin mezi Madarskem a Polskem.

                    17. Ale Rakousku se to povedlo a bylo takovým klínem také – mezi námi u Jugoslávií. Pravda, Tito byl od poloviny roku 1948 krvavým psem, nicméně v té době už Rakousko (díky neúspěchu tamních komunistů ve volbách) přistoupilo k Marshallovu plánu a sovětská okupační armáda byla v Burgenlandu, Dolních Rakousích a v části Horních Rakous (od Dunaje na sever).

                    18. Spekulace: myslis, ze kdyby u nas komari nevyhrali, ze bychom Rusaky vypakovali a drzeli krok s NSR?
                      Ano, dost by pomohl přijetí Marshallova plánu.

                      Nejak si to neumim predstavit, byli jsme Ceskoslovensko, klin mezi Madarskem a Polskem.
                      Velmi reálně si lze představit ukrajinské řešení, kdy Slováci by byly „utlačováni“ Čechy a museli by se odtrhnout. Zde by pak vznikla Železná opona.

                    19. Ja si velice realne dovedu predstavit, ze po odsunu sudetskych nemcu jsme prisli o znacnou cast pracovitych a ekonomicky aktivnich lidi, nacez i kdyby to tu neprevzali nasi vlastni blbosti bolsevici, tak stejne bby se to tu vesele 40 let rozkradalo i bez komaru, nikdy bychom nedosahli urovne NSR, protoze nasi lidi proste nejsou disciplinovani jako nemci.
                      A je hodne chabe, vymlouvat se tricet let po plysaku, ze za vsecko mohou komunisti a jejich 40 let vlady.
                      Ani hovno, muze za to nase cechackovske prizdisractvi, kdy jsme tricet let od plysaku stale nepresli od modelu socialisticky predstirat praci, kdy nasi zamestnavatele predstiraji, ze nas plati, kterazto kombinace funguje leda tak v manualnich montovnach, ovsem spolehlive nuti nasi veskerou inteligenci a lidi s trochu vetsimi ambicemi emigrovat.
                      A svadet to na Rusko je uz uplne prizdisractvi. Rusove si sbalili kufry a zaplatili dluhy z dob SSSR pred 25ti lety a od te doby s nama vubec nic nemaji. K nasi vlastni skode.

                    20. Marty… 8.3.2018 v 13:52
                      Konečně, po listopadu 1989 Československo nevydrželo ani tři roky (podepsáno 26.8.1992). Na druhou stranu – bylo to právě Slovensko, kde komunisté volby v r. 1946 projeli (byť ne tak, jako v Rakousku), takže by měli dost silnou motivaci ten „útlak“ vydržet.

                    21. Rusko nás přiřklo do sférsy vlivu Ruska. Resp. ti z ruských ideologů, kteří si nechtějí jen hledět vlastního písečku+nárazníkové zóny (=izolacionisti okolo Surkova). Slovensko sobě, ale nás vidí jako další spolkovou zemi

                      Jako v takovém tom Molotov-Ribbentrop.

                      Takže odsud žádná spása neplyne.

                      Spása by byla americká a britská geostrategie, která potřebuje „klín“ vražený mezi Rusko a Německo, a tedy požaduje aby tento klín byl na Moskvě i Bruselu nezávislý. Jenže o tento potenciál jsme přišli vstupem do EU, takže jej dnes suplují Polsko a hlavně Ukrajina.

                      Ovšem kdyby se V4 trhla z Uhnije, zase by na toto konto mohla dojít řeč, NATO by si mohlo rozvzpomenout co říkal jeho první tajemník sir Ismay Hastings (že úkol NATO je dvojí: udržet Rusáky venku a Němce hezky při zemi) a hezky vyvažovat. Na čemž je sympatické, že Washington je přeci jen o trochu dál než Rusko či Berlín, a že pokud by nás chtěl jako klín, je to rozdíl oproti tomu když by nás někdo chtěl kvůli zdrojům nebo pracovní síle.

                    22. *“přiřklo do sféry vlivu Německa“, samozřejmě.

