EU a směrnice o autorském právu - zpět na článek

komentářů 20

 1. Jak to funguje v tuto chvili na nekterych velkych audiofilnich webech. NAhrajes skladbu, behem 3 minut probehne kontrola internim mechanismem a doda ti vysledek. Pokud se ti nelibi, muzes tento vysledek napadnout.

  Predpokladam, ze takto to bude probihat u vsech vetsich webu. Kuprikladu youtube. Na jednom videi mam ztlumeny Spotify a hraje v nem dost tise par skladeb. Youtube vsechny s prehledem poznal celkem rychle a doplnil mi k videim analyzu skladeb(s tim, ze je nemohu monetizovat, resp. pripadna monetizace pujde k autorum, no offense, kdybych mohl, tak se monetizace na kanalu zreknu celkove). Rozdil do budoucna bude v tom, ze mist oabych byl prvne schopen zverejnit video a az pak doslo k doplneni pouziteho audio, to dnes bude probihat naopak. Prvne analyza a az pak to bude mozne pustit ven, coz bude mozna pro vetsi kanaly v Evrope docela pruser. Ale treba to Google vykouma nejak jinak.

  Kazdopadne predpokladam, ze se na systemu nic moc nezmeni, analyza – moznost napadnuti vysledku + (pripadne) zverejneni. Horsi bude IMO analyza obrazku, ale je mozny, ze nahravam na blbe weby :]

  1. Já tedy nevím, v čem je jako problém, já v něčem dokonce spatřuji pozitivum, možná ubude kecálistů, kteří se pořád točí na nějakých odkazech :oD, a třeba obrázky i dnes mají dovětek – „..může být chráněno autorskými právy“. Vlastně všechny myšlenky na netu jsou od nějakého „autora“, články tady na webu DFENS jsou taky od nějakých autorů, nepředpokládám, že jim za to někdo platí nebo je chrání autorskými právy, stáhnout si to může v podstatě kdokoliv, kamkoliv.

   1. Jasne, proc uzivat internetu, kdyz mame henty knihy. JA se odkazu na knuhu v nejake debate a smitec :] Nemluve o tom, jak se to bude zamlouvat profesorum, ze jejich knihy se opet prodavaji :D

    1. Tak já si knihy kupuji pořád, i když je internet, spoléhat se jen na jednu studnici vědění je absolutní shit.

 2. Zřejmě bude nutné vytvořit pro publikaci textů obdobu sw licence GNU/GPL. Jinak hrozí že teze které se nehodí oficiálním vykladačům pravdy nebudou na netu (z důvodu ochrany „autorských práv“) volně šiřitelné.
  To je ostatně také účel směrnice, snaha hnát cenzuru přes autorská práva tu byla už před lety s ACTA. Ta naštěstí, přesto že byla projednávána na vánoční schůzi Výboru pro zemědělství a rybolov (to je fakt jak z Cimrmana…) nakonec díky tlaku veřejnosti neprošla.
  Dnes jsou priority veřejnosti trošku jinde a myslím, že tohle v platnost vstoupí.

  1. Dneska se to sikovne skrylo, takze to spouste lidi nedochazi. ACTA byla vic odkryta, tady to vypada, jako kdyz par blaznu sili kvuli nicemu.

  2. Nič vytvárať netreba: Creative Commons https://en.wikipedia.org/wiki/Creative_Commons

 3. Ale jasně že to projde, stejně jako před lety z tehdejšího pohledu šílené DMCA a jako spousta dalšího předtím i potom. Objektivní odpovědnost je totiž oblíbená všude na svědě, zejména pokud jde o prachy.

 4. imho v konecnem dusledku to bude proti autorum .. misto aby se zviditelnili (zvlast kdyz by byli uverejneni na webech s velkou navstevnosti) o jejich autorsky chranenem obsahu nikdo nebude vedet

 5. „Část uživatelů se samozřejmě bude snažit algoritmy ošálit a nějakým způsobem obsah upraví. To není až takový problém, algoritmy počítačového vidění ve spojení s neuronovými sítěmi si dokáží poradit s ledasčím, ale zpracování každého megabytu informací potrvá déle.“

  To samozřejmě je problém jak prase, protože abys mohl neuronovou sítí a počítačovým viděním něco rozpoznávat, tak to musíš mít prvně natrénované. A těžko asi budeš trénovat neuronovou síť na všechny filmy a videa co na světě existují a jsou copyrightované, nehledě na to že bys to musel neustále aktualizovat a zároveň i sledovat, jestli copyright nepřestal platit. A stejně by to bylo nic moc, protože různé scény jsou si podobné.

  Běžně se to řeší otisky médií, kde v nich najdeš nějaké charakteristiky, které jde relativně jednoduše spočítat. Třeba převládající barvu každého klíčového frame. U hudby je to celé jednodušší. U textu je to v něčem spravedlivější, jenže máš citační zákon, takže zase je to ošemetné.

  Všechno to ale předpokládá, že máš nějakou databázi vzorků, vůči které to můžeš vůbec nějak ověřovat. Což ti samozřejmě nikdo jen tak nedá – nikde není žádný seznam všech copyrightovaných děl a jejich otisků, ostatně si svoje dílo můžu vytvořit klidně jen tak, že namaluju obrázek.

  Představ si, že by se tenhle zákon týkal třeba pošty, která by musela řešit, jestli někdo neposílá v dopise autorsky chráněný materiál. Všem by hned došlo jaká je to blbost a že to prostě nemůže fungovat, i kdyby si nakrásně pošta pronajala tisíc cenzorů, co bude číst a zkoumat každý dopis.