                    23. V4 se netrhne. Proc by to delali? pro Polaky je EU zivotni terno, Slovaci na tom taky rejzujou a i Madari radsi potajmu prijali 1300 migrantu aby si to v Bruselu moc nepolepili.
                      Naraznikovou zonu tvori Ukrajina a Polsko predevsim proto, ze jich neni pocetne o moc min nez rusaku. Btw, u Polska clenstvi v EU tvorbe naraznikove zony nebrani?

                    24. Polsko tvoří nárazníkovou zónu proto, že sice nesnáší Rusko ale narozdíl od Ukrajinců není tak šílené, aby je šlo napadnout.

                      To je totiž u „klínu“ jaksi nežádoucí, „klín“ má zachovat Status Quo a nikoli jej narušovat.

                      A proto, že si z EU bere dotace ale zároveň pilně pěstuje bilaterální vztahy s USA. Je to jako v těch vztazích „je s ní jenom kvůli penězům“.

                    25. Já do těch úvah asi trochu hodím vidle.

                      Spása byla britská a americká geostrategie… – není náhodou Brit podepsán třeba pod Mnichovskou zradou 1938?

                      A když si projdu dějiny 2. světové války a doby před nimi, tak to celé mluví také trochu jinak. Celá (nejen) západní geostrategie alespoň věřila, a často pomáhala Adolfu Hitlerovi. Naprosto nikdo z nich nevěřil, že Adolf Hitler válku prohraje. A řada (nejen) evropských států jela podle hesla, že je lépe dělat službičky budoucímu vítězi, a pak to zúročit, než cokoli jiného.

                      Bohužel pár národům se jaksi nechtělo zgenocidovaně vymřít, a tak Adolfovi Hitlerovi do toho hodili vidle, především Sověti. A s tím celá ta geniální spásná geostragie ani v nejmenším nepočítala. Poslední roky války se pak honem improvizovalo a plichtilo.

                      To, že někdo něco potřebuje ještě neznamená, že se nebude chovat jako idiot a vlastní neschopností nezařídí třeba opak. Potřeba – nerovná se – realita.

                      Znovu, byla ta celá ta spásná geostrategie typu Velká Británie, Francie, a další, kteří přímo způsobili to, že Česká republika byla pod nadvládou Sovětů a že zde bylo 40 let komunismu.

                      Kdyby ta spásná geostrategie nenahrávala Adolfu Hitlerovi, a nenechalo ho rozehrát tu gamesu s 60 milióny mrtvých – tak neexistoval ani ruská okupace, ani komunistická/socialistická soustava států.

                      To jen na ten trochu komplexnější pohled.

                    26. Meleš hovna, kremlíku. Británie a Francie byly s Hitlerem ve válce už dva roky, když Hitler napadl SSSR. Po celou tu dobu byli SSSR a německo nejlepší kámoš, Stalin Hitlerovi posílal zásoby horem dolem, Polsko si spolu rozparcelovali a i společnou přehlídku v Brestu vykonali. Cellou tu dobu Stalin štval evropské komunisty proti Spojencům. Poslední vlak z Ruska se zásobama pro Hitlera přejel do německa asi hodunu před zahájením operace Barbarossa. Rusáci vstoupili do války proti Hitlerovi jen a jen proto, protože je Hitler napadl. Jinak ta stará svině Stalin čekala, že se Německo a spojenci navzájej vyčerpaj a on pak snadno dobude zbytek Evropy.

                    27. Napadlo mě přesně to samé, když jsem si ty jeho nesmysly přečetl. Ale holt trochu se uspěchal s odpovědí, nezašel si pro ty správné notičky. Jsou prostě zvyklí všechno ve světě házet za vinu Británii nebo USA. A v tomto případě krapet ustřelil. I mistr tesař se někdy utne.

                    28. Ostatně tuhle jsem četl vzpomínky československého pilota-komunissty, který odjel do Británie s ostatními ale pak jej politruk místní komunistické buňky přesvědčil, že než aby bránil británii proti Náckům s ostatními Čechoslováky, raději má jít dělat dřevorubce společně s odpírači služby, protože přece nebude sloužit ohavným britským imperialistům.

                      Až když se Hitler s kámošem Stalinem rozkmotřili, Politruk vydal rozkaz že teď by se jako už měl naučit s Hurricanem a Náckům trochu zatopit – ale jen aby odlehčil SSSR na druhé frontě.

                      A jak měl příležitost, společně s Lend&Lease se nechal převelet bojovat na té jediné správné, Rudé frontě.

                    29. Re: John
                      8.3.2018 v 15:37

                      USA vzdy podporuji obe strany konfliktu, pokud nemohou vymenit cele vedeni. Neni na tom nic divneho, proste maji jistotu, ze budou u toho, az to jeden vyhraje. Teprve az USA vstoupily do valky proti Risi, tipec se utnul, protoze pak se spise cekalo na finalni rabovani.

                      Uprimne, ciste z obchodniho hlediska, zcela pochopitelne. Dokud se to nekde mele, tak se konzumuje material, stavby, technika,… vsechno se pak zase musi postavit, vyrobit,… a o to prece kurva jde, ne? Pro kapital neni nic horsiho, nez nasyceny trh.

                      Mozna mam divne mysleni, ale prijde mi byt v pohode nackum neco prodat a pak jim treba rozflakat nadrazi. A klidne jim pak zase neco prodat. Pokud se to hlida tak, aby to zbozi neumoznovalo prilisny rust vredu, tak je to ok.

                    30. Ty USA jsou tak špatné, zatímco rusko a čína, to je náš vzor a samá cnost!

                    31. …na koho to je?

                    32. Jakoby na johna, ale koukám, že se to zase zařadilo nějak nepochopitelně :(

            2. No pokud je mi známo, tak Američané jsou převážně potomci lidí, kteří utekli z Evropy, když to tady stálo za hovno. Za sto let se z druhořadé kolonie vyšvihli na bohatý stát a za dalších padesát na globální velmoc. Takže pokud je někdo jako my, tak právě nejvíc ze všech Američané.
              Konzervativní myšlení znamená neměnit něco co funguje. Pokud benefity převáží nad komplikacemi, tak se teprve něco změní. V době počítačů už nikdo na metrický systém přecházet nebude, protože to už nedává žádný benefit. Taky nepředěláváme hodiny nebo kalendář, které jsou v úplně jiných systémech

              1. Mit zdroje,jako meli Americane,tak se vysvihne za sto let kazdej,kdo neni uplne linej.Prave proto,ze do Ameriky utikaly nejruznejsi zivly,tak to byli lide,kteri nebyli blbi.Byli podnikavi,jen holt to zakon videl jinak.A klidne reknu,ze pokud to nebyli zrovna vrahove,tak jim i fandim.Vysrat se na placeni dani v Evrope,odejit do Ameriky,tam za par babek koupit obrovske lany pudy a zacit od piky. Narocne,ale lepsi sance,nez tady.

                Otrokarstvi bylo jako prace v Reichu za okupace,jen holt v Americe trvalo nepomerne dele a tedy prineslo nepomerne vice ovoce. Dale pak vyhnuti se obema svetovym valkam na svem uzemi, vybudovani svetove zavislosti na dolaru,… proste fura prace, ktera prinesla ovoce.

                Problem je jen v tom, co bude dal, protoze tento vyvoj je v soucasnosti pro USA neudrzitelny. Spotreba spolecnosti vyrazne prevysuje moznosti, ktere nabizi soucasne cerpani zdroju outside of the U.S.

                Nejaka unifikace systemu jednotek je pitomost. Proc? K cemu? Je i nekolik dobrych duvodu, proc to tak nechat. Uplne staci, ze Evropa taky jede v palcich, pokud jde treba o zavity, nebo vodarinu. A je to srozumitelnejsi, nez debilni milimetry. Zlomkovy system cisel v USA je i presnejsi, nez nas. Jen na to nejsme zvykli.

                1. Rusko má výrazně lepší zdroje než amerika, nebo aspoň mělo. Přesto to tam díky komunismu prostě tak daleko nedotáhli. Jenom na tomhle je to jasně vidět. Jinak s těmi lidmi je to pravda, to souhlas…

                  1. Komuniste v Rusku zakonzervovali stav, kterej tam byl od Romanovcu. Nemeli sanci s tim neco udelat, je to proste moc velka zeme a moc malo lidi na ni. Zdroje v zemi jsou jim k hovnu, kdyz je neumeji vyuzit. A ti, co se do toho vyuziti v 90kach obuli, to stejne akorat rozkradli.