  „S čím si už ale současné algoritmy neporadí je obsah, který používá autorským zákonem chráněné dílo, ale v souladu s některou z výjimek, například užití pro účely karikatury, parodie nebo parafráze či koláže (směrnice 2001/29/ES 3.k). Tohle totiž vyžaduje porozumění obsahu, což je něco, co bude ještě pár let trvat než to naše prostředky umělé inteligence zvládnou.“

  Pokud tohle někdy umělé inteligence zvládnou, tak je na čase kleknout a začít uctívat naše nové pány, protože éra lidí skončila.

  1. (… parodie nebo parafráze či koláže … ) Pokud tohle někdy umělé inteligence zvládnou, tak je na čase kleknout a začít uctívat naše nové pány, protože éra lidí skončila.
   Přesně, dokud UI nebude mít schopnost abstrakce a intuice je její použití omezené. V dopravě nikdy bez těchto vlastností nemůže úspěšně koexistovat s lidmi.
   A jestli to vůbec někdy UI zvládne, jak píšete, je na čase kleknout…

   Jinak směrnice povede (dle výkladu) k možnosti bránit šíření nechtěného obsahu a k posílení gigantů typu google kteří určitě přijdou s API pro ověřování originality. Nakešovaného textu mají tuny, obrázků hektary a videí světelný roky.
   To , že to autorům nepomůže vůbec není podstatné a ani o to myslím nešlo. I když jak jsem o tom slyšel blekotat Jourovou tak kdo ví, jestli jsou jen tak tupí…

   1. Dnešní technologie už to umí.
    Sice ne dokonale, ale už to jede – FB také vyhodnocuje každou fotku z hlediska obsahu: „Na obrázku je osoba, směje se, auto, les.“
    A šmírovací systém s kamerami co podle vašeho obličeje vyhodnocuje vaši potenciální povahu a záměry, to už také není nic nového.
    ***
    Smyslem ani není tak nějak „ochránit“ autory, spíš nové technologie dávají totalitní moci netušené možnosti o jakých se
    dřívějším diktátorům ani nesnilo… Již dnes je možné do mobilu instalovat skenerek, který stavy vaší mysli může odesílat
    no nejlíp na ministerstvo Pravdy a Lásky, a v UK již dávno přijali směrnici o tom, že všichni lidé kteří nejsou teroristé
    jsou teroristé potencionální, tzv. spáči.
    ***
    Orwell: Čekal jsem to, ale ne tak brzo…

    1. Tohle:FB „také vyhodnocuje každou fotku z hlediska obsahu: „Na obrázku je osoba, směje se, auto, les.“
     a tohle: „podle vašeho obličeje vyhodnocuje vaši potenciální povahu a záměr“
     je samozřejmě mimo a s abstrakcí a intuicí to nemá nic společného. Abstrakce to bude až si to na fotce všimne mraku a vyhodnotí ho „skoro jako sud piva“ a intuice, když si to „v práci“ nechá pro sebe ☺

    2. Jistě, protože Poogle nežije z ničeho jinýho než z toho, co mu lidi sami dají nebo si to od nich vezme.

     Celej ten jejich vopíčenej kapčašmejd je jenom to, že lidi dělají kontrolní OCRko automatonu zadarmo a eště sou z toho nadržení jak je to vole super. Poogle využívá toho, že jejich automaton je dál, než botnetovej.

     Akorát si teda de za pár centů koupit nějakýho Indonésce co celej den sedí u kompu a vyplňuje kapču, takže asi tak.

 6. Podle nařízení Evropské Unie, podle směrnice EU50/2018, kterou potvrdil Evropský soudní dvůr jako platnou, vám 1.1.2019 vypneme všechny ty internety, aby byl klid. Že jste o tom nevěděli a chcete referendum? Nasrat, tento záměr byl vyvěšen minulej rok na úřední desce ministerstva internetu, v Bruselském parlamentu, budova C, třetí patro, mezi kancelářemi č.358 a č.359…

  ____________________

  Né ale teď vážně, merklová prej jde konečně do piče, kdy skončí? Letos nebo až jako fakt 2021?

  1. Já si myslím, že se na místo Merkelové třese nějaká melounová zrůda. Abychom nepoznali, že Merkelová tak zlá nebyla. Nicméně, zase to může do drápů dostat někdo kdo to zlepší. Merkelová se už přežila.

 7. Už je myslim na čase všechna ta autorská práva zrušit.
  Chceš psát, chceš tvořit? Piš a tvoř. Nikdo tě k ničemu nenutí, jestli nemáš zájem povznést civilizaci jen tak zdarma, klidně můžeš ve Škodovce montovat automobily přece…

  1. Jako že budete mít třeba televizní stanici a za veškerý vysílaný obsah nezaplatíte ani kačku? Dobře vychcané.

   1. No může v rámci osvěty dělat uvaděče v kině nebo v divadle zadarmo. Každý večer v týdnu, v sobotu ještě dětské představení dopoledne.

   2. A v čom je problém? Nech dajú do vysielaného obsahu reklamy. A nech to zlacnia. Prečo by sa niekto sral s nejakým kopírovaním Netflixu, keď to môže mať za pár dolárov mesačne a s plnou podporou?

    Tu si furt niekto neuvedomuje zásadnú vec: Internet zmenil spôsob fungovania sveta. Ktokoľvek môže šíriť čokoľvek. A komu sa to nepáči, tak nech svoje diela nepublikuje. Všetky tieto nezmyselné ochrany 100 rokov starých konceptov spôsobujú jednu jedinú vec – bránia rýchlejšiemu vývoju nových postupov.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017