                    Proste,dokud muzik nezvedne prdel a nebude neco delat sam, bude se mit porad blbe. A je jedno,jestli nad nim bude kapitalista, nebo komar. A to je, podle mne, naprosto v poradku.

                    Mluvil jsem s Nemcem, ktery v Rusku zije s celou rodinou, ma tam fabricku na vyrobu syra. Zamestnava mistni a slape mu to. Vybral si lidi, co chteji delat a vsichni jsou spokojeni. V Nemecku by se nechytil, velkofabriky ho valcovaly a papiry taky. V Rusku bumazky jsou taky, ale jednodussi a konkurence pohori na doprave pres velke vzdalenosti. Kdyz se maka, tak to jde.

                    1. To jsou žvásty Vás nehodné. Za cara se říkalo Ukrajině obilnice Evropy. Teď je Ukrajina tak desátý a Rusko největší vývozce obilí na světě. Mezitím jim tam za komunistů umřelo několik milionů lidí hladem. Kdo jiný než bolševici za to může?

                    2. Kdo? To se ví. Zlotřilí kulaci a keťasové. Ty strkali hřebíky do másla pracujícího lidu. Dneska se ten úpadek Ruska svádí na válečnej komunismus, aly my s otevřeným myšlením dobře víme jaký byly skutečný příčiny.

                    3. Řict, že to co v rusku prováděl Stalin = komunisté zakonzervovali stav, který tam byl od Romanovců…..že je jedno, jestli to je kapitalista, nebo komár…. to je trošku už přes hranu sysope, to tu ze sebe začínáš dělat blbce.

                    4. Re: shifty
                      7.3.2018 v 14:13

                      Tak,jak jsem to napsal,si za tim stojim.Muzika nedokopal do prace ani komunista,ani kapitalista.O tom se bavim.Ne o tom,kolik mrtvych meli na konte Romanovci a jak moc je pak trumfli bolsani.

                      Stav Ruska je predevsim dilo Rusu samotnych.I kdyz bolsani to tam vedli do uplne prdele,tak ale kdyz vedle sebe postavim Nemce,Rusa a Japonce,tak jejich vztah k praci poznam i podle sluchu.

                    5. Re: cyklista
                      7.3.2018 v 14:01

                      Bohajeho, prece neobhajuju bolsany, to fakt ani omylem. Jen pisu, ze v zapadakovech se od cara nikam vyrazne neposunuli. Tak jsem myslel to ‚zakonzervovani‘. Neresim velka mesta, tam jsou nekde uplne jinde.

                      Do vesnice, kde jsem pred par lety zil, se nastehovaly dve rodiny Rusu a docela dost jsme pokecali, protoze zpocatku neumeli cesky ani hovno. Predevsim zduraznovali, ze „socialni nuzky‘ se v Rusku oteviraji neskutecnym zpusobem, protoze prave v tech derevnach se cas zastavil, zatimco ve velkomestech uz je to jako na zapade. Oni byli stredni trida a dle jejich slov ta jde v Rusku do prdele. Bud stiha bohatnout, nebo chudne.

                    6. Asi zásadní průser Ruska je „nejistota vlastnictví“ (vše patří carovi a já to tak maximálně spravuji), která se konečně projevuje i v jazyce. (Ruština pro význam „vlastnit“ používá opis „je to u mě“.) Od bojarů po posledního mužika se všichni naučili žít daným okamžikem a dodnes ti, co peníze moc nemají, je radši prochlastají a ti, co je zrovna mají, se je snaží dostat mimo kontrolu státní moci. A ti, co mají „tak trochu“, tak se snaží zdrhnout. Konečně, Richard Pipes ve svém „Vlastnictví a svoboda“ to popisuje myslím velmi plasticky.
                      Jinak šance udělat něco s Ruskem určitě existuje, jen nemám pocit, že by se tam za posledních 30 let objevil někdo formátu vůdců, jako byli Park Čong Hui nebo Li Kuang-Jao. Pravda, ti pozvedli země daleko menší, ale IMHO obě byly obě v daleko horší situaci.

                    7. Ze by tam měli zajišťováky ála Schillerová? Nebo exekuční mafii ála ČR?

                    8. John: oligarcha, který nejde věrchušce na ruku, skončí v base a se „sovětizovaným“ majetkem; v lepším případě se přesune i s částí majetku včas do zahraničí, kam na něj nemůžou.

                      Pokud jde o „menší ryby“: znám pár lidí, co pracují pro celkem úspěšnou firmu (ale oproti oligarchům nesrovnatelně menší). Po jistých zkušenostech ti, co mají přístup k datům a soustředí stěžejní informace, tak sedí na různých soukromých adresách, aby šťára nepostihla všechny najednou, hard disky co nejvíce zašifrované; stačí nějaké udání či kontrola na zakázku a vás HW i SW je fuč, minimálně aby se dotyčný poškodil.

                    9. Opravdu je to tam dnes až tak drsné? Já nepochybuji, já se jen ptám. Rusko jedna z mála zemí, kde jsem nikdy nebyl.

                    10. Re: John
                      7.3.2018 v 16:50

                      Rusko rozhodne doporucuji. Nadherna zeme a srdecni lide. Jen si clovek musi rozhodnout, co chce videt. Jestli vykladni skrin typu Moskva, nebo zapadakov nekde za Uralem.

                    11. „Sovětizovaný“ je záležitost minulé sezóny.
                      Dnes razí Johnovi „bratři v triku“ krásný termín „deprivatizace„.

                    12. John 7.3.2018 v 16:20
                      Máte to hned v první větě předchozího příspěvku, stačí přečíst. Pravda v závorce, ale je to tam. Podrobnosti v uvedené knize.

                2. Ono to není tak úplně o zdrojích, spíš o lidech a jejich společenských vztazích. Je fůra chudých zemí, co oplývají nesmírnými zdroji a spousta bohatých zemí, co má tak akorát skálu pod nohama.
                  Už jen ten pojem zdroj se v čase mění od olivového oleje a lovišť otroků po uran a lithium.

                  1. Tak. Třeba Izrael se tuhle jel někam učit, jak si nenechat zničit pracovitost a inteligenci nerostnými zdroji. Protože reálně vyhodnotili, že po nálezu ložisek plynu jim to hrozí a chtějí tomu předejít.

                    Zdroje jsou jako „zděděné bohatství“: buď je využiješ jako odrazový můstek a tedy investuješ do něčeho, co umíš a co pak dělá zisk samo o sobě – nebo je prožereš, prochlastáš a skončíš ještě ve větší chudobě, protože si zvykneš na drahý životní styl.

                    1. Přesně tak. A zřízení kolem to taky dovede hodně nasměrovat, přece jen někde se vyplatí se snažit, někde se to nevyplatí a někde se to ani nesmí, že? :)

          3. Du si dát Byriani s Rajtou

    3. Nevim jak moc je to duveryhodny zdroj, ale v tomto seznamu puvodne navrhovanych zmen nic o cinske hegemonii nevidim:

      http://www.xinhuanet.com/english/2018-02/25/c_136999410.htm

      Naopak je tam veta „China consistently opposes imperialism, hegemonism and colonialism, works to strengthen unity with the people of other countries…“

      1. Kua, tohle ma byt jinde…

        1. Neco na tom bude, protoze co se tak divam na cinske velkofilmy z posledni doby, tak to je takovy cinsky mix mezi Rambem a Jamesem Bondem, v hlavni roli krom nejakeho cinskeho super vojaka jeste cinani v kolektivnim pojeti, zaporaci proradni a podrazacti evropani a nejvetsi sranda je, ze to funguje tak, ze na bezpravi a nasili maji cinani obvyklou reakci moralni nadhled a pochopeni, cimz ve fianle vyhrajou na cele care.
          Kdyz porovnam cinskou sablonku se sablonkou Ramba, ktery roztrha holyma rukama nepritele na kusy a ve finale vyhodi jednim nuklearnim granatem do vzduchu celou pevnost s tisicem vietnamciku, tak na tech ofiko cinskych proklamacich o nenasili a spolupraci bude aspon zrnko pravdy. Zatim teda, nez z nich opadne prvotni ostych a komplexy. Rekl bych, ze si prave prozivaji svoji narodni pubertu.

          1. Pokud jde o cinske nenasili,tak musim rict,ze i italska mafie se te cinske boji. Procpak asi…?

            1. :) Asijska mafie uz stadium narodni puberty a prvotni ostych prekonala ;)

  7. John:
    Čínské písmo je typický příklad odpírání poznání širokým masám. Zatímco u nás se naučíte něco přes 20 písmen, tak v číně strávíte půl života učením se složitých piktografických znaků. Přitom vyslovují taky slabiky jako všichni ostatní a tak není důvod proč by to nemohli zapisovat podobně. Klidně jen samohlásky, což bylo běžné před několika tisíci lety.
    Ale když máte takový šílený systém písma, tak vzdělání dosáhne jen velmi úzká elita. Navíc v číně bylo vzdělání výhradně v rukou státu. A za šíření určitých poznatků byl dokonce trest smrti a podobně. Navíc to vzdělání bylo natolik časově náročné a nákladné (úmyslně!), že si ho po většinu historie nemohlo dovolit 99% číňanů. Když lidi udržujete v negramotnosti a nevědomosti, tak se jim strašně snadno vládne. Tyhle poznatky jsou základem technologie moci používané GP.

    Indie, to je nejstarší fašistický systém na této planetě. Peklo na zemi, proti kterému je nacizmus s ubermenschem a untermenschem jen velmi slabý odvar.
    Hlupáci z celého západu jezdí obdivovat indickou „duchovnost“ a přitom si nevšimnou těch milionů chudáků umírajících na ulici za nezájmu jejich bohatších spoluobčanů, protože to pro ně ani nejsou lidé, ale Nedotknutelní. Indický kastovní systém je svinstvo, kterému se v lidské historii málo co vyrovná. (kdo ho má na svědomí, raději ani nebudu uvádět, protože tohle by mi asi nikdo neuvěřil)

    1. Ne, není. Zkuste se podívat, jak je čínské písmo stavěno, kolik jazyků ho (jen v samotné Číně) používá a kolika způsoby se taková slabika (z pohledu Evropana jedna jediná) vyslovuje a jak moc se liší význam. Anafalbetů v Číně je podle statistik méně, než třeba v Portugalsku nebo na Maltě.
      Když už zmiňujete indické kasty, je vhodné připomenout, že ty v Číně byly od dob Konfucia (a v přenesené podobě tam fungují dodnes).

    2. Ale uvěřil – že současná podoba je od stejné mocnosti, která pořádně začala s koncentráky, není nic šokézního.

      1. Jo, na co lord Curzon šáhnul, to se v dlouhodobém hledisku posralo. Původně ty kasty byly mnohem volnější a přestup mezi kastama nebyl až takovej problém. Nicméně je potřeba dodat, že moderní indie už od kast dávno ustupuje a kastovní systém hraje čím dál tím menší roli a uznává ho čím dál tím míň lidí. Nicméně tradice je holt tradice a vymítit to potrvá.

    3. On ten orient je na tom z hlediska přístupu k jedinci poměrně stejně, ať takový stát nebo jiný. Orient je prostě krutý.

      Japonci za 2. světové války se pokoušeli o genocidu řady národů, proti kterým byli nacisti čajíček. Genocidovali Korejce, Číňany i další národy. Mimochodem právě paranoia korejců a dnešního KLDR má dost původ v japonské genocidě, kterou páchali na straně hákového kříže. S Japonskem dnes nemluví v Asii ani klika od dveří, což je důvod proč se orientovalo na Západ.

      A není třeba jít ani do Asie. Chování Angličanů ještě v 19. nebo 20. století ke koloniím by překonalo Hitlera. Ostatně Němci nemuseli koncentráky vynalézat. Nebo jak myslíte, že Belgie získala své bohatství na přelomu 19./20. století. Doporučuji heslo král Leopold 2. Belgický, ten byl mnohem výkonnější než Pol-Pot a Stalin. 10 miliónů lidí zavraždil přímo, dalších mnohem více zmrzačil třeba useknutím roukou, apod. To je základní belgické prosperity.

      Jen dějiny jsou psány trochu dvojím metrem. A média zdůrazňují poněkud zaujatě.

      Vzdělání se dříve neomezovalo, ale prostě lidi potřebovali jíst, a to tehdy zaměstnalo všechny kromě pár elitních úředníků a panstva. To samé bylo v Evropě ve středověku. Většina lidí musela vynakládat veškerou svou energii na živobytí. V Evropě to hodně zlepšily křesťanské církve, která v zásadě šířily vzdělání, ač občas někoho pro moderní názory upálila. A položila základ, na kterém šlo stavět i od renesance.

      Mimochodem si vpzomínám, že třeba ve Francii se za šíření vzdělání trestalo ještě v 18. století (například: https://cs.wikipedia.org/wiki/Encyklopedie_aneb_Racion%C3%A1ln%C3%AD_slovn%C3%ADk_v%C4%9Bd,_um%C4%9Bn%C3%AD_a_%C5%99emesel).

      1. Jen heslovitě.

        Dálný východ není krutý, má jen jinak nastavené priority – už několik tisíc let. Jestli to je správně, nebo ne, suď Přírodo. Nehájím tu kulturu, jen tvrdím, že ji nelze vnímat evropskýma očima.

        Japonci se do r. 1945 chovali tak, jak se v oblasti chovali všichni (a to i v rámci vlastního národa, co sahají tamní báje. Korea a Formosa (Taiwan) je nutné brát jako specifický příklad (viz Park Čong Hui). Seoul s Tokiem jsou již desetiletí nejbližší spojenci a Dokdo/Takeshima v tom velkou roli nehraje – KLDR a ČLR (byť ta je pro obě země významným obchodním partnerem) jsou dostatečnými stimuly pro spolupráci. Konečně, za korejským hospodářským zázrakem nelze přehlédnout japonské investice (a nemám na mysli ty z let 1910-1945).

        1. Docela zajimave je v tomto ohledu japonske popirani genocidy cinanu, pokud mate kachni zaludek, stahnete si film City of Life and Death (2009), v originale Nanjing! Nanjing!
          Ve skutecnosti to bylo cele jeste mnohem horsi, viz dobove fotky. Takovy Schindleruv seznam je vedle toho jak cervena knihovna. Pohrichu je ten film obvykle po asijsku blbe natoceny, bez dejove linie, bez prokreslenych postav, se spoustou patosu, prehravani a kolektivistickeho pojeti… proste nic pro evropsky vkus, ale o to vlastne ani nejde.

        2. Já myslím, že evrospkým (stejně jako jiným) pohledem lze vnímat cokoli. Dálný Východ je soustava relativně dosti odlišných oblastí a z toho vyplývajích povah.

          Většina z nich jede stylem, že klasická morálka neplatí – není pro ně problém lež, krádež, podvod. Na rozdíl od Evropy lži, krádeže a podvody opravdu jejich svědomí netrápí a nijak je to nežere. Z toho vyplývá, že odpadají „ego sebezáchovné“ dorážecí koncovky stylu „ty jsi takový bídák, že je dobře, že jsem tě okradl, obelhal“.

          Většina lidí žije kolektivně, lidský život tam má menší cenu. Proto je život někoho mimo rodinu a rod až tak moc nezajímá. Do jisté míry to má mafiánský ráz. Fakta je moc nezajímají, spíše je zajímá koncensus s názorem vůdců (ať je to lokálně/globálně kdokoli) – tedy víceméně drsnější styl toho, co sem zavádějí pražští a brněnští kavárníci, či neziskovkáři, či sluníčkáři – politická linie je to hlavní, názor vůdce je jediný správný, fakta se neřeší.

          Lidé na Dálném Východě většinou nemají vkus, podobně jako naši Němci, a jedou spíše po kýčích. To platí eminentně hlavně pro Číňany, jiné národy mají vkusu trochu více.

          Atd.

          1. John 7.3.2018 v 15:21
            Pro lidi na Dálném východě není problém lež, krádež či podvod?* Tak určitě…
            Tak až budete v té Číně vyvíjet, budete mít možnost to vyzkoušet na vlastní kůži (a připravte se pak na napínavé zážitky).

            * Faktem zůstává, že ta tři slova vystihují základ toho, jak se Mao Ce-Tung a Kim Ir Sen prodrali k moci.

            1. S Číňany se setkávám nějak už cca 15 let.

              Jinak miluji lidi, kteří nic konkrétního nenapíší, jen vyvracejí, že není pravda co napsali druzí (zrg1, John, další), ani by cokoli konkrétního řekli. Třeba v tématu jací jsou lidé na Dálném Východě.

              1. Napsal jste, že „S Japonskem dnes nemluví v Asii ani klika od dveří…“ a upozornil jsem vás na velmi úzkou a několik desetiletí trvající spolupráci mezi Tokiem a Seoulem a upozornění na původ kapitálu, který se značnou měrou podílel na korejském hospodářském zázraku – to v se vám zdá v rovině diskuse málo? Ne, odkazy na všechny jednotlivé smlouvy či společné projekty mezi oběma zeměmi sem dávat nebudu, takto uvedené informace jsou dostatečné.
                A jestli lidi na Dálném východě opravdu vnímáte tak, jak jste 7.3. v 15:21 tady napsal, tak je vnímáte zcela odlišně než všichni Evropané, kteří na Dálném východě dlouhodobě žijí (a nemám na mysli diplomaty, ale ty, kteří pro svůj pobyt mají pracovní či rodinné vízum).

        3. S tím Soulem a Tokiem bych to tak růžově neviděl: nedávno se ROK odmítla účastnit společného cvičení s USA a Japonskem „protože okupace“.

          Přijde mi, že ten „holubičí“ prezident co jej teď mají hlásá mír s KLDR a nepřátelství s Japonskem.

          1. Pokud to mám přirovnat, tak vztahy Seoul-Tokio jsou velmi podobné vztahům Praha-Berlín, nikoliv Praha-Bratislava.

            Seoul i nadále konzultuje (a do značné míry i koordinuje) svoji politiku vůči KLDR jak s Washingtonem, tak s Tokiem (a pochopitelně i s Pekingem). Že se zrovna jednomu z partnerů nelíbí vlajka Koreje na olympiádě, druhému import korejských aut a telefonů a třetímu třeba instalace THAAD, to nic nemění na tom, že KLDR je hrozba především pro KR a ať již v Modrém domě sedí kdokoliv, tak si to uvědomuje velmi dobře.
            Uvidíme, s čím se zjara z KLDR vrátí jihokorejská delegace.

  8. To souhlasím, konfuciánství je taky pěkné svinstvo.
    To je zajímavé, jak vždycky přijde nějaký osvícený prorok (Budha, Ježíš, Lao-ce) a hned po jeho smrti začnou špekulovat, jak tu jeho osvobozující víru či filozofii co nejvíc překroutit aby lidi zůstali zotročení, zbídačení a poslušní.
    Třeba k překroucení křesťanství došlo už v 6. století, kdy z něj vyjmuli reinkarnaci a vymysleli tu nebetyčnou kravinu s nebíčkem a peklíčkem. Přitom ani v samotné bibli není nic co by teorii o posmrtném nebi jakkoliv potvrzovalo.
    A s taoizmem a buddhizmem je to to samé. Po pár stoletích budhizmus v indii prakticky zanikl. A taoizmus byl přemazán servilním systémem pro vohnouty – konfuciánstvím.

    1. „Přitom ani v samotné bibli není nic co by teorii o posmrtném nebi jakkoliv potvrzovalo.“ — Tak to mi přijde jako hodně hodně silné tvrzení. Stačí si přečíst Ježíšova evangelia, ten o posmrtném nebi mluvil poměrně často. V kostele jsem nebyl snad ani na půlnoční, ale zase tolik přehánět není snad vůbec třeba.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017